Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει αν ποτέ εκλείψει το Μαύρο Χρήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή του προβληματισμού είναι η χθεσινοβραδυνή κουβέντα μεταξύ εμού ενός εργολάβου δημοσίων έργων και ενός μεγαλέμπορου. Και οι δυο είναι άνθρωποι μεγάλης οικονομικής επιφάνειας και έχουν μεγάλο αριθμό προσωπικού στις εταιρίες τους

Μιλώντας σχετικά με την πάταξη του μαύρου χρήματος και της φοροδιαφυγής μου είπαν τα εξής και εν ολίγοις. Ξεκαθάρισαν οτι το μαύρο χρήμα είναι αποτέλεσμα μιας μη σταθερής οικονομικής πολιτικής καθώς και τις επιθυμίας των ανθρώπων οχι μόνο για υπερκαταναλωτισμό αλλά και επενδύσεις.

Πιό συγκεκριμένα ειπωθηκαν τα εξής: Εντάξει ρε Γρηγοράκι Άγιοι δεν είμαστε δεν μπορούμε να προσαρμοζόμαστε στο τι του καπνίζει του κάθε Υπουργου. Βγάλαμε και μια Πορσε παραπάνω αλλά πηρα και το ταδε μηχανημα αυξησα την παραγωγή μου επεκτάθηκα και απο 50 εργαζόμενους απασχολώ 250. Αν πήγαινα με το γράμμα του Νόμου θα είχα κλείσει. Αντιθέτως τώρα μεγάλωσα σαν επιχείρηση και πληρώνω περισσότερο κόσμο. Οι υπάλληλοι μου έχουν τώρα περισσότεροη αγοραστική δύναμη και ξοδεύουν περισσότερα οπότε δίνουν με την σειρά τους τα λεφτα αυτά σε άλλες εταιρίες κ.ο.κ. Εσύ Γρηγοράκι που είσαι λογιστής έπρεπε να τα ξέρεις καλύτερα αυτά μου είπαν συγκεκριμένα και να μην είσαι και τοσο ρομαντικός.

Ειπώθηκαν και άλλα αλλά δεν θέλω να σας κουράσω απλά θα αναφερθώ στη τελευταία φράση που ειπώθηκε: Αυριο ξυπνάς και έχει εξαφανιστεί η φοροδιαφυγή και το μαύρο χρημα νομίζεις οτι μετά κάποιος θα το μοιράσει στα ίσια και κάποιοι που στερούνται σήμερα θα ανακουφισθούν. Αυτοι που πολεμούνε το μαύρο χρήμα είναι και αυτοί που το στηρίζουν πρώτοι.

Σήμερα αν σταματήσει το μαυρο χρήμα η αγορά πέθανε

Τι έγινε τελικά ρε παιδιά να παψει τελικά το μαυρο χρήμα ή θα' χουμε άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορμή του προβληματισμού είναι η χθεσινοβραδυνή κουβέντα μεταξύ εμού ενός εργολάβου δημοσίων έργων και ενός μεγαλέμπορου. Και οι δυο είναι άνθρωποι μεγάλης οικονομικής επιφάνειας και έχουν μεγάλο αριθμό προσωπικού στις εταιρίες τους

Μιλώντας σχετικά με την πάταξη του μαύρου χρήματος και της φοροδιαφυγής μου είπαν τα εξής και εν ολίγοις. Ξεκαθάρισαν οτι το μαύρο χρήμα είναι αποτέλεσμα μιας μη σταθερής οικονομικής πολιτικής καθώς και τις επιθυμίας των ανθρώπων οχι μόνο για υπερκαταναλωτισμό αλλά και επενδύσεις.

Πιό συγκεκριμένα ειπωθηκαν τα εξής: Εντάξει ρε Γρηγοράκι Άγιοι δεν είμαστε δεν μπορούμε να προσαρμοζόμαστε στο τι του καπνίζει του κάθε Υπουργου. Βγάλαμε και μια Πορσε παραπάνω αλλά πηρα και το ταδε μηχανημα αυξησα την παραγωγή μου επεκτάθηκα και απο 50 εργαζόμενους απασχολώ 250. Αν πήγαινα με το γράμμα του Νόμου θα είχα κλείσει. Αντιθέτως τώρα μεγάλωσα σαν επιχείρηση και πληρώνω περισσότερο κόσμο. Οι υπάλληλοι μου έχουν τώρα περισσότεροη αγοραστική δύναμη και ξοδεύουν περισσότερα οπότε δίνουν με την σειρά τους τα λεφτα αυτά σε άλλες εταιρίες κ.ο.κ. Εσύ Γρηγοράκι που είσαι λογιστής έπρεπε να τα ξέρεις καλύτερα αυτά μου είπαν συγκεκριμένα και να μην είσαι και τοσο ρομαντικός.

Ειπώθηκαν και άλλα αλλά δεν θέλω να σας κουράσω απλά θα αναφερθώ στη τελευταία φράση που ειπώθηκε: Αυριο ξυπνάς και έχει εξαφανιστεί η φοροδιαφυγή και το μαύρο χρημα νομίζεις οτι μετά κάποιος θα το μοιράσει στα ίσια και κάποιοι που στερούνται σήμερα θα ανακουφισθούν. Αυτοι που πολεμούνε το μαύρο χρήμα είναι και αυτοί που το στηρίζουν πρώτοι.

Σήμερα αν σταματήσει το μαυρο χρήμα η αγορά πέθανε

Τι έγινε τελικά ρε παιδιά να παψει τελικά το μαυρο χρήμα ή θα' χουμε άλλα?

Και τώρα Γρηγόρη θέλεις να πιστέψουμε ότι κάτι απατεώνες σε θεώρησαν αφελή (για να το θέσω ήπια), σου πούλησαν απολογητισμό και θεμοαναστασιαδοεξυπνάδες και έπεσες στη παγίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα Γρηγόρη θέλεις να πιστέψουμε ότι κάτι απατεώνες σε θεώρησαν αφελή (για να το θέσω ήπια), σου πούλησαν απολογητισμό και θεμοαναστασιαδοεξυπνάδες και έπεσες στη παγίδα τους.

Δηλαδή το μαύρο χρήμα δεν συμβάλει στην ανάπτυξη καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το μαύρο χρήμα δεν συμβάλει στην ανάπτυξη καθόλου?

Υπό μία έννοια (της ανάπτυξης), βραχυπρόθεσμα, όπως και το άσπρο, το κόκκινο, το κίτρινο, το μπλέ, το πορτοκαλί, το εμπριμέ, ταυτίζεται με την "ανάπτυξη".

Μακροπρόθεσμα όμως, τα μαύρο χρήμα, την υπονομεύει (όπως και να ορίσεις την ανάπτυξη) , και συμμβάλλει μόνο σε ότι αφορά την όξυνση των ανισοτήτων, την αύξηση της φτώχειας και την κοινωνική υποβάθμιση.

Και επειδή το μαύρο χρήμα δεν είναι μόνο αυτό που κρύβεται για λόγους φοροδιαφυγής, και βγαίνει από νομιμες, κατά τα άλλα δραστηριότητες, αλλά και αυτό που βγαίνει από παράνομες δραστηριότητες, ώρες είναι να αρχίσουμε να διαβάζουμε ότι βαρώνοι της κοκαΐνης συμβάλλουν στη κοινωνική πρόοδο της Κολομβίας. (Για να πώ ένα παράδειγμα από την άλλη άκρη του πλανήτη ώστε να αποφύγω καταγγελίες για συκοφαντία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό μία έννοια (της ανάπτυξης), βραχυπρόθεσμα, όπως και το άσπρο, το κόκκινο, το κίτρινο, το μπλέ, το πορτοκαλί, το εμπριμέ, ταυτίζεται με την "ανάπτυξη".

Μακροπρόθεσμα όμως, τα μαύρο χρήμα, την υπονομεύει (όπως και να ορίσεις την ανάπτυξη) , και συμμβάλλει μόνο σε ότι αφορά την όξυνση των ανισοτήτων, την αύξηση της φτώχειας και την κοινωνική υποβάθμιση.

Και επειδή το μαύρο χρήμα δεν είναι μόνο αυτό που κρύβεται για λόγους φοροδιαφυγής, και βγαίνει από νομιμες, κατά τα άλλα δραστηριότητες, αλλά και αυτό που βγαίνει από παράνομες δραστηριότητες, ώρες είναι να αρχίσουμε να διαβάζουμε ότι βαρώνοι της κοκαΐνης συμβάλλουν στη κοινωνική πρόοδο της Κολομβίας. (Για να πώ ένα παράδειγμα από την άλλη άκρη του πλανήτη ώστε να αποφύγω καταγγελίες για συκοφαντία)

Σταύρο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος από μας (grand & grzokas) να εννοούσε δραστηριότητες βαρέως παράνομες όπως ναρκωτικά, πορνεία κλπ κλπ....

Μιλάμε απλά για φοροδιαφυγή, είναι μια ενέργεια ακριβώς αντιστροφη από αυτή που κάνει το κράτος σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέξτε θράσος που έχουν μερικοί:

Φοροδιαφεύγουν και εισφοροδιαφεύγουν, εν ολίγοις κλέβουν και απο πάνω πρέπει να τους αναγνωρίσουμε οτι προσφέρουν στην ανάπτυξη του τόπου, γιατί "εγώ ρε ταϊζω 1000 στόματα κι όταν πάω στα μαγαζά όλο το προσωπικό πέφτει στα πόδια μου"

Παρόμοιο επιχείρημα έχουν και οι διάφοροι ελεγκτές που λαδώνονται: "Ξέρεις ρε τί θα πληρώνατε αν δεν είμαστε εμείς;"

Ενα και μόνο απλό, απλούστατο επιχείρημα, γιατί δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Τα χρήματα που θα εισπράξει το κράτος απο τους πολίτες είναι συγκεκριμένα. Και θα τα εισπράξει με κάθε τρόπο. Αρα αν δεν τα εισπράξει απο τον κύριο με την Porche θα (ξανα)βάλει το χέρι στη τσέπη των άλλων. Συνεπώς αναπτύσσεται ο εν λόγω κύριος, αλλά αφανίζονται άλλοι. Πώς θα κατέβουν μετά οι φορολογικοί συντελεστές; Πώς θα μειωθούν οι εισφορές; Και αν όλοι μας αποφασίσουμε να το γυρίσουμε στα "μαύρα", λέτε να αναπτυχθεί ο τόπος; Μήπως να το δοκιμάζαμε;

Βεβαίως και δεν εννοούν οι συνάδελφοι τα ναρκωτικά και την πορνεία. Ποιός όμως θα καθορίσει ποιές δραστηριότητες είναι αυτές που αναπτύσσουν τον τόπο και ποιές όχι;

Προσέξτε: Κι ένας κοινός κλέφτης (πέρα απο τους πιο πάνω μεγαλοκλέφτες) δίνει δουλειά. Σε κλειδαράδες, σεκιουριτάδες, τζαμτζήδες, κουφωματάδες και στη συνέχεια στα μπουζούκια, στα αυτοκίνητα, στις γυναίκες, σε διακοπές κλπ κλπ. Αρα κι αυτός συμβάλει στην ανάπτυξη! Κλεφτάκος αυτός, μεγαλοκλέφτες οι άλλοι ! Εκτός κι αν το να κλέβεις το κράτος πλέον δεν θεωρείται κλοπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλάμε για μαύρο χρήμα σαφώς και αναφερόμαστε στη φοροδιαφυγή και στα "δωράκια" του δημοσίου.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΧΡΗΜΑ ΑΠΟ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΠΟΡΝΕΙΑ

Οχι δεν ειμαι τοσο αφελής ωστε μια κουβέντα με επιχειρηματίες να με κανει να συμεριστώ και να δικαιολογήσω το μαυρο χρήμα. Δεν θα το δικαιολογούσα ισως σε μια ιδανικά σχεδιασμένη φορολογική νομοθεσία που οδηγούσε σε μια υγειή οικονομία. Τα πράγματα όμως δεν είναι ρόδινα. Μακροπρόθεσμα σίγουρα δεν φέρνει καλό αλλά το μαυρο χρήμα αποτελεί έναν φαύλο κύκλο μέσα στο σημερινό οικονομικό συστημα η αρχη του οποίου έγινε απο το Δημόσιο.

Ποιος μπορεί να αρνηθεί οτι ο πρώτος διδάξας του μαυρου χρήματος είναι το Δημόσιο. Απλά στον Ιδιωτικό τομέα ονομάζεται φοροδιαφυγή και στο Δημόσιο τομέα ονομάζεται κατάχρηση ή λαδωμα.

Εάν ο φορολογούμενος πληρώσει συνεπέστατα τους φόρους του θα ωφεληθούν οι οικονομικά αδύναμες κοινωνικές ομάδες? Δεν νομίζω γιατι δεν βλέπω και κανένα τέτοιο δείγμα. Μια ζωή οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοι την πληρώνουν.

Αλλά το μαυρο χρήμα ειναι τελικά ευλογημένο και απο το Κράτος και λέγεται αυτοέλεγχος-περαιωση. Μην μου πείτε οτι δεν βολευει. Πληρώνεις κάτι στο Κράτος δεν εχεις το φοβο του ελέγχου και παράλληλα εχεις και κέρδος. Είναι κάτι σαν τα αυτοκίνητα που το Κράτος επιβαρύνει με δασμούς κατα την εισαγωγή τους απο την Ευρώπη καταδικαζόμαστε απο το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο πληρωνει το Κράτος το πρόστιμο καθε χρόνο αλλά το κέρδος απο το δασμό αυτο είναι μεγαλύτερο κατα πολύ απο το πρόστιμο.

Ενοχλεί το μαύρο χρήμα ε? Τότε αν το καταργήσουμε ολο και περισσότερες εταιρίες θα καταφήγουν στις Τράπεζες ή αλλιώς νόμιμη τοκογλυφία. Τοκογλυφία δεν είναι αν συγκρίνεις το μέσο επιτόκιο τραπεζικού δανεισμού στην Ευρώπη με την Ελλάδα?

Ολοι μας ενθαρρύνουμε το μαυρο χρήμα ας ειμαστε ειλικρινής και το ενθαρρύνουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε καθημερινά.

Ας σηκώσει το χερι κάποιος και ας πεί ναί πήγα στα μπουζούκια πεταξα 100 δισκους λουλούδια και ζητησα απόδειξη για τα λεφτα που πλήρωσα ή κάποιο μέλος της οικογενειας μου πηρε ένα ρουχο απο την μπουτικ της περιοχής και το πήρε χωρίς απόδειξη γιατι έκανε γενναία εκτπτωση ο καταστηματάρχης.

Οσο μερίδιο ευθύνης έχει αυτός που λαμβάνει το μαύρο χρήμα και αγοράζει την Πόρσε άλλο τοσο έχει και αυτός που δέχεται να του δώσει λεφτά χωρίς απόδειξη ή υπερτιμολογήσεις κτλ κτλ τα γνωριζετε ολοι.

Όταν οι πολιτικοι γυρνουν με τις πολυτελεις Μερκεντέ, δεν καλύπτουν με τιποτα τα τεκμήρια των περουσιακών τους στοιχείων, στελεχη σε δημοσιους φορεις κτιζουν βιλαρες σε ακριβα προαστια με μισθους 2000-2500 ευρω το μήνα, ασφαλιστικα ταμεία στα πρωθυρα κατάρρευσης απο τις καταχρήσεις, ένας Κρατικός μηχανισμός που δεν τιθασεύει τον ίδιο του τον εαυτό. Και να σου ο νέος ΚΒΣ θα δικαζει σε φυλάκιση λέει οποιον κλέβει ΦΠΑ. Καλα να τον κάνει αλλά έκανε φυλακή κανένας του Δημοσίου που τα έπαιρνε? Σε 6μηνες διαθεσιμότητες τίθονται. Ωραία και φραγκα μαζευουν κάνουν και 6 μηνες διακοπές (οκ ανευ αποδοχών) και μετά όλα καλά

Και φταίει ο κόσμος μετα που φοροδιαφεύγει ή μπαίνει στο πειρασμό να το κάνει. Κανένας δεν γεννήθηκε να αγαπά το μαύρο χρήμα κάποιος του έδωσε το παράδειγμα και απλά πάει με το ρεύμα. Τόσο απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Και φταίει ο κόσμος μετα που φοροδιαφεύγει ή μπαίνει στο πειρασμό να το κάνει. Κανένας δεν γεννήθηκε να αγαπά το μαύρο χρήμα κάποιος του έδωσε το παράδειγμα και απλά πάει με το ρεύμα. Τόσο απλά

Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκαιο σ' αυτά που λες και δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Μόνο επέτρεψέ μου δύο ενστάσεις:

1. Το θέμα ήταν αν το μαύρο χρήμα συντελεί στην ανάπτυξη.

2. Ο πειρασμός που γράφεις στην τελευταία παράγραφο είναι το κόκκαλο που πετάνε στον κόσμο για να τον κάνουν συνένοχο. Οι μεγαλοκλέφτες λοιπόν θα φάνε μέχρι σκασμού και μετά θα πουν στο μικρό "Σκάσε γιατί κι εσύ κλέβεις". Για το λόγο αυτό σπανίως καταγγέλονται εκβιασμοί σε ελέγχους, αυθαιρεσίες στις οικοδομές κλπ κλπ. Γιατί κατάφεραν να περάσουν την αντίληψη οτι όλοι κλέβουν. Σε μια άλλη ευννομούμενη όμως κοινωνία και μικρότερη διαφθορά υπάρχει και μεγαλύτερη ανάπτυξη. Συνεπώς δεν είναι το μαύρο χρήμα που την ενισχύει, αλλά η ελεχιστοποίηση της διαφθοράς και ο καθορισμός σαφών κανόνων με δικαιώματα και υποχρεώσεις απο όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκαιο σ' αυτά που λες και δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου. Μόνο επέτρεψέ μου δύο ενστάσεις:

1. Το θέμα ήταν αν το μαύρο χρήμα συντελεί στην ανάπτυξη.

Επι του θέματος, Ναι συντελεί στην ανάπτυξη, έχει και αυτό τον ρόλο του. Μέχρι η κυβέρνηση το χρησιμοποίησε σαν στοιχείο για την αναθεώρηση του ΑΕΠ ή κάνω λάθος? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...