Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΟΜΙΛΟΥ


επισκέπτη Επισκέπτης-ΣΤΑΥΡΟΣ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΣΤΑΥΡΟΣ-

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΣΤΑΥΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα υπογράψουν οι δύο εταιρείες χαρτί όπου η πρώτη μεταβιβάζει και η δεύτερη αποδέχεται όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις προς τον εργαζόμενο. Νομίζω πρέπει να δεχτεί γραπτώς και ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ των τριών μερών, πρώην εργοδότης, νέος εργοδότης και εργαζόμενος όπου ο μεν παλαιός εργοδότης γνωστοποιεί τις αποδοχές, τα έτη εργασίας στην εταιρεία, την προυπηρεσία, τα τυχόν επιδόματα κλπ, ο νέος εργοδότης δηλώνει πως αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις του τέως εργοδότου που απορρέουν απο τα παραπάνω και ο εργαζόμενος πως αποδέχεται την μεταφορά του από την μια εταιρεία στην άλλη με όλα τα δικαιώμτα που είχε στην προηγούμενη.

Καλό είναι αυτό να έχει επικύρωση απο ένα ΑΤ, ΚΕΠ η δικηγόρο και φυσικά ο νέος εργοδότης να τον καταχωρήσει στο νεοπροσλαμβανομένων, κάρτα πρόσληψης, σύμβαση κλπ τα γνωστα δλδ σαν μιά οποιαδήποτε νέα πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ των τριών μερών, πρώην εργοδότης, νέος εργοδότης και εργαζόμενος όπου ο μεν παλαιός εργοδότης γνωστοποιεί τις αποδοχές, τα έτη εργασίας στην εταιρεία, την προυπηρεσία, τα τυχόν επιδόματα κλπ, ο νέος εργοδότης δηλώνει πως αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις του τέως εργοδότου που απορρέουν απο τα παραπάνω και ο εργαζόμενος πως αποδέχεται την μεταφορά του από την μια εταιρεία στην άλλη με όλα τα δικαιώμτα που είχε στην προηγούμενη.

Καλό είναι αυτό να έχει επικύρωση απο ένα ΑΤ, ΚΕΠ η δικηγόρο και φυσικά ο νέος εργοδότης να τον καταχωρήσει στο νεοπροσλαμβανομένων, κάρτα πρόσληψης, σύμβαση κλπ τα γνωστα δλδ σαν μιά οποιαδήποτε νέα πρόσληψη.

Ηλια η νεα καρτα προσληψης δεν ειναι απαραιτητη.

Η δικη μου τακτικη στις πολλες αντιστοιχες περιπτωσεις περιοριζεται στο συμφωνητικο,στο πορτοκαλι βιβλιο και στο πινακα προσωπικου παραλληλα με μια γνωστοποιηση στην Επιθεωρηση Εργασιας.

___________________________.doc

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα διαφωνίσω αν και έστω έως πλεονασμό μιά και είναι διαφορετκές εταιρείες την έκανα την κάρτα του ΟΑΕΔ.

Ας μου βάλουν πρόστιμο για πλεονασμό :) αγαπητέ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
.......... μιά και είναι διαφορετκές εταιρείες την έκανα την κάρτα του ΟΑΕΔ.

Θα πρέπει να γίνει καταγγελία σύμβασης, από τον εργοδότή ή τον εργαζόμενο; (για να γίνει καινούργια πρόσληψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν δεν υπογραψει ο εργαζομενος γιατι πχ. δεν ενημερωθηκε η γιατι δεν θέλει η γιατί ειναι σε κανονικη άδεια κατατιθεται το χαρτι στον ΟΑΕΔ ετσι χωρις την υπογραφη του? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν δεν υπογραψει ο εργαζομενος γιατι πχ. δεν ενημερωθηκε η γιατι δεν θέλει η γιατί ειναι σε κανονικη άδεια κατατιθεται το χαρτι στον ΟΑΕΔ ετσι χωρις την υπογραφη του? ευχαριστω!

1. Υπάρχει στη σύμβασή του όρος που να τον υποχρεώνει να δεχτεί τη μετακίνησή του σε άλλη εταιρεία του ίδιου ομίλου;

2. Πως μπορεί να γίνει μετακίνηση κάποιου χωρίς αυτός να έχει ενημερωθεί;

3. Κατά τη διάρκεια της άδειας είναι κουτό να γίνει η μετακίνηση. Με τη λήξη της νομίζω ότι είναι πιο σωστό.

4. Μεγάλη προσοχή με τις ανυπόγραφες οικειοθελείς αποχωρήσεις. Προτείνω έγγραφη ενημέρωση του εργαζόμενου για την μετακίνησή του και έπειτα αποστολή εξώδικης δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Υπάρχει στη σύμβασή του όρος που να τον υποχρεώνει να δεχτεί τη μετακίνησή του σε άλλη εταιρεία του ίδιου ομίλου;

2. Πως μπορεί να γίνει μετακίνηση κάποιου χωρίς αυτός να έχει ενημερωθεί;

3. Κατά τη διάρκεια της άδειας είναι κουτό να γίνει η μετακίνηση. Με τη λήξη της νομίζω ότι είναι πιο σωστό.

4. Μεγάλη προσοχή με τις ανυπόγραφες οικειοθελείς αποχωρήσεις. Προτείνω έγγραφη ενημέρωση του εργαζόμενου για την μετακίνησή του και έπειτα αποστολή εξώδικης δήλωσης.

1. OXI

2. Με ενα εξωδικο που λεει οτι αυτοδικαια γινεται η μεταφορα σας (ενω εσεις δεν επιθυμειτε)!!!

3. Δε διαφωνουμε ...αλλα...

Το ερωτημα ειναι το εξης: Υπαρχει η σχετικη κειμενη διαταξη που να λεει ρητα οτι χωρις συγκαταθεση εργαζομενου δε μπορει να γινει μεταφορα;

Οταν θα παει δηλ. ο εργοδοτης στον ΟΑΕΔ να πρωτοκολλησει δηλωση μεταφορας προσωπικου ανυπογραφη απο εργαζομενο που να τον περιοριζει να τη δεχτει ετσι ανυπογραφη;

Ευχαριστω και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. OXI

2. Με ενα εξωδικο που λεει οτι αυτοδικαια γινεται η μεταφορα σας (ενω εσεις δεν επιθυμειτε)!!!

3. Δε διαφωνουμε ...αλλα...

Το ερωτημα ειναι το εξης: Υπαρχει η σχετικη κειμενη διαταξη που να λεει ρητα οτι χωρις συγκαταθεση εργαζομενου δε μπορει να γινει μεταφορα;

Οταν θα παει δηλ. ο εργοδοτης στον ΟΑΕΔ να πρωτοκολλησει δηλωση μεταφορας προσωπικου ανυπογραφη απο εργαζομενο που να τον περιοριζει να τη δεχτει ετσι ανυπογραφη;

Ευχαριστω και πάλι!

Η απάντηση είναι η εξής: Υπαρχει η σχετικη κειμενη διαταξη που να λεει ρητα οτι χωρις συγκαταθεση εργαζομενου μπορει να γινει μεταφορα;

Υπάρχει ήδη σύμβαση μεταξύ εργαζόμενου και εργοδότη. Μπορεί δηλ. να καταργηθεί μονομερώς από τον εργοδότη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απάντηση είναι η εξής: Υπαρχει η σχετικη κειμενη διαταξη που να λεει ρητα οτι χωρις συγκαταθεση εργαζομενου μπορει να γινει μεταφορα;

Υπάρχει ήδη σύμβαση μεταξύ εργαζόμενου και εργοδότη. Μπορεί δηλ. να καταργηθεί μονομερώς από τον εργοδότη;

Αν σας πω οτι κατατεθηκε σε ΚΠΑ ΟΑΕΔ το παραπανω εγγραφο ανευ υπογραφης εργαζομενου μαλλον ναι ειναι η απαντηση!

Και προφανως μετα με αυτο το χαρτι εγινε η σχετικη αλλαγη εργοδοτη στο ΙΚΑ και ο εργαζομενος τρεχει και δε φτανει...

Το αυτονοητο απο μονο του πολλες φορες δε λεει τιποτα αν δεν υπαρχει αποτυπομενο καπου...

Αν τυχαινει καποιος να γνωριζει καποιο κειμενο με χαρακτηρα ισχυος απο καθε αποψη θα του ημουν ευγνωμων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19784

Το ότι υποβάλατε ένα χαρτί στον ΟΑΕΔ (το οποίο θεωρώ πλεονασμό αφού θα υποβληθεί πίνακας προσωπικού και θα συναφθεί το σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό όπου ο νέος εργοδότης αναλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις του προηγούμενου) δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα.

Η σύμβαση εργασίας έπρεπε να το προβλέπει αυτό,όπως σωστά αναφέρει ο αγαπητός συνάδελφος nikosb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19784

Το ότι υποβάλατε ένα χαρτί στον ΟΑΕΔ (το οποίο θεωρώ πλεονασμό αφού θα υποβληθεί πίνακας προσωπικού και θα συναφθεί το σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό όπου ο νέος εργοδότης αναλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις του προηγούμενου) δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα.

Η σύμβαση εργασίας έπρεπε να το προβλέπει αυτό,όπως σωστά αναφέρει ο αγαπητός συνάδελφος nikosb.

Ευχαριστω για το χρονο σας αλλα εδω δεν τεθηκε θεμα αλλαγης του τοπου παροχης εργου αλλα ουτε προκειται για υποκαταστημα η κατι παρομοιο! Ο Α εργοδοτης μεταφερει στον Β.

Υποβληθηκε αιτηση/δηλωση μεταφορας προσωπικου στο αρμοδιο ΚΠΑ ΟΑΕΔ η οποια και πηρε Αρ. Πρ.

Το θεμα εγκειται στο εξης: Ο εργαζομενος αρνηθηκε με ολους τους τροπους (αποστολη εξωδικης δηλωσης μεσα σε ολα) και δε συναινεσε στο να γινει αυτο!

Παρολα αυτα ομως οι εργοδοτες προχωρησαν ΜΟΝΟΙ τους τη διαδικασια χωρις την αμοιβαια συμφωνια και του εργαζομενου.

Οι εργαζομενοι δηλαδη ειτε προστατευονται απο το νομο (πχ.: αποστρατευμενοι μισθωτοι/εγκυες μισθωτοι) ειτε οχι μπορει σημερα να πληρονονται απο τον Α και αυριο απο τον Β επειδη ετσι θελουν αυτοι;

Γιαυτο περιορισα το ερωτημα οπως και στο

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=57315&st=0&gopid=348057entry348057

Ηξερα οτι "Χρειάζεται και η συναίνεση (γραπτή) του εργαζόμενου για την μεταβιβασή του - τριμερής σύμβαση -

δεν είναι στο διευθυντικό δικαίωμα του ερδοδότη μόνο" αλλα μετα απο ολα αυτα αναρωτιεμαι και ψαχνω το σχετικο κειμενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχει όρος στη σύμβαση τότε τα πράγματα είναι δύσκολα και μόνο το δικαστήριο θα κρίνει.

Τι είδους μετοχική σχέση έχουν οι δύο εταιρείες, σε τι απόσταση βρίσκεται η μία από την άλλη, πόσο κόσμο απασχολούν (η μετάθεση αυτή έγινε για ποιους λόγους; Τηρήθηκαν τα κοινωνικά κριτήρια (αν δηλ. ο μετατεθείς είναι έγγαμος με παιδιά γιατί μετακινήθηκε αυτός) κ.λπ. κ.λπ.

Αν θέλετε γράψτε λεπτομερώς κάποια πράγματα για να λάβουμε γνώση της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπάρχει όρος στη σύμβαση τότε τα πράγματα είναι δύσκολα και μόνο το δικαστήριο θα κρίνει.

Τι είδους μετοχική σχέση έχουν οι δύο εταιρείες, σε τι απόσταση βρίσκεται η μία από την άλλη, πόσο κόσμο απασχολούν (η μετάθεση αυτή έγινε για ποιους λόγους; Τηρήθηκαν τα κοινωνικά κριτήρια (αν δηλ. ο μετατεθείς είναι έγγαμος με παιδιά γιατί μετακινήθηκε αυτός) κ.λπ. κ.λπ.

Αν θέλετε γράψτε λεπτομερώς κάποια πράγματα για να λάβουμε γνώση της κατάστασης.

Πολυ φοβαμαι οτι εκει θα καταληξουν αν δεν εχουν ηδη καταληξει οι εμπλεκομενοι!

Μια συμβαση που υπογραφεται σημερα μπορει να λεει τι θα γινει μετα απο Χ χρονια;

Δε θα λεγοταν συμβαση...η τουλαχιστον δε γνωριζω εγω συμβασεις του στυλ τα πρωτα 5χρονια στον Α εργοδοτη, τα επομενα 3 στον Β κοκ.

Τι είδους μετοχική σχέση έχουν οι δύο εταιρείες,

Που βοηθα η απαντηση; Σημειωστε οτι η Β εταιρια ειναι αγνωστη στον εργαζομενο.

σε τι απόσταση βρίσκεται η μία από την άλλη,

Εντος Αθηνων και οι δυο (τι σχεση ναχει αυτο ομως)

πόσο κόσμο απασχολούν

οχι πανω απο 100 η Α (για την Β δε ξερει ο εργαζομενος)

(η μετάθεση αυτή έγινε για ποιους λόγους;

Αγνωστοι προς τον εργαζομενο οπως και το απο ποτε ισχυει η μεταφορα!Το σιγουρο ειναι οτι δε μιλαμε για μεταφορα!

Τηρήθηκαν τα κοινωνικά κριτήρια (αν δηλ. ο μετατεθείς είναι έγγαμος με παιδιά γιατί μετακινήθηκε αυτός)

Εδω δεν τηρηθηκε η 12μηνη προστασια (βλεπε εγκυες που λεγαμε)

Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καπου γραμμενο οτι για να γινει η μεταφορα πρεπει να υπαρχει και η υπογραφη των εργαζομενων ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκ παραδρομης εγραψα "Το σιγουρο ειναι οτι δε μιλαμε για μεταφορα"

ηθελα να πω "Το σιγουρο ειναι οτι δε μιλαμε για εξαγορα"ΔΕΝ αγορασε η Α την Β δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. OXI

2. Με ενα εξωδικο που λεει οτι αυτοδικαια γινεται η μεταφορα σας (ενω εσεις δεν επιθυμειτε)!!!

3. Δε διαφωνουμε ...αλλα...

Το ερωτημα ειναι το εξης: Υπαρχει η σχετικη κειμενη διαταξη που να λεει ρητα οτι χωρις συγκαταθεση εργαζομενου δε μπορει να γινει μεταφορα;

Οταν θα παει δηλ. ο εργοδοτης στον ΟΑΕΔ να πρωτοκολλησει δηλωση μεταφορας προσωπικου ανυπογραφη απο εργαζομενο που να τον περιοριζει να τη δεχτει ετσι ανυπογραφη;

Ευχαριστω και πάλι!

Συμφωνα με την απαντηση σας στην ερωτηση 1. του doctor...

η ενεργεια αποτελει 100% βλαπτικη μεταβολη των ορων της συμβασης εκ μερους του εργοδοτη.

Αστικος Κωδικας

Αρθρ. 361

Ενοχή από σύμβαση

Για τη συμβαση ή αλλοτριωση ενοχης με δικαιοπραξια απαιτειται συμβαση, εφόσον ο νομος δεν οριζει διαφορετικα.

Άρθρο 651

Προσωπικη φυση της σχεσης

Αν δεν προκυπτει κατι αλλο απο τη συμφωνια ή από τις περιστασεις, ο εργαζομενος οφειλει να εκτελεσει αυτοπροσωπως την υποχρεωση του

και η αξιωση του εργοδοτη στην εργασια ειναι αμεταβιβαστη.

Συμπερασματικα, απο τον συνδυασμο των ανωτερω διαταξεων, καταληγω στο οτι προκειμενου να μεταβιβαστει η συμβατικη σχεση εργασιας σε τριτο εργοδοτη

περα απο τη βουληση και συμφωνια των δυο μερων απαιτειται και η συναινεση του εργαζομενου.

Σε καθε αλλη περιπτωση προκυπτει υπερημερια του αρχικου εργοδοτη για καταβολη μισθου και εμμεσως σιωπηρη καταγγελια της συμβασης

με αξιωση για αποζημιωση εκ μερους του εργαζομενου.

Το χαρτι που παρελαβε και πρωτοκολλησε ο ΟΑΕΔ ειναι ανισχυρο και δεν δεσμευει τον εργαζομενο για παροχη εργασιας προς οποιοδηποτε περαν του συμβατικου εργοδοτη.

Σε καμμια περιπτωση ο εργοδοτης αυτος δεν μπορει να επικαλεσθει το διευθυντικο του δικαιωμα προκειμενου να δικαιολογησει την πραξη του.

Αυτα απο μια γρηγορη αναζητηση...

σιγουρα υπαρχει και σχετικη νομολογια η οποια επαληθευει τους ισχυρισμους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα απαντησω στο ερωτημα οπως μου απαντησαν απο τη ΔΚΣΗ του ΟΑΕΔ..

Η Υπηρεσια δεν εξεταζει αν ο εργαζομενος συμφωνει η οχι, αν θιγεται η οχι!

Δεχεται το θελω του εργοδοτη και τελος κοινως.

Αν ο εργαζομενος κρινει οτι η πραξη αυτη ειναι βλαπτικη/μονομερης αλλαγη/μονομερης καταγγελια συμβασης κοκ απο εργοδοτη, δεν συμφωνει εν τελει πρεπει να απευθυνθει στο ΣΕΠΕ.

...ΚΡΙΜΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα απαντησω στο ερωτημα οπως μου απαντησαν απο τη ΔΚΣΗ του ΟΑΕΔ..

Η Υπηρεσια δεν εξεταζει αν ο εργαζομενος συμφωνει η οχι, αν θιγεται η οχι!

Δεχεται το θελω του εργοδοτη και τελος κοινως.

Αν ο εργαζομενος κρινει οτι η πραξη αυτη ειναι βλαπτικη/μονομερης αλλαγη/μονομερης καταγγελια συμβασης κοκ απο εργοδοτη, δεν συμφωνει εν τελει πρεπει να απευθυνθει στο ΣΕΠΕ.

...ΚΡΙΜΑ...

O ΟΑΕΔ δεν έχει καμία απολύτως σχέση και αυτό το χαρτί που υποβλήθηκε στον ΟΑΕΔ δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορεί να γίνει μεταφορά εργαζομένου και να υποβληθεί ΜΟΝΟ πίνακας προσωπικού διότι δεν υπάρχει έναρξη νέας εργασιακής σχέσης ούτε και λήξη ώστε να εμπλακεί ο ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O ΟΑΕΔ δεν έχει καμία απολύτως σχέση και αυτό το χαρτί που υποβλήθηκε στον ΟΑΕΔ δεν είναι υποχρεωτικό. Μπορεί να γίνει μεταφορά εργαζομένου και να υποβληθεί ΜΟΝΟ πίνακας προσωπικού διότι δεν υπάρχει έναρξη νέας εργασιακής σχέσης ούτε και λήξη ώστε να εμπλακεί ο ΟΑΕΔ.

Για να μην ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι το ΙΚΑ για να γινει αλλαγη εργοδοτη δεν το ζητα!

Οπως στην αρχικη προσληψη ζητα αναγγελια προσληψης ετσι και στην μεταφορα ζητα την πρωτοκ/νη δηλωση/γνωστοποιηση μεταφ. προσ/κου. Παλαιοτερα ισως αυτο το εγγραφο να κατατιθετο στο ΣΕΠΕ τωρα ομως γινεται σε ΟΑΕΔ.

Οταν πηγαινεις μαλιστα εκει σου ζητανε την αρχικη προσληψη για να στο δεχτουν!Δηλαδη δινεις τη δηλωση/γνωστοποιηση μαζι με αρχικη αναγγελια προσληψης στον Α εργοδοτη! Τσεκαρουν οτι υπαρχει και στο πρωτοκ/λουν χωρις να το κρατανε- μονο το βλεπουν!

Μετα γινεται η αλλαγη μεσω των πινακων προσωπικου που καποιος ειπε και πιο πανω στο ΙΚΑ.

Καλως κακως ετσι γινεται σαν διαδικασια! Το ερωτημα παραμενει και ειναι πως καθαριζουν εργαζομενοι που δεν επιτρεπεται/επιθυμουν να μεταφερθουν!

-Δικαστηριο?και με τι τροπο?

-Αναφορα/καταγγελια σε ΣΕΠΕ (οχι καταγγελια συμβασης αλλα γεγονοτος!)

Αυτα τα ολιγα ως εγκυκλοπαιδικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι το ΙΚΑ για να γινει αλλαγη εργοδοτη δεν το ζητα!

Οπως στην αρχικη προσληψη ζητα αναγγελια προσληψης ετσι και στην μεταφορα ζητα την πρωτοκ/νη δηλωση/γνωστοποιηση μεταφ. προσ/κου. Παλαιοτερα ισως αυτο το εγγραφο να κατατιθετο στο ΣΕΠΕ τωρα ομως γινεται σε ΟΑΕΔ.

Οταν πηγαινεις μαλιστα εκει σου ζητανε την αρχικη προσληψη για να στο δεχτουν!Δηλαδη δινεις τη δηλωση/γνωστοποιηση μαζι με αρχικη αναγγελια προσληψης στον Α εργοδοτη! Τσεκαρουν οτι υπαρχει και στο πρωτοκ/λουν χωρις να το κρατανε- μονο το βλεπουν!

Μετα γινεται η αλλαγη μεσω των πινακων προσωπικου που καποιος ειπε και πιο πανω στο ΙΚΑ.

Καλως κακως ετσι γινεται σαν διαδικασια! Το ερωτημα παραμενει και ειναι πως καθαριζουν εργαζομενοι που δεν επιτρεπεται/επιθυμουν να μεταφερθουν!

-Δικαστηριο?και με τι τροπο?

-Αναφορα/καταγγελια σε ΣΕΠΕ (οχι καταγγελια συμβασης αλλα γεγονοτος!)

Αυτα τα ολιγα ως εγκυκλοπαιδικα..

Δεν σηκωνει αλλη ερμηνεια αγαπητε...

Οι διαδικασιες,οι υπηρεσιες,τα χαρτια και τα πρωτοκολλα δεν εχουν καμμια ισχυ συμφωνα με τα οσα εχετε αναφερει εως τωρα .

Η υπογραφη του εργαζομενου δεν υφισταται πουθενα και αυτο ειναι επαρκες στοιχειο

για να χαρακτηριστει η μεταβολη μονομερως βλαπτικη για αυτον, με ολες τις συνεπειες που απορρεουν εις βαρος του εργοδοτη.

Για περισσοτερες λεπτομερειες απευθυνθειτε στην αρμοδια Επιθεωρηση Εργασιας.

Δεν χρειαζεται να καταγγειλετε τιποτε και κανεναν - τουλαχιστον οχι ακομη - απλως περιγραψτε αναλυτικα την περιπτωση σας

και θα σας κατευθυνουν συμβουλευτικα για το χειρισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ειναι υποχρεωτικο σημαινει οτι το ΙΚΑ για να γινει αλλαγη εργοδοτη δεν το ζητα!

Οπως στην αρχικη προσληψη ζητα αναγγελια προσληψης ετσι και στην μεταφορα ζητα την πρωτοκ/νη δηλωση/γνωστοποιηση μεταφ. προσ/κου. Παλαιοτερα ισως αυτο το εγγραφο να κατατιθετο στο ΣΕΠΕ τωρα ομως γινεται σε ΟΑΕΔ.

Οταν πηγαινεις μαλιστα εκει σου ζητανε την αρχικη προσληψη για να στο δεχτουν!Δηλαδη δινεις τη δηλωση/γνωστοποιηση μαζι με αρχικη αναγγελια προσληψης στον Α εργοδοτη! Τσεκαρουν οτι υπαρχει και στο πρωτοκ/λουν χωρις να το κρατανε- μονο το βλεπουν!

Μετα γινεται η αλλαγη μεσω των πινακων προσωπικου που καποιος ειπε και πιο πανω στο ΙΚΑ.

Καλως κακως ετσι γινεται σαν διαδικασια! Το ερωτημα παραμενει και ειναι πως καθαριζουν εργαζομενοι που δεν επιτρεπεται/επιθυμουν να μεταφερθουν!

-Δικαστηριο?και με τι τροπο?

-Αναφορα/καταγγελια σε ΣΕΠΕ (οχι καταγγελια συμβασης αλλα γεγονοτος!)

Αυτα τα ολιγα ως εγκυκλοπαιδικα..

Αγαπτητέ Σάκη, εδώ και περίπου μια δεκαετία έχω πάει εκατοντάδες (δεν κάνω πλάκα) τριμερή ιδιωτικά συμφωνητικά μετακίνησης εργαζομένου (από μία εταιρεία του ομίλου σε κάποια άλλη) χωρίς φυσικά να τα έχω υποβάλλει στον ΟΑΕΔ [υπάρχει κάποιος νόμος ή εγκύκλιος που μπορούν να σας αναφέρουν οι άνθρωποι του ΙΚΑ ή του ΟΑΕΔ;] στο ΙΚΑ και ουδέποτε μου έχουν ζητήσει αυτά που γράφετε. Μιλώ για τα ΙΚΑ της Αθήνας, δεν ξέρω αν εσείς αναφέρεστε σε κάποια άλλη πόλη.

Πάντως η υποβολή ενός τέτοιου εντύπου επ'ουδενί σημαίνει -όπως επισημαίνει ο καλός συνάδελφος ΤΕΟ70- πως ο εργαζόμενος συναινεί. Είναι σα να υποβάλλεται ανυπόγραφη οικειοθελή αποχώρηση εν αγνοία του εργαζομένου. Αυτά τα χαρτιά δεν έχουν καμία ισχύ σε ενδεχόμενη δικαστική διένεξη μεταξύ εργαζομένου και εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. θα μεταφερθω απο την εταιρια μου σε καποια αλλη, θα κρατησω οπως μου ειπαν τα δικαιωματα μου και θα ηθελα να ξερω απο πριν τι χαρτια θα πρεπει να υπογραψω. ο λογιστης μου ειπε οτι θα υπογραψω απολυση απο τη μια εταιρια και προσληψη απο την αλλη με την ιδια ημερομηνια (αυτα θα πανε στον οαεδ) και ενα αλλο χαρτι που θα λεει οτι αναγνωριζουν απο τη νεα εταιρια τα δικαιωματα μου και θα παρω ενα αντιγραφο με τη σφραγιδα της εταιριας (το οποιο δεν θα παει πουθενα θα το κρατησουμε). αυτο πρεπει να γινει? δεν μου γεμιζει το ματι το να υπογραψω απολυση. αν μπορει καποιος και θελει ας μου απαντησει. ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Καλησπέρα και Χρόνια σας Πολλά. Έχω το εξής πρόβλημα και παρακαλώ για τη βοήθεια και τις γνώσεις σας. Είμαι υπάλληλος τράπεζας εδώ και 26 χρόνια και τα μισά απ αυτά αποσπασμένος σε θυγατρική της εταιρία. Αμείβομαι με μισθοδοσία της Τράπεζας(με χρήματα που καταβάλει η θυγατρική και για τα οποία αποδίδει ΦΠΑ) και διατηρώ όλα τα συλλογικά και ασφαλιστικά μου δικαιώματα σαν υπάλληλος τραπέζης.

Λόγω μειώσεων στα κόστη μου έγινε πρόταση από τη θυγατρική να παραιτηθώ από την τράπεζα και να υπογράψω σύμβαση με την εταιρία ώστε να γλυτώνουν τον ΦΠΑ. Θα ήθελα να παραμείνω στην εταιρία αλλά δεν θέλω να παραιτηθώ από την τράπεζα και θέλω να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να αποφευχθεί η πληρωμή του ΦΠΑ αλλά και να παραμείνω στη θέση μου ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο και τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και Χρόνια σας Πολλά. Έχω το εξής πρόβλημα και παρακαλώ για τη βοήθεια και τις γνώσεις σας. Είμαι υπάλληλος τράπεζας εδώ και 26 χρόνια και τα μισά απ αυτά αποσπασμένος σε θυγατρική της εταιρία. Αμείβομαι με μισθοδοσία της Τράπεζας(με χρήματα που καταβάλει η θυγατρική και για τα οποία αποδίδει ΦΠΑ) και διατηρώ όλα τα συλλογικά και ασφαλιστικά μου δικαιώματα σαν υπάλληλος τραπέζης.

Λόγω μειώσεων στα κόστη μου έγινε πρόταση από τη θυγατρική να παραιτηθώ από την τράπεζα και να υπογράψω σύμβαση με την εταιρία ώστε να γλυτώνουν τον ΦΠΑ. Θα ήθελα να παραμείνω στην εταιρία αλλά δεν θέλω να παραιτηθώ από την τράπεζα και θέλω να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να αποφευχθεί η πληρωμή του ΦΠΑ αλλά και να παραμείνω στη θέση μου ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο και τον χρόνο σας.

Φπα και υπάλληλος δεν συνάδουν αγαπητέ επισκέπτη. Μήπως αναφέρεστε σε κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...