Προς το περιεχόμενο

Οι τραπεζες ιδρυουν λογιστικες εταιρειες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά που γράφει ο Απόστολος σκέφτομαι συνέχεια κι εγώ και έχω έρθει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ούτε χαϊρι, ούτε προκοπή σ' αυτήν την έρμη χώρα.

Δυστυχώς η μόνη λύση (για έναν ακόμη κλάδο της Ελληνικής οικονομίας) είναι το εξωτερικό !

<_<

Υ.Γ. Δεν υπερβάλλω... εγώ προσωπικά ήδη κάνω κινήσεις για μεγάλο φορέα εξωτερικού (του κλάδου μας).

Το μόνο που δεν έχουν εκεί είναι τσιπουράκια (ή ρακιές... όπως το θέλει κανείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για να πάω και λίγο παρά πέρα την συζήτηση.

...............................

Ποιος κύριος-μέλος του Ο.Ε.Ε. δεν γνωρίζει για τις μουσαντένιες άδειες που πολλά μέλη του κατέχουν?

Ποιος κύριος-μέλος του Ο.Ε.Ε. έχει τα κότσια να βγάλει μια λίστα με τις πληρωμένες άδειες στην δημοσιότητα?

.........................................................

Όταν βλέπουμε τα σκούρα, αρχίζουμε τις συγκρίσεις με γιατρούς και δικηγόρους. Αλήθεια πειθαρχικό για οικονομολόγους-λογιστές υπάρχει?

ΥΣ: Τα ερωτήματα είναι άκρως ρητορικά!!

Μαρία θα παρατηρήσω το εξής στα γραφόμενα σου : Δεν απαιτείται να είναι κάποιος μέλος στο Ο.Ε.Ε. για να καταγγείλει ένα τόσο σημαντικό γεγονός σαν αυτό που αναφέρεις . . Εδω πρόκειται για απάτη . Απεναντίας είναι υποχρέωση κάθε πολίτη να γνωστοποιεί τα κακώς κείμενα και να καταγγέλλει πρόσωπα και πράγματα ανεξαρτήτως θέσεως . Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα , και έχεις απτές αποδείξεις , δεν έχεις παρά να το καταγγείλλεις επίσημα και να βάλεις αυτούς τους "κυρίους" στην θέση τους , εκεί που τους αξίζει , δηλαδή στον…. πάγκο τους . Αν όμως δεν γνωρίζεις πραγματικά περιστατικά ή αυτά που αναφέρεις είναι φήμες που έχουν φτάσει στ αυτιά σου και δεν έχεις αποδείξεις τότε, πίστεψε με κινδυνεύεις να βρεθείς στην αντίπερα όχθη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία θα παρατηρήσω το εξής στα γραφόμενα σου : Δεν απαιτείται να είναι κάποιος μέλος στο Ο.Ε.Ε. για να καταγγείλει ένα τόσο σημαντικό γεγονός σαν αυτό που αναφέρεις . . Εδω πρόκειται για απάτη . Απεναντίας είναι υποχρέωση κάθε πολίτη να γνωστοποιεί τα κακώς κείμενα και να καταγγέλει πρόσωπα και πράγματα ανεξαρτήτως θέσεως . Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα , και έχεις απτές αποδείξεις , δεν έχεις παρά να το καταγγείλεις επίσημα και να βάλεις αυτούς τους "κυρίους" στην θέση τους , εκεί που τους αξίζει , δηλαδή στον…. πάγκο τους . Αν όμως δεν γνωρίζεις πραγματικά περιστατικά ή αυτά που αναφέρεις είναι φήμες που έχουν φτάσει στ αυτιά σου και δεν έχεις αποδείξεις τότε, πίστεψε με κινδυνεύεις να βρεθείς στην αντίπερα όχθη .

Kωστα η Αθηνα ειναι μεγαλη και απροσωπη και ειναι δυσκολο να αντιληφθεις πολλα πραγματα που συμβαινουν γυρω σου

Οι επαρχιακες πολεις ειναι κλειστες κοινωνιες οπου το καλο και το κακο μαθαινονται γρηγορα

και ειναι δυσκολο να περασουν απαρατηρητα ορισμενα πραγματα

Απλα πολλες φορες το αισθημα της αυτοσυντηρησης σε εμποδιζει να πραξεις αυτα που πρεπει

Και γι αυτο βεβαια νοιωθεις παντα τυψεις.....

Υ.Γ. Η Μαρια ζει και εργαζεται στην Αθηνα αλλα εχει πολλους φιλους επαρχιωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διομήδη κι εγω παιδί επαρχίας είμαι παρόλο που ζω στην Αθηνα . Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις . Ομως το ζήτημα δεν είναι που μένεις αλλά το τι κάνεις όταν μαθαίνεις κάτι ανάλογο . Πρέπει αυτό που μαθαίνεις να το τεκμηριώνεις και φυσικά μετα να πράξεις τα δέοντα με όποιο κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά έσβησα αυτό που ήθελα να γράψω.

Βελτιώνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφει ο Απόστολος σκέφτομαι συνέχεια κι εγώ και έχω έρθει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ούτε χαϊρι, ούτε προκοπή σ' αυτήν την έρμη χώρα.

Δυστυχώς η μόνη λύση (για έναν ακόμη κλάδο της Ελληνικής οικονομίας) είναι το εξωτερικό !

<_<

Υ.Γ. Δεν υπερβάλλω... εγώ προσωπικά ήδη κάνω κινήσεις για μεγάλο φορέα εξωτερικού (του κλάδου μας).

Το μόνο που δεν έχουν εκεί είναι τσιπουράκια (ή ρακιές... όπως το θέλει κανείς).

Αυτα που γραφει ο Αποστολος ταχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα, ταχουμε αποδεχτει, εχουμε συμφωνησει αλλα παντα στα ιδια καταληγουμε....

Να τολμησω ,Γιαννη, να ρωτησω γιατι αυτος ο φορεας του εξωτερικου (οσο μπορω να φανταστω τι εννοεις) δεν μπορει να αναπτυχθει και στην Ελλαδα ?

Τι ειναι αυτο που δεν μας αφηνει να φτιαξουμε εμεις τις μεγαλες εταιρειες πριν αυτες μας διαλυσουν?

Μηπως και καπου εκει βρισκεται η βαση των προβληματων μας?

Γιατι δεν το βλεπουμε οτι ο,τι ισχυει για ολα τα μικρομαγαζα ισχυει και για μας?

Ο δρομος ειναι χωρις επιστροφη για ολους μας και εκει δεν θα ξεχωρισουν ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................................................................

.........

ΥΣ διάβασα σε εφημερίδα απαντήσεις ενός πανεπιστημιακού φροντιστηρίου σε θέματα γιοα το Ασεπ

οι προκαταβολές πελατών ειναι βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις και δεν εμφανίζονται αφαιρετικά των πελατών στο ενργητικό <_<

Το παράλογο και το αστείο που βρίσκεται?

Μα μόνο ένας που δεν γνωρίζει τι εστί "πανεπιστήμιο", τι εστί "φροντιστήριο", τι εστί "πανεπιστημιακό φροντιστήριο" και τι εστί "Ασεπ" θα μπορούσε να γράψει "για απαντήσεις ενός πανεπιστημιακού φροντιστηρίου σε θέματα γιοα το Ασεπ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία θα παρατηρήσω το εξής στα γραφόμενα σου : Δεν απαιτείται να είναι κάποιος μέλος στο Ο.Ε.Ε. για να καταγγείλει ένα τόσο σημαντικό γεγονός σαν αυτό που αναφέρεις . . Εδω πρόκειται για απάτη . Απεναντίας είναι υποχρέωση κάθε πολίτη να γνωστοποιεί τα κακώς κείμενα και να καταγγέλλει πρόσωπα και πράγματα ανεξαρτήτως θέσεως . Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα , και έχεις απτές αποδείξεις , δεν έχεις παρά να το καταγγείλλεις επίσημα και να βάλεις αυτούς τους "κυρίους" στην θέση τους , εκεί που τους αξίζει , δηλαδή στον…. πάγκο τους . Αν όμως δεν γνωρίζεις πραγματικά περιστατικά ή αυτά που αναφέρεις είναι φήμες που έχουν φτάσει στ αυτιά σου και δεν έχεις αποδείξεις τότε, πίστεψε με κινδυνεύεις να βρεθείς στην αντίπερα όχθη .

Κώστα καλημέρα. Πίστεψε με άν είχα αποδείξεις στα χέρια μου για όσα αναφέρω παραπάνω θα ήμουν ήδη στον εισαγγελέα.

Οι συγκεκριμένες καταγγελίες έγιναν από στελέχη του Ο.Ε.Ε. και από όσο γνωρίζω σκοπεύουν να κινήσουν διαδικασίες.

Αυτό που εγώ προσπάθησα να κάνω μέσα από την δημοσίευση μου, αν και μη μέλος του Ο.Ε.Ε., είναι να ζητήσω να επισπευθούν αυτές οι κινήσεις, γιατί το όλο θέμα χορήγησης αδειών από το παράθυρο είναι επιεικώς απαράδεκτο και όχι μόνο.

Όλοι μας νοιαζόμαστε για την θωράκιση του επαγγέλματος. Πολλές φορές καταλήγουμε σε κόντρες για το ποιοι θα έπρεπε να ασκούν το επάγγελμα ή όχι. Ενω κάποιοι με το ανάλογο αντίτιμο, παίρνουν άδεια χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα από τον νόμο προσόντα, τι στιγμή που μαχόμενοι συνάδελφοι δεν μπορούν να πάρουν άδεια με νόμιμο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία θα παρατηρήσω το εξής στα γραφόμενα σου : Δεν απαιτείται να είναι κάποιος μέλος στο Ο.Ε.Ε. για να καταγγείλει ένα τόσο σημαντικό γεγονός σαν αυτό που αναφέρεις . . Εδω πρόκειται για απάτη . Απεναντίας είναι υποχρέωση κάθε πολίτη να γνωστοποιεί τα κακώς κείμενα και να καταγγέλλει πρόσωπα και πράγματα ανεξαρτήτως θέσεως . Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα , και έχεις απτές αποδείξεις , δεν έχεις παρά να το καταγγείλλεις επίσημα και να βάλεις αυτούς τους "κυρίους" στην θέση τους , εκεί που τους αξίζει , δηλαδή στον…. πάγκο τους . Αν όμως δεν γνωρίζεις πραγματικά περιστατικά ή αυτά που αναφέρεις είναι φήμες που έχουν φτάσει στ αυτιά σου και δεν έχεις αποδείξεις τότε, πίστεψε με κινδυνεύεις να βρεθείς στην αντίπερα όχθη .

Κάρολε η Μαρία αυτό που λέει δεν το έβγαλε από το μυαλό της. Το άκουσε από συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε. παρουσία εμού και άλλων συναδέλφων σε κάλεσμα- συνάντηση συνδικαλιστικού φορέα σε ξενοδοχείο των Αθηνών. Ούτε εγώ ούτε η Μαρία έχουμε αυτά τα στοιχεία στα χέρια μας, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι αλήθεια.

Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απο το δακτυλό μου, καλώ τον κατά τα άλλα προσφιλή κατα εμέ συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε., να καταθέσει επίσημα (και σε αυτό το forum αν επιθυμεί), τα στοιχεία που έχει στα χέρια του, τα οποία ισχυρίζεται ότι είναι συγκλονιστικά. Εγώ προσωπικά και σε κείνη τη συνάντηση και σε προσωπικές συναντήσεις, έχω δηλώσει ότι αισθάνομαι το λιγότερο μ....... , που με 28 χρόνια στο επάγγελμα τηρώντας απλοκλειστικά Γ κατηγορίας με θεωρημένες αποθήκες κλπ.., ακολούθησα την νόμιμη οδό και βρέθηκα με Γ ειδική, ενώ άλλοι με πολύ μικρότερη ηλικία από τη δική μου βρέθηκαν με Α τάξης έχοντας υπογράψει ισολογισμούς σε ηλικία 15 χρονών!!!

Οσο για τα σεμινάρια τα θεωρώ μια απαράδεκτη κομματική-παραταξιακή-συντεχνιακή πράξη. Δλδ οσοι παρακολουθούν σεμινάρια, φεύγοντας από εκεί έχουν καταλάβει και τι άκουσαν η το λιγότερο έχουν εμπεδώσει τις γνώσεις τους;Είναι για γέλια η κατάσταση...

Κωνσταντίνε όπως βλέπεις , εγώ δεν βελτιώθηκα ακόμα. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλημέρα. Πίστεψε με άν είχα αποδείξεις στα χέρια μου για όσα αναφέρω παραπάνω θα ήμουν ήδη στον εισαγγελέα.

Οι συγκεκριμένες καταγγελίες έγιναν από στελέχη του Ο.Ε.Ε. και από όσο γνωρίζω σκοπεύουν να κινήσουν διαδικασίες.

Αυτό που εγώ προσπάθησα να κάνω μέσα από την δημοσίευση μου, αν και μη μέλος του Ο.Ε.Ε., είναι να ζητήσω να επισπευθούν αυτές οι κινήσεις, γιατί το όλο θέμα χορήγησης αδειών από το παράθυρο είναι επιεικώς απαράδεκτο και όχι μόνο.

Όλοι μας νοιαζόμαστε για την θωράκιση του επαγγέλματος. Πολλές φορές καταλήγουμε σε κόντρες για το ποιοι θα έπρεπε να ασκούν το επάγγελμα ή όχι. Ενω κάποιοι με το ανάλογο αντίτιμο, παίρνουν άδεια χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα από τον νόμο προσόντα, τι στιγμή που μαχόμενοι συνάδελφοι δεν μπορούν να πάρουν άδεια με νόμιμο τρόπο.

Μαρία καλημέρα . Είναι πιστεύω φρόνιμο να έχουμε τις αποδείξεις στα χέρια μας και μετά να καταγγέλλουμε ένα γεγονός σαν αυτό . Ή τουλάχιστον να περιμένουμε να βγάλει το ίδιο το ΟΕΕ τα στοιχεία στη δημοσιότητα και κατόπιν επίσημα να μπεί ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του . Καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω .

Κάρολε η Μαρία αυτό που λέει δεν το έβγαλε από το μυαλό της. Το άκουσε από συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε. παρουσία εμού και άλλων συναδέλφων σε κάλεσμα- συνάντηση συνδικαλιστικού φορέα σε ξενοδοχείο των Αθηνών. Ούτε εγώ ούτε η Μαρία έχουμε αυτά τα στοιχεία στα χέρια μας, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι αλήθεια.

Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απο το δακτυλό μου, καλώ τον κατά τα άλλα προσφιλή κατα εμέ συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε., να καταθέσει επίσημα (και σε αυτό το forum αν επιθυμεί), τα στοιχεία που έχει στα χέρια του, τα οποία ισχυρίζεται ότι είναι συγκλονιστικά. Εγώ προσωπικά και σε κείνη τη συνάντηση και σε προσωπικές συναντήσεις, έχω δηλώσει ότι αισθάνομαι το λιγότερο μ....... , που με 28 χρόνια στο επάγγελμα τηρώντας απλοκλειστικά Γ κατηγορίας με θεωρημένες αποθήκες κλπ.., ακολούθησα την νόμιμη οδό και βρέθηκα με Γ ειδική, ενώ άλλοι με πολύ μικρότερη ηλικία από τη δική μου βρέθηκαν με Α τάξης έχοντας υπογράψει ισολογισμούς σε ηλικία 15 χρονών!!!

Οσο για τα σεμινάρια τα θεωρώ μια απαράδεκτη κομματική-παραταξιακή-συντεχνιακή πράξη. Δλδ οσοι παρακολουθούν σεμινάρια, φεύγοντας από εκεί έχουν καταλάβει και τι άκουσαν η το λιγότερο έχουν εμπεδώσει τις γνώσεις τους;Είναι για γέλια η κατάσταση...

Ειρήνη καλημέρα και σε σένα . Σε καμία περίπτωση δεν έγραψα ούτε υπαινίχθηκα πως αυτά που έγραψε η Μαρία είναι αποκύημα της φαντασίας της , Απλά τόνισα το γεγονός πως επειδή πρόκειται για σοβαρή παράβαση εκ μέρους κάποιων πρέπει να καταγγείλουμε το γεγονός αλλά nα έχουμε και τα στοιχεία στα χέρια μας . Το ότι το ανέφερε προφορικώς κάποιο συνδικαλιστικό όργανο του ΟΕΕ σε κατ ιδίαν συνάντηση εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα ( από τυπικής και νομικής πλευράς εννοώ ) . Oι φήμες είναι φήμες αλλά χωρίς απτά στοιχεία το δικαστήριο δεν μπορεί να κρίνει . Γι αυτό λοιπόν πρέπει το ΟΕΕ να βγάλει στη δημοσιότητα την «μαύρη λίστα» που έχουν παρει άδεια χωρίς τα απαιτούμενα προσόντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απο το δακτυλό μου, καλώ τον κατά τα άλλα προσφιλή κατα εμέ συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε., να καταθέσει επίσημα (και σε αυτό το forum αν επιθυμεί), τα στοιχεία που έχει στα χέρια του, τα οποία ισχυρίζεται ότι είναι συγκλονιστικά. Εγώ προσωπικά και σε κείνη τη συνάντηση και σε προσωπικές συναντήσεις, έχω δηλώσει ότι αισθάνομαι το λιγότερο μ....... , που με 28 χρόνια στο επάγγελμα τηρώντας απλοκλειστικά Γ κατηγορίας με θεωρημένες αποθήκες κλπ.., ακολούθησα την νόμιμη οδό και βρέθηκα με Γ ειδική, ενώ άλλοι με πολύ μικρότερη ηλικία από τη δική μου βρέθηκαν με Α τάξης έχοντας υπογράψει ισολογισμούς σε ηλικία 15 χρονών!!!

Ειρηνη, και μεις που εχουμε Α , ειτε γιατι μας ευνοησε ο νομος, ειτε γιατι ειμασταν πιο προνοητικοι, ειτε γιατι κοιταξαμε περισσοτερο το θεωρητικο κομματι να καλυψουμε, η πες το οπως θελεις δεν ειναι εκει η ουσια, να εισαι σιγουρη οτι το ιδιο μ........ αισθανομαστε, οταν βγαινουν αδιαντροπα, επωνυμα στελεχη, που εκπροσωπουν επισημα θεσμους, φορεις και αξιες και ριχνουν μονο υπονοουμενα για να κερδισουν τις εντυπωσεις, χωρις ποτε να φτανουν σε επισημες και επωνυμες καταγγελιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρολε η Μαρία αυτό που λέει δεν το έβγαλε από το μυαλό της. Το άκουσε από συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε. παρουσία εμού και άλλων συναδέλφων σε κάλεσμα- συνάντηση συνδικαλιστικού φορέα σε ξενοδοχείο των Αθηνών. Ούτε εγώ ούτε η Μαρία έχουμε αυτά τα στοιχεία στα χέρια μας, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι αλήθεια.

Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να κρύβομαι πίσω απο το δακτυλό μου, καλώ τον κατά τα άλλα προσφιλή κατα εμέ συνδικαλιστικό όργανο του Ο.Ε.Ε., να καταθέσει επίσημα (και σε αυτό το forum αν επιθυμεί), τα στοιχεία που έχει στα χέρια του, τα οποία ισχυρίζεται ότι είναι συγκλονιστικά. Εγώ προσωπικά και σε κείνη τη συνάντηση και σε προσωπικές συναντήσεις, έχω δηλώσει ότι αισθάνομαι το λιγότερο μ....... , που με 28 χρόνια στο επάγγελμα τηρώντας απλοκλειστικά Γ κατηγορίας με θεωρημένες αποθήκες κλπ.., ακολούθησα την νόμιμη οδό και βρέθηκα με Γ ειδική, ενώ άλλοι με πολύ μικρότερη ηλικία από τη δική μου βρέθηκαν με Α τάξης έχοντας υπογράψει ισολογισμούς σε ηλικία 15 χρονών!!!

Οσο για τα σεμινάρια τα θεωρώ μια απαράδεκτη κομματική-παραταξιακή-συντεχνιακή πράξη. Δλδ οσοι παρακολουθούν σεμινάρια, φεύγοντας από εκεί έχουν καταλάβει και τι άκουσαν η το λιγότερο έχουν εμπεδώσει τις γνώσεις τους;Είναι για γέλια η κατάσταση...

Κωνσταντίνε όπως βλέπεις , εγώ δεν βελτιώθηκα ακόμα. <_<

Λίγο πριν τις εκλογές του 2004 στο ΟΕΕ η ΑΚΙΟΕ είχε δημισιέυσει τα παρακάτω

{http://www.akioe.gr/eutr22.asp?ID=150

Σήμερα που ο Πρεόεδρος της ΑΚΙΟΕ ειναι και Γραμματέας της Κεντρικής Διοίκησης του ΟΕΕ θα μπορούσε να μας ενημερώσει τι ενεργειες εχουν γίνει για την εκκαθαριση του μητρώου αδειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συμφωνήσω με τον Γιάννη , θα το πω Ηπειρώτικα και χωριάτικα .... Όποιος έχει τα α......... απο το ΟΕΕ συνδικαλιστής ή πρόεδρος ή οτιδήποτε άλλο να βγεί δημόσια και με απτές αποδείξεις και να πεί ποιοι είναι αυτοί που κατέχουν παράνομα τις άδειες ... Οχι να τα λένε σε διάφορα πηγαδάκια και να φτιάχνουν το προφίλ τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού συμφωνήσω με τον Γιάννη , θα το πω Ηπειρώτικα και χωριάτικα .... Όποιος έχει τα α......... απο το ΟΕΕ συνδικαλιστής ή πρόεδρος ή οτιδήποτε άλλο να βγεί δημόσια και με απτές αποδείξεις και να πεί ποιοι είναι αυτοί που κατέχουν παράνομα τις άδειες ... Οχι να τα λένε σε διάφορα πηγαδάκια ...

Ξέρεις πολλούς να αφήνουν απτές αποδείξεις για παράνομες πράξεις που έχουν κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολλούς να αφήνουν απτές αποδείξεις για παράνομες πράξεις που έχουν κάνει?

Για ποιές αποδείξεις μιλάμε. Τα πράγματα ειναι απλά. Εξετάζει μια επιτροπή όλους τους φακέλλους των αδειών αν πληρουν τις προυποθέσεις του Νόμου. Αν ναι καλώς αν οχι την αφαιρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολλούς να αφήνουν απτές αποδείξεις για παράνομες πράξεις που έχουν κάνει?

Οι αποδείξεις είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται . Τα χεις ? Ολα καλά προχωράς . Δεν τά χεις και παίρνεις την άδεια ? Είσαι παράνομος κι εσυ και η επιτροπη που σου χορήγησε την άδεια . Δεν τα έχεις και πλαστογράφησες έγγραφα προκειμένου να τα χεις ? πάλι είσαι παράνομος κι εσυ και η επιτροπή .... Αυτές είναι οι αποδείξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιές αποδείξεις μιλάμε. Τα πράγματα ειναι απλά. Εξετάζει μια επιτροπή όλους τους φακέλλους των αδειών αν πληρουν τις προυποθέσεις του Νόμου. Αν ναι καλώς αν οχι την αφαιρεις.

Και την επιτροπή ποιός θα την ορίσει? Μήπως το όργανο που έχει εκδόσει αυτές τις άδειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται . Τα χεις ? Ολα καλά προχωράς . Δεν τά χεις και παίρνεις την άδεια ? Είσαι παράνομος κι εσυ και η επιτροπη που σου χορήγησε την άδεια . Δεν τα έχεις και πλαστογράφησες έγγραφα προκειμένου να τα χεις ? πάλι είσαι παράνομος κι σευ και η επιτροπή .... Αυτές είναι οι αποδείξεις

Είμαι 100% μαζί σου, αλλά αυτή η επίτροπή που με ελειπή ή πλαστά έγγραφα έβγαλε αυτές τις άδειες ποιός την έχει συστήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την επιτροπή ποιός θα την ορίσει? Μήπως το όργανο που έχει εκδόσει αυτές τις άδειες?

Αν αμφιβητούμε τα εκλεγμενα όργανα, τοτε υπαρχουν και οι ελεγκτες δημόσιας Διοίκησης. Παντως αδιέξοδα δεν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ποιός την συνέστησε . Και προσωπικά δεν με απασχολεί . Εμένα άλλο με απασχολεί.. Θέλω να δω να τιμωρείται η επιτροπή για να παράβαση αυτή . Και φυσικά όποιος συνέργησε στην απάτη .. Εκεί είναι το κόστος που λέγαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αμφιβητούμε τα εκλεγμενα όργανα, τοτε υπαρχουν και οι ελεγκτες δημόσιας Διοίκησης. Παντως αδιέξοδα δεν υπάρχουν

Μα και βέβαια βρε Γιάννη αμφισβητούμε τα εκλεγμένα όργανα, αφού αυτά ορίζουν τις επιτροπές που ελέγχουν τις διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φτασαμε στην ουσια του θεματος

απο πυ ξεκινησαμε αληθεια??/

ααααα ναι θυμηθηκα απο τον τιτλο του θεματος για τις λογιστικες εταιριες των τραπεζων

μαλιστα

το τι γινεται στο ΟΕΕ το εχουμε ακουσει και το εχουμε εμπεδοσει ολοι μας

ολα οσα καταγγελονται ειναι δημοσιοποιημενα ειτε με το λινγκ που εδοσε ο Γιαννης ειτε με την δημοσιοποιηση τους σε δημοσιες συγκεντρωσεις απο στελεχη του ΟΕΕ

γιατι δεν εχει μπει ακομη εισαγγελεας μεσα στο ΟΕΕ δεν ξερω να σας απαντησω

Ομως το θεμα απαραμενει για μενα εμεις τι κανουμε

φτασαμε 123 δημοσιευσεις (124 με αυτη εκτος και αν γραφει και καποιος αλλος ταυτοχρονα) και δεν εχουμε καταληξει καπου

επιτρεψτε μου λοιπον να πω δυο σκεψεις

α) ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

στους συλλογους μας ειτε αυτοι ειναι συνδικαλιστικοι ειτε ειναι επιστημονικοι

ετσι μονο θα ανατρεψουμε την σημερινη κατασταση και θα τους μετρατρεψουμε σε φορεις που θα ασχολουνται με τα προβληματα μας

β) κατοχυρωση του επαγγελματος μας μεσα απο την ιδια την δουλεια μας

γ) ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

το αμιληκτο κυνηγι του πελατη εχει οδηγησει τις τιμες σε αθλια επιπεδα και τον κλαδο να ειναι το πρωτυπο της ατομικοτητας

ο καθενας κοιταει την παρτη του και πως θα παρει περισσοτερους πελατες για να αρει περισσοτερα λεφτα

με αυτον τον τροπο και τους πελατες μας δεν προσεχουμε αλλα και το επαγγελμα εξαθλιωνουμε

πολλα ακομη θα ηθελα να γραψω αλλα επαναλαμβανω μονο δυο

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ & ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Μαρία θα παρατηρήσω το εξής στα γραφόμενα σου : Δεν απαιτείται να είναι κάποιος μέλος στο Ο.Ε.Ε. για να καταγγείλει ένα τόσο σημαντικό γεγονός σαν αυτό που αναφέρεις . . Εδω πρόκειται για απάτη . Απεναντίας είναι υποχρέωση κάθε πολίτη να γνωστοποιεί τα κακώς κείμενα και να καταγγέλλει πρόσωπα και πράγματα ανεξαρτήτως θέσεως . Αν γνωρίζεις συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα , και έχεις απτές αποδείξεις , δεν έχεις παρά να το καταγγείλλεις επίσημα και να βάλεις αυτούς τους "κυρίους" στην θέση τους , εκεί που τους αξίζει , δηλαδή στον…. πάγκο τους . Αν όμως δεν γνωρίζεις πραγματικά περιστατικά ή αυτά που αναφέρεις είναι φήμες που έχουν φτάσει στ αυτιά σου και δεν έχεις αποδείξεις τότε, πίστεψε με κινδυνεύεις να βρεθείς στην αντίπερα όχθη .

εγω εχω 2 περιπτωσεις αδειων που έχουν εκδοθει χαριστικώς , εμένα ούτε κάν με απασχολεί αν εκδόθηκαν Γ τάξης άδειες που στην ουσία είναι άχρηστες, εμένα με ενδιαφέρει που συνταξιούχοι υπογράφουν ισολογισμούς της κόρης τους και του γιού τους , με ενδιαφέρει ότι κάποιοι συγγενείς

Α και Β βαθμού μελών του ΟΕΕ μπορεί να έβγαλαν παρανόμως άδειες , αυτο ειναι ΠΟΙΝΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ , αν γινόταν λόγος για τέτοιες περιπτώσεις υποχρεωτικά [πρέπει να καταγγελθούν .

δεν ξύπνησα μία μέρα και είπα για τρους συνταξιούχους, και έχω ιδία αντίληψη, και απο ότι είδα κανείς δεν είπε ότι δεν ισχύει.Το σάπιο της υπόθεσης ξεκινάει απο το κατα νόμον όργανο εκδοσης αδειών . Να καταγγελθούν για να σταματήσουν να μας περιπαίζουν , να τους πάρουν το δικαίωμα να εκδίδουν άδειες , επαννειλημένως καταγγέλονται παράνομες άδειες, ε ας γινούν εγγράφως να τελειώνει, ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΝΟΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
Οι αποδείξεις είναι τα δικαιολογητικά που απαιτούνται . Τα χεις ? Ολα καλά προχωράς . Δεν τά χεις και παίρνεις την άδεια ? Είσαι παράνομος κι εσυ και η επιτροπη που σου χορήγησε την άδεια . Δεν τα έχεις και πλαστογράφησες έγγραφα προκειμένου να τα χεις ? πάλι είσαι παράνομος κι εσυ και η επιτροπή .... Αυτές είναι οι αποδείξεις

οι άδειες που μιλάς επαννειλημένως ποιές είναι γιατι έχω ψιλοκαταλάβει που την πάς την δουλειά, αλλά θέλω να μου το πείς εσυ μήπως κατάλαβα λάθος, πιο συγκεκριμeνα μιλάμε για Αή Β ή για την Γ των εμπειρικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ενοχλούν οι "άδειες" που εκδόθηκαν χαριστικά ή και με χρήση πλαστών δικαιολογητικών, δεν μας ενοχλεί όμως πως εγώ ο Γεώργιος Γεωργακόπουλος του Γεωργίου και της Γεωργίας μπορώ να καταθέσω δηλώσεις και να υπογράψω οικονομικές καταστάσεις με το παραπάνω ονοματεπώνυμο και να αναγράψω ως ΑΜΑ τον οποιονδήποτε αριθμό;

Ποιός ελέγχει (ελέγχει;) τα στοιχεία των "λογιστών" που δηλώνονται;

Ποιά από τις δύο περιπτώσεις είναι ποινικότερο αδίκημα; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...