Προς το περιεχόμενο

Λαθος στο τιμολόγιο εισαγωγης, πληρωμη μεγαλύτερου ΦΠΑ


george.z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε μου έτυχε και αυτό

Εισαγωγή από Αίγυπτο με αξία τιμολογίου 17500 $ (13805,62ευρώ)

Ο ΦΠΑ πληρώνεται στο τελωνείο.

Εκ των υστέρων, ανακαλύπτουμε ότι το τιμολόγιο είναι λάθος και η πραγματική αξία είναι 1750 $

Στάλθηκε νέο τιμολόγιο με την κανονική αξία.

Ο εκτελωνιστής (αφού πήγε πρώτα στο τελωνείο) λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα όσον αφορά τον ΦΠΑ.

Ετσι έχω μία καθαρη αξία 1380,56 ευρώ και ΦΠΑ πληρωμένο στο τελωνείο 2627,00 ευρώ!!!

Εγώ τώρα τι εγγραφές κάνω;

(Το βιβλίο είναι εσόδων-εξόδων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε δυσκολεύει?

θα έχεις εγγραφή με πλασματική αξία και το αντίστοιχο ΦΠΑ που πλήρωσες ...

και την πραγματική αξία..που προφανώς θα προκύπτει (δεν ξέρω τι στήλες χρησιμοποιείς)..με αρνητική εγγραφή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους υπόλοιπους δασμούς στους επιστρέψανε; Αν ναι, να λες πάλι καλά που δε σε κυνηγήσανε και για υπερτιμολόγηση... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
Τι σε δυσκολεύει?

θα έχεις εγγραφή με πλασματική αξία και το αντίστοιχο ΦΠΑ που πλήρωσες ...

και την πραγματική αξία..που προφανώς θα προκύπτει (δεν ξέρω τι στήλες χρησιμοποιείς)..με αρνητική εγγραφή..

Πρεπει να προκύψει και η πραγματική αξία απο καπου στα βιβλία Β κατηγορίας, ή εστω πρεπει να αναφερθεί πουθενα?

Εγω δουλευω μονο με πλασματική και ανυσηχω!!!!

Και με την ευκαιρία το ΦΠΑ που πληρωθηκε στο τελωνειο παει στο 402 ? Αν ναι το τε πρεπει να καταχωρηθούν ως εισαγωγες 0%.

Υπάρχει πρόβλημα αν το εμφανίσω κανονικα στο 353 και 373 της περιοδικής χωρις να χρησιμοποιήσω καθολου το 402?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια πρέπει να προκύπτει η πραγματική αξία..

αλλιώς τι αποτελέσματα προσδιορίζεις..με πλασματικό κόστος?

Σκέψου δλδ στην περίπτωση που συζητάμε με πραγματική αξία 1380 ευρώ και πλασματική 13800...

να υπολόγιζες σαν κόστος τα 13800..

όσο για την περιοδική ΦΠΑ σωστά χρησιμοποιείς μόνο την πλασματική αξία και το αντίστοιχο ΦΠΑ (353/373)..

ο 402 τι δουλειά έχει εδώ?

τα υπόλοιπα θα εμφανιστούν στην Εκκαθαριστική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή η πλασματική αξία που θα δηλωθεί, θα έχει μεγάλη διαφορά με την πραγματική...

υπάρχει το ενδεχόμενο, στον κωδικό 666 της εκκαθαριστικής, (τι σύμπτωση... βέβαια θα

μου πείτε ένας αριθμός είναι και αυτός... τέλος πάντων...) να προκύψει αρνητικό ποσό...

μη σας φανεί περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια πρέπει να προκύπτει η πραγματική αξία..

αλλιώς τι αποτελέσματα προσδιορίζεις..με πλασματικό κόστος?

Σκέψου δλδ στην περίπτωση που συζητάμε με πραγματική αξία 1380 ευρώ και πλασματική 13800...

να υπολόγιζες σαν κόστος τα 13800..

όσο για την περιοδική ΦΠΑ σωστά χρησιμοποιείς μόνο την πλασματική αξία και το αντίστοιχο ΦΠΑ (353/373)..

ο 402 τι δουλειά έχει εδώ?

τα υπόλοιπα θα εμφανιστούν στην Εκκαθαριστική..

Ασχετα με την πιο πανω περιπτωση:

Σε καθε περιπτωση που υπαρχει διαφορά της πραγματικης αξίας με πλασματικη θα χρησιμοποιησω ξεχωριστα την πραγματικη για την φορολογια εισοδήματος και την πλασματικη για το ΦΠΑ. Η πλασματική δε θα παει στο Ε3 αλλα ειναι μονο για το ΦΠΑ. Η πραγματικη μαζι με εξοδα εξωτερικου αποτελει το κοστος της εισαγωγης και αυτο θα ειναι στο Ε3. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετα με την πιο πανω περιπτωση:

Σε καθε περιπτωση που υπαρχει διαφορά της πραγματικης αξίας με πλασματικη θα χρησιμοποιησω ξεχωριστα την πραγματικη για την φορολογια εισοδήματος και την πλασματικη για το ΦΠΑ. Η πλασματική δε θα παει στο Ε3 αλλα ειναι μονο για το ΦΠΑ. Η πραγματικη μαζι με εξοδα εξωτερικου και όλα τα έξοδα (δασμοί-εκτελωνιστής-μεταφορικά στο εσωτερικό) αποτελει το κοστος της εισαγωγης και αυτο θα ειναι στο Ε3. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...