Προς το περιεχόμενο

Σύλλογοι Λογιστών & Λογιστές, αδιαφορία? κούραση? απογοήτευση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θέμα που ίσως το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασυζητήσουμε, μιας και τώρα τελευταία έχουμε αρκετές εξελίξεις σχετικές με το επάγγελμα μας.

Σκέφτηκα να το ξεκινήσω από μια τοποθέτηση της Χρύσας:

Καποιοι συλλογοι ειχαν ανακοινωσει τις τελευταιες μερες οτι ειχαν εκλογες ...

Ποσοι αραγε τους τιμησαν με την παρουσια τους ωστε τωρα να εχουν την απαιτηση να περιμενουν τις τοποθετησεις τους?

Ανωνυμοι λογιστες, αφωνοι και κακομοιροι.... και γω μαζι ....

και την τοποθέτηση του Θεόφιλου που ακολούθησε:

Είμαι της άποψης που λέει ότι δεν μπορεί ο απλός πολίτης-ψηφοφόρος να

παρέμβει στις εξελίξεις που μας επιβάλλονται.

Πεδίο δράσης λαμπρό λοιπόν για τους "εκπροσώπους" μας. Ας βγουν μπροστάρηδες, γι' αυτό

άλλωστε δεν πολιτεύονται για να ανοίγουν δρόμους, να προτείνουν το καινούριο? Και όχι να

διαχειρίζονται ήδη υπάρχουσες τελματωμένες καταστάσεις. Σε κάποιες δε περιπτώσεις για την

ανέλιξη τους και το προσωπικό τους συμφέρον.

Δεν σημαίνει λοιπόν ότι δεν θα καυτηριάσω έστω και μ' αυτό τον τρόπο τη δράση τους.

Και μη μου μιλήσετε για παρεμβάσεις τύπου ανατροπής της Πολ περί συγκεντρωτικών

καταστάσεων, την οποία ακόμα πανηγυρίζουν.

Δεν θα ήθελα συνεπώς να γίνει η αποχή μου το άλλοθι τους (ας έκαναν τουλάχιστον ένα

προσυνέδριο για του τύπους... να ακουστούμε κι εμείς...). Επιτρέψτε μου λοιπόν να μην

αισθάνομαι κακόμοιρος επειδή δεν λειτουργούν οι θεσμοί. Αν θέλουν στήριξη να την κερδίσουν.

Απογοητευμένος και άφωνος, ναι αισθάνομαι. Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω, να πάω να ψηφίσω

προτάσεις άλλων, χωρίς εγώ να έχω κάνει καμία και αυτό θα σήμαινε συμμετοχή και δημοκρατικές

διαδικασίες. Να μη μιλήσω για προτάσεις δημιουργίας εντυπώσεων, που πετιούνται στον κάλαθο

των αχρήστων.

Αν θέλουν στήριξη λοιπόν να την κερδίσουν.

Και φυσικά αν θέλουμε κι εμείς καλύτερη εκπροσώπηση να την διεκδικήσουμε.

Διαφορετικά κάποιοι άλλοι θα ενεργούν για λ/σμό μας και στο όνομά μας μ' ότι συνεπάγεται αυτό.

Χρύσα, απαντώ στην άποψη και όχι στη φίλη μου, την οποία γνωρίζω και σέβομαι για τη στάση

της αλλά και τη δράση της απέναντι στη ζωή την ίδια.

Κρηθέας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα θέμα που ίσως το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά πιστεύω ότι πρέπει να το ξανασυζητήσουμε, μιας και τώρα τελευταία έχουμε αρκετές εξελίξεις σχετικές με το επάγγελμα μας.

Σκέφτηκα να το ξεκινήσω από μια τοποθέτηση της Χρύσας:

και την τοποθέτηση του Θεόφιλου που ακολούθησε:

Σύλλογοι Λογιστών & Λογιστές, αδιαφορία? κούραση? απογοήτευση?

Αδιαφορώ γιατί κουράστηκα να απογοητεύομαι .

Αλλα προσωπικά ,

αλλάζω εύκολα διάθεση όταν υπάρχει θέληση και καλή παρέα. :rolleyes::D

Αυτά .

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύλλογοι Λογιστών & Λογιστές, αδιαφορία? κούραση? απογοήτευση?

Αδιαφορώ γιατί κουράστηκα να απογοητεύομαι .

Αλλα προσωπικά ,

αλλάζω εύκολα διάθεση όταν υπάρχει θέληση και καλή παρέα. :D:D

Αυτά .

Καλό βράδυ

Δεν αδιαφορω... με καιει που ειμαι εξω απο αυτη την ιστορια

οσες φορες ομως πλησιασα δεν τα καταφερα να περασω την πορτα

Θα χαιρομουν πολυ να ξαναπροσπαθουσα με μια καλη παρεα αυτη τη φορα...

Κιμωνα κριμα που ειμαστε μακρια ... εκει να εβλεπες τραγουδια που θα λεγαμε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόσφατες που διεξήχθησαν στην Ε.Φ.Ε.Ε. Ν. Λάρισας υπήρξε κάτι που μου έκανε άσχημη εντύπωση, η αποχή. Αρκετοί συνάδελφοι δεν έκαναν καν τον κόπο να έρθουν να ψηφίσουν αν και αρκετοί από αυτούς ήταν ταμειακά εντάξει. Το κακό μήνυμα φάνηκε από νωρίς, στις 2 συνελεύσεις που προηγήθηκαν των εκλογών μαζευτήκαμε ελάχιστοι, στην πρώτη ήταν περίπου 8-9 άτομα και στην δεύτερη ήμασταν 13.

Ένας άλλος σύλλογος της πόλης ο Σ.Ο.Λ. (Σύλλογος Οικονομολόγων Λάρισας) αν δεν κάνω λάθος (μακάρι να κάνω, αν κάνω παρακαλώ να με διορθώσετε) έχει «βαρέσει»* διάλυση. Αυτό το φαινόμενο δυστυχώς δεν είναι μοναδικό, και σε άλλες πόλεις λίγο πολύ τα πράγματα έτσι είναι.

Αλήθεια τι έφταιξε και οι σύλλογοι μας καταντήσανε έτσι?

Κομματισμός?

Απλή αδιαφορία?

«Καρεκλολατρεία»?

Κακή επικοινωνιακή πολιτική?

Διάσπαση σε οικονομολόγους και μη?

Έχουμε την διάθεση να βρούμε ο καθένας μέσα του τι τον ενόχλησε και απέχει ?

Ή έχουμε ήδη σκοτώσει την ελπίδα?

* (συγγνώμη για την αργκό αγαπητέ Κώστα Τρικ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αδιαφορω... με καιει που ειμαι εξω απο αυτη την ιστορια

οσες φορες ομως πλησιασα δεν τα καταφερα να περασω την πορτα

Θα χαιρομουν πολυ να ξαναπροσπαθουσα με μια καλη παρεα αυτη τη φορα...

Κιμωνα κριμα που ειμαστε μακρια ... εκει να εβλεπες τραγουδια που θα λεγαμε :lol:

Μακάρι να γινόταν αυτό ,

μακάρι τα άτομα αυτής εδώ της κοινότητας να κάναμε μία προσπάθεια .

Αυτό ήθελα να πώ με τα όσα έγραψα παραπάνω και ίσως να φάνηκε σαν μια άρνηση γενικότερα .

Δεν είμαι της αρνητικής αλλά της θετικής σκέψης και δεν θελω να αδικήσω το θέμα του Γρηγόρη.

Ισως να έπρεπε να βρισκόμαστε συχνότερα και όχι μόνο για τραγούδια .

Ισως κάποια στιγμή να τα καταφερουμε .

Τί λέτε και εσείς .??

Τα υπόλοιπα αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόσφατες που διεξήχθησαν στην Ε.Φ.Ε.Ε. Ν. Λάρισας υπήρξε κάτι που μου έκανε άσχημη εντύπωση, η αποχή. Αρκετοί συνάδελφοι δεν έκαναν καν τον κόπο να έρθουν να ψηφίσουν αν και αρκετοί από αυτούς ήταν ταμειακά εντάξει. Το κακό μήνυμα φάνηκε από νωρίς, στις 2 συνελεύσεις που προηγήθηκαν των εκλογών μαζευτήκαμε ελάχιστοι, στην πρώτη ήταν περίπου 8-9 άτομα και στην δεύτερη ήμασταν 13.

Ένας άλλος σύλλογος της πόλης ο Σ.Ο.Λ. (Σύλλογος Οικονομολόγων Λάρισας) αν δεν κάνω λάθος (μακάρι να κάνω, αν κάνω παρακαλώ να με διορθώσετε) έχει «βαρέσει»* διάλυση. Αυτό το φαινόμενο δυστυχώς δεν είναι μοναδικό, και σε άλλες πόλεις λίγο πολύ τα πράγματα έτσι είναι.

Αλήθεια τι έφταιξε και οι σύλλογοι μας καταντήσανε έτσι?

Κομματισμός?

Απλή αδιαφορία?

«Καρεκλολατρεία»?

Κακή επικοινωνιακή πολιτική?

Διάσπαση σε οικονομολόγους και μη?

Έχουμε την διάθεση να βρούμε ο καθένας μέσα του τι τον ενόχλησε και απέχει ?

Ή έχουμε ήδη σκοτώσει την ελπίδα?

* (συγγνώμη για την αργκό αγαπητέ Κώστα Τρικ.)

Η ζωή Γρηγόρη, η ζωή. Των "Δαναών τα δώρα"…Ο πολιτισμός του τίποτα…

Χάσαμε το όνειρο Γρηγόρη. Είτε γιατί ανακαλύψαμε την "Ιθάκη" είτε γιατί κάπου στο δρόμο χαθήκαμε.

Η πολιτική μας έλκει όχι γι’ αυτά που κάνει, αλλά για τα όσα υπόσχεται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απογοητεύεστε, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Στις δικές μας εκλογές είχαμε 100% συμμετοχή.

Τα προβλήματα και οι προβληματισμοί της κοινωνίας εμφανίζονται σε κάθε συντροφιά μεγαλύτερη των δύο ατόμων.

Όντως η αποχή (από τα πάντα) και η απάθεια (στα πάντα) έχουν πάρει μεγάλες διαστάσεις τελευταία και έχουν αυξητικές τάσεις.

Προσωπικά πάντως, είμαι αισιόδοξος.

Μπορεί να μη βλέπω φως στο τούνελ, αλλά έχω την ελπίδα ότι υπάρχει και θα εξακολουθώ να προσπαθώ να το φτάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πρόσφατες που διεξήχθησαν στην Ε.Φ.Ε.Ε. Ν. Λάρισας υπήρξε κάτι που μου έκανε άσχημη εντύπωση, η αποχή. Αρκετοί συνάδελφοι δεν έκαναν καν τον κόπο να έρθουν να ψηφίσουν αν και αρκετοί από αυτούς ήταν ταμειακά εντάξει. Το κακό μήνυμα φάνηκε από νωρίς, στις 2 συνελεύσεις που προηγήθηκαν των εκλογών μαζευτήκαμε ελάχιστοι, στην πρώτη ήταν περίπου 8-9 άτομα και στην δεύτερη ήμασταν 13.

Ένας άλλος σύλλογος της πόλης ο Σ.Ο.Λ. (Σύλλογος Οικονομολόγων Λάρισας) αν δεν κάνω λάθος (μακάρι να κάνω, αν κάνω παρακαλώ να με διορθώσετε) έχει «βαρέσει»* διάλυση. Αυτό το φαινόμενο δυστυχώς δεν είναι μοναδικό, και σε άλλες πόλεις λίγο πολύ τα πράγματα έτσι είναι.

Αλήθεια τι έφταιξε και οι σύλλογοι μας καταντήσανε έτσι?

Κομματισμός?

Απλή αδιαφορία?

«Καρεκλολατρεία»?

Κακή επικοινωνιακή πολιτική?

Διάσπαση σε οικονομολόγους και μη?

Έχουμε την διάθεση να βρούμε ο καθένας μέσα του τι τον ενόχλησε και απέχει ?

Ή έχουμε ήδη σκοτώσει την ελπίδα?

* (συγγνώμη για την αργκό αγαπητέ Κώστα Τρικ.)

Γρηγορη νομιζω οτι ολα αυτα που ανεφερες πιο πανω εχουν συμμετοχη περισσοτερη η λιγοτερη στην αποχη των λογιστων απο τα συνδικαλιστικα τους οργανα

Αλλα βλεποντας και την συμμετοχη στις προσφατες νομαρχιακες εκλογες καταλαβαινουμε ολοι οτι το φαινομενο ειναι γενικο και η δυσαρεσκεια του κοσμου για τις πολιτικες των εκαστοτε εξουσιαστων κατεφανεστατη .

Εχουμε σιχαθει την πολιτικη εξαιτιας των πολιτικων ....

Γιατι βρε Γρηγορη δεν μπορουμε να βλεπουμε προεδρο της ΓΣΕΕ να γινεται υπουργος Εργασιας σωματοφυλακα πρωην υπουργου πρωτο σε ψηφους στις νομαρχιακες της πολης του , πρωην διευθυντη υπουργειου στελεχος σε ελεγκτικη εταιρεια κλπ κλπ κλπ κλπ

Η αποχη ειναι πολιτικη σταση

Δεν ειναι ομως ολα τοσο μαυρα και απαισιοδοξα

Υπαρχουν φωνες αξιολογες με ιδεες που μπορουν να αντιστρεψουν την ολη κατασταση

Αρκει να συνειδοτποιησουν οτι δεν ειναι μονοι τους , οτι υπαρχουν και αλλοι με κοινες αντιληψεις και προβληματισμους .

Οργανωση χρειαζεται ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............

Η αποχη ειναι πολιτικη σταση

.........

Οργανωση χρειαζεται ....

Συγχωρέστε μου το χυδαίο των εκφράσεων πλην όμως πιστεύω πως αντικατοπτρίζουν το ακριβές στίγμα

Εαν δεχθούμε πως ο "κυρίαρχος λαός" είμαστε οι πόρνες και οι με οιονδήποτε τρόπο κυβερνήτες/εξουσιαστές μας οι προαγωγοί απο τους οποίους δεν μπορούμε να απαλλαγούμε παρά με συγκεκριμένο τροπο :rolleyes: , είναι προτιμότερο ο προαγωγός μας να είναι της "επιλογής" μας ή καθ' επιβολήν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε μου το χυδαίο των εκφράσεων πλην όμως πιστεύω πως αντικατοπτρίζουν το ακριβές στίγμα

Εαν δεχθούμε πως ο "κυρίαρχος λαός" είμαστε οι πόρνες και οι με οιονδήποτε τρόπο κυβερνήτες/εξουσιαστές μας οι προαγωγοί απο τους οποίους δεν μπορούμε να απαλλαγούμε παρά με συγκεκριμένο τροπο :rolleyes: , είναι προτιμότερο ο προαγωγός μας να είναι της "επιλογής" μας ή καθ' επιβολήν;

Οταν οι προαγωγοι ειναι " αρπα τον ενα και χτυπα τον αλλο" (θα τα ακουσω απο τον Μπαμπινιωτη )δηλαδη , πρεπει να επιλεξουμε τον καλυτερο κακο ? :unsure:

Δεν το θεωρεις λιγο συμβιβαστικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Οταν οι προαγωγοι ειναι " αρπα τον ενα και χτυπα τον αλλο" (θα τα ακουσω απο τον Μπαμπινιωτη )δηλαδη , πρεπει να επιλεξουμε τον καλυτερο κακο ? :rolleyes:

Δεν το θεωρεις λιγο συμβιβαστικο αυτο?

Είναι συμβιβασμός αλλά αν δεν μπορείς να φτιάξεις έναν καλό ή να φύγεις εντελώς........

Είναι καλύτερο να αφήνεις τους άλλους να διαλέγουν για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι προαγωγοι ειναι " αρπα τον ενα και χτυπα τον αλλο" (θα τα ακουσω απο τον Μπαμπινιωτη )δηλαδη , πρεπει να επιλεξουμε τον καλυτερο κακο ? :unsure:

Δεν το θεωρεις λιγο συμβιβαστικο αυτο?

"οι με οιονδήποτε τρόπο κυβερνήτες/εξουσιαστές μας οι προαγωγοί απο τους οποίους δεν μπορούμε να απαλλαγούμε παρά με συγκεκριμένο τροπο :unsure: "

Μήπως αντί συμβιβασμού είπα κάτι άλλο αγαπητέ συνάδελφε; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως υπαρχουν αρκετά βασικά σημεία στο θέμα αυτό , επιλέγω τα δύο βασικότερα που είναι :

Ο πασίγνωστος σε όλους μας κομματισμός που διακατέχει συλλόγους, επιμελητηρία, σχολεία , εκκλησίες , γήπεδα , ψυχές και σκέψεις , οπότε είναι λιγακι δύσκολο να μην διακατέχει και τον δικό μας κλάδο με αποτέλεσμα διοικήσεις πρόεδροι αντιπρόεδροι και λοιποί διοικούντες συλλόγων και επιμελητηρίων σε ποσοστό άνω του 80% να συμβαδίζουν πάντα με το χρώμα του χάρτη της χώρας μας που καποιες φορές είναι μπλέ κάποιες φορές είναι πράσινος και έχει και μερικές κουκίδες κόκκινο.

Και καθόμενοι στις μαλακές καρέκλες τους να κρυφοκοιτάζουν από το παράθυρο του γραφείου τους , ένα άλλο γραφείο , με θέα την Ακρόπολη.

Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις που γρήγορα όμως απογοητεύονται ή "εξαφανίζονται" και γίνονται η επιβεβαίωση του κανόνα.

Ακραία η άποψη μου αλλά αυτή είναι ,

δεν μπορείς να λειτουργήσεις συλλογικά και για το καλό του συλλόγου όταν είσαι φερέφωνο και παίρνεις εντολές άνωθεν και όχι από τα μέλη ή τέλος πάντων όταν τα μέλη σου είναι και αυτά φερέφωνα με χρωματισμένο ήχο, γιατί πολύ απλά ότι πεί ο μπλέ αρχηγός είναι σωστό και φταίει για όλα ο πράσινος ή ότι πεί ο πράσινος αρχηγός είναι σωστά και φταίει για όλα ο μπλέ ή ότι πεί ο κόκκινος αρχηγός είναι σωστά και αυτά θα φανούν όταν γίνει σαν τον μπλέ ή τον πράσινο .(Δείτε ας πούμε για παράδειγμα το θέμα του diba για τις τράπεζες)

Τα προβλήματα είναι πάντα τα ίδια και δεν αλλάζουν ΠΟΤΕ.

Κάποια ημέρα λοιπόν (νομίζω ήταν πράσινη) ήρθε και το δεύτερο κατ'εμέ πρόβλημα που ακούει στο όνομα "τάξεις Α,Β,Γ, Γ+και Δ" του γνωστού σε όλους μας ΠΔ, τάξεις οι οποίες χωρισαν τον κλάδο σε στρατόπεδα και εγινε ο χαμός , ομηρικές μάχες για τον αν αξίζουν οι εμπειρικοί να είναι λογιστές , για το εάν στα ΑΕΙ έχει αρκετά μαθήματα λογιστικής και οικονομίας για το εαν μπορούν οι των ΤΕΙ να μιλούν για τους ΙΕΚ και το μόνο που δεν έχει ορισθεί ακόμα είναι ο τόπος και ο χρόνος της τελικής μάχης που από ότι υπολογίζω θα πρέπει να είναι κάπου εκεί κοντά στην πλάτεία συντάγματος .

Για το πρώτο δύσκολα τα πράγματα , θέλει αρκετούς φορουμίστες για "μπροστάρηδες " και αρκετούς φορουμίστες για ψηφοφόρους , όχι όμως ακατόρθωτο .

Για το δεύτερο τα πράγματα ακόμα πιό απλά ,

Ψηφίζεις ένα νέο ΠΔ ή “περνάς” σε κάποιο νόμο ένα άρθρο που δίνει μακροχρόνια την λύση στον επάγγελμα του λογιστή και λέει πχ:

Από 01/01/20.. το επάγγελμα του λογιστή φοροτέχνη ασκούν μόνο οι κάτοχοι πτυχίου ............... Οι ασκούντες το επάγγελμα του λογιστή φοροτέχνη μέχρι και 31/12/20.. που δεν είναι κάτοχοι πτυχίου ................(ίδιου με το παραπάνω) θα πιστοποιήσουν τις γνώσεις τους και το επίπεδο αυτών με ειδικές εξετάσεις που θα γίνουν μέχρι την 31/12/20...

ή κάπως έτσι βρε παιδί μου δεν είμαι ειδικός ούτε στέλεχος του οεε ,

αλλά πρέπει να δωσετε κύριοι ένα τέλος , και αφού θελετε να είναι το επάγγελμά μας σαν του ιατρού και του δικηγόρου πρέπει να οργανώσετε πλάνο τουλάχιστον τετραετές έτσι ώστε να έχουν την δυνατότητα οι σημερινοί μαθητές του γυμνασίου, ας πούμε, να επιλέξουν και να ξερουν πώς για να γίνουν λογιστές θα πρέπει να κάνουν συγκεκριμένα πράγματα .

Εσείς σήμερα έχετε καταφερει το ακατόρθωτο , να μπορούν χιλιάδες σπουδαστές να σπουδάζουν για λογιστές και στην ουσία να μην μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα , το τελευταίο που θυμάμαι είναι μια ανακοίνωση του ΟΕΕ που θέλει λέει να θωρακίσει το επάγγελμα αποκλείοντας από αυτό, τους απόφοιτους των ανοικτών πανεπιστημίων !!!!!!!!!!!!!!!

Αν το 1998 οι νομοθέτες του γνωστού ΠΔ και οι συμβουλάτορες τους ήθελαν να δωσουν λύση θα το είχαν κάνει , αλλά λειτούργησαν πρόχειρα και όχι μόνο για μια ακόμα φορά με τα γνωστά αποτελέσματα , αν είχε γίνει αυτό σήμερα θα είχε ξεκαθαρίσει το θολό τοπίο.

Πώς μπορείς ένα επάγγελμα που δεν προυποθέτει πανεπιστημιακή μόρφωση γιά την άσκησή του να θές να το κάνεις σαν αυτό των ιατρών και των δικηγόρων σε μία νύχτα , χωρίς να καλύψεις τους ήδη επαγγελματίες του χώρου.

Απλά , δεν γίνεται είναι αντισυνταγματικό .

Το μόνο θετικό από όλη αυτή την ιστορία , ήταν μερικά εκατομμύρια ευρώ που κονόμησε το ΟΕΕ από άδειες προσωπικές, εταιρικές, ανανεώσεις συνδρομων μελών του και μη!!!!!!!!!!! και με το τελευταίο και φοβερό να είναι δωρεάν το μονοήμερο σεμινάριο κατάρτισης για να μπορείς να γίνεις λογιστής Β Τάξης αλλά να πληρώσεις 117 ευρώ για να παραλάβεις την νεα σου άδεια .!!!!!!!!!!!

Μάλλον πληρωθηκαν οι καφέδες τα ανέκδοτα και η κατάρτιση.

Και εδώ ας τραγουδήσουμε ... για τα λεφτά τα κάνεις όλα για τα λεφτά δεν μ'αγαπάς μα θα΄ρθει καποτε η ώρα που δεν θα ξέρεις που χρωστάς.

Οσο λοιπόν θα συζητάτε σοβαρά για την θωράκιση του επαγγελματος με ψευτοσεμινάρια με ψευτοάδειες με ψευτοτάξεις και με ψευτοπολιτικά παιχνίδια τόσο κανείς δεν θα μας παίρνει στα σοβαρά και θα γελά μαζί μας .

Αλήθεια πόσο κάνει μια άδεια , αν ξερει κανείς ας μου απαντήσει γιατί θελω να αγοράσω μία που δεν έχω.

Απλές σκέψεις ενός απλού συναδέλφου (ή μή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή Γρηγόρη, η ζωή. Των "Δαναών τα δώρα"…Ο πολιτισμός του τίποτα…

Χάσαμε το όνειρο Γρηγόρη. Είτε γιατί ανακαλύψαμε την "Ιθάκη" είτε γιατί κάπου στο δρόμο χαθήκαμε.

Η πολιτική μας έλκει όχι γι’ αυτά που κάνει, αλλά για τα όσα υπόσχεται…

Μήπως η "πολιτική" στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρέπε να μας έλκει για να πετύχουμε εμείς σαν κλάδος, για να βγούμε ρε φίλε από το τέλμα που έχει βυθιστεί ο κλάδος μας?

Την "Ιθάκη" Θεόφιλε δεν την ανακαλύψαμε ίσα ίσα αγνοούμε την ύπαρξή της. Όταν με το καλό ανοίξουμε τα μάτια μας και την δούμε κάπου εκεί στο βάθος ίσως ξυπνήσει μέσα μας και η θέληση να φτάσουμε εκεί μια ώρα νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........

........

Η αποχη ειναι πολιτικη σταση

........

........

Δεκτό, απλά εγώ διαφωνώ με το παραπάνω.

Να μου συγχωρεθεί το παρακάτω σχόλιο από όσους δεν με γνωρίζουν, για τους υπόλοιπους δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα όσοι με ξέρουν έστω και λίγο δεν θα με παρεξηγήσουν.

Η άποψη μου είναι οτι οι πολιτικοί είναι ψυχροί χασάπηδες & θεωρώ πως η αποχή είναι για τα πρόβατα που πάνε για σφαγή. Αυτά τα από μόνα τους δεν πάνε με τίποτα πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία, ποιος ο λόγος και ποιον εξυποηρετεί η ύπαρξη πολλών συλλόγων?

Γιατί να μην είναι όλοι οι ελευθέροι επαγγελματίες μέλη στην ΠΟΦΕΕ?

Με ποια λογική γίνεται αυτό το πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως υπαρχουν αρκετά βασικά σημεία στο θέμα αυτό , επιλέγω τα δύο βασικότερα που είναι :

Ο πασίγνωστος....Απλές σκέψεις ενός απλού συναδέλφου (ή μή).

Κίμωνα και γιάντα να τσ'αφήνουμε ν'αλλωνίζουνε;

Ποιό εύκολα δε θα κάνουνε το κέφι ντονε μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία, ποιος ο λόγος και ποιον εξυποηρετεί η ύπαρξη πολλών συλλόγων?

Προφανώς εννοείς για την ύπαρξη άνω της μιας ομοσπονδίας στην οποία να υπάγονται οι συλλόγοι.

...γιατί Γρηγόρη κάθε Νομός θέλει το σύλλογο του.

Γιατί να μην είναι όλοι οι ελευθέροι επαγγελματίες μέλη στην ΠΟΦΕΕ?

Πες μου να σου πω ν'ανεβούμε το βουνό...

Δεν θα μου πεις..

Δεν θα σου πω...

Ε Γρηγόρη .. πως να ανεβούμε το βουνό;

Με ποια λογική γίνεται αυτό το πράγμα?

Ελα τώρα .. κάποια λογική θα υπάρχει...

που πρέπει να πέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εννοείς για την ύπαρξη άνω της μιας ομοσπονδίας στην οποία να υπάγονται οι συλλόγοι.

...γιατί Γρηγόρη κάθε Νομός θέλει το σύλλογο του.

Άλλο πράγμα Κωνσταντίνε μου η ύπαρξη ενός συλλόγου σε κάθε Νομό και άλλο τρεις, ένας σύλλογος της ΠΟΦΕΕ, ένας σύλλογος της ΑΚΙΟΕ και ένας της ΠΕΦΕ. Μιλάω για διάσπαση και διαχωρισμό.

Πες μου να σου πω ν'ανεβούμε το βουνό...

Δεν θα μου πεις..

Δεν θα σου πω...

Ε Γρηγόρη .. πως να ανεβούμε το βουνό;

Απλό είναι, ας ξεκινήσουν οι οικονομολόγοι ελεύθεροι επαγγελματίες κάνοντας μια εγγραφή στην ΠΟΦΕΕ είναι μια καλή αρχή, δεν νομίζεις? Οι ελεύθεροι επαγγελματίες με τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Ελα τώρα .. κάποια λογική θα υπάρχει...

που πρέπει να πέσει...

Με έβαλες σε μεγάλο πειρασμό τώρα.

Έλα μου ντε, σίγουρα κάτι υπάρχει αλλά γιατί το μυαλό μου πάει σε "καρέκλες" "φούμαρα" και στην "εφηβική ασθένεια" που περιγράφει ο Doctor στο μπλογκ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την "Ιθάκη" Θεόφιλε δεν την ανακαλύψαμε ίσα ίσα αγνοούμε την ύπαρξή της. Όταν με το καλό ανοίξουμε τα μάτια μας και την δούμε κάπου εκεί στο βάθος ίσως ξυπνήσει μέσα μας και η θέληση να φτάσουμε εκεί μια ώρα νωρίτερα.

Σωστή η παρατήρησή σου Γρηγόρη, να το προσθέσω στο παρακάτω:

Χάσαμε το όνειρο Γρηγόρη.

- είτε γιατί ανακαλύψαμε την "Ιθάκη"...

- είτε γιατί κάπου στο δρόμο χαθήκαμε...

- τέλος, μπορεί να αγνοούμε και την ίδια της την ύπαρξη.

Μήπως η "πολιτική" στην συγκεκριμένη περίπτωση θα έπρέπε να μας έλκει για να πετύχουμε εμείς σαν κλάδος, για να βγούμε ρε φίλε από το τέλμα που έχει βυθιστεί ο κλάδος μας?

Να συμφωνήσω, στο θα έπρεπε. Κατά συνέπεια έτσι όπως το θέτεις, να νιώσουμε ότι δεν

πάει άλλο. Αλλά κατά παραγγελίαν δεν γίνεται.

Άποψή μου, η πολιτική πρέπει να υπόσχεται... να ανοίγει δρόμους... όχι μόνο να διαχειρίζεται.

Να εμπνέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου, η πολιτική πρέπει να υπόσχεται... να ανοίγει δρόμους... όχι μόνο να διαχειρίζεται.

Να εμπνέει...

Εσύ Θεόφιλε μιας και το έθεσες τι είδους έμπνευση περιμένεις στον κλάδο μας για να δούμε μια άσπρη μέρα ή έστω ρε φίλε για να αρχίσεις να συμμετέχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ Θεόφιλε μιας και το έθεσες τι είδους έμπνευση περιμένεις στον κλάδο μας για να δούμε μια άσπρη μέρα ή έστω ρε φίλε για να αρχίσεις να συμμετέχεις?

Δεν είμαι μόνο εγώ που δεν συμμετέχω. Αν και βαθειά πολιτικοποιημένος.

Ο Αξελός λέει κάτι σχετικό που μου αρέσει, ίσως βοηθήσει:

H πρόγνωση αυτού που πρόκειται να έρθει, που ήδη έρχεται, ακούει φωνές μακρινές, του

παρελθόντος που δεν έχει παρέλθει. Ανιχνεύει με οξύτητα το παρόν. Και κοιτάζει προς την

κατεύθυνση του μέλλοντος που αναγγέλλεται.

Μια τέτοια πολιτική πρόταση θα ήθελα Γρηγόρη.

Διαφορετικά:

εξαντλείται σε άκαρπες προσπάθειες ψυχολογικές, κοινωνιολογικές και

πολιτιστικές. Σε ό,τι αφορά τις απαστράπτουσες θεραπείες, αυτές παραμένουν συσκοτισμένες

από την τάξη των γιατρών και από τις συνταγές τους.

Θα μου πεις ότι θεωρητικολογώ...για να δημιουργήσω εντυπώσεις.

Χωρίς τη θεωρία όμως τι να κάνω πράξη. Απλά θα αναπαράγω μια ήδη τελματωμένη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τις τοποθετήσεις των συναδέλφων με το θέμα που ξεκίνησε ο Γρηγόρης πριν από 5 μέρες.

Να πω και γω μερικές από τις σκέψεις μου .

Υπάρχει ένα γενικότερο δεδομένο που όλοι λίγο ή πολύ το λέμε αλλά λίγοι ίσως το βλέπουν σε όλη του την διάσταση. Το δεδομένο είναι η γενική απαξίωση των πάντων . Οι πολιτικοί μας φροντίζουν για την πάρτη τους, οι συνδικαλιστές μας το ίδιο, οι γιατροί , οι εφοριακοί , οι υπάλληλοι της πολεοδομίας τα παίρνουν, τα κόμματα εξυπηρετούν συμφέροντα, μέχρι και ο Χριστόδουλος μόνο με τα του Θεού του δεν ασχολείται.

Για όλα αυτά, ευτυχώς, υπάρχουν οι Δημοσιογράφοι, ο τύπος γενικά, που μας τα θυμίζουν. Ο κ. Μάκης , ο κ. Ευαγγελάτος, ο κ. Πρεντετέρης, ο κ. Κακαουνάκης κλπ κλπ και όλοι αυτοί οι Σταυροφόροι στο πόλεμο κατά της διαφθοράς και της σήψης. (και φυσικά, πίσω από όλα αυτά, ο κ. Λαμπράκης –αφεντικό του πολιτισμού και της παιδείας- , ο κ. Μπόμπολας –μεγαλο (μα πολύ μεγαλο) εργολάβος, ο κ. Τεγόπουλος της Αδέσμευτης Ελευθεροτυπίας –θυμάστε το ‘στηρίζουμε την αλλαγή , ελέγχουμε την εξουσία’ ? ο Αλαφούζος και ο Κοντομηγάς - αλλά και ο κ. Πέτρος, ο Κωστόπουλος ντε, ο διδάξας το lifestyle, και τόσοι μα τόσοι άλλοι). Έρχονται λοιπόν αυτοί και μας λένε σε τι διεφθαρμένη κοινωνία ζούμε. (Πρόσφατο είναι το παράδειγμα ενός εκδότη που στα έντυπά του υπήρχαν τεράστιοι τίτλοι του στυλ ‘ ΑΛΒΑΝΟΣ Ο ΔΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΣΤΥΓΕΡΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ’ ή ‘ΟΡΓΙΑΖΕΙ Η ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΜΑΦΙΑ’ και ενός ‘δημοσιογράφου’ παρουσιαστή που έστηνε ρεπορτάζ από τα παραμεθόρια χωριά με τους κατοίκους τους να κρατούν καραμπίνες και να πυροβολούν στον αέρα, έτοιμους να υπερασπιστούν τα χωριά τους από τους Αλβανούς μαφιόζους , οι οποίοι από τα παράθυρα κατακεραύνωναν τους ‘ρατσιστές’ κατοίκους της Αμάρυνθου).

Όλοι αυτοί σε αγαστή συνεργασία και διαπλοκή φροντίζουν να μας πλασάρουν το ‘όλοι τα παίρνουν’ έτσι ώστε να το συνηθίσουμε πια και να μην μας κάνει τόση εντύπωση .

Και ναι, υπάρχουν πολιτικοί βουτηγμένοι στο μαύρο χρήμα, γιατροί , εφοριακοί, δημόσιοι υπάλληλοι με βίλες , κουρσάρες και κότερα.

Μα ξεχνάμε ότι υπάρχει και ο λαός, το πλήθος, η μάζα, που δουλεύει με μισθούς πείνας, αγωνίζεται να σπουδάσει τα παιδιά του, ζει σε τριαράκι, και κάθε μέρα που ξυπνά με την αγωνία του μεροκάματου και κάθε βράδυ ονειρεύεται μια καλύτερη ζωή. Και σ αυτόν τον λαό τι προσφέρουν όλοι αυτοί οι διαπλεκόμενοι? Τις ειδήσεις των 8, τα μεσημεριανά με το ποιος πήδηξε ποια , και τα βραδινά συντροφιά με την Σεμίνα, τον Μικρούτσικο και τον Γρηγόρη.

Οι απεργίες των εκπαιδευτικών γίνονται θέμα μόνο για να ‘περάσουμε’ την γραμμή του ‘τι φταίνε τα παιδιά μας’ ή για τα επεισόδια που έγιναν στο συλλαλητήριο. Να στρέψουν δηλαδή την κοινωνία ενάντια σε κάθε ομάδα που τολμά να αγωνίζεται για κάτι καλύτερο. (δεν πάει πολύς καιρός που οι αγρότες της Κρήτης, λίγο μετά τις δικές τους κινητοποιήσεις στράφηκαν εναντίων των ναυτεργατών που ζητούσαν και αυτοί μια καλύτερη ζωή).

Και μεις στον καναπέ μας αραχτοί κάνουμε ζάπινγκ και γυρνάμε την TV μας στον Φερεντίνο, με το απατηλό όνειρο ότι εμείς είμαστε οι τυχεροί που κέρδισαν τα 175.000 ευρώ.

Και όταν έρθει η ώρα να σηκωθούμε από τον καναπέ μας και ασχοληθούμε λίγο με τα δικά μας –το σωματείο, τον σύλλογο- ο κώλος μας έχει πιαστεί και δεν βαριέσαι βρε αδελφέ, και τι θα αλλάξει, όλοι ίδιοι είναι.

Μα εμείς πρέπει να το αλλάξουμε. Μόνο εμείς μπορούμε. Να καταλάβουμε επιτέλους ότι η αποχή πλέον δεν είναι πολιτική πράξη, αλλά στην ουσία είναι αυτό που μας ‘εκπαιδεύσαν’ να κάνουμε , να αδιαφορούμε.

Ναι, η κοινωνία μας έχει πρόβλημα διαφθοράς, διαπλοκής, συναλλαγής. Και θα έχει για όσο καιρό εμείς ‘δειλοί μοιραίοι και άβουλοι αντάμα , προσμένουμε ίσως κάποιο θάμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκέψεις του Χαλκιδέου συνονόματου εκφράζουν κι εμένα.

Θέλω όμως να προσθέσω μία παράμετρο.

Οι στρατιώτες -αφορμή η υπογραφή του- (έστω ότι) είναι πρόθυμοι να πολεμήσουν, στρατηγούς έχουμε να τους οδηγήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη

Να το παίξω και γω λίγο Κίμωνας και να σου αφιερώσω τα τραγούδι του Μάνου Χατζιδάκι σε ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη

Τέσσερις στρατηγοί

Τέσσερις στρατηγοί κινάν και παν

για πόλεμο στο μακρινό το Ιράν

Ο πρώτος από πόλεμο δεν κάτεχε

ο δεύτερος στις κακουχιές δεν άντεχε

O τρίτος ήταν υποκείμενο γελοίο

κι ο τέταρτος φοβότανε το κρύο

Τέσσερις στρατηγοί κινάν και παν

αλλά δε φτάνουνε ποτέ στο Ιράν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...