Προς το περιεχόμενο

SOFTWARE Αλλαγή στον τρόπο τιμολόγησης , με βάση τον Ν.3522/06 ?


επισκέπτη NIKOS_R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

Τελικά η μεταπώληση λογισμικού ποιους λογαριασμούς λογιστικής πρέπει να χρεώνει ? Πως πρέπει να γίνονται οι εγγραφές στα βιβλία από την στιγμή που αποτελεί παροχή υπηρεσίας και μεταπωλείται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΧΑΡΗΣ

ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΝ HARDWARE & SOFTWARE ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΔΑ-ΤΠ-ΤΠΥ".

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΩ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΚΒΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

Ειναι αυτονοητο οτι ειναι σωστο αφου εχεις τετοιο στοιχειο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ProgramA software

Καλησπέρα από μια εταιρεία που διακινεί λογισμικό. (www.programa.gr - σχεδόν όλα τα εμπορικά λογισμικά δηλαδή). Δεν είμαι λογιστής, θα με σεγχωρέστε προκαταβολικά ελπίζω.

Αυτός ο νόμος ως τώρα στον χώρο έχει βρει σύμμαχο μόνο την Infoquest (δηλαδή έκαναν προσπάθεια να ασχοληθεί ο ΣΕΠΕ να τον αλλάξει αλλά τζίφος) και την Oktabit.

Το πρόβλημα είναι ερμηνευτικό. Ένα συσκευασμένο software (πχ Nero, Corel) ΔΕΝ περιλαμβάνει καμία παντελώς υπηρεσία! Εμείς πχ όταν αγοράζουμε 1000 Nero (κουτί σε συσκευασία) από το εξωτερικό, αγοράζουμε κουτιά. Ακριβώς σαν να αγοράζαμε ρεβύθια ή ελιές, δεν έχει διαφορά. Καμία υπηρεσία ούτε από εμάς, ούτε απο την Nero δηλαδή.

Επιπλέον βέβαια προκαλεί τεράστια πρακτικά θέματα, ειδικά για εμάς που διακινούμε χιλιάδες software κάθε μέρα και θα πρέπει να κάνουμε επιπλέον εργασίες.

Το λογικό μου ερώτημα όμως είναι το εξής: πως γίνεται ένα προϊόν να μετατραπεί σε υπηρεσία (όταν το πουλάμε σε μεταπωλητή εμείς) και μετά πάλι σε προϊόν όταν το πουλάει στον τελικό καταναλωτή αυτός; Τι ακριβώς έννοια έχει η λέξη "υπηρεσία" πλέον λογιστικά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ProgramA software

Πάντως σήμερα που μίλησα με Intrasta μου είπαν ότι αυτοί θα συνεχίσουν να θεωρούν το συσκευασμένο λογισμικό σαν εμπόρευμα.

Προς το υπουργείο Οικονομικών τώρα λοιπόν μπας και βρεθεί κάποιος λογικός άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ProgramA software

Πάντως από ότι φαίνεται όλοι οι λιανέμποροι ΔΕΝ θα ερμηνεύσουν τον νόμο έτσι ώστε να χρειαστεί να κάνουν αλλαγές. Θα συνεχίσουν να θεωρούν το συσκευασμένο λογισμικό κανονικό εμπόρευμα. Συν τοις άλλοις θα είχαν τεράστια θέματα σε αναδρομικές κοστολογήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε φιλε

το προβλημα ειναι βαθυτερο

εσυ αγοραξεις κουτια ή την υπηρεσια που σου παρεχει το προγραμμα

το βλεπεις στατικα και οχι στοβαθος του

μια εταιρια πληροφορικης λοιπον παραγει ενα προγραμμα

το προγραμμα αυτο "κοβει" σε cd και το διανεμει

τι εχει η εταιρια??

1000 κομματια το λογιστικο (πχ) προγραμμα ταδε??

οχι ενα προιον εχει που το εχει συσκευασει σε ενα cd και το πουλαει

στον υπολογιστη της ειναι ΕΝΑ προιον και οχι 1000

και τι ακριβως προσφερει στον πελατη της η εταιρια

την δυνατοτητα να χρησιμοποιει την ρουτινα, το προγραμμα του εχει για να παρακολουθει το λογιστηριο της

δεν του δινει την δυνατοτητα ουτε να γραψει πανω στον κωδικα (αυτο ειναι το προιον ή περιουσια της εταιριας πληροφορικης)

η σκολατα ειναι ενα προιον

το παντελονι ειναι ενα προιον

το προγραμμα δεν ειναι ενα προιον που πολας

η υπηρεσια που ειναι μεσα του ειναι αυτο που πουλαει η εταιρια

με την λογικη του προιοντος θα επρεπε σε καθε αλλαγη του κωδικα να πληρωνουμε την αγορα αλλου λογισμικου και οχι να πληρωνουμε ετησια συνδρομη για να ειναι η υπηρεσια που μας προσφερεται σε καλη κατασταση και να μπορουμε να την χρησιμοποιουμε

το λαθος που κανεις και εσυ, απο οσα γραφεις, αλλα και ορισμενες δημοσιες υπηρεσιες, ειναι οτι βλεπεται το προγραμμα ως το cd και το βιβλιαρακι που ειναι μεσα, και οχι ως το περιεχομενο του.

το ιδιο που πουλας εσυ σε cd μπορει καποιος να το παρει μεσω ιντερνετ και να μην ειναι κουτι αλλα απλα ενα κατεβασμα.

δεν εισαι λογιστης

αλλιως και απλα το γραφω για τους συναδελφους, θα σου ελεγα και ενα αλλο προβλημα καθαρα λογιστικο

τι γινεται με την αποθηκη μας;

στην απογραφη εγω θα γραψω 1000 cd - κουτια που εχω ετοιμα ή 1.000.000 προγραμματα ή απειρα προγραμματα που μπορω να παραγω απο αυτο που εχω στον υπολογιστη μου

αλλα αστο αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια

αυτα προς το παρον

για την υπηρεσια που λεγεται softwαre σε καθε μορφη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Έχω εταιρία πληροφορικής και είμαι προγραμματιστής (κατασκευάζω software). Αγοράζω Windows -μαζί με άλλα πράγματα- με ΔΑ-ΤΠΥ-ΤΙΜ (νέο παραστατικό).

α.Πως θα το περάσω στα βιβλία μου στον 20.. ή στο 6.. ? και τι γίνετε με την απογραφή αυτών?

β.Δεν θέλω το προϊόν ή έκανα λάθος παραγγελία τι θα εκδόσω στον προμηθευτή μου ΤΠΥ (με ποιούς λογαριασμούς θα κινηθούνε) και συτός θα μου κόψει πιστωτικό?

γ.Πως θα ξεχωρίσει κάποιος στο ΔΑ-ΤΠΥ-ΤΙΜ τι αφορά ΔΑ τι ΤΠΥ και τι ΤΙΜ?

δ.Τι γίνετε με την απογραφή? Πως θα τα απογράψω τα προγράμματα αυτά?

θα εκδόσω στον πελάτη μου για την πώληση ΤΠΥ αλλά στο τέλος από εμπορική εταιρία θα γίνω εταιρία παροχής υπηρεσιών με ότι συνεπάγετε αυτό.

Υπάρχει άραγε κάποιος που τα σκέφτηκε αυτά πριν πει ότι το software θα τιμολογείται με ΤΠΥ?

ΥΣ Τα windows και το office δεν συνοδεύονται από cd ή άλλο μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης-ΚΩΣΤΑΣ-
Για τις επιχειρήσεις παραγωγής SOFTWARE υπάρχει αλλαγή στον τρόπο τιμολόγησης , με βάση τον Ν.3522/06 ? , έλαβα κάποιο Εmail που αναφέρει ότι : "Βάσει του νέου φορολογικού νόμου, από 1/1/2007 είμαστε υποχρεωμένοι να τιμολογούμε το λογισμικό με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και όχι πλέον με Τιμολόγιο Πώλησης Προϊόντος." , γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό να μας ενημερώσει ?, με μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν εντόπισα κάτι στον Ν.3522/06 .

ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ

πλην της παράδοσης από τις εγκαταστάσεις τους στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες

ΣΗΜΑΙΝΕΙ ?

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟ Υ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗ - ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ (COMPUTER SHOP)

ΜΕ ΔΑ - ΤΠΥ

Ο ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ - ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕ

ΤΔΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Ή

ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΧΡΗΣΤΗ ΟΣΑ ΧΕΡΙΑ ΚΙ ΑΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ

ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΔΑ ?

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ

PS : Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 11 ΤΟΥ ΚΒΣ ?

Ή Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 1024/15-02-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟ Υ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗ - ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ (COMPUTER SHOP)

ΜΕ ΔΑ - ΤΠΥ

Ο ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ - ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕ

ΤΔΑ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Ή

ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΧΡΗΣΤΗ ΟΣΑ ΧΕΡΙΑ ΚΙ ΑΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ

ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΤΑΙ ΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΔΑ ?

Κυκλοφορει νεο παραμυθακι στην αγορα, το εχω ακουσει και απο αλλους...

Οχι κυριοι απο τον αρχικο εως τον τελικο, ολοι ΔΑ-ΤΠΥ....

Η τεκμηριωση ειναι βαση αυτη του νομου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΚΩΣΤΑΣ-
Κυκλοφορει νεο παραμυθακι στην αγορα, το εχω ακουσει και απο αλλους...

Οχι κυριοι απο τον αρχικο εως τον τελικο, ολοι ΔΑ-ΤΠΥ....

Η τεκμηριωση ειναι βαση αυτη του νομου.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ

ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΖΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΕ CD ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ Ή ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΈΦΩΝΙΑΣ

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Ο OTE Ή Η COMOTE ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΙΝΗΤΗΣ

Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΝ ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΉΣΗΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ

ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

ΩΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟΣΥ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ

ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΕ ΑΝΑΔΟΧΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΤΠ-ΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΠΥ

ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ

ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΕΤΟΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ

ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΕΚΠΟΤΑ (ΔΗΜΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ)

ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΠΕΡΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ

ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΟΥ

ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΖΕΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΕ CD ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ Ή ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΈΦΩΝΙΑΣ

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

Ο OTE Ή Η COMOTE ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΡΤΕΣ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΩΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΙΝΗΤΗΣ

Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΝ ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΉΣΗΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ

ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

ΩΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΤΟΣΥ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ

ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΕ ΑΝΑΔΟΧΟ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙ ΤΠ-ΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΠΥ

ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ

ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΡΓΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ ΕΤΟΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΘΕΣΗ

ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΕΚΠΟΤΑ (ΔΗΜΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ)

ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΠΕΡΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ?

Γνωμ. Ε.ΣΥ.Λ. 147/1968/1993

Λογιστικός χειρισμός αγοράς και πώλησης τηλεκαρτών ΟΤΕ.

Σε απάντηση της επιστολής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Γενικό Λογιστικό Σχέδιο:

α) Τα ποσά που καταβάλλετε στον ΟΤΕ, για την αγορά τηλεκαρτών του προς διάθεση, καταχωρούνται στη χρέωση του λογαριασμού 62.03 "Τηλεπικοινωνίες" και του κενού, τριτοβάθμιου του 62.03.10, ο οποίος συμπληρώνεται με τον τίτλο "αγορές τηλεκαρτών προς διάθεση".

β) Τα εισπραττόμενα ποσά από τη διάθεση των πιο πάνω τηλεκαρτών, καταχωρούνται στην πίστωση του λογαριασμού 73 "πωλήσεις υπηρεσιών" και δημιουργούμενου υπολογαριασμού του (δευτεροβάθμιου ή τριτοβάθμιου κ.λπ., ανάλογα με τις πληροφορίες που επιθυμείτε) με τον τίτλο "έσοδα από διάθεση τηλεκαρτών".

Οσον αφορά την διακίνηση, οι ΔΟΥ μπορεί να ερμηνεύουν όπως θέλουν. Υπάρχει νόμος,εγκύκλιοι και αποφάσεις για τη διάθεση λογισμικού και καρτών επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GKOSTA-

Tα προγράμματα περιλαμβάνονται στούς ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΩΝ η ΠΑΡΑΔΟΣΕΩΝ ?

Κανονικά αφου είναι παροχή υπηρεσίας ΟΧΙ .

Ο αντισυμβαλλόμενος ΠΕΛΑΤΗΣ η ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ αν βλέπει τα προγράμματα ως εμπορεύματα ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ .

ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Μπορεί να υπάρξει συνενωμένο Δελτίο Αποστολής - Τιμολόγιο Πώλησης - Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών;, το είδα σήμερα και μου ήρθε κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

χθες στο σεμιναριο θεσαμε την ερωτηση μιας και ειχαμε διαδιευθυνσιακη συνθεση

η απαντηση απο τα λιγα που καταλαβαμαι ειναι ως εξης

α)οταν τα προγραμματα "κατεβαινουν" απο το διαδικτυο δεν εχουμε κανενα προβλημα

ειναι παροχη υπηρεσιας και δεν θελει απολυτος τιποτε

β) οταν γινεται φυσικη διακινηση (CD-δισκετα)

1. για το τελωνειο εχουν διπλη αντιμετωπιση

-αν ειναι η τιμη μια τοτε περνεται ως δασμολογικη κλαση το μεσω που μεταφερει το προγραμμα και πληρωνεται το ΦΠΑ στο τελωνειο

- αν εχει δυο τιμες (του μεσου μεταφοροας και του προγραμματος ) τοτε αποδιδεται το φπα με εκτακτη δηλωση

και στις δυο περιπτωσεις και intrastant kai listing

2.ΦΠΑ καμια διαφορα αν και δεν εχει αλλαξει η διαταξη του φπα στην βασικη 10 που θεωρει τα μαζικα προγραμματα Η/Υ σαν προιοντα-εμπορευματα.

3. οσο αφορα τον ΚΒΣ

με ΤΠΥ ή ΑΠΥ αν και δεν ειναι λαθος να κοβεται και ΤΔΑ και ΑΛΠ

δεν μπαινουν στην απογραφη διοτι θεωωρουνται δικαιωματα και οχι εμπορευματα

δεν υπολογιζονται στον υπολογισμο του τζιρου για την υποχρεωση ή οχι απογραφης

αν καποιος απο τους παραβρισκομενους χτες εχει να προσθεσει κατι παραπανω να συμπληρωσει το παραπανω σκεπτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρξει συνενωμένο Δελτίο Αποστολής - Τιμολόγιο Πώλησης - Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών;, το είδα σήμερα και μου ήρθε κάπως.

Δημήτρη το ξανασυζητήσαμε το θέμα και καταλήξαμε πως υπάρχει. Μάλιστα κάποιος συνάδελφος ρώτησε στον κώδικα και επιβεβαίωσε πως υπάρχει κωδικός για τέτοιο παραστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-joan-
Δημήτρη το ξανασυζητήσαμε το θέμα και καταλήξαμε πως υπάρχει. Μάλιστα κάποιος συνάδελφος ρώτησε στον κώδικα και επιβεβαίωσε πως υπάρχει κωδικός για τέτοιο παραστατικό.

να σας ρωτήσω και κατι αλλο;; οταν πουλαω λογισμικό σε πελατη με 13% φπα.. το Παροχης - ΔΑ με τι φπα θα το περναω;;

με 19% οπως τα παροχης υπηρεσιων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ρωτήσω και κατι αλλο;; οταν πουλαω λογισμικό σε πελατη με 13% φπα.. το Παροχης - ΔΑ με τι φπα θα το περναω;;

με 19% οπως τα παροχης υπηρεσιων ;

μεταφερεται στην διευθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις περιπτωσεις που εχουμε πωληση με μειωμενο συντελεστη

και αφορα προγραμμα μαζικης παραγωγης

κοβουμε ΤΔΑ και το τιμολογουμε με 13% ΦΠΑ

ταδε εφει (Σαρρη) καλως φιλος που γνωριζει καλα το ΦΠΑ

ειναι και συγγραφεας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

αν και δεν είμαι λογιστής ,ανήκω στον χώρο των προγραμματιστών και θα ήθελα να εκφράσω μια γνώμη σχετικά με την διακίνηση του λογισμικού.

Βέβαια δεν θα μπορέσω να το εκφράσω με λογιστικούς όρους αλλά δείξτε κατανόηση.

Αυτά που συμβαίνουν στην διακίνηση του λογισμικού είναι τα εξής :

1) Δεν αγοράζει κανείς το λογισμικό ούτε αποκτά την κυριότητα του. Όταν λέω κανείς κατά περιπτώσεις συμπεριλαμβάνω και την εταιρεία που παρήγαγε το λογισμικό.

2)Ο τελικός αποδέκτης του προϊόντος αποκτά το δικαίώμα να χρησιμοποιεί το λογισμικό. Αυτό που του παρέχεται από την εταιρεία είναι όντως οι υπηρεσίες που του προσφόρονται μέσω του λογισμικού.Το αν θα είναι για αόριστο χρόνο ή με υποστήριξη κτλ δεν αλλοιώνει το χαρακτήρα του λογισμικού ώς υπηρεσία.

ως εδώ νομίζω ότι η διάταξη για την οποία γίνεται η συζήτηση δουλεύει καλά.

3)Για τους μεταπωλητές αυτό που συμβαίνει στην πραγματικότητα, και που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν το καλύπτει η διάταξη είναι το εξής:

Ο μεταπωλητής δεν χρησιμοποιεί το λογισμικό ο ίδιος, οπότε δεν του παρέχεται καμιά υπηρεσία από την εταιρεία παραγωγής του λογισμικού, ούτε και από τυχών ενδιάμεσους μεταπωλητές. Οι μεταπωλητές "αγοράζουν" για να "μεταπωλήσουν" άδειες χρήσεις. Αν δε κάνω λάθος υπάρχει διαχωρισμός στη αγορά οποιουδήποτε αγαθού για μεταπώληση ή για κανονική χρήση. Θα έπρεπε πιο σωστά η διάταξη να αντιμετωπίσει τους μεταπωλητές σαν μεταπωλητές αδειών χρήσης γιατί αυτό κάνουν στην πραγματικότητα.

Δεν παίζει κάνενα ρόλο αν στην αποθήκη του ο καθένας είχε 1 ή 15.000 κουτιά του Nero ή των windows. Θα μπουρούσε να έχε μόνο ενα cd και αυτό πειρατικό. Αρκεί να πούλαγε διαφορετικούς σειριακούς αριθμούς. Κανείς δεν θα είχε πρόβλημα (ουτε η microsft !!!). Όσο για το ΔΑ αν κάποιος θα έπρεπε να δώσει δέκα φορές το ίδο λογισμικό θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να έχει 1 ΔΑ για ένα cd και 10 ΔΑ για κάθε ένα σειριακό αριθμό.

αυτά από όσο ξέρω.

ελπίζω να ξεδιάλυνα το τοπίο και να μην το θόλωσα περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ

Και τώρα συνάδελφοι, μια ακόμη απορία, σχετική με το θέμα. Επιχείρηση με βιβλία Γ' κατηγορίας (έστω εμπορία π.χ. υφασμάτων) είχε αγοράσει "πρόγραμμα" εμπορικής διαχείρισης. Βεβαίως είχε καταχωρηθεί στον λογ/σμό 16.17.00 (Γνωμ. ΕΣΥΛ 142/1948/1993).

1) Τι θα γίνει τώρα το τυχόν αναπόσβεστο υπόλοιπο?

2) Στις 1/12/2007 ανανεώνει το συμβόλαιο συντήρησης και λαμβάνει ΤΠΥ, το οποίο σε ποιό λογ/σμό καταχωρείται? Σίγουρα όχι σε λογ/σμούς 16.00 έως 16.05 αφού το συμβόλαιο είναι για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο του έτους. Μήπως σε κάποιον άλλον 16? Μήπως σε 61 ή 62?

Επι των ανωτέρω θα ήθελα την γνώμη των συναδέλφων. Και για να βοηθήσω, τουλάχιστον στο β' ερώτημα, πως σας φαίνεται ο 61.98.00 "Χρήσεις δικαιωμάτων" ?

ΥΓ 1: Τα έως πέρσι λογισμικά προγράμματα (λογ/σμος 16.17.00) διαγράφονται πλέον από το μητρώο παγίων? Και ο ισολογισμός θα έχει για την προηγούμενη χρήση Λοιπά έξοδα εγκ/σης αναπόσβεστο υπόλοιπο, ενώ στην τρέχουσα χρήση το σετικό κονδύλι θα είναι μηδενισμένο? Αυτό το τελευταίο κατά τη γνώμη σας δεν δημιουργεί προβλήματα ?

ΥΓ 2: Συγχωρέστε με γιά την πολυλογία, αλλά σε συζητήσεις με συναδέλφους, έχουν δημιουργηθεί οι ανωτέρω συλλογισμοί και πιστεύω πως αξίζει το forum να ασχοληθεί με τα ζητήματα αυτά. Με την πρόοδο και κατάθεση απόψεων σας, θα καταθέτω και τις δικές μου απόψεις για τα παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα συνάδελφοι, μια ακόμη απορία, σχετική με το θέμα. Επιχείρηση με βιβλία Γ' κατηγορίας (έστω εμπορία π.χ. υφασμάτων) είχε αγοράσει "πρόγραμμα" εμπορικής διαχείρισης. Βεβαίως είχε καταχωρηθεί στον λογ/σμό 16.17.00 (Γνωμ. ΕΣΥΛ 142/1948/1993).

1) Τι θα γίνει τώρα το τυχόν αναπόσβεστο υπόλοιπο?

2) Στις 1/12/2007 ανανεώνει το συμβόλαιο συντήρησης και λαμβάνει ΤΠΥ, το οποίο σε ποιό λογ/σμό καταχωρείται? Σίγουρα όχι σε λογ/σμούς 16.00 έως 16.05 αφού το συμβόλαιο είναι για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο του έτους. Μήπως σε κάποιον άλλον 16? Μήπως σε 61 ή 62?

Επι των ανωτέρω θα ήθελα την γνώμη των συναδέλφων. Και για να βοηθήσω, τουλάχιστον στο β' ερώτημα, πως σας φαίνεται ο 61.98.00 "Χρήσεις δικαιωμάτων" ?

ΥΓ 1: Τα έως πέρσι λογισμικά προγράμματα (λογ/σμος 16.17.00) διαγράφονται πλέον από το μητρώο παγίων? Και ο ισολογισμός θα έχει για την προηγούμενη χρήση Λοιπά έξοδα εγκ/σης αναπόσβεστο υπόλοιπο, ενώ στην τρέχουσα χρήση το σετικό κονδύλι θα είναι μηδενισμένο? Αυτό το τελευταίο κατά τη γνώμη σας δεν δημιουργεί προβλήματα ?

ΥΓ 2: Συγχωρέστε με γιά την πολυλογία, αλλά σε συζητήσεις με συναδέλφους, έχουν δημιουργηθεί οι ανωτέρω συλλογισμοί και πιστεύω πως αξίζει το forum να ασχοληθεί με τα ζητήματα αυτά. Με την πρόοδο και κατάθεση απόψεων σας, θα καταθέτω και τις δικές μου απόψεις για τα παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Το forum εχει ασχοληθει χιλαδες φορες με το θεμα των συμβολαιων συντηρησης. Αν ψαξεις λιγο θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα δημοσιευματα. Επισης η απαντηση σου ειναι ασχετη με το δημοσιευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες και τεκμηριωμένες οι περισσότερες τοποθετήσεις.

Δεν απαντήθηκε όμως ένα ερώτημα που έκανα σχετικά με την απογραφή.

Μεθαύριο θα κάνω την απογραφή και θα βρω κάποια προγράμματα, κάποια λειτουργικά κλπ. που καλώς (σύμφωνα με τα ισχύοντα) αγοράστηκαν με ΤΠΥ πλην εξαιρέσεων και βεβαίως καταχωρήθηκαν σε λογαριασμούς δαπανών.

Θα γίνει απογραφή γι' αυτά; Ναι, απαντάω μόνος μου, γιατί θα βγουν με Δελτίο Αποστολής, άρα πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο. Η αξία της απογραφής πού θα περαστεί;

Απογραφή εμπορευμάτων; Οχι, γιατί δεν είναι εμπορεύματα.

Απογραφή υπηρεσιών (!) ; Ξανά όχι.

Πουθενά; Μάλλον.

Είπα τις αντιρρήσεις μου και πιο πάνω και επιμένω οτι τα προβλήματα που θα προκύψουν απο αυτή την αλλαγή είναι πολλά. Παροχή υπηρεσίας είναι μόνο για τον παραγωγό του προγράμματος. Για όλους τους άλλους είναι πώληση εμπορεύματος. Αλλωστε για τα περισσότερα προγράμματα την δική μας συμμετοχή την εισπράτουμε με ΤΠΥ. Δεν παρέχω καμία υπηρεσία πουλώντας ένα antivirus και πολύ περισσότερο δεν παρέχει καμία υπηρεσία ο περιπτεράς για τις τηλεκάρτες, μην τρελλαθούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ

Συνάδελφε Kismet σε ευχαριστώ. Σου εύχομαι χρόνια πολλά, καλή χρονιά και πάνω απ' όλα με υγεία σωματική, αλλά και πνευματική και ψυχική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...