Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ?


επισκέπτη Επισκέπτης-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΩ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΤΗΣΗ? ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ & ΤΟΝ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ? ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ Ή ΓΕΝΙΚΩΣ & ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΩ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΤΗΣΗ? ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΙΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ & ΤΟΝ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ? ΜΗΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ Ή ΓΕΝΙΚΩΣ & ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :lol:

Είναι έντυπο του ΟΑΕΔ, το ζητάς από εκεί το συμπληρώνει και το υπογράφει ο εργοδότης και το επιστρέφεις στον ΟΑΕΔ

Δεν ξέρω άν κάποιος συνάδελφος έχει κάποιο λευκό να ανεβάσει στο SITE

Δες και εδώ

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μέλλουσες μαννούλες δείτε αυτό.

Είδα κάτι που δεν το έχω ξαναδεί. Στην εγκριτική απόφαση του Δντη του ΟΑΕΔ (είναι η τελευταία σελίδα των όσων επισυνάπτει η Εύα) αναφέρει για κρατήσεις 20%. Αυτό είναι φόρος; Και αν ναι, μπορεί η εργαζόμενη να πάρει επιστροφή αυτό το 20% μέσω της φορολογικής της δήλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...κρατήσεις 20%. Αυτό είναι φόρος;

Εεεεε, γιατρέ μου ....

όχι & φόρος στις εξάμηνες αποδοχές της ειδικής άδειας.... Too much !!!

Μάλλον, οι κρατήσεις του ΟΑΕΔ για τον ασφαλιστικό φορέα είναι, γιατί δεν βλέπω να τις αναφέρει πουθενά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εεεεε, γιατρέ μου ....

όχι & φόρος στις εξάμηνες αποδοχές της ειδικής άδειας.... Too much !!!

Μάλλον, οι κρατήσεις του ΟΑΕΔ για τον ασφαλιστικό φορέα είναι, γιατί δεν βλέπω να τις αναφέρει πουθενά αλλού.

Για κάτσε ρε Δόμνα....

Λοιπόν δες κομπίνα: Είναι ο κλάδος σύνταξης. Όμως:

6,67% εισφορές εργαζομένου

13,33% εισφορές εργοδότη (δηλαδή του ΟΑΕΔ εν προκειμένω)

σύνολο 20%.

Δηλαδή η εργαζόμενη πληρώνει και τις δικές της εισφορές αλλά και αυτές του εργοδότη (που για το διάστημα αυτό είναι το κράτος).

Τέλεια, φανταστικά!

doctor

Y.Γ. Δόμνα, μιλάμε για την άδεια κυοφορίας και λοχείας και όχι για την εξάμηνη ειδική άδεια. Εκεί οι εισφορές είναι 6,67% (μην τους βάζετε ιδέες όμως!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
... μιλάμε για την άδεια κυοφορίας και λοχείας και όχι για την εξάμηνη ειδική άδεια. Εκεί οι εισφορές είναι 6,67% (μην τους βάζετε ιδέες όμως!).

& να πω ότι δεν το γράφει πάνω πάνω... αλλά επειδή έχω μάτια πρέπει & να βλέπω ???

Sorry... είχα το μυαλό μου στο 6μηνο...

Υ.Γ.1 Ναι, εμάς περιμένουν για να τους μπουν ιδέες...!!!

Υ.Γ.2 Φόρος είναι, να ζητάνε βεβαίωση παρακράτησης (τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει βεβαίωση για το "χαράτσι" γιατί είναι & παλιό) ... :):P:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Υ.Γ.2 Φόρος είναι, να ζητάνε βεβαίωση παρακράτησης (τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει βεβαίωση για το "χαράτσι" γιατί είναι & παλιό) ... :P:):)

Τελικά τι είναι; Φόρος ή εισφορές; Και τα δύο ταιριάζουνε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελικά τι είναι; Φόρος ή εισφορές; Και τα δύο ταιριάζουνε... :P

Κανονικά, δεν θα έπρεπε να "ταιριάζει" κανένα από τα 2... :)

Αραγε, αν ρωτούσαμε στον ΟΑΕΔ τι θα μας έλεγαν...??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να "ταιριάζει" κανένα από τα 2... :P

Αραγε, αν ρωτούσαμε στον ΟΑΕΔ τι θα μας έλεγαν...??? :)

Προτιμώ να ρωτήσω τον Σούλη. Έχουμε καιρό να μαλώσουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Eργοδότης και εργαζόμενη δεν επεμβαίνουν σ’ αυτό το επίδομα, τις εισφορές του οποίου καταβάλλει ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ. Οι ημέρες αυτές, θεωρούνται καλυμένες ασφαλιστικά στον κλάδο σύνταξης.

E πως τις καταβάλει ο ΟΑΕΔ αφού από το δικαιούμενο ποσό της εργαζόμενης αφαιρεί το 20% των εισφορών; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλά αρχηγέ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι υπόχρεος για την συλλογή και καταβολή τρελογιατρέ μου..δεν θα τα βάλει και από την τσέπη του..

Η απάντηση μου ήταν για το είδος των κρατήσεων, που είναι ΙΚΑ σύνταξης.. και όχι φόρος.

Τώρα αν πραγματικά παρακρατείται ολόκληρη η εισφορά από την εργαζόμενη.. δεν το κατέχω..

τώρα το είδα κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι υπόχρεος για την συλλογή και καταβολή τρελογιατρέ μου..δεν θα τα βάλει και από την τσέπη του..

Η απάντηση μου ήταν για το είδος των κρατήσεων, που είναι ΙΚΑ σύνταξης.. και όχι φόρος.

Τώρα αν πραγματικά παρακρατείται ολόκληρη η εισφορά από την εργαζόμενη.. δεν το κατέχω..

τώρα το είδα κι εγώ.

Τι δεν κατέχεις καλέ; Το 13,33% είναι εργοδοτική εισφορά που έπρεπε να πληρώνει ο ΟΑΕΔ και όχι η εργαζόμενη η οποία έπρεπε να πληρώνει αυτό που της αντιστοιχεί, δηλαδή το 6,67%.

Περιττό να σας πω ότι σε αυτές τις εισφορές δεν συμπεριλαμβάνεται η εισφορά του ΤΕΑΜ (3+3=6%), οπότε δεν είναι πλήρως συντάξιμα αφού δεν καλύπτουν την επικουρική σύνταξη και έτσι όταν η μαμά γίνει γιαγιούλα και πάει να κάνει αιτησούλα για συνταξούλα (ούτε ο Αυτιάς να'μουνα!), τότε θα βάλει το χέρι στην τσέπη για να πληρώσει το ΤΕΑΜ. Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν θα υπάρχει τίποτα στην τσέπη, μόνο φάρμακα και μαντήλια, άντε και τίποτα δίφραγκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τι δεν κατέχεις καλέ; Το 13,33% είναι εργοδοτική εισφορά που έπρεπε να πληρώνει ο ΟΑΕΔ και όχι η εργαζόμενη η οποία έπρεπε να πληρώνει αυτό που της αντιστοιχεί, δηλαδή το 6,67%.

Περιττό να σας πω ότι σε αυτές τις εισφορές δεν συμπεριλαμβάνεται η εισφορά του ΤΕΑΜ (3+3=6%), οπότε δεν είναι πλήρως συντάξιμα αφού δεν καλύπτουν την επικουρική σύνταξη και έτσι όταν η μαμά γίνει γιαγιούλα και πάει να κάνει αιτησούλα για συνταξούλα (ούτε ο Αυτιάς να'μουνα!), τότε θα βάλει το χέρι στην τσέπη για να πληρώσει το ΤΕΑΜ. Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν θα υπάρχει τίποτα στην τσέπη, μόνο φάρμακα και μαντήλια, άντε και τίποτα δίφραγκα...

& γι'αυτό, Δημήτρη, στην πιάτσα των "μανούλων" (πρόσφατα σχετικά εντάχθηκα & εγώ) κυκλοφορεί έντονα η "φήμη" ότι το διάστημα των 3 μηνών (απ'τους 4 χονδρικά που διαρκεί η άδεια λοχείας-μητρότητας), δεν το υπολογίζουμε, όταν γίνουμε γιαγιούλες, στο σύνολο των ενσήμων για την σύνταξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τι δεν κατέχεις καλέ; Το 13,33% είναι εργοδοτική εισφορά που έπρεπε να πληρώνει ο ΟΑΕΔ και όχι η εργαζόμενη η οποία έπρεπε να πληρώνει αυτό που της αντιστοιχεί, δηλαδή το 6,67%.

Περιττό να σας πω ότι σε αυτές τις εισφορές δεν συμπεριλαμβάνεται η εισφορά του ΤΕΑΜ (3+3=6%), οπότε δεν είναι πλήρως συντάξιμα αφού δεν καλύπτουν την επικουρική σύνταξη και έτσι όταν η μαμά γίνει γιαγιούλα και πάει να κάνει αιτησούλα για συνταξούλα (ούτε ο Αυτιάς να'μουνα!), τότε θα βάλει το χέρι στην τσέπη για να πληρώσει το ΤΕΑΜ. Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν θα υπάρχει τίποτα στην τσέπη, μόνο φάρμακα και μαντήλια, άντε και τίποτα δίφραγκα...

Aπο οσο εψαξα χθες, για τον χρονο της αδειας μητροτητας για το οποιο οι ασφαλισμενες δικαιουνται να λαβουν απο τον ΟΑΕΔ τις συμπληρωματιες παροχες μητροτητας, θεωρειται ως χρονος ασφαλισης στο ΙΚΑ για τον κλαδο συνταξης στο ΙΚΑ καθως και στο ΤΕΑΜ. (Λαναρας Εργατικη και Ασφαλιστικη Νομοθεσια εκδοση 2009 σελ.269).

Μηπως τελικα αυτες οι κρατησεις 20% ειναι φορος;

Mου φαινεται πιο λογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επίδομα πιστεύω ότι είναι αφορολόγητο..

εκείνο που είπα παραπάνω, ότι δεν γνωρίζω, είναι αν άσχετα με το έντυπο που βλέπουμε ..

τελικά οι κρατήσεις δεν είναι 20%, αλλά 6,67.

βλέπεις δεν έχω δει, καμιά φορά την απόδειξη πληρωμής του επιδόματος.

Υ.Γ. έχω δει κι'αυτό σε ένα σχετικό άρθρο..

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένου και την αποδίδει στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.

Μαρία Π. Παπακωνσταντίνου, Λογίστρια, MSc in Fin.,

συνεργάτης Επιστημονικής Ομάδας Epsilon7.

Τι είναι πάλι αυτό το MSc in Fin.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτό τώρα είναι μεταδοτικό?

Fortunately, NO, my dear...

(για να μέινω στο πνεύμα)

Να φυλάγεσαι, όμως, καλού κακού...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, 

για να πάρει κάποια εργαζόμενη συμπληρωματκο επιδομα μητροτητας πρέπει να έχει 10 μέρες εργασίας πριν την άδεια τοκετού ή αρκεί μια μέρα? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ΟΑΕΔ μας είπαν ότι επειδή η πρόσληψη είναι μια μέρα πριν την άδεια δεν το δικαιούται. Θα έπρεπε να είχε 10 μέρες εργασίας πριν την άδεια τοκετού.  Ισχύει κάτι τέτοιο?  Έχει αλλάξει ο νόμος είπαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...