Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΞΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ; ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ & ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΕΝΩΣ ΑΝΑΛΥΜΕΝΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

Πολυ καλα αλλα αν δεν κανω λαθος δεν ισχυει οτι το 3% επι του συνολικου εισοδηματος συνολικα μπορει να εκπεσει ως εξοδο?

δηλαδη αν ενας ελ.επαγγελματιας εχει τζιρο 20000€ και εξοδα για ΙΧ 10000 τοτε 10000*25%=2500 αλλα επειδη 20000*3%=600 τοτε εκπιπτει μονο 600€.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ Ή ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ; ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ.

ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ(ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΚΤΛ) ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ 25% Ή 3%.

ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καταχωρείς ολόκληρες (και το ΦΠΑ)..

στις συγκεντρωτικές πάει ολόκληρη η καθαρή αξία

ο περιορισμός υπάρχει μόνο για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

και ειδικά για τα μισθώματα όταν αυτά προέρχονται από μακροχρόνια μίσθωση χωρίς δικαίωμα εξαγοράς του ΕΙΧ

εκπίπτου 100% χωρίς περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καταχωρείς ολόκληρες (και το ΦΠΑ)..

στις συγκεντρωτικές πάει ολόκληρη η καθαρή αξία

ο περιορισμός υπάρχει μόνο για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

και ειδικά για τα μισθώματα όταν αυτά προέρχονται από μακροχρόνια μίσθωση χωρίς δικαίωμα εξαγοράς του ΕΙΧ

εκπίπτου 100% χωρίς περιορισμούς.

ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΣΤΟ Ε3 ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΚΕΡΔΩΝ Ή ΤΟ 60% ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε3 υπάρχει και μια γραμμή που λέει .. πλέον δαπάνες μη εκπιπτόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-

Καλημερα να ρωτησω κατι εχω μια εταιρια ο.ε για την οποια αγορασα εαν μικρο φορτηγο ι.χ diesel θα ηθελα να μου πειτε εαν το φ.π.α της αγορας εκπιπτει ?επισης το φπα των καυσιμων ειναι εκπιπτει.ρωταω γιατι ο λογιστης μου τα περναει ολοκληρα τα ποσα στην κατηγορια μη εκπιπτωμενου φ.π.α ενω πολλοι μου εχουν πει οτι εκπιπτει.Τελικα τι ειναι αληθεια αν και διαβασα τη πρωτο post δε καταλαβα καλα τι γινετα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η άδεια αναγράφει Φ.Ι.Χ. (φορτηγό ιδιωτικής χρήσης) .. εκπίπτει κανονικά το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-

Η αδεια αναγραφει κανονικα φ.ι.χ.τον ρωτησα αλλα μου ειπε οτι σε τυχον ελεγχο εαν το ειναι καταχωριμενα σε κατηγορια εκπιπτομενου φ.π.α αποριπτονται .επισης οπως ειπα πριν το φπα της αγορας δεν περασε σαν εκπιπτωμενο αλλα μαζι με ολο το ποσο απευθειας στα εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σου πω? :D

ή κάτι ξέρει σε σχέση με την επιχείρηση σου και το "ΦΙΧ" που εμείς δεν ξέρουμε .. ή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-Νικος-

Το φ.ι.χ σημαινει φορτηγο ιδιωτικης χρησεως τωρα οσον αφορα την επιχειρηση μου ειναι μια απλη επιχειρηση εισαγωγης και εμποριας ανταλλακτικων αυτοκινητων με βιβλια Β'κατηγοριας τωρα τι γινεται δε ξερω ισως εαν μπορειτε να με κατατοπισετε και να μου πειτε που να ψαξω για να βρω το συγκεκριμενο νομο που περιγραφει ποτε και σε ποιες περιπτωσεις το φπα εκπιπτει.

ευχαριστω παντως που ασχοληστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 30 του Ν.2859/2000 (Νόμος ΦΠΑ)και όλες οι σχετικές εγκύκλιοι.

και το παρόν ποστ αν το διαβάσεις απ'την αρχή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
Στο Ε3 υπάρχει και μια γραμμή που λέει .. πλέον δαπάνες μη εκπιπτόμενες.

Στα Β...

Στα Γ, που το βάζεις???? (στο Ε3 εννοείται...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα αποτελεσμάτων .. έχει κέρδη από παροχή.. κέρδη από πωλήσεις..

κέρδη χρήσης(479).. κέρδη φορολογητέα..(481)

και αν είναι εταιρία και στο έντυπο της δήλωσης στην αναμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-zabou-

Χρόνια πολλά συνάδελφοι και καλό Πάσχα.

Γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τον νόμο, η χρονομίσθωση εκπίπτει 100% και το leasing οχι.

Επιπλέον εάν στο συμβόλαιο της χρονομίσθωσης αναγράφεται ότι το αυτοκίνητο θα το αγοράσει η εταιρία στο τέλος, τότε η πράξη της χρονομίσθωσης λογίζεται ώς leasing.

Ρωτάω το εξής : Εάν στο συμβόλαιο της χρονομίσθωσης αναγράφει ότι το αυτοκίνητο στο τέλος θα αγοραστεί απο κάποιο τρίτο πρόσωπο(π.χ. το παιδί του), που δεν έχει καμία σχέση με την επιχείρηση, τότε άυτό λογίζεται πάλι ώς leasing ή αντιμετωπίζεται ώς χρονομίσθωση.

Το σενάριο αύτό είναι εφικτό όσον αφορά το συμβόλαιο της χρονομίσθωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Καλημερα.

Σε ανωνυμη εταιρεια τεχνικων συμβουλων,για εξοδα αυτοκινητων εκτος των Φ.Ι.Χ χρησιμοποιω εναν 64 και εναν 63.98.08 για το φπα.

συμβαινει ομως συχνα η εταιρεια να ενοικιαζει αυτοκινητα πχ για ενα ταξιδι 5 ημερων καποιου υπαλληλου που επισκεπτεται καποιον πελατη στην επαρχια.σε αυτη την περιπτωση τι λογαριασμους θα με συμβουλευατε να κινησω για τις αντιστοιχες Αποδειξεις παροχης υπηρεσιων της καθε εταιριας ενοικιασης αυτοκινητων? το φπα σε αυτη την περιπτωση εκπιπτει?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

62.04 Ανοιξε τριτο-τεταρτοβάθμιο για ενοικιάσεις μεταφορικών μέσων.

Από τη στιγμή που είναι ΕΙΧ, ισχύει το ότι δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ. Οπότε 63.98

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
μοτοσικλετα μπορει να δηλωθει ως επαγγελματικο?

αμα ειναι τρικυκλη ή με καλάθι κατι γίνεται

και δεν κανω πλακα να εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω,

1) τα επαγγελματικά αυτοκίνητα (ΕΙΧ) έχουν μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, τα ίδια ή περισσότερα απο τα κανονικά ?

2) τα τέλη κυκλοφορίας εντάσσονται στα "έξοδα" λειτουργίας και συντήρησης του ΕΙΧ?

3) ΕΙΧ 1600 κυβικών ανήκει στην κατηγορία που εκπίπτει το 60% ή το 25% της αγοράς? (το ρωτάω επειδή τα 1600 κυβικά είναι στο όριο αλλαγής κατηγορίας)

4) Αν από την Δνση Συγκοινωνιών λάβω άδεια ΕΙΧ, και αγοράσω απο κάποιον ιδιώτη ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 1400 κυβικών, τότε το 60% της αγοράς εξακολουθεί να εκπίπτει απο τα κέρδη μου ή αυτο ισχύει μόνο σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου?

5) Πέρα απο το 60% των εξόδων του ΕΙΧ (αγορά ΕΙΧ, βενζίνες, συντήρηση, επισκευές κτλ) που θα εκπίπτει απο τα κέρδη μου, υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα στο να έχω ΕΙΧ για την επιχείρησή μου? Δηλαδή μειωμένη φορολογία κτλ?

6) Σε περίπτωση που αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο απο κάποιον ιδιώτη, θα αποδείξω την αγορά με τιμολόγιο που θα μου κόψει ο ιδιώτης απο την επιχείρηση που θα έχει αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας? Τί γίνεται στην περίπτωση που είναι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος οπότε δε θα έχει δυνατότητα να εκδώσει θεωρημένο τιμολόγιο αγοράς?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,

Αριστοτέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) τα επαγγελματικά αυτοκίνητα (ΕΙΧ) έχουν μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, τα ίδια ή περισσότερα απο τα κανονικά ?

Τα ίδια

2) τα τέλη κυκλοφορίας εντάσσονται στα "έξοδα" λειτουργίας και συντήρησης του ΕΙΧ?

Ναι.

3) ΕΙΧ 1600 κυβικών ανήκει στην κατηγορία που εκπίπτει το 60% ή το 25% της αγοράς? (το ρωτάω επειδή τα 1600 κυβικά είναι στο όριο αλλαγής κατηγορίας)

Το 60%. Το 25% είναι για επιβατικά μεγαλυτέρου των 1600 κυβ

4) Αν από την Δνση Συγκοινωνιών λάβω άδεια ΕΙΧ, και αγοράσω απο κάποιον ιδιώτη ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο 1400 κυβικών, τότε το 60% της αγοράς εξακολουθεί να εκπίπτει απο τα κέρδη μου ή αυτο ισχύει μόνο σε αγορά καινούργιου αυτοκινήτου?

Δεν πάιζει ρόλο εάν είναι μεταχειρισμένο ή όχι. Εκπίπτει λοιπόν σύμφωνα με τον κανόνα του.

5) Πέρα απο το 60% των εξόδων του ΕΙΧ (αγορά ΕΙΧ, βενζίνες, συντήρηση, επισκευές κτλ) που θα εκπίπτει απο τα κέρδη μου, υπάρχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα στο να έχω ΕΙΧ για την επιχείρησή μου? Δηλαδή μειωμένη φορολογία κτλ?

Οχι. Δεν υπάρχει κανένα άλλο δικαίωμα όπως π.χ μειωμένη φορολογία.

6) Σε περίπτωση που αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο απο κάποιον ιδιώτη, θα αποδείξω την αγορά με τιμολόγιο που θα μου κόψει ο ιδιώτης απο την επιχείρηση που θα έχει αν είναι ελεύθερος επαγγελματίας? Τί γίνεται στην περίπτωση που είναι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος οπότε δε θα έχει δυνατότητα να εκδώσει θεωρημένο τιμολόγιο αγοράς?

Αν δεν έιναι επιτηδευματίας τότε κόβουμε εμείς "Τιμολόγιο Αγοράς". Αν είναι τότε μας κόβει ΤΔΑ..

Υ.Γ. Προσοχή για να ισχύουν όλα τα παραπάνω πρέπει το ΕΙΧ να χρησιμοποιείται για τις ανάγκες τις επιχείρησης....

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων,

Αριστοτέλης

Παρακαλώ Αριστοτέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΕΞΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ; ΕΚΠΙΠΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ; ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ & ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ;

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΠΑΡΤΥ, ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΙΧ. ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ :

Α) ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜ. ΒΕΝΖΙΝΗΣ Η' ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΙ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ?

Β) ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1600 ΚΥΒΙΚΑ, ΤΟ 25% ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ Ε3 Η' ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ? ΔΗΛ. ΑΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΙΜ. 50,00 € (Κ.Α. 42,01+7,98 ΦΠΑ) ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ 42,01 * 25% = 10,50 ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΦΠΑ Η' ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ 25% ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ?

Από 22-12-2006 με τις αλλαγές του ΚΒΣ, με δελτίο ή βιβλίο ποσοτικής παραλαβής .

Αν δε κάνω λάθος έχει γίνει και κουβέντα για το συγκεκριμένο , κοιτάχτε στην αναζήτηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...