Jump to content
  • 0

ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ


SOULIS
 Share

Question

Τις τελευταίο διάστημα με απασχολεί μια επιχείρηση, υποψήφιος πελάτης, με μορφή Ο.Ε., και βιβλία Γ' κατηγορίας...

Μεταξύ των άλλων έχω δει κάποια ποσά ανοιχτά στον λογ/μό 41.07 "Διαφορές από αναπροσαρμογή αξίας λ.περ.στοιχείων" τα οποία προέρχονται από αναπροσαρμογή αξίας ακινήτων βάσει του Ν.2065/92..

σε ερώτηση μου γιατί δεν έχουν κεφαλαιοποιειθεί ..πήρα την απάντηση από τον προηγούμενο συνάδελφο ..ότι δεν είναι υποχρεωτικό.. :rolleyes:

επειδή όμως είναι υποχρεωτικό...και δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα του λογ/μού αφορούν την τελευταία αναπροσαρμογή του 2004 ή και παλαιότερες ..θα ήθελα να δούμε τις επιπτώσεις απ'την μη κεφαλαιοποίηση ...ή την εκπρόθεσμη κεφαλαιοποίηση..

η ΠΟΛ 1127/2004 μιλάει για κυρώσεις του άρθρου 56 του Κ.Ν.2190/20..που είναι για τις Ανώνυμες εταιρείες..

έχει τύχει σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Νόμος 2065/1992

Άρθρο 23 Εμφάνιση της υπεραξίας

3. Η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου των προσωπικών εταιριών, των συνεταιρισμών και των εταιριών περιορισμένης ευθύνης, καθώς και του μετοχικού κεφαλαίου των ανώνυμων εταιριών πραγματοποιείται μέχρι το τέλος του δεύτερου έτους από το χρόνο της αναπροσαρμογής. Σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν κάνει μέσα στο χρόνο αυτόν αύξηση του κεφαλαίου, επιβάλλονται σε βάρος των υπευθύνων οι κυρώσεις, που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρ. 56 του νόμου 2190/1920 .

Σούλη καλημέρα, αυτό ζητάς;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

όχι Γιάννη αυτό το έχω.. :rolleyes:

Αυτό που ζητάω είναι στην πράξη πως αντιμετωπίζουμε την περίπτωση που μια Ο.Ε. δεν εκπλήρωσε τις υποχρεώσεις που προκύπτουν απ'αυτό..

π.χ. δεν έχει κεφαλαιοποιήσει την αναπροσαρμογή των ετών 1996 & 2000..το 2004 προλαβαίνει μέχρι 31/12/06..

πάμε τώρα και κάνουμε σούμα κεφαλαιοποίηση? ποιές οι επιπτώσεις?

η πλάκα είναι ότι έχει ελεγχθεί ..αλλά ποιός ασχολείται με "λεπτομέρειες".. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Τις τελευταίο διάστημα με απασχολεί μια επιχείρηση, υποψήφιος πελάτης, με μορφή Ο.Ε., και βιβλία Γ' κατηγορίας...

Υποχρεωτικά γ' ? λέω μήπως ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Υποχρεωτικά γ' ? λέω μήπως ...

δυστυχώς ή ευτυχώς ναι..υποχρεωτικά..

Πως εμένα μου έχει καρφωθεί στο μυαλό,ότι δεν είναι υποχρεωτική η αύξηση για τις προσωπικές εταιρίες? :rolleyes:

Δημήτρη μήπως ήταν δικός σου πελάτης? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Βρήκα κι αυτό:

ΠΟΛ. 1315/1996

Επίσης, αν στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχει ποσό υπεραξίας που είχε προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων κατ’ εφαρμογή της Ε. 2665/88 απόφασης καθώς και από την προηγούμενη αναπροσαρμογή και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε, το ποσό αυτό θα προστεθεί στην υπεραξία που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων, προκειμένου να προβεί η εταιρία σε κεφαλαιοποίηση του συνολικού αυτού ποσού της υπεραξίας.

Μπράβο ρε Γιάννη ..αυτό μάλιστα..

θα το δω με την ησυχία μου το μεσημέρι ..τώρα πρέπει να πεταχτώ μια βόλτα πριν κλείσουν οι δρόμοι λόγω της πορείας..

Θυμησέ μου να σε κεράσω..μια ..δυό ..τρεις μπύρες.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Διορθώνω:

ΠΟΛ. 1127/2004

Επίσης, αν στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχει ποσό υπεραξίας που είχε προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων κατ΄ εφαρμογή της Ε. 2665/88 απόφασης καθώς και από τις προηγούμενες αναπροσαρμογές και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε, το ποσό αυτό θα προστεθεί στην υπεραξία που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων, προκειμένου να προβεί η εταιρία σε κεφαλαιοποίηση του συνολικού αυτού ποσού της υπεραξίας.

Πιο φρέσκο :rolleyes:

Υ.Γ. Δεκτές :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Διορθώνω:

ΠΟΛ. 1127/2004

............

Υ.Γ. Δεκτές :rolleyes:

Για το πρώτο σκέλος ..τι να πω ..στραβομάρα..γεράματα που λέει ο Δημήτρης.. :mellow:

αν και μου περνάει απ'το μυαλό ότι αναφέρεται σε υπόλοιπο που "ξέμεινε" από την στρογγυλοποίηση της υποχρεωτικής αύξησης...

για το Δεκτές...δεν είχα αμφιβολία.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Για το πρώτο σκέλος ..τι να πω ..στραβομάρα..γεράματα που λέει ο Δημήτρης.. :mellow:

αν και μου περνάει απ'το μυαλό ότι αναφέρεται σε υπόλοιπο που "ξέμεινε" από την στρογγυλοποίηση της υποχρεωτικής αύξησης...

για το Δεκτές...δεν είχα αμφιβολία.. :rolleyes:

Εσύ θα επιμείνεις ότι η εγκύκλιος αναφέρει "ποσό" και όχι "υπόλοιπο" :unsure:

Υ.Γ. αν και χειμώνας.... είπα να κάνω μια εξαίρεση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΠΟΛ. 1127/06.12.04

.....................

ε) Στις ανώνυμες εταιρίες, ανεξάρτητα αν οι μετοχές είναι εισηγμένες

ή όχι στο χρηματιστήριο, με αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου τους, που θα λάβει χώρα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, μέχρι και το τέλος του δευτέρου έτους από το χρόνο της αναπροσαρμογής, ήτοι μέχρι την 31.12.2006.

Η αύξηση αυτή θα γίνει, είτε με ανάλογη αύξηση της ονομαστικής αξίας των μετοχών που υπάρχουν στο χρόνο της κεφαλαιοποίησης, είτε με έκδοση νέων μετοχών, είτε και με τους δύο αυτούς τρόπους. Σε περίπτωση έκδοσης νέων μετοχών, οι νέες αυτές μετοχές που θα εκδοθούν, θα διανεμηθούν δωρεάν στους παλαιούς μετόχους, κατ� αναλογία των μετοχών που κατέχουν. Παλαιοί μέτοχοι στους οποίους διανέμονται οι μετοχές αυτές, είναι εκείνοι που έχουν την ιδιότητα του μετόχου, κατά το χρόνο που η γενική συνέλευση των μετόχων λαμβάνει απόφαση για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, με την κεφαλαιοποίηση του ποσού της υπεραξίας που προέκυψε από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων.

Διευκρινίζεται, ότι στην περίπτωση που η ανώνυμη εταιρία επιλέξει την έκδοση νέων μετοχών, αν το ποσό της υπεραξίας που προέκυψε από την αναπροσαρμογή των ακινήτων διαιρούμενο με την ονομαστική αξία της μετοχής, δώσει αριθμό μετοχών, που δεν είναι δυνατή η διανομή τους σε ακέραιο αριθμό στους παλαιούς μετόχους κατ� αναλογία των μετοχών που κατέχουν, παρέχεται η δυνατότητα στις ανώνυμες εταιρίες στις περιπτώσεις αυτές να μην προβούν σε κεφαλαιοποίηση ολόκληρου του ποσού της υπεραξίας, αλλά να κεφαλαιοποιήσουν από το ποσό της υπεραξίας το μέρος εκείνο που θα αντιστοιχεί σε αριθμό μετοχών που θα μπορούν να διανεμηθούν στους παλαιούς μετόχους σε ακέραιο αριθμό μετοχών. Το υπόλοιπο ποσό υπεραξίας που απομένει μετά την κεφαλαιοποίηση του πιο πάνω ποσού, θα εξακολουθήσει να εμφανίζεται στα βιβλία της επιχείρησης στο λογ/σμό 41.07 «ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΑΞΙΑΣ ΛΟΙΠΩΝ ΠΕΡ. ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ».

Τα πιο πάνω αναφερθέντα ισχύουν ανάλογα και για την κεφαλαιοποίηση του ποσού της υπεραξίας που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων των συνεταιρισμών και των ΕΠΕ.

Επίσης, αν στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχει ποσό υπεραξίας που είχε προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων κατ� εφαρμογή της Ε. 2665/88 απόφασης καθώς και από τις προηγούμενες αναπροσαρμογές και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε, το ποσό αυτό θα προστεθεί στην υπεραξία που προκύπτει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων, προκειμένου να προβεί η εταιρία σε κεφαλαιοποίηση του συνολικού αυτού ποσού της υπεραξίας.

Για το ποσό της αύξησης του εταιρικού ή μετοχικού κεφαλαίου, που θα προκύψει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων, δεν οφείλεται φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου, όπως έχει γίνει δεκτό από τη Διοικητική και Δικαστηριακή νομολογία (Υπ.Οικον.3657/442/ΠΟΛ.349/19.12.86, Σ.τ.Ε. 219/1958, 3056/1974).

Οσον αφορά την υπεραξία που θα προκύψει από την αναπροσαρμογή των ακινήτων των αλλοδαπών εταιριών, η υπεραξία αυτή μπορεί να μεταφερθεί σε ιδιαίτερο λογαριασμό του παθητικού με τον τίτλο «Διαφορές Αναπροσαρμογής ν. 2065/1992» ή να μεταφερθεί σε επαύξηση του λογαριασμού «κεφάλαιο» αν υπάρχει, του υποκαταστήματος χωρίς να εκδοθούν μετοχές και χωρίς να ακολουθηθεί καμία ιδιαίτερη διαδικασία για την αύξηση αυτού. Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση που η υπεραξία θα μεταφερθεί στο λογαριασμό «κεφάλαιο», το ποσό αυτής της υπεραξίας δε θεωρείται σαν κεφάλαιο εξωτερικού και δεν απολαμβάνει την προστασία του ν.δ. 2687/1953, γιατί την προστασία αυτή δικαιούται μόνο το κεφάλαιο που πραγματικά έχει εισαχθεί από το εξωτερικό, καθώς και τα κέρδη που επανεπενδύονται στην επιχείρηση, αν αυτό προβλέπεται από την εγκριτική πράξη (Υπ.Οικον.Ε.3482/788/ΠΟΛ.101/15.4.1977).

Περαιτέρω, με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής ορίζεται, ότι οι διατάξεις του άρθρου 4 του ν. 876/1979, δεν έχουν εφαρμογή στις νέες μετοχές που θα εκδοθούν κατά την κεφαλαιοποίηση της υπεραξίας των ακινήτων που προβλέπεται με τις διατάξεις του ν. 2065/1992. Όσον αφορά τις επιχειρήσεις που θα εφαρμόσουν τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα, για το ποσό της υπεραξίας που θα προκύψει, δεν υφίσταται υποχρέωση κεφαλαιοποίησης.

Διαβαζοντας το παραπανω, εχω την εντυπωση οτι το " καθώς και από τις προηγούμενες αναπροσαρμογές και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε" αναφερεται μονο για τις περιπτωσεις "παρέχεται η δυνατότητα στις ανώνυμες εταιρίες στις περιπτώσεις αυτές να μην προβούν σε κεφαλαιοποίηση ολόκληρου του ποσού της υπεραξίας, αλλά να κεφαλαιοποιήσουν από το ποσό της υπεραξίας το μέρος εκείνο που θα αντιστοιχεί σε αριθμό μετοχών που θα μπορούν να διανεμηθούν στους παλαιούς μετόχους σε ακέραιο αριθμό μετοχών.Το υπόλοιπο ποσό υπεραξίας που απομένει μετά την κεφαλαιοποίηση του πιο πάνω ποσού, θα εξακολουθήσει να εμφανίζεται στα βιβλία της επιχείρησης στο λογ/σμό 41.07 «ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΑΞΙΑΣ ΛΟΙΠΩΝ ΠΕΡ. ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ"

Οποτε για την δικη σου περιπτωση Θαναση ισχυουν οι κυρώσεις, που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρ. 56 του νόμου 2190/1920.

Ν 2190/1920

Αρθρον 56

Τιμωρείται δια φυλακίσεως και δια χρηματικής ποινής μέχρις (80.000) δραχμών ή δια της ετέρας των ποινών τούτων, πας ιδρυτής μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου ή Διευθυντής ανωνύμου εταιρείας όστις είτε κατά την ίδρυσιν της εταιρείας, είτε μετ'αυτήν, όπως προκαλέσει εγγραφάς

μετοχών, ιδρυτικών τίτλων ή ομολογιών της εταιρείας ή όπως επηρεάση την χρηματιστηριακήν τιμήν αυτών, ποιείται εν γνώσει ψευδείς δηλώσεις προς το κοινόν δια δημοσιευμάτων ή δακτυλογραφημάτων αφορώντων:

α) Την εγγραφήν και την καταβολή του μετοχικού κεφαλαίου, την τιμήν της εκδόσεως των μετοχών, ιδρυτικών τίτλων ή ομολογιών, τον ισολογισμόν

ή την διανομήν μερίσματος.

β) Ονόματα μετόχων ως μετεχόντων ή μεθεξόντων επί οιωσδήποτε τίτλω της εταιρείας.

γ) Παν άλλον γεγονός ασκούν ουσιώδη επιρροήν επί των εταιρικών υποθέσεων και αποσκοπούν την παγίδευσιν του κοινού.

*** Η χρηματική ποινή ορίστηκε στο ποσό των 300.000 δρχ. με το άρθρο 15 Ν.2339/1995 (Α 204)

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Κατά το άρθρο 23 παρ. 3 του Ν. 2065/1992 (Α 113):

" Η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου των προσωπικών εταιρειών, των συνεταιρισμών και των εταιρειών περιορισμένης ευθύνης, καθώς και του μετοχικού κεφαλαίου των ανώνυμων εταιρειών πραγματοποιείται μέχρι το τέλος του δεύτερου έτους από το χρόνο της αναπροσαρμογής. Σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν κάνει μέσα στο χρόνο αυτόν αύξηση του κεφαλαίου, επιβάλλονται σε βάρος των υπευθύνων οι κυρώσεις, που προβλέπουν οι

διατάξεις του άρθρου 56 του ν. 2190/1920".

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Σύμφωνα με την παρ.1 της ΥΑ (ΚΟΙΝΗ) Κ2-17998/2002 (Β' 23) ορίζονται τα ακόλουθα:

"Η υπό των άρθρων 54, 55, 56, 57, 58, 58α, 59, 60, 61, 62, 62α, 63β και 63γ του Κωδ.Ν. 2190/1920 "Περί Ανωνύμων Εταιρειών" προβλεπόμενη χρηματική ποινή ορίζεται, κατ' ελάχιστον, στο ποσό των χιλίων (1.000) ευρώ". Σύμφωνα δε με την παρ.3 της αυτής αποφάσεως, η ισχύς της διάταξης αρχίζει από την 1η Ιανουαρίου 2002.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Προβλέπονται ποινές της ΑΕ για την ΟΕ?

Nαι.

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Κατά το άρθρο 23 παρ. 3 του Ν. 2065/1992 (Α 113):

" Η αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου των προσωπικών εταιρειών, των συνεταιρισμών και των εταιρειών περιορισμένης ευθύνης, καθώς και του μετοχικού κεφαλαίου των ανώνυμων εταιρειών πραγματοποιείται μέχρι το τέλος του δεύτερου έτους από το χρόνο της αναπροσαρμογής. Σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν κάνει μέσα στο χρόνο αυτόν αύξηση του κεφαλαίου, επιβάλλονται σε βάρος των υπευθύνων οι κυρώσεις, που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου 56 του ν. 2190/1920".

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η δική μου άποψη είναι ότι η παράγραφος που αναφέρεται στις Α.Ε., έχει ήδη αλλάξει με την αναφορά στις Ε.Π.Ε. και τους συνεταιρισμούς και αναφέρεται, πλέον, σε επιχειρήσεις γενικότερα.

Για τον Δημήτρη :

Συνέχεια της παραγράφου που παρέθεσε ο Τάσος:

3. Με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 23 του Ν. 2065/92 ορίζεται, ότι η αύξηση του κεφαλαίου των προσωπικών εταιριών, των συνεταιρισμών και των εταιριών περιορισμένης ευθύνης, καθώς και του μετοχικού κεφαλαίου των ανωνύμων εταιριών πραγματοποιείται μέχρι το τέλος του δεύτερου έτους από το χρόνο της αναπροσαρμογής. Επομένως, προκειμένου για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου στις ανώνυμες εταιρίες, συνεπεία της αναπροσαρμογής της αξίας των ακινήτων που πραγματοποιείται κατά πρώτον με βάση τις διατάξεις του νόμου αυτού, οι προβλεπόμενες από το Κ.Ν. 2190/1920 διαδικασίες πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι την 31.12.2006.

Τόσο στην ανώνυμη εταιρία, όσο και στις λοιπές εταιρίες (προσωπικές και ΕΠΕ), καθώς και στους συνεταιρισμούς, θα επιβληθούν σε βάρος των υπευθύνων, σε περίπτωση που δεν αυξήσουν το κεφάλαιό τους, σύμφωνα με τα πιο πάνω, μέχρι 31.12.2006, οι κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 56 του Κ.Ν. 2190/20 .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Η δική μου άποψη είναι ότι η παράγραφος που αναφέρεται στις Α.Ε., έχει ήδη αλλάξει με την αναφορά στις Ε.Π.Ε. και τους συνεταιρισμούς και αναφέρεται, πλέον, σε επιχειρήσεις γενικότερα.

Απλως εχω την εντυπωση οτι η αναφορα "αν στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχει ποσό υπεραξίας που είχε προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων κατ εφαρμογή της Ε. 2665/88 απόφασης καθώς και από τις προηγούμενες αναπροσαρμογές και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε" καλυπτει αυτες τις διαφορες αναπροσαρμογης και δεν μπορεις να επικαλεστεις αυτην την δυνατοτητα για να αποφυγεις τις κυρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Παιδιά,

Το γνωρίζω αυτό.

ΤΟ ερώτημα μου έγκειται στο γεγονός,αν μπορεί ένας νόμος να ανατρέψει έναν κώδικα.

Κανένας δεν μπορεί,ΝΟΜΙΖΩ,να υποχρεώσει τις προσωπικές εταιρίες να προσβούν σε αύξηση κεφαλαίου.

Δημήτρη σε παρακαλώ να ολοκληρώσεις..με το νομίζω δεν γίνεται δουλειά.. :)

τι θα την κάνουμε δλδ την υπεραξία οι προσωπικές...θα την σέρνουμε κανέναν αιώνα..

ο Νόμος δεν ζητάει να βάλεις λεφτά...να "διορθώσεις" την εικόνα σου ζητά...

συμφώνησε κι εσύ να ξέρω τι θα πω του ανθρώπου..

Υ.Γ. αφού καταλήξουμε μ'αυτό θα σας θέσω και τα άλλα που δεν σας είπα στην αρχή.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Απλως εχω την εντυπωση οτι η αναφορα "αν στα βιβλία της επιχείρησης υπάρχει ποσό υπεραξίας που είχε προκύψει από την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων κατ εφαρμογή της Ε. 2665/88 απόφασης καθώς και από τις προηγούμενες αναπροσαρμογές και το οποίο δεν κεφαλαιοποιήθηκε" καλυπτει αυτες τις διαφορες αναπροσαρμογης και δεν μπορεις να επικαλεστεις αυτην την δυνατοτητα για να αποφυγεις τις κυρωσεις.

Δυστυχώς για μένα, θεωρητικολογώ.

Δεν έχω πείρα στο θέμα.

Γι' αυτό δεν επιμένω, αποσύρομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Δυστυχώς για μένα, θεωρητικολογώ.

Δεν έχω πείρα στο θέμα.

Γι' αυτό δεν επιμένω, αποσύρομαι...

Τι λες βρε Γιάννη ..λες εμείς οι υπόλοιποι να απαντάμε βάσει προσωπικής εμπειρίας..

κάτσε εδώ που είσαι..θα έχουμε συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Τι λες βρε Γιάννη ..λες εμείς οι υπόλοιποι να απαντάμε βάσει προσωπικής εμπειρίας..

κάτσε εδώ που είσαι..θα έχουμε συνέχεια..

Εντάξει, μένω :(

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

Σούλη έβγαλες άκρη τελικα ?

Έχω και εγώ τώρα ίδια περίπτωση

Μπορώ να κάνω τώρα την κεφαλαιοποίηση … προλαβαίνω μέχρι 15-01-2011

με ημερομηνία 31-12-2010 η έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί σε πρωτοδικείο κλπ

και εφορία μέχρι 31-12-2010 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Την έκανα κανονικά την κεφαλαιοποίηση χωρίς πρόβλημα ενσωματώνοντας την στην επόμενη. (2004+2008 μαζί το 2010).

Εσύ φρόντισε με τροποποιητικό 31/12 να προλάβεις να περάσεις το έντυπο φόρου συγκέντρωσης (έστω και μηδενικό) έως 15/01 στην ΔΟΥ και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...