Jump to content

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΣΕ "ΚΑΤΟΙΚΟΝ" ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Θέλω τη συμβουλή σας στο εξής:

Και εγώ και η γυναίκα μου είμαστε λογιστές. Θα κάνουμε λοιπόν έναρξη στο όνομα της γυναίκας μου, ελεύθερου επαγγέλματος, ως λογιστής - φοροτεχνικός με έδρα ένα δωμάτιο του σπιτιού μας. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αφού κάνουμε έναρξη θα χρησιμοποιήσουμε τον Η/Υ που είχαμε ήδη στο σπίτι μας, καθώς και άλλα πάγια (γραφείο καρέκλα κ.τ.λ.) τα οποία επίσης τα είχαμε. Το μόνο που θα αγοράσουμε κανονικά μετά την έναρξη, θα είναι το λογιστικό πρόγραμμα το οποίο θα το εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή που ήδη έχουμε. Πως λοιπόν μπορώ να δικαιολογήσω την ύπαρξη όλων των παγίων που είχα στο σπίτι και μοιραία θα χρησιμοπούμε για τις ανάγκες του ελεύθέρου επαγγέλματος έτσι ώστε να είμαι νόμιμος και να μην έχουμε προβλήματα σε κάποιον πιθανό έλεγχο?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Γνωμη μου είναι ότι το ΔΑ είναι η καλυτερη λυση . Αυτό προτείνει και ο Σταματοπουλος αν δεν κανω λαθος . Μπορεις να δεις και προηγουμενα θεματα σχετικα στα οποία επικρατει η άποψη για τιμ.αγορας .

Συνάδελφε..αν και δεν γνωρίζω έλεγχο "παγίων" σε σπίτι Λογιστή.. :)

θα μπορούσες να αγοράσεις τα πάγια με Τιμολόγιο Αγοράς απ'τον εαυτό σου..

όμως προσοχή..στην καρέκλα θα κάθετε μόνον η γυναίκα σου και μόνον όταν δουλεύει..

και στον Η/Υ δεν θα έχεις mp3 κ.λ.π. γιατί είναι και η ΥΠ.Ε.Ε. που βολτάρει.. :D

Συνάδελφε..αν και δεν γνωρίζω έλεγχο "παγίων" σε σπίτι Λογιστή.. :)

θα μπορούσες να αγοράσεις τα πάγια με Τιμολόγιο Αγοράς απ'τον εαυτό σου..

όμως προσοχή..στην καρέκλα θα κάθετε μόνον η γυναίκα σου και μόνον όταν δουλεύει..

και στον Η/Υ δεν θα έχεις mp3 κ.λ.π. γιατί είναι και η ΥΠ.Ε.Ε. που βολτάρει.. :D

Ρε συ SOYLI, αυτό ρωτάω να μάθω αν θα έχω πρόβλημα και συ με πήρες στο ψιλό. Είναι λίγο ασαφές το τι γίνεται όταν δηλώνεις για έδρα το σπίτι σου, απ΄ότι βλέπω όμως με την ερώτησή μου σου έφτιαξα και το κέφι έτσι?

Ρε συ SOYLI, αυτό ρωτάω να μάθω αν θα έχω πρόβλημα και συ με πήρες στο ψιλό. Είναι λίγο ασαφές το τι γίνεται όταν δηλώνεις για έδρα το σπίτι σου, απ΄ότι βλέπω όμως με την ερώτησή μου σου έφτιαξα και το κέφι έτσι?

Είναι που κι εγώ έχω έδρα το σπίτι..

ξεκίνησα με ένα δωμάτιο σαν γραφείο..έχω στα πάγια έναν Η/Υ ..κάποια στιγμή το δωμάτιο-γραφείο έγινε παιδική κρεβατοκάμαρα..το έπιπλο-γραφείο έγινε κομάτια...ο Η/Υ μεταφέρθηκε στην κρεβατοκάμαρα μου..και βέβαια στο σπίτι μόνο δουλειά δεν κάνω.. :D

Guest SOTIRIS X.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, (ΑΝ ΕΙΣΤΕ)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ! .... ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ, ΤΙ ΣΟΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ, ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ.

ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ, ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΤΕΛΙΚΑ.

ΜΗΝ ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ, ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΕΣΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

ΦΙΛΙΚΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ

Τελείως προσωπική περίπτωση, όταν έκλεισα τα δικά μου βιβλία:

- Αυτά τα έξοδα τι είναι;

-Μελάνια για το κομπιούτερ.

-Εγώ δε βλέπω να έχεις πάγια περασμένα. Ποιό κομπιούτερ;

-Το κομπιούτερ το είχα από παλιά. Τα μελάνια που ξόδευα να τυπώνω τις εγκυκλίους έχω περάσει.

Σιωπή ολίγων λεπτών... Σεκάνς από το "Για μια χούφτα δολλάρια" ...

-Καλά, εντάξει...

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Θέλω τη συμβουλή σας στο εξής:

Και εγώ και η γυναίκα μου είμαστε λογιστές. Θα κάνουμε λοιπόν έναρξη στο όνομα της γυναίκας μου, ελεύθερου επαγγέλματος, ως λογιστής - φοροτεχνικός με έδρα ένα δωμάτιο του σπιτιού μας. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αφού κάνουμε έναρξη θα χρησιμοποιήσουμε τον Η/Υ που είχαμε ήδη στο σπίτι μας, καθώς και άλλα πάγια (γραφείο καρέκλα κ.τ.λ.) τα οποία επίσης τα είχαμε. Το μόνο που θα αγοράσουμε κανονικά μετά την έναρξη, θα είναι το λογιστικό πρόγραμμα το οποίο θα το εγκαταστήσουμε στον υπολογιστή που ήδη έχουμε. Πως λοιπόν μπορώ να δικαιολογήσω την ύπαρξη όλων των παγίων που είχα στο σπίτι και μοιραία θα χρησιμοπούμε για τις ανάγκες του ελεύθέρου επαγγέλματος έτσι ώστε να είμαι νόμιμος και να μην έχουμε προβλήματα σε κάποιον πιθανό έλεγχο?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω, είναι από τον ΚΒΣ του Σταματόπουλου, ίσως σας βολέψει

25. Πάγια στοιχεία ατομικής επιχείρησης απ' αυτά της προσωπικής περιουσίας του επιτηδευματία

Στην πράξη, κατά την έναρξη εργασιών ατομικών επιχειρήσεων, συνηθίζεται οι επιτηδευματίες να μεταφέρουν από το σπίτι τους προσωπικά τους περιουσιακά στοιχεία για τη λειτουργία του καταστήματος ή του γραφείου Π.χ. γραφεία, καρέκλες καναπέδες, comρuter, γραφομηχανές κ.λπ. Ερωτάται βεβαίως πως θα αποδειχθεί αυτό σ' έναν έλεγχο.

Σκόπιμο κρίνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις να εκδίδεται δελτίο ποσοτικής παραλαβής κατά την τοποθέτησή τους στην επιχείρηση ή αν μεταφέρονται με φορτηγά αυτοκίνητα από το σπίτι στην επιχείρηση να εκδίδεται Δελτίο Αποστολής. Στα στοιχεία που τελικώς εκδίδονται πρέπει να αναγράφεται το είδος και η ποσότητα των πάγιων αυτών αγαθών και το πραγματικό γεγονός Π.χ. προσωπικά περιουσιακά στοιχεία που διατίθενται για λειτουργία της επιχείρησης.

Επίσης είναι δυνατόν, αντί να εκδοθεί δελτίο ποσοτικής παραλαβής, αφού δεν προβλέπεται υποχρεωτικά η έκδοσή του, για παραλαβή παγίων στοιχεί- ων, να πραγματοποιηθεί αναλυτική καταχώρηση στα τηρούμενα βιβλία Π.χ. στο τέλος του βιβλίου εσόδων-εξόδων με περιγραφή του είδους και της ποσότητας, χωρίς βεβαίως αξία και με σημείωση ότι πρόκειται για πάγια που προέρχονται από την προσωπική περιουσία.

Ναι βρε Γρηγόρη αλλά ο άνθρωπος δεν μεταφέρει τίποτις..στο σπίτι είναι η έδρα..άντε να πάρει μια καρέκλα απ'την κουζίνα και να την πάει μπροστά στον Η/Υ .. :(

Δηλαδή Δημήτρη ..

εσύ έχεις καταχωρήσει στο βιβλίο εσόδων-εξόδων και το κρεβάτι ..αυτές τις μέρες? :(

Συγνώμη για το black humor..

Ναι βρε Γρηγόρη αλλά ο άνθρωπος δεν μεταφέρει τίποτις..στο σπίτι είναι η έδρα..άντε να πάρει μια καρέκλα απ'την κουζίνα και να την πάει μπροστά στον Η/Υ .. :(

Δεν είπα ποτέ ότι υπάρχει κάποια μεταφορά, ίσα ίσα αυτή η περίπτωση είναι και πιο απλή.

Για να κλείσω..

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι μπορείς να διαχωρήσεις σε ένα σπίτι τα "πάγια" που χρησιμοποιείς για το επάγγελμα από τα "πάγια" που γενικά χρησιμοποιείς..έκτος και αν απ'την φύση τους είναι για επαγγελματική χρήση( Λογιστικό πρόγραμμα κ.λ.π.)..

βέβαια θα προχωρήσεις σε κάποιες αγορές που θεωρητικά θα είναι για την δουλειά..αυτές τις αγορές ναι..

επίσης δεν ξέρω την διαμόρφωση ..μέγεθος του σπιτιού..αν δλδ υπάρχει και θα υπάρχει ξεχωριστός χώρος.. κ.λ.π.

δεν νομίζω ότι μπαίνει ζήτημα ελέγχου αν δεν έχεις στο βιβλίο πάγια που χρησιμοποιείς αλλά αν φορτώσεις "πάγια" που δεν είναι επαγγελματικά..(π.χ. Ηλεκτρική σκούπα)..

για την περίπτωση μας πάντα..

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...