Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΕΝΣΗΜΩΝ - ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ - ΤΕΒΕ


gy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φορουμ. Μπορεί κάποιος να μου τι να κάνω στην εξής περίπτωση:

Κατεδάφιση ακινήτου από Εργολάβο ο οποίος θα εκδώσει σχετικό Τιμολόγιο. Ο Εργολάβος είναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Το ΙΚΑ έχει υπολογίσει 15 ένσημα. Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν να προσκομίσω το Τιμολόγιο, να υποβάλλω ΑΠΔ και να αγοράσω τα άχρηστα ένσημα. Σώστα τα λέει το ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φορουμ. Μπορεί κάποιος να μου τι να κάνω στην εξής περίπτωση:

Κατεδάφιση ακινήτου από Εργολάβο ο οποίος θα εκδώσει σχετικό Τιμολόγιο. Ο Εργολάβος είναι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ. Το ΙΚΑ έχει υπολογίσει 15 ένσημα. Πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν να προσκομίσω το Τιμολόγιο, να υποβάλλω ΑΠΔ και να αγοράσω τα άχρηστα ένσημα. Σώστα τα λέει το ΙΚΑ;

Σωστα τα ειπαν. Το τιμολογιο αφορα την εκτελεση της κατεδαφισης απο τον επαγγελματια εστεγασμενης επιχειρισης και η ΑΠΔ την ασφ/ση των λοιπων εργατων που απασχοληθηκαν χειρονακτικα για καθαρισμο των μπαζων (ακρες οικοπεδου, μετακινηση μπαζων με φτυαρι, καταβρεγμα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Σωστα τα ειπαν. Το τιμολογιο αφορα την εκτελεση της κατεδαφισης απο τον επαγγελματια εστεγασμενης επιχειρισης και η ΑΠΔ την ασφ/ση των λοιπων εργατων που απασχοληθηκαν χειρονακτικα για καθαρισμο των μπαζων (ακρες οικοπεδου, μετακινηση μπαζων με φτυαρι, καταβρεγμα κλπ)

Κι ακόμα.....

Ο εργολάβος μπορεί να είναι στο ΙΚΑ.

πχ ο Χειριστής αεροσυμπιεστη (κομπρεσερ) ως επιτηδευματίας εκδίδει ΑΠΥ και ασφαλίζεται με βάση τον οικοδομικό κανονισμό στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δηλαδή, δεν υπάρχει τρόπος να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης τα άχρηστα ένσημα? Δλδ, αν ο εργολάβος κόψει τιμολόγιο που καλύπτει και τα άχρηστα ένσημα επί του μέσου ημερομισθίου ΙΚΑ, και υποβληθούν και ορισμένες ΑΠΔ από το κομπρεσέρ γιατί όντως είναι επιτηδευματίας και τα ένσημα είναι του ιδιοκτήτη, τότε με αυτά δεν μπορεί να κλείσει η καρτέλα του ΙΚΑ? Πρέπει οπωσδήποτε να αγοραστούν τα ένσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

Στην επιχείρηση που διατηρεί η σύζυγός μου χρειάστηκε να γίνουν κάποιες βελτιώσεις. Όλες οι εργασίες έγιναν από εμένα.

Φυσικά τώρα το ΙΚΑ ζητάει τα κερατιάτικα, δηλαδή να πληρωθούν τα ένσημα για τα μεροκάματα που θα έκανε κάποιος για αυτές τις εργασίες.

Και ρωτώ. Έχουν καταργηθεί η επικόλληση ενσήμων υπέρ αγνώστου; Και αν ναι πρέπει να ψάξω να βρω κάποιον που θα μπορεί να του κολληθούν ένσημα ή μπορεί να υπάρξει ανάγκη από κάποιον που έχει ανάγκη κάποιά ένσημα και άρα πληρώνοντας μισά-μισά μπορεούμενα εξυπηρετηθούμε και οι δύο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 years later...

Σε κατεδαφιση ακινητου ο χειριστης του εκσκαφεα ασφαλιζεται στον οαεε θα πρεπει να αγοραστουν και ενσημα απο το ικα για χωματουργικες εργασιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...