Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΑΘΗΤΗ ΣΧΟΛΗΣ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΑΘΗΤΗ ΣΧΟΛΗΣ ΟΑΕΔ.

ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ.ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ.

1.ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.

2.ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΑΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ.

3.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

4.ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.

5.ΑΣΦΑΛΙΣΗ - ΑΠΔ.

6.ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΑΘΗΤΗ ΣΧΟΛΗΣ ΟΑΕΔ.

ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ.ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟ ΕΞΗΣ.

1.ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.

2.ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΑΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ.

3.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

4.ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ.

5.ΑΣΦΑΛΙΣΗ - ΑΠΔ.

6.ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μιλάς για πρόσληψη, ή για παροχή εργασιακής εμπειρίας σε σπουδαστή ΟΑΕΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

1.ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ δεν χρειάζεται παρά μόνον το συμφωνητικό μαθητείας

2.ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΑΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ θα χρειασθείς οπότε θα πρέπει να κάνεις απογραφή του εργοδότη εφόσον πρώτη φορά προσλαμβάνει προσωπικό

3.ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ δεν υποβάλεις στην επιθεώρηση

4.ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ υποβάλεις στον ΟΑΕΔ σε τρία αντίγραφα

5.ΑΣΦΑΛΙΣΗ - ΑΠΔ αν μου πεις ειδικότητα μπορώ να σε βοηθέσω διαφορετικά όταν πας στο ΙΚΑ για απογραφή θα σου τα δώσουν με ακρίβεια όπως και τις κρατήσεις

6.ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ είναι 6,00 ευρώ την ημέρα και καλό είναι να κάνεις μια εξουσιοδότηση και να τα πάρει ο μαθητευόμενος κι εσύ να πληρώνεις την διαφορά δηλ. 14,00 ευρώ μείον 6,00 η επιδότηση μείων τις κρατήσεις του ΙΚΑ (3,78 εργαζόμενου).

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ένσημα σε μαθητή του ΟΑΕΔ θα τα υπολογίσω με βάση το παρουσιολόγιο ή με βάση το πίνακα που έχω καταθεσει στην επιθεώρηση εργασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε απασχοληση (πρακτικη) μαθητη απο ΕΠΑΣ μαθητειας ΟΑΕΔ , (τωρα θα υπογραφει η συμβαση ) , τι υποχρεωσεις εχει ο εργοδοτης σε ΣΕΠΕ και ΟΑΕΔ με τα νεα δεδομενα της ΕΡΓΑΝΗΣ ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που ειχα ρωτησει στην επιθεωρηση εργασιας μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται πινακασ μονο να γραφτει στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομενων  και  κανονικα στην απδ καθε μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που ειχα ρωτησει στην επιθεωρηση εργασιας μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται πινακασ μονο να γραφτει στο βιβλιο νεοπροσλαμβανομενων  και  κανονικα στην απδ καθε μηνα

Τελικα και σε εμενα τα ιδια μου ειπανε , και ετσι αυτα εφαρμοσα.

Στην ΑΠΔ θα πρεπει να εμφανιζεται και η επιδοτηση των 11 ευρο , ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω την εντυπωση οχι γιατι δεν ειναι εισφορες, δηλουμενες αποδοχες 8,56 εισφορες εργοδοτη 39,68% και μαθητη 4,28%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και που εισε φιλε , κατι τελευταιο . Στην αδεια και στα δωρα , πανω σε ποιο ποσό ημερομισθιου θα υπολογιστουν οι εισφορες ικα ; στο 8,56 ή στο  17,12

  διοτι σε αυτες τις δυο περιπτωσεις (στην αδεια και στα δωρα) , δεν υπαρχει επιδοτηση απο τον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

''και που εισε φιλε , κατι τελευταιο'' (οπως δηλ.στην διαφημηση) . Στην αδεια και στα δωρα , πανω σε ποιο ποσό ημερομισθιου θα υπολογιστουν οι εισφορες ικα ; στο 8,56 ή στο  17,12

  διοτι σε αυτες τις δυο περιπτωσεις (στην αδεια και στα δωρα) , δεν υπαρχει επιδοτηση απο τον ΟΑΕΔ.

καποιος που να γνωριζει ; TASOS ισως εσυ μια και ασχοληθηκες με το θεμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρε στον οαεδ και ζητα να σου δωσουν ενα ενημερωτικο που εχουν βγαλει για τισ μαθητειεσ.εκει μεσα γραφει οτι δεν εχεισ καμια υποχρεωση με προσληψεισ και πινακα προσωπικου παρα μονο με το πορτοκαλι βιβλιο.οσο για τα δωρα και τα επιδοματα αναφερει οτι δεν δικαιουνται καθωσ επισησ και αδειεσ.  διαπιστωσε το μονοσ σου με το εγγραφο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...