Προς το περιεχόμενο

ΜΠΟΡΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΚΗΡΥΧΘΕΙ ΣΕ ΠΤΩΧΕΥΣΗ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τα φώτα σας,

Ατομική επιχείρηση (Φασόν) έχει σταματήσει να εκδίδει τιμολόγια από το 1999,

δεν έχουν υποβληθεί ούτε δηλώσεις ΦΠΑ, εισοδήματος από τότε εώς σήμερα.

Προκείμένου ο επιχειρηματίας να ΄>, δηλαδή να είναι

νομοταγής πρέπει να κάνει διακοπή? ή το συμφέρει καλύτερα να προβεί σε πτώχευση?

Και αν είναι είναι καλύτερη η πτώχευση, ποιες οι διαδικασίες και ποιες οι συνέπειες?

Και όσον αφορά ΤΕΒΕ και ΙΚΑ, τι μπορεί να κάνει?

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

Η βοήθειά σας θα είναι σημαντική διότι ως καινούριος έπεσα στα βαθειά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησε να εκδίδει τιμολόγια αλλά είχε δραστηριότητα και προσωπικό ή σταμάτησε να εκδίδει παραστατικά επειδή δεν είχε δραστηριότητα και δεν είχε προσωπικό;

Ανάλογα με την περίπτωση είναι και διαφορετική η αντιμετώπιση συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησε να εκδίδει τιμολόγια αλλά είχε δραστηριότητα και προσωπικό ή σταμάτησε να εκδίδει παραστατικά επειδή δεν είχε δραστηριότητα και δεν είχε προσωπικό;

Ανάλογα με την περίπτωση είναι και διαφορετική η αντιμετώπιση συνάδελφε.

Απ΄όσο γνωρίζω σαμάτησε να εκδίδει τιμολόγια και σταμάτησε να απασχολεί προσωπικό

διότι χρέη προς ΙΚΑ,ΤΕΒΕ και ΕΦΟΡΙΑ δεν επέτρεπαν θεώρηση.

Σε περίπτωση που γίνει εξουσιόδοτηση σε μένα ουτώς ώστε να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες

για να προσδιορισθεί το ύψος των χρεών και να ΄βρούμε πως ακριβώς έχει η κατάσταση,

(δηλώσεις ΦΠΑ,ΦΜΥ κ.τ.λ.) κρύβονται κάποιοι κίνδυνοι είτε για μένα είτε για τον πελάτη?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο σχετικά με διακοπή επαγγέλματος

ή πτωχεύσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄όσο γνωρίζω σαμάτησε να εκδίδει τιμολόγια και σταμάτησε να απασχολεί προσωπικό

διότι χρέη προς ΙΚΑ,ΤΕΒΕ και ΕΦΟΡΙΑ δεν επέτρεπαν θεώρηση.

Σε περίπτωση που γίνει εξουσιόδοτηση σε μένα ουτώς ώστε να προβώ στις απαραίτητες ενέργειες

για να προσδιορισθεί το ύψος των χρεών και να ΄βρούμε πως ακριβώς έχει η κατάσταση,

(δηλώσεις ΦΠΑ,ΦΜΥ κ.τ.λ.) κρύβονται κάποιοι κίνδυνοι είτε για μένα είτε για τον πελάτη?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Και κάτι τελευταίο έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο σχετικά με διακοπή επαγγέλματος

ή πτωχεύσεων?

Στήν περίπτωση της πτώχευσης έχει ευεργετικές ρυθμισεις όσον αφορά το χρέος του προς

την Δ.Ο.Υ. αλλά έχει δυσμενείς επιπτώσεις σαν επιχειρηματίας, νομίζω ότι δεν μπορεί για

κάποια χρόνια να ξανακάνει έναρξη επαγγέλματος, οπωσδήποτε δέ θα έχει στο μέλλον

προβλήματα και με τις Τράπεζες άν χρειαστεί κάτι. Αλλά το όλο θέμα νομίζω ότι άπτεται

περισότερο του δικηγορικού κλάδου γιατί δεν συμβουλεύεται κάποιον δικηγόρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν υπάρχει καμμία συναλλακτική δραστηριότητα από το 1999, εκπρόθεσμη διακοπή από τότε.

Η πτώχευση δεν νομίζω ότι είναι λύση διότι δεν θα >,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν υπάρχει καμμία συναλλακτική δραστηριότητα από το 1999, εκπρόθεσμη διακοπή από τότε.

Η πτώχευση δεν νομίζω ότι είναι λύση διότι δεν θα >,

Γιατί με την πτώχευση δεν θα είναι εντάξει? Αν αναφέρεστε στο γεγονός ότι θα του

απαγορευθεί για κάποια χρόνια να ξανακάνει έναρξη, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει

στην ηλικία του.

Με τη διακοπή όμως θα πρέπει να καταβάλλει όλα τα χρέη που έχει προς Εφορία και ασφαλιστικούς φορείς, έτσι δεν είναι?

Αλλά το όλο θέμα νομίζω ότι άπτεται

περισότερο του δικηγορικού κλάδου γιατί δεν συμβουλεύεται κάποιον δικηγόρο?

Γιατί αυτό; Εμείς ως λογιστές δεν πρέπει να προσδιορίσουμε τα χρέη του επιχειρηματία

και να τον συμβουλέψουμε τι είναι πιο συμφέρον να κάνει (διακοπή ή πτώχευση); :unsure:

Σας ευαριστώ!

Και κάτι τελευταίο έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο σχετικά με διακοπή επαγγέλματος

ή πτωχεύσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έαν γίνει εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών,

π.χ. αν γίνει διακοπή με 2000

οι εισφορές που έχουν λογιστεί από το ΤΕΒΕ καθώς και οι υποχρεώσεις για υποβολή

δηλώσεων εως σήμερα,αναστέλλονται και οφείλει εως το 2000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με την πτώχευση δεν θα είναι εντάξει? Αν αναφέρεστε στο γεγονός ότι θα του

απαγορευθεί για κάποια χρόνια να ξανακάνει έναρξη, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει

στην ηλικία του.

Με τη διακοπή όμως θα πρέπει να καταβάλλει όλα τα χρέη που έχει προς Εφορία και ασφαλιστικούς φορείς, έτσι δεν είναι?

Γιατί αυτό; Εμείς ως λογιστές δεν πρέπει να προσδιορίσουμε τα χρέη του επιχειρηματία

και να τον συμβουλέψουμε τι είναι πιο συμφέρον να κάνει (διακοπή ή πτώχευση); :D

Σας ευαριστώ!

Η πτώχευση δεν είναι απλή διαδικασία .

Θα διακανονίσει τα χρέη του πρός το Δημόσιο και ετσι θα μπορεί να κάνει διακοπή .

Απο την ημερομηνιά διακοπής στην ΔΟΥ θα μπορεί να κανει και διακοπή στο ταμείο του αναδρομικά.

Προυπόθεση να μην εχει καμια απολύτως δραστηριότητα απο το 1999.

Τον προσδιορισμο των χρεων του θα κανει η ΔΟΥ αφου κατατεθούν οι εκπρόθεσμες δηλώσεις .

Θέμα συνταξιοδότησης του πελάτη σου απο οσα κατάλαβα δεν τίθεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ημερομηνιά διακοπής στην ΔΟΥ θα μπορεί να κανει και διακοπή στο ταμείο του αναδρομικά.

Προυπόθεση να μην εχει καμια απολύτως δραστηριότητα απο το 1999.

Τον προσδιορισμο των χρεων του θα κανει η ΔΟΥ αφου κατατεθούν οι εκπρόθεσμες δηλώσεις .

Θέμα συνταξιοδότησης του πελάτη σου απο οσα κατάλαβα δεν τίθεται .

Η υποβολή των εκπρόθεσμων δηλώσεων επισύρει και τα ανάλογα πρόστιμα,

έτσι δεν είναι;Τα οποία και θα πρέπει να καταβληθούν με την υποβολή.

Οι εκπρόθεσμες δηλώσεις θα είναι μέχρι την ημερομηνία διακοπής που θα δηλωθεί;

Μήπως τελικά βρεθεί σε δυσμενέστερη θέση;

Γιατί δεν τίθεται θέμα συνταξιοδότησης;

Σύμφωνα με κάποια εγκύκλιο,λαμβάνει σύνταξη απο ΤΕΒΕ και του παρακρατείται

ένα ποσό για την αποπληρωμή της οφειλής.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

μου ηρθε μια κυρια μου ειπε οτι εχει γινει πτωχευση δικαστικως κ θελει να της κανω διακοπη απο το 2002! αλλα δεν εχει τιποτα ουτε παραστατικα ουτε βιβλια! ειναι δυνατον να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

μου ηρθε μια κυρια μου ειπε οτι εχει γινει πτωχευση δικαστικως κ θελει να της κανω διακοπη απο το 2002! αλλα δεν εχει τιποτα ουτε παραστατικα ουτε βιβλια! ειναι δυνατον να γινει;

  

 

Τρέξτε για να προλάβετε την 31-03-2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Απορία: ατομική επιχείρηση καταθέτει μέσα στο 2013 αίτηση πτώχευσης η οποία φυσικά δεν έχει εξεταστεί ακόμη. Για το οικ. 2014 δεν έχει κατατεθεί δφε σύμφωνα με προτροπή του δικηγόρου. Η εικόνα της επιχείρησης είναι ακόμη ενεργή στο μητρώο. 

 

Μπορεί να κατατεθεί δφε σε αυτήν την περίπτωση; Και αν ναι, Ε3 πώς θα συμπληρωθεί; Μηδενικό; Σημείωση οτι και η σύζυγος είναι επιτηδευματίας. 

 

Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποια απόφαση; Ίσως κάποια γνώμη;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: ατομική επιχείρηση καταθέτει μέσα στο 2013 αίτηση πτώχευσης η οποία φυσικά δεν έχει εξεταστεί ακόμη. Για το οικ. 2014 δεν έχει κατατεθεί δφε σύμφωνα με προτροπή του δικηγόρου. Η εικόνα της επιχείρησης είναι ακόμη ενεργή στο μητρώο. 

 

Μπορεί να κατατεθεί δφε σε αυτήν την περίπτωση; Και αν ναι, Ε3 πώς θα συμπληρωθεί; Μηδενικό; Σημείωση οτι και η σύζυγος είναι επιτηδευματίας. 

 

Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποια απόφαση; Ίσως κάποια γνώμη;

 

Ευχαριστώ.

Κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη;

Οταν καταθέτεις αίτηση πτώχευσης δεν παγώνουν ολες οι υποχρεώσεις που έχει κάποιος, μπορεί και να μη γίνει δεκτή απ'το δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: ατομική επιχείρηση καταθέτει μέσα στο 2013 αίτηση πτώχευσης η οποία φυσικά δεν έχει εξεταστεί ακόμη. Για το οικ. 2014 δεν έχει κατατεθεί δφε σύμφωνα με προτροπή του δικηγόρου. Η εικόνα της επιχείρησης είναι ακόμη ενεργή στο μητρώο. 

 

Μπορεί να κατατεθεί δφε σε αυτήν την περίπτωση; Και αν ναι, Ε3 πώς θα συμπληρωθεί; Μηδενικό; Σημείωση οτι και η σύζυγος είναι επιτηδευματίας. 

 

Μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποια απόφαση; Ίσως κάποια γνώμη;

 

Ευχαριστώ.

 

Σε κατάσταση πτώχευσης θα φαίνεται στο μητρώο όταν κηρυχθεί σε πτώχευση, όταν εκδοθεί δηλαδή η δικαστική απόφαση. Η ημερομηνία θα είναι αυτή της παύσης πληρωμών, η οποία στην περίπτωση σας (αίτηση από τον ίδιο τον οφειλέτη) θα είναι η ημέρα δημοσίευσης της απόφασης. Ρωτήστε τον δικηγόρο αν ισχύουν τα παραπάνω. Αν ναι, τότε θα έπρεπε να είχατε κάνει δήλωση για τη χρήση 2013 και προφανώς θα πρέπει να υποβάλετε και για τη χρήση 2014 κανονικά. 

Δείτε και τον Ν. 3588/2009 (Πτωχευτικός Κώδικας) και συμβουλευτείτε τον δικηγόρο (όχι για τα φορολογικά, για τα νομικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη;

Ετσι πληροφοριακα διαβασε και αυτο

 

http://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/133681/h-ptohefsh-kai-oi-synepeies-ths.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

 

Έχω διαβάσει και για την διαδικασία και για τις συνέπειες, έχω μια εικόνα και για το νομικό κομμάτι.

 

Το θέμα όμως είναι η σύζυγος που έχει ''κολλήσει'' λόγω του συζύγου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...