Προς το περιεχόμενο

Οριστικές Δηλώσεις ΦΜΥ υποχρεωτικά μέσω taxis και νωρίτερα


a.a.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οριστικές Δηλώσεις ΦΜΥ υποχρεωτικά μέσω taxis και νωρίτερα

Σύσκεψη στην ΓΓΠΣ

Σύσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στην ΓΓΠΣ με θέμα την υποβολή των οριστικών δηλώσεων ΦΜΥ για το έτος 2007.

Η ενημέρωση που δόθηκε σε αυτήν ήταν:

Α) Οι δηλώσεις θα δοθούν στις 14/2 και σε χρονικό διάστημα 11 η 6 ημερών. (στην πρώτη περίπτωση ένα ΑΦΜ κάθε μέρα και στην δεύτερη δύο ΑΦΜ ανά μέρα)

Β) Ολες οι μηδενικές και πιστωτικές δηλώσεις θα δοθούν μέσω taxis. Καταργείτε η δυνατότητα να δίνονται οι παραπάνω μέσω Δ.Ο.Υ. Μόνο όσες επιχειρήσεις έχουν μέχρι 5 εργαζομένους εναλλακτικά θα μπορούν να καταθέτουν μέσω ΚΕΠ.

Γ0 Σε περίπτωση που στον εργαζόμενο έχει παρακρατηθεί και αποδοθεί μεγαλύτερο ποσό (πιστωτική οριστική δήλωση μέχρι τώρα) δεν θα γίνεται εκκαθάριση αλλά θα αναγράφεται στην παρακράτηση του φόρου του εργαζομένου και θα επιστρέφεται με την δήλωση του.

Δ) Δεν αλλάξουν οι αρχειακές δομές του αρχείου που θα στείλουμε στο taxis.

Ε) ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΓΠΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΜΥ από λογιστές και λογιστικά γραφεία..

Στην σύσκεψη συζητήθηκαν και αλλά θέματα

α) Στις 8/10/2006 ανεβαίνει το νέο taxis. Στης 9/10/2006 οι Δ.Ο.Υ. θα λειτουργήσουν μετά της 11 η ώρα.

β) θέληση και προσπάθεια της ΓΓΠΣ είναι να στέλνονται όλες οι δηλώσεις (έντυπα Ε1,2,3 και 9) μαζί και όχι ξεχωριστά όπως μέχρι σήμερα .

γ) Ζητήθηκε να υπάρχει η δυνατότατα αποστολής όλων των εντύπων με αρχείο. Επειδή δεν έχει εξεταστεί τεχνικά το θέμα δεσμευτικά να μας απαντήσουν.

δ) Απάντηση περιμένουμε και στο αίτημα που έθεσαν οι σύλλογοι για την αποστολή μέσω taxis της Εκκαθαριστικής Δήλωσης ΦΠΑ.

Αυτά σαν πρώτη ενημέρωση από την σύσκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το προσωρινό μηχ.ισοζύγιο τι γίνετε ; ούτε λόγος ;

Αφού το κάνουμε που το κάνουμε σε δισκετούλα βάλε ένα ρημαδιασμένο up-load να τελειώνουμε και με αυτό , απαλλαχτήκαμε από τiς συγκεντρωτικές και τρέχουμε στις ΔΟΥ για τα ισοζύγια.

YΓ. Εκτός και αν οι δισκέτες του ισοζυγίου πάνε στη ντάνα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Οι δηλώσεις θα δοθούν στις 14/2 και σε χρονικό διάστημα 11 η 6 ημερών. (στην πρώτη περίπτωση ένα ΑΦΜ κάθε μέρα και στην δεύτερη δύο ΑΦΜ ανά μέρα)

Δηλαδή τώρα αυτό είναι καλό;

Μα καλά, τι παρασκήνιο υπάρχει, που θα το μάθουμε όπως πάντα εκ των υστέρων, και θα σιχτιρίζουμε;

Γειά σου Μανούσο λεβέντη, πάλι τα κατάφερες!!!

Υπάρχει και αντίθετη άποψη πάντως...

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ Φ.Μ.Υ.

Αυτή είναι η θέση της Π.Ο.Λ., στην πρόταση του Γενικού Γραμματέα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών κ. Αναγνωστόπουλου, για υποβολή των Οριστικών Δηλώσεων Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών στο πρώτο δίμηνο του έτους 2007, με το αιτιολογικό ότι πρέπει να υπάρξει χρόνος ώστε να αποστέλλονται έγκαιρα προσυμπληρωμένες οι δηλώσεις στους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

Η Π.Ο.Λ. για ενημέρωση των συνάδελφων παραθέτει τα παρακάτω:

Σε μια σύσκεψη που είχε πραγματοποιηθεί στη Γ.Γ.Π.Σ. οι εκπρόσωποι της Π.Ο.Λ. στα πλαίσια των προτάσεων για περιορισμό της γραφειοκρατίας, αλλά και της αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών, είχαν προτείνει, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι να παραλαμβάνουν προσυμπληρωμένες τις φορολογικές δηλώσεις τους (Ε1) με το εισόδημα, τον παρακρατηθέντα και τον αναλογούντα φόρο από μισθωτές υπηρεσίες.

Αυτό είναι απόλυτα εφικτό, αφού όλες οι επιχειρήσεις και τα Ταμεία είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν οριστικές δηλώσεις Φ.Μ.Υ. με τα στοιχεία των εργαζομένων και των συνταξιούχων. Αυτή η πρόταση έγινε αποδεκτή και εν μέρει εφαρμόστηκε δοκιμαστικά το έτος 2005.

Την Τετάρτη 27.9.2006, ο Γενικός Γραμματέας κ. Αναγνωστόπουλος, είχε καλέσει εκπροσώπους Επιμελητηρίων, της Π.Ο.Λ., καθώς και συναδέλφους από το χώρο των λογιστικών γραφείων. Στη σύσκεψη αυτή κατέθεσε την παραπάνω πρόταση περιορισμού του χρόνου υποβολής της Οριστικής Δήλωσης Φ.Μ.Υ. το πρώτο δίμηνο του 2007.

Με την πρόταση του Γενικού Γραμματέα συνέκλιναν οι συνάδελφοι των λογιστικών γραφείων, παρά το γεγονός ότι και οι ίδιοι αναγνώρισαν ότι υπάρχουν προβλήματα ελέγχου κλπ. Η στάση τους αυτή πραγματικά μας προβληματίζει.

Οι εκπρόσωποι της Π.Ο.Λ. δήλωσαν ξεκάθαρα ότι δεν συμφωνούν με τη συρρίκνωση του χρόνου. Φτάνει πια το άγχος με το κυνήγι των ημερομηνιών !!!

Λύση υπάρχει, απλή και πρακτική. Να γίνει μετάθεση προς τα πίσω της ημερομηνίας υποβολής των δηλώσεων για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

Το δημόσιο, με τη μετάθεση προς τα πίσω των ημερομηνιών, δεν ζημιώνεται με τίποτα, διότι ο φόρος έχει προεισπραχθεί με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

Συνάδελφοι - Συναδέλφισσες,

Περιμένουμε και τις δικές σας, σκέψεις, προτάσεις και αντιδράσεις.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.

1. Καλεσμένοι ήταν εκτός από την διεύθυνση φοροογίας εισοδήματος, ήταν οι συνδικαλιστικοί φορείς του κλάδου, μεταξύ αυτών και η ΠΟΛ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ όπως ψευδώς αναφέρει η ανακοίνωση της ΠΟΛ.

2. Η πρόταση της Γ.Γ.Π.Σ. κινήθηκε στο πλαίσιο της υλοποίησης αποστολής προτυπωμένων δηλώσεων για τους μισθωτούς και συνταξιούχους, και αποσκόπώντας στη πάταξη των ψευδών βεβαιώσεων αποδοχών που κατά κόρον υποβλήθηκαν πέρσυ,που ας μην ξεχνάμε έχει επιπτώσεις πονικές και σε εμάς τους ίδιους (δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να αλλάξει εν αγνοία μας κάποιος την βεβαίωση που του χορηγούμε με την υπογραφή μας από κάτω...), στηριζόμενη στην ούτως η άλλως υποχρέωση μας για παράδοση των βεβαιώσεων την 14η Φεβρουαρίου κάθε έτους.Σε αυτό το σημείο ζητήθηκε η συμβολή μας, και θεωρώ ότι πολύ καλά έκαναν ανεξαιρέτως όλοι οι εκπρόσωποι των συλλόγων (πλην του κου Βαρελά), και συμφώνησαν αφού πρώτα πήραν την υπόσχεση του Γενικού Γραμματέα για προσπάθεια μαζικής αποστολής του Ε7 (το αναφέρει και o a.a. πιο πάνω).

3. Θα μπορούσα και γω να θεωρήσω ύποπτη τη στάση της ΠΟΛ, όταν εκδίδει τέτοια ανακοίνωση, στην οποία όχι μόνο δεν αναφέρει τους συλλόγους που παραβρέθηκαν, αλλά αποκαλλεί και τους εκπροσώπους των "εκπρόσωποι λογιστικών γραφείων". Να μην αναφερθώ και στην αποσιώπηση όλων των υπόλοιπων σοβαρών θεμάτων που συζητήθηκαν (επιγραμματικά αναφέρει ο a.a. στο θέμα πιο πάνω).

4. Καιρός να ξεφύγουμε από τις προσφωνήσεις τύπου "γειά σου Μανούσο λεβέντη...", γιατί υποτιμάμε σωρρηδόν την προσφορά και την δράση όλων των υπόλοιπων ανθρώπων που μετείχαν στη σύσκεψη, καθώς και των εκπροσώπων του υπουργείου.Δεν είμαστε δα και παιδάκια να χειραγωγούμαστε από κανένα, και ούτως η άλλως ο κος Ντουκάκης δεν επέδειξε τέτοια στάση ούτε στην συγκεκριμένη σύσκεψη ούτε σε κάποια άλλη, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μια και έχω συμμετάσχει σε αρκετές από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι στο θέμα και στην ουσία του .

Τα λογιστικά γραφεία που στέκουν μπορούν να στείλουν οτιδήποτε τους ζητείται .

Οι παρατρεχάμενοι που κάνουν τους λογιστές χωρίς προγράμματα κ.λ.π στο σπίτι τους

Ναι και στις 10/1/2007 πιστεύω είμαστε Ο.Κ για αποστολή .

Το ζητούμενο η δύστυχη η " Δηλωσούλα " τι διαδρομή θα ακολουθεί μέχρι να εκκαθαριστεί

και τι δαπάνη χρειάζεται για όλο αυτό το σύστημα .

Ολα τα άλλα είναι για άλλους σκοπούς !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που ξεκαθάρισες τα πράγματα! :unsure::huh:

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα.

1. Καλεσμένοι ήταν εκτός από την διεύθυνση φοροογίας εισοδήματος, ήταν οι συνδικαλιστικοί φορείς του κλάδου, μεταξύ αυτών και η ΠΟΛ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ όπως ψευδώς αναφέρει η ανακοίνωση της ΠΟΛ.

................................................................................

.............................................

3. Θα μπορούσα και γω να θεωρήσω ύποπτη τη στάση της ΠΟΛ, όταν εκδίδει τέτοια ανακοίνωση, στην οποία όχι μόνο δεν αναφέρει τους συλλόγους που παραβρέθηκαν, αλλά αποκαλλεί και τους εκπροσώπους των "εκπρόσωποι λογιστικών γραφείων". Να μην αναφερθώ και στην αποσιώπηση όλων των υπόλοιπων σοβαρών θεμάτων που συζητήθηκαν (επιγραμματικά αναφέρει ο a.a. στο θέμα πιο πάνω).

Αυτά συμβαίνουν άμα διαβάζεις αυτό που θες να διαβάσεις, και όχι αυτό που πραγματικά είναι γραμμένο. Η ανακοίνωση το λέει ξεκάθαρα:

Την Τετάρτη 27.9.2006, ο Γενικός Γραμματέας κ. Αναγνωστόπουλος, είχε καλέσει εκπροσώπους Επιμελητηρίων, της Π.Ο.Λ., καθώς και συναδέλφους από το χώρο των λογιστικών γραφείων.

Και μετά λέει ποιοί διαφώνησαν και ποιοί συμφώνησαν.

2. Η πρόταση της Γ.Γ.Π.Σ. κινήθηκε στο πλαίσιο της υλοποίησης αποστολής προτυπωμένων δηλώσεων για τους μισθωτούς και συνταξιούχους, και αποσκόπώντας στη πάταξη των ψευδών βεβαιώσεων αποδοχών που κατά κόρον υποβλήθηκαν πέρσυ,που ας μην ξεχνάμε έχει επιπτώσεις πονικές και σε εμάς τους ίδιους (δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να αλλάξει εν αγνοία μας κάποιος την βεβαίωση που του χορηγούμε με την υπογραφή μας από κάτω...), στηριζόμενη στην ούτως η άλλως υποχρέωση μας για παράδοση των βεβαιώσεων την 14η Φεβρουαρίου κάθε έτους.

Ωραία λόγια, αλλά δυστυχώς δε με βοηθάνε απέναντι στο γεγονός ότι θα πρέπει τον πρώτο ενάμιση μήνα του Ισολογισμού, (είσαι και εσύ συνάδελφος του εμπορικού τομέα, και ξέρεις τι σημαίνει για εμάς αυτή η περίοδος) , να έχω έτοιμη τη οριστική ΦΜΥ.

Και εξηγούνται οι λόγοι γιατί ουσιαστικά δε συντρέχει λόγος για κάτι τέτοιο:

Λύση υπάρχει, απλή και πρακτική. Να γίνει μετάθεση προς τα πίσω της ημερομηνίας υποβολής των δηλώσεων για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

Το δημόσιο, με τη μετάθεση προς τα πίσω των ημερομηνιών, δεν ζημιώνεται με τίποτα, διότι ο φόρος έχει προεισπραχθεί με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

4. Καιρός να ξεφύγουμε από τις προσφωνήσεις τύπου "γειά σου Μανούσο λεβέντη...", γιατί υποτιμάμε σωρρηδόν την προσφορά και την δράση όλων των υπόλοιπων ανθρώπων που μετείχαν στη σύσκεψη, καθώς και των εκπροσώπων του υπουργείου.Δεν είμαστε δα και παιδάκια να χειραγωγούμαστε από κανένα, και ούτως η άλλως ο κος Ντουκάκης δεν επέδειξε τέτοια στάση ούτε στην συγκεκριμένη σύσκεψη ούτε σε κάποια άλλη, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μια και έχω συμμετάσχει σε αρκετές από αυτές.

Δεν είμαι εγώ που υποτιμάω τους υπόλοιπους συναδέλφους. Δυστυχώς με πρόλαβε το taxheaven.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμα την ενημέρωση από το site, να δεις ποιό όνομα προβάλλεται.. ;)

Ορίστε το λινκ, διάβασε και πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις:

Συνάντηση Φορέων φοροτεχνικών λογιστών με τον Ειδικό Γραμματέα κ Δημοσθένη Αναγνωστόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτχώς που ξεκαθάρισες τα πράγματα! :huh:;)

Αυτά συμβαίνουν άμα διαβάζεις αυτό που θες να διαβάσεις, και όχι αυτό που πραγματικά είναι γραμμένο. Η ανακοίνωση το λέει ξεκάθαρα:

Την Τετάρτη 27.9.2006, ο Γενικός Γραμματέας κ. Αναγνωστόπουλος, είχε καλέσει εκπροσώπους Επιμελητηρίων, της Π.Ο.Λ., καθώς και συναδέλφους από το χώρο των λογιστικών γραφείων.

Ξεκάθαρο δεν είναι συνάδελφοι απο το χώρο των λογιστικών γραφείων, ξεκάθαρο είναι ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ η ΣΥΛΛΟΓΩΝ.Δεν παραβρέθηκε η ΠΟΛ και συνάδελφοι από το χώρο των λογιστικών γραφείων :unsure: Οσο για τους εκπροσώπους των επιμελητηρίων, δεν μας λέει και μας ποιοί ήταν να τους μάθουμε, έτσι, για να ξέρουμε τι λέμε.

Και μετά λέει ποιοί διαφώνησαν.

Φυσικά μόνο η ΠΟΛ, γιατί άραγε; Μισθωτοί είναι τι πρόβλημα έχουν αυτοί με τις ημερομηνίες;

Ωραία λόγια, αλλά δυστυχώς δε με βοηθάνε απέναντι στο γεγονός ότι θα πρέπει τον πρώτο ενάμιση μήνα του Ισολογισμού, (είσαι και εσύ συνάδελφος του εμπορικού τομέα, και ξέρεις τι σημαίνει για εμάς αυτή η περίοδος) , να έχω έτοιμη τη οριστική ΦΜΥ.

Μα την οριστική δεν τη συμφωνούμε με την τελευταία περιοδική ΦΜΥ στις 20/1; Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω και ειδικά στα Γ. Δεν βλέπω κάποια δυσκολία στην μαζική αποστολή, μία μία σίγουρα είναι χρονοβόρα.

Και εξηγούνται οι λόγοι γιατί ουσιαστικά δε συντρέχει λόγος για κάτι τέτοιο:

Λύση υπάρχει, απλή και πρακτική. Να γίνει μετάθεση προς τα πίσω της ημερομηνίας υποβολής των δηλώσεων για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.

Το δημόσιο, με τη μετάθεση προς τα πίσω των ημερομηνιών, δεν ζημιώνεται με τίποτα, διότι ο φόρος έχει προεισπραχθεί με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

Και εγώ αν δεν κάνω λάθος σου εξήγησα τους λόγους.Δεν τίθεται θέμα ζημίωσης η όχι του Ελληνικού Δημοσίου με την μετάθεση των ημερομηνιών. Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η επεξεργασία των στοιχείων, αν μετακυλήσουν οι ημερομηνίες.

Δεν είμαι εγώ που υποτιμάω τους υπόλοιπους συναδέλφους. Δυστυχώς με πρόλαβε το taxheaven.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμα την ενημέρωση από το site, να δεις ποιό όνομα προβάλλεται.. ;)

Ορίστε το λινκ, διάβασε και πες μου εσύ τι καταλαβαίνεις:

Tην Τετάρτη 27/9/06 πραγματοποιήθηκε στη ΓΓΠΣ προγραμματισμένη συνάντηση των φορέων των φοροτεχνικών λογιστών με τον Ειδικό Γραμματέα κ.. Δημοσθένη Αναγνωστόπουλο. Εκ μέρους της ΠΕΦΕ παρευρέθηκαν οι κ. Μ.Ντουκάκης , Μ.Σηφάκης , Δ.Καβούκης , Ο.Σειμένης , Ε.Αμπελιώτης

Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι το επιλήψιμο.Πογραμματισμένη συνάντηση ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ αναφέρει όχι συναδέλφους λογιστικών γραφείων!!! Και συνεχίζει εκ μέρους της ΠΕΦΕ κλπ.

Συνάντηση Φορέων φοροτεχνικών λογιστών με τον Ειδικό Γραμματέα κ Δημοσθένη Αναγνωστόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρο δεν είναι συνάδελφοι απο το χώρο των λογιστικών γραφείων, ξεκάθαρο είναι ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ η ΣΥΛΛΟΓΩΝ.Δεν παραβρέθηκε η ΠΟΛ και συνάδελφοι από το χώρο των λογιστικών γραφείων mad.gif Οσο για τους εκπροσώπους των επιμελητηρίων, δεν μας λέει και μας ποιοί ήταν να τους μάθουμε, έτσι, για να ξέρουμε τι λέμε.

Μα καλά εκεί δεν ήσουνα, δεν τους ξέρεις;

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι για σένα, τον Απόστολο, και για το site υπήρχε κυρίως η ΠΕΦΕ, η οποία προσωπικά εμένα δε με εκφράζει ούτε στο μικρό μου νυχάκι, ενώ για την ΠΟΛ υπήρχε κυρίως η ίδια, ως εκπρόσωπος των μισθωτών, και οι εκπρόσωποι των λογιστικών γραφείων. Οι οποίοι μισθωτοί διατύπωσαν αντίθετη άποψη, και την οποία δυστυχώς έπρεπε να μπούμε στο site της ΠΟΛ για να την πληροφορηθούμε.

Φυσικά μόνο η ΠΟΛ, γιατί άραγε; Μισθωτοί είναι τι πρόβλημα έχουν αυτοί με τις ημερομηνίες;

Αν είναι χιούμορ το παραπάνω είναι ιδιαίτερα αποτυχημένο.

Μα την οριστική δεν τη συμφωνούμε με την τελευταία περιοδική ΦΜΥ στις 20/1; Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω και ειδικά στα Γ. Δεν βλέπω κάποια δυσκολία στην μαζική αποστολή, μία μία σίγουρα είναι χρονοβόρα.

Και εγώ αν δεν κάνω λάθος σου εξήγησα τους λόγους.Δεν τίθεται θέμα ζημίωσης η όχι του Ελληνικού Δημοσίου με την μετάθεση των ημερομηνιών. Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η επεξεργασία των στοιχείων, αν μετακυλήσουν οι ημερομηνίες.

Εγώ προσωπικά το ΦΜΥ το συμφωνώ με το ΔΧ.

Αλλά αυτό απέχει από τη διαδικασία συμπλήρωσης και αποστολής της δήλωσης. ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ. Δε θα στάξει η ουρά του γαϊδάρου αν οι δηλώσεις των μισθωτών κατατίθενται αργότερα εφ΄όσον το μεγαλύτερο ποσό του φόρου έχει προεισπραχθεί.

Δεν βλέπω να αναφέρει κάτι το επιλήψιμο.Πογραμματισμένη συνάντηση ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ αναφέρει όχι συναδέλφους λογιστικών γραφείων!!! Και συνεχίζει εκ μέρους της ΠΕΦΕ κλπ.

Καλά... Γιατί να δεις;

Εμένα όμως δε μου βγάζεις από μυαλό ότι η ΠΕΦΕ κάτι πήρε για να δώσει τις ημερομηνίες στον κουβά έτσι εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη

α)στην συσκεψη ηταν

ΠΟΛ

ΠΟΦΕΕ (και μαλιστα ολο το ΔΣ)

ΕΕΕΑΦ Αθηνας (το τοπικο παραρτημα της Αθηνας της ΠΟΦΕΕ)

ΛΣΑ

Συλλογος Ν. Ιωνιας

ολοι αυτοι εκπροσωπουν λογιστες, μισθωτους και ελευθερους επαγγελματιες

αρα δεν ηταν η ΠΟΛ και εκπροσωποι λογιστικων γραφειων

β) Η μονη που ειχαν αντιριση ηταν οι συναδελφοι της ΠΟΛ. ολοι οι αλλοι με διαφοροποιησεις ειχαν κοινοι γνωμη

γ) η ΠΟΛ μεταφερει την αποψη που εξεφρασε η ιδια και μονο

στην συσκεψη ομως ακουστηκαν και αλλες αποψεις - λύσεις για το θέμα

π.χ. αντι να στελνουμε περιοδικη οπως σημερα, ενα ξερω χαρτι να στελνουμε ενα αρχειο οπως η ΑΠΔ με ολα τα στοιχεια και να καταργηθει η οριστικη δηλωση

ετσι το ΥΟΟ θα εχει ολα τα στοιχεια κατα διμηνο ή τριμηνο και δεν θα χρειαζεται η οριστικη

δλδ θα εχει τα στοιχεια μεχρι τελος Ιανουαρόυ καθε ετους.

δ) Δεν ειναι παραξενο οτι αντι να αντιδρασουν οι εκπροσωποι των επαγγελματιων αντέδρασαν οι εκπροσωποι των μισθωτων που εχει ο καθενας μόνο την εταιρια στην οποια εργαζεται και οχι δεκα δεκαπεντε ή και 100 επιχειρησεις???

ε) Οταν κανουμε μια προταση θα πρεπει να εχει και καποια βαση

απο πλανα αεροπλανα εχουμε χορτασει

και γω λεω να καταργησουμε τον καπιταλισμο αλλα δεν γινεται τιποτε

αυτα τα λιγα προς στιγμη

Υ.Γ.

Ο καθενας θα μπορουσε να βγαζει μια ανακοινωση και να λεει οτι θελει

ετσι περα απο την ανακοινωση της ΠΕΦΕ και της ΠΟΛ, θα μπορουσαν να βγαλουν ανακοινωση και οι αλλοι συμμετεχοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Δεν ειναι παραξενο οτι αντι να αντιδρασουν οι εκπροσωποι των επαγγελματιων αντέδρασαν οι εκπροσωποι των μισθωτων που εχει ο καθενας μόνο την εταιρια στην οποια εργαζεται και οχι δεκα δεκαπεντε ή και 100 επιχειρησεις???

Κάτι σημαίνει αυτό. Θα μπορούσες να το ερμηνεύσεις λογικά, εάν δε μέτραγες τη δουλειά που προσφέρει ο καθένας με μοναδικό κριτήριο το πόσες επιχειρήσεις έχει υπ' ευθύνη του.

Αντίθετα όμως βλέπω λογικές που με στεναχωρούν γιατί δε συμβάλλουν στην ενότητα όλων των επαγγελματιών λογιστών, μισθωτών, ελευθέρων, και λογ. γραφείων. Και αυτό γιατί δυστυχώς διαπιστώνω ότι υπάρχει γενικότερη τάση απαξίωσης της εργασίας του μισθωτού λογιστή από τους ιθύνοντες (να σου επιστήσω ότι είναι συνειδητή μας επιλογή η μισθωτή εργασία, με αντάλλαγμα περισσότερο προσωπικό χρόνο για μας και την οικογένεια μας) , σε μια προοπτική δημιουργίας μεγάλων λογιστικών γραφείων, τα οποία θα ελέγχουν το επάγγελμα, με τις ευλογίες της πολιτείας, του ΟΕΕ και των μεγάλων λογιστάδων. Αλλά έχε υπόψη σου ότι στο τέρμα αυτής της συγκεντρωτικής πορείας θα έχει πάρει η μπάλλα και τους πιο μικρούς και αδύναμους ελεύθερους επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... Γιατί να δεις;

Ελπίζω να είναι απλώς κακό χιούμορ.Και επειδή μάλλον τα έχεις μπερδέψει, δεν έχω καμμία σχέση με την ΠΕΦΕ. Αν παρακολουθούσες θα ήξερες ποιούς εκπροσωπώ, όπως γνωρίζουν όλοι στο forum.Δεν έχω κρύψει ποτέ την συνδικαλιστική μου ιδιότητα, αλλά δεν έχω μάθει να την χρησιμοποιώ προς ιδίον όφελος.

Εμένα όμως δε μου βγάζεις από μυαλό ότι η ΠΕΦΕ κάτι πήρε για να δώσει τις ημερομηνίες στον κουβά έτσι εύκολα...

Δηλαδή όλοι οι άλλοι είμαστε το λιγότερο ηλίθιοι, να μην πω κάποια λέξη με μπιπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είναι απλώς κακό χιούμορ.Και επειδή μάλλον τα έχεις μπερδέψει, δεν έχω καμμία σχέση με την ΠΕΦΕ. Αν παρακολουθούσες θα ήξερες ποιούς εκπροσωπώ, όπως γνωρίζουν όλοι στο forum.Δεν έχω κρύψει ποτέ την συνδικαλιστική μου ιδιότητα, αλλά δεν έχω μάθει να την χρησιμοποιώ προς ιδίον όφελος.

Όχι Ειρήνη μου. Δεν κοιτάω τη συνδικαλιστική σου ιδιότητα Ούτε με νοιάζει αν είσαι στην ΠΕΦΕ ή όχι, ούτε και αν ποτέ έκανες γνωστή αυτή σου την ιδιότητα της έδωσα σημασία γιατί δε με ενδιέφερε. Τό ότι όμως το site προέβαλε στην ανακοίνωσή του την ΠΕΦΕ, κάτι το οποίο εσύ δεν είχες λόγο να δεις, και για το οποίο εγώ χρεώθηκα με κακό χιούμορ, η οποία ανακοίνωση δε ήταν σχεδόν πιστό αντίγραφο του αρχικού ποστ του Απόστολου με οδήγησε σε κάποια λανθασμένα ή όχι συμπεράσματα.

Κατά καιρούς πάντως εσωτερικές αναζητήσεις κάνουμε όλοι, και εγώ ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σημαίνει αυτό. Θα μπορούσες να το ερμηνεύσεις λογικά, εάν δε μέτραγες τη δουλειά που προσφέρει ο καθένας με μοναδικό κριτήριο το πόσες επιχειρήσεις έχει υπ' ευθύνη του.

Αντίθετα όμως βλέπω λογικές που με στεναχωρούν γιατί δε συμβάλλουν στην ενότητα όλων των επαγγελματιών λογιστών, μισθωτών, ελευθέρων, και λογ. γραφείων. Και αυτό γιατί δυστυχώς διαπιστώνω ότι υπάρχει γενικότερη τάση απαξίωσης της εργασίας του μισθωτού λογιστή από τους ιθύνοντες (να σου επιστήσω ότι είναι συνειδητή μας επιλογή η μισθωτή εργασία, με αντάλλαγμα περισσότερο προσωπικό χρόνο για μας και την οικογένεια μας) , σε μια προοπτική δημιουργίας μεγάλων λογιστικών γραφείων, τα οποία θα ελέγχουν το επάγγελμα, με τις ευλογίες της πολιτείας, του ΟΕΕ και των μεγάλων λογιστάδων. Αλλά έχε υπόψη σου ότι στο τέρμα αυτής της συγκεντρωτικής πορείας θα έχει πάρει η μπάλλα και τους πιο μικρούς και αδύναμους ελεύθερους επαγγελματίες.

Δημητρη

δεν απαξιωνω την μισθωτη εργασια

ισα ισα οχι απλα την δεχομαι αλλα την υπερασπιζομαι οσο καλυτερα μπορω μεχρι σημειου αρκετοι "εργοδοτες" μου να με θεωρουν ως εργατοπατερα

μην ξεχνας οτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο προσωπικα ημουν και μισθωτος και ελευθερος επαγγελματιας απο επιλογη και οχι κατ αναγκη

αρα θα ηταν σαν να εφτυνα τα μουτρα μου αν απαξιωνα την μισθωτη εργασια

ομως εχω αλλο παραπονο απο τους συναδελφους της ΠΟΛ ή τελος παντων για να μην το προσωποποιουμε απο τους συναδελφους που δηθεν κοπτονται για τα δικαιωματα των μισθωτων σε συνδικαλιστικο επιπεδο

Απο το 1988 ειμαι και μισθωτος και ελευθρεος επαγγελματιας

με ΙΚΑ και ΤΕΒΕ (δυο ασφαλισεις δηλαδη να πληρωνω και μαλιστα στην πρωτη για πολλα χρονια στην ανωτατη ασφαλιστικη)

οταν βγηκα στο ελευθερο επαγγελμα με την πρωτη δουλεια εβγαλα μπλοκ για να ειμαι ενταξ απενατι στους συναδελφους με τα λογιστικα γραφεια, να μην λενε οτι εκ του ασφαλους (μισθος) τους τρωω την δουλεια τους.

Δεν μπορω να δεχθω οτι οι συναδελφοι μισθωτοι κοπτονται για μια ημερομηνια με γνωμονα μονο την μια εταιρια στην οποια δουλευουν.

μηπως απο πισω υποκρυπτεται (προς θεου οχι για ολους) μαυρη εργασια??

εξου και το υπονοουμενο πιο πανω.

Τελος αυτο που γραφεις ειναι και για μενα το μεγαλο προβλημα μας

Οτι ελεγκτικες εταιριες, παρανομα, εχουν ανοιξει παραρτηματα λογιστικα και ουσιαστικα εχουν γινει ελεγκτες και ελεγχομενοι (εξου και το παρανομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να δεχθω οτι οι συναδελφοι μισθωτοι κοπτονται για μια ημερομηνια με γνωμονα μονο την μια εταιρια στην οποια δουλευουν.

μηπως απο πισω υποκρυπτεται (προς θεου οχι για ολους) μαυρη εργασια??

εξου και το υπονοουμενο πιο πανω.

Αυτά τα μήπως θα μας φάνε... :(

Γνωρίζεις τέτοιες περιπτώσεις; Και δη όχι μεμονωμένες αλλά σε έκταση που πράγματι να επιρρεάζουν την αγορά εργασίας; Τι να σου πω... Είχα και εγώ βιβλία δικά μου και 4-5 εταιρείες που γυρόφερνα. Τα έκοψα όμως διότι η ενασχόληση μου με την κύρια εταιρεία δε μου επέτρεπε να καλύπτω όπως έπρεπε και τους υπόλοιπους. Τώρα έχω έναν part time και σε αυτόν είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Πάντως, και να υποθέσουμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο, και πάλι, τηρουμένων των αναλογιών, αντικειμενικά δε θα έπρεπε να υπάρχει διάσταση απόψεων στο θέμα της Οριστικής... Πολλές εταιρείες οι μεν, πολλές και οι δε. Έχει σημασία δηλαδή το ταμείο ασφάλισης; Κάτι άλλο συμβαίνει... Γιατί ξαφνικά τέτοια σύμπνοια απόψεων με το Υπουργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω και γω στη συζήτηση αυτή για να επισημάνω κάτι από τα γραφόμενα του Απόστολου.

Γράφει ο Απόστολος .

Δημητρη

α)στην συσκεψη ηταν

ΠΟΛ

ΠΟΦΕΕ (και μαλιστα ολο το ΔΣ)

ΕΕΕΑΦ Αθηνας (το τοπικο παραρτημα της Αθηνας της ΠΟΦΕΕ)

ΛΣΑ

Συλλογος Ν. Ιωνιας

ολοι αυτοι εκπροσωπουν λογιστες, μισθωτους και ελευθερους επαγγελματιες

αρα δεν ηταν η ΠΟΛ και εκπροσωποι λογιστικων γραφειων

Όχι φίλε Απόστολε , η ΕΦΕΕΑΘ δεν είναι παράρτημα της ΠΟΦΕΕ .

Σύλλογος αυθύπαρκτος είναι, όπως πολύ άλλοι στην Ελλάδα , και μέλος της μόνης Ομοσπονδίας των λογιστών ελευθέρων επαγγελματιών της ΠΟΦΕΕ

Σύλλογος όπως και ο ΛΣΑ (που δεν είναι μέλος της ΠΟΦΕΕ) .

(και η πλάκα είναι ότι ΕΦΕΕΑΘ και ΠΟΦΕΕ δεν τα πάνε και πολύ καλά)

Βλέπεις Ειρήνη ότι μερικές φορές και μεις γράφουμε με τέτοιον τρόπο που δημιουργεί ‘παρανοήσεις’ . Δεν διαμαρτύρεσαι πάντα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...14/2 ΟΙ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ,20/2 ΟΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ,25/2 ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ

01/03 ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.

ΟΥΤΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΧΩ.ΠΑΛΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ.ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ

ΚΑΙ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΘΑ ΣΚΑΣΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω και γω στη συζήτηση αυτή για να επισημάνω κάτι από τα γραφόμενα του Απόστολου.

Γράφει ο Απόστολος .

Όχι φίλε Απόστολε , η ΕΦΕΕΑΘ δεν είναι παράρτημα της ΠΟΦΕΕ .

Σύλλογος αυθύπαρκτος είναι, όπως πολύ άλλοι στην Ελλάδα , και μέλος της μόνης Ομοσπονδίας των λογιστών ελευθέρων επαγγελματιών της ΠΟΦΕΕ

Σύλλογος όπως και ο ΛΣΑ (που δεν είναι μέλος της ΠΟΦΕΕ) .

(και η πλάκα είναι ότι ΕΦΕΕΑΘ και ΠΟΦΕΕ δεν τα πάνε και πολύ καλά)

Βλέπεις Ειρήνη ότι μερικές φορές και μεις γράφουμε με τέτοιον τρόπο που δημιουργεί ‘παρανοήσεις’ . Δεν διαμαρτύρεσαι πάντα όμως

Δεν είμαι Θεός, μου διαφεύγουν πράγματα, και γω μπορεί να γράψω με τρόπο που να δημιουργήσει παρανοήσεις :unsure: , μα σαν κάποιος μου το επισημάνει το αναγνωρίζω <_< .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μήπως θα μας φάνε... <_<

Γνωρίζεις τέτοιες περιπτώσεις; Και δη όχι μεμονωμένες αλλά σε έκταση που πράγματι να επιρρεάζουν την αγορά εργασίας; Τι να σου πω... Είχα και εγώ βιβλία δικά μου και 4-5 εταιρείες που γυρόφερνα. Τα έκοψα όμως διότι η ενασχόληση μου με την κύρια εταιρεία δε μου επέτρεπε να καλύπτω όπως έπρεπε και τους υπόλοιπους. Τώρα έχω έναν part time και σε αυτόν είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Πάντως, και να υποθέσουμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο, και πάλι, τηρουμένων των αναλογιών, αντικειμενικά δε θα έπρεπε να υπάρχει διάσταση απόψεων στο θέμα της Οριστικής... Πολλές εταιρείες οι μεν, πολλές και οι δε. Έχει σημασία δηλαδή το ταμείο ασφάλισης; Κάτι άλλο συμβαίνει... Γιατί ξαφνικά τέτοια σύμπνοια απόψεων με το Υπουργείο;

Δεν ξερω τι αλλο συμβαινει, και θα ηθελα πραγματικα να το μαθω αν συμβαινει.

Η θεση του ΥΟΟ ηταν οτι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που καποιοι κανουν δηλωση με 50.000 και 100.000 € το Φλεβαρη και μετα κανουν κανονικη δηλωση με λιγοτερα

ομως χρησιμοποιουν αυτες τις δηλωσεις (με πλαστες βεβαιωσεις) και μετα παρουσιαζουν την κανονικη

γι αυτο ζητουν περιορισμο του χρονου ωστε να μπορουν να κανουν ελεγχο.

Η λυση δεν ειναι αυτη που προτεινεται

η λυση ειναι ηλεκτρονικη υποβολη καθε διμηνο αρχειου (προσωπικα θα ελεγα τριμηνο αλλα πεφτει στις ΑΠΔ) και καταργησει την οριστικης. Αυτο βεβαια σημαινει οτι χρειαζεται και οι συμπληρωματικες τροποποιητικες να στελνονται μεσω taxis.

Απο την αλλη ζητησαμε και οι εκκαθαριστικες ΦΠΑ να πανε αργοτερα και να στελνονται μεσω taxis και μαλιστα και με αρχειο, ωστε να μην μας τρωνε οι ουρες στις ΔΟΥ.

Δημητρη (και δεν το κανω προσωπικο θεμα αλλα μια και το συζηταμε)

τι ειπες:

τα αφησα γιατι δεν μπορουσα να τα εξυπηρετισω οπως ηθελα

αυτο ειναι μαγκια και πραγματικος επαγγελματισμος

δεν τα ηθελες ολα αλλα τα ηθελας ολα να ειναι καλα

δεν ειναι θεμα ταμειου ασφαλισης αλλα θεμα επαγγελματισμου.

και αυτος δεν επιβαλεται καταχτιεται και εσυ με τις ενεργειες που περιγραφης, αποδεικνυεις οτι τον κατεχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω και γω στη συζήτηση αυτή για να επισημάνω κάτι από τα γραφόμενα του Απόστολου.

Γράφει ο Απόστολος .

Όχι φίλε Απόστολε , η ΕΦΕΕΑΘ δεν είναι παράρτημα της ΠΟΦΕΕ .

Σύλλογος αυθύπαρκτος είναι, όπως πολύ άλλοι στην Ελλάδα , και μέλος της μόνης Ομοσπονδίας των λογιστών ελευθέρων επαγγελματιών της ΠΟΦΕΕ

Σύλλογος όπως και ο ΛΣΑ (που δεν είναι μέλος της ΠΟΦΕΕ) .

(και η πλάκα είναι ότι ΕΦΕΕΑΘ και ΠΟΦΕΕ δεν τα πάνε και πολύ καλά)

Βλέπεις Ειρήνη ότι μερικές φορές και μεις γράφουμε με τέτοιον τρόπο που δημιουργεί ‘παρανοήσεις’ . Δεν διαμαρτύρεσαι πάντα όμως

Γιαννη παραπονιαρη και γλυκιτατε

με το παραρτημα εννοω ο συλλογος της Αθηνας που ανηκει στην ΠΟΦΕΕ την μονη ομοσπανδια που εκπροσωπει του ελευθερους επαγγελματιες και ειναι μελος της ΓΣΕΒΕ

μια απορεια ομως?

σε πειραξε το παραρτημα ή η ανακοινωση της ΠΟΛ (που ολοι και ειδικα εμεις στο χωρο που ανηκουμε, σεβομαστε την ιστορια και τους αγωνες της) που μας βαζει ολους στην κατηγορια των εργοδοτων και των εκπτοσωπων καποιων εταιριων??

δεν παλευουμε και μεις για τα συμφαιροντα των λογιστων?

γιατι ετσι οπως ειναι η ανακοινωση μαλλον για εκπροσωπους του ΣΕΒ μας περναει και οχι για ανθρωπους που αγωνιζομαστε για το καλο του κλαδου.

οσο για το αν η ΕΦΕΕΑΘ δεν τα παει καλα με την ΠΟΦΕΕ καθε συλλογος ειναι πρωτοβαθμιο οργανο και εχει το δικαιωμα αλλα και την υποχρεωση να υπερασπιζεται το καλο των μελων του και οχι να ακολουθει τι λεει η ομοσπονδια χωρις καλοπιστη κριτικη

αλλωστε εκει στην Χαλκιδα εχεται αποδειξει οτι αυτο μπορει να γινει με τους καλυτερους ορους και μπραβο σας

Προσωπικα χαιρομαι οταν η κριτικη και η αντιπαραθεση γινεται τεκμηριωμενα, οπως την κανεται εσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Απόστολε

Την άποψή μου την ξέρεις. Για το λόγο αυτό είμαι και ενεργό μέλος της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών νομού Εύβοιας.

Τώρα μια και γράφεις ‘εννοώ’ , να σου διαβάσω την ανακοίνωση της ΠΟΛ διαφορετικά.

Την Τετάρτη 27.9.2006, ο Γενικός Γραμματέας κ. Αναγνωστόπουλος, είχε καλέσει εκπροσώπους Επιμελητηρίων,(εκπροσώπους) της Π.Ο.Λ., καθώς και συναδέλφους (εκπροσώπους) από το χώρο των λογιστικών γραφείων.

Άλλωστε αυτό το , της ΠΟΛ , εννοεί ευθέως ’εκπροσώπους’ διότι διαφορετικά θα έγραφε, την ΠΟΛ .

Αυτά περί ερμηνείας ( και μένα με ενοχλεί μερικές φορές η φρασεολογία της ΠΟΛ, αλλά είμαστε και εργοδότες- όλοι μας ή σχεδόν όλοι μας απασχολούμε στα γραφεία μας μισθωτούς βοηθούς λογιστών, εν δυνάμει μέλη της ΠΟΛ)

Τώρα επί της ουσίας :

Εμένα προσωπικά μάλλον με βρίσκει σύμφωνο η πρόταση της ΠΟΛ.

Ο Συνάδελφος NIKOS 2 το περιγράφει μονολεκτικά . ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το θέμα μετατέθηκε στο ποιοι ήταν και ποιοι δεν ήταν. Τι εκπροσωπούν και τι δεν εκπροσωπούν. Αν έχουν στο κεφάλι τους μία ή περισσότερες επιχειρήσεις, κλπ.Και όχι επί της ουσίας της συγκεκριμένης πρότασης.

Απόστολε, με όλη την εκτίμηση που σου τρέφω (ως Σταύρος) παραδέξου δέχτηκες μια τέτοια ρύθμιση ως θετική με όχι αρκετή σκέψη.

Οι προθεσμίες όλες μέσα στον Φλεβάρη (το μήνα που κλείνουν ισολογισμοί) είναι υπερβολικό. Η μετάθεση της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης από τους μισθωτούς δεν κοστίζει τίποτα απολύτως, μια και η παρακράτηση έχει κάνει καλά τη δουλειά της.

Όσο για το ποιος έχει πολύ ή λίγη δουλειά, άστο καλύτερα. Το 8άωρο γεμίζει και γίνεται 14άωρο, και το έχεις ζήσει.

Γιατί ως, γνωστόν, ο Λογιστής σε μια επιχείρηση που "τον αντέχει" σε πλήρη απασχόληση, συνήθως, κάνει πολύ περισσότερη δουλειά από τη συνηθισμένη του λογιστή.

Σου θυμίζω τη δική μου απασχόληση την εποχή που είχαμε "πολλά-πολλά" μαζί, και βλεπόμαστε τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα, αλλά και πριν από λίγους μήνες τη περιγραφή των εργασιών του που έγραψε ο Χρήστος (CEL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το θέμα μετατέθηκε στο ποιοι ήταν και ποιοι δεν ήταν. Τι εκπροσωπούν και τι δεν εκπροσωπούν. Αν έχουν στο κεφάλι τους μία ή περισσότερες επιχειρήσεις, κλπ.Και όχι επί της ουσίας της συγκεκριμένης πρότασης.

Απόστολε, με όλη την εκτίμηση που σου τρέφω (ως Σταύρος) παραδέξου δέχτηκες μια τέτοια ρύθμιση ως θετική με όχι αρκετή σκέψη.

Οι προθεσμίες όλες μέσα στον Φλεβάρη (το μήνα που κλείνουν ισολογισμοί) είναι υπερβολικό. Η μετάθεση της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης από τους μισθωτούς δεν κοστίζει τίποτα απολύτως, μια και η παρακράτηση έχει κάνει καλά τη δουλειά της.

Όσο για το ποιος έχει πολύ ή λίγη δουλειά, άστο καλύτερα. Το 8άωρο γεμίζει και γίνεται 14άωρο, και το έχεις ζήσει.

Γιατί ως, γνωστόν, ο Λογιστής σε μια επιχείρηση που "τον αντέχει" σε πλήρη απασχόληση, συνήθως, κάνει πολύ περισσότερη δουλειά από τη συνηθισμένη του λογιστή.

Σου θυμίζω τη δική μου απασχόληση την εποχή που είχαμε "πολλά-πολλά" μαζί, και βλεπόμαστε τουλάχιστον δυο φορές την εβδομάδα, αλλά και πριν από λίγους μήνες τη περιγραφή των εργασιών του που έγραψε ο Χρήστος (CEL)

Σταύρο, επέτρεψε μου να απαντήσω (οχι φυσικά εκ μέρους του Απόστολου, ο οποίος ξέρει πολύ καλά να τεκμηριώνει τις θέσεις του), αλλά σαν συμμετέχων και γώ και αποδέχτης όλων αυτών.

Παρατηρώ συνεχώς ότι κανείς δεν δίνει σημασία στους πραγματικούς λόγους, που ζητήθηκε από τη Γ.Γ.Π.Σ. αυτή η ρύθμιση, και επαναλαμβάνεται συνέχεια η ρύση "η παρακράτηση έχει κάνει τη δουλειά της". Μεταφέρω ξανά τα λόγια του Απόστολου και τα δικά μου;

Η θεση του ΥΟΟ ηταν οτι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που καποιοι κανουν δηλωση με 50.000 και 100.000 € το Φλεβαρη και μετα κανουν κανονικη δηλωση με λιγοτερα

ομως χρησιμοποιουν αυτες τις δηλωσεις (με πλαστες βεβαιωσεις) και μετα παρουσιαζουν την κανονικη γι αυτο ζητουν περιορισμο του χρονου ωστε να μπορουν να κανουν ελεγχο.

2. Η πρόταση της Γ.Γ.Π.Σ. κινήθηκε στο πλαίσιο της υλοποίησης αποστολής προτυπωμένων δηλώσεων για τους μισθωτούς και συνταξιούχους, και αποσκόπώντας στη πάταξη των ψευδών βεβαιώσεων αποδοχών που κατά κόρον υποβλήθηκαν πέρσυ,που ας μην ξεχνάμε έχει επιπτώσεις πονικές και σε εμάς τους ίδιους (δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να αλλάξει εν αγνοία μας κάποιος την βεβαίωση που του χορηγούμε με την υπογραφή μας από κάτω...), στηριζόμενη στην ούτως η άλλως υποχρέωση μας για παράδοση των βεβαιώσεων την 14η Φεβρουαρίου κάθε έτους

Φυσικά η ουσιαστική λύση, είναι αυτή που αναφέρει και ο Απόστολος, δλδ ηλεκτρονική υποβολή των προσωρινών δηλώσεων (κανονικών και τροποποιητικών) και κατάργηση της οριστικής, λύση η οποία προτάθηκε και θα εξεταστεί.

Πιστεύω ότι για να πετύχουμε τους στόχους μας (και πίστεψε με με την μαζική αποστολή του Ε7, και μετέπειτα όλων των δηλώσεων, θα έχουμε πετύχει), ίσως χρειαστεί και να κουραστούμε στην αρχή λίγο περισσότερο.Και να σου πώ και κάτι άλλο. Οταν η Γ.Γ.Π.Σ. μας ζητά τη συμβολή μας στην πάταξη της συγκεκριμένης φορολογικής απάτης, η οποία εμπλέκει ποινικά και εμάς (ηδη διώκονται συνάδελφοι για αυτό το λόγο), εμείς σαν συνδικαλιστές η επρόσωποι αν θες, δεν έπρεπε να ενισχύσουμε την άποψη ότι δεν είμαστε οι σύμβουλοι της φοροδιαφυγής, όπως μας ονοματίζουν συνέχεια τα μέσα ενημέρωσης και κρατικοί και μη φορείς;

Θεωρώ ότι με τη συναίνεση μας, αποδείξαμε ότι είμαστε πραγματικοί υπεύθυνοι επαγγελματίες, και δεν αναλωνόμαστε μόνο σε αιτήματα παρατάσεων, ούτε σε στείρες αντιπαραθέσεις. Εγώ προσωπικά, και από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, και ο Απόστολος, πιστεύουμε στην ηλεκτρονική (και μάλιστα μαζική απο τα λογιστικά γραφεία) όλων των δηλώσεων, γιατί είναι ο μόνος τρόπος κατάργησης της άτυπης συνδιαλλαγής, και το κυριότερο της κατοχύρωσης του επαγγέλματος μας και απομάκρυνσης όλων των παρείσακτων από το χώρο. Και εγώ τουλάχιστον είτε σαν αντιπρόεδρος του ΛΣΑ είτε σαν απλός πολίτης, θα συνεχίσω να τα προασπίζομαι, έως ότου θα μπορώ να μην ντρέπομαι όταν συναντάω πολίτες η συναδέλφους από άλλες χώρες της ευρωπαικής ένωσης. Να μην αναγκάζομαι να λέω, "όχι δεν είναι άκυρα τα βιβλία,άκυρα είναι όταν δεν είναι τρυπημένα", και να με κοιττάνε σαν να κατέβηκα από τον Άρη :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άβυσσος μας χωρίζει. Άκου εκεί θέλατε να αποδείξετε που; Στο Υπουργείο, ότι είστε υπεύθυνοι επαγγελματίες! Ότι είστε ραγιάδες αποδείξατε...

Και μεταξύ μας, πιο αστεία δικαιολογία από αυτήν με τις δηλώσεις των 50 και 100 χιλ. εισοδήματος, δεν έχω ξανακούσει. Δηλαδή όλη η ουσία είναι να προστατέψουμε τις επισφάλειες των τραπεζών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαφες οτι υπαρχει διαφορα αποψεων πανω στο θεμα

ομως θα αναφερω τον πραγματικο λογο που προσωπικα δεχθηκα αυτη την ρυθμηση (βεβαια και αν διαφωνουσα με τις θεσεις που υπηρχαν εκει απλα θα ημουν ενας διαφωνων), και ας την καψω.

Ο ΓΓ δεχθηκε να ανοιζει την δυνατοτητα της μαζικης αποστολης απο τους λογιστες των εταιριων των οριστικων δηλωσεων ΦΜΥ.

Τι δημαινει αυτο με απλα ελληνικα

Δικαιωμα μαζικης υποβολης δηλωσεων μεσω taxis

και με ποιο απλα λογια

πιστοποιηση και αποδοχη των οσων ζηταμε τοσα χρονια δλδ της κατοχυρωσης της συνδεσης του λογιστη φοροτεχνικου με την επιχειρηση (σε αυτη την φαση απο την πισω πορτα)

αν λοιπον εχουν την δυνατοτητα, ΝΑΙ για να κανουν την δουλεια τους σε αυτη την φαση, να στειλουμε μαζικα οπου λεει το ονομα μας, την οριστικη ΦΜΥ, αυριο δεν μπορουν να μας αρνηθουν οτι μπορουν να συνδεσουν το λογιστη με την επιχειρηση και οτι μπορουμε με ενα κλικ απο το γραφειο μας να στελνουμε ολες τις δηλωσεις ατομων ή επιχειρησεων που ειμαστε οι λογιστες τους

αν αυτο γινει επιτυχια τοτε θα εχουμε κανει ενα μεγαλο βημα για την κατοχυρωση του επαγγελματος μας

αν υπαρχει διαφωνια πανω σε αυτο δεχομαι οτι ηταν λαθος η μεταφορα του χρονου υποβολης απο 31/3 σε 14/2 και εως οπου τελειωσει.

ελπιζω να μην το δουν και απο το ΥΟΟ τοτε γιατι το καψαμε πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...