Jump to content
  • 0

υποδειγμα καταστατικου ΑΕ και αλλα θεματα συστασης

Question

καλημερα σας,

1. υπαρχει στο site υποδειγμα καταστατικου ΑΕ ? μπορειτε να με βοηθησετε να βρω ενα σε ηλεκτρονικη μορφη? (προσπαθησα αλλα ματαια)

επισης ηθελα να κανω καποια ερωτηματα που με βασανιζουν εδω και καιρο και οσο και αν εψαξα στη φορολογια εισοδηματος δεν μπορεσα να βρω ακρη:

1. τα 60000 ευρω που χρειαζονται ως ελαχιστη καταβολη μετοψικου κεφαλαιου ολοσχερως καταβεβλημενου, γινεται να κατατεθουν την μια μερα και να βγουν την αλλη? (μηπως ειναι παρανομο αυτο, γιατι εχω καποιον που θελει να συστησει ΑΕ και μου λεει κατι τετοια σκαρφισματα....)

2. κατα την ιδρυση της ΑΕ οι μετοχοι δεν θα ερωτηθουν για το ποθεν εσχες........Εαν ομως καποιος βαλει στην ΑΕ ως μετοχος 500.000 ευρω τα οποια ειχε στην τραπεζα αλλα δεν μπορουσε να προβει σε αγορες λογω του ποθεν εσχες (στην καθομιλουμενη δηλαδη ηταν μαυρα) και μετα πουλαει το μεριδιο του εστω στην ιδια τιμη (δηλαδη 500.000 ευρω χωρις υπεραξιες και λοιπα), το ποσο των 500.000 ευρω δεν ειναι τωρα καθαρο????

3. και για να γινω τωρα πιο σαφης εαν σας περδεψα πιο πανω , οποτε συστηνω μια ΑΕ βαζοντας πχ. 100.000 ευρω καθε φορα και μετα την πουλαω , δεν εχω στην ουσια ξεπλυνει τα χρηματα που πριν την συσταση την ΑΕ δεν μπορουσα να εμφανισω??????

Σημειωση....ο νομος απαλλασει απο το ποθεν εσχες τα κεφαλαια για την συσταση ΑΕ,ΟΕ,ΕΕ ΕΠΕ κλπ, γιατι στην ουσια θελει να βοηθησει στην αναπτυξη της επιχειρηματικοτητας, δινοντας κινητρο να "ξεθαψει" ο κοσμος τα χρηματα του ιδιαιτερα εαν αυτα ειναι "μαυρα" (να μου συγχωρεθει η εκφραση) και να τα επενδυσει σε παραγωγικες λυσεις.

Τι γινεται ομως με αυτους οι οποιοι συστυνουν εταιριες και τις πουλανε, ιδιαιτερα εαν το εχουν κανει 2 και 3 φορες????

ευχαρισρω πολυ........

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0
καλημερα σας,

1. υπαρχει στο site υποδειγμα καταστατικου ΑΕ ? μπορειτε να με βοηθησετε να βρω ενα σε ηλεκτρονικη μορφη? (προσπαθησα αλλα ματαια)

επισης ηθελα να κανω καποια ερωτηματα που με βασανιζουν εδω και καιρο και οσο και αν εψαξα στη φορολογια εισοδηματος δεν μπορεσα να βρω ακρη:

1. τα 60000 ευρω που χρειαζονται ως ελαχιστη καταβολη μετοψικου κεφαλαιου ολοσχερως καταβεβλημενου, γινεται να κατατεθουν την μια μερα και να βγουν την αλλη? (μηπως ειναι παρανομο αυτο, γιατι εχω καποιον που θελει να συστησει ΑΕ και μου λεει κατι τετοια σκαρφισματα....)

2. κατα την ιδρυση της ΑΕ οι μετοχοι δεν θα ερωτηθουν για το ποθεν εσχες........Εαν ομως καποιος βαλει στην ΑΕ ως μετοχος 500.000 ευρω τα οποια ειχε στην τραπεζα αλλα δεν μπορουσε να προβει σε αγορες λογω του ποθεν εσχες (στην καθομιλουμενη δηλαδη ηταν μαυρα) και μετα πουλαει το μεριδιο του εστω στην ιδια τιμη (δηλαδη 500.000 ευρω χωρις υπεραξιες και λοιπα), το ποσο των 500.000 ευρω δεν ειναι τωρα καθαρο????

3. και για να γινω τωρα πιο σαφης εαν σας περδεψα πιο πανω , οποτε συστηνω μια ΑΕ βαζοντας πχ. 100.000 ευρω καθε φορα και μετα την πουλαω , δεν εχω στην ουσια ξεπλυνει τα χρηματα που πριν την συσταση την ΑΕ δεν μπορουσα να εμφανισω??????

Σημειωση....ο νομος απαλλασει απο το ποθεν εσχες τα κεφαλαια για την συσταση ΑΕ,ΟΕ,ΕΕ ΕΠΕ κλπ, γιατι στην ουσια θελει να βοηθησει στην αναπτυξη της επιχειρηματικοτητας, δινοντας κινητρο να "ξεθαψει" ο κοσμος τα χρηματα του ιδιαιτερα εαν αυτα ειναι "μαυρα" (να μου συγχωρεθει η εκφραση) και να τα επενδυσει σε παραγωγικες λυσεις.

Τι γινεται ομως με αυτους οι οποιοι συστυνουν εταιριες και τις πουλανε, ιδιαιτερα εαν το εχουν κανει 2 και 3 φορες????

ευχαρισρω πολυ........

1. Ο Νόμος περί ΑΕ

................................

1. Θεωρητικά γίνεται. Αρκεί να κατατεθεί σε "ειδικό προς τούτο λογαριασμό" και οι αναλήψεις να μην γίνονται από εταίρους, αλλά να πηγαίνουν για κεφάλαιο κίνησης ή παγίου εξοπλισμού κλπ. Εννοείται ότι στα βιβλία θα απεικονίζεται επακριβώς η κάθε κίνηση του λογαροιασμού αυτού.

2. & 3.Υπάρχουν και άλλοι πιο ασφαλείς τρόποι ξεπλύματος ( ΧΑΑ, έντοκα του Δημοσίου, κλπ. που δεν έχουν και φόρο μεταβίβασης ή συγκέντρωσης κεφαλαίων ). Πάντως ναι, το "πόθεν έσχες" δεν υφίσταται για συμμετοχή σε ΑΕ υπό ίδρυση.

Γίνονται ιδιοκτήτες καναλιών, εργολήπτες Δημοσίων Έργων και άλλα ευαγή

• 0
καλημερα σας,

Καταστατικό Ανώνυμης Εταιρείας

Γίνεται εφόσον καταβληθούν εξ'ολοκλήρου...και την ίδια μέρα μπορούμε να κάνουμε ανάληψη..που βέβαια σημαίνει ότι θα πρέπει να βρίσκονται στο Ταμείο ή να χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες της επιχείρησης.

Τό ότι δεν είχε πόθεν έσχες στην σύσταση δεν σημαίνει ότι το προϊόν της πώλησης μπορεί να χρησιμοποιηθεί ολόκληρο για κάλυψη πόθεν έσχες....ψάξτο καλύτερα.. ;)

Τα ξεπλένεις στην σύσταση, αλλά όπως προείπα δεν μπορείς να τα επικαλεστείς μετά από τυχόν πώληση...

Τίποτα γιατί δεν μπορούν όπως ξαναείπα να χρησιμοποιήσουν το τίμημα της πώλησης..

ευχαρισρω πολυ........

• 0

SOULIS μηπως για αυτο που λες , οτι δηλαδη δεν μπορει καποιος μετα να επικαλεστει το ποσο αυτο για καλυψη του ποθεν εσχες, μπορεις να με παραπεμψεις σε καποιο νομο ή αρθρο ή ΠΟΛ ??????

(με ενδιαφερει πολυ!!!!)

• 0
3. Χρηματικά ποσά από διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

Υπόψη για την κάλυψη ή τον περιορισμό της τεκμαρτής δαπάνης λαμβάνονται και τα ποσά που προέρχονται από την πώληση περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου. Τα περιουσιακά στοιχεία αυτά μπορεί να είναι ακίνητα, αυτοκίνητα ή και άυλα στοιχεία όπως φήμη, πελατεία, σήμα κλπ., καθώς επίσης και δικαιώματα όπως επικαρπία ή ψιλή κυριότητα.

Ειδικά για τις περιπτώσεις πωλήσεων χρεογράφων όπως μετοχές, ομόλογα ή έντοκα γραμμάτια του Δημοσίου για τη δικαιολόγηση του τεκμηρίου λαμβάνεται υπόψη μόνο η διαφορά μεταξύ τιμήματος πώλησης και αγοράς εκτός αν τα χρεόγραφα είχαν αγορασθεί προ του 1988 οπότε λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του τιμήματος πώλησης.

Γενικά ισχύει το παραπάνω......

τώρα όμως δεν είμαι σε θέση να σε παραπέμψω σε συγκεκριμένες αποφάσεις...δες και το βιβλιαράκι των οδηγιών...

• 0
Γενικά ισχύει το παραπάνω......

τώρα όμως δεν είμαι σε θέση να σε παραπέμψω σε συγκεκριμένες αποφάσεις...δες και το βιβλιαράκι των οδηγιών...

Αυτά για τη "κάλυψη τεκμηρίου" που προέρχεται από αγορές πλην μετοχών, εντόκων, χρεωγράφων κλπ. Οι αγορά αυτή καθ΄εαυτή των τίτλων δεν υπόκειται στο "πόθεν έσχες".

Το ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάλυψη τεκμηρίου είανι έαν άλλο θέμα.

Δεν είμαι και πολύ εξοικοιωμένος με το ξέπλυμα χρήματος, ίσως κάποιος αρμοδιότερος να μπορούσε αν βοηθήσει το φίλο.

• 0
Απο υποδειγματα καταστατικων συστασης βρηκαμε

μηπως εχει καποιος ενα υποδειγμα συμφωνητικου διάλυσης ΟΕ;

Παρασκευή βράδυ ζητάς κάτι πράματα... :o Τέλος πάντων, αν δε σε βοηθήσει κάποιος άλλος εν τω μεταξύ, θύμησέ το τη Δευτέρα το πρωί...