• 0
Sign in to follow this  
Guest JimmyDiCorfu

ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΑΠΟ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Question

Guest JimmyDiCorfu   
Guest JimmyDiCorfu

Χαίρεται.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα θέμα που έχει προκύψει και που οι γνώμες όσων μου έχουν μιλήσει σχετικά (συμβολαιογράφος, δικηγόρος, εφοριακός, φίλοι, κ.τλ.) έρχονται σε αντίθεση.

Είμαι έγγαμος, χωρίς παιδί, διαμένω μόνιμα στην Ηγουμενίτσα (θεωρείται παραμεθόριος περιοχή) και θα έχω συνολικό οικογενειακό εισόδημα περίπου 25.000 για το 2006.

Ετοιμαζόμαστε με τη σύζυγο να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα 98,5 τ.μ. ως πρώτη κατοικία εντός οικισμού. Το συμβόλαιο που θα κάνουμε θα είναι για 100.000 €. Ο πωλητής απέκτησε το ακίνητο προ διετίας επίσης ως πρώτη κατοικία με συμβόλαιο 80.000 € .

α) Τί ποσό πρέπει να πληρωθεί στην εφορία για την μεταξύ μας αγοραπωλησία? Μόνο για τις 80.000 (που είχε ήδη απαλλαγή ο σημερινός πωλητής), ή για τις 100.000 (αφού ο πωλητής δεν ξεπέρασε τα 5 έτη διακράτησης του ακινήτου-πρώτης κατοικίας)? Και ποιός πρέπει να πληρώσει το φόρο που προκύπτει? Εγώ ή ο πωλητής?

β) Ισχύει η απαλλαγή για πρώτη κατοικία για εμένα? Κάπου διάβασα ότι ισχύει μόνο για 70 τ.μ. για έγγαμο χωρίς παιδιά.

:rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης Αλωνιάτης

31 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest Χριστινα Παππά   
Guest Χριστινα Παππά

Ο άντρας μου αγόρασε προτού παντρευτούμε σπίτι με καθαρά μέτρα 79.

Τώρα, μετά γάμου, θέλουμε να αγοράσουμε σε άλλη μεγάλη πόλη σπίτι με πολύ περισσότερα καθαρά μέτρα.

Υπάρχει τρόπος να ξαναέχουμε το δικαίωμα απαλλαγής λόγω φόρου 1ης κατοικίας;;

Αν ας πούμε πληρώσουμε αναδρομικά το φόρο που έπρεπε να έχει πληρωθεί για εκείνο το (πολύ πιο φτηνό) σπίτι;;

Παιδί δεν έχουμε.

Ευχαριστώ ..

• 0
Guest Πανος   
Guest Πανος

Θα θελα την βοηθεια σας σε σχετικη με το θεμα μας περιπτωση.

Συζυγος, μετα τον θανατο της γυναικας του εχει κληρονομησει εξ αδιαιρετου τα εξης:

Την 1/2 ψιλη κυριοτητα απο το σπιτι που διεμεναν (η υπολοιπη 1/2 ανηκει στον αδερφο της γυναικας του)

(Ολοκληρη η επικαρπια αυτου του ακινητου ομως ανηκει στην μητερα της θανουσης)

Την 1/2 ψιλη κυριοτητα απο το εξοχικο τους (σε περιοχη κατω των 3000 κατοικων)

Την 1/2 επικαρπια απο το ιδιο εξοχικο

Αυτο που θελουν να κανουν ειναι να μεταβιβασουν μεταξυ τους τα ακινητα και να κρατησει

ο μεν συζυγος την οικια στην Αθηνα ενω ταυτοχρονα να μεταβιβασει το μεριδιο του στο

εξοχικο στον αδερφο της.

Οσον αφορα στην αποκτηση της κατοικιας αυτης, μπορει ο συζυγος να τυχει απαλλαγη πρωτης

κατοικιας ή εχει προβλημα επειδη η επικαρπια αυτης ανηκει στην πεθερα του (η οποια

ειναι μια εκ των 2 πωλητων και θεωρειται λογικα σ αυτην την περιπτωση ως πρωτου βαθμου

συγγενης εξ αγχιστιας, αν δεν κανω λαθος)? Ταυτοχρονα ομως ο νομος επιτρεπει την ανταλλαγη

μεταξυ εκεινων που εχουν εξ αδιαιρετου ποσοστο. Δεν υπαρχει αντιφαση?

Ο φιλος εχει ειλικρινα μπερδευτει και δεν μπορω να τον βοηθησω.

• 0
Guest Πετρος   
Guest Πετρος

καλημέρα σε όλους,

ειμαι Παντρεμένος με ένα παιδί και θέλουμε να αγοράσουμε ένα ακίνητο 95 τμ. με δάνειο το οποίο θα εκδοθεί στο όνομά μου. Ε9 δεν έχω διότι δεν είχα και δεν έχω κανένα περουσιακό στοιχείο. με τη γυναίκα μου μένουμε σε σπίτι 150 τ.μ. ως φιλοξενούμενοι (δηλώνεται στη δήλωση) και για το οποίο η γυναίκα μου έχει την υψιλή κυριότητα. επίσης έχει στην κατοχή της απο ακίνητα μισό οικόπεδο και μισό ακίνητο σε περιοχή των κυκλάδων.

μπορούμε να πάρουμε το νέο ακίνητο σαν πρώτη κατοικία?

Ευχαριστώ

• 0
Guest ΑΝΤΩΝΗΣ   
Guest ΑΝΤΩΝΗΣ

Καλημερα.

Εχω κανει μια αγορα οικοπεδου παλιοτερα με προσυνφωνο και τωρα ειναι να γινει το οριστικοσυμβολαιο η αντικειμενικη του αξια ειναι 260000Ε.Ο φορος που μου ζητουν να πληρωσω ειναι 26.000Ε.

Υπαρχει καποιος τροπος να πληρωσω λιγοτερο φορο? Aν γινει το συμβολαιο σε δυο ονοματα πεφτει ο φορος?

Αν γνωριζει καποιος και μπορει ας μου απαντησει?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

• 0
Guest ΜΙΧΑΛΗΣ ΡΗΓΑΚΗΣ   
Guest ΜΙΧΑΛΗΣ ΡΗΓΑΚΗΣ

οι γονεις μου εχουν 69τμ ακινητο που θα ηθελαν να μου μεταβιβασουν..............ειναι η πρωτη μου κατοικια ειμαι33ετων αγαμος.................πια ειναι η πιο οικονομικη λυση για μεταβιβαση?αναλυτικα θα ηθελα φορους κ αμοιβες.............ευχαριστω

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.