Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΓΡΑΦΗ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ


TOMAS

Ερώτηση

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ (ΜΗΧΑΝΗΜΑ) ΜΕ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ?

1) ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ 2) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΙΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΟ ΦΠΑ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΕΝΔ/ΚΕΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΠΑΕΙ ΚΩΔΙΚΟΙ 341 & 344

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΚΩΔΙΚΟΙ 641 & 643 & 666

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙΣ ΕΝΔ/ΚΕΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΠΑΕΙ ΚΩΔΙΚΟΙ 341 & 344

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΚΩΔΙΚΟΙ 641 & 643 & 666

Kαι στους κωδικούς 353 (ΑΞΙΑ) 373 (ΦΠΑ) του πίνακα εισροών και 303 (ΑΞΙΑ) και 333 (ΦΠΑ)

του πίνακα εκροών .

Για τα νησιά του ΑΙΓΑΙΟΥ στους κωδικούς 356-376 και 306-336

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O κωδικός 344 δεν περιλαμβάνει τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων αλλά μόνο τις αγορές και τις εισαγωγές παγίων ακόμη κι αν δεν καταβληθεί ο ΦΠΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
O κωδικός 344 δεν περιλαμβάνει τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων αλλά μόνο τις αγορές και τις εισαγωγές παγίων ακόμη κι αν δεν καταβληθεί ο ΦΠΑ..

Eτσι είναι άλλα αν θα μπουν θα συμφωνούν οι πίνακες των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων με την εκκαθαριστική και τις περιοδικές και οι τυχόν φορολογικοί έλεγχοι τελειώνουν (στο θέμα αυτό)

τάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ?, ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 303/333 ΚΑΙ 353/373 ΜΕ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O κωδικός 344 δεν περιλαμβάνει τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων αλλά μόνο τις αγορές και τις εισαγωγές παγίων ακόμη κι αν δεν καταβληθεί ο ΦΠΑ..

Eτσι είναι άλλα αν θα μπουν θα συμφωνούν οι πίνακες των ενδοκοινοτικών αποκτήσεων με την εκκαθαριστική και τις περιοδικές και οι τυχόν φορολογικοί έλεγχοι τελειώνουν (στο θέμα αυτό)

τάχιστα.

Σωτηρη αυτο δεν το καταλαβα. Αμα βαλεις την ενδοκοινοτικη αποκτηση και στον κωδικο 344 τοτε ειναι που δεν συμφωνουν τα δεδομενα.

Σε καθε περιπτωση παντως οι πινακες ενδοκοινοτικων αποκτησεων θα συμφωνουν.

Εστω οτι εχεις μονο ενδοκοινοτικες αποκτησεις παγιων 1000,00

Εαν συμπληρωσεις και τον κωδικο 344 και τον κωδικο 341 τοτε θα εχεις στον μεν κωδικο 353 1000,00 και στους κωδικους 341 1000,00 και κωδικο 343 1000,00 συνολο δηλαδη 2000,00.

Εαν συμπληρωσεις μονο τον κωδικο 341 (1000,00) τοτε θα εχεις στον κωδικο 353 1000,00 και θα συμφωνουν με τα πραγματικα δεδομενα.

Ειτε συμπληρωσεις τον κωδικο 344 ειτε οχι, οι πινακες ενδοκοινοτικως αποκτησεων θα συμφωνουν με τον κωδικο 341.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΚΡΟΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 303 (ΑΞΙΑ) & 333 (ΦΠΑ) ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΤΙΣ ΕΙΣΡΟΕΣ 353 (ΑΞΙΑ) & 373 (ΦΠΑ) ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΩΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΠΑ Η ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΕΙΣΡΟΕΣ ΣΤΟ Ε3 ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΑΕΙ ?. ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά εμπορευμάτων απο Ε.Ε. σε εταιρία με Β κατηγόριας.

Σε ποιούς κωδικούς περιοδικής και εκκαθαριστικής θα μπεί γιατί έχω μπερδευτεί.
Δεν μπαίνει μόνο στον 341; θα μπει και στους 303/333 κ 353/373?

επίσης υπάρχει η υποχρέωση Intrastat ή ισχύει όριο συναλλαγών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά εμπορευμάτων απο Ε.Ε. σε εταιρία με Β κατηγόριας.

Σε ποιούς κωδικούς περιοδικής και εκκαθαριστικής θα μπεί γιατί έχω μπερδευτεί.

Δεν μπαίνει μόνο στον 341; θα μπει και στους 303/333 κ 353/373?

επίσης υπάρχει η υποχρέωση Intrastat ή ισχύει όριο συναλλαγών;

σε ποιο εντυπο Φ2 αναφερεστε; στο νεο Φ2 οι ενδοκοινοτικες αποκτησεις μπαινουν στον 364 με τον αντιστοιχο ΦΠΑ που θα αναλογουσε αν ηταν στην Ελλαδα η συναλλαγη. αντιστοιχα μπαινουν κ στον 301 ή 302 ή 303 και (μηδενιζεται ).

 

η εκκαθαριστικη εχει καταργηθει.

 

θα υποβληθει Φ5 για την ενδοκ. αποκτηση εως τις 26 του επομενου μηνα.

 

intrastat μονο εφ οσον ξεπεραστουν τα ορια: αφιξεις 150,000 και αποστολες 90,000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ποιο εντυπο Φ2 αναφερεστε; στο νεο Φ2 οι ενδοκοινοτικες αποκτησεις μπαινουν στον 364 με τον αντιστοιχο ΦΠΑ που θα αναλογουσε αν ηταν στην Ελλαδα η συναλλαγη. αντιστοιχα μπαινουν κ στον 301 ή 302 ή 303 και (μηδενιζεται ).

 

η εκκαθαριστικη εχει καταργηθει.

 

θα υποβληθει Φ5 για την ενδοκ. αποκτηση εως τις 26 του επομενου μηνα.

 

intrastat μονο εφ οσον ξεπεραστουν τα ορια: αφιξεις 150,000 και αποστολες 90,000.

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

εννοώ την περιοδική του 4ου τριμ 2014. για απόκτηση στον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ... (προφανώς και έχασα την προθεσμία για το Φ5 μιας και μου έφερε αρχές Φεβρουαρίου το τιμολόγιο Δεκεμβριου...

σε αυτη την περίπτωση μπαίνει στον 353/373 και 303/333 αντίστοιχα και στον 341 για πληροφοριακούς λόγους;

ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

εννοώ την περιοδική του 4ου τριμ 2014. για απόκτηση στον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ... (προφανώς και έχασα την προθεσμία για το Φ5 μιας και μου έφερε αρχές Φεβρουαρίου το τιμολόγιο Δεκεμβριου...

σε αυτη την περίπτωση μπαίνει στον 353/373 και 303/333 αντίστοιχα και στον 341 για πληροφοριακούς λόγους;

ευχαριστώ και πάλι.

σωστα ειχα ξεχασει οτι πηρε παραταση το Φ2 του 4ου τριμηνου 2014 και θεωρησα οτι μιλατε για το 2015..

ναι εκει θα μπουνε τα ενδοκοινοτικα. οπως τα ειπατε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ και πάλι.

μήπως ξέρετε και το πρόστιμο για το Φ5? :)

ευτυχως προς το παρον δεν το γνωριζω!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να συμφωνησω και γω με την σειρα μου ως προς τους κωδικους στο Φ2, τα προστιμα και τα σχετικα, με μια μικρη διορθωση...

 

 

Μεχρι στιγμης το εντυπο Φ2 δεν εχει αλλαξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να συμφωνησω και γω με την σειρα μου ως προς τους κωδικους στο Φ2, τα προστιμα και τα σχετικα, με μια μικρη διορθωση...

 

 

Μεχρι στιγμης το εντυπο Φ2 δεν εχει αλλαξει...

στο ταξις εννοειτε;;; γιατι αλλιως το νεο εντυπο υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι Ταξις... Τωρα παω να στειλω δηλωση και ειναι το 'παλιο' εντυπο.

 

Τι να πω...

μα το νεο εντυπο θα το χρειαστουμε τελος απριλιου. του 2014 τα στελνουμε με το παλιο εντυπο. ειναι λογικο να μην υπαρχει στο ταξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αναφερομαι σε δηλωση ΦΠΑ για Γ' κατηγοριας, περιοδου Ιανουαριου. Δεν θα την καναμε με το νεο εντυπο ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αναφερομαι σε δηλωση ΦΠΑ για Γ' κατηγοριας, περιοδου Ιανουαριου. Δεν θα την καναμε με το νεο εντυπο ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

α μαλιστα! δε το γνωριζω για Γ' κατηγ. αλλα φανταζομαι πως ετσι θα πρεπε να ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αναφερομαι σε δηλωση ΦΠΑ για Γ' κατηγοριας, περιοδου Ιανουαριου. Δεν θα την καναμε με το νεο εντυπο ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

 

Μη πολυδίνεται σημασία στη μορφή των εντύπων. Αποδώστε σωστά τον φόρο και η απεικόνιση διορθώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αναφερομαι σε δηλωση ΦΠΑ για Γ' κατηγοριας, περιοδου Ιανουαριου. Δεν θα την καναμε με το νεο εντυπο ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22417

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ειδα μολις.

 

 

Και αναρωτιομουν μα πως και δεν ειναι ετοιμο το εντυπο απο 01/01/2015 οπως ειχαν αναγγειλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...