Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 100% ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ


επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOL-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-NIKOL-

ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 2003 13 ΗΜΕΡΕΣ. Ο ΜΙΚΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1550€ ΑΡΑ

1550/25*13=806 ΜΕΙΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΜΥ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 100% ΕΙΝΑΙ

Α) 806*2=1612 Η

Β) 1550/25*26=1612 ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ? ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΝ 60 Η ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 2003 13 ΗΜΕΡΕΣ. Ο ΜΙΚΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1550€ ΑΡΑ

1550/25*13=806 ΜΕΙΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΦΜΥ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 100% ΕΙΝΑΙ

Α) 806*2=1612 Η

Β) 1550/25*26=1612 ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?

ΕΠΙΣΗΣ Η ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ? ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟΝ 60 Η ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Όσον αφορά το υπόλοιπο αδείας και με δεδομένο ότι δικαιούσθε 22 εργάσιμες:

Στις 22 εργάσιμες αντιστοιχούν 25/25

Στις 12 εργάσιμες που έχετε λάβει ήδη αντιστοιχούν Χ;

Χ= 12*25/22= 13,64/25 και άρα δικαιούσθε ως υπόλοιπο 25-13,64=11,36/25 ως αποζημίωση μη ληθφείσας αδείας με Φ.Μ.Υ. 20%.

Προσοχή: Η προσαύξηση αυτή προϋποθέτει πταίσμα του εργοδότη.

Δεν οφείλεται ο διπλασιασμός των αποδοχών του χρόνου διάρκειας της άδειας, όταν για την μη χορήγησή της δεν ευθύνεται κατά οποιοδήποτε τρόπο ο εργοδότης (Α.Π.96/69, Α.Π.356/70).

Δεν αρκεί η μη χορήγηση της άδειας, αλλά απαιτείται να υπάρχει και πταίσμα (αρκεί και ελαφρά αμέλεια) του εργοδότη (Α.Π.889/89).

Δηλαδή αν παρήλθε η 31/12 και ο εργαζόμενος σκόπιμα δεν ζήτησε το υπόλοιπο της αδείας του με σκοπό να αποσπάσει την ποινή του 100%, τότε ο εργοδότης δεν οφείλει το 100%.

Έγγραφο 1359/27.3.89 Υπ.Εργασίας: « Η ύπαρξη ή όχι πταίσματος του εργοδότη ερευνάται σε κάθε περίπτωση από τα δικαστήρια που είναι αρμόδια να κρίνουν μετά την προσφυγή των ενδιαφερομένων».

«Οι κανονικές αποδοχές αδείας υπόκεινται σε ασφαλιστικές εισφορές, η δε προσαύξηση αυτών κατά 100% όχι, γιατί θεωρείται ότι η τελευταία έχει τον χαρακτήρα της ποινής για τον εργοδότη» (Έγγραφο Υπ.Εργασίας 94/61, Α.Π. 1890/83).

Βλ. και σχετικό θέμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...hl=100%+πταίσμα

doctor

Υ.Γ. Παρακαλώ πριν θέσετε κάποιο θέμα, να κάνετε μια αναζήτηση στην ενότητα που αναφέρεται το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ENA ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΤΕ :

Υπαλληλος με 3χρονη προυπηρεσια ( δεν παίρνει καθόλου άδεια) από υπαιτιότητα του εργοδότη .

Εψαξα το θέμα μόνος μου ,Συμβουλεύτηκα και τις γνώμες 2 μελών της ΄΄κοινότητας΄΄ τοτε και της δώσαμε

ενα μισθό ως απόζημίωση με παρακράτηση ΦΜΥ +

μια απόζημίωση (ενα μισθό) με παρακράτηση 20% φόρο-χαρτόσημο.

Ωστόσο ο ορκωτός λογιστής που εφερε το ΔΣ υποστηρίζει (και γράφει στην εκθεση του) πως στην πρώτη αποζημίωση

έπρεπε να γίνουν και να αποδοθούν εισφορές ΙΚΑ !!!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΤΟΥΣ 14ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΩΣ ΤΙ ΘΑ ΤΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ?

................................................................................

................................................................................

......................

ΑΠΟ ΑΡΧΕΙΟ :ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ - ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2005 - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

αν υπάλληλος που δικαιούται 1 μήνα κ.άδεια (3χρ.υπηρεσια) λογω φόρτου δεν του τη δίνουν , πόσο του χρωστάνε ? ενα μήνα (σαν να το δούλευε) ή εχει καμιά προσαύξηση? (κρατήσει ΙΚΑ κανονικά )?

επίσης αν η επιθεώρηση ή το ΙΚΑ νομικά (δεχεται) ή εχει προβλημα με τη μη χορήγηση της άδειας ? (την οποία καταβάλει χρημάτικά ομως)

Ευχαριστώ ...Βασίλης.

(foro

Aug 14 2005, 04:13 PM

Δημοσιευμένο #2

**

Μέλη: Μέλη

Δημοσιεύσεις: 65

Μέλος από: 13-October 03

Νο μέλους.: 448

................................................................................

..............Αν εργάζεται πενθήμερη εργασία,είναι μισθωτός και έχει συμπληρώσει τρία χρόνια εργασίας στον ίδιο εργοδότη, δικαιούται 22 ημέρες εργάσιμες άδεια.Αν η επιχείρηση δεν χορηγεί την άδεια είναι υποχρεωμένη να την αποζημιώσει.Η αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας δεν υπόκειται σε ασφαλιστικές εισφορές.¨Εχει όμως παρακράτηση Φ.Μ.Υ.

Επίσης στην περίπτωση αυτή ο μισθωτός δικαιούται ως επίδομα άδειας το ήμισι τού μηνιαίου μισθού του ,το οποίο υπόκειται σε όλες τίς κρατήσεις (ασφαλιστικές ,ΦΜΥ κλπ)

(Δες αναλυτικότερα στην παρούσα ιστοσελίδα: κατηγοριες λογιστικής βιβλιοθήκης ,

εργατικά θέματα , ετήσια άδεια μισθωτών.)

.......................The Jamaican

Aug 14 2005, 04:59 PM

Δημοσιευμένο #3

***

Μέλη: Μέλη Ομάδας Λογιστών

Δημοσιεύσεις: 311

Μέλος από: 16-October 04

Νο μέλους.: 1.495

Να προσθέσω ότι αν η άδεια δεν χορηγηθεί υπαιτιότητα του εργοδότη τότε ο εργοδότης αυτός υποχρεώνεται να να καταβάλλει τις αποδοχές αδείας προσαυξημένες κατά 100%.

Ο εργαζόμενος δηλαδή δικαιούται:

α) Τις αποδοχές του μήνα που εργάσθηκε, ενώ έπρεπε κανονικά να πάρει άδεια.

β) Τις αποδοχές αδείας και του επιδόματος αδείας που θα έπαιρνε αν κανονικά έπαιρνε την άδειά του

γ) Την προσαύξηση 100% των αποδοχών αδείας. (Η προσαύξηση αυτή δεν υπόκειται σε ασφαλιστικές κρατήσεις, γίνεται όμως παρακράτηση φόρου 20%) Μόνο η αποζημείωση αδείας που δικαιούνται οι απασχολούμενοι εποχιακά σε ξενοδοχεία υπόκειται σε εισφορές ΙΚΑ.

.........................................

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...