Jump to content

Η ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΗΣ Ο.Ε. ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΩΝΥΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΤΑΙΡΟΥΣ Η ΟΧΙ?


Recommended Posts

Guest ΓΙΩΤΑ

Καλησπέρα,

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορεί να μου απαντήσει κάποιος στο εξής: Ο πελάτης θέλει να συστήσει Ε.Ε με το επίθετό του μόνο πχ. Φούφουτος Ε.Ε και δίχως την κατάληξη ΣΙΑ. Απο μια πρόχειρη ματιά που έριξα σε άλλες εταιρείες μέσω του ΕΒΕΑ βρήκα και ΟΕ δίχως το ΣΙΑ και με ένα επώνυμο μόνον πχ. Γ.ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ Ο.Ε...Πως είναι δυνατόν αυτό? Ίσως με αποχώρηση εταίρου και αλλαγή.. Για την Ε.Ε γίνεται αποδεκτό?

Ευχαριστώ

Γιώτα

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Με το ν. 4072 στο άρθρο 250 αναφέρεται:

Η επωνυμία της ομόρρυθμης εταιρείας σχηματίζεται

είτε από το όνομα ενός ή περισσότερων εταίρων είτε

από το αντικείμενο της επιχείρησης είτε από άλλες

ενδείξεις με την προσθήκη των λέξεων «ομόρρυθμη

εταιρεία», ολογράφως ή με τη σύντμηση «Ο.Ε.».

Οπότε όλα τα παραπάνω που γράφονται περί υποχρεωτικής αναγραφής του ονόματος τουλάχιστον ενός εκ των εταίρων (σύμφωνα και με τον εμπορικό νόμο άρθρο 21) δεν έχουν πλέον ισχύ.

Δηλαδή μπορούμε να έχουμε επωνυμίες όπως ΧΨΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ Ο.Ε, ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ Ο.Ε, γενικά όπως στις Ε.Π.Ε και στις Α.Ε

Είναι σωστός ο συλλογισμός ή μου διαφεύγει κάτι άλλο?

Link to post
Share on other sites

Ύστερα από επίσκεψή μου στην ΥΜΣ του ΕΒΕΑ θα απαντήσω στο δικό μου ερώτημα για όποιον άλλο ενδιαφέρεται:

δεν είναι απαραίτητη η αναγραφή του ονόματος των εταίρων ή ενός εξ' αυτών στην επωνυμία των προσωπικών εταιριών (Ο.Ε -Ε.Ε)

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...