Jump to content

ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΕ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Σε συσταση ΕΠΕ ι συμβολαιογραφος μου ζηταει υποχρεωτικα παρασταση δικηγορου 196ευρω για το τιποτα γνωριζεται αν ειναι η υποχρεωτικη αυτη η παρασταση και καιρος ειναι να δουμε οτι δουλευουμε τζαμπα....

Link to comment
Share on other sites

3.Προκαταβολή Δικηγορικής Αμοιβής και θεώρηση της υπογραφής του δικηγόρου επί του σχεδίου του καταστατικού, εφόσον το εταιρικό κεφάλαιο ανέρχεται στο ποσό των 29.347,028 Ευρώ τουλάχιστον.

4.Υπογραφή του συμβολαίου σύστασης από όλους τους εταίρους.

Δεν το κατέχω..αλλά από ένα site σχετικό η παραπάνω παραπομπή..

ίσως να είναι διαφορετικά..

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ Α.Ε Ή ΕΠΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ!ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ Ο ΣΥΜΒΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ!

ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με δικηγόρο ...

πρέπει να ισχύει άλλο όριο για Αθήνα - Θεσσαλονίκη και άλλο για λοιπή Ελλάδα..

το site είναι σχετικό ..υπάρχουν άλλα που αναφέρουν την παράσταση σαν υποχρεωτική..

Link to comment
Share on other sites

SOULIS μπορεις να δωσεις το site γιατι το κεφαλαιο μου ειναι 17600 και μπορει να τον γλυτωσω ?

ποσο ειναι το κεφαλαιο?...... :huh:

Ν.3190/1955

.............

Αρθρο 4

Εταιρικόν κεφάλαιον

1. Το κεφάλαιο της εταιρείας δεν δύναται να είναι κατώτερο των έξι εκατομμυρίων (6.000.000) δραχμών (από 1.1.200 «δεκαοκτώ χιλιάδων (18.000) ευρώ», βλ. άρθρο 13 § 1α και § 2 Ν. 2842/2000) ολοσχερώς καταβεβλημένο κατά την κατάρτιση της εταιρικής σύμβασης. Το ήμισυ τουλάχιστον του ποσού αυτού πρέπει να είναι καταβεβλημένο σε μετρητά.

Οι υφιστάμενες εταιρείες περιορισμένης ευθύνης που έχουν κεφάλαιο κατώτερο των έξι εκατομμυρίων δραχμών υποχρεούνται, εντός δύο ετών από την έναρξη ισχύος του παρόντος να αυξήσουν αυτό μέχρι του ως άνω κατώτατου ορίου.

Σε περίπτωση κατά την οποία το πιο πάνω κατώτατο όριο δεν επαρκεί για τη συνδρομή των προϋποθέσεως της παρ. 2 τούτο αυξάνεται κατά το αναγκαίο ποσό. Οι διατάξεις του δευτέρου εδαφίου εξακολουθούν να ισχύουν και μετά την αύξηση του κεφαλαίου των υφιστάμενων εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Tο κεφαλαιο ειναι 18000 ευρω η εταιρεια ειναι στην ΕΠΑΡΧΙΑ

Νομίζω τότε ότι μπαίνει ζήτημα δικηγόρου..

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να γίνει το συμβόλαιο(καταστατικό)..σε συμβολαιογραφείο των Αθηνών.. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest Επισκέπτης-ΝΙΚΟΛΑΣ-

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ, ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ Ε.Π.Ε. ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ 18.000,00 ΕΥΡΩ & ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 11.738,00 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ (ΑΡΘΡΟ 37 Ν. 2915/2001)

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Επισκέπτης

Αν κάποιος θέλει να κάνει σύσταση ΕΠΕ με κεφάλαιο 6,000 ευρω αρχικά ... τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να κάνει σύσταση ΕΠΕ με κεφάλαιο 6,000 ευρω αρχικά ... τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

Δεν γίνεται.. Ελάχιστο τα 18000, όπως αναφέρεται και παραπάνω...

Κάπου διάβασα βέβαια, ότι αναμένουμε εξελίξεις σε αυτό (μείωση ελάχιστου κεφαλαίου για τις ΕΠΕ)... είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Στέφανε ήδη ψηφίστηκε:

α.16 Ν.3661/2008

2.α. Το εδάφιο α΄ της παραγράφου 1 του 'Aρθρου 4 του ν.3190/1955 (ΦΕΚ 91/Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

«To κεφάλαιο της εταιρίας δεν δύναται να είναι κατώτερο των τεσσάρων χιλιάδων πεντακοσίων (4.500) ευρώ, ολοσχερώς καταβεβλημένο κατά την κατάρτιση της εταιρικής σύμβασης.»

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Στέφανε ήδη ψηφίστηκε:

α.16 Ν.3661/2008

2.α. Το εδάφιο α΄ της παραγράφου 1 του 'Aρθρου 4 του ν.3190/1955 (ΦΕΚ 91/Α΄) αντικαθίσταται ως εξής:

«To κεφάλαιο της εταιρίας δεν δύναται να είναι κατώτερο των τεσσάρων χιλιάδων πεντακοσίων (4.500) ευρώ, ολοσχερώς καταβεβλημένο κατά την κατάρτιση της εταιρικής σύμβασης.»

Ρε δεν έχουν το θεό τους οι αντίχριστοι.....

Μέτρα για τη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης των κτιρίων και άλλες διατάξεις

Nόμος 3661/2008 [ΦΕΚ 89/Α/19.5.2008]

:o:D:D:blink::):):angry:

Κοίτα που το χώσανε, στα μέτρα για τη μείωση της ενεργιακής κατανάλωσης των κτιρίων....Αν είναι ποτέ δυνατόν...!!!!!!!!

@#$%!$#@*&^%$#@!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Επισκέπτης-Takis-
ΣΕ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥΧΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ Α.Ε Ή ΕΠΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ!ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ Ο ΣΥΜΒΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ!

ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΥΣ!

Δικηγόρος πάντα χρειάζεται, προκειμένου να μην τίθεται ζήτημα τέτοιων αποριών. Πολλώ δε μάλλον για να κάνει προβλέψεις σε νομικά ζητήματα που ένας λογιστής δεν θα σκεφτεί καν (έκαστος στο είδος του) Τα €18.000 (πλέον €4.500), είναι το ελάχιστο κεφάλαιο που επιτρέπεται έπρεπε αι να έχει ως κεφάλαιο μια ΕΠΕ. Τούτο δε προς ελάχιστη εξασφάλιση των δανειστών της. Αυτό όμως που κυρίως πρέπει να απασχολήσει (τους περισσότερους από) εσάς ως λογιστές δεν είναι η μεταβολή του ελάχιστου κεφαλαίου αλλά η σύντμηση των διατυπώσεων δημοσίευσης που επιτρέπουν την καθ’ εαυτή έναρξη της εταιρείας (στη ΔΟΥ δηλαδή) να γίνει συντομότερα.

Παραθέτω:

"Η βεβαίωση του Εθνικού Τυπογραφείου, στην οποία αναγράφεται ο αριθμός και η

ημερομηνία του Φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, στο οποίο δημοσιεύεται

η περίληψη της εταιρικής σύμβασης, μαζί με το αντίγραφο της εταιρικής

σύμβασης νομίμως επικυρωμένο από το αρμόδιο Πρωτοδικείο, προσκομίζονται από

κάθε εταίρο ή διαχειριστή ενώπιον των αρμόδιων αρχών και παντός τρίτου

συναλλασσομένου με αυτούς για κάθε νόμιμη χρήση προς απόδειξη της έναρξης

λειτουργίας της επιχείρησης.

Εντός τριών (3) εργασίμων ημερών το αργότερο από την ημερομηνία παραλαβής

της περίληψης της εταιρικής σύμβασης, το Εθνικό Τυπογραφείο αναρτά στην

ιστοσελίδα του περίληψη της εταιρικής σύμβασης, καθώς και τη σχετική βεβαίωση

με τον αριθμό και την ημερομηνία του Φύλλου Εφημερίδας της Κυβερνήσεως στο

οποίο αυτή δημοσιεύεται."

(από την πρόσφατη τροποποίηση του Ν 3150/55 περί ΕΠΕ από το Ν.3661/2008)

Το μόνο που μένει να δούμε είναι το πως θα εφαρμοστεί στην πάξη καθώς αυτά είναι κόλπα των τελευταίων 20 ημερών.

Αυτά τα ωραία, ως δικηγόρος :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για τη πληρότητα του θέματος...

http://www.spitogatos.gr/main/enimerosi/Di...tasi-dikigoroy/

Καταρχάς, πρέπει να γνωρίζετε πως η παράσταση δικηγόρου για σύνταξη εγγράφων ενώπιον συμβολαιογράφου είναι υποχρεωτική εφόσον το αντικείμενο της συμβάσεως είναι τουλάχιστον αξίας 29.347,0286 Ευρώ για τις περιφέρειες των Δικηγορικών Συλλόγων Αθηνών και Πειραιώς και 11.738,8114 για τις περιφέρεις των λοιπών Δικηγορικών Συλλόγων της χώρας.
Link to comment
Share on other sites

Guest SOTHRIS

βεβαίωση του Εθνικού Τυπογραφείου, στην οποία αναγράφεται ο αριθμός και η

ημερομηνία του Φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, στο οποίο δημοσιεύεται

η περίληψη της εταιρικής σύμβασης, μαζί με το αντίγραφο της εταιρικής

σύμβασης νομίμως επικυρωμένο από το αρμόδιο Πρωτοδικείο, προσκομίζονται από

κάθε εταίρο ή διαχειριστή ενώπιον των αρμόδιων αρχών και παντός τρίτου

συναλλασσομένου με αυτούς για κάθε νόμιμη χρήση προς απόδειξη της έναρξης

λειτουργίας της επιχείρησης.

Εντός τριών (3) εργασίμων ημερών το αργότερο από την ημερομηνία παραλαβής

της περίληψης της εταιρικής σύμβασης, το Εθνικό Τυπογραφείο αναρτά στην

ιστοσελίδα του περίληψη της εταιρικής σύμβασης, καθώς και τη σχετική βεβαίωση

με τον αριθμό και την ημερομηνία του Φύλλου Εφημερίδας της Κυβερνήσεως στο

οποίο αυτή δημοσιεύεται."

(από την πρόσφατη τροποποίηση του Ν 3150/55 περί ΕΠΕ από το Ν.3661/2008)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δηλαδή στο θέμα της ενάρξεως ΕΠΕ στην ΔΟΥ, τι καινούργιο γίνεται με βάση τον Ν. 3661/2008 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...