Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπεραξία πώλησης ακινήτου και υπεραξία πώλησης Ακινήτου ώς επιχείρηση


ΓΙΑΝΝΗΣ  Ι.

Ερώτηση

ΜΕΣΙΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ (ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ) ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ , ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ , Η΄FAST FOOD.

ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπεραξία υπάρχει όταν μεταβιβάζεται με επαχθή αιτία επιχείρηση και οχι το ακίνητο.

Αν η επιχείρηση κλείσει δεν υπάρχει υπεραξία, αν και κάποιες ΔΟΥ ζητάνε, με την αιτιολογία της "αυτοπαράδοσης" του "αέρα".

Ρωτάω: Υπάρχει και σε άλλες πόλεις αντίστοιχο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΕΡΑ????????

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?????

ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΤΟΥΤΟ" ΠΑΛΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΜΙΑ Α.Ε ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΜΕΝΟ...

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ... ΑΛΛΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ Η ΑΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ.. ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ? ΑΝ ΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήταν ένα πολύ ωραίο και μεγάααααλο παράθυρο για την αποφυγή του φόρου υπεραξίας... δε νομίζεις ;

Πάντως θυμάμαι ότι κάπου είχα διαβάσει ότι και αυτή η περίπτωση θεωρείται ως πώληση επιχείρησης, αλλά λόγο χρόνου, δεν μπορώ τώρα να το βρώ.

Αν κάποια στιγμή βρω τον χρόνο (!) θα την γράψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη KATERINA S

ΑΓΑΠΗΤΕ KER ,

KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΕ ΕΠΑΧΘΗ ΑΙΤΙΑ .Η ΑΕ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΔΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΕ?

ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑΙ, ΙΣΩΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1053/2003 και ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ 1066328/2003.

ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΛ.

ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ.

ΑΝ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΞΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΑΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΣΟΔΟ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 32%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση και εγώ συγκλίνω στην περίπτωση της ματαβίβασης επιχείρησης , συνεπώς υπολογισμός υπεραξίας.

Ολες τις αποφάσεις για την υπεραξία θα τις βρείς εδω.

http://www.taxheaven.gr/cat.php?cat1=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 29% Η ΑΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΓΩ...ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΚ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ...

ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Σ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ Η ΠΩΛΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΕ.... ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΙΜΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΜΕΝΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ . ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ Η ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΙΣ 1053 ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΑΥΤΟ? ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΙΔΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΔΙΟΤΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ

ΙΔΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΞΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΜΕΤΟΧΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ?ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανονικα οπως αναφερει η 1053/2003

πας βημα βημα

αν σου βγαινουν αρνητικα τοτε θα υοπλογησεις το ιδια κεφαλαια χωρις να αφαειρεσεις την αρνητικη διαφορα

και θα υπολογησεις την τιμη της μετοχης (που φυσιολογικα θα ειναι μικροτερη απο την ονομαστικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Α.Α ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΑΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΜΗΜΑ ΜΕΤΟΧΩΝ ΑΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΞΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ?ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΩ? ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΩΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...