Προς το περιεχόμενο

ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΑΠΔ


επισκέπτη momos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφάτως ανακάλυψα ότι δεν είχαν αποσταλεί 2 ΑΠΔ για μία συγκεκριμένη επιχείρηση. Τις κατέθεσα εκπρόθεσμα στο ΙΚΑ και πλέον μου έχει καταλογισθεί πρόστιμο 1900 ευρώ. Εν τώ μεταξύ η επιχείρηση πλήρωνε κανονικά τις είσφορές τις στο ΙΚΑ και ποτέ στο παρελθόν δεν είχε κανένα πρόβλημα είτε με ελέγχους είτε με εκπρόθεσμες καταβολές των εισφορών της. Σκέφτομαι να κάνω ένσταση και να ισχυριστώ (όπως διάβασα σε άλλο post και όπως με συμβούλεψε ένας υπάλληλος του ΙΚΑ) ότι λόγω προβλήματος του δικτύου κατά την καταχώρηση της ΑΠΔ μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η αποστολή ολοκληρώθηκε κανονικά. Παρόλα ταύτα ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να κερίσω την ένσταση λόγω του να μην δημιουργήσει το ΙΚΑ δεδικασμένο σε τέτοιες υποθέσεις. Έχετε εσείς παρόμοια περίπτωση που να κερδίσατε τέτοια υπόθεση (και με ποιόν τρόπο) ή σε δεύτερη φάση κατέφυγε κανείς μέσω της δικαστικής οδού και αν κέρδισε; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις να χάσεις και τίποτε αν κάνεις ένσταση.

Αλλά αν την κερδίσεις...γράψε μας (στο φόρουμ). :D

Οπωσδήποτε θα το κάνω ΠΡΩΤΟ θέμα B):lol: αρκεί να μην πάρει 4 χρόνια να εκδικαστεί γιατί μέχρι και γω ως τότε θα ξεχάσω να πάρω και τα λευτά πίσω :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη PETROS BDELES

Συνάδελφε το ιδιο πρόβλημα έχω και εγώ, έκανα ένσταση και περιμένω.Πάντως ότι και να γίνει θα σας ενημερώσω.(Δύσκολα όμως να κερδίσης τέτοια ένσταση στο ικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε το ιδιο πρόβλημα έχω και εγώ, έκανα ένσταση και περιμένω.Πάντως ότι και να γίνει θα σας ενημερώσω.(Δύσκολα όμως να κερδίσης τέτοια ένσταση στο ικα)

Άντε να δούμε, και καλή μας τύχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η ένσταση κατατέθηκε οπότε ξενινάει η αντίστροφη μέτρηση μέχρι να περάσει από επιτροπή. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι πλησιάζουν οι εκλογές και ποτέ δεν ξέρει κανείς!! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αλλά σε ανάλογη περίπτωση (Δέν είχα τοποθετήσει σφραγίδα στην πίσω σελίδα της πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών σχετικ'α με την μείωση της εργοδοτικής εισφοράς αμειβομένου με το κατώτατο μισθό) κέρδισα την ένσταση , η οποία φυσικά συζητήθηκε μετα απο ένα χρόνο , αλλά το ΙΚΑ έκανε ένσταση κατά της απόφασης της επιτροπής , η οποία φυσικά συζητήθηκε μετά απο άλλον ένα χρόνο και ΦΥΣΙΚΑ την έχασα .

ΑΥΤΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καμία ελπίδα να την κερδίσεις ο νόμο ςείναι σαφέστατος. Πληρωσε το πρόστιμο μην εκτεθείς και απο πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκανες και την κατεθεσες.Σε ενα φιλο συναδελφο συνεβει το ιδιο και καποιος μεσα απο τα κεντρικα της μηχανπγραφησης του ΙΚΑ τον προετρεψε να την κανει γιατι θα την κερδισει σιγουρα την υποθεση οπως χαρακτηριστηκα ισχυριστηκε ο ιδιος και του υπειδειξε τι ακριβως να γραψει.Μην ξεχναμε και εκεινο το ωραιο που ειχε συμβει καποια χρονικη στιγμη (δε θυμαμαι ποτε ακριβως) που το ΙΚΑ ειχε βγαλει μια αποφαση για οσους δεν ειχαν υποβαλλει ΑΠΔ κι ειχαν πληρωσει το 50% τοτε των εισφορων και επιστραφηκαν η συμψηφιστηκαν τα προστιμα με εισφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι η επιτροπή που απαρτίζεται από επιθεώρηση εργασίας,ΟΑΕΔ,εκπρόσωπο εργαζομένων και εργοδοτών κλπ. είναι συνήθως θετικοί.Το πρόβλημα είναι στα δικαστήρια όπου συζητείται η ένσταση πρέπει να βάλεις καλό δικηγόρο (γνώστη της νομοθεσίας) ώστε να μπορείς να στηρίξεις την ένσταση σου.Τα αποτελέσματα είναι και θετικά και αρνητικά.Προσοχή η ένσταση πρέπει να γίνει σε ένα μήνα!!!!! από την πράξη επιβολής προστίμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Προσφάτως ανακάλυψα ότι δεν είχαν αποσταλεί 2 ΑΠΔ για μία συγκεκριμένη επιχείρηση. Τις κατέθεσα εκπρόθεσμα στο ΙΚΑ και πλέον μου έχει καταλογισθεί πρόστιμο 1900 ευρώ. Εν τώ μεταξύ η επιχείρηση πλήρωνε κανονικά τις είσφορές τις στο ΙΚΑ και ποτέ στο παρελθόν δεν είχε κανένα πρόβλημα είτε με ελέγχους είτε με εκπρόθεσμες καταβολές των εισφορών της. Σκέφτομαι να κάνω ένσταση και να ισχυριστώ (όπως διάβασα σε άλλο post και όπως με συμβούλεψε ένας υπάλληλος του ΙΚΑ) ότι λόγω προβλήματος του δικτύου κατά την καταχώρηση της ΑΠΔ μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως η αποστολή ολοκληρώθηκε κανονικά. Παρόλα ταύτα ξέρω ότι είναι σχεδόν απίθανο να κερίσω την ένσταση λόγω του να μην δημιουργήσει το ΙΚΑ δεδικασμένο σε τέτοιες υποθέσεις. Έχετε εσείς παρόμοια περίπτωση που να κερδίσατε τέτοια υπόθεση (και με ποιόν τρόπο) ή σε δεύτερη φάση κατέφυγε κανείς μέσω της δικαστικής οδού και αν κέρδισε; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

η γνωμη μου ειναι οτι δεν θα δικαιωθεις.και το αιτιολογω ως εξης.πρωτα ειναι 2 απδ.εχεις περιθωριο μεσω διαδικτυου ενα μηνα για την υποβολη τους.δεν ειναι δυνατον το δικτυο να ειχε βλαβη ενα ολοκληρο μηνα η το δικο σου συστημα.υπηρχαν εναλλακτικοι τροποι .με δισκεττα στο ικα.επι πλεον η καταθεση που εγινε εκπροθεσμα σημαινει αποδοχη της εκπροθεσμης υποβολης.

πρεπει να αποδειξεις πως δεν μπορεσες να τις υποβαλλεις καθην στιγμη αλλοι μπορεσαν την συγκεκριμενη περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Επειδή ηρθε ένας επιχειρηματίας σήμερα στο γραφείο μου ο οποίος εχει επιχείρηση αλλα κρατάει μόνος του τα βιβλία της επιχείρησης του και επιπλεον βγαζει μονος του τη μισθοδοσία.

θελω τα εξής :

Επειδή υποστηρίζει οτι εχει υποβάλει τις ΑΠΔ οι οποίες ομως δεν φαινονατι στο ika.gr και δεν εχει και το αποδεικτικό της επιτυχούς καταχώρησης της ΑΠΔ

αλλα τις εχει εκτυπώσει μαλλον απο κάποια εφαρμογή και έχει πληρώσει και τις εισφορές κανονικά και εμπρόθεσμα.

ψάχνω να βρω την εγκύκλιο ή το νόμο που λέει οτι το μόνο αποδεικτικό στοιχείο υποβολής ΑΠΔ ειναι το αποδεικτικό Επιτυχούς καταχώρησης που βγάζει το ΙΚΑ μετα την οριστικοποίηση.

Και κατα συνέπεια να του πω το πολύ απλο αλλα και οικονομικά επώδυνο οτι δηλαδή δεν εχει υποβάλει τις ΑΠΔ.

Μήπως ξερει κάποιος συνάδελφος που μπορώ να το ΒΡΩ? (αν υπάρχει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Επειδή ηρθε ένας επιχειρηματίας σήμερα στο γραφείο μου ο οποίος εχει επιχείρηση αλλα κρατάει μόνος του τα βιβλία της επιχείρησης του και επιπλεον βγαζει μονος του τη μισθοδοσία.

θελω τα εξής :

Επειδή υποστηρίζει οτι εχει υποβάλει τις ΑΠΔ οι οποίες ομως δεν φαινονατι στο ika.gr και δεν εχει και το αποδεικτικό της επιτυχούς καταχώρησης της ΑΠΔ

αλλα τις εχει εκτυπώσει μαλλον απο κάποια εφαρμογή και έχει πληρώσει και τις εισφορές κανονικά και εμπρόθεσμα.

ψάχνω να βρω την εγκύκλιο ή το νόμο που λέει οτι το μόνο αποδεικτικό στοιχείο υποβολής ΑΠΔ ειναι το αποδεικτικό Επιτυχούς καταχώρησης που βγάζει το ΙΚΑ μετα την οριστικοποίηση.

Και κατα συνέπεια να του πω το πολύ απλο αλλα και οικονομικά επώδυνο οτι δηλαδή δεν εχει υποβάλει τις ΑΠΔ.

Μήπως ξερει κάποιος συνάδελφος που μπορώ να το ΒΡΩ? (αν υπάρχει?)

μηπως τις εχει υποβαλλει χειρογραφα και δεν θυμαται?

αποδεικτικο υποβολης μεσω ιντερνετ διδεται οταν η ΑΠΔ υποβληθηκε ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η ένσταση κατατέθηκε οπότε ξενινάει η αντίστροφη μέτρηση μέχρι να περάσει από επιτροπή. Το μόνο ευχάριστο είναι ότι πλησιάζουν οι εκλογές και ποτέ δεν ξέρει κανείς!! :huh:

ΣΕ Λιγο καιρό να καταθέσεις και αίτηση επίσπευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τις εχει υποβάλει χειρόγραφα.

Υποστηρίζει οτι η υποβολή έγινε ηλεκτρονικά μεσω Ιντερνετ.

Εγω γνωρίζω πολύ καλα οτι αποδεικτικό καταθεσης μπορεις να πάρεις απο το Ιντερνετ οταν εχει υποβάλει την ΑΠΔ και την ΕΧΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙ¨ΗΣΕΙ.

Το θεμα ειναι να βρω καποιο νόμο που να λέει οτι χωρίς το αποδεικτικό επιτυχούς καταχώρισης απο το ιντερνετ δεν μπορεις να υποστηρίξεις οτι εχεις υποβάλει τις ΑΠΔ.

Με αυτό το τροπο θα αποφυγω και την επίσκεψη στο ΙΚΑ και θα κάνω τη ζωη μου πιο ευκολη.

Το δυσκολο θα ειναι να κάνεις καποιον να πιστέψει οτι επειδή δεν πάτησε το κουμπί της οριστικοποιησης θα πληρώσει προστιμο 30% και κυρίως οτι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το γλυτώσει ή να το μειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τις εχει υποβάλει χειρόγραφα.

Υποστηρίζει οτι η υποβολή έγινε ηλεκτρονικά μεσω Ιντερνετ.

Εγω γνωρίζω πολύ καλα οτι αποδεικτικό καταθεσης μπορεις να πάρεις απο το Ιντερνετ οταν εχει υποβάλει την ΑΠΔ και την ΕΧΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙ¨ΗΣΕΙ.

Το θεμα ειναι να βρω καποιο νόμο που να λέει οτι χωρίς το αποδεικτικό επιτυχούς καταχώρισης απο το ιντερνετ δεν μπορεις να υποστηρίξεις οτι εχεις υποβάλει τις ΑΠΔ.

Με αυτό το τροπο θα αποφυγω και την επίσκεψη στο ΙΚΑ και θα κάνω τη ζωη μου πιο ευκολη.

Το δυσκολο θα ειναι να κάνεις καποιον να πιστέψει οτι επειδή δεν πάτησε το κουμπί της οριστικοποιησης θα πληρώσει προστιμο 30% και κυρίως οτι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το γλυτώσει ή να το μειώσει.

Αν έχει υποβάλλει ΑΠΔ ηλεκτρονικά, τότε μπαίνοντας στις υποβληθείσες δηλώσεις πρέπει να τις βλέπει. Αν δεν τις βλέπει, τότε δεν τις έχει υποβάλλει.

Ο Ν.2972/2001 ρυθμίζει τα της Α.Π.Δ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...