Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΞΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ; ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ & ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχ ρε Σωτήρη 

 

κάπως τόλεγε η γιαγιά μου 

 

τον αράπη κι αν τον πλένεις ........

 

 

μια μεγάλη καλημέρα στην Θεσσαλονίκη 

 

αχ ρε Σωτήρη 

 

κάπως τόλεγε η γιαγιά μου 

 

τον αράπη κι αν τον πλένεις ........  ΤΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΣΟΥ ΧΑΛΑΣ!!! :) :)

 

 

μια μεγάλη καλημέρα στην Θεσσαλονίκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους.. Μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος...

 

Απο εταιρεία Ο.Ε. θέλουν να αγοράσουν μηχανάκι (απο αυτά με τις 3 ρόδες, αν παίζει κάποιο ρόλο) για τις ανάγκες τις επιχείρησης.

Καταρχήν μπορεί να θεωρηθεί επαγγελματικό και να εκπίπτουν κανονικά οι δαπάνες του και το φπα?

Για την αγορά του θα πρέπει να πάρει κάποια βεβαίωση απο το τμήμα εισοδήματος για να θεωρηθεί επαγγελματικό?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το φπα αυτό..

 

N.2859/2000

 

Άρθρο 30, παράγραφος 4 :

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

α) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης καπνοβιομηχανιών προϊόντων,

β) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης οινοπνευματωδών ή αλκοολούχων

ποτών, εφόσον αυτά προορίζονται για την πραγματοποίηση μη φορολογητέων πράξεων,

γ) δεξιώσεων, ψυχαγωγίας και φιλοξενίας γενικά,

δ) στέγασης, τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους

εκπροσώπους της επιχείρησης,

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης

μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες

καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για

πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.. Μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος...

 

Απο εταιρεία Ο.Ε. θέλουν να αγοράσουν μηχανάκι (απο αυτά με τις 3 ρόδες, αν παίζει κάποιο ρόλο) για τις ανάγκες τις επιχείρησης.

Καταρχήν μπορεί να θεωρηθεί επαγγελματικό και να εκπίπτουν κανονικά οι δαπάνες του και το φπα?

Για την αγορά του θα πρέπει να πάρει κάποια βεβαίωση απο το τμήμα εισοδήματος για να θεωρηθεί επαγγελματικό?

 

Ευχαριστώ

 

για το φπα αυτό..

 

N.2859/2000

 

Άρθρο 30, παράγραφος 4 :

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

α) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης καπνοβιομηχανιών προϊόντων,

β) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης οινοπνευματωδών ή αλκοολούχων

ποτών, εφόσον αυτά προορίζονται για την πραγματοποίηση μη φορολογητέων πράξεων,

γ) δεξιώσεων, ψυχαγωγίας και φιλοξενίας γενικά,

δ) στέγασης, τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους

εκπροσώπους της επιχείρησης,

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης

μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών

ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες

καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για

πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

 

καλημέρα..

 

Πέρα όμως απο το φπα, για την έκπτωση των δαπανών του τι ισχύει? Υπάρχει κάποιος περιορισμός?

Και όσο αφορά το αν πρέπει να πάρουμε βεβαίωση απο την ΔΟΥ για την αγορά του? Γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα όμως απο το φπα, για την έκπτωση των δαπανών του τι ισχύει? Υπάρχει κάποιος περιορισμός?

 

 

 

Υπάρχει ο εξής περιορισμός , έως τώρα , ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΟΛΗ Η ΔΑΠΑΝΗ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Είμαι ασφαλιστικός σύμβουλος-οικονομολόγος. Ασχολούμαι εγώ προσωπικά με τα φορολογικά της επιχείρησης μου, δεν έχω λογιστή.

Θεωρείται ότι μπορώ να περάσω σαν έξοδο στα βιβλία μου αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (1300 cc, για το οποίο βέβαια κόπηκε απόδειξη λιανικής στο όνομα μου κι όχι τιμολόγιο) και διάφορα άλλα έξοδα όπως βενζίνες, ασφάλιστρα κι αν ναι, εκπίπτουν όλα σε ποσοστό 70%(μετά την φορολογική αναμόρφωση);

Στην εφορία πάντως κάπως μου τα μασάνε. Κάποιοι μου λένε ότι δικαιολογούνται τα έξοδα και κάποιοι όχι, φαντάζομαι λόγω της φύσης του επαγγέλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα, τώρα στα ΕΛΠ παραμένει ο περιορισμός να μην εκπίπτει ΦΠΑ για δαπάνες βενζίνης, για αυτοκίνητο ελευθερου επαγγελματία;

Καταχωρείται ακόμη και με τα ΕΛΠ το σύνολο της δαπάνης ( τυχόν αγοράς + εξόδων) για το αμάξι και στο τέλος αναμορφώνουμε ή περνάμε με τον περιορισμό των κυβικών την αντίστοιχη αξία στα βιβλία;

Επεξεργασμένο από dimitris_78
αναδιατύπωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Ατομική επιχείρηση θέλει να πάρει αυτοκίνητο με leasing για να το χρησιμοποιεί κυρίως για τις ανάγκες της επιχείρησης (λέω κυρίως γιατί προφανώς και θα το χρησιμοποιεί για να καλύψει και προσωπικές του ανάγκες..)..

Όσον αφορά το φπα οκ, δεν εκπίπτουν οι σχετικές δαπάνες.

Όσον αφορά το εισόδημα, μπορεί να τα περνάει κανονικά και στο τέλος να κάνει αναμόρφωση π.χ το 50%?

Επίσης, απο όσα διάβασα, στην περίπτωση leasing περνάς σαν δαπάνη τους τόκους και τις αποσβέσεις. Πώς όμως περνάς τις αποσβέσεις αν δεν το καταχωρήσεις πρώτα σαν πάγιο στην επιχείρηση? Και τέλος, αφού δεν θα το χρησιμοποιεί αποκλειστικά για τους σκοπούς της επιχείρησης, και το σωστό είναι να κάνει αναμόρφωση π.χ το 50% όπως προανέφερα, θα κάνει αναμόρφωση και το 50% των τόκων και των αποσβέσεων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...