Jump to content
  • 0

ΠΩΛΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΕΜΠΟΡΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΦΠΑ


koroivos
 Share

Question

ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΔΕΝ ΧΡΕΩΣΕ ΦΠΑ, ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΩΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ:

"ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΓΙΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟΥ Φ.Π.Α. ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 18 Ν.1642/86 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Λ & ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ Υ.Ο. 420/56/3-2-87."

ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΕΙΜΕΝΟ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΦΠΑ & ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ΓΝΩΡΙΖΑΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Τι σημαίνει?

απλά όταν η πωλήτρια αγόρασε το αυτ/το δεν είχε δικαίωμα να εκπέσει το ΦΠΑ..οπότε το ΦΠΑ ενσωματώθηκε στο κόστος και καλά έκανε στην πώληση που δεν υπολόγισε ΦΠΑ..

εσείς αν το πήρατε ως εμπόρευμα μάλλον θα το πουλήσετε με ΦΠΑ..

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Τι σημαίνει?

απλά όταν η πωλήτρια αγόρασε το αυτ/το δεν είχε δικαίωμα να εκπέσει το ΦΠΑ..οπότε το ΦΠΑ ενσωματώθηκε στο κόστος και καλά έκανε στην πώληση που δεν υπολόγισε ΦΠΑ..

εσείς αν το πήρατε ως εμπόρευμα μάλλον θα το πουλήσετε με ΦΠΑ..

ΕΜΕΙΣ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΩΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ, ΟΜΩΣ Ο ΦΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ;

ΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, 1.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ 1.100 ΕΥΡΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΕΩΣΩ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ 1.309 ΕΥΡΩ Ή ΣΤΟ 1.000 ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΠΕΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΜΕ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ 1.100;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτό είναι δικό σου ζήτημα ..

πόσα θες να κερδίσεις από την πώληση? γιατί αν το πουλήσεις 1100,00 τελική τιμή ..

μάλλον θα μπεις μέσα.. ;)

Δες και την ....POL420.87.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest SOTIRIS X.
ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΞΕΔΩΣΕ Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΔΕΝ ΧΡΕΩΣΕ ΦΠΑ, ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΕ ΩΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ:

"ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΓΙΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟΥ Φ.Π.Α. ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 18 Ν.1642/86 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Λ & ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ Υ.Ο. 420/56/3-2-87."

ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ, ΑΠΟ ΛΗΠΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ.

Η ΠΩΛΗΣΗ, ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΤΧ. ΟΧΗΜΑΤΩΝ, ΓΙΝΕΤΑΙ 1.ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 2.ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΑΡΘΡΟΥ 45,46.

ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΧΘΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.ΕΑΝ ΟΧΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΦΠΑ, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΞΙΑ.

ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΕΓΡΑΦΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΕΙΜΕΝΟ.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΝ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΦΠΑ & ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΝΩΤΕΡΩ ΓΝΩΡΙΖΑΝ.

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗΣ (Α). ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΑΙ ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΚΑ ΣΩΤΗΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μα αν είναι έμπορος μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, δεν υπάγεται στο άρθρο 45;

Δλδ 1.100-1.000=100 περιθώριο κέρδους;

Να συμπληρώσω (αν και με πρόλαβε ο Σωτήρης όπως βλέπω),

Άρθρο 45

Ειδικό καθεστώς φορολογίας των υποκειμένων στο φόρο μεταπωλητών

που παραδίδουν μεταχειρισμένα αγαθά και αντικείμενα

καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας

1. Η παράδοση μεταχειρισμένων αγαθών, όπως αυτά ορίζονται με τις διατάξεις της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 46, καθώς και αντικειμένων καλλιτεχνικής, συλλεκτικής ή αρχαιολογικής αξίας, υπάγεται σε ειδικό καθεστώς φορολόγησης του περιθωρίου κέρδους του υποκείμενου στο φόρο μεταπωλητή, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού.

2. Για την εφαρμογή της παραγράφου 1, ως παράδοση αγαθών που εμπίπτει στο ειδικό καθεστώς, θεωρείται η παράδοση των αγαθών αυτών, που πραγματοποιείται από υποκείμενο στο φόρο μεταπωλητή, κατά την έννοια της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 8 του άρθρου 46, εφόσον τα αγαθά αυτά που παραδόθηκαν:

Στο εσωτερικό της Κοινότητας, από:

- Πρόσωπο μη υποκείμενο στο φόρο ή

-[b] Πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο, εφόσον πρόκειται για παράδοση η οποία απαλλάσσεται από το φόρο σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης κθ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 22 ή αντίστοιχης διάταξης άλλου κράτους μέλους ή,

- Πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο, το οποίο υπάγεται στις διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 39, εφόσον πρόκειται για αγαθά που αποτελούσαν γι’ αυτόν αγαθά επένδυσης, κατά την έννοια των διατάξεων της παραγράφου 4 του άρθρου 33, ή αντίστοιχης διάταξης άλλου κράτους μέλους ή

- Άλλον υποκείμενο στο φόρο μεταπωλητή, εφόσον η παράδοση του αγαθού από αυτόν έχει υπαχθεί στο φόρο, σύμφωνα με το ειδικό καθεστώς του περιθωρίου κέρδους του παρόντος άρθρου ή αντίστοιχης διάταξης άλλου κράτους - μέλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αυτό είναι δικό σου ζήτημα ..

πόσα θες να κερδίσεις από την πώληση? γιατί αν το πουλήσεις 1100,00 τελική τιμή ..

μάλλον θα μπεις μέσα.. ;)

1) SOULIS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

2) ΕΙΡΗΝΗ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚ/ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ 45α ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΑΛΛΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1) SOULIS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

2) ΕΙΡΗΝΗ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΑΥΤΟΚ/ΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ 45α ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΑΛΛΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι άλλο πράγμα αφορά η πώληση;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι άλλο πράγμα αφορά η πώληση;

ΑΝ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ, ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΙΝΕ Η ΠΩΛΗΣΗ, ΕΓΡΑΦΕ "ΠΩΛΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 45α - ΦΠΑ ΜΗ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΟΣ" ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΣΕ ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΘΑ ΥΠΑΓΟΤΑΝ Η ΠΩΛΗΣΗ.

ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΓΡΑΦΕ "ΤΟ ΑΝΩΘΕΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΓΙΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟΥ Φ.Π.Α. ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 18 Ν.1642/86 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Λ & ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΤΟΥ Υ.Ο. 420/56/3-2-87."

ΚΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ:

ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ; KANONIKO Ή 45α. ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ;

ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ π.χ. 10.000 (ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ π.χ. 12.000.

Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΘΑ ΧΡΕΩΣΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΠΑ ΚΑΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 14.280 ΔΗΛ.ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ Ή ΥΠΑΓΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΦΑΣΗ;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Εσύ εφ' όσον έχεις κάνεις δήλωση ότι υπάγεσαι στο καθεστώς 45α πώληση ΕΙΧ πάντα χωρίς ΦΠΑ, μόνο τα κανούργια έχουν ΦΠΑ, τα μεταχειρισμένα ποτέ.

O.K. στην ερώτηση που έκανα ποιά είναι η απάντηση;

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει σ΄αυτό καλώς, αλλιώς μη ταλαιπωριώμαστε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
O.K. στην ερώτηση που έκανα ποιά είναι η απάντηση;

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει σ΄αυτό καλώς, αλλιώς μη ταλαιπωριώμαστε όλοι.

Νομίζω σου απάντησε ο Σωτήρης

ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ, ΑΠΟ ΛΗΠΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ.

Η ΠΩΛΗΣΗ, ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΤΧ. ΟΧΗΜΑΤΩΝ, ΓΙΝΕΤΑΙ 1.ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ 2.ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΑΡΘΡΟΥ 45,46.

Εξάλλου το άρθρο 18 περ. λ, αναφέρει τα παρακάτω. Αν σε καλύπτει και ισχύουν οι προυποθέσεις που αναφέρει...Πάντως η δικαιολογία του "λογιστηρίου" δεν ευσταθεί.και στο εξηγεί πολύ καλά ο Σωτήρης.

ΑΡΘΡΟ 18

ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

λ) η παράδοση αγαθού ή αγαθών επιχείρησης ως συνόλου, κλάδου ή μέρους αυτής από επαχθή ή χαριστική αιτία ή με τη μορφή εισφοράς σε υφιστάμενο ή συνιστώμενο νομικό πρόσωπο, από δραστηριότητα αποκλειστικά απαλλασσόμενη ή εξαιρούμενη από το φόρο ή από αγρότη του ειδικού καθεστώτος του άρθρου 33, εφόσον τα αγαθά αυτά είχαν αποκτηθεί με φόρο προστιθέμενης αξίας και δεν έχει παρασχεθεί, ούτε ασκηθεί άμεσα, δικαίωμα έκπτωσης, καθώς επίσης και η παράδοση αγαθών των οποίων η κτήση ή η διάθεση έχει εξαιρεθεί από το δικαίωμα έκπτωσης σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 23,(14)

λα) η παροχή υπηρεσιών των οποίων η αξία περιλαμβάνεται στη φορολογητέα αξία κατά την εισαγωγή αγαθών, όπως αυτή προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16,(15)

λβ) η παράδοση ακινήτων, εκτός από αυτά που προβλέπουν οι διατ. του άρθρου 6,

λγ) η παράδοση και η διανομή εφημερίδων και περιοδικών από πρακτορεία, εφημεριδοπώλες και λοιπούς λιανοπωλητές, εφόσον αυτά διακινούνται μέσω πρακτορείων διανομής,(16)

λδ) η παράδοση αγαθών, των οποίων η εισαγωγή απαλλάσσεται από το φόρο προστιθέμενης αξίας, εκτός των περιπτώσεων που ρυθμίζονται διαφορετικά από τις διατάξεις του παρόντος νόμου.

λε) τα έσοδα που πραγματοποιούν οι επιχειρήσεις του Ν. 2206/1994 (ΦΕΚ 62 Α) από τα παιχνίδια που αναφέρονται στην παρ. 7 του άρθρου 3 του ίδιου νόμου και τα οποία διεξάγονται σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις αυτού του νόμου.(17)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η περιπτ. λ του ν.1642/86 είναι η αντίστοιχη περ. κθ του ν.2859/00, η οποία παρέχει το δικαίωμα παράδοσης αγαθού της επιχείρησης των οποίων η κτήση έχει εξαιρεθεί του δικαιώματος έκπτωσης βάση της παρ.4 του άρθρου 30 όπως είναι τα Ι.Χ. αυτοκίνητα. Επίσης στην παρ.2 του άρθρου 45 του ν.2859/00 συνάγεται ότι ο μεταπωλητής του περιθωρείου μπορεί να εφαρμόζει το καθεστώς αυτό όταν αγοράζει από πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο εφόσον του έχει παραδοθεί με απαλλαγή βάση της περ. κθ παραγρ.1 του άρθρου 22 τουν.2859/00.

Συνεπώς μπορεί να τύχη εφαρμογής κατά την μετέπειτα πώληση από τον μεταπωλητή δηλ. από την επιχειρησή σου το καθεστώς του άρθρου 45.

Αν π.χ. το αγόρασες 10.000€ και το παραδόσης 12.000€ πρέπει να κάνεις την ακόλουθη πράξη 12.000-10.000=2.000/1,19=1680,67 περιθώριο κέρδους και 1.680,67*19%=319,33 ΦΠΑ προς απόδοση στην Δ.Ο.Υ.

Ειδικά για την περιπτωσή σου βεβαίως και ισχύουν τα παραπάνω, όμως, επειδή είπες ότι πρόκειται για έμπορο αυτοκινήτων που σας το πούλησε αλλά και λόγο της απάντησης του λογιστηρίου του, πολύ αμφιβάλω ότι το είχε στα παγιά του και έχουν εφαρμογή όλα τα παραπάνω , νομίζω ότι το πήρε ως εμπόρευμα και το πουλάει ως τέτοιο οπότε σ΄αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να κάνει κατά το στάδιο της πώλησης εφαρμογή του περιθωρίου κέρδους όπως εσύ.

Πάντως στο Υπ. Οικον. που έχω τηλεφωνήση εγώ (3245412) με εξυπηρέτησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα το κάνεις όπως όλες σου τις πωλήσεις μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, πώληση χωρίς ΦΠΑ και θα υπολογίσεις ΦΠΑ (στην περιοδική όχι στο τιμολόγιο) μόνο στο περιθώριο κέρδους.

Σαν να το αγόραζες από ιδιώτη μη κολλάς που το αγόρασες από επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Μεταπωλητής μεταχειρισμένων αυτοκινήτων του άρθρου 45 αγοράζει ΕΙΧ 6θέσιο τον 4/2018 και το χρησιμοποιεί για ανάγκες τις επιχείρησης. Σήμερα θέλει να το πουλήσει.
Θα εκδοθεί τιμολόγιο με ΦΠΑ στο περιθώριο κέρδους, αφού πρώτα έχουν αφαιρεθεί από την τιμή κτήσης, τα έξοδα εκτελωνισμού, η αμοιβή του εκτελωνιστή και οι αποσβέσεις που έχουν ήδη γίνει;
Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν θα αφαιρεθούν οι αποσβέσεις για να υπολογιστεί το περιθώριο κέρδους ή όχι...
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 ώρα πριν, MARKA είπε
Μεταπωλητής μεταχειρισμένων αυτοκινήτων του άρθρου 45 αγοράζει ΕΙΧ 6θέσιο τον 4/2018 και το χρησιμοποιεί για ανάγκες τις επιχείρησης. Σήμερα θέλει να το πουλήσει.
Θα εκδοθεί τιμολόγιο με ΦΠΑ στο περιθώριο κέρδους, αφού πρώτα έχουν αφαιρεθεί από την τιμή κτήσης, τα έξοδα εκτελωνισμού, η αμοιβή του εκτελωνιστή και οι αποσβέσεις που έχουν ήδη γίνει;
Το ερώτημα έχει να κάνει με το αν θα αφαιρεθούν οι αποσβέσεις για να υπολογιστεί το περιθώριο κέρδους ή όχι...
 
 
 
 

ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ,ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΜΕ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ,

ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΜΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΕΙΧ ??

ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΑ ΤΟ ΑΡΘΡ. 45

Η ΟΧΙ ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...