Προς το περιεχόμενο

Ο νέος ΚΒΣ και οι άδειες λογιστών - φοροτεχνικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος ΚΒΣ και οι άδειες λογιστών - φοροτεχνικών

Είναι γνωστό ότι με τον N.2515/1997 καθορίζονται οι λογιστικές εργασίες και οι φορολογικές δηλώσεις που μπορούν να πραγματοποιούν και να υπογράφουν οι συνάδελφοι λογιστές - φοροτεχνικοί.

Μέχρι σήμερα, βάσει πάντα του N.2515/1997, για την άδεια από την Β’ έως την Δ’ Τάξη ισχύουν τα εξής:

«Άδεια Β’ Τάξης

Οι κάτοχοι άδειας Β’ Τάξης έχουν δικαίωμα να διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α’ και Β’ κατηγορίας, καθώς και επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Γ’ κατηγορίας των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το ποσό του 1.400.000 ευρώ.

Δικαίωμα απόκτησης άδειας άσκησης επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Β’ Τάξης έχουν οι εξής:

- Μέλη του ΟΕΕ, κάτοχοι άδειας άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Πτυχιούχοι ΤΕΙ, Τμήματος Λογιστικής, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Πτυχιούχοι ΤΕΙ των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

Άδεια Γ’ Τάξης

Οι κάτοχοι άδειας Γ’ Τάξης έχουν δικαίωμα να διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α’ και Β’ κατηγορίας μέχρι το όριο της Β’ κατηγορίας, δηλαδή μέχρι του ποσού του 1.000.000 ευρώ.

Σε όσους από τους δικαιούχους Γ’ Τάξης έχουν, αποδεδειγμένα μέχρι τη δημοσίευση του Ν.2515/1997, υπογράψει ισολογισμούς επιχειρήσεων που λειτουργούν στην Ελλάδα, τουλάχιστον τριών (3) χρήσεων, χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας άδεια άσκησης επαγγέλματος Γ’ Τάξης με δικαίωμα τήρησης βιβλίων Γ’ κατηγορίας του ΚΒΣ μέχρι του ποσού των 900.000 ευρώ (άρθρο 13, παρ. 4 του Ν.2771/1999).

Δικαίωμα απόκτησης άδειας άσκησης επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Γ’ Τάξης έχουν οι εξής:

- Μέλη του ΟΕΕ, κάτοχοι άδειας άσκησης οικονομολογικού επαγγέλματος.

- Πτυχιούχοι ΤΕΙ, Τμήματος Λογιστικής, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Πτυχιούχοι ΤΕΙ των Τμημάτων Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Τουριστικών Επιχειρήσεων, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Επαγγελματίες χωρίς τίτλο εξειδίκευσης (εμπειρικοί), με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

Άδεια Δ’ Τάξης

Οι κάτοχοι άδειας Δ’ Τάξης έχουν δικαίωμα να ενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α’ καθώς και επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Β’ κατηγορίας, των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το ποσό των 100.000 ευρώ.

Δικαίωμα απόκτησης άδειας άσκησης επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Δ’ Τάξης έχουν οι εξής:

- Κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Κάτοχοι απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου ή Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου κλάδου Οικονομίας, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Κάτοχοι πτυχίου Ινστιτούτου Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) Λογιστικής, με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997.

- Απόφοιτοι των μακροχρόνιων προγραμμάτων κατάρτισης του Ελληνικού Κέντρου Παραγωγικότητας (ΕΛΚΕΠΑ), με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο Ν.2515/1997».

Γίνεται κατανοητό ότι το Οικονομικό Επιμελητήριο θα πρέπει άμεσα να καθορίσει νέες βάσεις και όπου χρειαστεί να ζητήσει από την πολιτεία την άμεση νομοθετική παρέμβασή της, ώστε να αλλάξουν τα όρια που καθορίζονται από τον Ν.2515/1997.

Με αυτό τον τρόπο λογιστές - φοροτεχνικοί που από 1.1.2007 θεωρητικά είναι «παράνομοι» στις υπογραφές που βάζουν, θα «νομιμοποιηθούν» και πάλι.

Δέκα χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου δεν έχει γίνει ακόμη κατορθωτό το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού να βρει την καταξίωση που του αρμόζει.

Τούτο το σημείωμα δεν έρχεται να αναλύσει τις ευθύνες, αλλά να υπενθυμίσει σε κάθε αρμόδιο την αναγκαιότητα να αποκατασταθεί η τάξη μετά την αύξηση των ορίων τήρησης βιβλίων με τις τροποποιήσεις που επέφερε ο Ν.3522/2006.

Του Απ. Αλωνιάτη

(ΣΧΟΛΙΑ ΖΩΝΤΑΣ Λογιστικη PROSVASIS τευχος 71)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους από τους δικαιούχους Γ’ Τάξης έχουν, αποδεδειγμένα μέχρι τη δημοσίευση του Ν.2515/1997, υπογράψει ισολογισμούς επιχειρήσεων που λειτουργούν στην Ελλάδα, τουλάχιστον τριών (3) χρήσεων, χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας άδεια άσκησης επαγγέλματος Γ’ Τάξης με δικαίωμα τήρησης βιβλίων Γ’ κατηγορίας του ΚΒΣ μέχρι του ποσού των 900.000 ευρώ (άρθρο 13, παρ. 4 του Ν.2771/1999).

Αυτοί οι άνθρωποι που πήραν την άδεια για Γ' κατηγορία, με την καθήλωση των ορίων, καθώς στο νέο νομοσχέδιο δεν προβλέπεται καμιά αύξηση σε αυτούς, συν τον πληθωρισμό, ουσιαστικά οδηγούνται εκτός αγοράς και αρκετοί από αυτούς είναι και μεγάλης ηλικίας, κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι άνθρωποι ήταν εξ΄αρχής αγκάθι στα σχέδια του ΟΕΕ. Αρκεί να θυμηθούμε, ότι παρ΄ότι υπήρχε εξ αρχής ρητή πρόβλεψη στο νόμο, μετά από φοβερό συνδικαλιστικό αγώνα, για την διατήρηση των δικαιωμάτων όσων εξασκούσαν το επάγγελμα του Λογιστή νόμιμα κατά την ψήφισή του, μόνο με τροποποίηση του σχετ ΠΔ προβλέφθηκε κι αυτή η κουτσή ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου δεν έχει γίνει ακόμη κατορθωτό το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού να βρει την καταξίωση που του αρμόζει.

Τούτο το σημείωμα δεν έρχεται να αναλύσει τις ευθύνες, αλλά να υπενθυμίσει σε κάθε αρμόδιο την αναγκαιότητα να αποκατασταθεί η τάξη μετά την αύξηση των ορίων τήρησης βιβλίων με τις τροποποιήσεις που επέφερε ο Ν.3522/2006.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά οι τάξεις των λογιστών πρέπει να είναι ανάλογα με την κατηγορία βιβλίων.

Γ τάξη :Βιβλία Α κατηγορίας

Β Τάξη: Βιβλία Β κατηγορίας

Α Τάξη : βιβλία Γ κατηγορίας

Τι διαφορά έχουν τα Γ κατηγορίας με 1300000 ευρώ τζίρο με τα Γ κατηγορίας με 3000000 ευρώ τζίρο?

Τι διαφορά έχουν τα Β κατηγορίας βιβλία με 90000 ευρώ τζίρο με τα Β κατηγορίας βιβλία με 1000000 ευρώ τζίρο?

Μου προκαλεί έκπληξη αυτό που έγραψες ισως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς. Υπάρχουν πολύ συνάδελφοι μας που έχουν Γ΄τάξης είναι 40ρηδες και εχουν και οικογένειες να θρέψουν. Με τι θα τις θρέψουν με τα Α κατηγοριας βιβλια που μετριούντια στα δάκτυλα? Ας σοβαρευτουμε.

Δεν θα πέσω στην ανοητη παγίδα να μαλωνω για τις άδειες το εχω πει παλαιότερα δεν με ενδιαφέρει πλέον. Και το ξαναλεω όταν θα δημοσιευονται οι ισολογισμοι στις εφημερίδες δείτε πόσοι λογιστές αναφέρουν ταξη αδείας.

Όσο για τις παραπάνω διαφορές που αναφέρεις θα σου πω και κάτι άλλο. Τι διαφορά έχει ένας λογιστής μέσα σε μια εταιρία που εργαζεται 15 χρονια που δεν εχει κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο αλλα έχει Α΄ταξης και έχει το δικαιωμα να τηρησει Γ΄κατηγορίας απο ενα 30αρη με γ΄ ταξη άδεια που κανει τους ισολογισμους μονος του σε ενα λογιστικο γραφειο της περιοχης αντιμετωπίζοντας διαφορετικών αντικειμενων εταιριες αρα πιο εμπειρου τελικά.

Η άποψή μου είναι οτι έπρεπε με εξετάσεις (πραγματικές οχι κλασσικες θεωρίες και παπαγαλισμούς) και αναλογα το αποτελεσμα να εντασεσαι αυτόματα στη κατηγορία εκεινη που αξιζεις

Τα ένσημα και η προϋπηρεσια ως μέτρο κατάταξης σε τάξη λογιστού δεν κατωχειρώνει πλέον ούτε τον επιχειρηματια ούτε το δημόσιο συμφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προκαλεί έκπληξη αυτό που έγραψες ισως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς. Υπάρχουν πολύ συνάδελφοι μας που έχουν Γ΄τάξης είναι 40ρηδες και εχουν και οικογένειες να θρέψουν. Με τι θα τις θρέψουν με τα Α κατηγοριας βιβλια που μετριούντια στα δάκτυλα? Ας σοβαρευτουμε.

Δεν θα πέσω στην ανοητη παγίδα να μαλωνω για τις άδειες το εχω πει παλαιότερα δεν με ενδιαφέρει πλέον. Και το ξαναλεω όταν θα δημοσιευονται οι ισολογισμοι στις εφημερίδες δείτε πόσοι λογιστές αναφέρουν ταξη αδείας.

Όσο για τις παραπάνω διαφορές που αναφέρεις θα σου πω και κάτι άλλο. Τι διαφορά έχει ένας λογιστής μέσα σε μια εταιρία που εργαζεται 15 χρονια που δεν εχει κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο αλλα έχει Α΄ταξης και έχει το δικαιωμα να τηρησει Γ΄κατηγορίας απο ενα 30αρη με γ΄ ταξη άδεια που κανει τους ισολογισμους μονος του σε ενα λογιστικο γραφειο της περιοχης αντιμετωπίζοντας διαφορετικών αντικειμενων εταιριες αρα πιο εμπειρου τελικά.

Η άποψή μου είναι οτι έπρεπε με εξετάσεις (πραγματικές οχι κλασσικες θεωρίες και παπαγαλισμούς) και αναλογα το αποτελεσμα να εντασεσαι αυτόματα στη κατηγορία εκεινη που αξιζεις

Τα ένσημα και η προϋπηρεσια ως μέτρο κατάταξης σε τάξη λογιστού δεν κατωχειρώνει πλέον ούτε τον επιχειρηματια ούτε το δημόσιο συμφέρον.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Γνωρίζω "λογιστή", με άδεια Α' τάξης ο οποίος προτιμά να κάνει εξωτερικές εργασίες στην επιχείρηση που εργάζεται ως μισθωτός και παράλληλα να συμπληρώνει το εισόδημά του δουλεύωντας το απόγευμα ως ντιλίβερι, παρά να ασχοληθεί σοβαρά με τα λογιστικά. Δεν γνωρίζει πως πρέπει να συμπηρώσει ακόμη και την ΔΦΕ του.

Και γνωρίζω επίσης κοπέλα σε μεταφορική ΕΠΕ η οποία έχει άδεια Γ' τάξης και κλείνει τους ισολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προκαλεί έκπληξη αυτό που έγραψες ισως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς. Υπάρχουν πολύ συνάδελφοι μας που έχουν Γ΄τάξης είναι 40ρηδες και εχουν και οικογένειες να θρέψουν. Με τι θα τις θρέψουν με τα Α κατηγοριας βιβλια που μετριούντια στα δάκτυλα? Ας σοβαρευτουμε.

Δεν θα πέσω στην ανοητη παγίδα να μαλωνω για τις άδειες το εχω πει παλαιότερα δεν με ενδιαφέρει πλέον. Και το ξαναλεω όταν θα δημοσιευονται οι ισολογισμοι στις εφημερίδες δείτε πόσοι λογιστές αναφέρουν ταξη αδείας.

Όσο για τις παραπάνω διαφορές που αναφέρεις θα σου πω και κάτι άλλο. Τι διαφορά έχει ένας λογιστής μέσα σε μια εταιρία που εργαζεται 15 χρονια που δεν εχει κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο αλλα έχει Α΄ταξης και έχει το δικαιωμα να τηρησει Γ΄κατηγορίας απο ενα 30αρη με γ΄ ταξη άδεια που κανει τους ισολογισμους μονος του σε ενα λογιστικο γραφειο της περιοχης αντιμετωπίζοντας διαφορετικών αντικειμενων εταιριες αρα πιο εμπειρου τελικά.

Η άποψή μου είναι οτι έπρεπε με εξετάσεις (πραγματικές οχι κλασσικες θεωρίες και παπαγαλισμούς) και αναλογα το αποτελεσμα να εντασεσαι αυτόματα στη κατηγορία εκεινη που αξιζεις

Τα ένσημα και η προϋπηρεσια ως μέτρο κατάταξης σε τάξη λογιστού δεν κατωχειρώνει πλέον ούτε τον επιχειρηματια ούτε το δημόσιο συμφέρον.

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου πρόταση, την οποία αρχικά είχε και ο ΛΣΑ, αλλά πλέον κανείς δεν ενδιαφέρεται να την προωθήσει. Η διάθεση αδειών με τη μορφή σεμιναρίων είναι το πιο απαράδεκτο σύστημα που υπάρχει νομίζω παγκοσμίως. Εγώ προσωπικά έχω θέσει ξεκάθαρα το θέμα αυτό και σε "εκπροσώπους" μας στο ΟΕ. Είδες να γίνεται τίποτα; Σιγά μην ενδιαφερθούμε τώρα για ανθρώπους που δεν έχουν δικαίωμα ψήφου...Βέβαια και τα λεφτά τους παίρνουμε και στο επικουρικό ταμείο τους ασφαλίζουμε, αλλά μέχρι εκεί.

Ενας από τους πολλούς λόγους που με ώθησαν να ανοίξω αυτό το θέμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...c=38680&hl=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι οτι έπρεπε με εξετάσεις (πραγματικές οχι κλασσικες θεωρίες και παπαγαλισμούς) και αναλογα το αποτελεσμα να εντασεσαι αυτόματα στη κατηγορία εκεινη που αξιζεις

Τα ένσημα και η προϋπηρεσια ως μέτρο κατάταξης σε τάξη λογιστού δεν κατωχειρώνει πλέον ούτε τον επιχειρηματια ούτε το δημόσιο συμφέρον.

Θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια..

οι εξετάσεις και πάλι εξετάσεις και κόντρα σεμινάρια δεν μου λένε τίποτα..

αν και προσωπικά δεν με αφορά..

μου φτάνουν οι εξετάσεις που έδωσε ο καθένας μας (από το Δημοτικό οι παλαιότεροι..)..

ας μπουν οι κανόνες που πρέπει, και ο καθένας μας εξετάζεται καθημερινά στην δουλειά του..

Υ.Γ. άσχετο..

πέρυσι από αρχές Μαρτίου μέχρι τέλος Νοεμβρίου..είχα δύο τακτικούς ελέγχους..

χθες με πήραν τηλέφωνο για νέο τακτικό έλεγχο..δεν ξέρω μέχρι πότε..

καλά εμείς πότε θα δουλέψουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια..

οι εξετάσεις και πάλι εξετάσεις και κόντρα σεμινάρια δεν μου λένε τίποτα..

αν και προσωπικά δεν με αφορά..

μου φτάνουν οι εξετάσεις που έδωσε ο καθένας μας (από το Δημοτικό οι παλαιότεροι..)..

ας μπουν οι κανόνες που πρέπει, και ο καθένας μας εξετάζεται καθημερινά στην δουλειά του..

Υ.Γ. άσχετο..

πέρυσι από αρχές Μαρτίου μέχρι τέλος Νοεμβρίου..είχα δύο τακτικούς ελέγχους..

χθες με πήραν τηλέφωνο για νέο τακτικό έλεγχο..δεν ξέρω μέχρι πότε..

καλά εμείς πότε θα δουλέψουμε?

Συμφωνώ κι εγώ με τον Soulis αν και δεν νομίζω ότι θα βγει άκρη απο εδώ.

Ως συνήθως θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Στους μηχανικούς που υπάρχει "αντίστοιχη" κατηγοριοποίηση δεν δίνουν κάθε χρόνο εξετάσεις.

Μετά την αρχική χορήγηση της άδειας τους (πτυχίο) την αναβαθμίζουν ανα συγκεκριμένο χρόνο και αφού προσκομίσουν αποδεικτικά στοιχεία ότι ασκούσαν αυτή την δουλειά (και δεν μοίραζαν πίτσες) και στο διάστημα από την προηγούμενη αναβάθμιση τους έχουν εκτελέσει τα χχχχχ έργα των ψψψψ κατηγοριών και του ζζζζζζ προϋπολογισμού.

Συμφωνώ επίσης με τον quest_1πως το ύψος των εσόδων δεν αλλάζει τον τρόπο τήρησης των βιβλίων και συνεπώς δεν δημιουργεί και άλλα προαπαιτούμενα γνώσεων για την τήρηση των ίδιων βιβλίων με μεγαλύτερο τζίρο.

Συμφωνώ και με τον grand πως (λόγω της μη εφαρμογής κανόνων) σήμερα πολλοί συνάδελφοι κοντά στα 40 ή και λίγο παραπάνω θα αντιμετώπιζαν πρόβλημα αν ξαφνικά τους στερούσαμε την δυνατότητα να παρακολουθούν τους πελάτες τους απλά και μόνο επειδή αυξήθηκε ο τζίρος τους.

Οι μεταβατικές διατάξεις είχαν μπεί στον νόμο ακριβώς για να μην θιγούν τα δικαιώματα που κάποιοι συνάδελφοι είχαν αποκτήσει ως τότε. Ας βρεθεί και τώρα μια ρύθμιση να δοθεί μια νέα μεταβατική περίοδος και ας τεθεί ένα τέρμα στο αλαλλούμ με την εφαρμογή συγκεκριμένων κανόνων ώστε μετά από 10 χρόνια να μην έχουμε δημιουργήσει μια ακομα κατηγορία 40ρηδων που θα έχει λόγο να αντιδρά στην τάξη γιατί θα χάσει "θεμελιωμένα" δικαιώματα.

Για να επανέλθω στους μηχανικούς ο μηχανολόγος του ΤΕΙ αναβαθμίζει συνεχώς το πτυχίο του αλλά ποτέ δεν αποκτά επάρκεια για σχεδιασμό υποσταθμών ηλεκτρικής ενέργειας απεριόριστης ισχύος. Ο μηχανικός του ΕΜΠ που έχει αρχικά πτυχίο Α' αλλά μοιράζει πίτσες και ποτέ δεν εξετέλεσε οποιοδήποτε έργο ηλεκτρομηχανολογικό επίσης δεν έχει δυνατότητα αναβάθμισης της άδειας του.

Γιατί δεν μπορεί να τεθεί ένα πλαίσιο κανόνων στον δικό μας χώρο που δεν θα θίγει τα ώς τώρα δικαιώματα αλλά δεν θα παρατείνει το χάος επ αόριστον και μετά λίγα χρόνια θα μπορούμε κι εμείς να είμαστε σε αντίστοιχη μοίρα με τους μηχανικούς;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. άσχετο..

πέρυσι από αρχές Μαρτίου μέχρι τέλος Νοεμβρίου..είχα δύο τακτικούς ελέγχους..

χθες με πήραν τηλέφωνο για νέο τακτικό έλεγχο..δεν ξέρω μέχρι πότε..

καλά εμείς πότε θα δουλέψουμε?

Είναι τα νέα μέτρα καταπολέμησης της ανεργίας .....

Πάρτε και κανέναν υπάλληλο βρε μοναχοφάηδες :(

Πέρα απ' τ' αστεία..... συμφωνώ με το Σούλη, δεν είναι σύστημα αυτό των εξετάσεων και των "σεμιναρίων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... Τι διαφορά έχει ένας λογιστής μέσα σε μια εταιρία που εργαζεται 15 χρονια που δεν εχει κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο αλλα έχει Α΄ταξης και έχει το δικαιωμα να τηρησει Γ΄κατηγορίας απο ενα 30αρη με γ΄ ταξη άδεια που κανει τους ισολογισμους μονος του σε ενα λογιστικο γραφειο της περιοχης αντιμετωπίζοντας διαφορετικών αντικειμενων εταιριες αρα πιο εμπειρου τελικά......

Αν ένας λογιστής που εργάζεται σε μία εταιρεία 15 χρόνια, έχοντας άδεια Α΄τάξης δεν έχει "κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο" ή αυτός είναι χαζός ή/και η εταιρεία στην οποία δουλεύει είναι χαζή.

Αν η εταιρεία είναι μικρή και απασχολεί μόνο αυτόν, μπαίνει ένα ζήτημα ποιός κάνει τις διανομές και τους ισολογισμούς.

Αν είναι λογιστής σε οργανωμένο λογιστήριο, γιατί να πληρώνεται με 1.324,62€ βασικό ενώ η εταιρεία του μπορεί να βρει κάποιον που να πληρώνει με 925,52€ βασικό.

Όσο για το "διαφόρων αντικειμένων", όποτε το διαφορετικό αντικείμενο συνιστά διαφορετική λογιστική αντιμετώπιση, δεν προλαβαίνεις να τα κάνεις και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου δεν έχει γίνει ακόμη κατορθωτό το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού να βρει την καταξίωση που του αρμόζει.

Τούτο το σημείωμα δεν έρχεται να αναλύσει τις ευθύνες, αλλά να υπενθυμίσει σε κάθε αρμόδιο την αναγκαιότητα να αποκατασταθεί η τάξη μετά την αύξηση των ορίων τήρησης βιβλίων με τις τροποποιήσεις που επέφερε ο Ν.3522/2006.

Φυσικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερα σημαντικό αλλά ξέρω ότι θα ήθελες να το δεις Απόστολε.

post-624-1169025377_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ Η ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ, ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ GRAND ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ Η ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ, ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ GRAND ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

Και δηλαδή τι κάνουν; Κάθονται και περνάει η ώρα; Δεν δουλεύουν ως λογιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω κάθετα και οριζόντια..

οι εξετάσεις και πάλι εξετάσεις και κόντρα σεμινάρια δεν μου λένε τίποτα..

αν και προσωπικά δεν με αφορά..

μου φτάνουν οι εξετάσεις που έδωσε ο καθένας μας (από το Δημοτικό οι παλαιότεροι..)..

ας μπουν οι κανόνες που πρέπει, και ο καθένας μας εξετάζεται καθημερινά στην δουλειά του..

Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι ολοι μας έχουν βαρεθεί να δίνουν εξετάσεις καθώς και εγω απορίρπτω την ιδεα του ΟΕΕ περι σεμιναρίων του. Αλλα μην μου πεις οτι η εμπειρία φαίνεται απο τα ένσημα αρα έχεις και ικανοτητα φοροτεχνικου για Γ΄κατηγορίας βιβλία.

Σίγουρα πρέπει να μπουν κανόνες οχι όμως κανόνες που θίγουν τον κόπο, την δουλεία και τις οικογένειες παλαιων συναδέλφων θυμάτων μιας τραγικής κατάστασης με το επάγγελμα μας

Λες ας κάνει ο καθένας την δουλειά του, μα το πρόβλημα είναι οτι μεγαλους λογιστες δεν τους αφηνουν να κανουν την δουλεια τους με τα τερτιπια των νόμων.

Επειδη όμως τοσα χρονια δεν βρέθηκε άκρη αποστρεφομαι κάθε ιδέα περι μη ελευθερης ασκησης του επαγγελματος απο πτυχιουχους ειτε δημοσιων ιδρυματων είται αναγνωρισμένων ιδιωτικών σχολών. Είναι καταστρατηγηση της ελευθερίας του ανταγωνισμού. Ας κριθούμε απο την δουλειά μας αλλα εάν ισχύουν οι άδειες ασκησης επαγγέλματος τοτε να κριθούμε και να ενταχθούμε απο πραγματικές και ουσιαστικές εξετάσεις που θα αντικατοπτρίζουν τελικα την καθημερινη εμπειρία μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ Η ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ, ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ GRAND ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως ο πελάτης δεν είναι ο καλύτερος κριτής για να ελέγξει την επιστημονική επάρκεια ενός λογιστή.

Ενίοτε μπορεί να είναι και ο χειρότερος αφού αν η σωστή τήρηση των βιβλίων του φέρει σαν αποτέλεσμα την αύξηση των φορολογικών του υποχρεώσεων είναι σίγουρο ότι θα τον απορρίψει.

Για τον πελάτη, (ιδιαίτερα τον μικρό) έχει πιθανόν μεγαλύτερη αξία ο "λογιστής" που είναι δικτυωμένος από τον λογιστή που είναι ενημερωμένος και καταρτισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλυτο το θέμα, καθώς για κάθε γνώμη, υπάρχουν σωστά επιχειρήματα. εγώ ως β. λογιστής σε διαφημιστική εταιρία και ΜΜΕ, αναγνωρίζω ότι μπορεί μεν να "παίρνω" τα χρόνια για τις άδειες, αλλά σε περίπτωση που κληθώ να αναλάβω εταιρίες διαφορετικού κλάδου... θα ψάχνω στο αρχείο του σαιτ για απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα. :):(:):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένας λογιστής που εργάζεται σε μία εταιρεία 15 χρόνια, έχοντας άδεια Α΄τάξης δεν έχει "κάνει ποτε του μια διανομή ,έναν ισολογισμο" ή αυτός είναι χαζός ή/και η εταιρεία στην οποία δουλεύει είναι χαζή.

Αν η εταιρεία είναι μικρή και απασχολεί μόνο αυτόν, μπαίνει ένα ζήτημα ποιός κάνει τις διανομές και τους ισολογισμούς.

Αν είναι λογιστής σε οργανωμένο λογιστήριο, γιατί να πληρώνεται με 1.324,62€ βασικό ενώ η εταιρεία του μπορεί να βρει κάποιον που να πληρώνει με 925,52€ βασικό.

Όσο για το "διαφόρων αντικειμένων", όποτε το διαφορετικό αντικείμενο συνιστά διαφορετική λογιστική αντιμετώπιση, δεν προλαβαίνεις να τα κάνεις και τα δύο.

Πίστεψε με έχει και χαζες εταιριες και χαζους υπαλλήλους γιατι ο πρόεδρος της εταιρίας είναι κουνιάδος του παραδειγμα

Για την διαφορετικότητα των αντικειμένων δεν σε καταλαβαίνω εγω μιλησα οτι αλλο 15 χρονια σε μια εμπορικη και μονο εταιρία και άλλο να εχεις "γυρισει" σε διαφορετικου αντικειμενου εταιρίες ωστε να έχεις αντιμετωπίσει περισσότερες περιπτώσεις του λογιστικου κύκλου. Αν δεν προλαβαίνεις να κανεις και τα δύο αυτό είναι καθαρά προσωπική σου αποψη και αντιμετώπιση.

Και δηλαδή τι κάνουν; Κάθονται και περνάει η ώρα; Δεν δουλεύουν ως λογιστές;

Μερικοί ναι αλλά επειδή γύρισα αρκετές εταιρίες εχω αντιθετη άποψη. Ξέρεις σαν το στρατό ήρθε ο νέος .....η απαλλαγή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνουμε μία ενιαία τιμολόγηση πρώτα* και μετά τσακώνομαστε για τις άδειες (γιατί πάλι εκεί θα οδηγηθεί το θέμα που ανέβασε ο συνονόματος) .

* Αν υπήρχε η ελάχιστη ενιαία χρεώση , κανείς δε θα έλεγε για τις άδειες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην χωρα μας ολα κινουνται με την ταχυτητα του αραμπα

και οπως αποδεικνιυεται καθε φορα, υπάρχει πληρης συντονισμος για ολα

(καλα μην βαρατε λεμε και καμια βλακια να γραψουμε και καμια δημοσιευση στο κοντερ.....)

το προβλημα επισυμανθηκε απο πολλους συναδελφους

μεταφερθηκε σε συνδικαλιστες του χωρου που υποσχεθηκαν να το βαλλουν στην επομενη κεντρικη διοικηση του οικονομικου.

ομως εδω και καιρο ξερουμε τις αλλαγες στα ορια

ως αφελης (δεν μπορω να πω και νεος!!!) κανω μια ερωτηση

δεν το ειδε κανεις??

δεν θα ηταν ποιο λογικο μεσα στο νομο να υπαρχει και προβλεψη γι αυτο??

επρεπε να ελθουμε μετα να σηκωσουμε ολοκληρο ζητημα?

απλα για μια ακομη φορα τα πραγματα πιστοποιουν οτι:

α) δεν υπαρχει συντονισμος των αρμοδιων φορεων

β) το ΟΕΕ περι αλλα τριβαζει.

γ) για το υπουργειο δεν ειμαστε τιποτε αλλο απο απλα courier φορολογικων δηλωσεων και χρηματικων ποσων καλυψης των κονδυλιων του προϋπολογισμου

ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 2515/97 ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ "ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ Η ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΚΟΣ, ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ .

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ GRAND ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΟΝ ΘΕΩΡΕΙ ΙΚΑΝΟ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΔΕΙΑ , ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝΕ ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΙΚΑΝΟ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝΕ ΜΗ ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ ......ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΟΕΕ, ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΚΤΛ ΚΤΛ

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ , ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΑΥΡΟ 100% ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ, ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΓΕΜΑΤΗ Η ΕΛΛΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το παίρνω αλλιώς :

Π.Δ.340/06.10.98 Περί του επαγγέλματος του λογιστή / φοροτεχνικού και της αδείας ασκήσεώς του Π.Δ.340/1998 (ΦΕΚ 228/Α/6.10.1998)

Αρθρο 3

Περιεχόμενο επαγγελματικής δραστηριότητας κατά κατηγορία αδείας

Το περιεχόμενο της επαγγελματικής δραστηριότητας των λογιστών - φοροτεχνικών, κατά κατηγορία αδείας, καθορίζεται ως ακολούθως:

1. Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Δ' τάξεως συντάσσουν φορολογικές δηλώσεις και διενεργούν λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α' κατηγορίας του ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992, ΦΕΚ 84/Α'), όπως ισχύει, καθώς και των επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Β' κατηγορίας, των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το 10% του προβλεπομένου ορίου βιβλίων Β' κατηγορίας.

2. Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Γ' τάξεως διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α' και Β' κατηγορίας του ΚΒΣ.

3. Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Β' τάξεως διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α' και Β' κατηγορίας, καθώς και επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Γ' κατηγορίας του ΚΒΣ, των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το όριο της Β' κατηγορίας προσαυξημένο κατά ποσοστό 40%.

4. Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού Α' τάξεως διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών, ανεξαρτήτως ορίου ετησίων ακαθαρίστων εσόδων.

Αυτά γράφει το Π.Δ. και μ' αυτά πορεύομαι.

Άλλαξαν τα όρια..... ε και;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη συμφωνω με αυτα

αλλωστε γραφω

"Γίνεται κατανοητό ότι το Οικονομικό Επιμελητήριο θα πρέπει άμεσα να καθορίσει νέες βάσεις και όπου χρειαστεί να ζητήσει από την πολιτεία την άμεση νομοθετική παρέμβασή της, ώστε να αλλάξουν τα όρια που καθορίζονται από τον Ν.2515/1997."

γιατι εχουμε

"Σε όσους από τους δικαιούχους Γ’ Τάξης έχουν, αποδεδειγμένα μέχρι τη δημοσίευση του Ν.2515/1997, υπογράψει ισολογισμούς επιχειρήσεων που λειτουργούν στην Ελλάδα, τουλάχιστον τριών (3) χρήσεων, χορηγείται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας άδεια άσκησης επαγγέλματος Γ’ Τάξης με δικαίωμα τήρησης βιβλίων Γ’ κατηγορίας του ΚΒΣ μέχρι του ποσού των 900.000 ευρώ (άρθρο 13, παρ. 4 του Ν.2771/1999)."

με αυτους τι γινεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...