Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ - ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


DAAS

Ερώτηση

ΟΤΑΝ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ????

ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟΥ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΩΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙ ???

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΟΤΑΝ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ????

ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟΥ ????

Τι εννοείτε με τις "βεβαιώσεις απασχολουμένων";

Αν πρόκειται για τις συμβάσεις μερικής απασχόλησης, ο εργαζόμενος πρέπει να λάβει αντίγραφο σύμφωνα με τον Ν.2639/98.

Τον πίνακα προσωπικού όμως τι να τον κάνει; Μπορεί όμως να δει τον αριθμό πρωτοκόλου από τον αναρτημένο πίνακα προσωπικού που υπάρχει στην επιχείρηση.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα

Έγινε ένα λάθος σήμερα πήγα ΣΕΠΕ να δηλώσω μια εργαζόμενη, αλλά εκ παραδρομής δήλωσα ημερομηνια προσληψης 14/01 αντι 14/04 και το ίδιο αναγγελια ΟΑΕΔ 15/01 αντί 15/04.

τι μπορώ να κάνω σχετικά

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Nα ξαναπας στην επιθεωρηση και εχοντας αντιγραφο της προσληψης (που προφανως θα ειναι 14/4) να ζητησεις να διορθωσεις τον κατατεθειμενο πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Nα ξαναπας στην επιθεωρηση και εχοντας αντιγραφο της προσληψης (που προφανως θα ειναι 14/4) να ζητησεις να διορθωσεις τον κατατεθειμενο πινακα.

ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ

ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΣ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 14/1 ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 1000 ΕΥΡΩ??

ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΤΣΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ

ΑΦΟΥ ΠΗΓΕΣ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ 14/1 ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 1000 ΕΥΡΩ??

ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ

Γιατί να του επιβληθεί πρόστιμο???

Δεν έγινε έλεγχος, ανακάλυψε το λάθος που είχε γίνει στον πίνακα, και πήγε με γνωστοποίηση ή το αλλάξανε πάνω στους πρωτότυπους πίνακες, με δικαιολογητικά που αποδεικνύουν το αληθινό γεγονός, πριν από κάθε έλεγχο... Δεν βλέπω το λόγο για πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γιατί να του επιβληθεί πρόστιμο???

Δεν έγινε έλεγχος, ανακάλυψε το λάθος που είχε γίνει στον πίνακα, και πήγε με γνωστοποίηση ή το αλλάξανε πάνω στους πρωτότυπους πίνακες, με δικαιολογητικά που αποδεικνύουν το αληθινό γεγονός, πριν από κάθε έλεγχο... Δεν βλέπω το λόγο για πρόστιμο...

ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

ΑΦΟΥ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΧΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ 14/1 ΛΟΓΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ.

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν εφαρμόζεται παντού.. ειδικά στην επαρχία.. μπορεί να είναι και θέμα του κάθε υπαλλήλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όχι δεν εφαρμόζεται παντού.. ειδικά στην επαρχία.. μπορεί να είναι και θέμα του κάθε υπαλλήλου..

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ.

ΛΟΓΩ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 15 ΗΜΕΡΩΝ.

ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ.

ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ.

Η ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ.

ΤΩΡΑ ΛΑΒΑΜΕ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ .

ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΛΗΡΩΣΕ 1000 ΕΥΡΩ

ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΕΓΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ.

ΑΥΤΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι

Πήγα το πρωί ΣΕΠΕ με την φωτοτυπία της αναγγελίας που έγινε 14/04 και απλά διορθώσαμε τον πίνακα που είχε η ΣΕΠΕ και τίποτε άλλο. Να σκεφτείται ότι ούτε καν την αναγγελία δεν κοίταξαν.Απλά μια χειρόγραφη διόρθωση κάναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ.

ΛΟΓΩ ΑΠΟΥΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 15 ΗΜΕΡΩΝ.

Επειδή θεωρώ μεγάλη αλητεία το ύψος του προστίμου (1000 ευρώ για ένα κολόχαρτο που είναι πανεύκολο να το στέλνεις μέσω διαδικτύου), θα σας πρότεινα σε μελλοντική παρόμοια περίπτωση να κάνετε το εξής: Εικονική αποχώρηση του εργαζόμενου, νέα πρόσληψη την επόμενη ημέρα και έτσι θα αρχίσει να ξανατρέχει η προθεσμία των 15 ημερών. Κάνετε και από πριν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό προς τον εργαζόμενο ότι του αναγνωρίζετε ως έναρξη της εργασιακής σχέσης την αρχική ημερομηνία πρόσληψης (σε περίπτωση απόλυσης, ή για τις δικαιούμενες ημέρες αδείας κ.λπ) και άστε τους γραφειοκράτες του ΣΕΠΕ να συνεχίσουν τον ύπνο τους.

Το 1/4 των ιδιωτικών υπαλλήλων εργάζονται ανασφάλιστοι και αδήλωτοι και αυτοί βρίσκουν τους νομοταγείς εργοδότες και τους καταλογίζουν πρόστιμο επειδή αντί για τον Θανάση δούλευε ο Γιάννης, και διότι ο Λάκης είχε ρεπό και συνελήφθη (άκουσον-άκουσον) εργαζόμενος!!! Τι έγκλημα, να αλλάξουν δύο εργαζόμενοι τις βάρδιες τους...

Και καταλογίζουν τα χιλιάρικα λες και είναι κουβέρ σε εστιατόριο.

Αλλά τι περιμένεις, η ΓΣΣΕ κοιμάται, οι σύλλογοι των λογιστών μαλλιοτραβιούνται, τα κόμματα τρέχουν από τηλεπαράθυρο σε τηλεπαράθυρο και εμείς εργαζόμαστε με το πιστόλι στον κρόταφο μην ξεχάσουμε κανένα κολόχαρτο για το ΣΕΠΕ, τον ΟΑΕΔ, το ΙΚΑ ή την ΔΟΥ και καταλογιστεί πρόστιμο, όχι π.χ. 20-30 ευρώ, πράγμα που θα ήταν απολύτως λογικό, αλλά πεντακοσιάρες και χιλιάρες λες και έχουμε λεφτά για πέταμα...

Πόσοι συνάδελφοι έχουν χάσει τις διακοπές τους επειδή αναγκάστηκαν να πληρώσουν τέτοια απαράδεκτα και κατάπτυστα πρόστιμα...

Αλήθεια, έχει διαμαρτυρηθεί ΕΓΓΡΑΦΩΣ προς τα αρμόδια υπουργεία Απασχόλησης και Οικονομικών κάποιος σύλλογος λογιστών;

Αει ...σιχτίρ....

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αυτό που τονίζει το τραγικό στα λεγόμενα του Γιατρού...

Η διάταξη για "τον Θανάση, τον Γιάννη και τον Λάκη" μπήκε τσόντα σε Νόμο του ΤΣΕΜΕΔΕ (στο "και λοιπές διατάξεις").

(δεν θυμάμαι αν ήταν σε εκείνο το ΦΕΚ και η διάταξη για αύξηση κονδυλίων για τα κωλόχαρτα της Βουλής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επειδή θεωρώ μεγάλη αλητεία το ύψος του προστίμου (1000 ευρώ για ένα κολόχαρτο που είναι πανεύκολο να το στέλνεις μέσω διαδικτύου), θα σας πρότεινα σε μελλοντική παρόμοια περίπτωση να κάνετε το εξής: Εικονική αποχώρηση του εργαζόμενου, νέα πρόσληψη την επόμενη ημέρα και έτσι θα αρχίσει να ξανατρέχει η προθεσμία των 15 ημερών. Κάνετε και από πριν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό προς τον εργαζόμενο ότι του αναγνωρίζετε ως έναρξη της εργασιακής σχέσης την αρχική ημερομηνία πρόσληψης (σε περίπτωση απόλυσης, ή για τις δικαιούμενες ημέρες αδείας κ.λπ) και άστε τους γραφειοκράτες του ΣΕΠΕ να συνεχίσουν τον ύπνο τους.

......................................

Αει ...σιχτίρ....

doctor

Σιγά τη λύση που προτείνεις.... Κατέχεις μωρέ ίντα κάνουμε εμείς έπαε πέρα στη Κρήτη ανέ μας διαολίσουνε...????

Μπαίνουμε μέσα και τους βουτούμε από το λαιμό....!!!! :D:):) (βλ. ΙΚΑ)

Υπάρχει και η λύση της καραμπίνας βέβαια.... για αυτούς που δεν θέλουν ούτε σωματική επαφή.... :):lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και αυτό που τονίζει το τραγικό στα λεγόμενα του Γιατρού...

Η διάταξη για "τον Θανάση, τον Γιάννη και τον Λάκη" μπήκε τσόντα σε Νόμο του ΤΣΕΜΕΔΕ (στο "και λοιπές διατάξεις").

(δεν θυμάμαι αν ήταν σε εκείνο το ΦΕΚ και η διάταξη για αύξηση κονδυλίων για τα κωλόχαρτα της Βουλής).

Ακριβώς, έτσι τσόντα μπήκε στο άρθρο 68. Φοβάμαι μην πέρασαν και καμία άλλη παπαριά στον νέο νόμο που είναι εκατό και βάλε σελίδες και δεν έχω προλάβει να τον διαβάσω (ούτε το βλέπω πιθανό μέχρι το πάσχα). Μάλλον θα ψάξω με control F στον νόμο την λέξη "πρόστιμο" μπας και ανακαλύψω τίποτα...

doc

Y.Γ. Στέφανε, στέλνω ΑΠΔ με 2.000.000 ευρώ εισφορές. Έτσι και μου κάτσει πρόστιμο 10%, δηλαδή 200.000 ευρώ, μάλλον θα χρειαστώ όλμο για να βάλλω το ΙΚΑ και να πετύχω ολοσχερή καταστροφή εγγράφων και στοιχείων... :D

Έχω κρατήσει και το βιβλιαράκι εκπαίδευσης για τους χειριστές όλμων που έχω από τον στρατό, κάτι ήξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...................

doc

Y.Γ. Στέφανε, στέλνω ΑΠΔ με 2.000.000 ευρώ εισφορές. Έτσι και μου κάτσει πρόστιμο 10%, δηλαδή 200.000 ευρώ, μάλλον θα χρειαστώ όλμο για να βάλλω το ΙΚΑ και να πετύχω ολοσχερή καταστροφή εγγράφων και στοιχείων... :D

Έχω κρατήσει και το βιβλιαράκι εκπαίδευσης για τους χειριστές όλμων που έχω από τον στρατό, κάτι ήξερα...

Δημήτρη, σκαπανέας... Ότι θες από εκρηκτικά, παγιδεύσεις, νάρκες κτλ κτλ εδώ!!!! :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα.

Αν υπάρχει έκθεση-υποκατάστημα π.χ.στην Αθήνα

και η έδρα είναι στην Θεσσαλονίκη,το πρόγραμμα

με τους εργαζόμενους Αθήνας πρέπει να κατατεθεί

στην επ.εργασίας που βρίσκεται το υποκ/μα ή

στην επ.εργασίας της έδρας με όλους τους εργαζομένους?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωχ, ξέχασα να προσκομίσω μηνιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα. Τι να κάνω τώρα? Αναφέρομαι στον Σεπτέμβριο. Έχω αγχωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ωχ, ξέχασα να προσκομίσω μηνιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα. Τι να κάνω τώρα? Αναφέρομαι στον Σεπτέμβριο. Έχω αγχωθεί.

Ε,κατάθεσέ το τη Δευτέρα.. Περιόδου 7/9/2009 - 30/9/2009...

Ή στείλε το με ένα φαξ για να είσαι καλυμένος και για το 3ήμερο και πας δευτέρα και παίρνεις πρωτόκολλο... Βάλε στο φαξ να σου εκτυπώσει απόδειξη αποστολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι σκέφτηκα κι εγώ την πρώτη περίπτωση που είπες stefanos_her! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Υπόσχομαι δεν πρόκειται να το ξανακάνω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...