Προς το περιεχόμενο

Σύλλογοι Λογιστών & Λογιστές, αδιαφορία? κούραση? απογοήτευση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όταν έρθει η ώρα να σηκωθούμε από τον καναπέ μας και ασχοληθούμε λίγο με τα δικά μας –το σωματείο, τον σύλλογο- ο κώλος μας έχει πιαστεί και δεν βαριέσαι βρε αδελφέ, και τι θα αλλάξει, όλοι ίδιοι είναι.

Μα εμείς πρέπει να το αλλάξουμε. Μόνο εμείς μπορούμε. Να καταλάβουμε επιτέλους ότι η αποχή πλέον δεν είναι πολιτική πράξη, αλλά στην ουσία είναι αυτό που μας ‘εκπαιδεύσαν’ να κάνουμε , να αδιαφορούμε.

Ναι, η κοινωνία μας έχει πρόβλημα διαφθοράς, διαπλοκής, συναλλαγής. Και θα έχει για όσο καιρό εμείς ‘δειλοί μοιραίοι και άβουλοι αντάμα , προσμένουμε ίσως κάποιο θάμα.

Μονο εμεις μπορουμε.... αλλα μονοι δεν ειμαστε.... εμεις ειμαστε οι πολλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία, είμαστε πολλοί και γινόμαστε όλο και περισσότεροι.

Και μπορούμε να κάνουμε πολλά και περισσότερα.

Τι γίνεται λοιπόν από 'δω και πέρα;

Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να δημιουργήσω.

Μπορώ όμως να υποστηρίξω.

Εμπνεύστε με.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, είμαστε πολλοί και γινόμαστε όλο και περισσότεροι.

Και μπορούμε να κάνουμε πολλά και περισσότερα.

Τι γίνεται λοιπόν από 'δω και πέρα;

Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να δημιουργήσω.

Μπορώ όμως να υποστηρίξω.

Εμπνεύστε με.....

Το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να αλλαξεις τον τροπο που σκεφτεσαι η την ιδεα που εχεις για τον εαυτο σου.

Και βεβαια μπορεις να δημιουργησεις και μονο με τη συμμετοχη σου....

Παψε να πιστευεις σε εμπνευσμενους ... αυτοι στην πραγματικοτητα ειναι ελαχιστοι στην ιστορια της ανθρωποτητας ......

Και να σου πω και ενα μυστικο ??? Εσυ σε μενα προσωπικα εμπνεεις παρα πολλα και εισαι ενα μαθημα και μονο με την επιλογη σου να φτιαξεις την οικογενεια σου σε κεινη τη ζηλευτη ακρουλα της Ελλαδας....

Συγκοινωνουντα ειμαστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως δεν μου είναι δυνατό να δεχθώ ότι μια προσωπική επιλογή αποτελεί μάθημα.

Παράδειγμα ναι, το δέχομαι θα μπορούσε να ήταν.

Δυστυχώς, το ξαναλέω, δεν μπορώ να δημιουργήσω παρ' όλο που συμμετέχω - πάντα συμμετείχα.

Η έμπνευση που ζητάω, έχει την έννοια που της έδωσε ο Θεόφιλος λίγο πιο πάνω (αν την κατάλαβα).

Και την προσωποποιώ ακριβώς γιατί μέχρι τώρα, πολύ λίγοι άνθρωποι μου την έδωσαν και κανείς τους δεν συμμετείχε πουθενά παρά μόνο σ΄αυτό που ονομάζω "επιβίωση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση χρόνου παραγραφής χρήσεων 2000 και 2001Posted on November 10, 2006

Τροπολογία με την οποία παρατείνεται ο χρόνος παραγραφής των χρήσεων 2000 και 2001 κατέθεσε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γ. Αλογοσκούφης στο νομοσχέδιο «Τροποποίηση και συμπλήρωση της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας του Δημοσίου και άλλες διατάξεις».

Συγκεκριμένα, παρατείνονται μέχρι 31-12-2008 οι προθεσμίες παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για κοινοποίηση, σε φορολογούμενους, φύλλων ελέγχου με τα οποία επιβάλλονται φόροι, τέλη και εισφορές, για τις χρήσεις 2000 και 2001.

Οι εν λόγω προθεσμίες λήγουν στις 31-12-2006 και 31-12-2007, αντίστοιχα. Η παραπάνω ρύθμιση δεν αφορά υποθέσεις φορολογίας κληρονομιών, δωρεών, γονικών παροχών και προικών.

Πηγή Ναυτεμπορική

Και ερχόμαστε και λέμε μετά τι καλά που δώσανε παράταση για τις συγκεντρωτικές. Αφού τα γουστάρουμε.......

Σε ποια άλλη χώρα γίνονται αυτά??

Έχει δίκιο ο Χαλκιδέος που λέει ότι μας θέλουν υπνωτισμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερχόμαστε και λέμε μετά τι καλά που δώσανε παράταση για τις συγκεντρωτικές. Αφού τα γουστάρουμε.......

Σε ποια άλλη χώρα γίνονται αυτά??

Έχει δίκιο ο Χαλκιδέος που λέει ότι μας θέλουν υπνωτισμένους.

Καλημέρα Γρηγόρη.. :)

πάντως αν θες λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά..ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά ήταν τραγικό λάθος του Κολοκοτρώνη και των λοιπών η επανάσταση;

Μήπως ο κεφαλικός φόρος (χαράτς) ήτο αναλογικότερος και δικαιότερος;

Μήπως τελικά η 25η Μαρτίου δεν θα πρέπει να εορτάζεται ως αφετηρία της ελευθερίας μας αλλά σαν Μεγάλη Παρασκευή; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη

Να το παίξω και γω λίγο Κίμωνας και να σου αφιερώσω τα τραγούδι του Μάνου Χατζιδάκι σε ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη

Τέσσερις στρατηγοί

Τέσσερις στρατηγοί κινάν και παν

για πόλεμο στο μακρινό το Ιράν

Ο πρώτος από πόλεμο δεν κάτεχε

ο δεύτερος στις κακουχιές δεν άντεχε

O τρίτος ήταν υποκείμενο γελοίο

κι ο τέταρτος φοβότανε το κρύο

Τέσσερις στρατηγοί κινάν και παν

αλλά δε φτάνουνε ποτέ στο Ιράν

Τελικά φίλε μου Γιάννη τί γίνεται , γαιτί με μπέρδεψες λίγο :(

φτάνουν ή δεν φτανουν οι "στρατηγοί" στο ιράν :huh:

Η μήπως είναι όλοι τους άμαθοι, μπούληδες, υποκείμενα , και φοβιτσιάρηδες??

Γιατί αν είναι όλοι έτσι τότε γιατί αυτοί υποστηρίζονται.????

Και απο ποιούς .???

Αυτοι που δεκάδες χρόνια τωρα υποστηρίζουν και δίνουν εμπιστοσύνη στην διαφθορά και την σαπίλα σε ποσοστό 80% δεν φταίνε και φταίνε αυτοί που σιχάθηκαν και αποχώρησαν ,αν αυτούς τους χαρακτηρισουμε πρόβατα προς σφαγή τους άλλους πως πρέπει να τους πούμε .?

Δεν νομίζω να είναι ετσι βρε παιδιά , ειλικρινά δεν νομίζω.

Τί λές φίλε θές να παίξουμε με τον τρελό , να αναστατώσουμε τις στέρεες παρατάξεις?????

Το σκάκι

Στίχοι: Μανώλης Αναγνωστάκης

Μουσική: Δημήτρης Παπαδημητρίου

Πρώτη εκτέλεση: Γεράσιμος Ανδρεάτος

Έλα να παίξουμε...

Θα σου χαρίσω τη βασίλισσά μου

Ήταν για μένα μια φορά η αγαπημένη

Τώρα δεν έχω πια αγαπημένη

Θα σου χαρίσω τους πύργους μου

Τώρα πια δεν πυροβολώ τους φίλους μου

Έχουν πεθάνει από καιρό

πριν από μένα

Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω

Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω

Μονάχα ετούτο τον τρελό μου θα κρατήσω

που ξέρει μόνο σ' ένα χρώμα να πηγαίνει

δρασκελώντας την μιαν άκρη ως την άλλη

γελώντας μπρος στις τόσες πανοπλίες σου

μπαίνοντας μέσα στις γραμμές σου ξαφνικά

αναστατώνοντας τις στέρεες παρατάξεις

Έλα να παίξουμε...

Ο βασιλιάς αυτός δεν ήτανε ποτέ δικός μου

Κι ύστερα τόσους στρατιώτες τι τους θέλω!

Τραβάνε μπρος σκυφτοί δίχως καν όνειρα

Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω

Όλα, όλα, και τ' άλογά μου θα στα δώσω

Μονάχα ετούτο τον τρελό μου θα κρατήσω

που ξέρει μόνο σ' ένα χρώμα να πηγαίνει

δρασκελώντας την μιαν άκρη ως την άλλη

γελώντας μπρος στις τόσες πανοπλίες σου

μπαίνοντας μέσα στις γραμμές σου ξαφνικά

αναστατώνοντας τις έριες παρατάξεις

Έλα να παίξουμε...

Κι αυτή δεν έχει τέλος η παρτίδα...

Εγώ θέλω να παίξουμε και να αναστατώσουμε ,

όχι έτσι απλά όμως , μεχρι τέλος την παρτίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως δεν μου είναι δυνατό να δεχθώ ότι μια προσωπική επιλογή αποτελεί μάθημα.

Παράδειγμα ναι, το δέχομαι θα μπορούσε να ήταν.

Δυστυχώς, το ξαναλέω, δεν μπορώ να δημιουργήσω παρ' όλο που συμμετέχω - πάντα συμμετείχα.

Η έμπνευση που ζητάω, έχει την έννοια που της έδωσε ο Θεόφιλος λίγο πιο πάνω (αν την κατάλαβα).

Και την προσωποποιώ ακριβώς γιατί μέχρι τώρα, πολύ λίγοι άνθρωποι μου την έδωσαν και κανείς τους δεν συμμετείχε πουθενά παρά μόνο σ΄αυτό που ονομάζω "επιβίωση".

Για μενα ειναι μαθημα γιατι θεωρουσα πολυ δυσκολη μια τετοια αποφαση. Και οτι ακομα μπορουμε να εχουμε τις προσωπικες μας επιλογες κοντρα στο ρευμα και στο γενικως αποδεκτο, μου δινει ελπιδα και αισιοδοξια.

Δεν ειναι η φυση που μας προικιζει με διαφορα χαρακτηριστικα και που την ελλειψη τους πολλες φορες χρησιμοποιουμε ως αλλοθι για την αδρανεια μας.

Εχουμε την δυναμη να επιλεξουμε τον τροπο που σκεφτομαστε και την σταση μας απεναντι στα πραγματα. Και επιτελους αν δεν βρισκουμε την εμπνευση εκει που την ψαχνουμε ας γυρισουμε την ματια μας αλλου.

Βρηκα μεγαλη εμπνευση και οραμα εδω μεσα οταν καταλαβα οτι μπορω να ενωσω τη φωνη μου ωστε να μην ακουγεται φαλτσα, με φωνες απο ολη την Ελλαδα, απο την Ροδο ως την Πρεβεζα και την Αρτα και τα Γιαννενα κι απο την Αλεξανδρουπολη και την Ξανθη ως την Καλαματα και την Τριπολη.

Ελπιζω να καταλαβες Γιαννη, φιλε μου Χαλκιδεε, γιατι ειμαι εκει και με αυτον που ειμαι στον Δημο.... γιατι και η εμπνευση ηταν δικη μου και η αναγκη δικη μου....

και τελος ειμαι κατα της αποχης γιατι προτιμω να πληρωνω τις δικες μου λαθος επιλογες παρα των αλλων....

Παρολα αυτα, γιατι δεν ειμαι γραμμενη σε κανενα συλλογο της πολης μου ... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειμαι για μια ακομη φορα ο αιρετικος της παρεας

μερικα θεματα εβαλε ο Γιαννης

αλλα προσωπικα εχω να βαλω ενα μεγαλο θεμα

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ

γραφουν πολλοι συναδελφοι, αλλα λενε και σε μενα και σε αλλους

ΑΠΟ ΤΙ??

θα ρωτησω

απο τον κομματισμο, την ανεπαρκεια των συνδικαλιστων, την χρηση της καρεκλας για προσωπικη προβολη και ωφελη, την πολυδιασπαση κ.λ.π. κ.λ.π.

ειναι οι κλασικες απαντησεις που θα παρω

ΣΚΟΤΩΣΑΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

θα συμφωνησω σε ολα αυτα

να κανω ομως και γω μια ερωτηση??

ποσο συμμετιχαμε και ποσο παλεψαμε για να μην γινουν ολα αυτα??

Η αποχη ειναι πολιτικη πράξη και συμφωνω απολυτα και προσθετα και το λευκο ειναι πολιτικη πραξη

ομως την περιπτωση μας δεν προκειται για αποχη αλλα για μη συμμετοχη που καταλληγη σε απραξια

Το προβλημα λοιπον ειναι η απραξια ή ηθελημενη αποχη για να μην παρουμε το βαρος των αποφασεων ή γιατι ετσι μας βολευει ή γιατι εχουμε να στειλουμε ΦΠΑ δηλωσεις κ.λ.π. κ.λ.π.

Σε τουτο δω το χωρο ειμαστε μελη που εχουμε κατεβει με διαφορετικες παραταξεις - ομοσπονδιες - ενωσεις - συλλογους στον χωρο.

και ομως νομιζω οτι εχουμε κοινες πορειες κοινες θεσεις και κοινα οραματα για τον κλαδο

μπορει να "τσακωνομαστε" για το συλλογο μας αλλα στα δυσκολα ειμαστε ολοι παροντες και ολοι βλεπουμε το ιδιο πραγμα

κανουμε προσπαθειες (δυστηχως εμεις μονοι μας και χωρις αποτελεσμα μεχρι στιγμης) για να ενωσουμε το κλαδο

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

μην νομιζεται και μεις απογοητευμενοι ειμαστε και εχουμε το δικαιωμα να ειμαστε απογοητευμενοι περισσοτερο απο τον καθε ενα

ομως δεν το βαζουμε κατω και παλευουμε για οτι καλυτερο για ενα βημα καθε φορα.

θα μπορουσαμε να κατσουμε και μεις στα γραφεια μας και να κανουμε κριτικη εκ του ασφαλους δεν το κανουμε ομως

Η ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑς ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ

δεν μας φταιει κανεις

εμεις δεν συμμετεχουμε εμεις δεν υπερασπιζομαστε τα δικαιωματα μας

ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ

λεει το τραγουδι

με την συμμετοχη μας ας μην επιτρεψουμε λοιπον να γινουν αυτα που σχεδιαζουν καποιοι αλλοι για μας

και πολυ περισσοτερο να γινουν ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ

Για να μην απέχουμε...γιατί η αποχή πανικοβάλλει...τρομάζει...αποδυναμώνει...

Καλές προθέσεις μπορεί να υπάρχουν...και θέληση...αλλά στην πορεία κάπου προς την μέση το πράγμα πάντα στραβώνει.....για λόγους που όλοι ξέρετε αλλά δεν λέτε......

ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΝΑ

ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΕΝΟΧΟ.

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.....ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΕΣ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εμεις μπορουμε.... αλλα μονοι δεν ειμαστε.... εμεις ειμαστε οι πολλοι...

Xτες ακουσα μια φραση στο χαζοκουτι απο ενα μεταμεσονυκτιο πανελιστα

"Μην τους ακουτε , εμεις ειμαστε οι πολλοι αλλα ειμαστε ΣΚΟΡΠΙΟΙ ....."

Αυτο ειναι το προβλημα

Υ.Γ. Ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με το θεμα που ανοιξε ο Γρηγορης φαινεται οτι ειναι εντονα πολιτικοποιημενοι ασχετα αν απεχουν οι συμμετεχουν στα κοινα

Το σπιρτο χρειαζονται που θα τους αναψει τη φλογα του διαφορετικου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές προθέσεις μπορεί να υπάρχουν...και θέληση...αλλά στην πορεία κάπου προς την μέση το πράγμα πάντα στραβώνει.....για λόγους που όλοι ξέρετε αλλά δεν λέτε......

Ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι? Πες μας εσυ αν θελεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Είμαι και εγώ ένας νέος του 21ου πρώτου αιώνα και έχω κι εγώ ένα μεγάλο πρόβλημα όπως πολλοί άλλοι της ηλικίας μου το έχουν. Η διάφορα όμως είναι ότι αυτοί δεν γνωρίζουν την αλήθεια ενώ την γνωρίζω και εξακολουθώ να την πράττω. Μιλώ για την αυτοϊκανοποίηση ή τον αυνανισμό. Έχει χρόνια που προσπαθώ να νικήσω αυτόν τον πειρασμό και δεν τα καταφέρνω. Ίσως επειδή δεν το προσπάθησα όπως έπρεπε. Πάω εκκλησία κάθε Κυριακή. Νηστεύω όλες τις νηστείες του χρόνου, προσεύχομαι όμως πάλι δεν τα καταφέρνω. Μπορείτε να μου εισηγηθείτε μερικούς τρόπους έτσι ώστε να νικήσω αυτόν τον πειρασμό;

[ απαντάει ο Dr Ανανίας Καβάκας, Νευρολόγος-Ψυχίατρος ]

Απάντηση

Αγαπητέ φίλε,

Σε συγχαίρουμε για την τόλμη σου να αναφέρεις το πρόβλημα σου αυτό και να ζητήσεις βοήθεια. Υπάρχουν πολλοί άλλοι νέοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα και δεν τολμούν να το αποκαλύψουν ή να ζητήσουν κάποια συμβουλή για να το ξεπεράσουν. Η τόλμη σου δείχνει την επιθυμία σου να το υπερνικήσεις.

Γράφεις: «Έχει χρόνια που προσπαθώ να νικήσω τον πειρασμό και δεν τα καταφέρνω». Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς και τώρα να τα καταφέρεις. Τα δυστύχημα είναι ότι όσο πιο εύκολα αποκτιέται μια κακή συνήθεια, τόσο δύσκολά αποβάλλεται.

Ίσως δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει να είσαι ένα γνήσιο παιδί του Θεού και πως ένας πιστός μπορεί να ζήσει μια καθαρή ζωή, χωρίς κάθε λίγο να πέφτει στον ίδιο πειρασμό.

....

Πρακτικά μέτρα. Ποια είναι τα μέτρα αυτά που πρέπει να πάρω στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως ρωτήσεις. Αυτά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε ακριβώς, επειδή αγνοούμε τις πραγματικές συνθήκες της ζωής σου. Μπορείς όμως εσύ να τα εντοπίσεις, αν υποβάλλεις στον αυτό σου μερικές ερωτήσεις σαν κι αυτές:

Πότε παρασύρομαι στην κακή αυτή συνήθεια; Όταν νιώθω στεναχωρημένος, όταν είμαι απογοητευμένος, όταν είμαι αργόσχολος, όταν νιώθω ανία;

Ποιες ώρες γίνεται συνήθως αυτό; Το πρωί όταν, λόγω αργίας δεν χρειάζεται να ξυπνήσω νωρίς για να πάω στη σχολή μου, ή στη δουλειά μου; Τα μεσημέρι μετά από μια ή δύο ώρες ύπνου; Το βράδυ όταν πέφτω νωρίς στο κρεβάτι, επειδή δεν έχω κάτι να κάνω;

Επίσης, κάτω από ποιες συνθήκες γίνεται συνήθως; Όταν διαβάζω ή βλέπω κάτι στην τηλεόραση που με ερεθίζει σεξουαλικά; Όταν φαντάζομαι κάτι;

Η απάντηση σε τέτοιες ερωτήσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις ορισμένα πρακτικά μέτρα, ώστε να μην υποκύψεις εύκολα στον πειρασμό αυτό. Για παράδειγμα, αν γίνεται όταν είσαι στεναχωρημένος ή απογοητευμένος από κάτι, φρόντισε να αντιμετωπίσεις την απογοήτευση σου με τρόπο θετικό, όπως είναι μια τηλεφωνική συνομιλία με κάποιο έμπιστο σε σένα άτομο για να συμμεριστείς την αιτία της απογοήτευσής σου και να ζητήσεις τη συμβουλή του.

Αν συμβαίνει καθώς βλέπεις τηλεόραση κάτι που σε ερεθίζει άλλαξε αμέσως κανάλι. Δεν πρέπει ποτέ να επιτρέψουμε στον εαυτό μας να βρεθεί σε μια κατάσταση υψηλού κινδύνου σε σχέση με την αδυναμία μας. Τα απλά αυτά μέτρα ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να ενεργήσει σαν ένας φραγμός για σένα, μπορεί να σε προφυλάξουν από παγίδες του εχθρού.

Ας μη ξεχνούμε ότι από τη στιγμή που έρχεται μια κακή επιθυμία μέσα μας μέχρι τη εκτέλεσή της, παρεμβάλλονται συνήθως μερικοί ή άλλοτε πιο πολλοί κρίκοι μιας αλυσίδας σκέψεων, αποφάσεων ή πράξεων. Σπάζοντας έναν από τους κρίκους αυτούς και προτιμότερο από τους πρώτους, εμποδίζουμε την περαιτέρω πορεία μας προς την εκτέλεση της κακής επιθυμίας μας.

Μην πεις αυτό που συχνά λένε άλλοι νέοι: «Ο πειρασμός αυτός είναι πολύ μεγάλος. Ξεπερνάει τη δύναμή μου. Δεν μπορώ να αντισταθώ».

Έχεις τη δύναμη να αντισταθείς, επειδή η δύναμη της θέλησής μας που μας έχει χαρίσει ο Θεός είναι πολύ μεγάλη. Ας υποθέσουμε το εξής: « Αν τη στιγμή που εσύ είσαι έτοιμος να ενδώσεις στον πειρασμό της αυτοϊκανοποίησης, εμφανιστεί μπροστά σου ένας άντρας με ένα πιστόλι στο χέρι και σου πει: Αν ενδώσεις στον πειρασμό αυτό θα σου τινάξω τα μυαλά στον αέρα, τι λες; Θα βρεις ή όχι τη δύναμη να μην υποκύψεις στον πειρασμό; (σ.σ.: πόιιιν) :lol:

Η θέλησή μας είναι μια ισχυρή δύναμή που μπορεί να αντιτεθεί σε κάθε πειρασμό, ιδιαίτερα για μας που ακολουθούμε το Θεό.

*******************

Αυτάάάά!

Τι ταμπού και αυτό, τι ενοχές, τι προκατάληψη για μια φυσική λειτουργία του ανθρώπινου σώματος.

Ο θυμόσοφος λαός μας λέει:

1) Τράβα μια για να συνέλθεις! :) Λειτουργεί δηλαδή και ως αγχολυτικό, ως παυσίπονο!

2) Το πολύ το τάκα-τάκα κάνει το παιδί μ..... (το γνωστόν "Παν μέτρον Άριστον")

3) Τι είναι ένα άσπρο πράγμα με μαστίγιο;

4) Η χήρα με τα πέντε ορφανά.

Και το θεϊκό, ανακοίνωση εντός τσοντοκινηματογράφου:

"Παρακαλείσθε όπως αυνανίζεσθε κοσμίως και με σεβασμό προς τον περιβάλλοντα χώρον. Τηρείτε τας αποστάσεις μεταξύ σας και μην εκσπερματίζετε επί του τάπητος διότι δημιουργούνται κηλίδες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι? Πες μας εσυ αν θελεις ...

Το γλυκό δύσκολα το...αποφεύγεις και αν ναι.....σε τρώει η μαρμάγκα!

Ο έχων νου νοήτω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γλυκο προσωπικα δεν το αποφευγω καθολου ... μαλιστα το επιδιωκω σε ολες του τις εκφανσεις και σε ολες μου τις ενεργειες. Αν ειναι να πικραινομαι ποιος ο λογος να ασχολουμαι? Το πιασα το νοημα .... ευτυχως για μενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να διανθίσω λίγο ακόμη την ωραία κουβεντούλα,

έχω να προσθέσω να προσθέσω πως καιρό τώρα ... κάνω μικρά γράμματα ..... και χωράνε πολλά

να γραφτούνε .... εκεί όπου τα γράφω.

αυτά μας φάγανε στην ελλάδα. οι οργανώσεις, οι σύλλογοι και τα σωματεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιασα το νοημα .... ευτυχως για μενα....

Ευτυχώς και για μένα...είχα αρχίσει να ανησυχώ.... ;)

Δεν πιστεύω να κατάλαβες λάθος και να χάρηκα άδικα? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να διανθίσω λίγο ακόμη την ωραία κουβεντούλα,

έχω να προσθέσω να προσθέσω πως καιρό τώρα ... κάνω μικρά γράμματα ..... και χωράνε πολλά

να γραφτούνε .... εκεί όπου τα γράφω.

αυτά μας φάγανε στην ελλάδα. οι οργανώσεις, οι σύλλογοι και τα σωματεία.

Η γραφή σου είναι αντάξια του avatar σου! ;)

Τέλεια εκλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γλυκο προσωπικα δεν το αποφευγω καθολου ... μαλιστα το επιδιωκω σε ολες του τις εκφανσεις και σε ολες μου τις ενεργειες. Αν ειναι να πικραινομαι ποιος ο λογος να ασχολουμαι? Το πιασα το νοημα .... ευτυχως για μενα....
Ευτυχώς και για μένα...είχα αρχίσει να ανησυχώ.... ;)

Δεν πιστεύω να κατάλαβες λάθος και να χάρηκα άδικα? :(

Σχωράτε με που επεμβαίνω , αλλά επείδη το ξανθό είναι τιμή, δόξα και καμάρι μου , μπορείτε να μου πείτε και εμένα που δεν το έπιασα (το νόημα) .

ΥΓ Τα γλυκά είναι και η δική μου αδυναμία , αν παίζει κάποιο ρόλο .... :(:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχωράτε με που επεμβαίνω , αλλά επείδη το ξανθό είναι τιμή, δόξα και καμάρι μου , μπορείτε να μου πείτε και εμένα που δεν το έπιασα (το νόημα) .

ΠΟΛ για τους "ξανθούς" δεν έχει......

Για διαβητικούς ...παίζεται.....

Αυτά !!!!!!!

Σχετικά με το θέμα...που είναι πάλι το θέμα???

Το χρήμα πολύ εμίσησαν την δόξα ουδείς!!!!!!!!

Στρατιωτάκια πολεμάτε....για τους αρχηγούς σας.......ο κύκλος πάντα αρχίζει εκεί που τελειώνει, μα ποτέ δεν είναι τέλειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχωράτε με που επεμβαίνω , αλλά επείδη το ξανθό είναι τιμή, δόξα και καμάρι μου , μπορείτε να μου πείτε και εμένα που δεν το έπιασα (το νόημα) .

ΥΓ Τα γλυκά είναι και η δική μου αδυναμία , αν παίζει κάποιο ρόλο .... ;):(

Θα σου εξηγησω επειδη σ αγαπαω ...

Ολα τα πραματα στη ζωη εχουν πολλα νοηματα .... πιασε εσυ το νοημα οπως θελεις και σου παει καλυτερα και ασε τους αλλους να υποθετουν, να υπονοουν, να υποτιμουν, να υποπτευονται, να υποκρινονται, ....

Η ζωη ειναι μια .... και ο μπακλαβας γωνια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσοι συνάδελφοι είχαν απόψε το βραδάκι την δυνατότητα και την τύχη να παρακολουθήσουν στον ALTER σεμινάριο εφηρμοσμένης λογιστικής με ειδική μνεία στο Αρθρο 12 του ΚΒΣ!

Τύφλα να έχουν οι μέχρι σήμερα ΠΟΛ και ερμηνευτικές και το σεμινάριο γιά Α τάξη που διοργανώνει το ΟΕΕ :D

Σήμερα δώθηκε η Μπιστικότερη ερμηνία πού άκουσα ποτέ και αφορά τον χρόνο τιμολόγησης ;)

Κάθε φορά που ο πελάτης μας εξωφλεί μέρος της αξίας του εμπορεύματος ή των υπηρεσιών που του πουλήσαμε ή παρείσχαμε, τότε εκδίδουμε και το αντίστοιχο τιμολόγιο και φυσικά τότε θα πρέπει να αποδόσουμε και το ΦΠΑ και να καταχωρηθεί αυτό στα έσοδά μας! :rolleyes:

Μιά και είναι η πλέον τεκμηριωμένη ερμηνία πιστεύω πως οι σοφοί πατέρες του Εθνους μας θα την ενσωματώσουν αυτούσια στον υπό αναθεώρηση ΚΒΣ ώστε να μην αναμένομεν μεταγενέστερες εμηνευτικές του αξιοτίμου Κου επί των Οικονομικών και Οικονομίας Υπουργού μας. :(

Μετά το σημερινό "Σεμινάριο" αποφάσισα αύριο το πρωί να παραιτηθώ της εργασίας μου ως ακατάληλος να προασπίσω τα συμφέροντα του εργοδότου μου και να αποσυρθώ σε μονή εδρεύουσα κατά προοτίμηση είτε πλησίον της Χ. Τρικούπη είτε της οδού Ριγίλλης :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...