Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποζημίωση απόλυσης επιπλέον νόμιμης -φόρος?


επισκέπτη Βαγγέλης Κ

Ερώτηση

επισκέπτη Βαγγέλης Κ

Ο εργοδότης μου θέλει να μου καταβάλει αποζημίωση 4 μηνών επι πλέον της νόμιμης (4 μήνες επίσης) Είναι αλήθεια ότι σε περίπτωση επιπλέον της νόμιμης αποζημίωσης δεν ισχύει το αφορολόγητο των 20000 ευρώ και φορολογούμαι με 20% από το πρώτο ευρώ?

Αυτό σημαίνει ότι συμφέρει τον εργαζόμενο να πάρει πχ μόνο 20000 αντι για πχ 24000 αφού το τελικό ποσό θα είναι 24000*80%=19200 !!!

Δεν είναι παράλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ενημερωτικά και μόνο σας πληροφορω πως το γραπτό ερώτημα έχει ήδη υποβληθεί :

Αρ.Πρωτ. 1096854/ 2-11-2006

Οταν θα έχω την απάντηση θα σας ενημερώσω εκ νέου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα υπάρχει στο παρακάτω link

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=39498

Συγχαρητήρια Κώστα, μας έσωσες.

Στείλε και στο Ι.Κ.Α. για τις ασφαλιστικές ημέρες της ημιαπασχόλησης, διότι δεν απαντάνε οι ταλιμπάν σε κανέναν γι'αυτό το θέμα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγχαρητήρια Κώστα, μας έσωσες.

Στείλε και στο Ι.Κ.Α. για τις ασφαλιστικές ημέρες της ημιαπασχόλησης, διότι δεν απαντάνε οι ταλιμπάν σε κανέναν γι'αυτό το θέμα.

doctor

Φίλε Δημήτρη πιστεύω πως δε θα απαντήσουν οι "ταλιμπάν" του ΙΚΑ σ αυτό το θέμα ... :lol: Τους λόγους τους ξέρεις . Ο επιμένων όμως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτησω τι ισχύει εαν καταβληθεί αποζημίωση πέραν της νόμιμης,

το παραπάνω link δεν εμφανίζεται μου βγάζει error και εαν συνεχίχει να ισχύει η ανωτέρω απάντηση που δεν

μπορώ να δω

 

Ευχαριστώ.

Παρακαλώ εαν είναι εύκολο να μου απαντηθεί σύντομα διότι θέλω να υποβάλλω την αποζημίωση στο ΕΡΓΑΝΗ

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4172/2013

3. Με την επιφύλαξη της περίπτωσης στ' της παραγράφου 1 του άρθρου 14, φορολογείται αυτοτελώς με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, κάθε εφάπαξ αποζημίωση που παρέχεται από οποιονδήποτε φορέα και για οποιονδήποτε λόγο διακοπής της σχέσεως εργασίας ή άλλης σύμβασης, η οποία συνδέει το φορέα με τον δικαιούχο της αποζημίωσης.

 

 Θεωρώ οτι με τον νεο νομο 4172 εφοσον το συνολικο ποσο της αποζημιωσης δεν υπερβαινει τα 60.000,00 νομιμης και μη δεν κανουμε καμμια παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4172/2013

3. Με την επιφύλαξη της περίπτωσης στ' της παραγράφου 1 του άρθρου 14, φορολογείται αυτοτελώς με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης, κάθε εφάπαξ αποζημίωση που παρέχεται από οποιονδήποτε φορέα και για οποιονδήποτε λόγο διακοπής της σχέσεως εργασίας ή άλλης σύμβασης, η οποία συνδέει το φορέα με τον δικαιούχο της αποζημίωσης.

 

 Θεωρώ οτι με τον νεο νομο 4172 εφοσον το συνολικο ποσο της αποζημιωσης δεν υπερβαινει τα 60.000,00 νομιμης και μη δεν κανουμε καμμια παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...