Προς το περιεχόμενο

SOFTWARE Αλλαγή στον τρόπο τιμολόγησης , με βάση τον Ν.3522/06 ?


επισκέπτη NIKOS_R

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν εκανα την διακριση μιλουσα-απαντουσα στον συναδελφο για την εκδοση ΔΑ

ετσι οπως περιγραφει ο ΚΒΣ το συγκεκριμενο αρθρο μιλαει για εκδοση ΔΑ σε καθε περιπτωση, γραμματικα τουλαχιστον

ομως στην σημερινη εποχη συντασομαι με οσους μιλουν για τη εκδοση ΔΑ σε καθε περιπτωση

να το κανω πιο λιανα

οταν εχουμε ενα προγραμμα "μαζικης παραγωγης" θεωρητικα στελνουμε ενα CD και οδηγιες χρησης αρα θελει ενα συνοδευτικο ΔΑ. (εδω, οπως σημειωνω και παραπανω, υπάρχει το προβλημα οτι πλεον τα προγραμματα κατεβαινουν απο το ιντερνετ και οι οδηγιες ειναι μεσω pdf και αυτες κατεβαινουν απο το ιντερνετ)

οταν ομως αναπτυσουμε μια εφαρμογη "καστομια", τι το θελουμε το ΔΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μετατροπή από τον ΚΒΣ του λογισμικού από πώληση προιόντος σε παροχή υπηρεσίας,ο λογιστής,γιατί σε λογιστικό φόρουμ μιλάμε,τι κάνει?

Θα είναι υποχρεωμένος να παίρνει ένα πρόγραμμα,για μια συγκεκριμένη χρονική διάρκεια .Ετήσια.Σε αυτή την ετήσια διάρκεια,οι εταιρίες θα παρέχουν την χρήση δικαιώματος με τα δεδομένα που θα ισχύουν κατά την υπογραφή της σύμβασης και θα σε υποστηρίζουν με τα φορολογικά δεδομένα που ισχύουν κατά την υπογραφή της σύμβασης χρήσης του δικαιώματος.Μετά την ημερομηνία λήξης της χρήσης αυτου του χρονικού διαστήματος,τότε δεν θα υπάρχει υποστήριξη και ούτε και πεαριτέρω χρήση του προγράμματος,αφού δεν το αγόρασες αλλά σου παρασχέθηκε μια καθορισμένη διάρκεια χρήσης.Θα σου ζητάει κωδικό.Και για να σου δοθεί κωδικός χρήσης θα πρέπει να ανανεώσεις το συμβόλαιο υποστήριξης.Είτε το θέλεις είτε όχι.

Και σε περίπτωση δικαστικών διεκδικήσεων,ο ΚΒΣ είναι αρωγός σαν νόμος του κράτους.

Τα παραπανω Δημητρη κατα την προσωπικη μου χρηση δεν ισχυουν.

Το γεγονος οτι αλλαζει ο ΚΒΣ δεν σημαινει οτι θα αλλαξει και ο τροπος τιμολογησης των επιχειρησεων πωλησης software ως προς το χρονο χρησης του προγραμματος.

Δεν σημαινει δηλαδη οτι θα παμε σε τιμολογηση ετησια ή οποιασδηποτε αλλης περιοδου.

Απλως αντι να εκδιδεται ΤΔΑ θα εκδιδεται ΤΠΥ για την μεταβιβαση μιας διαρκης μη μεταβιβασιμης αδειας χρησης του λογισμικου.

Και φυσικα θα μπορεις, χωρις να πληρωνεις συνδρομη υποστηριξης, να χρησιμοποιεις την αρχικη εφαρμογη για παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εκανα την διακριση μιλουσα-απαντουσα στον συναδελφο για την εκδοση ΔΑ

ετσι οπως περιγραφει ο ΚΒΣ το συγκεκριμενο αρθρο μιλαει για εκδοση ΔΑ σε καθε περιπτωση, γραμματικα τουλαχιστον

ομως στην σημερινη εποχη συντασομαι με οσους μιλουν για τη εκδοση ΔΑ σε καθε περιπτωση

να το κανω πιο λιανα

οταν εχουμε ενα προγραμμα "μαζικης παραγωγης" θεωρητικα στελνουμε ενα CD και οδηγιες χρησης αρα θελει ενα συνοδευτικο ΔΑ. (εδω, οπως σημειωνω και παραπανω, υπάρχει το προβλημα οτι πλεον τα προγραμματα κατεβαινουν απο το ιντερνετ και οι οδηγιες ειναι μεσω pdf και αυτες κατεβαινουν απο το ιντερνετ)

οταν ομως αναπτυσουμε μια εφαρμογη "καστομια", τι το θελουμε το ΔΑ???

Πάλι μπερδεύτηκα.

Ας κάνω μια προσπάθεια να ξεμπερδευτώ.

Ο ΚΒΣ μία διάκριση πώλησης software κάνει. Αυτή προς τον τελικό χρήστη και αυτή προς μεταπωλητή. Για τη πρώτη περίπτωση αρκείται σε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, για τη δεύτερη θέλει εκτός του τιμολογίου και ένα Δελτίο Αποστολής, για να συνοδευτούν τα μαγνητικά ή οπτικά μέσα στο οποίο είναι "γραμμένο" το software. Για αυτά (τα μέσα αποθήκευσης) και μόνο μιλάει, και ζητάει ΔΑ μόνο εφ'όσον δεν αγοράζει χρήστης αλλά μεταπωλητής ή μεσάζων.

Αν δεν έχουμε μέσα αποθήκευσης αλλά ενέργειες όπως file transfer ή downloading, λογικό είναι να μη χρειάζεται ΔΑ.

Και έχουμε και άλλες περιπτώσεις πώλησης λογισμικού. Μπορεί να έχω αγοράσει το δικαίωμα να διαχειρίζομαι τα δικαιώματα πρόσβασης όσο και χρήσης , σε λογισμικό και σε βάσεις, που βρίσκονται σε "φυσική" μορφή στην άλλη άκρη του κόσμου, δηλαδή χωρίς ούτε τη "μεταφορά" των αρχείων τηλεφωνικά. Τι ΔΑ μπορούν να ζητηθούν;

Και εδώ τελειώνει ο προβληματισμός σχετικά με τη τιμολόγηση και τα συνοδευτικά λογισμικού.

Η διάκριση "γενική παροχή λογισμικού" και "λογισμικό κατά παραγγελία", δεν τη προκαλεί διαφοροποίηση στο αν είναι ή όχι παροχή υπηρεσίας/δικαίωμα χρήσης, αλλά στο ποιός έχει το δικαίωμα, αυτό.

Αν ζητώ να κατασκευαστεί μετά από δική μου παραγγελία μια εφαρμογή, σημαίνει ότι η εταιρεία λογισμικού θα μου χρεώσει κόστος ανάπτυξης, δοκιμών, πιθανόν εκπαίδευσης κλπ.

Θα ήμουν τελείως μπουμπούνας αν δεν την "έδενα" με κάποιο συμβόλαιο ότι τα δικαιώματα χρήσης του λογισμικού είναι στη δική μου κυριότητα και όχι στη δική της, και περιμενα να με προστατεύσει ο ΚΒΣ ή ο νόμος για το ΦΠΑ.

Να ενσωματωθεί λοιπόν η διάκριση "γενική παροχή λογισμικού" και "λογισμικό κατά παραγγελία" στην Ελληνική Νομοθεσία. π.χ. σε αυτή των Δικαιωμάτων των Royalties κλπ. Δεν βλέπω όμως κανένα λόγο να ενσωματωθεί αυτοτελώς στη φορολογική νομοθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μπερδεύτηκα.

Ας κάνω μια προσπάθεια να ξεμπερδευτώ.

Ο ΚΒΣ μία διάκριση πώλησης software κάνει. Αυτή προς τον τελικό χρήστη και αυτή προς μεταπωλητή. Για τη πρώτη περίπτωση(ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ-ΜΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ) αρκείται σε Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών, για τη δεύτερη θέλει εκτός του τιμολογίου και ένα Δελτίο Αποστολής, για να συνοδευτούν τα μαγνητικά ή οπτικά μέσα στο οποίο είναι "γραμμένο" το software. Για αυτά (τα μέσα αποθήκευσης) και μόνο μιλάει, και ζητάει ΔΑ μόνο εφ'όσον δεν αγοράζει χρήστης αλλά μεταπωλητής ή μεσάζων.

........

Με κάθε παράδοση των μέσων αυτών από τους φορείς που τις εκδίδουν σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες με σκοπό την περαιτέρω διάθεση αυτών στους τελικούς καταναλωτές εκδίδεται σε κάθε περίπτωση, πλην της παράδοσης από τις εγκαταστάσεις τους στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες, δελτίο αποστολής σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθρου 11 του Κ.Β.Σ., εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.

Να συμπληρωσω πάντως ότι σε ορισμένες εταιριες λογισμικού δεν αγοραζεις την αδεια χρήσης αλλά 1 αδεια χρήσης και μάλιστα σε 1 Η/Υ.Εχει γινει παλαιοτερα συζητηση στο forum για το θεμα αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο πολυ καλα ολα αυτα που γραφεις αν ηταν ετσι

π.χ. (και ας τσαντιστει καποιο μελος μας και ας λεει οτι κανω διαφημηση παλι) το προγραμμα φοροι ειναι ενα προγραμμα μαζικης παραγογης

αρα θα επρεπε να εκδοθει μαζι με το ΤΠΥ και ΔΑ

ομως το 60% και πανω απο τους χρηστες το κατεβασαν ειτε μεσο του site ειτε μεσω του φορουμ

εγω θα κοψω ΔΑ?

πως αποδεικνυεται οτι αυτοι το κατεασν μεσω ιντερνετ

αυτο ειναι που λεω οτι καλα αυτα που λεει το ΥΟΟ

αλλα υπαρχει και η αγορα που δεν ειναι ετσι οπως αυτοι τα φανταζονται μεσα απο το γραφειο τους

δεν ξερω αν εγινα κατανοητως αυτη την φορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή,λοιπόν,που χρησιμοποιώ το πρόγραμμα,έχει συντελεσθεί η πράξη της πώλησης προιόντος και όχι η χρήση δικαιώματος.Από εκείνη την στιγμή το πρόγραμμα είναι δικό μου και μπορώ να το χρησιμοποιώ κατά βούλησιν "εις τους αιώνες των αιώνων".Αρα θα πρέπει να εκδοθεί ΤΔΑ με ημερομηνία την ημερομηνία λήψης του κωδικού πρόσβασης στο πρόγραμμα.

Εγινε διακίνηση.Η διακίνηση έγινε με ηλεκτρονικό τρόπο.Αλλά έγινε διακίνηση.

Σε καμια περιπτωση δεν εχουμε πωληση προϊοντος.

Αν διαβασεις της αδεια χρησης οποιουδηποτε προγραμματος θα καταλαβεις οτι δεν μπορεις να το χρησιμοποιεις κατά βούλησιν και οτι τα δικαιωματα σου ειναι συγκεκριμενα.

Μπορεις να ρωτησεις οποιονδηποτε νομικο ή να το ψαξεις σε οποιοδηποτε βιβλιο με αναφορα στο Δικαιο πνευματικης ή βιομηχανικης ιδιοκτησιας.

Απο Γιωργου Μουζουλα - Οι συμβασεις πληροφορικης στην πραξη - Εκδοσεις Σακκουλα

"Συμπερασμα:

Η οριστικη παραχωρηση της χρησης τυποποιημενου προγραμματος ηλεκτρονικου υπολογιστη διεπεται απο τις διαταξεις της μισθωσης προσοδοφορου αντικειμενου (ΑΚ 638, 620 και 574 επ.), σε οση βεβαια εκταση επιτρεπει η φυση του προγραμματος που διατιθεται."

Με ολο τον σεβασμο Δημητρη, δεν υπαρχει καμια διακινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο πολυ καλα ολα αυτα που γραφεις αν ηταν ετσι

(και ας τσαντιστει καποιο μελος μας και ας λεει οτι κανω διαφημηση παλι) το προγραμμα φοροι ειναι ενα προγραμμα μαζικης παραγογης

αρα θα επρεπε να εκδοθει μαζι με το ΤΠΥ και ΔΑ

ομως το 60% και πανω απο τους χρηστες το κατεβασαν ειτε μεσο του site ειτε μεσω του φορουμ

εγω θα κοψω ΔΑ?

πως αποδεικνυεται οτι αυτοι το κατεασν μεσω ιντερνετ

αυτο ειναι που λεω οτι καλα αυτα που λεει το ΥΟΟ

αλλα υπαρχει και η αγορα που δεν ειναι ετσι οπως αυτοι τα φανταζονται μεσα απο το γραφειο τους

δεν ξερω αν εγινα κατανοητως αυτη την φορα

Ή μπερδεμένος ο γιαλός ή μπερδεμένα αρμενίζουμε

Με κάθε παράδοση των μέσων αυτών από τους φορείς που τις εκδίδουν σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες με σκοπό την περαιτέρω διάθεση αυτών στους τελικούς καταναλωτές εκδίδεται σε κάθε περίπτωση, πλην της παράδοσης από τις εγκαταστάσεις τους στους τελικούς καταναλωτές ιδιώτες, δελτίο αποστολής σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κ.Β.Σ., εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.

Για το πρόγραμμα foroi (δεν κατάλαβα, πως πρέπει να το ονομάζουμε ο "φερόμενος ως δράστης" ή "η σαρανταοχτάχρονη" ; ) θα κόψεις ΔΑ και ΤΠΥ άμα κάποιος το αγοράσει "χοντρικά". Για να το μεταπουλήσει. Και αυτό μόνο όταν το πάρει σε μέσο αποθήκευσης. Το ΔΑ "κόβεται" για το δισκάκι. Όχι για το πρόγραμμα.

Άμα το πάρει για δική του χρήση, το ΤΠΥ είναι αρκετό, είτε το πάρει σε CDROM είτε το κατεβάσει από το internet.

ΤΠΥ θα του κόψεις (μαζί με άλλα μέλη του σώματός του) αν πάρεις χαμπάρι ότι κάνοντας hacking, σου έχει μπει στο μηχάνημά σου και χρησιμοποιεί το πρόγραμμα σου από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάθε παράδοση των μέσων αυτών από τους φορείς που τις εκδίδουν σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες με σκοπό την περαιτέρω διάθεση αυτών στους τελικούς καταναλωτές εκδίδεται σε κάθε περίπτωση, πλην της παράδοσης από τις εγκαταστάσεις τους στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες, δελτίο αποστολής σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθρου 11 του Κ.Β.Σ., εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.

Να συμπληρωσω πάντως ότι σε ορισμένες εταιριες λογισμικού δεν αγοραζεις την αδεια χρήσης αλλά 1 αδεια χρήσης και μάλιστα σε 1 Η/Υ.Εχει γινει παλαιοτερα συζητηση στο forum για το θεμα αυτο.....

Όταν ο ποιητής γράφει «σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες» έχω την αίσθηση ότι εννοεί τους μεταπωλητές των προγραμμάτων και όχι τους π.χ. λογιστές που θα επιλέξουν το πρόγραμμα και στους οποίους αναφέρεται μετά «στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες»

Ισως όμως να κάνω και λάθος

Σίγουρα όμως κάνω λάθος , γιατί ακόμη πιστεύω ότι όποιος δημιουργεί ένα πρόγραμμα προσδοκώντας ότι κάποιους θα ενδιαφέρει , ότι έχει δημιουργήσει ένα προϊόν ,σε αντίθεση μ’ αυτόν που γράφει κώδικα , σε κάποιον που του το έχει ζητήσει και ο οποίος παρέχει υπηρεσία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπερδεμένος ο γιαλός ή μπερδεμένα αρμενίζουμε

Για το πρόγραμμα foroi (δεν κατάλαβα, πως πρέπει να το ονομάζουμε ο "φερόμενος ως δράστης" ή "η σαρανταοχτάχρονη" ; ) θα κόψεις ΔΑ και ΤΠΥ άμα κάποιος το αγοράσει "χοντρικά". Για να το μεταπουλήσει. Και αυτό μόνο όταν το πάρει σε μέσο αποθήκευσης. Το ΔΑ "κόβεται" για το δισκάκι. Όχι για το πρόγραμμα.

Άμα το πάρει για δική του χρήση, το ΤΠΥ είναι αρκετό, είτε το πάρει σε CDROM είτε το κατεβάσει από το internet.

ΤΠΥ θα του κόψεις (μαζί με άλλα μέλη του σώματός του) αν πάρεις χαμπάρι ότι κάνοντας hacking, σου έχει μπει στο μηχάνημά σου και χρησιμοποιεί το πρόγραμμα σου από εκεί.

αυτο υποστηριζω και γω

ακριβως το ιδιο

επαναλαμβανω ομως την ενσταση μου σχετικα με το τι εχει καταλαβει ο κωδικας

(και δεν το λεω κακιζοντας τον κωδικα ή γιατι το εβγαλα απο το μυαλο μου. το λεω γιατι αυτο το αυτονοητο που παραθετει ο Σταυρος δεν το δεχονται καποιοι απο την διευθυνση και επιμενουν στην εκδοση ΔΑ)

Όταν ο ποιητής γράφει «σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες» έχω την αίσθηση ότι εννοεί τους μεταπωλητές των προγραμμάτων και όχι τους π.χ. λογιστές που θα επιλέξουν το πρόγραμμα και στους οποίους αναφέρεται μετά «στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες»

Ισως όμως να κάνω και λάθος

Σίγουρα όμως κάνω λάθος , γιατί ακόμη πιστεύω ότι όποιος δημιουργεί ένα πρόγραμμα προσδοκώντας ότι κάποιους θα ενδιαφέρει , ότι έχει δημιουργήσει ένα προϊόν ,σε αντίθεση μ’ αυτόν που γράφει κώδικα , σε κάποιον που του το έχει ζητήσει και ο οποίος παρέχει υπηρεσία .

πονεμενη ιστορια τελικα Φιλωτα

προσωπικα υποστηριζα και υποστηριζω οτι ειναι δικαιωμα χρησης

το προϊόν ειναι ο κωδικας και οχι το προγραμμα που βλεπει ο τελικος καταναλωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο υποστηριζω και γω

ακριβως το ιδιο

επαναλαμβανω ομως την ενσταση μου σχετικα με το τι εχει καταλαβει ο κωδικας

(και δεν το λεω κακιζοντας τον κωδικα ή γιατι το εβγαλα απο το μυαλο μου. το λεω γιατι αυτο το αυτονοητο που παραθετει ο Σταυρος δεν το δεχονται καποιοι απο την διευθυνση και επιμενουν στην εκδοση ΔΑ)

AMAN ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ

Με κάθε παράδοση των μέσων αυτών από τους φορείς που τις εκδίδουν σε τρίτους - επιτηδευματίες ή από τους τρίτους - επιτηδευματίες σε άλλους επιτηδευματίες με σκοπό την περαιτέρω διάθεση αυτών στους τελικούς καταναλωτές εκδίδεται σε κάθε περίπτωση, πλην της παράδοσης από τις εγκαταστάσεις τους στους τελικούς καταναλωτές – ιδιώτες, δελτίο αποστολής σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθρου 11 του Κ.Β.Σ., εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις.

Ἓνα εἶναι τό κόμμα!!!

πονεμενη ιστορια τελικα Φιλωτα

προσωπικα υποστηριζα και υποστηριζω οτι ειναι δικαιωμα χρησης

το προϊόν ειναι ο κωδικας και οχι το προγραμμα που βλεπει ο τελικος καταναλωτης

Ούτε ο κώδικας είναι προϊόν. Χωρίς το μηχάνημα είναι μια σειρά από μουτζούρες. Όπως ο κανόνας της πρόσθεσης είναι μια σειρά από μουντζούρες χωρίς το ανθρώπινο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω ένα άλλο ερώτημα πάνω στο θέμα .

Ντήλερ εταιρείας προγραμμάτων έχει αγοράσει την χρήση 2006 κάποιες άδειες χρήσης με ΤΔΑ από την εταιρεία παραγωγής λογισμικού με σκοπό να τις μεταπωλήσει σε μεταγενέστερο χρόνο κερδ'ιζοντας έτσι επιπλέον έκπτωση κατά την αγορά τους .

Λογικά για τη χρήση 2006 έχουμε αγορά εμπορευμάτων και αφού 31/12/2006 δεν έχουν πωληθεί θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην απογραφή .

Την χρήση 2007 που θα πουλήσει τις άδειες θα τις τιμολογήσει με Τ.Π.Υ. και άρα θα έχει έσοδο από παροχή υπηρεσίας .

Πώς θα βγάλει κόστος πωληθέντων την 31/12/2007 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω ένα άλλο ερώτημα πάνω στο θέμα .

Ντήλερ εταιρείας προγραμμάτων έχει αγοράσει την χρήση 2006 κάποιες άδειες χρήσης με ΤΔΑ από την εταιρεία παραγωγής λογισμικού με σκοπό να τις μεταπωλήσει σε μεταγενέστερο χρόνο κερδ'ιζοντας έτσι επιπλέον έκπτωση κατά την αγορά τους .

Λογικά για τη χρήση 2006 έχουμε αγορά εμπορευμάτων και αφού 31/12/2006 δεν έχουν πωληθεί θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην απογραφή .

Την χρήση 2007 που θα πουλήσει τις άδειες θα τις τιμολογήσει με Τ.Π.Υ. και άρα θα έχει έσοδο από παροχή υπηρεσίας .

Πώς θα βγάλει κόστος πωληθέντων την 31/12/2007 ?

Πολύ σωστά έθεσες το ερώτημα συνάδελφε.

Κι όχι μόνο αυτό. Οι εταιρίες που συνεργάζομαι συνεχίζουν να μου εκδίδουν Τιμ.Πώλησης για τα προγράμματα που μεταπωλώ. Αν υποθέσουμε οτι εγώ θέλω να είμαι νόμιμος τί θα εκδώσω στους επιτηδευματίες που μεταπωλώ και τί σε τυχόν ιδιώτη;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις σκοπιμότητες τέτοιων αλλαγών. Συμφωνώ με προλαλήσαντες οτι με την πώληση λογισμικού παραχωρείται η άδεια χρήσης και όχι η κυριότητα του προγράμματος. Για τον λόγο αυτό και τα λογισμικά δεν μπορούν να μεταπωληθούν από την επιχείρηση-χρήστη σε άλλον.

Εκείνο που καταλαβαίνω όμως είναι οτι σε περίπτωση εξωλογιστικού προσδιορισμού ή κάποιας απόφασης-ρύθμισης αν αυτές οι πωλήσεις αντιμετωπισθούν σαν υπηρεσίες τη βάψαμε.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Αλλη μια φορά φουσκώνω απο εθνική υπερηφάνεια για να κάνω γέφυρα και με άλλο θέμα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω ένα άλλο ερώτημα πάνω στο θέμα .

Ντήλερ εταιρείας προγραμμάτων έχει αγοράσει την χρήση 2006 κάποιες άδειες χρήσης με ΤΔΑ από την εταιρεία παραγωγής λογισμικού με σκοπό να τις μεταπωλήσει σε μεταγενέστερο χρόνο κερδ'ιζοντας έτσι επιπλέον έκπτωση κατά την αγορά τους .

Λογικά για τη χρήση 2006 έχουμε αγορά εμπορευμάτων και αφού 31/12/2006 δεν έχουν πωληθεί θα πρέπει να συμπεριληφθούν στην απογραφή .

Την χρήση 2007 που θα πουλήσει τις άδειες θα τις τιμολογήσει με Τ.Π.Υ. και άρα θα έχει έσοδο από παροχή υπηρεσίας .

Πώς θα βγάλει κόστος πωληθέντων την 31/12/2007 ?

Πριν υποβάλουμε ερωτήματα κάνουμε δύο πράγματα.

α) Εξετάζουμε τις δυνατές απαντήσεις, και κατά πόσο και πως αυτές επηρεάζουν την μέχρι τώρα επιχειρηματολογία.

β) Αν δούμε ότι οι δυνατές απαντήσεις όντως έχουν σημαντικές επιπτώσεις στο θέμα, τότε παίρνουμε χαρτί και μολύβι, φτιάχνουμε τα απαραίτητα "ταφάκια", ή χρησιμοποιούμε κάποια άλλη έγκυρη μέθοδο, και προσπαθούμε να δώσουμε λύση.

γ) Αν δεν βρούμε λύση, ή οι λύσεις που βρήκαμε δεν μας ικανοποιούν, τότε την υποβάλουμε την ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά έθεσες το ερώτημα συνάδελφε.

Κι όχι μόνο αυτό. Οι εταιρίες που συνεργάζομαι συνεχίζουν να μου εκδίδουν Τιμ.Πώλησης για τα προγράμματα που μεταπωλώ. Αν υποθέσουμε οτι εγώ θέλω να είμαι νόμιμος τί θα εκδώσω στους επιτηδευματίες που μεταπωλώ και τί σε τυχόν ιδιώτη;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τις σκοπιμότητες τέτοιων αλλαγών. Συμφωνώ με προλαλήσαντες οτι με την πώληση λογισμικού παραχωρείται η άδεια χρήσης και όχι η κυριότητα του προγράμματος. Για τον λόγο αυτό και τα λογισμικά δεν μπορούν να μεταπωληθούν από την επιχείρηση-χρήστη σε άλλον.

Εκείνο που καταλαβαίνω όμως είναι οτι σε περίπτωση εξωλογιστικού προσδιορισμού ή κάποιας απόφασης-ρύθμισης αν αυτές οι πωλήσεις αντιμετωπισθούν σαν υπηρεσίες τη βάψαμε.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Αλλη μια φορά φουσκώνω απο εθνική υπερηφάνεια για να κάνω γέφυρα και με άλλο θέμα !!!

Οι εταιρίες που συνεργάζεσαι συνεχίζουν να σου εκδίδουν Τιμ.Πώλησης, προφανώς επειδή κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Μανδαρίνους που μας υπέδειξε ο Απόστολος και δεν γνωρίζουν να διαβάζουν. Επειδή αυτές το κάνουν έτσι δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και εσύ.

Αν υποθέσουμε οτι εγώ θέλω να είμαι νόμιμος τί θα εκδώσω στους επιτηδευματίες που μεταπωλώ και τί σε τυχόν ιδιώτη

Γιατί "άν υποθέσουμε ότι θέλεις να είσαι νόμιμος"; Δεν είσαι; Τέλος πάντων, θα εκδόσεις ΤΠΥ και στις δύο περιπτώσεις. Μόνο αν πουλήσεις σε άλλον μεταπωλητή θα εκδώσεις ΤΠΥ και ΔΑ (το τελευταίο αν το παραδώσεις σε μέσο αποθήκευσης)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις τη σκοπιμότητα το να εναρμονιστεί ο ΚΒΣ με τη πραγματικότητα; Να θεωρεί δηλ. το δικαίωμα ως δικαίωμα;

Γιατί να φοβάσαι εξωλογιστικό προσδιορισμό; Είναι δυνατόν να μη αναγνωριστεί η δαπάνη κτήσης των δικαιωμάτων, εφ' όσον για αυτά έχουν εκδοθεί τα υπό του παρόντος Κώδικος προβλεπόμενα παραστατικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όμως κάνω λάθος , γιατί ακόμη πιστεύω ότι όποιος δημιουργεί ένα πρόγραμμα προσδοκώντας ότι κάποιους θα ενδιαφέρει , ότι έχει δημιουργήσει ένα προϊόν ,σε αντίθεση μ’ αυτόν που γράφει κώδικα , σε κάποιον που του το έχει ζητήσει και ο οποίος παρέχει υπηρεσία .

Συμφωνώ απολύτως.

Είπα όμως και στο προηγούμενο ποστ μου. Τα αίτια είναι βαθύτερα. Αλλάζει άρδην η φιλοσοφία στο ευρύτερο νομικό πλέγμα, ώστε να εξυπηρετεί τις εταιρείες λογισμικού (ως βέρος κατίνος υποθέτω και υπό την καθοδήγησή τους) στον αγώνα τους κατά της πειρατείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρίες που συνεργάζεσαι συνεχίζουν να σου εκδίδουν Τιμ.Πώλησης, προφανώς επειδή κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Μανδαρίνους που μας υπέδειξε ο Απόστολος και δεν γνωρίζουν να διαβάζουν. Επειδή αυτές το κάνουν έτσι δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις και εσύ.

Εχω πει πως δεν ασχολούμαι πλέον με τη λογιστική επαγγελματικά, άρα επιτρέψτε μου να έχω και κάποια κενά στις γνώσεις μου.

Για τις εταιρίες δεν ξέρω αν κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Μανδαρίνους. Πιθανόν όμως να έχουν και μία απογραφή προϊόντων ή εμπορευμάτων που πρέπει να μηδενιστεί. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν και αν λειτουργούν όλες με τον ίδιο τρόπο.

Γιατί "άν υποθέσουμε ότι θέλεις να είσαι νόμιμος"; Δεν είσαι; Τέλος πάντων, θα εκδόσεις ΤΠΥ και στις δύο περιπτώσεις. Μόνο αν πουλήσεις σε άλλον μεταπωλητή θα εκδώσεις ΤΠΥ και ΔΑ (το τελευταίο αν το παραδώσεις σε μέσο αποθήκευσης)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις τη σκοπιμότητα το να εναρμονιστεί ο ΚΒΣ με τη πραγματικότητα; Να θεωρεί δηλ. το δικαίωμα ως δικαίωμα;

Το τρελλό με τη νομιμότητα στην Ελλάδα είναι πως κάτι που μέχρι χθες ήταν νόμιμο, ξαφνικά γίνεται παράνομο.

Η πραγματικότητα έχει και άλλες παραμέτρους. Π.χ. αν εγώ αγοράσω ως έχω το δικαίωμα χ αριθμό προγραμμάτων με ΤΠΥ την 31/12/2007, θα επιβαρύνω τις δαπάνες μου ανάλογα με το ποσόν της αγοράς-υπηρεσίας για τη χρήση αυτή και θα αυξήσω τα έσοδά μου στην επόμενη, γιατί τότε θα τα πουλήσω. Αυτό πώς ακούγεται;

Γιατί να φοβάσαι εξωλογιστικό προσδιορισμό; Είναι δυνατόν να μη αναγνωριστεί η δαπάνη κτήσης των δικαιωμάτων, εφ' όσον για αυτά έχουν εκδοθεί τα υπό του παρόντος Κώδικος προβλεπόμενα παραστατικά;

Τέλος για τον εξωλογιστικό προσδιορισμό, έχω υπόψη μου παλιότερες ρυθμίσεις που το μόνο που λάμβαναν υπόψη τους ήταν ο τζίρος και ένας συντελεστής που στις υπηρεσίες δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πει πως δεν ασχολούμαι πλέον με τη λογιστική επαγγελματικά, άρα επιτρέψτε μου να έχω και κάποια κενά στις γνώσεις μου.

Για τις εταιρίες δεν ξέρω αν κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Μανδαρίνους. Πιθανόν όμως να έχουν και μία απογραφή προϊόντων ή εμπορευμάτων που πρέπει να μηδενιστεί. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν και αν λειτουργούν όλες με τον ίδιο τρόπο.

Το τρελλό με τη νομιμότητα στην Ελλάδα είναι πως κάτι που μέχρι χθες ήταν νόμιμο, ξαφνικά γίνεται παράνομο.

Η πραγματικότητα έχει και άλλες παραμέτρους. Π.χ. αν εγώ αγοράσω ως έχω το δικαίωμα χ αριθμό προγραμμάτων με ΤΠΥ την 31/12/2007, θα επιβαρύνω τις δαπάνες μου ανάλογα με το ποσόν της αγοράς-υπηρεσίας για τη χρήση αυτή και θα αυξήσω τα έσοδά μου στην επόμενη, γιατί τότε θα τα πουλήσω. Αυτό πώς ακούγεται;

Τέλος για τον εξωλογιστικό προσδιορισμό, έχω υπόψη μου παλιότερες ρυθμίσεις που το μόνο που λάμβαναν υπόψη τους ήταν ο τζίρος και ένας συντελεστής που στις υπηρεσίες δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητος.

Για όλες τις παραγράφους εκτός από τη τελευταία που είναι άλλο ζήτημα, ισχύει η "απάντηση" που δώσαμε ( ; ) στον pallisp.

Ως comp(uter)expert θα πρέπει να είσαι καλός τις εξομειώσεις (simulation). Κάντες και θα απαντηθούν τα ερωτήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι γειά σας , να επιβεβαιώσω και τις εγγραφές στα βιβλια Γ ' ΚΒΣ : Οι αγορές καρτών κινητής τηλεφωνίας , λογισμικού κλπ στον Λ/ 62.03.10 , ... και οι πωλήσεις στον Λ/73 . Συνεπώς ο τζίρος απο τις πωλήσεις των καρτών δεν υπολογίζεται στο ύψος των πωλήσεων για το όριο τήρησης του βιβλίου αποθήκης διοτι ειναι παροχή υπηρεσίας.

ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ "ΠΑΚΕΤΩΝ SOFTWARE" 'H "ΑΔΕΙΩΝ ΧΡΗΣΗΣ SOFTWARE" , ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ , ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓ/ΜΟ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ? , ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 20 , ΛΟΓΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΩΣ ΜΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ, ΑΡΑ ΣΤΟΝ 62.98 ? , ΚΑΤ' ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ , ΤΟ ΚΡΙΝΕΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΟΡΘΟ ? , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΣΥΛ ?.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ "ΠΑΚΕΤΩΝ SOFTWARE" 'H "ΑΔΕΙΩΝ ΧΡΗΣΗΣ SOFTWARE" , ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ , ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓ/ΜΟ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ? , ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓ. 20 , ΛΟΓΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΩΣ ΜΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ, ΑΡΑ ΣΤΟΝ 62.98 ? , ΚΑΤ' ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ , ΤΟ ΚΡΙΝΕΤΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΟΡΘΟ ? , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΣΥΛ ?.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Θεωρείς εμπορικά, ή επιχειρηματικά ορθό, να αγοράζονται δικαιώματα για stock. Ακόμα και αν ήταν φυσικά εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς εμπορικά, ή επιχειρηματικά ορθό, να αγοράζονται δικαιώματα για stock. Ακόμα και αν ήταν φυσικά εφικτό.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ CTOCK , Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΚΕΤΟΥ

SOFTWARE Π.Χ."ΚΕΦΑΛΑΙΟ ALTEC" .

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (ΒΛΕΠΕ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ SOFTWARE),

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ SOFTWARE, NA ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ CTOCK , Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΚΕΤΟΥ

SOFTWARE Π.Χ."ΚΕΦΑΛΑΙΟ ALTEC" .

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ (ΒΛΕΠΕ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ SOFTWARE),

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΩΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ SOFTWARE, NA ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ .

Όταν αγοράζεις κάτι σε ποσότητες μεγαλύτερες από τις άμεσες πωλήσεις αγοράζεις stock είτε το αναφέρεις είτε όχι.

Όσο γαι την ανταπόκριση σε προσφορές εταιρειών παραγωγής software Τι να πώ! Οτι το software αναπτύσεται και δεν παράγεται; Κατά συνέπεια δεν έχουμε επιχειρήσεις παραγωγής software αλλά επιχειρήσεις ανάπτυξης software; Να πώ ότι δεν αγοράζεις "πακέτα λογισμικού" αλλά προκαταβάλεις χάριν των επίδοξων πελατών σου τη παροχή υπηρεσίας; (τα δικαιώματα χρήσης; ) , ότι το κάτι σαν "αεροπλανάκι" και το κάτι σαν "πυραμίδα" είναι marketing tricks που δεν είναι εύκολο να "λογιστικοποιηθούν";

Υ.Γ. Όταν πριν από λίγα post έγραφα "κουβαλάνε [οι εταιρείες λογισμικού] τα ίδια μυαλλά με τους μανδαρίνους που υπέδειξε ο a.a." δεν ενοούσα, απαραίτητα "χαζά μυαλλά", μπορεί να ήθελα να πω "πονηρά μυαλλά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΤΗΝ ...ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ...ΔΑΣΚΑΛΙΚΙ , ΑΣ ΨΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΤΗΝ ...ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ...ΔΑΣΚΑΛΙΚΙ , ΑΣ ΨΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ.

Την επόμενη φορά που θα κάνεις ευθεία ερώτηση να υποδεικνύεις και την απάντηση που θα σου άρεσε.

Το αν υπάρχει "κόστος πωλήσεων παροχής υπηρασιών" και πως αυτό υπολογίζεται, πρόσφατα υπήρξε συζήτηση στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ.

ΑΠΟ 1999 ΕΩΣ ΤΟ 2002 ΕΤΑΙΡΕΙΑ SECURITY SOFTWARE ΛΑΜΒΑΝΕ ΕΝΑ CD ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΑΞΙΑΣ 5 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕ Ε ΜΑΙΛ ΚΑΙ INVOICE ΑΞΙΑΣ 8.000 ΕΩΣ 40.000 ΕΥΡΩ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ).ΤΟ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΟΥΣΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ (ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΑΞΙΑ 10-20%).

ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2002 ΔΕΝ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΣΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ SOFTWARE ΠΩΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΠΥ.ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΠΟ ΕΟΚ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ.

Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΗΤΑΝ ΣΕ 61 ΚΑΙ 73.ΚΑΘΑΡΑ ΩΣ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2002 ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ (ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ,ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ Η ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ?) ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ.

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ ΦΠΑ ΚΛΠ) ΣΕ ΓΛ ΑΠΟ 32 ΣΕ 20 ΚΑΙ ΤΔΑ ΣΕ 70 ΚΛΠ.

ΜΕ ΤΗΝ 22/12/06 ΠΟΛ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 73 (ΘΑ ΕΚΔΙΔΩ ΔΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΜΟΝΟ ΓΑΙ ΤΟ CD).

ΟΙ EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΧ (ΔΑΣΜΟΙ ΦΠΑ)

ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔ/ΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ

ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔ/ΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓ ΓΛ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ 61-62?

ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ 32 ΣΕ 61 ΚΑΙ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΕ 73?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη tassos_thess

Καλησπέρα,

σύμφωνα με την ΠΟΛ 1024 ορίζεται ότι συνιστούν παροχή υπηρεσίας ....... και

Η παροχή λογισμικού και η ενημέρωσή του (υποπερίπτωση ββ΄), ανεξάρτητα εάν το λογισμικό παράγεται μετά από παραγγελία ή όχι. Ως ενημέρωση λογισμικού χαρακτηρίζονται επίσης οι νέες βέρσιον που γίνονται για συμπλήρωση ή τροποποίηση υφιστάμενων προγραμμάτων λογισμικού.

Δηλαδή όταν θα πάω από τα γραφεία της εταιρίας λογισμικού να πάρω τη νέα έκδοση (η οποία μου δίνεται δωρεάν μιας και έχω πληρώσει σύμβολαιο υποστήριξης) θα πρέπει να μου εκδόσουν και συνοδευτικό μεταφοράς (Δ.Α.) ???? μήπως και με σταματήσουν στο δρόμο?

Γιατί εάν την κατεβάσω από το internet που είναι το ίδιο πράγμα τι αλλάζει?

Το αναφέρω γιατί είναι πραγματικό περιστατικό. Πήγα να πάρω την νέα έκδοση και μου είπαν να περάσω σε 2 ημέρες ώστε να μου ανοίξουν πρώτα καρτέλα πελάτη για να εκδόσουν Δ.Α.

Με το ιδιο πρόσχημα, δεν μου έδωσαν DEMO μιας εμπορικής εφαρμογής που ήθελα να εγκαταστήσω σε πελάτη μου ώστε να τον προτρέψω να την αγοράσει. Εμπίπτει κι αυτό στις νέες διατάξεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...