Προς το περιεχόμενο

ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ - ΦΟΡΟΣ 3%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΓΓ. 1005700/109/Α0012/`19-2`-2001.ΕΚΕΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚ. ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΣΕ ΗΔΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Ή ΑΠΛΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΜΠΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΕΚΕΙ ΠΡΟΕΧΕΙ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ) ΕΚΤΕΛΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΔΟΥ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ όλες τια απορίες που έχουν συνάδελφοι αναφορικά με τα τεχνικά έργα. Προφανώς ο καβγάς είναι για το πάπλωμα : Άν θα πρέπει δηλαδή να κάνουμε παρακράτηση φόρου.

Και ερωτώ : Άν κάνουμε παρακράτηση φόρου, όχι μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται περί τεχνικού έργου, αλλά και σε κάθε άλλη (αμφισβητούμενη) περίπτωση, δεν είμαστε εντάξει ;

Άν δεν υπάρχει άλλος λόγος (που εγώ δεν γνωρίζω), γιατί να έχουμε την αγωνία πώς θα το δεί ο έλεγχος; Ορίστε κύριε, παρακρατήσαμε τον φόρο, τον αποδώσαμε, δώσαμε και στον δικαιούχο τη βεβαίωση, τελειώσαμε.

Σκοντάφτει πουθενά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ όλες τια απορίες που έχουν συνάδελφοι αναφορικά με τα τεχνικά έργα. Προφανώς ο καβγάς είναι για το πάπλωμα : Άν θα πρέπει δηλαδή να κάνουμε παρακράτηση φόρου.

Και ερωτώ : Άν κάνουμε παρακράτηση φόρου, όχι μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται περί τεχνικού έργου, αλλά και σε κάθε άλλη (αμφισβητούμενη) περίπτωση, δεν είμαστε εντάξει ;

Άν δεν υπάρχει άλλος λόγος (που εγώ δεν γνωρίζω), γιατί να έχουμε την αγωνία πώς θα το δεί ο έλεγχος; Ορίστε κύριε, παρακρατήσαμε τον φόρο, τον αποδώσαμε, δώσαμε και στον δικαιούχο τη βεβαίωση, τελειώσαμε.

Σκοντάφτει πουθενά ;

Αν σκοντάφτει ;;;

ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει και κάποια διαφορά ως προς τον προσδιορισμό (λογιστικό ή τεκμαρτό) των φορολογητέων κερδών, πέρα από το 3% της παρακράτησης? (άρθρο 34 ν,2238/94)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LandS ο εργολάβος κανονικά δεν πρέπει να αποτελεί εμπόδιο για το ζήτημα αυτό. Εγώ, που είμαι ο Λογιστής της Α.Ε. που παίρνει το (τεχνικό ή μη) έργο, λέω στην Α.Ε. ότι επειδή υπάρχει περίπτωση να βρούμε προβλήματα σε έλεγχο, συνιστώ να του δώσουμε τον τελικό λ/σμό μείον 3%. Και μάλιστα το λέω ΠΡΙΝ να ξεκινήσουν οι πάσης φύσεως μαστόροι τα μαστορέματά των. Απο κεί και πέρα, αν ο εργολάβος δεν συμφωνεί, (που δεν έχει λόγο, διότι πέραν από ένα ετεροχρονισμό του 3%, δεν χάνει ουσιαστικά τίποτα), ας βγάλει το φίδι από την τρύπα ο πελάτης μου η Α.Ε. Να βρεί άλλον εργολάβο, ή να πείσει τον πρώτο. Πάντως ο πελάτης μου δεν θέλω να μου ζητάει ευθύνες αν μετά από 2 χρόνια ένας έλεγχος, ψάχνει τον παρακρατηθέντα φόρο, επειδή ο ελεγκτής έτσι το είδε, και εγώ έχω άλλα πενήντα σοβαρά θέματα με τον έλεγχο, και δεν θέλω ΚΑΙ αυτό.

Τώρα αν εγώ είμαι ο Λογιστής του εργολάβου, τότε αλλάζει το ζήτημα. Τότε, επειδή (όπως σωστά το επισημαίνουν ο Επισκέπτης και μετά ο KAROLOS), μπαίνει ΚΑΙ θέμα προσδιορισμού φορολογητέων κερδών, θα δώ και αυτή τη διάσταση. Η αρχική μου τοποθέτηση όμως (να κάνουμε παρακράτηση ΚΑΙ σε περιπτώσεις είναι δεν είναι θα δουμε αν είναι), αφορά την οπτική γωνία της Α.Ε. που παραλαμβάνει το έργο. Να προστατέψουμε και τον εργολάβο, και τον συνάδελφο - Λογιστή του εργολάβου. Όμως σε πρόσφατο έλεγχο (από ΠΕΚ) Ξενοδοχειακής Α.Ε. προκύψανε ΧΟΝΤΡΑ νούμερα εξ αιτίας "μη παρακράτησης και μη απόδοσης" του 3% και το αγγούρι (μετά συγχωρήσεως) το είχα εγώ και ο πελάτης μου η Α.Ε.

Κανένας εργολάβος ή λογιστής των εργολάβων δεν έπαθαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LandS ο εργολάβος κανονικά δεν πρέπει να αποτελεί εμπόδιο για το ζήτημα αυτό. Εγώ, που είμαι ο Λογιστής της Α.Ε. που παίρνει το (τεχνικό ή μη) έργο, λέω στην Α.Ε. ότι επειδή υπάρχει περίπτωση να βρούμε προβλήματα σε έλεγχο, συνιστώ να του δώσουμε τον τελικό λ/σμό μείον 3%. Και μάλιστα το λέω ΠΡΙΝ να ξεκινήσουν οι πάσης φύσεως μαστόροι τα μαστορέματά των. Απο κεί και πέρα, αν ο εργολάβος δεν συμφωνεί, (που δεν έχει λόγο, διότι πέραν από ένα ετεροχρονισμό του 3%, δεν χάνει ουσιαστικά τίποτα), ας βγάλει το φίδι από την τρύπα ο πελάτης μου η Α.Ε. Να βρεί άλλον εργολάβο, ή να πείσει τον πρώτο. Πάντως ο πελάτης μου δεν θέλω να μου ζητάει ευθύνες αν μετά από 2 χρόνια ένας έλεγχος, ψάχνει τον παρακρατηθέντα φόρο, επειδή ο ελεγκτής έτσι το είδε, και εγώ έχω άλλα πενήντα σοβαρά θέματα με τον έλεγχο, και δεν θέλω ΚΑΙ αυτό.

Τώρα αν εγώ είμαι ο Λογιστής του εργολάβου, τότε αλλάζει το ζήτημα. Τότε, επειδή (όπως σωστά το επισημαίνουν ο Επισκέπτης και μετά ο KAROLOS), μπαίνει ΚΑΙ θέμα προσδιορισμού φορολογητέων κερδών, θα δώ και αυτή τη διάσταση. Η αρχική μου τοποθέτηση όμως (να κάνουμε παρακράτηση ΚΑΙ σε περιπτώσεις είναι δεν είναι θα δουμε αν είναι), αφορά την οπτική γωνία της Α.Ε. που παραλαμβάνει το έργο. Να προστατέψουμε και τον εργολάβο, και τον συνάδελφο - Λογιστή του εργολάβου. Όμως σε πρόσφατο έλεγχο (από ΠΕΚ) Ξενοδοχειακής Α.Ε. προκύψανε ΧΟΝΤΡΑ νούμερα εξ αιτίας "μη παρακράτησης και μη απόδοσης" του 3% και το αγγούρι (μετά συγχωρήσεως) το είχα εγώ και ο πελάτης μου η Α.Ε.

Κανένας εργολάβος ή λογιστής των εργολάβων δεν έπαθαν τίποτα.

Ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή του προβλήματος "εργολάβος" στο θέμα της παρακράτησης. Ακριβώς τα ίδια πράγματα έχουμε υπόψη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ,ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΩΣ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΕΡΓΟ. Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΩΣ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ

ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟΥ ΑΡ.9 .

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΝ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ

ΧΡΗΣΗΣ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ

ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ .

ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΜΕΡΟΣ

ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ?

ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ,ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ

ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ (ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ )ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ .

Τι εννοείς με την λέξη ένταξη?

Για τις τεχνικές εταιρείες ισχύει το άρθρο 34 του ν.2238/94.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ .

Τι εννοείς με την λέξη ένταξη?

Για τις τεχνικές εταιρείες ισχύει το άρθρο 34 του ν.2238/94.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ,ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΩΣ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΕΡΓΟ. Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΗ ΩΣ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ

ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟΥ ΑΡ.9 .

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΝ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ

ΧΡΗΣΗΣ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ

ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ .

ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΜΕΡΟΣ

ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ?

ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ,ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ

ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΡΓΑ (ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΤΕΧΝΙΚΑ ΕΡΓΑ )ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΜΕ ΕΣΟΔΑ ΜΕΙΟΝ ΕΞΟΔΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Όντως τι εννοείς και εγώ έναν υδραυλικό. Εσοδα-έξοδα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοίμονο αν κάποιος αναλάμβανε δημόσιο έργο και άλλαζε τόσο ριζικά η φορολογική του αντιμετώπιση. Έχει μόνο την υποχρέωση 3%φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 34

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση (μόνιμη και σταθερή στο ακίνητο είτε νέο είτε παλαιό) = τεχνικό έργο

Επισκευή = Εσοδα-έξοδα.

Εμπόριο = Εσοδα-έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΝΕΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 34

Βλέπε (Κ.Φ.Ε.)υπουργική απόφαση άρθρων `35-36` Α.Υ.Ο και ΠΕΧΩΔΕ 1137140/5.12.94,πολ.1277 που αναφέρεται στο ελάχιστο κόστος οικοδομών.Αυτό ισχύει για εργολάβους και υπερεργολάβουν κατασκευής οικοδομών.

Ο υδραυλικός όμως δεν ανήκει, το παραπάνω άρθρο αναφέρεται σε αυτούς τους εργολάβους που αναλαμβάνουν την "κατασκευή οικοδομής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ `35-36` Α.Υ.Ο και ΠΕΧΩΔΕ 1137140/5.12.94,πολ.1277 ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 34 ΟΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ?? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε...

Ανεξάρτητα από το αν ο υδραυλικός συνήθως κάνει επισκευές-συντηρήσεις και φορολογείται λογιστικά, εφόσον ανάλάβει ως υπεργολάβος την κατασκευή τεχνικού έργου (ή κομματιού αυτού) για τα έσοδα που θα προκύψουν από αυτή του την εργασία θα φορολογηθεί με το άρθρο 34,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ACCOUNTANT

Αρ.Πρωτ. 105712/2003

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Αρ .πρωτ . 105712

19/5/2003

Οδηγός ελέγχου των τεχνικών επιχειρήσεων

ε. Τεχνικά έργα.

Ως τεχνικά έργα νοούνται τα οικοδομικά έργα, τα λιμενικά, τα υδραυλικά, οδοποιίας, γεφυροποιίας, σιδηροδρόμων και γενικά έργα υπαίθρου και όχι η κατασκευή βιομηχανικών και βιοτεχνικών προϊόντων ( Σ.τ.Ε. 1582/64 , 227/1961 και Φορ. Εφ. Αθηνών 2504/74 ). Στην περίπτωση οικοδομικών έργων, εργολαβικές εργασίες, ειδικότερα, είναι εκείνες που αφορούν τις κατεδαφίσεις, εκσκαφές θεμελίων, κατασκευής μπετόν αρμέ, λιθοδομές, αμμοκονιάμματα, ξυλουργικές εργασίες, υδροχρωματισμούς και ελαιοχρωματισμούς, διακοσμήσεις, εγκαταστάσεις ανελκυστήρων κ.λπ. που έχουν ως αποτέλεσμα τη δημιουργία συστατικών μερών του ακινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-enform-

:angry: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΟΥΜΕ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΡΓΩΝ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΕΡΓΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ Δ.Α ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΥΜ/ΝΟ ( ΔΕΞΙΑ ΣΤΟ ΔΕΛΤΙΟ) ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ κ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΥΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΜΑΣ. ΕΙΝΑ ΑΥΤΟ ΣΩΣΤΟ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ.

ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΩΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΟΥ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΙΔΡΥΣΕΙ 30,00? ΠΕΛΑΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΕΡΓΩΝ.

ΚΑΙ ΑΠΟ 30.501 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΩΣ 30.999 ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΣΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑΚΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΑ Δ.Α ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΔΕΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΡΓΟΥ. ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα δελτία αποστολής, ορθώς πράττεις για το κεφάλαιο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Όσον αφορά τα δελτία αποστολής πράττεις ορθά..Από τα δελτία αυτά θα τιμολογήσεις αργότερα την αξία των προιόντων σου..Δεν γνωρίζω όμως αν παρουσιαστεί πρόβλημα όταν δεν τιμολογείς τα δελτία αποστολής...Όσον αφορά το κεφάλαιο και πιο συγκεκριμένα τους πελάτες υπάρχει δυνατότητα , υπό την προυπόθεση οτι έχεις και τη γενική λογιστική στο κεφάλαιο, παραμετροποίησης πελατών και γενικής λογιστικής και έτσι οι πελάτες ενημερώνονται από τις εγγραφές σου...τέλος για την παρακολούθηση των προιόντων είναι σωστό αυτο που κάνεις αλλά επιπλέον υπάρχει στο Κεφάλαιο -start και η διαχείρηση της απόθήκης...Το κεφάλαιο είναι άρτια παραμετροποιήσιμο οπότε ότι και αν χρειαστείς μπορείς να το παρακολουθήσεις..Ελπίζω να βοήθησα..:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΑΝ Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ

ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΡΟΙΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.ΠΕΛΑΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΥΛΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥ-

ΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ 1/3 ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΠΥ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΚΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Η ΚΛΑΔΟΥ ΕΜΠΟΡΙΑΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΥΛΙΚΑ (ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ Η ΣΙΔΗΡΟ ) ΚΑΙ ΤΑ

ΜΕΤΑΠΟΙΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΙΚΗ-ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΗ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ

Ο ΙΔΙΟΣ Η ΟΧΙ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΙΜ-ΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...