Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
doctor

ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

Question

ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Στην υπ'αρ. 54/2004 Εγκ.ΙΚΑ (4.2 Προθεσμίες γνωστοποίησης μεταβολών) αναφέρεται το εξής:

«Με τις διατάξεις των άρθρων 11 παρ.3 και 13 του "Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της Α.Π.Δ.", επιμηκύνθηκε (για ορισμένες περιπτώσεις) η προθεσμία γνωστοποίησης των μεταβολών των στοιχείων των εργοδοτών σε τριάντα (30) ημέρες (ημερολογιακές) από τον χρόνο που έγιναν αυτές.

...

Οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες δεν είναι απαραίτητο κατά την υποβολή των ειδικών εντύπων να συνυποβάλλουν άλλα έγγραφα στοιχεία σχετικά με την μεταβολή που δηλώνουν (π.χ. ΦΕΚ, ανακοινώσεις Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων), τα οποία ενδεχομένως δεν διαθέτουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Ωστόσο πρέπει να τους υποδεικνύεται να προσκομίσουν τα έγγραφα αυτά το συντομότερο δυνατό».

Αφού αντιπαρέλθω την παρανομία των υπαλλήλων του Ι.Κ.Α. να αρνούνται να καταχωρίσουν την μεταβολή χωρίς κάποιο επίσημο έγγραφο, όπως δηλ. προβλέπεται από την παραπάνω διάταξη, φτάνω στο κυρίως θέμα: Πότε οριοθετείται χρονικά η μεταβολή και άρα άρχεται η προθεσμία των 30 ημερολογιακών ημερών;

Η μεταβολή επέρχεται την ημερομηνία του Δ.Σ. ή της Γ.Σ.; Πολλά Ι.Κ.Α. λένε ναι, και έχουν καταλογίσει ουκ ολίγα πρόστιμα σε ανυποψίαστους εργοδότες.

Το ίδιο το Ι.Κ.Α. όμως με το με Αρ.Πρωτ.Ε40/536/29.11.2004 απαντητικό του έγγραφο της Διεύθυνσης Ασφάλισης Εσόδων αναφέρει:

"Η εν λόγω προθεσμία αρχίζει για τις Α.Ε. την επόμενη από την ημερομηνία δημοσίευσης της μεταβολής, η οποία συντελείται με την καταχώριση του αντίστοιχου πρακτικού της Γ.Σ. της Α.Ε. στο Μητρώο Ανώνυμων Εταιρειών της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Ανάπτυξης, που τηρείται στην οικεία Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και αναφέρεται στην σχετική ανακοίνωση της (άρθρο 7 του Π.Δ.409/86, με το οποίο προστέθηκαν νέα άρθρα 7α, 7β κ.λπ. στον Κωδ. Νόμο 2190/1920, εγκ.ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 22/95).

Συνεπώς, η προθεσμία υποβολής στο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. της «Δήλησης Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη» για την γνωστοποίηση της αλλαγής των υπευθύνων, άρχισε την επόμενη από την ημερομηνία καταχώρισης του πρακτικού της Γενικής Συνέλευσης στο Μητρώο Α.Ε. της κατά τόπο αρμόδιας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης".

doctor

Υ.Γ. Επισυνάπτω το απαντητικό έγγραφο του Ι.Κ.Α., την ύπαρξη του οποίου την αγνοούν οι περισσότεροι υπάλληλοι του Ι.Κ.Α. διότι δεν έχει συμπεριληφθεί σε κάποια εγκύκλιο (καλύπτοντας έτσι τα παράνομα πρόστιμα που έχουν καταλογιστεί).

Εκτυπώστε το όταν θα υποβάλλετε κάποια μεταβολή, θα σας χρειαστεί...

post-3019-1167296746_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πολύ καλό και χρήσιμο στον αγώνα κατα των αυθαίρετων προστίμων!!!

Υπάρχει μήπως κάτι αντίστοιχο για ΕΠΕ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Πολύ καλό και χρήσιμο στον αγώνα κατα των αυθαίρετων προστίμων!!!

Υπάρχει μήπως κάτι αντίστοιχο για ΕΠΕ;

για διακοπή στο ΙΚΑ Ο.Ε. σαν ένας μήνας προθεσμίας είναι από τη διακοπή στην εφορία ή απο την ημερομηνία δημοσίευσης στο πρωτοδικείο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
για διακοπή στο ΙΚΑ Ο.Ε. σαν ένας μήνας προθεσμίας είναι από τη διακοπή στην εφορία ή απο την ημερομηνία δημοσίευσης στο πρωτοδικείο;

Απο την ημερομηνια του πρωτοδικειου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ

Στην υπ'αρ. 54/2004 Εγκ.ΙΚΑ (4.2 Προθεσμίες γνωστοποίησης μεταβολών) αναφέρεται το εξής:

«Με τις διατάξεις των άρθρων 11 παρ.3 και 13 του "Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της Α.Π.Δ.", επιμηκύνθηκε (για ορισμένες περιπτώσεις) η προθεσμία γνωστοποίησης των μεταβολών των στοιχείων των εργοδοτών σε τριάντα (30) ημέρες (ημερολογιακές) από τον χρόνο που έγιναν αυτές.

...

Οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες δεν είναι απαραίτητο κατά την υποβολή των ειδικών εντύπων να συνυποβάλλουν άλλα έγγραφα στοιχεία σχετικά με την μεταβολή που δηλώνουν (π.χ. ΦΕΚ, ανακοινώσεις Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων), τα οποία ενδεχομένως δεν διαθέτουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Ωστόσο πρέπει να τους υποδεικνύεται να προσκομίσουν τα έγγραφα αυτά το συντομότερο δυνατό».

Αφού αντιπαρέλθω την παρανομία των υπαλλήλων του Ι.Κ.Α. να αρνούνται να καταχωρίσουν την μεταβολή χωρίς κάποιο επίσημο έγγραφο, όπως δηλ. προβλέπεται από την παραπάνω διάταξη, φτάνω στο κυρίως θέμα: Πότε οριοθετείται χρονικά η μεταβολή και άρα άρχεται η προθεσμία των 30 ημερολογιακών ημερών;

Η μεταβολή επέρχεται την ημερομηνία του Δ.Σ. ή της Γ.Σ.; Πολλά Ι.Κ.Α. λένε ναι, και έχουν καταλογίσει ουκ ολίγα πρόστιμα σε ανυποψίαστους εργοδότες.

Το ίδιο το Ι.Κ.Α. όμως με το με Αρ.Πρωτ.Ε40/536/29.11.2004 απαντητικό του έγγραφο της Διεύθυνσης Ασφάλισης Εσόδων αναφέρει:

"Η εν λόγω προθεσμία αρχίζει για τις Α.Ε. την επόμενη από την ημερομηνία δημοσίευσης της μεταβολής, η οποία συντελείται με την καταχώριση του αντίστοιχου πρακτικού της Γ.Σ. της Α.Ε. στο Μητρώο Ανώνυμων Εταιρειών της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου Ανάπτυξης, που τηρείται στην οικεία Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και αναφέρεται στην σχετική ανακοίνωση της (άρθρο 7 του Π.Δ.409/86, με το οποίο προστέθηκαν νέα άρθρα 7α, 7β κ.λπ. στον Κωδ. Νόμο 2190/1920, εγκ.ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 22/95).

Συνεπώς, η προθεσμία υποβολής στο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. της «Δήλησης Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη» για την γνωστοποίηση της αλλαγής των υπευθύνων, άρχισε την επόμενη από την ημερομηνία καταχώρισης του πρακτικού της Γενικής Συνέλευσης στο Μητρώο Α.Ε. της κατά τόπο αρμόδιας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης".

doctor

Υ.Γ. Επισυνάπτω το απαντητικό έγγραφο του Ι.Κ.Α., την ύπαρξη του οποίου την αγνοούν οι περισσότεροι υπάλληλοι του Ι.Κ.Α. διότι δεν έχει συμπεριληφθεί σε κάποια εγκύκλιο (καλύπτοντας έτσι τα παράνομα πρόστιμα που έχουν καταλογιστεί).

Εκτυπώστε το όταν θα υποβάλλετε κάποια μεταβολή, θα σας χρειαστεί...

Σε συνεχεια του παραπανω ανεβαζω και το επισημο πλεον εγγραφο του ΙΚΑ για την ημερομηνια μεταβολης των στοιχειων των ΑΕ

GEN_E40_410_24_11_2008.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TSITARA

Πήγα σήμερα για ασφαλιστική ενημερότητα και μου ζήτησε τα πρωτότυπα των αποχωρήσεων των υπαλληλων για να παραδώσει την ενημερότητα τα έδωσα και την πήρα, όταν όμως ζήτησα πίσω τα πρωτότυπα των αποχωρήσεων μου απάντησαν ότι τα κρατάνε αυτοί πλέον και αν χρειαστώ κάτι να τους τα ζητήσω από το φάκελλο. Δηλ. δεν έχω καθόλου πρωτότυπα που να αποδεικνύουν την αποχώρηση των εργαζομένων, αν έρθει η επιθεώρηση τι θα τους επιδείξω? Ο εργαζόμενος στο ικα είναι εντάξει και λογικός αλλά..... Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό και σύμφωνα με ποια εγκύκλιο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πήγα σήμερα για ασφαλιστική ενημερότητα και μου ζήτησε τα πρωτότυπα των αποχωρήσεων των υπαλληλων για να παραδώσει την ενημερότητα τα έδωσα και την πήρα, όταν όμως ζήτησα πίσω τα πρωτότυπα των αποχωρήσεων μου απάντησαν ότι τα κρατάνε αυτοί πλέον και αν χρειαστώ κάτι να τους τα ζητήσω από το φάκελλο. Δηλ. δεν έχω καθόλου πρωτότυπα που να αποδεικνύουν την αποχώρηση των εργαζομένων, αν έρθει η επιθεώρηση τι θα τους επιδείξω? Ο εργαζόμενος στο ικα είναι εντάξει και λογικός αλλά..... Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό και σύμφωνα με ποια εγκύκλιο?

Λίγο άσχετη η ερώτησή σου με το θέμα!

Κανονικά υποβάλλεις την οικειοθελή αποχώρηση σε 4 αντίγραφα, εκ των οποίων παίρνεις πίσω τα δύο. Το ένα το δίνεις στο ΙΚΑ και το άλλο το κρατάς.

Στην πράξη βέβαια ο ΟΑΕΔ θέλει να σφραγίζει μόνο ένα αντίγραφο και θέλει να υποβάλλεται η αποχώρηση σε δύο αντίγραφα, ένα γι'αυτόν κι ένα για τον εργοδότη.

Στη θέση σου θα ζητούσα να βγάλω τις αποχωρήσεις φωτοτυπία για να τις έχω στο αρχείο μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λίγο άσχετη η ερώτησή σου με το θέμα!

Κανονικά υποβάλλεις την οικειοθελή αποχώρηση σε 4 αντίγραφα, εκ των οποίων παίρνεις πίσω τα δύο. Το ένα το δίνεις στο ΙΚΑ και το άλλο το κρατάς.

Στην πράξη βέβαια ο ΟΑΕΔ θέλει να σφραγίζει μόνο ένα αντίγραφο και θέλει να υποβάλλεται η αποχώρηση σε δύο αντίγραφα, ένα γι'αυτόν κι ένα για τον εργοδότη.

Στη θέση σου θα ζητούσα να βγάλω τις αποχωρήσεις φωτοτυπία για να τις έχω στο αρχείο μου.

Εγώ πάντως μόνο φωτοτυπία καταθέτω... Κι ανέ τους αρέσει.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ πάντως μόνο φωτοτυπία καταθέτω... Κι ανέ τους αρέσει.......

Επήγα μπρε του Ικατζή μόνο φωτοτυπίες

μα τσείνου δεν του άρεσε τσι έλεγε μαλατσίες...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επήγα μπρε του Ικατζή μόνο φωτοτυπίες

μα τσείνου δεν του άρεσε τσι έλεγε μαλατσίες...

Δε τρως κουλούκι φλέμονα

γαυγίζεις δε γαυγίζεις,

ήπρεπε να του πεις

να τονε διαολίζεις.

Μαλακία δεν είν' οι κόπιες μπρε,

μα είν' ο απατός σου,

που θες και τα πρωτότυπα

να βγει ο έλεγχός σου.

Θώριε τα πρωτότυπα

και χτύπα τη σφραγίδα,

γνήσια αντίγραφα όσα θες

να σάσεις σα τη γίδα.

Πρωτότυπα τα είπανε,

και ο εργοδότης τα 'χει αιτία

να τα φυλλά στο χώρο ντου

για μια δεκαετία.

Κοντό πως δε σου ζήτηξε

και το πορτοκαλί να δώσεις

στον ικατζή για έλεγχο

να μη σου βγουν οι δόσεις.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...