Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΞΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ; ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ & ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΑΥΤΟ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΧΡΟΝΟΜΙΣΘΩΣΗ Ε.Ι.Χ,ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ...ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΚΕΙ?????ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΧ ΙΔΙΩΤΗ???Η ΟΧΙ??

ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΠΙΠΤΕΙ 100% ΩΣ ΧΡΟΝΟΜΙΣΘΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΣΤΕΛΑΝΕ ΜΕ ΦΑΧ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΜΑΖΙ ΜΕΤ ΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ(Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ) ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ 31/12/2006.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΤΕ ΑΥΤΟ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΧΡΟΝΟΜΙΣΘΩΣΗ Ε.Ι.Χ,ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ,ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ...ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΚΕΙ?????ΑΝ ΝΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΧ ΙΔΙΩΤΗ???Η ΟΧΙ??

Στην φορολογικη δηλωση δεν αναγραφετε η αγορα, γιατι δεν υπάρχει αγορα.

αναγράφεται ο,ως στα τεκμήρια διαβίωσης (απο αυτα που ξέρουμε μεχρι τωρα ιατι μπορεί - υπαρχει και περίπτωση να μην - αλλάξουν)

αρα δεν έχει τεκμήριο αγοράς και δεν το αναγράφουμε , αρα δεν εχουμε τα προβλήματα που λέτε

ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΠΙΠΤΕΙ 100% ΩΣ ΧΡΟΝΟΜΙΣΘΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΣΤΕΛΑΝΕ ΜΕ ΦΑΧ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΜΑΖΙ ΜΕΤ ΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ(Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ) ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ 31/12/2006.ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ????????????

Τι να σας πούμε εμείς τώρα. Ειναι θέμα καθαρά του φορολογούμενου. Αν έχει κάνει περαιωση με τον 3296/2004 το μόνο που κάνουμε απλά το σταυρό μας να μη πέσυμε σο δείγμα και να μην μας γίνει έλεγχος.

Αν δεν έχει κάνει περαίωση τότε, και με την συμφωνη γν.ωμη ου φορολογούμενου, κάνουμε τροποποιητική.

Ενα ερώτημα μόνο

Οδοντίατρος με αυτοκίνητο στο βιβλίο?????

κουβαλάει τα δόντια απο τον οδοντοτεχνίτη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aποστολη , επειδη γνωριζω τον οδοντιατρο εχει παρει ΦΙΧ με καροτσα διοτι απο την μια εχει πολυ δουλεια και δεν χωρανε σε ενα κοινο αυτοκινητο και απο την αλλη οι ΦΔΧ εχουν αυξησει τοσο τα κομιστρα που ηταν πλεον ασυμφορο να μεταφερει τα δοντια με αυτους

Ξέρεις τι γινεται βρε Διομήδη

το εχουμε κανει βαγγέλιο τωρα και θα βγει κανας λαλακας και θα μας κόψει τα πόδια

εντάξει

να το πάρει με χρονομίσθωση κάποιος αναγκαστικά το βάζει, γιατι ειναι τιμολόγιο είναι πάνω απο 300 ? και στο κάτω κατω της γραφής σαν επιτηδευματίας έχει το δικαίωμα να το πάρει έτσι

αλλα αν έλθει ενας έλεγχος μετά κυνηγιόμαστε μεταξύ μας γιατι απορρίπτει τέτοιες δαπάνες

είναι αρκετά επικίνδυνα πράγματα αυτά καθαρές ακροβασίες

βάλε έξοδα κίνησης το 3% των εισοδημάτων σου και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Προσοχή για να ισχύουν όλα τα παραπάνω πρέπει το ΕΙΧ να χρησιμοποιείται για τις ανάγκες τις επιχείρησης....

Συμφωνώ απόλυτα με Αποστόλη και Διομήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Nikos Makridhs

Επισκέφτηκα τη δ/νση συγκοινωνιών της περιοχής μου για να αιτηθώ έκδοση άδειας για επαγγελματικό ΙΧ (ΕΙΧ) αλλά πραγματικά οι άνθρωποι είναι τόσο άσχετοι που ο ένας κοίταζε τον άλλο! Είμαι δασολόγος και προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι δικαιούμαι ΕΙΧ αλλά μάταια..Στο τέλος μου λένε, πήγαινε στην αντιπροσωπεία απ'όπου σκοπεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο και πες τους να σου δώσουν βεβαίωση για μικτή χρήση! Στην αντιπροσωπεία μου είπανε φυσικά ότι πρέπει το αυτοκίνητο να έχει καρότσα για να μου δώσουν βεβαίωση (ή διπλότυπο αν θυμάμαι καλά) μικτής χρήσης..

Μπορώ να βρώ κάπου το νόμο που αναφέρει συγκεκριμένα ποιοί δικαιούνται ΕΙΧ και ποιό ποσοστό εκπίπτει κτλ ? Για να τους το τρίψω στη μούρη..

Με εκτίμηση,

Νίκος Μακρίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέφτηκα τη δ/νση συγκοινωνιών της περιοχής μου για να αιτηθώ έκδοση άδειας για επαγγελματικό ΙΧ (ΕΙΧ) αλλά πραγματικά οι άνθρωποι είναι τόσο άσχετοι που ο ένας κοίταζε τον άλλο! Είμαι δασολόγος και προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι δικαιούμαι ΕΙΧ αλλά μάταια..Στο τέλος μου λένε, πήγαινε στην αντιπροσωπεία απ'όπου σκοπεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο και πες τους να σου δώσουν βεβαίωση για μικτή χρήση! Στην αντιπροσωπεία μου είπανε φυσικά ότι πρέπει το αυτοκίνητο να έχει καρότσα για να μου δώσουν βεβαίωση (ή διπλότυπο αν θυμάμαι καλά) μικτής χρήσης..

Μπορώ να βρώ κάπου το νόμο που αναφέρει συγκεκριμένα ποιοί δικαιούνται ΕΙΧ και ποιό ποσοστό εκπίπτει κτλ ? Για να τους το τρίψω στη μούρη..

Με εκτίμηση,

Νίκος Μακρίδης

Για να καταλάβω..

έχεις καταλάβει τι ζήταγες? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέφτηκα τη δ/νση συγκοινωνιών της περιοχής μου για να αιτηθώ έκδοση άδειας για επαγγελματικό ΙΧ (ΕΙΧ) αλλά πραγματικά οι άνθρωποι είναι τόσο άσχετοι που ο ένας κοίταζε τον άλλο! Είμαι δασολόγος και προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι δικαιούμαι ΕΙΧ αλλά μάταια..Στο τέλος μου λένε, πήγαινε στην αντιπροσωπεία απ'όπου σκοπεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο και πες τους να σου δώσουν βεβαίωση για μικτή χρήση! Στην αντιπροσωπεία μου είπανε φυσικά ότι πρέπει το αυτοκίνητο να έχει καρότσα για να μου δώσουν βεβαίωση (ή διπλότυπο αν θυμάμαι καλά) μικτής χρήσης..

Μπορώ να βρώ κάπου το νόμο που αναφέρει συγκεκριμένα ποιοί δικαιούνται ΕΙΧ και ποιό ποσοστό εκπίπτει κτλ ? Για να τους το τρίψω στη μούρη..

Με εκτίμηση,

Νίκος Μακρίδης

Νίκο μελέτησε λίγο αυτό το Post. Θα καταλάβεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ζήταγα εγώ κάτι λάθος ? Έχω μελετήσει διεξοδικά το post, δικαιούμαι ΕΙΧ έτσι δεν είναι ?

Το τμήμα συγκοινωνιών μου δίνει κάποια βεβαίωση οτι δικαιούμαι ΕΙΧ ?

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήταγα εγώ κάτι λάθος ? Έχω μελετήσει διεξοδικά το post, δικαιούμαι ΕΙΧ έτσι δεν είναι ?

Το τμήμα συγκοινωνιών μου δίνει κάποια βεβαίωση οτι δικαιούμαι ΕΙΧ ?

Νίκος

ΕΙΧ δικαιούται ο καθένας,είτε είναι ιδιώτης είτε είναι επαγγελματίας.

Από εκεί και πέρα,για την έκπτωση των δαπανών του ΕΙΧ,δεν είναι αρμόδιος ούτε

ο υπάλληλος του Υπ.Συγκοινωνιών,ούτε ο υπάλληλος της αντιπροσωπίας να σου

δώσουν οτιδήποτε χαρτιά.

Σε κάποιον φορολογικό έλεγχο,μόνο με τον ελεγκτή θα μιλήσεις,που είναι και ο

μόνος αρμόδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Απο τη δ/νση συγκοινωνιών δηλαδή τι χαρτί θα πρέπει να ζητήσω ? Βεβαίωση για ΕΙΧ ?

Ευχαριστώ

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνέδελφοι κάλυψαν πλήρως το θέμα. Να συμπληρώσω μόνο ότι χρειάζεται λίγη προσοχή, όταν θα πουλήσουμε το ι.χ που έχει περαστεί στα βιβλία της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη δ/νση συγκοινωνιών δηλαδή τι χαρτί θα πρέπει να ζητήσω ? Βεβαίωση για ΕΙΧ ?

Ευχαριστώ

Νίκος

Τίποτα,καμμιά βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενημερωτικά όλα αυτά που γράφετε και χρήσιμα!

Εγώ έχω την εξής ερώτηση: εάν μια εταιρεία διαθέτει σε έναν υπάλληλό της α) ένα υπηρεσιακό αυτοκίνητο ή β) ένα υπηρεσιακό διαμέρισμα και ο εν λόγω υπάλληλος τα χρησιμοποιεί και για προσωπική χρήση (δηλ. το αυτοκίνητο το χρησιμοποιεί και εκτός ωραρίου)

1. είναι υποχρεωμένος να το δηλώνει στη φορολογική του δήλωση ακόμα κι αν αποτελεί ιδιοκτησία της εταιρείας;

2. επιβαρύνεται ο υπάλληλος με κάποιο ποσοστό επί της αξίας του αυτοκινήτου ή του διαμερίσματος και πόσο είναι αυτό; Πώς υπολογίζεται (π.χ. μπαίνει στη δήλωση, επηρρεάζει το φορολογητέο εισόδημά του, τι γίνεται ακριβώς)

Ελπίζω να βρω κάποια στιγμή μια απάντηση, γιατί όπου κι αν απευθύνθηκα, δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν επακριβώς.

Σας ευχαριστώ, λοιπόν, εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενημερωτικά όλα αυτά που γράφετε και χρήσιμα!

Εγώ έχω την εξής ερώτηση: εάν μια εταιρεία διαθέτει σε έναν υπάλληλό της α) ένα υπηρεσιακό αυτοκίνητο ή β) ένα υπηρεσιακό διαμέρισμα και ο εν λόγω υπάλληλος τα χρησιμοποιεί και για προσωπική χρήση (δηλ. το αυτοκίνητο το χρησιμοποιεί και εκτός ωραρίου)

1. είναι υποχρεωμένος να το δηλώνει στη φορολογική του δήλωση ακόμα κι αν αποτελεί ιδιοκτησία της εταιρείας;

2. επιβαρύνεται ο υπάλληλος με κάποιο ποσοστό επί της αξίας του αυτοκινήτου ή του διαμερίσματος και πόσο είναι αυτό; Πώς υπολογίζεται (π.χ. μπαίνει στη δήλωση, επηρρεάζει το φορολογητέο εισόδημά του, τι γίνεται ακριβώς)

Ελπίζω να βρω κάποια στιγμή μια απάντηση, γιατί όπου κι αν απευθύνθηκα, δεν μπόρεσαν να μου απαντήσουν επακριβώς.

Σας ευχαριστώ, λοιπόν, εκ των προτέρων!

Το αμάξι δεν το δηλώνει. Το δηλώνει η εταιρεία.

Την κατοικία του στο ακίνητο το δηλώνει ως δωρεάν παραχώρηση από την εταιρεία.

Συνεπώς κανένας επηρεασμός στο φορολογητέο εισόδημά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τα οχήματα αυτά προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά επιβατών με κόμιστρο το ΦΠΑ εκπίπτει κανονικά.

Εξαίρεση όμως ως προς το εισόδημα υπάρχει ή είναι γενικής εφαρμογής τα ποσοστά του Ν.3296/04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα την απάντηση:

Ως προς το ΦΠΑ και σύμφωνα με το Άρθρο 30, παράγραφος 4 του Ν.2859/2000 αναφέρει ρητά:

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

α) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης καπνοβιομηχανικών προϊόντων,

β) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης οινοπνευματωδών ή αλκοολούχων ποτών, εφόσον αυτά προορίζονται για την πραγματοποίηση μη φορολογητέων πράξεων.

γ) δεξιώσεων, ψυχαγωγίας και φιλοξενίας γενικά,

δ) στέγασης, τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους εκπροσώπους της επιχείρησης,

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.

Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο.

Ως προς το Εισόδημα και σύμφωνα με το Άρθρο 31, παράγραφος 1 του Ν.2238/1994 αναφέρει ρητά:

1. Το καθαρό εισόδημα των επιχειρήσεων που τηρούν επαρκή και ακριβή βιβλία και στοιχεία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. εξευρίσκεται λογιστικώς με έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα, όπως αυτά ορίζονται στο προηγούμενο άρθρο, των ακόλουθων εξόδων:

β) Των δαπανών για τη συντήρηση και επισκευή των επαγγελματικών γενικά εγκαταστάσεων, μηχανημάτων και αυτοκινήτων οχημάτων.

Ειδικά οι δαπάνες συντήρησης, λειτουργίας, επισκευής, κυκλοφορίας, αποσβέσεων και μισθωμάτων που καταβάλλονται σε εταιρείες χρηματοδοτικής μίσθωσης για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με κυλινδρισμό κινητήρα μέχρι χίλια εξακόσια (1.600) κυβικά εκατοστά, που έχουν στην κυριότητά τους οι επιχειρήσεις ή που έχουν μισθωμένα από τρίτους, εκπίπτουν μέχρι εξήντα τοις εκατό (60%) του συνολικού ύψους αυτών, εφόσον αυτά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης.

Για αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού εκπίπτει, με τις ίδιες προϋποθέσεις, ποσοστό μέχρι είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) των πιο πάνω δαπανών.

Ο περιορισμός αυτός δεν εφαρμόζεται στις επιχειρήσεις που ασχολούνται με την εκμίσθωση επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης, καθώς και στις επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν τα αυτοκίνητά τους αποκλειστικά για την εκπαίδευση υποψήφιων οδηγών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Γιώργος_Π

Θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα.....

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Μηχανικός Πληροφορικής..... Πρόσφατα αγόρασα καινούργιο επιβατικό αυτοκίνητο 1.400cc με δάνειο ...

και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Το τιμολόγιο του αυτοκινήτου το περνάω στα βιβλία μου ή ανήκει ακόμα στην τράπεζα? επειδή παραπάνω έγραφε ότι για να περάσεις έξοδα αυτοκινήτου θα πρέπει να περάσω στο βιβλίο μου το τιμολόγιο του αυτοκινήτου.

2) Τελικά το 60% ή το 25% από βενζίνες, service? επαναλαμβάνω είμαι ελεύθερο επαγγελματίας.

3) και το άθροισμα των ποσών από το 2) δεν πρέπει να ξεπερνά το 3% των ακαθάριστων εισόδων για όλο το έτος?

4) Στο βιβλίο μου έχω στήλη που λέει μη εκπίπτουσες δαπάνες. εκεί θα γράψω την αξία του τιμολογίου? δηλαδή εάν το τιμολόγιο είναι 100Ε και μου δικαιολογεί το 60% απο το 2 τότε θα γράψω 60Ε?

5) ξέρουμε μήπως ποιός είναι ο νόμος αυτός και που θα τον βρούμε? προκειμένου σε έλεγχο να έχουμε μαζί μας και τον νόμο?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί από τότε που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό 2006, μπορεί να έχει αλλάξει ο νόμος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα.....

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Μηχανικός Πληροφορικής..... Πρόσφατα αγόρασα καινούργιο επιβατικό αυτοκίνητο 1.400cc με δάνειο ...

και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Το τιμολόγιο του αυτοκινήτου το περνάω στα βιβλία μου ή ανήκει ακόμα στην τράπεζα? επειδή παραπάνω έγραφε ότι για να περάσεις έξοδα αυτοκινήτου θα πρέπει να περάσω στο βιβλίο μου το τιμολόγιο του αυτοκινήτου.

2) Τελικά το 60% ή το 25% από βενζίνες, service? επαναλαμβάνω είμαι ελεύθερο επαγγελματίας.

3) και το άθροισμα των ποσών από το 2) δεν πρέπει να ξεπερνά το 3% των ακαθάριστων εισόδων για όλο το έτος?

4) Στο βιβλίο μου έχω στήλη που λέει μη εκπίπτουσες δαπάνες. εκεί θα γράψω την αξία του τιμολογίου? δηλαδή εάν το τιμολόγιο είναι 100Ε και μου δικαιολογεί το 60% απο το 2 τότε θα γράψω 60Ε?

5) ξέρουμε μήπως ποιός είναι ο νόμος αυτός και που θα τον βρούμε? προκειμένου σε έλεγχο να έχουμε μαζί μας και τον νόμο?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί από τότε που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό 2006, μπορεί να έχει αλλάξει ο νόμος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Δε σκέφτεσαι να πας σε ένα λογιστή να τα αναλάβει αυτά..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ_ΠΑ

Έχω ρωτήσει 3 λογιστές.... ο ένας μου ειπε ότι δεν περνάει το αυτοκίνητο και τα έξοδα του, ο άλλος μου είπε ότι είναι 60% και ο τρίτος 25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ο λογιστής μου λέει το 25% με επιφύλαξη.

ομως εάν δεν υπήρχε το forum δεν θα υπήρχε λόγος να σας ρωτήσω.

ο Σταυρουλάκης μήπως ξέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ο λογιστής μου λέει το 25% με επιφύλαξη.

ομως εάν δεν υπήρχε το forum δεν θα υπήρχε λόγος να σας ρωτήσω.

ο Σταυρουλάκης μήπως ξέρει?

Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να βρεις λογιστή...

Οι ερωτήσεις που κάνεις αφενός έχουν απαντηθεί, αφετέρου είναι πάρα πάρα πολύ βασικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί από τότε που δημιουργήθηκε το θέμα αυτό 2006, μπορεί να έχει αλλάξει ο νόμος.

Δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ο λογιστής μου λέει το 25% με επιφύλαξη.

Αν ο λογιστής σου είναι νέος επαγγελματίας, πρέπει να ψάξει λίγο παραπάνω. Να διαβάσει καμμιά ερμηνεία φορολογίας εισοδήματος.

Αν ο λογιστής σου είναι παλιός, βρες άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...