Jump to content
  • 0

ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ


Soc

Question

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΙ ΞΕΝΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡ. ΕΝΩΣΗΣ. Η ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΠΑ?

Προφανώς. Εάν το ποσό είναι μεγάλο να κάνετε αίτηση επιστροφής εφόσον η εταιρεία υπόκειται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ στο κράτος μέλος προέλευσης.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τόπος παραδοσης ανταλλακτικών, και τόπος παροχής υπηρεσιων είναι η ελλάδα.

το φορτηγο έμεινε.ακινητοποιήθηκε στην ελλάδα.άρα φπα.

και εάν είναι το ποσό σεβαστο, να ζητήσει ο ξένος επιστροφή.

Link to post
Share on other sites
  • 0

διαβάζοντας το άρθρο 14 καταλαβαίνω το αντίθετο ,

Αρθρο 14

4. Επίσης, κατ' εξαίρεση ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται στο εσωτερικό της χώρας στις παρακάτω περιπτώσεις υπηρεσιών, εφόσον παρέχονται σε λήπτη που διαθέτει αριθμό φορολογικού μητρώου Φ.Π.Α. στο εσωτερικό της χώρας:

... δ) πραγματογνωμοσύνες γενικά και εργασίες σε ενσώματα κινητά αγαθά, οι οποίες εκτελούνται υλικώς σε άλλο κράτος - μέλος, εφόσον τα αγαθά μετά την παροχή των υπηρεσιών αποστέλλονται ή μεταφέρονται στο εσωτερικό της χώρας.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Σίγουρα έχετε δίκιο αλλά διαβάζοντας το άρθρο 14 καταλαβαίνω το αντίθετο ,

Αρθρο 14

4. Επίσης, κατ' εξαίρεση ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται στο εσωτερικό της χώρας στις παρακάτω περιπτώσεις υπηρεσιών, εφόσον παρέχονται σε λήπτη που διαθέτει αριθμό φορολογικού μητρώου Φ.Π.Α. στο εσωτερικό της χώρας:

... δ) πραγματογνωμοσύνες γενικά και εργασίες σε ενσώματα κινητά αγαθά, οι οποίες εκτελούνται υλικώς σε άλλο κράτος - μέλος, εφόσον τα αγαθά μετά την παροχή των υπηρεσιών αποστέλλονται ή μεταφέρονται στο εσωτερικό της χώρας.

Aυτό μου είπαν και από τον ΦΠΑ στο ΥΠ.ΟΙΚ. σε προφορικό ερώτημα πριν περίπου τρία χρόνια. Δεν θεώρησα σκόπιμο να υποβάλω γραπτό ερώτημα, γιατί κατά την άποψή μου, είναι ξεκάθαρο.

Εκείνο όμως που με προβληματίζει είναι, αν το Φορτηγό που μπαίνουν ανταλακτικά θεωρείτε ξένο έδαφος. Σ' αυτό ποτέ δεν έλαβα απάντηση από κανέναν.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Nόμος 2859/2000 (Κωδικοποημένος εώς τον 3453/2006)

Αρθρο 14

Τόπος παροχής υπηρεσιών

...............

4. Επίσης, κατ εξαίρεση ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται στο εσωτερικό της χώρας στις παρακάτω περιπτώσεις υπηρεσιών, εφόσον παρέχονται σε λήπτη που διαθέτει αριθμό φορολογικού μητρώου Φ.Π.Α. στο εσωτερικό της χώρας:

...............

δ) πραγματογνωμοσύνες γενικά και εργασίες σε ενσώματα κινητά αγαθά, οι οποίες εκτελούνται υλικά σε άλλο κράτος μέλος, εφόσοντα αγαθά μετά την παροχή των υπηρεσιών αποστέλλονται ή μεταφέρονται εκτός του κράτους μέλους.

5. Κατά παρέκκλιση των διατάξεων της παραγράφου 1, ο τόπος παροχής υπηρεσιών θεωρείται ότι βρίσκεται εκτός του εσωτερικού της χώρας, όταν ο εγκαταστημένος στο εσωτερικό της χώρας παρέχει:

...............

ιβ) εργασίες της περίπτωσης δ της παραγράφου 4 που εκτελούνται υλικά στο εσωτερικό της χώρας και παρέχονται σε λήπτη που διαθέτει αριθμό φορολογικού μητρώου Φ.Π.Α. σε άλλο κράτος μέλος, εφόσον τα αγαθά αυτά στη συνέχεια αποστέλλονται ή μεταφέρονται εκτός του εσωτερικού της χώρας.

Για μεταφορικά μέσα ταξινομημένα στην Ελλάδα, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι αυτά μεταφέρονται ή αποστέλλονται εκτός του εσωτερικού της χώρας.

Ο λογος που δεν πρεπει να χρεωθει ΦΠΑ ειναι η περιπτωση ιβ της παραγραφου 5 του αρθρου 14.

Οι Γιαννακουρης Κουκοβινης στο βιβλιο τους Ο ΦΟΡΟΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ γραφουν στο σχετικο θεμα:

"Μεταφορικα μεσα ταξινομημενα στην Ελλαδα.

Με το δευτερο εδαφιο την περ. ιβ΄, οριζεται κατα παρεκκλιση απο το πρωτο εδαφιο, οτι τα ταξινομημενα στην Ελλαδα μεταφορικα μεσα δεν μπορει να θεωρηθει οτι αποστελλονται ή μεταφερονται εκτος του εσωτερικου της χωρας, πραγμα που σημαινει οτι, στην περιπτωση που οι υπηρεσιες αυτες παρεχονται εστω και σε ληπτη που διαθετει ΑΦΜ/ΦΠΑ σε αλλο Κ-Μ, δεν ισχυει η παρεκκλιση για τη φορολογηση των σχετικων υπηρεσιων εκτος Ελλαδος. Οι υπηρεσιες αυτες θα εχουν τοπο φορολογιας την Ελλαδα, συμφωνα με την υποπερ. γγ΄της περ.στ΄της παρ.2 του αρθρου 14 και οχι το Κ-Μ οπου διαθετει ΑΦΜ/ΦΠΑ ο ληπτης.

Αντιθετα, στην περιπτωση που οι υπηρεσιες αυτες παρεχονται σε μη ταξινομημενα στην Ελλαδα μεταφορικα μεσα και ο ληπτης των υπηρεσιων αυτων διαθετει ΑΦΜ/ΦΠΑ σε αλλο Κ-Μ και τα μεταφορικα μεσα αποστελλονται ή μεταφερονται σε αλλο Κ-Μ. ο τοπος φορολογιας δε βρισκεται στο εσωτερικο της χωρας, οπως προκυπτει απο τις διαταξεις της περ. ιβ΄της παρ. 5 του αρθρου 14 του Ν.2859/2000."

Για τα ανταλλακτικα :

Aπο το βιβλίο του κ. Γκλεζάκου θεμα 13.21 σελ.219

"Παραδοση ανταλλακτικων και υλικων σε φορτηγα αυτοκινητα αλλων κρατων-μελλων.

Η τοποθετηση ανταλλακτικων και υλικων , απο συνεργεια επισκευης που ειναι εγκατεστημενα στην Ελλαδα, στα ΦΔΧ αυτοκινητα που ειναι ταξινομημενα σε αλλο κρατος-μελος της ΕΕ, αποτελει πραξη παραδοσεις αγαθων, η οποια φορολογειται με ΦΠΑ στην Ελλαδα συμφωνα με τις διαταξεις του αρθρου 13 του Ν.2859/2000, εφοσον απο τις διαταξεις του ΚΒΣ απαιτηται η εκδοση στοιχειου πωλησης ή ιδιαιτερη αναγραφη στα εκδιδομενα στοιχεια παροχης υπηρεσιων της ποσοστητας και αξιας των κατα ειδος παραδιδομενων ανταλλακτικων, που τοποθετουνται επ΄ευκαιρια της επισκευης στα παραπανω αυτοκινητα (αναταλλακτικα και εξαρτηματα αξιας μεγαλυτερης του 1/3 της συνολικης αμοιβης).

Ο ΦΠΑ που επιβαρυνε τις παραπανω αναφερομενες πραξεις επιστρεφεται στους κοινοτικους υποκειμενους στο ΦΠΑ συμφωνα με τις διαταξεις του.........."

Υ.Γ. την συνεχεια του συγκεκριμενου θεματος δεν την εχω γιατι δεν εχω το βιβλιο του Γκλεζακου. Το συγκεκριμενο κομματι επεσε στα χερια απο ενα φαξ που ειχα ζητησει προ εβδομαδας απο τον Γιαννη (hdjoe) για αλλο ασχετο θεμα.

Συνοψιζοντας, για μεταφορικα μεσα μη ταξινομημενα στην Ελλαδα :

Για την παροχη οχι ΦΠΑ.

Για τα ανταλλακτικα εφοσον θα τιμολογηθουν χωριστα, με ΦΠΑ και δυνατοτητα επιστροφης στους κοινοτικους υποκειμενους στο ΦΠΑ συμφωνα με την διαδικασία της Πολ.1390/2001.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τάσο, με συγχωρείς, τώρα το είδα και το ολοκληρώνω.

Aπο το βιβλίο του κ. Γκλεζάκου θεμα 13.21 σελ.219

"Παραδοση ανταλλακτικων και υλικων σε φορτηγα αυτοκινητα αλλων κρατων-μελλων.

Η τοποθετηση ανταλλακτικων και υλικων , απο συνεργεια επισκευης που ειναι εγκατεστημενα στην Ελλαδα, στα ΦΔΧ αυτοκινητα που ειναι ταξινομημενα σε αλλο κρατος-μελος της ΕΕ, αποτελει πραξη παραδοσεις αγαθων, η οποια φορολογειται με ΦΠΑ στην Ελλαδα συμφωνα με τις διαταξεις του αρθρου 13 του Ν.2859/2000, εφοσον απο τις διαταξεις του ΚΒΣ απαιτηται η εκδοση στοιχειου πωλησης ή ιδιαιτερη αναγραφη στα εκδιδομενα στοιχεια παροχης υπηρεσιων της ποσοστητας και αξιας των κατα ειδος παραδιδομενων ανταλλακτικων, που τοποθετουνται επ΄ευκαιρια της επισκευης στα παραπανω αυτοκινητα (αναταλλακτικα και εξαρτηματα αξιας μεγαλυτερης του 1/3 της συνολικης αμοιβης).

Ο ΦΠΑ που επιβαρυνε τις παραπανω αναφερομενες πραξεις επιστρεφεται στους κοινοτικους υποκειμενους στο ΦΠΑ συμφωνα με τις διαταξεις του άρθρου 34 του Ν. 2859/2000 και την διαδικασία που ορίζεται με την ΑΥΟ ΠΟΛ 1390/2001 (8η Οδηγία ΦΠΑ).

Αντίθετα εάν πρόκειται μόνο για παροχή υπηρεσιών τότε η τιμολόγηση γίνεται χωρίς ΦΠΑ γιατί ο τόπος φορολογίας σαν πράξη λήπτη είναι το Κράτος Μέλος ταξινόμησης του φορτηγού αυτοκινήτου."

Link to post
Share on other sites
  • 0

Επανέρχομαι σε αυτό το παλιό θέμα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχει αλλάξει κάτι ως προς την αντιμετώπιση της συγκεκριμένης  περίπτωσης.  Επισκευή δηλαδή από Ελληνικό συνεργείο ΦΔΧ που ανήκει σε εταιρία χώρας της ΕΕ με χρήση ανταλλακτικών.

Το ΤΠΥ για την εργασία άνευ ΦΠΑ και το ΤΔΑ για τα ανταλλακτικά  με ΦΠΑ ;

 

 

Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 9/13/2017 στις 11:36 ΠΜ, WIL είπε

Επανέρχομαι σε αυτό το παλιό θέμα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν έχει αλλάξει κάτι ως προς την αντιμετώπιση της συγκεκριμένης  περίπτωσης.  Επισκευή δηλαδή από Ελληνικό συνεργείο ΦΔΧ που ανήκει σε εταιρία χώρας της ΕΕ με χρήση ανταλλακτικών.

Το ΤΠΥ για την εργασία άνευ ΦΠΑ και το ΤΔΑ για τα ανταλλακτικά  με ΦΠΑ ;

 

 

Το Τπυ reverse charge. To ΤΔΑ με φπα εφόσον τοποθέτηση γίνεται στο συνεργείο. Σε περίπτωση που η τοποθέτηση δεν γίνεται στο συνεργείο και έχουμε μεταφορά με CMR στην έδρα του πελάτη πάλι reverse charge... Η φορολογική αρχή όμως έχει την τάση (σωστά κατά την άποψη μου) να μην το αναγνωρίζει ως πραγματικό γεγονώς και να επιβάλει το φόρο.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...