Προς το περιεχόμενο

ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΜΟΡΥΘΜΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΕΤΑΙΡΟ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ


επισκέπτη ALEX359

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΑΘΕΙ ΟΕ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΟΡΥΘΜΟ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΕ??????????

ΑΝ ΝΑΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ???????????

ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ Η ΑΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΠΙΧ.ΑΜΟΙΒΗ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΑΥΤΗ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είμαι πολύ αντιρρησίας αγαπητέ Δημήτρη :D

Γιά κοίτα την παρακάτω επωνυμία και περιμένω τις απόψεις σου <_>

ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.

14° χλμ. Θεσσαλονίκης- Μηχανιώνας

57001 Θέρμη

Νομίμως καταχωρημένη στο Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης υπό τον αριθμό Μητρώου 23310.

Α.Φ.Μ. 093683423, Δ.Ο.Υ. Ζ΄ Θεσσαλονίκης

Επωνυμίες στις ΟΕ είναι τα ονόματα των εταίρων ή ενός των εταίρων με την προσθήκη του "ΣΙΑ" και πάντα ΟΕ στο τέλος

Η χρήση του ονόματος ΛΙΝΤΛ ΕΛΛΑΣ όμως στην παραπάνω επωνυμία άμεσα μας παραπέμπει σε Νομικό πρόσωπο, ΑΕ ή ΕΠΕ.

ΥΓ

Υπεύθυνο το επαγγελματικό "βίτσιο" να μελετώ ολα τα παραστατικά και να "καταλογίζω" παραβάσεις :D

Μπας και ήμουν ΣΔΟΕΤΖΗΣ σε προηγούμενη ζωή; :lol:

Χάθηκε και ο Δικηγόρος που μας ρωτούσε τα περί αλλοδαπών να μας απαντήσει εάν υπάρχει καμιά πρόσφατη αλλαγή στο Εμπορικό και επετράπη η συμμετοχή ΝΠ σε ΟΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και βέβαια επιτρέπεται ..πότε απαγορευόταν?

δείτε και το θέμα Ο.Ε. ΜΕ ΟΜΟΡΡΥΘΜΑ ΜΕΛΗ ΜΙΑ Α.Ε.ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ Ο.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να πληρούται το "προσωπικώς και απεριορίστως" στα πρόσωπα του φυσικών προσώπων του Προέδρου ή Δ/ντος Συμβούλου ή και ολοκλήρου του ΔΣ της ΑΕ δια τας ποινικάς και αστικάς ευθύνας που απορρέουν από την συμμετοχή της ΑΕ στην ΟΕ.

Με την ίδια (ενοιολογική) λογική του Δημήτρη ήταν και η απάντησή μου, με επίκληση μάλιστα στον εξαφανισθέντα Νομικό να μας ενημερώσει περετέρω ως πλέον αρμόδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Μια ανώνυμη εταιρεία δεν έχει περιούσια για να ευθύνεται απεριόριστα?

και φυσικά μπορεί να είναι μέλος σε Ο.Ε μια ανώνυμη.

καταρχήν έχει κεφάλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Α.Ε. μπορεί να μετέχει Ο.Ε.

Α.Ε. μπορεί να είναι διαχειριστής σε Ο.Ε.

Ο διαχειριστής - Α.Ε. δεν είναι υποχρεωτικό να λαμβάνει επιχειρηματική αμοιβή [εξυπηρέτηση της εμπορίας της Ο.Ε. της οποίας μετέχει].

Για τις ποινικές και αδικοπρακτικές ευθύνες - ο εκπρόσωπος νομικού προσώπου ευθύνεται για τις άδικες πράξεις του νομικού προσώπου [πρόεδρος, διευθύνων σύμβουλος κλπ.].

Για τις συμβατικές ευθύνες και υποχρεώσεις της Ο.Ε. - η Α.Ε. μέλος είναι [νομικό] πρόσωπο και ευθύνεται προσωπικώς [η ίδια], απεριόριστως [με όλη της την περιουσία, άλλο θέμα αν τούτη είναι περιορισμένη βάσει δικαίου Α.Ε.], εις ολόκληρον [με την Ο.Ε. και λοιπούς εταίρους].

Αλλοδαπή εταιρία - offshore ή κάθε άλλη - μπορεί να είναι εταίρος Ο.Ε. - άλλο θέμα οι προϋποθέσεις εγκατάστασής της στην Ελλάδα και το είδος της επιχείρησης [πχ περιορισμοί αγοράς ακινήτων].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Συγνώμη για το άκυρο ποστ αλλά δεν βρήκα άλλο τρόπο (μιας και δεν είμαι λογιστής) να δημοσιεύσω την ερωτησή μου

Υπάρχει τρόπος σε ΟΕ με πέντε μέλη να δίνεται παραπάνω αμοιβή ή μισθός σε ένα μέλος της (ας πούμε στον ομόρυθμο εταίρο)

χωρίς όμως να γίνει πρόσληψή του και στο ΙΚΑ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το άκυρο ποστ αλλά δεν βρήκα άλλο τρόπο (μιας και δεν είμαι λογιστής) να δημοσιεύσω την ερωτησή μου

Υπάρχει τρόπος σε ΟΕ με πέντε μέλη να δίνεται παραπάνω αμοιβή ή μισθός σε ένα μέλος της (ας πούμε στον ομόρυθμο εταίρο)

χωρίς όμως να γίνει πρόσληψή του και στο ΙΚΑ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στο καταστατικό της εταιρίας στο άρθρο διανομή κερδών-ζημιών μπορεί να συμφωνηθεί διαφορετικό ποσοστό απ'ότι το

ποσοστό συμμετοχής των εταίρων.Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς ένα συνάδελφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Στο καταστατικό της εταιρίας στο άρθρο διανομή κερδών-ζημιών μπορεί να συμφωνηθεί διαφορετικό ποσοστό απ'ότι το

ποσοστό συμμετοχής των εταίρων.Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς ένα συνάδελφο.

συγνώμη στο καταστατικο γραφουμε και αφμ και στοιχεια κατοικιας των εταιρων? στο υποδειγμα ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό υπόδειγμα αναφαίρεσαι;

Καλό θα ήταν να γνωρίζεις ακριβώς πως συντάσσεται ένα καταστατικό για να μη βρεθούν αργότερα κάποιοι σε δύσκολη θέση,

μπορείς να το αναθέσεις και σε δικηγόρο επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Τι ακριβώς γίνεται όταν μετέχει ως μοναδικός ομόρυθμος εταίρος της ΕΕ μια offshore ;

Ποια είναι ακριβώς η διαδικασία που η offshore λαμβάνει ΑΦΜ στην Ελλάδα για να μπορεί να είναι μέλος ΟΕ.

Γνωρίζει κάποιος αν η μεταβίβαση ετερορύθμου κατά μετοχές εταιρία φορολογείται ; και αν πρέει να γίνει κάποια ανακοίνωση στην ΔΟΥ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...