Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιθεώρηση Εργασίας και Σύζυγος Εργοδότη


KOTSMOUT

Ερώτηση

Σήμερα πήγε η Επιθεώρηση Εργασίας σε πελάτη μου ο οποίος έχει ατομική επιχείρηση (Αναψυκτήριο) στο όνομά του και συνήθως δουλεύει μαζί τη γυναίκα του. Προσωπικό δεν έχει.

Ιδού το δελτίο ελέγχου που μου έφερε ο πελάτης:

Κατά τη διάρκεια του ελέγχου διαπιστώθηκαν τα εξής: Βρέθηκε να εργάζεται η κυρία ……….. σύζυγος του ………. Ιδιοκτήτη της επιχείρησης για την οποία δεν υπήρχε κατάσταση προσωπικού – πρόγραμμα εργασίας με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατός ο έλεγχος για τις αμοιβές εργασίας, τα ρεπό, το ωράριο κλπ. Δεν διαπιστώθηκε η γνωστοποίηση με τους βασικούς όρους της ατομικής σύμβασης εργασίας. Δεν διαπιστώθηκε η χορήγηση αναλυτικών εκκαθαριστικών σημειωμάτων αποδοχών στην εργαζόμενη κατά την εξόφληση του μηνός. Δεν επεδείχθη βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανομένων του ΙΚΑ.

Καλείσθε εντός 5 ημερών να προσκομίσετε στην υπηρεσία μας γραπτές εξηγήσεις για τις άνω διαπιστωθείσες παραβάσεις καθώς και τα έγγραφα που δεν επεδείχθησαν.

Έχει κάποιος συνάδερφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

απο 18/03/1988 και μετα τα προσωπα που παρεχουν εργασια εντος των οριων της χωρας κατα κυριο επαγγελμα σε εργοδοτες με τους οποιους ειναι συζυγοι η συγγενεις α & β βαθμου συγγενειας εφοσον για την εργασια τους αυτη δεν υπαγονται υποχρεωτικα η προαιρετικα στην ασφαλιση αλλου φορέα κυριας η επικουρικης ασφάλισης, υπάγονται υποχρεωτικλα στην ασφάλιση του ΙΚΑ για τους κλάδους ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΩΣ καθως και στον κλαδο ΤΕΑΜ

Βλ.

Αρθρο 1 παρ 1 του Ν 1759/88

Αρθρο 1 του ΚΑΜΟ

Θα πρεπει να γινεται εγγραφη αναγγελια στο ΙΚΑ η στον ΟΑΕΔ τοσο για την προσληψη οσο και για την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημήτρη για την υποχρεωτική κοινωνική ασφάλιση κυρίως στο ΙΚΑ αλλά και στους άλλους οργανισμούς, λάβε σοβαρά υπόψιν το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ που διενεργούν

οι φαρμακέμποροι υπερχρεώνοντας τα ταμεία τα οποία θα βουλιάξουν.

Πολύ αμφισβητώ αν η γεννιά μας (εγω είμαι ασφαλισμένος από το 1981) θα μπορέσουμε να συνταξιοδοτηθούμε, σε ποιά ηλικία και τι ποσό σύνταξης θα λάβουμε.

Χθες παρακολούθησα μια εκμπομπή στην οποία είπαν ότι η πλυση εγκεφάλου και η διαφθορά στη συνέχεια ξεκινάει στους γιατρούς από το πανεπιστήμιο με τα σεμινάρια και τις χορηγίες των φαρμακευτικών εταιριών.

Αυτές οι συμπληγάδες πέτρες που ανάφερες είναι ένας τεράστιος και ανεξέλεγκτος μηχανισμός.

Ετσι το ΙΚΑ ενώ από τη μια μεριά το κατακλέβουν αυτοί, αναγκάζεται να λειτουργεί σαν γυφτοίδρυμα, σκληρό και ανελέητο μονάχα απέναντι σ' αυτούς που πληρώνουν εισφορές.

Και χρεώνει παράλογα πρόστιμα με ασήμαντες αφορμές σαν τις περιπτώσεςι που ανάφερες.

Για έσοδα-εσοδα-εσοδα, να υπάρχει ταμείο για να το κλεβουν οι παρασιτικοί μηχανισμοί.

Είναι μια κατάσταση στην οποία στέκονται κλαρίνο οι εκάστοτε υπουργοί.

Και δεν είναι θέμα υπουργού, είναι θέμα κοινωνικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Δημήτρη για την υποχρεωτική κοινωνική ασφάλιση κυρίως στο ΙΚΑ αλλά και στους άλλους οργανισμούς, λάβε σοβαρά υπόψιν το ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ που διενεργούν

οι φαρμακέμποροι υπερχρεώνοντας τα ταμεία τα οποία θα βουλιάξουν.

Πολύ αμφισβητώ αν η γεννιά μας (εγω είμαι ασφαλισμένος από το 1981) θα μπορέσουμε να συνταξιοδοτηθούμε, σε ποιά ηλικία και τι ποσό σύνταξης θα λάβουμε.

Όχι μόνο θα συμφωνήσω μαζί σας αλλά θα προσθέσω και το εξής "παράλογο" που έτυχε να συναντήσω. Δε συζητώ βέβαια την περίπτωση να πάρουμε συντάξεις οι νεώτερες γενιές γιατί αυτό ειναι κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί. Εγώ έχω πρωτασφαλιστεί το '93 και το θεωρώ απίθανο παρόλο που οι εισφορές μου πληρώνονται κανονικά.

Ωστόσο μου έτυχε περίπτωση ανθρώπου που πλήρωνε εισφορές από το '53 παρακαλώ(σε ηλικία 14 ετών), σε διαφορετικά ασφαλιστικά ταμεία. Όταν ήρθε η ώρα του να πάρει σύνταξη, δυστυχώς μειωμένη λόγω αναπηρίας, το ένα ταμείο δεν αναγνωρίστηκε κα8όλου (ΤΣΑ), η υπάλληλος του ΙΚΑ έκανε λάθος καταμέτρηση και το τελευταίο ταμείο έστειλε ενημέρωση όπου του χρέωνε ένα υπέρογκο ποσό για να αναγνωριστούν τα στρατεύσιμα έτη για να βρει στη σύνταξη. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι για να γίνει ανάκληση της απόφασης που υπέγραψε με την λανθασμένη καταμέτρηση η υπάλληλος έπρεπε να ασχοληθεί δικηγόρος με ενστάσεις κλπ όπου χρονικό περιθώριο δεν υπήρχε γιατί εμπλεκόταν το τρίτο ταμείο. Ακουσον ακουσον!! Για ένα αριθμητικό λάθος (που είναι ανθρώπινο κατά τα άλλα) να πρέπει κάποιος συνάνθρωπός μας να μπει σε μία διαδικασία απίστευτη.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι την περίοδο που βγήκε η απόφαση του τελευταίου κατά σειρά ταμείου ο άνθρωπος όντας στο νοσοκομείο έχασε την προθεσμία της ένστασης. Περιτό να αναφέρω ότι δύο χρόνια μετά ακόμα προσπαθεί να βρει άκρη.

Αν αυτό ειναι κοινωνική μέριμνα και κοινωνική ασφάλιση..... δικά σας τα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σήμερα πήγε η Επιθεώρηση Εργασίας σε πελάτη μου ο οποίος έχει ατομική επιχείρηση (Αναψυκτήριο) στο όνομά του και συνήθως δουλεύει μαζί τη γυναίκα του. Προσωπικό δεν έχει.

Ιδού το δελτίο ελέγχου που μου έφερε ο πελάτης:

Κατά τη διάρκεια του ελέγχου διαπιστώθηκαν τα εξής: Βρέθηκε να εργάζεται η κυρία ……….. σύζυγος του ………. Ιδιοκτήτη της επιχείρησης για την οποία δεν υπήρχε κατάσταση προσωπικού – πρόγραμμα εργασίας με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατός ο έλεγχος για τις αμοιβές εργασίας, τα ρεπό, το ωράριο κλπ. Δεν διαπιστώθηκε η γνωστοποίηση με τους βασικούς όρους της ατομικής σύμβασης εργασίας. Δεν διαπιστώθηκε η χορήγηση αναλυτικών εκκαθαριστικών σημειωμάτων αποδοχών στην εργαζόμενη κατά την εξόφληση του μηνός. Δεν επεδείχθη βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανομένων του ΙΚΑ.

Καλείσθε εντός 5 ημερών να προσκομίσετε στην υπηρεσία μας γραπτές εξηγήσεις για τις άνω διαπιστωθείσες παραβάσεις καθώς και τα έγγραφα που δεν επεδείχθησαν.

Έχει κάποιος συνάδερφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

Πες τους να σου πούνε ποιός Νόμος υποχρεώνει να έχει για την γυναικα του όλα αυτά . Δλδ αν έρχεται και βοηθάει η γυναίκα του για μια ώρα πρέπει να την ασφαλίσει ? Συγνώμη αλλά οι μπουρδες όλων αυτών δεν έχουν τέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πες τους να σου πούνε ποιός Νόμος υποχρεώνει να έχει για την γυναικα του όλα αυτά . Δλδ αν έρχεται και βοηθάει η γυναίκα του για μια ώρα πρέπει να την ασφαλίσει ? Συγνώμη αλλά οι μπουρδες όλων αυτών δεν έχουν τέλος .

Μου είπανε ότι ο νόμος δεν εξαιρεί τα μέλη της οικογένειας του επιχειρηματία.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα για την επιθεώρηση Εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μου είπανε ότι ο νόμος δεν εξαιρεί τα μέλη της οικογένειας του επιχειρηματία.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα για την επιθεώρηση Εργασίας.

Πήγαινε τις γραπτές εξηγήσεις εντός της προθεσμίας όπου θα αναφέρεις αυτό που σου είπε ο CEL, ότι δηλαδή βοηθάει περιστασιακά κάποιες ημέρες του μήνα και για λίγες ώρες και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πες τους να σου πούνε ποιός Νόμος υποχρεώνει να έχει για την γυναικα του όλα αυτά . Δλδ αν έρχεται και βοηθάει η γυναίκα του για μια ώρα πρέπει να την ασφαλίσει ? Συγνώμη αλλά οι μπουρδες όλων αυτών δεν έχουν τέλος .

Χρηστο καλα το λες, αλλα αν η κυρια τους αρχισε στο μπλα μπλα, οτι εμεις εδω μεσα που ολη μερα δεν φευγουμε και δουλευουμε ωρες και τα τοιαυτα, (δηλ, εβαλε τα χερια της και εβγαλε τα ματια της) αντε να δεχτουνε οι μαγκες τις γραπτες εξηγήσεις του λογιστή οτι απλα βρεθηκε εκει για κανα 2 ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν απλώνω τα ρούχα στο μπαλκόνι, εκτός του ότι φοβάμαι μην με δει κανένας φίλος και γίνω ρόμπα, τώρα φοβάμαι μήπως με δει κανένας από το ΙΚΑ ή την Επιθεώρηση και υποχρεώσει την γυναίκα μου να με ασφαλίσει...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Τι ήταν και αυτό.... Ποια επιθεώρηση ειναι ; ήταν άνδρας ή γυναίκα; Ωραίος ο doctor, συμφωνώ. Η κατάντια της Δημόσιας Διοίκησης. Αν εύρισκε το παιδάκι του το ανήλικο θα ζητούσε και το βιβλιάριο των ανηλικων; Κρίμα ............. Αυτό ειναι για την ΤΙΒΙ. Άκου αποδείξεις πληρωμής στη γυναίκα του. Χαρά οι γυναίκες, βρήκαν δικαιολογία για να μην πάνε στη δουλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νεες εξελίξεις στο θεμα.. Τελικά η εφαρμογή των νομων δεν εχει να κανει με το νομο αλλα με τα βιτσια του καθε υπαλληλου. (το ποσο γυμναστης ψιλων ειναι)

Δεστε αυτο

post-179-1161088964_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σήμερα πήγε η Επιθεώρηση Εργασίας σε πελάτη μου ο οποίος έχει ατομική επιχείρηση (Αναψυκτήριο) στο όνομά του και συνήθως δουλεύει μαζί τη γυναίκα του. Προσωπικό δεν έχει.

Ιδού το δελτίο ελέγχου που μου έφερε ο πελάτης:

Κατά τη διάρκεια του ελέγχου διαπιστώθηκαν τα εξής: Βρέθηκε να εργάζεται η κυρία ……….. σύζυγος του ………. Ιδιοκτήτη της επιχείρησης για την οποία δεν υπήρχε κατάσταση προσωπικού – πρόγραμμα εργασίας με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατός ο έλεγχος για τις αμοιβές εργασίας, τα ρεπό, το ωράριο κλπ. Δεν διαπιστώθηκε η γνωστοποίηση με τους βασικούς όρους της ατομικής σύμβασης εργασίας. Δεν διαπιστώθηκε η χορήγηση αναλυτικών εκκαθαριστικών σημειωμάτων αποδοχών στην εργαζόμενη κατά την εξόφληση του μηνός. Δεν επεδείχθη βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανομένων του ΙΚΑ.

Καλείσθε εντός 5 ημερών να προσκομίσετε στην υπηρεσία μας γραπτές εξηγήσεις για τις άνω διαπιστωθείσες παραβάσεις καθώς και τα έγγραφα που δεν επεδείχθησαν.

Έχει κάποιος συνάδερφος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο?

Στις ατομικες επιχσεις η ασφ/ση των μελων οικογενειας ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικη, ουτε και αυτοδικαιη. Αυτο σημαινει συμφωνα με το Ν 1759/88 οτι ο εργοδοτης εχει τη δυνατοτητα ασφ/σης μελους οικογενειας, ΟΧΙ ομως και την υποχρεωση.(Εγκ ΙΚΑ 23/89 κ.α)

Συνεπως υπενθυμισε τους το Νομο και την υποχρεωση που εχουν να γνωριζουν ποιος υποχρεουται σε ασφ/ση και ποιος οχι, εφοσον θελουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους.

Η παρεχομενη απο τη συζυγο εργασια προσφερεται κατα κυριο λογο για τη στηριξη της οικογενειας, απο ηθικη κυριως υποχρεωση, ειτε απο λογους κοινου οικογενειακου συμφεροντος. Η απασχοληση στην ατομικη επιχ/ση ΔΕΝ θεωρειται κατα κανονα οτι δημιουργει και σχεση εξαρτημενης εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι ο 1759/88 λέει ακριβώς το αντίθετο (άρθρο 1 παρ.1):

"...υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΙΚΑ για όλους τους κλάδους αυτού (σύνταξης, ασθένειας), καθώς και στην ασφάλιση του ΕΤΕΑΜ, το πρόσωπα που παρέχουν εργασία μέσα στα όρια της χώρας κατά κύριο επάγγελμα, σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγένειας, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης..."

Αυτό που μπορείται και οι δύο να στηριχθείτε είναι στο κατά κύριο επάγγελμα. Ο Νόμος το ορίζει ρητά σαν προϋπόθεση.

Οπότε...

Κάντε ένα κλαυστικότατο (κλα- από κλάμα) στην επιθεώρηση εργασίας, γράφοντας ότι το παιδί σας έπρεπε να πάει στον γιατρό ή ότι η πεθερά σας σας κυνηγούσε και έπρεπε να κρυφτείτε (οπότε φέρατε ένα μέλος της οικογένειάς σας να καλύψει τη θέση σας). Τονίστε τους ότι λόγω πολύ μικρών τζίρων δεν έχετε τη δυνατότητα να προσλάβετε κάποιον τρίτο και υποσχεθείτε (σαν καλά παιδάκια) ότι δεν θα το ξανακάνετε. Επίσης καλό θα ήταν ο συγγενής να έχει και κάποια άλλη δουλειά σαν κύρια (ή σπουδαστής ή κάτοικος άλλης πόλης που έτυχε να έρθει εκείνες τις μέρες εκεί και φιλοτιμήθηκε να βοηθήσει... τρομάρα του).

Τι να μην κάνετε : Να τους δείξετε ότι ο Νόμος είναι παράλογος και να διεκδικήσετε τα (παρανόμως) θιγόμενα δικαιώματά σας.

Μετά κάντε και μία προσευχή καλού-κακού.

Υ.Γ. Τα παραπάνω προέρχονται από πείρα και για τις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νομίζω ότι ο 1759/88 λέει ακριβώς το αντίθετο (άρθρο 1 παρ.1):

"...υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΙΚΑ για όλους τους κλάδους αυτού (σύνταξης, ασθένειας), καθώς και στην ασφάλιση του ΕΤΕΑΜ, το πρόσωπα που παρέχουν εργασία μέσα στα όρια της χώρας κατά κύριο επάγγελμα, σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγένειας, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης..."

Αυτο ισχυει εφοσον ο εργοδοτης δηλωσει οτι θελει να ασφαλισει το μελος οικογενειας και οχι το αντιθετο.

Αυτη ειναι και η εννοια του νομου, οτι η ασφαλιση δεν ειναι υποχρεωτικη και αυτοδικαια, κατα τη δικη μου αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ISIDORA νομίζω ότι το ερμηνεύεις λάθος. Και αντιγράφω από το βιβλίο του Λαναρά "Η Ασφάλιση στο ΙΚΑ" - Έκδοση 2006 :

" ...Έναρξη - Λήξη ασφαλ.σχέσης : Η ασφάλιση των μελών της οικογένειας είναι μεν υποχρεωτική, αλλά όχι αυτοδίκαιη. Δηλαδή για να αρχίσει η ασφάλιση και να τελειώσει, πρέπει να αναγγελθεί εγγράφως στο Ίδρυμα η έναρξη απασχόλησης και η διακοπή αυτής από το απασχολούμενο πρόσωπο ή από τον αποδέκτη των υπηρεσιών...

(Σελ.35)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ISIDORA νομίζω ότι το ερμηνεύεις λάθος. Και αντιγράφω από το βιβλίο του Λαναρά "Η Ασφάλιση στο ΙΚΑ" - Έκδοση 2006 :

" ...Έναρξη - Λήξη ασφαλ.σχέσης : Η ασφάλιση των μελών της οικογένειας είναι μεν υποχρεωτική, αλλά όχι αυτοδίκαιη. Δηλαδή για να αρχίσει η ασφάλιση και να τελειώσει, πρέπει να αναγγελθεί εγγράφως στο Ίδρυμα η έναρξη απασχόλησης και η διακοπή αυτής από το απασχολούμενο πρόσωπο ή από τον αποδέκτη των υπηρεσιών...

(Σελ.35)

Τι σημαίνει "κατα κύριο επάγγελμα" , μήπως είναι περιπου το ίδιο με αυτό που λέει η Ισιδώρα ?

Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να αποφασίσει το ΙΚΑ ή ο επόπτης αν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης . Δυστυχώς όμως και εδω έχει επικρατήσει το λάθος να ειναι σωστό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχεις άδικο Χρήστο !

Αλλά διάβασε το αρχικό μου post και κατανόησε ότι η συμβουλή που δίνω παραπάνω, είναι για να τελειώνουν με το όλο ζήτημα σε χρόνο dt. Υπάρχει πάντα και η οδός των δικαστηρίων, αλλά όλοι μας (λίγο ή πολύ) γνωρίζουμε πόσο κοστίζει μία τέτοια ιστορία (χρόνος και χρήμα).

Σ' αυτό που "διαφωνώ" με την ISIDORA, είναι στο να πάνε και να τους πούνε ότι ο Νόμος λέει τάδε... θα πάρουν παραπλήσια απάντηση με αυτήν που έδωσα εγώ.

Όπως κατάλαβες διαφωνώ με τρόπο που θα πάνε να αποδείξουν... ότι δεν είναι ελεφαντάκια, αλλά πολίτες ευνομούμενης χώρας !

Υ.Γ. Όσον αφορά το άγχος του doctor για το άπλωμα των ρούχων, ας μην ανησυχούμε και τόσο και οι υπόλοιποι παντρεμένοι, γιατί υπάρχει ρητή απαλλαγή για ασφάλιση στο ΙΚΑ μελών οικογενείας που απασχολούνται στο σπίτι. Εεεεε ρε γλέντιαααα !!!

(αυτό βέβαια δεν θα το αναφέρω στη γυναίκα μου, μπας και σταματήσει αυτό το κακό με το άπλωμα... τι διάολο... άντρες είμαστε !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πες τους να σου πούνε ποιός Νόμος υποχρεώνει να έχει για την γυναικα του όλα αυτά . Δλδ αν έρχεται και βοηθάει η γυναίκα του για μια ώρα πρέπει να την ασφαλίσει ? Συγνώμη αλλά οι μπουρδες όλων αυτών δεν έχουν τέλος .

Χρηστο , επειδη εχω αποκτησει μια ευαισθησια :D με τα θεματα της Επιθεωρησης Εργασιας μετα το φετινο της σαφαρι το συμπερασμα που εβγαλα ειναι το εξης :

Ανακαλυψαν εναν μεχρι τωρα "περιθωριοποιημενο" μηχανισμο εισπραξης προστιμων

Γι αυτο λοιπον πρεπει να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα

Ακομα και για τα απλωμενα του doctor υπαρχει κινδυνος :)

Εχουν παρει αποφαση να ενισχυσουν με προσληψεις την Υπηρεσια

Υ.Γ. Πιστευω οτι ολοι εδω ειμαστε υπερμαχοι της καταπολεμησης της μαυρης εργασιας

Κυριος σκοπος της Υπηρεσιας θα πρεπει να ειναι ακριβως αυτο και οχι η διαπιστωση ανουσιων "παραβασεων" προκειμενου να πεφτουν τα 1000ρικα βροχη .

Σας παραθετω και τροπους αντιμετωπισης παρομοιων ελεγχων :

Σε ξενοδοχειο εχει διαμορφωθει ειδικο δωματιο στο οποιο θα καταφευγει το ανασφαλιστο υπαλληλικο προσωπικο σε περιπτωση ελεγχου.Κατι σαν καταφυγιο σε καιρο πολεμου.... .

Γι αυτο κυριοι εκει ψηλα καταπολεμηστε την ανεργια ωστε να μην εκβιαζονται και οι εργαζομενοι και να δουλευουν χωρις ασφαλεια :blink:

Καλησπερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη iek forotexnikoy
Χρηστο , επειδη εχω αποκτησει μια ευαισθησια ;) με τα θεματα της Επιθεωρησης Εργασιας μετα το φετινο της σαφαρι το συμπερασμα που εβγαλα ειναι το εξης :

Ανακαλυψαν εναν μεχρι τωρα "περιθωριοποιημενο" μηχανισμο εισπραξης προστιμων

Γι αυτο λοιπον πρεπει να φυλαμε τα ρουχα μας για να εχουμε τα μισα

Ακομα και για τα απλωμενα του doctor υπαρχει κινδυνος :D

Εχουν παρει αποφαση να ενισχυσουν με προσληψεις την Υπηρεσια

Υ.Γ. Πιστευω οτι ολοι εδω ειμαστε υπερμαχοι της καταπολεμησης της μαυρης εργασιας

Κυριος σκοπος της Υπηρεσιας θα πρεπει να ειναι ακριβως αυτο και οχι η διαπιστωση ανουσιων "παραβασεων" προκειμενου να πεφτουν τα 1000ρικα βροχη .

Σας παραθετω και τροπους αντιμετωπισης παρομοιων ελεγχων :

Σε ξενοδοχειο εχει διαμορφωθει ειδικο δωματιο στο οποιο θα καταφευγει το ανασφαλιστο υπαλληλικο προσωπικο σε περιπτωση ελεγχου.Κατι σαν καταφυγιο σε καιρο πολεμου.... .

Γι αυτο κυριοι εκει ψηλα καταπολεμηστε την ανεργια ωστε να μην εκβιαζονται και οι εργαζομενοι και να δουλευουν χωρις ασφαλεια :)

Καλησπερα σας

δηλαδή τι θέλεις να σου κάνουν και οι λίγοι ευσυνηδητοι υπάλληλοι της επιθεώρησης και του ΙΚΑ, να ψάχνουν τα δωμάτια των ξενοδοχείων , ποιος δεν ξέρει ότι όλα τα ξενοδοχεία(Εκτος απο αυτα που κλείνουν για σεζόν) που το χειμώνα βγάζουν τους υπαλλήλους τους στη ανεργία του απασχολούν ανευ ασφαλίσεως . Αν ο εργαζόμενος συμβάλει σε ολόκληρη συνομωσία ενάντια στο μόχθο του τότε ηθελες τα και παθέστα.

εγω ξέρω και αλλους τρόπους

vhf σε ολους τους υπαλλήλους , το έχτε ξανακούσει? CIA IN PROGRESS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν απλώνω τα ρούχα στο μπαλκόνι, εκτός του ότι φοβάμαι μην με δει κανένας φίλος και γίνω ρόμπα, τώρα φοβάμαι μήπως με δει κανένας από το ΙΚΑ ή την Επιθεώρηση και υποχρεώσει την γυναίκα μου να με ασφαλίσει...

doctor

Πάντως καλού κακού κάνε και μιά αίτηση στο Ι.Κ.Α. για πορτοκαλί βιβλίο για να σε γράψει

η γυναίκα σου σαν νεοπροσλαμβανόμενο αλλά μάλλον θα πρέπει να είσαι παλιός. αλήθεια

πόσα χρόνια είσαι παντρεμένος? ;):D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό είναι να μην ξεφύγουμε απο το θέμα , το οποίο είναι η ασφάλιση του/της συζυγου . Ο Νόμος άλλαξε γιατί υπήρχαν δικαστικές αποφάσεις . Δλδ παλαιότερα το ΙΚΑ δεν δεχόταν την ασφάλιση αυτή . Υπήρχαν περιπτώσεις (όπως και με την ασφάλιση μελων ΔΣ σε εξαρτ.εργασία ) όπου κατέθεταν τα χαρτιά τους οι άνθρωποι για σύνταξη και το ΙΚΑ δεν δεχοταν την ασφάλιση διέγραφε τα ένσημα αν και είχαν πληρωθει οι εισφορές . Απο την άλλη δεν μπορούσαν λογω παραγραφής να επιστραφούν όλα τα χρήματα που είχαν καταβληθεί .

Προυπόθεση για την ασφάλιση στις περιπτώσεις αυτές είναι η αναγγελία έναρξης της ασφάλισης και η διαπίστωση αυτής από τα αρμόδια όργανα . Αφού στην πιο πάνω περίπτωση δεν υπάρχουν αυτές οι προυποθέσεις πως το ΙΚΑ θα αναζητήσει εισφορές ? Θυμίζω ότι υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις διαγραφής ασφαλιστικών ημερών γιατί δεν είχε αναγγελθεί η ασφαλιστική σχέση . Δεν διαφωνώ και με την άποψη του Γιαννη -Greekmind. Άλλωστε στην πρώτη δημοσιέυση αυτό είχα ως επιχείρημα και γω .

Το ΙΚΑ (και οι λοιποι) όλα τα σφάζει όλα τα ασφαλίζει . Όμως μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουμε και οι λογιστές γιατί συμβιβαζόμεαστε και ακολουθούμε με ότι λέει το ΙΚΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολύ...

Να 'ξερες πόσο βαθύς αναστεναγμός βγήκε από μέσα μου, όταν διάβασα αυτό που λες για την ευθύνη που έχουμε σαν λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα επιμεινω στην αποψη μου για τη μη υποχρεωση ασφ/σης μελους οικογενειας σε ατομικη επιχειρηση. Οι διαταξεις του νομου ειναι ειδικες επειδη αντιμετωπιζονται ειδικα θεματα ασφ/σης.

Ο νομος αντιμετωπισε ζητηματα μη ασφ/σης μελων οικογενειας πριν το ετος 1989. Απο την ισχυ του δοθηκε η δυνατοτητα ασφ/σης των απασχολουμενων σαυτες τις επιχειρησης, προκειμενου οι συγκεκριμενοι εργαζομενοι να μπορουν να εχουν ασφ/κη καλυψη και παροχες συνταξης.

Αν διαβασετε την εισαγωγη του νομου θα διαπιστωσετε ξεκαθαρα το νοημα και το σκοπο του.

Απο καμμια παραγραφο του νομου δεν προκυπτει η υποχρεωτικοτητα ασφ/σης των μελων οικογενειας, αλλα η δυνατοτητα ασφ/σης μετα απο την εκδηλωση επιθυμιας για ασφ/ση, που υλοποιειται μετα απο αιτηση στο ΙΚΑ.

Ολα τα υπολοιπα που αναγραφονται στο νομο απλα περιγραφουν τις προυποθεσεις και τους κλαδους ασφ/σης, αποδοχες στις οποιες καταβαλλονται εισφορες κλπ

Επιμενω οτι η επιθεωρηση εργασιας ενηργησε καθ υπερβαση και σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να θεμελιωσει παραβαση. Ουτε βεβαια μπορει το ΙΚΑ να τον υποχρεωση σε ασφ/ση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει ολόκληρο το Νόμο 1759/88 παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλιεύοντας στο δίκτυο.

http://www.pcci.gr/documents/egikliosIKA.htm

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ (ΑΡ. 95) ΙΚΑ, ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ, ΤΜΗΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΟΙΝΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ

(snip) Ακόμη προβλέπεται ότι η υποχρέωση τήρησης του Ειδικού Βιβλίου δεν καταλαμβάνει τους εργοδότες οικοδομικών και τεχνικών έργων, τους εργοδότες που απασχολούν τους εργαζόμενους στο σπίτι τους, καθώς και όσους απασχολούν και ασφαλίζουν σε ατομικές επιχειρήσεις μέλη της οικογένειας τους (άρθρο 1 Ν. 1759/88), ενώ και από την κοινοποιούμενη όπως και από την προϊσχύουσα διάταξη ορίζεται ότι, δεν υπάρχει υποχρέωση καταχώρισης στο Ε.Β.Κ.Ν.Π. όσων είχαν προσληφθεί και καταχωρισθεί στις μισθολογικές καταστάσεις μέχρι 31/3/1998. (snip)

------------

http://www.poese.gr/Default.aspx?tabid=227

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥΣ (Α Υ Υ Π Κ Α Φ21/3288/88 ΦΕΚ 4/89τ. Β', που εκδόθηκε κατ' εξουσιοδότηση του άρθρου 1 παρ. 1 του Ν. 1759/88)

Ασφαλιζόμενα πρόσωπα - Προϋποθέσεις

Άρθρο 1

«Στην ασφάλιση του ΙΚΑ, για όλους τους κλάδους ασφάλισής του καθώς και του ΙΚΑ - ΤΕΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία μέσα στα όρια της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγενείας, εφόσον για ην εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κυρίας ή επικουρικής ασφάλισής».

Έναρξη και λήξη της ασφαλιστικής σχέσης

Άρθρο 2

«Η ασφαλιστική σχέση των προσώπων του Άρθρου 1 αρχίζει και τελειώνει κάθε φορά από την ημέρα που θα αναγγελθεί έγγραφα στο Ίδρυμα η έναρξη της απασχόλησης ή η διακοπή αυτής από το απασχολούμενο πρόσωπο ή από τον αποδέκτη των υπηρεσιών του.

Προϋπόθεση έναρξης ή διακοπής της ασφάλισης είναι η διαπίστωση, της έγγραφα αναγγελθείσας απασχόλησης ή διακοπής από τα όργανα ασφάλισης. Διακοπή της ασφάλισης μπορεί να γίνει και χωρίς έγγραφη αναγγελία διακοπής της απασχόλησης αν τα όργανα της ασφάλισης διαπιστώσουν τη διακοπή αυτή.

Κατά την πρώτη εφαρμογή του Κανονισμού αυτού και εφόσον διαπιστωθεί απασχόληση, η έναρξη της ασφάλισης μπορεί να ανατρέξει αναδρομικά μέχρι 18/3/88 με την προϋπόθεση ότι αυτός που θ' αναγγείλει την απασχόληση θα υποβάλλει σχετικό αίτημα μέσα σε τρεις το πολύ μήνες από τη δημοσίευση του παρόντος».

Αναλογική εφαρμογή διατάξεων

Άρθρο 3

«Για την ασφάλιση των προσώπων του Άρθρου 1 εφαρμόζονται επικουρικά και κατά το μέρος που δεν είναι αντίθετες στις διατάξεις του παρόντος Κανονισμού, οι διατάξεις των Άρθρων 1 έως 30 του Κανονισμού ασφάλισης ΙΚΑ».

Αριθμός ημερών ασφάλισης

Άρθρο 4

«ο αριθμός ημερών ασφάλισης κάθε μήνα, εκτός των μηνών έναρξης και διακοπής της απασχόλησης προσδιορίζεται υποχρεωτικά σε είκοσι πέντε (25) ανεξάρτητα από τη διάρκεια της πραγματικής απασχόλησης μέσα στο συγκεκριμένο μήνα, εκτός αν αποδεδειγμένα μεσολαβήσει ασθένεια ή γενικότερα ανυπαίτια αδυναμία απασχόλησης οπότε εφαρμόζονται αναλογικά οι διατάξεις των Άρθρων 657 και 658 του Α.Κ. και οι λοιπές σχετικές διατάξεις της νομοθεσίας του Ιδρύματος. Ανεξάρτητα από την πραγματική διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης αναγνωρίζεται μία ημέρα ασφάλισης για κάθε ημέρα απασχόλησης και καταβάλλονται εισφορές που αντιστοιχούν σε πλήρη απασχόληση κατά τους ειδικότερους υπολογισμούς που αναφέρονται στο Άρθρο 5 παρ. 2 του Κανονισμού» .

Υπολογισμός Εισφορών

Άρθρο 5

«1. Οι εισφορές υπολογίζονται με βάση το ασφάλιστρο του εργοδότη και ασφαλισμένου που ισχύει κάθε φορά των κλάδων ασφάλισης του Άρθρου 1 του κανονισμού και στις αποδοχές:

α) Που προβλέπονται κάθε φορά από τις ομοιοεπαγγελματικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας για κάθε συγκεκριμένη απασχόληση.

β) Που καθορίζονται από το Δ.Σ. του Ιδρύματος για τους απασχολούμενους που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές και ο υπολογισμός των εισφορών γίνεται με τεκμαρτά ημερομίσθια που καθορίζονται από το Δ.Σ. του ΙΚΑ».

«2. Σε καμία περίπτωση οι ασφαλιστικές εισφορές δεν μπορεί να υπολογίζονται σε ασφαλιστική κλάση κατώτερη απ' αυτή που αντιστοιχεί το ημερομίσθιο ανειδίκευτου εργάτη που ισχύει κάθε φορά.

Για την εξασφάλιση της πλήρους κατά ημέρα και της 25ήμερης κατά μήνα ασφάλισης καταβάλλονται εισφορές που υπολογίζονται στις πλήρεις αποδοχές κάθε ημέρας ή κάθε 25ημέρου».

Υπόχρεος εργοδότης

Άρθρο 6

«Υπεύθυνος για την καταβολή στο Ίδρυμα του συνόλου των εισφορών εργοδότη και ασφαλισμένου είναι ο ή η σύζυγος ή το συγγενικό πρόσωπο για λογαριασμό του οποίου τα πρόσωπα του Άρθρου 1 προσφέρουν την εργασίας τους. Για το χρόνο καταβολής των εισφορών, την επιβάρυνσή τους με πρόσθετα τέλη σε περίπτωση εκπρόθεσμης καταβολής, την επιδίωξη είσπραξης τους κατά τον Κ. Ε. Δ. Ε. κλπ, εφαρμόζονται αναλογικά οι γενικές διατάξεις της νομοθεσίας του Ιδρύματος.

Μόνο μετά την εξόφληση των εισφορών μετά των νομίμων προσαυξήσεων τους λαμβάνεται υπόψη για θεμελίωση δικαιωμάτων στις παροχές ο αντίστοιχος χρόνος ασφάλισης»,

Πρόσωπα μη υπαγόμενα στην ασφάλιση

Άρθρο 7

«Δεν υπάγονται στις διατάξεις του κανονισμού αυτού σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγενείας για προσφερόμενες υπηρεσίες τους μέσα στην κοινή κατοικία τους,

Επίσης δεν καλύπτονται οι σύζυγοι και οι α' βαθμού συγγενείς που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε ανεγειρόμενες ή επισκευαζόμενες οικοδομές που ανήκουν στις συζύγους ή σε α' βαθμού συγγενείς».

-----------

από τον 1759/88, Άρθρο 1, παράγραφος 1

1. Στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/51 (ΦΕΚ 179), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε, προστίθεται διάταξη ως εξής: «Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς πρώτου ή δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης. Με κανονισμό ορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις για την πραγματοποίηση της ασφάλισης των παραπάνω προσώπων. Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν μπορεί να υπολογιστούν σε κατώτερη από την ασφαλιστική κλάση που αντιστοιχεί στο ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη που ισχύει κάθε φορά».

και ο 1759/88

1759_88.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...