Jump to content
  • 0

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΜΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΕΤΗΣΙΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

antonak
 Share

Question

Καλησπέρα

Αν μία επιχείρηση δεν έχει καταθέσει στην Επιθεώρηση εργασίας την κατάσταση προσωπικού (Άρθρου 16 Ν.2874/2000) που είχε δικαίωμα να την καταθέσει μέχρι τις 15/11

α)Τι πρόστιμο έχει αν την καταθέσει εκπρόθεσμα;

β)αν δεν την καταθέσει καθόλου τι συνέπειες έχει,και αν μπορεί η Επιθεώρηση εργασίας να το ανακαλύψει

17 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest Επισκέπτης-ΜΑΡΙΑ-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΠΕΡΣΙ Κ ΕΓΩ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Κ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ!ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 6 ΕΥΡΩ!ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΙΠΕ "ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ"!ΤΙ ΝΑ ΄ΠΩ;ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

• 0

ΣΕ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ

Α)ΜΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΘΗΝΑ (ΣΤΑΔΙΟΥ 29) ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Β)ΜΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΓΡΑΦΩΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΑΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Η ΟΧΙ

ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΕΝΤΡΙΚΟ(ΑΘΗΝΑ)&ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ(Ν.ΙΩΝΙΑ)

• 0
Guest Επισκέπτης

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!..ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ. ΑΥΤΕΣ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 (ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΑ) ΕΥΡΩ. ΓΕΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ "ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΛΕΦΤΑ"...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 1000 (ΧΙΛΙΑ)....ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ , ΣΕ ΕΠΟΧΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΧΑΖΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ...

• 0
Guest Επισκέπτης

Ποιες εξηγήσεις δηλαδή θα μπορούσαν θα θεωρηθούν "επαρκείς" ώστε να μην επιβληθεί πρόστιμο????

(δεν έχω άλλη δικαιολογία πέρα ότι το ξέχασα...)

antonak τελικά τι έγινε στην επιθεώρηση της Ν. Ιωνίας; Το δεχτήκανε;

• 0
Guest depi

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!

ΣΤΗΝΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Π ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠ ΤΣ 10.09 ΕΩΣ Κ ΣΗΜΕΡΑ 07.10 Γ Τ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 10.09-12.09 ΔΝ Μ ΚΑΤΕΒΑΛΛΑΝ Τ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΥΨΟΥΣ 174Ε. Μ ΤΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ Θ Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΤΩΡΑ Τ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τ 10.ΑΝ ΔΝ Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ Κ ΠΑΩ ΣΤΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΩ Ν ΒΡΩ Τ ΔΙΚΙΟ Μ Κ Ν Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ Τ ΠΟΣΟ?

• 0

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!

ΣΤΗΝΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Π ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠ ΤΣ 10.09 ΕΩΣ Κ ΣΗΜΕΡΑ 07.10 Γ Τ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 10.09-12.09 ΔΝ Μ ΚΑΤΕΒΑΛΛΑΝ Τ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΥΨΟΥΣ 174Ε. Μ ΤΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ Θ Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΤΩΡΑ Τ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Τ 10.ΑΝ ΔΝ Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ Κ ΠΑΩ ΣΤΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΩ Ν ΒΡΩ Τ ΔΙΚΙΟ Μ Κ Ν Μ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ Τ ΠΟΣΟ?

Ο νομος ρητα οριζει οτι ως προς την αδεια και το επιδομα κατα το πρωτο ετος πρεπει να ξοφληθη το επιδομα αναλογιακα εως 31/12 και να πληρωση και τις εισφορες στο ικα. επισης σου ωφειλε να παρης και ισες μερες σε αδεια αυτες τις πηρες? .παντως παρανομως δεν στο εδωσε και φοβαμαι, οτι ισως, θελει να σε μπερδεψη νομιζοντας οτι δεν το ξερεις με το να σου δωσει μονο το μισο μισθο που δικαιουσαι ήδη μεχρι τωρα ,για το 2010 . τι να σου πω ,αν δεν θες να τσακωθης λογω του οτι χρειαζεσαι την δουλεια κανε λιγο υπομονη κανα μηνα και μετα ζητα του το 2009 και το 2010 μαζι και αν δεν στο δωσει, αποφασιζεις οτι χανεις αυτη τη δουλεια,και πηγαινε στην επιθεωρηση.

• 0

μιας και μιλάμε για Επιθ. εργασίας και καταστάσεις,

σε έλεγχο που κάνανε σε ελεύθερο επαγγελματία υπέδειξαν (αλλά δεν έβαλαν πρόστιμο)

ότι σε κάθε πρόσληψη, ΑΣΧΕΤΑ αν πρόκειται για μερική απασχόληση ή πλήρη απασχόληση,

πρέπει να συντάσσεται μεταξύ εργοδότου και εργαζόμενου ιδιωτικό συμφωνητικό

που να αναφέρει όρους και ημέρες εργασίες κλπ.

Ισχύει κατι τέτοιο δηλαδή και για τους υπαλλήλους με πλήρη απασχόληση ή έχουν άδικο;

Εγώ έως τώρα κατέθετα τέτοιο έγγραφο μόνο σε μερική απασχόληση

• 0

σε έλεγχο που κάνανε σε ελεύθερο επαγγελματία υπέδειξαν (αλλά δεν έβαλαν πρόστιμο)

ότι σε κάθε πρόσληψη, ΑΣΧΕΤΑ αν πρόκειται για μερική απασχόληση ή πλήρη απασχόληση,

Ισχύει κατι τέτοιο δηλαδή και για τους υπαλλήλους με πλήρη απασχόληση ή έχουν άδικο;

Μήπως εννοούν την "(Αναγγελία Όρων) Ατομική(ς) Σύμβαση(ς) Εργασίας" (Π.Δ. 156/1994, ΦΕΚ Α΄ 102/05-07-1994);

Αυτήν είναι υποχρεωτική να υπάρχει (γνωστοποιείται και υπογράφεται από το προσωπικό) εντός μηνός από την πρόσληψη ή την τροποποίηση των όρων εργασίας (μισθός κ.λπ.). Δεν απαιτείται η κατάθεσή της στην Επιθεώρηση Εργασίας.

Αντίθετα, όταν υπάρχει μερική απασχόληση, τότε η σύμβαση κατατίθεται στην Επιθεώρηση Εργασίας (στην ουσία είναι σχεδόν παρόμοιο έντυπο).

• 0

Μάλλον πρέπει να αναφέρονται στη γνωστοποίηση όρων ατομικής σύμβασης εργασίας

σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 156/94.Αυτό όμως δεν κατατίθεται.Συντάσεται σε δύο αντίγραφα, ένα ο εργαζόμενος και ένα ο

εργοδότης.

• 0

ναι jim. αυτή είναι.

άρα απο ότι κατάλαβα,

εφαρμόζεται σε όλες τις προσλήψεις και παραμένει στο χώρο εργασίας.

ευχαριστώ.

Στο χώρο εργασίας παραμένει ο πίνακας προσωπικού.

Οι συμβάσεις (είτε μερικής είτε πλήρους απασχόλησης) στο φάκελο της μισθοδοσίας....

• 0

Καλημέρα

Εχω την εξης απορία:

Εφόσον η γνωστοποίηση όρων ατομικής σύμβασης εργασίας δεν είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί στην επιθεώρηση εργασίας(πλήρης απασχόληση).

Ο ετήσιος πίνακας προσωπικού είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί?

Αν η επιχείρηση δεν είναι εποχιακή αλλά το προσωπικό δουλεύει εποχιακά τότε πότε καταθέτω τον πίνακα προσωπικού?

Εντός 1 μήνα από την έναρξη της εποχ.περιόδου(άρθρο 16 Ν.2874/2000 παρ.3) ή στις ημερομηνίες 15/9/11-15/11/11?

• 0

Καλημέρα

Εχω την εξης απορία:

Εφόσον η γνωστοποίηση όρων ατομικής σύμβασης εργασίας δεν είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί στην επιθεώρηση εργασίας(πλήρης απασχόληση).

Ο ετήσιος πίνακας προσωπικού είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί?

Αν η επιχείρηση δεν είναι εποχιακή αλλά το προσωπικό δουλεύει εποχιακά τότε πότε καταθέτω τον πίνακα προσωπικού?

Εντός 1 μήνα από την έναρξη της εποχ.περιόδου(άρθρο 16 Ν.2874/2000 παρ.3) ή στις ημερομηνίες 15/9/11-15/11/11?

Ο ετήσιος πίνακας προσωπικού κατατίθεται υποχρεωτικά στις ημερομηνίες 15/09 - 15/11 κάθε έτους. Επίσης κατατίθεται συμπληρωματικός πίνακας προσωπικού για κάθε νέα πρόσληψη, ο οποίος περιλαμβάνει μόνο τα στοιχεία του νεοπροσλαμβανομένου. Αυτός κατατίθεται το αργότερο ως και την ίδια ημέρα πρόσληψης και πάντως προ της ανάληψης υπηρεσίας από τον εργαζόμενο, σύμφωνα με το νέο Ν. 3996/2011, αρθρο 30, παρ. 4. Πάντως στην πράξη υπάρχει κάποια ελαστικότητα από την επιθεώρηση ύστερα από οδηγίες την διοίκηση για 1-2 ημέρες και μέχρι να λειτουργήσει πλήρως το μέτρο. Επομένως εφόσον η επιχείρηση δεν είναι εποχική ακολουθείς τα ως άνω.