Προς το περιεχόμενο

Σύλλογοι Λογιστών & Λογιστές, αδιαφορία? κούραση? απογοήτευση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα δώθηκε η Μπιστικότερη ερμηνία πού άκουσα ποτέ και αφορά τον χρόνο τιμολόγησης

χίλιες φορές Μπιστι... παρθένα μπροστά στον Μάκη... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πόσοι συνάδελφοι είχαν απόψε το βραδάκι την δυνατότητα και την τύχη να παρακολουθήσουν στον ALTER σεμινάριο εφηρμοσμένης λογιστικής με ειδική μνεία στο Αρθρο 12 του ΚΒΣ!

Τύφλα να έχουν οι μέχρι σήμερα ΠΟΛ και ερμηνευτικές και το σεμινάριο γιά Α τάξη που διοργανώνει το ΟΕΕ :D

Σήμερα δώθηκε η Μπιστικότερη ερμηνία πού άκουσα ποτέ και αφορά τον χρόνο τιμολόγησης ;)

Κάθε φορά που ο πελάτης μας εξωφλεί μέρος της αξίας του εμπορεύματος ή των υπηρεσιών που του πουλήσαμε ή παρείσχαμε, τότε εκδίδουμε και το αντίστοιχο τιμολόγιο και φυσικά τότε θα πρέπει να αποδόσουμε και το ΦΠΑ και να καταχωρηθεί αυτό στα έσοδά μας! :D

Μιά και είναι η πλέον τεκμηριωμένη ερμηνία πιστεύω πως οι σοφοί πατέρες του Εθνους μας θα την ενσωματώσουν αυτούσια στον υπό αναθεώρηση ΚΒΣ ώστε να μην αναμένομεν μεταγενέστερες εμηνευτικές του αξιοτίμου Κου επί των Οικονομικών και Οικονομίας Υπουργού μας. :(

Μετά το σημερινό "Σεμινάριο" αποφάσισα αύριο το πρωί να παραιτηθώ της εργασίας μου ως ακατάληλος να προασπίσω τα συμφέροντα του εργοδότου μου και να αποσυρθώ σε μονή εδρεύουσα κατά προοτίμηση είτε πλησίον της Χ. Τρικούπη είτε της οδού Ριγίλλης :lol:

Hλια να σε ενημερωσω γιακαποια πραγματα ακομα που θα επρεπε να γνωριζεις αλλα φαινεται τα αγνοεις(με ολο το σεβασμο προς το προσωπο σου ) :rolleyes::(

1.Τα κομματα κλεινουν τα βιβλια τους με "περαιωσεις" , ετσι δεν ανησυχουν για τυχον ελεγχο

2.Επισης φροντιζουν να ειναι και κατω απο τα ορια του γνωστου αρθρου ωστε να μην εχουν υποχρεωση υπογραφης απο λογιστη και μπαινουν σε περιττα εξοδα ( αλλωστε και ο παπας της ενοριας τους ειναι του ιδιου πολιτικου χωρου οποτε μπορει να βοηθησει με τις γνωσεις του )

3.Πραγματοποιουν προληπτικους εσωτερικους ελεγχους με ανεξαρτητους ελεγκτες του "αντιπαλου" κομματος ;) (κοινως τα εχουν κανει πλακακια).

4.Τηρουν με ευλαβεια τον ΚΒΣ με προισταμενο λογιστηριου τον Μπιστη ,εξωτερικο συνεργατη τον Μανωλη και προσφατως λογω μεγαλου ογκου δουλειας εχουν συναψει συνεργασια και με τον εγκριτο επιστημονα Αλμουνια (ετσι εξηγουνται και οι συχνες παρεμβασεις του τελευταια )

5.Τελος και το πιο σημαντικο θεωρουνται ως παραδειγμα προς μιμηση προς τα ομορα κομματα της Ε.Ε. οσο αναφορα την αριστη και αψεγαδιαστη τηρηση διπλων βιβλιων

Δεν ειναι κρυφο αλλωστε οτι πολλες αντιπροσωπειες ξενων κομματων εχουν επισκεφτει την Ελλαδα τελευταια προκειμενου να αντιγραψουν το τροπο τηρησης και να το εφαρμοσουν στις χωρες τους

Μαλιστα ακουγεται (αδιασταυρωτη πληροφορια !!!!) οτι ετοιμαζεται συνεδριο εφαρμογης και τηρησης διπλων βιβλιων στην Αθηνα με συμμετοχες απο ολο τον ευνομουμενο κοσμο :D

(και εμεις σκαμε για τα ΔΛΠ,εκει ειναι το μελλον συναδελφοι !!!! ).

Καλο σας βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι τους συναδέλφους που έχουν το κουράγιο και συμμετέχουν στα κοινωνικά δρώμενα.

Για να καταλάβετε πόσο σημαντικό και ψυχοφθόρο είναι σκεφτείτε πόσοι είμαστε σ’ αυτό το

φόρουμ και πόσοι συμμετέχουν ενεργά. Τους αισθάνομαι στις επάλξεις και εμείς όλοι να τους

έχουμε εγκαταλείψει. Έχετε δίκιο συνάδελφοι.

Ωστόσο…

Πολιτική πράξη κάνει κανείς ακόμη και την ώρα που αλλάζει κανάλι στην τηλεόραση.

Χωρίς να χρειαστεί να κουνηθεί καν από τον καναπέ του. Έχει δύναμη το μέσο δε πρέπει να το

παραβλέπουμε. Για τον καναπέ μιλάω. Κάποιες από τις θεωρίες του "καναπέ" είχαν δύναμη

μεγατόνων, ξεσηκώνοντας τις μάζες της διαχείρισης της καθημερινότητας και αλλάζοντας την

ιστορία της ανθρωπότητας.

Πολιτική δεν σημαίνει μόνο συμμετοχή στα κόμματα και στους θεσμούς. θέλει προσπάθεια να σε

πάρεις και να σε σηκώσεις από τον καναπέ. Απαιτεί ψυχικά αποθέματα. Καταλαβαίνετε τι θέλω να

πω. Οι κ… μας βγάζουν φωτιές από τα συνεχόμενα 15ωρα εργασίας. Πολιτική με την ευρύτερη

έννοια και όχι μόνο αυτήν της διαχείρισης της πολιτικής που είναι καθ’ όλα σεβαστή αλλά στενά

περιορισμένη. Ας της δώσουμε χώρο να αναπνεύσει. Ας δούμε τα πράγματα από απόσταση, για

λίγο. Μερικές φορές όταν τα βλέπουμε από πολύ κοντά αλληθωρίζουμε.

Δεν έχουμε τη δύναμη να κάνουμε ουσιαστικές παρεμβάσεις. Τόσα χρόνια που είμαι στο

επάγγελμα δεν είδα να μπορεί ο κλάδος μας να κάνει ουσιαστικές παρεμβάσεις. Το υπουργείο

φυτεύει μαλλιά στου κασίδη το κεφάλι ξαφνικά και εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι

να τα ψαλιδίζουμε για να φαίνονται ομοιόμορφα. Αυτό δεν είναι πολιτική παρέμβαση. Ούτε τα

αυτονόητα μπορούμε να πετύχουμε. Οι ερμηνευτικές πρώτα δίνονται προφορικά σε σεμινάρια και

για να είναι κανείς καλυμμένος θα πρέπει να συμμετέχει σε παρέα φανατικών λογιστών που

τρέχει πίσω από τους διδάσκοντες. Ερμηνευτικές για ερμηνεία των ερμηνευτικών που ερμηνεύουν

νόμους αλλοιώνοντας το περιεχόμενό τους και κυρίως την τσέπη μας. Έχει στηθεί ολόκληρη

βιομηχανία πάνω στις πλάτες μας καθιστώντας το λειτουργικό μας κόστος δυσβάσταχτο. Βέβαια,

έχει και τα θετικά του, μας στηρίζει μ’ έναν έμμεσο τρόπο, μην ανησυχείτε δεν πρόκειται να μας

εξαφανίσουν ως είδος. Μας χρειάζονται για να μας αρμέγουν.

Η τηλεόραση είναι ο καθρέπτης της κοινωνίας μας? Ή μήπως υπάρχουν και υγιή κύτταρα που όμως

είναι σκόρπια και δεν μπορούμε να τα δούμε, να πάρουμε κουράγιο, να μη νιώθουμε μόνοι μας.

Έχει δίκιο ο Γιάννης μας περνάνε μια κατάσταση όπου τα πάντα γύρω μας είναι υπό διάλυση. Άρα

μέσα σ’ ένα τέτοιο κλίμα πώς να κρατηθείς για να παλέψεις. Δεν είναι όμως μόνο αυτή η πλευρά.

Υπάρχουν σ’ όλους τους χώρους άνθρωποι που δουλεύουν που είναι δημιουργικοί αλλά δεν

φαίνονται. Να πάρουμε λίγο τα πάνω μας μήπως και κάτι καταφέρουμε. Αν νιώθουμε άχρηστοι,

αχρείοι και τιποτένιοι δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Η Χρύσα μας καλεί να προσπαθήσουμε. Χωρίς

χαρισματικούς ηγέτες. Μας καλεί να εμπνευστούμε μόνοι μας και να το παλέψουμε.

Να συμφωνήσω Όμως όταν βλέπει ο πολίτης τους εκλεγμένους εκπροσώπους του να είναι

εξαρτώμενοι από τα μεγάλα συμφέροντα τότε του κόβονται τα πόδια. Ψάχνει λοιπόν να βρει άλλη

πολιτική πρόταση ίσως βαθύτερη και ουσιαστικότερη ίσως την άμεση συμμετοχή του πολίτη στη

λήψη των αποφάσεων.

Ας βρει τρόπο λοιπόν να μας γοητεύσει η Πολιτική αρχικά.

Και στη συνέχεια να μας κάνει συμμέτοχους η πολιτική της διαχείρισης που είναι δυσκολότερη

γιατί απαιτεί την πρακτική εφαρμογή της Πολιτικής θεωρίας και φθείρει. Θέλει γερά "πλεμόνια".

Ανθρώπους για τα δύσκολα… με αποθέματα δυνάμεων και "ερωτική" προσέγγιση.

Μήπως πρέπει να το πάμε από την αρχή.

Χμμμ… εδώ αρχίζουν τα δύσκολα… περισσότερα στο θέμα του Σταυρουλάκη.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...393&st=140#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κανέναν. Ούτε και θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για τις απόψεις μου.

Θα προσπαθήσω μόνον να ονειρευτώ.

Να ονειρευτώ μία Ομοσπονδία (από τις ήδη υπάρχουσες) στην οποία όλοι όσοι ανταλλάσουμε απόψεις σε τούτον εδώ τον "καφενέ" να συμμετέχουν ενεργά.

Φανταστείτε λοιπόν, την ΠΟΦΕΕ για παράδειγμα, να συμμετέχουν ενεργά αρκετά μέλη του φορουμ και στις κατά τόπους Ενώσεις, αλλά και στη Γενική Συνέλευση των Αντιπροσώπων.

Δεν ζητώ να το πράξετε, απλά ονειρευτείτε και σκεφτείτε αν πραγματικά υπάρχει μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κανέναν. Ούτε και θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για τις απόψεις μου.

Θα προσπαθήσω μόνον να ονειρευτώ.

Να ονειρευτώ μία Ομοσπονδία (από τις ήδη υπάρχουσες) στην οποία όλοι όσοι ανταλλάσουμε απόψεις σε τούτον εδώ τον "καφενέ" να συμμετέχουν ενεργά.

Φανταστείτε λοιπόν, την ΠΟΦΕΕ για παράδειγμα, να συμμετέχουν ενεργά αρκετά μέλη του φορουμ και στις κατά τόπους Ενώσεις, αλλά και στη Γενική Συνέλευση των Αντιπροσώπων.

Δεν ζητώ να το πράξετε, απλά ονειρευτείτε και σκεφτείτε αν πραγματικά υπάρχει μέλλον.

Για μενα δε θα πω.... ονειροπαρμενη ειμαι ουτως η αλλως....

αναρωτιομουν ομως , Παντελη, να καταφερες να τους κανεις ολους να ονειρευονται και σωπασαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κανέναν. Ούτε και θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον για τις απόψεις μου.

Θα προσπαθήσω μόνον να ονειρευτώ.

Να ονειρευτώ μία Ομοσπονδία (από τις ήδη υπάρχουσες) στην οποία όλοι όσοι ανταλλάσουμε απόψεις σε τούτον εδώ τον "καφενέ" να συμμετέχουν ενεργά.

Φανταστείτε λοιπόν, την ΠΟΦΕΕ για παράδειγμα, να συμμετέχουν ενεργά αρκετά μέλη του φορουμ και στις κατά τόπους Ενώσεις, αλλά και στη Γενική Συνέλευση των Αντιπροσώπων.

Δεν ζητώ να το πράξετε, απλά ονειρευτείτε και σκεφτείτε αν πραγματικά υπάρχει μέλλον.

Παντελη

διαθετεις μεγαλη φαντασια

αν και αρκετα μελη του φορουμ συμμετεχουν με τον ενα η τον αλλο τροπο στο κοινονικο γιγνεστε του χωρου μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα Κωνσταντίνε μου η ύπαρξη ενός συλλόγου σε κάθε Νομό και άλλο τρεις, ένας σύλλογος της ΠΟΦΕΕ, ένας σύλλογος της ΑΚΙΟΕ και ένας της ΠΕΦΕ. Μιλάω για διάσπαση και διαχωρισμό.

Απαράδεκτο.

Απλό είναι, ας ξεκινήσουν οι οικονομολόγοι ελεύθεροι επαγγελματίες κάνοντας μια εγγραφή στην ΠΟΦΕΕ είναι μια καλή αρχή, δεν νομίζεις? Οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Σου δίδω τον λόγο της ανδρικής μου τιμής ότι εκεί είναι ο στόχος μου είναι όλοι σε μια Ομοσπονδία.

(Υ.Γ.1 Μην ξεχνάς ότι άυτά που γράφονται, διαβάζονται και έχω και το όνομα μου επάνω...)

(Υ.Γ.2 Μην ξεχνάς ότι είμαι σε Σύλλογο που έχει μόνο Οικονομολόγους μέλη και γίνεται μεγάλη προσπάθεια από αυτά ώστε για να αλλάξει αυτό. Ο Σύλλογος να έχει μέλη όσους έχουν Αδεια Εξασκ Λογιστή. Είμαι σίγουρος ότι κατάσταση 15 ετίας θα πέσει με την πρώτη Γενική Συνέλευση όπου θα ε΄χουμε τροποποίηση καταστατικού. Σύντομα θα κριθώ/κριθούμε..)

Αυτό πρέπει να επεκταθεί όλη την Ελλάδα. Πρέπει να παλέψουν όλοι οι Λογιστές όλων των Νομών για εναν σύλλογο....

Ο επόμενος αγώνας θα είναι να βρίσκονται σε μια Ομοσπονδία...

Ρε συ Γιάννη hdjoe εκεί είναι ο στόχος μας. Εκει είναι αυτό που ζητάς. Να είμαστε όλοι κάτω από μια ομπρέλλα. Με νύχια και με δόντια εκεί δουλειά δουλειά δουλειά για να το πετύχουμε......

Μην απογοητευόμαστε βρε παιδιά...

Μη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να διαφωνήσει με το παρακάτω, ωστόσο εκφράζει την «άλλη» οπτική των

πραγμάτων.

Λένε ότι τα μεγαλύτερα κακά στον κόσμο προέρχονται από τους εγωιστές, τους απολίτικους,

όσους «ρίχνουν νερό στο μύλο της απάθειας», τους αλαζόνες, τους μοναχικούς – αυτούς που δεν

ανήκουν πουθενά για να βολεύονται κάθε φορά με τον καλύτερο τρόπο.

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από τη μοναξιά του ανθρώπου που

δεν ανήκει πουθενά, που δεν έχει που την κεφαλήν κλίναι, που δεν έχει ούτε κόμμα, ούτε

«φυλή», ούτε θρησκεία – συνεπώς στηρίζεται μόνο στο πανταχόθεν αμφισβητούμενο ΠΡΟΣΩΠΟ

του.

Και δεν υπάρχει μεγαλύτερη βία από τη βία που δέχεται ο άνθρωπος ο οποίος με τη μοναξιά του

αμφισβητεί έμπρακτα τις οργανωμένες ομάδες, διακρίνοντας πίσω από την αφοσίωση στη γενιά το

φατριατισμό, πίσω από το esprit de corps το υπεροπτικό πνεύμα της κλίκας, πίσω από τη

θρησκευτική θέρμη το ζηλωτισμό και πίσω από τους κομματικούς οραματισμούς το management

των συμφερόντων.

Ο άνθρωπος αυτός, όπως είναι επόμενο, κατακομματιάζεται, του βουλώνουν το στόμα – ποιοι;

Τα αγνά στελέχη που βολεύονται θριαμβικά σε καρέκλες και πόστα!

Το ν’ ανήκεις κάπου είναι μια ανθρώπινη ανάγκη, Δημιουργεί μια γλυκιά συνενοχή, μια φιλική

εννόηση. Ανήκεις κάπου, για να εγκαταλείπεσαι εκεί όπως στην αγκαλιά της μάνας σου: σε μια

κερκίδα, μια στυλιστική φυλή, μια εργασιακή ομάδα – στην «οικογένεια» της «Κυριακάτικης

Ελευθεροτυπίας»!

Ομολογώ ότι εγώ ποτέ δεν ανήκα κάπου – κι αυτό μου λείπει. Δεν το αντιμετώπισα ποτέ ως

προνόμιο, όσο ως παρενέργεια. Χάρη όμως σ’ αυτή την ιδιότητά μου, μπόρεσα να γλιτώσω από τα

blues της σύνθλιψης που τόσοι φίλοι μου χόρεψαν με άλλες, πολύ πιο επικίνδυνες «οικογένειες»:

το κόμμα, το «γοητευτικό» περιθώριο, τη (μεταμοντέρνα) μου γενιά.

Πιο επικίνδυνο ήταν, βέβαια, το κόμμα. Που, ασφαλώς, ξεκίνησε σαν ιδεολογία, σαν μια λαχτάρα

για τη μεταβολή του κόσμου, για τα ιδανικά και τα λοιπά και τα λοιπά – αλλά όταν

αποκρυσταλλώθηκε, σε κίνημα, ΠΑΣΟΚ, Ν.Δ., ΚΚΕ, διαστρεβλώθηκε σε τέτοιο βαθμό που έγινε το

άκρο αντίθετο του διακηρυγμένου ιδανικού του.

Θυμάμαι ακόμα την ευδαιμονία των συμφοιτητών μου που ένιωθαν ότι συμμετέχουν σε κάτι

ορμητικό, που έτρεχαν να μαζέψουν καφέ στη Νικαράγουα ή να πουλήσουν «Ριζοσπάστη» στα

Πατήσια – πώς έλαμπε η όψη τους από αφοσίωση και πίστη, και τι ακατάλυτη συνενοχή τους έδενε

απέναντι σε κάτι αποσυνάγωγους, όπως εγώ.

Ομολογώ, ζήλευα λίγο την αυτοϋπέρβασή τους, το φλογερό ενθουσιασμό τους, το γεγονός ότι

είχαν ένα σκοπό λίγο πιο υψηλό από το στομάχι τους. Αλλά έβλεπα και πόσο εύκολα γίνονται

απολογητές γελοίων ή εγκληματικών πράξεων, πόσες προκαταλήψεις τους ταλαιπωρούν, τι

δουλειές καταπίνουν για να απελευθερώσουνε του άλλους – και, εν ολίγοις, αποφάσισα ότι είναι

λιγότερο απάνθρωπο να σώσω τον εαυτό μου, παρά την ανθρωπότητα.

Την ίδια μοναξιά ένιωσα όταν κάποιο παράξενο γονίδιο μ’ εξόρισε κι από τις άλλες ομάδες της

γενιάς μου – τους γιάπις τα fashion victims, τους διανοούμενους, τα junkies, τους

δημοσιογράφους, τους εστέτ κ.ο.κ. Θα ‘θελα πολύ να αγαπώ κι εγώ το ντιζάιν ή τα στερεότυπα

που επικυριαρχούν στο χώρο.

Θα ‘θελα να κοιτάζω με βλέμμα όλο κατανόηση τους τριαντακάτι στο dolce, να είμαι ένα γνήσιο

παιδί του καιρού μου που πάνω του θριαμβεύει η ηδονική μπαναλιτέ.

Κι αυτό γιατί ξέρω τι μυστική θέρμη έχει το να ανήκεις κάπου. Τι ευεργετική δύναμη έχει πάνω

στις πιο μύχιες ανασφάλειες, τι ιδεολογική κάλυψη παρέχει στις πιο απονενοημένες αυθαιρεσίες!

Μα τελικά έμεινα εκτός. Οι αγωνιστές ξεβράστηκαν στα μετερίζια του Δημοσίου, και όλοι οι

μεταμοντέρνοι φίλοι μου περνάνε ζάχαρη στις αυτιστικές φωλιές τους. Μόνο εγώ δεν ξέρω που να

πάω, πώς να ντυθώ, ποιο περιοδικό να αγοράσω – και ούτε στέκι αξιώθηκα να αποκτήσω, τόσα

χρόνια, περιφερόμενος στ’ απιθανότερα έκκεντρα – και με τη ρετσινιά του ηδονοθήρα από πάνω.

Είναι γελοίο να φορτώνουν στους μοναχικούς τις δυσπραγίες της ανθρώπινης κοινωνίας. Θα ήταν

ωραίο να συμμετέχουμε όλοι σε ομάδες που μας εκφράζουν, διατηρώντας την ατομική ευθύνη και

την αυτονομία μας. Όμως στην ιστορία του ανθρώπου, ελάχιστες φορές η αυτονομία αυτή

επετεύχθη. Ακόμα και τα ευγενέστερα μαζικά κινήματα στη θέση των αρχικών οραματισμών

απέκτησαν άβουλα, παθιασμένα πλάσματα που δεν διστάσανε να γράψουν το πιστεύω τους με

αίμα. Και τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ιστορία του είδους δεν διαπράχθηκαν από εγωιστές ή

απαθείς ηδονοθήρες (ούτε καν από επαγγελματίες δολοφόνους, χαμένα κορμιά ή κυνικούς),

αλλά από ιδεολόγους και φλογερούς αλτρουιστές, ομάδες που αγωνίζονταν για τη σωτηρία του

κόσμου και με το αλάθητο της πίστης τους τρόχιζαν τα λυτρωτικά τους ξίφη.

Δεν φτάνω στο σημείο να υπερασπιστώ τη μοναξιά – διότι ξέρω ότι έχει τη γεύση της

μισανθρωπίας, ότι από την πολλή συνέπεια τσακίζει το κορμί και ότι αν τη μια φορά γίνεται από

επιλογή τις ενενήντα εννιά γίνεται από ανάγκη. Αλλά σίγουρα την προτιμώ απέναντι σε όλους

αυτούς τους λαλίστατους δημαγωγούς της «συμμετοχής στα κοινά» -- που ενώ διαισθάνονται την

ιδεολογική ερημιά των κομμάτων όλο μας δέρνουν σαν στυφές δασκάλες επειδή δεν ψηφίζουμε

ΠΑΣΟΚ ή Ν.Δ.

Την υπερασπίζω βεβαίως και απέναντι στο επικυρίαρχο στιλ της γενιάς μου, που ναι μεν προσφέρει

θαλπωρή στους κουρασμένους μου συν-εκδρομείς, έχει όμως γεμίσει τον ορίζοντα χιλιάδες σωσίες

του κενού, ανθρώπους δίχως γεύση και όραμα, που πάνω τους θριαμβεύει η μετριότητα.

Όπως και να το κάνουμε, είναι προτιμότεροι οι αποσυνάγωγοι, οι εκκεντρικοί, οι εξ’ οστρακισμένοι

των συστημάτων. Αν μη τι άλλο, γιατί αυτοί είναι τουλάχιστον εκτεθειμένοι, έχουν βλάψει τη Συρία

λιγότερο, και συναναστρέφονται μια κατάσταση που μόνο μέσα της ανθίζουν η τέχνη κι η

ομορφιά: τη μοναξιά.

Στάθης Τσαγκαρουσιάνος, από το βιβλίο του «μοναξιές», των εκδόσεων Κάκτος.

Και για την αντιγραφή

Κρηθέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη

Αν και τόχουμε χιλιοκουβεντιάσει το θέμα (με πάνω από 200 δημοσιεύσεις) το σε κάνει να πιστεύεις ότι αύριο στο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ δεν θα είναι στα προεδρία του ο Ντουκάκης (της ΠΕΦΕ), ο Παπαδόπουλος (της ΠΟΦΦΕΕ) ο τάδε της ΜΠΟΥΦΕ κοκ ?

Και μην μου πεις ότι εμείς θα το διασφαλίσουμε, γιατί το ίδιο θα μπορούσαμε να κάνουμε και στην ΕΦΕΕ της περιοχής μας ή στην όποια ΠΟΦΦΕΕ ή ΠΕΦΕ ‘’η όπως θέλεις να την πεις.

Το ζήτημα λοιπόν είναι η δική μας συμμετοχή για να ανατρέψουμε τις σημερινές καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, καλημέρα

Το παρακάτω κομμάτι της δημοσίευσής σου θεωρώ ότι μ’ αγγίζει με τον τρόπο που το έχεις

τοποθετήσει:

Το φόρουμ,εχει γίνει πολλές φορές αφορμή "άγρας" για άτομα που συμμετέχουν σε αυτό μόνο για

τον σκοπό τους.Για την ικανοποίηση προσωπικών βλέψεων.Και εχουμε δεί άτομα τελευταία,να

μπαίνουν στο φόρουμ,μόνο και μόνο να ρίξουν μια κορώνα για τα συνδικαλιστικά τους

,παραβλέποντας τα ερωτήματα των συναδέλφων πάνω στα καθημερινά λογιστικά τους ερωτήματα.

Απαξιούν να δώσουν έστω και μια απάντηση.Να τους νοιώσουν συνάδελφους,να ακουμπήσουν

πάνω τους και να πούν:Να μου απάντησε ο τάδε.

και κατά συνέπεια θα τοποθετηθώ και εγώ:

Ο αριθμός των δημοσιεύσεών μου δείχνει την ενεργό συμμετοχή στη διαχρονική μου πορεία ως

μέλος αυτού του φόρουμ. Ο αριθμός δε αυτός, πλέον, εκφράζει δημοσιεύσεις μόνο λογιστικού

περιεχομένου.

Πρόσφατα (λίγες μέρες πριν) δέχτηκα δύο πμ από συναδέλφους στους οποίους και απάντησα για

λογιστικού περιεχομένου απορίες τους. Θα ήθελα αν διαβάσουν αυτή την δημοσίευσή μου να

βγουν και να το επιβεβαιώσουν. Εγώ δεν θα το κάνω σεβόμενος την εκτίμηση που έδειξαν προς το

"πρόσωπό" μου. Ακόμη και το διάστημα που δεν έμπαινα στο φόρουμ απάντησα σε συνάδελφο

μέσω yahoo.

Προκαλώ επίσης τον οποιοδήποτε συνάδελφο να βγει δημόσια και να ενημερώσει το φόρουμ είτε

για "παράβλεψη ερωτήματός του λογιστικού περιεχομένου", είτε ακόμη για "ελιτίστικη" ή άλλου

είδους συμπεριφορά απέναντί του. Ακόμη και το τηλέφωνό μου έχω δώσει σε νέους συναδέλφους

που δεν γνωρίζω για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου, μήπως και μπορέσω να τους

βοηθήσω.

Δεν απαξιώ συνεπώς να απαντήσω σε συναδέλφους. Σχετικά με το πως θα επιλέξω να διαθέσω

τον χρόνο μου στην κοινότητα είναι – πιστεύω - αναφαίρετο δικαίωμά μου, αρκεί να μην

παραβιάζω τους όρους χρήσης του φόρουμ.

Θα ήθελα ωστόσο να ενημερωθώ, επειδή απουσίαζα 3,5 μήνες από το φόρουμ, αν έχει αλλάξει

κάτι. Η κοινότητα έχει καθιερώσει ημερήσιο ελάχιστο όριο δημοσιεύσεων για να μπορεί κανείς να

συμμετέχει και σε άλλα γενικότερου ενδιαφέροντος θέματα του φόρουμ? Ακόμη αν μονολεκτικές

απαντήσεις λαμβάνονται υπ’ όψη και τέλος τι επιπτώσεις έχουν ενδεχόμενα λάθη στις απαντήσεις.

Θα ήθελα να γνωρίζω. Κάποια ανακοίνωση μπαίνοντας στην κοινότητα δεν είδα. Ίσως υπήρχε το

διάστημα που δεν έμπαινα και την έχετε βγάλει.

Τα περί "άγρας", "σκοπών" καθώς και "ικανοποίησης προσωπικών βλέψεων" είναι δικές σου

προσωπικές κρίσεις καθ’ όλα σεβαστές που όμως δεν μ’ αγγίζουν προσωπικά. Θεωρώ πως η

πορεία μου σ’ αυτό το φόρουμ το δείχνει. Αλλά και να μην το δείχνει δεν μπορώ να κάνω τίποτα

περισσότερο γι’ αυτό. Ωστόσο, Δεν ευθύνομαι αν υφίσταται εκείνη η γωνιά, ναι για τον "καφενέ"

του φόρουμ λέω, όπου μπορώ να συζητήσω με αγαπημένους και αξιόλογους συναδέλφους, είναι

πρόκληση για μένα. Και ευχαριστώ τον δημιουργό του που την άφησε για ορισμένους

"αποσυνάγωγους" όπως εγώ. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι κόσμιος και δεν δημιουργώ προβλήματα.

Αν δημιουργώ πρόβλημα, ενημερώστε με και να είστε σίγουροι ότι θα το σεβαστώ. Όχι δεν

υπαινίσσομαι τίποτα αρνητικό, είμαι καθαρός. Θα μπορούσα να αποσυρθώ στο blog μου.

Καταλαβαίνω και εγώ ότι μερικές φορές ξεφεύγω, αλλά είπαμε φταίει και η γωνιά του φόρουμ

που έχει την πόρτα της ανοιχτή, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι θα το κάνουμε "θερινό".

Απλά ενημερώστε με…

Υ.Γ. Το ότι δημοσίευσα ένα μέρος από το βιβλίο του Τσαγκαρουσιάνου, δεν σημαίνει ότι το

ασπάζομαι κιόλας. Απαντά σε κάποια θέματα που μας προβλημάτισαν τις τελευταίες μέρες.

Θέλησα να δώσω ερεθίσματα για περαιτέρω συζήτηση πάνω στο θέμα. Αν πρόσεξες στον

τίτλο του ο Γρηγόρης θέτει κάποια ερωτήματα. Αυτό για την ιστορία.

φιλικά πάντα.

Θεόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας θα ήθελα να γνωρίζω πως το εννοείς το Λογιστικό επιμελητήριο

Δεν έμπαινα στο φόρουμ τους 3,5 μήνες και μάλλον θα έχει συζητηθεί το θέμα.

Δεν γνωρίζω μια συνοπτική τοποθέτηση θα βοηθούσε.

Αν και θα συμφωνήσω με τον Γιάννη (Χαλκιδέος)

Το ζήτημα λοιπόν είναι η δική μας συμμετοχή για να ανατρέψουμε τις σημερινές καταστάσεις.

Βλέπω μια ακόμη διάσπαση στο χώρο μας.

Το ΟΟΕ έχει γίνει θεσμός και έχει καθιερωθεί στη συνείδηση τη δική μας, της πολιτείας αλλά και

του επιχειρηματικού κόσμου. Με τα προβλήματά του θα συμφωνήσω.

Η πολυδιάσπαση στο χώρο μας είναι ένα μεγάλο πρόβλημα αλλά και η μη ενεργός συμμετοχή μας.

- Ένα επιμελητήριο

- Ένας φορέας που να μας εκπροσωπεί

- Να προσέχουμε ποιούς στέλνουμε να μας εκπροσωπήσουν.

- Αλλά και να τους ελέγχουμε, να τους πιέζουμε βρε αδερφέ έστω και σαν ομάδες πίεσης (έχουν

ρόλο να παίξουν και αυτές στη δημοκρατική διαδικασία).

Ο κλάδος μας αποτελεί την αιχμή του δόρατος για την εφαρμογή των όποιων φορολογικών κλπ. αλλαγών. Θεωρώ λοιπόν ότι ο ρόλος μας θα είναι το πολύ "διακριτικός" στα χρόνια που έρχονται

για να μην χρησιμοποιήσω άλλη έκφραση.

Αυτά επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεόφιλε,

Καλημέρα.

Εσύ δεν έχεις σχέση με την παραπάνω δημοσίευση.Ξέρεις πολύ καλά για ποιους το λέω.

Δημήτρη, με πήρε και μένα η μπάλα.. :)

Το φόρουμ,εχει γίνει πολλές φορές αφορμή "άγρας" για άτομα που συμμετέχουν σε αυτό μόνο για τον σκοπό τους.Για την ικανοποίηση προσωπικών βλέψεων.

Σε συνδιασμό και με το παρακάτω, λαμβάνοντας υπ' όψιν και το γεγονός ότι δεν συμμετέχω

πολύ ενεργά, τελευταία, στα λογιστικά θέματα:

,παραβλέποντας τα ερωτήματα των συναδέλφων πάνω στα καθημερινά λογιστικά τους ερωτήματα.

Απαξιούν να δώσουν έστω και μια απάντηση.Να τους νοιώσουν συνάδελφους

Tέλος, η δημοσίευσή σου έγινε αμέσως μετά τη δική μου.

Θέλησα λοιπόν να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα.

Διαφορετικά δεν θα έγραφα τίποτα...

Αλλά γιατί να μην έχουν λόγο... ανοιχτοί είμαστε.

Αναμένω σχετικά με το Λογιστικό Επιμελητήριο (συνοπτικά...)

Πρέπει να αποχωρήσω για δουλειά...

Θα τα πούμε το βράδυ...

Την καλημέρα μου και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΠΑΤΕΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Άλλο πράγμα Κωνσταντίνε μου η ύπαρξη ενός συλλόγου σε κάθε Νομό και άλλο τρεις, ένας σύλλογος της ΠΟΦΕΕ, ένας σύλλογος της ΑΚΙΟΕ και ένας της ΠΕΦΕ. Μιλάω για διάσπαση και διαχωρισμό.

Απλό είναι, ας ξεκινήσουν οι οικονομολόγοι ελεύθεροι επαγγελματίες κάνοντας μια εγγραφή στην ΠΟΦΕΕ είναι μια καλή αρχή, δεν νομίζεις? Οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Μόνον όλοι μαζί ενωμένοι μπορούμε να αλλάξουμε τις συνθήκες της δουλειάς μας, ενωμένοι σε μια Ομοσπονδία την ΠΟΦΕΕ - ΟΛΟΙ ΜΑΣ- πτυχιούχοι ΑΕΙ, ΤΕΙ, Μη πτυχιούχοι, ΙΕΚ κλπ, αφού ο νόμος μας δίνει ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ας τα διεκδικήσουμε.

Και η ΠΟΦΕΕ μετά από 12 χρόνια παρουσίας της άρχισε να ξεπερνά τις "παιδικές ασθένειες" παράγει έργο και διεκδικεί αυτά που μας δίνουν οι νόμοι, αλλά μας τα στερεί το "σύστημα" και όσοι μοιράζονται την "πίττα" μας.

Και γίνεται συστηματική δουλειά, με υπευθυνότητα και χωρίς "τυμπανοκρουσίες" και διαφημίσεις, όπως κάνουν όλοι όσοι θέλουν να επιβεβαιώσουν απλά τον λόγο ύπαρξής τους.

Δουλειά που έχει σαν αποτέλεσμα "κοντα στον βασιλικό να ποτίζεται και η γλάστρα" αλλά ο στόχος είναι ο κλάδος μας και όχι το ποιος θα πάρει τα εύσημα.

Αν είμαστε ενωμένοι θα μας υπολογίζουν και θα δέχονται τις προτάσεις μας μόνον αν αποδείξουμε ότι είμαστε "σοβαροί" και τις αιτιολογούμε και "δεν κάνουμε απλά φασαρία" για το θεαθείναι.

Το παρακάτω δημοσίευμα δείχνει τι μπορούμε να πετύχουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ και λειτουργώντας υπεύθυνα με υπομονή και ΕΠΙΜΟΝΗ:

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ 04.12.06

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ: Απεσύρθη η διάταξη για τα πολλαπλά πρόστιμα

Τρεις διατάξεις, τις οποίες η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών είχε ανακοινώσει ότι θα περιλαμβάνονται στο φορολογικό νομοσχέδιο, απεσύρθησαν την τελευταία στιγμή από το τελικό κείμενο του νομοσχεδίου που κατατέθηκε στη Βουλή την περασμένη Παρασκευή!

Οι διατάξεις αυτές προέβλεπαν:

Την υποχρέωση όλων των επιχειρήσεων που ανεγείρουν και πωλούν οικοδομές - συμπεριλαμβανομένων και των ατομικών - να τηρούν βιβλία γ’ κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων. Στο προσχέδιο που είχε ανακοινώσει η κυβέρνηση για την αναμόρφωση του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων είχε περιληφθεί η διάταξη αυτή. Στο τελικό κείμενο των ρυθμίσεων του νέου ΚΒΣ, το οποίο εντάχθηκε στο φορολογικό νομοσχέδιο, δεν προβλέπεται για όλες τις οικοδομικές επιχειρήσεις η υποχρέωση τήρησης βιβλίων γ’ κατηγορίας: Εξαιρέθηκαν οι ομόρρυθμες και οι ετερόρρυθμες εταιρίες, οι κοινωνίες αστικού δικαίου, οι αστικές εταιρίες και οι κοινοπραξίες στις οποίες δεν συμμετέχουν Α.Ε. ή Ε.Π.Ε., καθώς και οι επιτηδευματίες φυσικά πρόσωπα. Για τις περιπτώσεις αυτές, πλην των φυσικών προσώπων, προβλέπεται υποχρέωση τήρησης βιβλίων γ’ κατηγορίας για τις διαχειριστικές περιόδους που αρχίζουν από 1-1-2008 και μετά, εφόσον τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα της προηγούμενης κάθε φορά διαχειριστικής περιόδου υπερβαίνουν τα 5.000.000 ευρώ.

Την υποχρέωση όλων των επιχειρήσεων που εκδίδουν μηχανογραφικά τα φορολογικά τους στοιχεία να χρησιμοποιούν ηλεκτρονικούς φορολογικούς μηχανισμούς για τη σήμανση (θεώρηση) των βιβλίων που τηρούν. Κατόπιν έντονων διαμαρτυριών της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (ΠΟΦΕΕ), η οποία είχε επισημάνει τα τεράστια πρακτικά προβλήματα που θα προκαλούσε η εφαρμογή αυτής της διάταξης, στο τελικό κείμενο των νέων ρυθμίσεων για τον ΚΒΣ η διάταξη αυτή τροποποιήθηκε και προβλέπει πλέον ότι η χρησιμοποίηση των ηλεκτρονικών μηχανισμών δεν είναι υποχρεωτική, αλλά προαιρετική.

Το χαρακτηρισμό ως αυτοτελούς της εξής παράβασης του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων: «Καθεμία καταχώριση αγοράς ή εξόδου, για την οποία έχει εκδοθεί φορολογικό στοιχείο που δεν αφορά την επαγγελματική εξυπηρέτηση του επιτηδευματία». Η ΠΟΦΕΕ σε υπόμνημά της προς το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών είχε επισημάνει ότι η διάταξη αυτή θα φόρτωνε τις επιχειρήσεις με «πολλαπλά πρόστιμα για όλα τα ποσά - παραστατικά που ο κάθε ελεγκτής θα κρίνει κατά το "δοκούν" ότι δεν αφορούν την επαγγελματική εξυπηρέτηση του επιτηδευματία» και είχε ζητήσει να αφαιρεθεί από το τελικό κείμενο του νομοσχεδίου, πράγμα που τελικά έγινε.

Γ. ΠΑΛΑΙΤΣΑΚΗΣ</B>

Καλό Βράδυ σε όλους τους συναδέλφους και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν

ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ

Μέλος του Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...