Jump to content
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

doctor
 Share

Question

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Recommended Posts

• 0

Συγνώμη εχω διαβασει ολες τισ αποψεις σας , αλλα δεν εχω καταλαβει τιποτα.Μπορει καποιος να απαντησει συγκεκριμενα αν μπορω να μειωσω τους μισθους σε εμπορικο καταστημα-(αρτοποιειο-ζαχ/στειο) πωλητων,αρτεργατων ενω ειναι στην συμβαση εμπορικων επιχειρησεων που δεν εχει ληξει?Μπορω να κανω ατομικες συμβασεις μεχρι το οριο τησ ΕΓΣΣΕ ΜΟΝΟΜΕΡΩς?Πολλοι συναδελφοι ρωτουν αυτο αλλα κανεις δεν απανταει συγκεκριμενα. Ευχαριστω.

• 0

ΜΕ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΒΑΣΕΙ ΓΣΕΕ -22% ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΝΕΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

• 0

καλημερα ειχα παει σε σεμιναριο του κ ραπανακη οποτε γραφω τα εξης.

1) σσε που ειναι σε ισχυ και ειναι υποχρεωτικη πριν την 27-10-2011 ασχετα αν ο εργοδοτης ειναι μελος εργοδοτικης οργανωσης η οχι πρεπει να την τηρουμε ακριβως και μεχρι την ληξη της.

2)σσε που ειναι σε ισχυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη και ο εργοδοτης δεν ειναι μελος της εργοδοτικης οργανωσης μπορουμε απο 14/02 να κοψουμε τα επιδοματα και να αφησουμε μονο τα 4.Αν ο εργοδοτης ειναι μελος την τηρουμε μεχρι την ληξη της.

3)σσε που ειναι σε ισχυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη και ο εργοδοτης δεν ειναι μελος της εργοδοτικης οργανωσης μπορουμε απο 14/02 και με την σύμφωνη γνωμη του εργαζομενου να τον παμε και στην εγσσε.

4)για τους νεοπροσλαμβανομενους αν ειναι υποχρεωτικη μια συμβαση τον παμε με αυτη αν δεν ειναι υποχρεωτικη και δεν ειναι ο εργοδοτης μελος εργοδοτικης οργανωσης τον παμε εγσσε ενω αν ειναι μελος με σσε.

νομιζω οτι τα καλυψα ολα. ελπιζω να ειναι σωστα.

• 0

ΜΕ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΒΑΣΕΙ ΓΣΕΕ -22% ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΝΕΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

πρεπει να γινει πινακας μεσα σε 15 ημερες στην επιθεωρηση αν ειναι μειωμενη απασχοληση και νεα συμβαση μεσα σε 8 ημερες αν δεν ειναι του δινουμε την συμβαση μεσα στον μηνά που αλλάζουμε τον μισθό.

• 0

Συνάδελφοι οι περισσότεροι ρωτάτε πράγματα που έχουν ήδη συζητηθεί στο παρόν θέμα. Κάντε τον κόπο να το διαβάσετε από την αρχή.

Επί της ουσίας ΔΕΝ υπάρχουν ασφαλείς απαντήσεις έτσι όπως έχει μπουρδουκλωθεί η ιστορία με τις ΣΣΕ.

Η πιο ασφαλής περίπτωση για μείωση του μισθολογικού κόστους αυτή τη στιγμή είναι -για μένα- η υπογραφή επιχειρησιακής ΣΣΕ. Αν μπλέξετε με μετενέργειες, λήξεις ή καταγγελίες ΣΣΕ, βασικός συν το ένα επίδομα ή το άλλο, θα χαθείτε στη μετάφραση...

• 0

Οι μειώσεις αυτές των νομίμων αποδοχών των εργαζομένων μπορούν να γίνουν από τον εργοδότη είτε άμεσα και αναδρομικά από 14-2-2012, είτε αργότερα, όπως π.χ. από 1-3-2012 κ.λπ. ή ποτέ!

Είναι σαν να πετάς στο λιοντάρι ένα αρνί και να του λες: Δεν είναι υποχρεωτικό να το φας!!!! :D :D

• 0

ελπιζω μονο να ειναι σωστα παντος απο 2 σεμιναρια και σημερα το πρωι απο 2 επιθ. εργασιας ειχαμε ακριβως τα ιδια συμπερασματα.

Και κάτι ακόμα, σύμβαση που έχει λήξει κ δεν έχει κυρηχθεί υποχρεωτική μετα τις 14/05/12 μπορει να ο εργοδοτης να παει τουε εργαζομενους στη εγσσε?

• 0

Και κάτι ακόμα, σύμβαση που έχει λήξει κ δεν έχει κυρηχθεί υποχρεωτική μετα τις 14/05/12 μπορει να ο εργοδοτης να παει τουε εργαζομενους στη εγσσε?

αυτους που εργαζονται στην επιχ. οχι μονο με την σύμφωνη γνώμη τους.

για τους νεους ναι.

• 0

Οποτε για των εμπορικων επιχειρησεων την συμβαση,για εργοδοτη μη μελος...

Κοβει ο εργοδοτης απο 1-3-2012 (ή 14-2-2012) το 10% απο τους εγγαμους χωρις να ερωτηθουν και οτι αλλο επιδομα λαμβανανε (εκτος απο τα γνωστα 4)?

Ενημερωνει την επιθεωρηση εργασιας με νεο πινακα ?

Εργαζομενος που τον Απριλιο 2012 αλλαζει ο μισθος του λογω 2ετιας.

Παραμενει ως εχει μισθολογικα ή αλλαζει αποδοχες ?

Εχουν γινει ολα μπουρδελο ?

ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ !!!

• 0

Αυτό που δεν διευκρινίζει ο Καρατζάς είναι τι ισχύει για τα μη μέλη εργοδοτικών οι οποίοι άμοιβαν τους εργαζόμενους τους με κλαδική ΣΣΕ (που έχει λήξει).

Τα μέλη μπορούν μονομερώς από 13-05-2012 να κόψουν τα επιδόματα εκτός των 4....

Τα μη μέλη?

Εγώ πιστεύω από τώρα - Ο Καρατζάς δεν το διευκρινίζει...

Πάντως το σίγουρο είναι ότι τα μη μέλη μπορούν διμερώς να κάνουν ατομικές συμβάσεις με όριο την ΕΓΣΣΕ (σε συμβάσεις που έληξαν πάντα και δεν υπάρχει ομοιοεπαγγελματική σε ισχύ) - και μάλιστα άμεσα - αυτό είναι κάτι που συμφωνούν όλοι οι εργατολόγοι.

Στο Δ.Ε.Ν που μόλις τηλεφώνησα και ρώτησα τα έχουν μπλέξει λίγο και το βλέπουν λίγο νομικίστικα τα θέμα - όλοι περιμένουν νέα διευκρινιστική εγκύκλιο του άρχοντα του σκότους Κουτρουμάνη και αμφιβάλλω ότι όταν βγει θα ξεκαθαρίσει τίποτα.

Διευκρινίζω πάντως ότι οποιαδήποτε μεταβολή μισθού πρέπει να δηλώνεται στο ΣΕΠΕ εντός 15 ημερών όπως απάντησε και ένας συνάδελφος παραπάνω.

• 0

Οποτε για των εμπορικων επιχειρησεων την συμβαση,για εργοδοτη μη μελος...

Κοβει ο εργοδοτης απο 1-3-2012 (ή 14-2-2012) το 10% απο τους εγγαμους χωρις να ερωτηθουν και οτι αλλο επιδομα λαμβανανε (εκτος απο τα γνωστα 4)? NAI

Ενημερωνει την επιθεωρηση εργασιας με νεο πινακ Nαι μεσα σε 15 ημερες

Εργαζομενος που τον Απριλιο 2012 αλλαζει ο μισθος του λογω 2ετιας.

Παραμενει ως εχει μισθολογικα ή αλλαζει αποδοχες ?η αλλαγες σταματανε 14/02/2012

Εχουν γινει ολα μπουρδελο ? Ναι!!!!!!!!!!!!!!

ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ !!!

απανταω με αυτα που εχει πει ο κ ραπανακης σε 2 σεμιναρια που εχω παει και ειχα τις ιδεις αποριες καθως και με απαντησ απο 2 επιθ εργασιας

• 0
Guest ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

με εμάς τους λογιστές τι θα γίνει, θα επιτρέψουμε να μας ξεφτιλίσουν μισθολογικά, ή θα περιμένουμε τις σταλινικές διαδηλώσεις της ΠΟΛ.

Αφήστε τις συμβάσεις γενικά και διαβουλευτείτε ενεργά με τα του οίκου μας.

Κάνεις συνάδελφος μην αποδεχτεί μέιωση μισθού με διπλασιασμό των απαιτήσεων τους. ηδη οι μισθοί μας είναι ξεφτίλα.

Θέλω να εκφέρω την ειλικρινή μου γνώμμη, μου προσφέρθηκε μείωση μισθού και τους την επέστρεψα με απάιτηση αυξησης λόγω πλασιασμού του φόρτου εργασίας!

Μπορούνε κάλλιστα να μας αντικαταστήσουνε με λογιστές τεχνικών λυκείων ή με συνταξιούχους. Με γειά τους με χαρά τους.

• 0

Παιδια σημερα φιλος μου ,πηγε πινακα προσωπικου στην Επιθεωρηση για μειωση μισθων,πανω.. απο την ΕΓΣΣΕ με 700 και 650 μικτα,απο 800 και 900 για την επιχειρηση που εργαζεται η οποια ανηκει στην ΣΣΕ εμποριου σημειωτεον δε η επιχειρηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ εργοδοτικης οργανωσης, ΔΕΝ του τον πηραν με την δικαιολογια οτι η ΣΣΕ του εμποριου ,ειναι εν ισχυ.επεστρεψε στο γραφειο του και με πηρε τηλεφωνο για να ρωτηση και την δικη μου αποψη.εγω του ειπα οτι αφου δεν εισαι μελος η Συμβαση για σενα εχει ληξει.τους παιρνει παλι τηλεφωνο τους το λεει, και του ειπαν αφου ομως εσυ οταν τους προσελαβες , τους εχεις προσλαβει με την εμποριου δεν μπορεις να τους αλλαξης...

οι 3 αυτες προσληψεις 25/10/2011,16/11/2011,και 19/12/2011. εγω του απαντησα αστο για την Δευτερα ,να ρωτησουμε να το ψαξουμε και να τυπωσουμε τα ντοκουμεντα ,να πατε παλι με αυτα .διοτι σουπα-μουπες απο τηλεφωνο,δεν θα βγαλης ακρη, με αυτους ειδικα τωρα...ισχυει βρε παιδια κατι τετοιο?

Και επειδη το μυαλο μου με διφρα που περσα τελευταιως ειναι ...κουρκουτι... για ανακαιφαλεωστε μου ,αν θελετε και δεν σας κουρασα,οποιος εχει ξεκαθαρισει τα πραγματα στο μυαλο του καλλιτερα τα εξης οπως τα παραθετω.

1) Η ΣΣΕ εμποριου ΓΙΑ ΤΑ ΜΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ που ειναι απο το 2010,ετσι και αλλιως ,δεν εχει ληξει με την μετενεργια της, πριν το μνημονιο του 2012 ,ήτοι μεσα στο 2011? μηπως τυχον καποιος ξερει ποτε?

2) ΑΝ δεν ...ειχε ληξει ,δεν εληξε ουτε στις 14/2/2012? μηπως...παει εως 14/5/2012? αν....ναι με ποια αιτιολογια?

3) Για τα μελη της που υπεγραφει 17/3/2011 <πληροφοριακα> αυτη ποτε ληγει?

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

• 0

καλημερα ειχα παει σε σεμιναριο του κ ραπανακη οποτε γραφω τα εξης.

1) σσε που ειναι σε ισχυ και ειναι υποχρεωτικη πριν την 27-10-2011 ασχετα αν ο εργοδοτης ειναι μελος εργοδοτικης οργανωσης η οχι πρεπει να την τηρουμε ακριβως και μεχρι την ληξη της.

2)σσε που ειναι σε ισχυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη και ο εργοδοτης δεν ειναι μελος της εργοδοτικης οργανωσης μπορουμε απο 14/02 να κοψουμε τα επιδοματα και να αφησουμε μονο τα 4.Αν ο εργοδοτης ειναι μελος την τηρουμε μεχρι την ληξη της.

3)σσε που ειναι σε ισχυ αλλα δεν ειναι υποχρεωτικη και ο εργοδοτης δεν ειναι μελος της εργοδοτικης οργανωσης μπορουμε απο 14/02 και με την σύμφωνη γνωμη του εργαζομενου να τον παμε και στην εγσσε.

4)για τους νεοπροσλαμβανομενους αν ειναι υποχρεωτικη μια συμβαση τον παμε με αυτη αν δεν ειναι υποχρεωτικη και δεν ειναι ο εργοδοτης μελος εργοδοτικης οργανωσης τον παμε εγσσε ενω αν ειναι μελος με σσε.

νομιζω οτι τα καλυψα ολα. ελπιζω να ειναι σωστα.

Για τις ΣΣΕ που εχουν ληξει παμε στο τριμηνο μετενεργειας ειπαν στο σεμιναριο?

• 0

Άποψη μου..

Καμία σύμβαση (πλην της ΕΓΣΕΕ) δεν λήγει πριν την 14/05/2012..

και οι ληγμένες αναβίωσαν έως τότε.

Κι εγώ συμφωνω με το Σουλη.

Διατηρώ επιφύλαξη σε αυτά που λέγονται στα σεμινάρια πριν ακόμα βγει καποια ερμηνευτική διαταξη.

Σεμινάρια που γινονται χωρις να εχουν εκδοθεί ερμηνευτικές οδηγίες προηγουμενως,

δεν μου φαινονται σοβαρά.

Αποψη μου...

• 0

Παιδια σημερα φιλος μου ,πηγε πινακα προσωπικου στην Επιθεωρηση για μειωση μισθων,πανω.. απο την ΕΓΣΣΕ με 700 και 650 μικτα,απο 800 και 900 για την επιχειρηση που εργαζεται η οποια ανηκει στην ΣΣΕ εμποριου σημειωτεον δε η επιχειρηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ εργοδοτικης οργανωσης, ΔΕΝ του τον πηραν με την δικαιολογια οτι η ΣΣΕ του εμποριου ,ειναι εν ισχυ.επεστρεψε στο γραφειο του και με πηρε τηλεφωνο για να ρωτηση και την δικη μου αποψη.εγω του ειπα οτι αφου δεν εισαι μελος η Συμβαση για σενα εχει ληξει.τους παιρνει παλι τηλεφωνο τους το λεει, και του ειπαν αφου ομως εσυ οταν τους προσελαβες , τους εχεις προσλαβει με την εμποριου δεν μπορεις να τους αλλαξης...

οι 3 αυτες προσληψεις 25/10/2011,16/11/2011,και 19/12/2011. εγω του απαντησα αστο για την Δευτερα ,να ρωτησουμε να το ψαξουμε και να τυπωσουμε τα ντοκουμεντα ,να πατε παλι με αυτα .διοτι σουπα-μουπες απο τηλεφωνο,δεν θα βγαλης ακρη, με αυτους ειδικα τωρα...ισχυει βρε παιδια κατι τετοιο?

Και επειδη το μυαλο μου με διφρα που περσα τελευταιως ειναι ...κουρκουτι... για ανακαιφαλεωστε μου ,αν θελετε και δεν σας κουρασα,οποιος εχει ξεκαθαρισει τα πραγματα στο μυαλο του καλλιτερα τα εξης οπως τα παραθετω.

1) Η ΣΣΕ εμποριου ΓΙΑ ΤΑ ΜΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ που ειναι απο το 2010,ετσι και αλλιως ,δεν εχει ληξει με την μετενεργια της, πριν το μνημονιο του 2012 ,ήτοι μεσα στο 2011? μηπως τυχον καποιος ξερει ποτε?

2) ΑΝ δεν ...ειχε ληξει ,δεν εληξε ουτε στις 14/2/2012? μηπως...παει εως 14/5/2012? αν....ναι με ποια αιτιολογια?

3) Για τα μελη της που υπεγραφει 17/3/2011 <πληροφοριακα> αυτη ποτε ληγει?

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

Σήμερα στο Δ.Ε.Ν δεν ήταν και τόσο σίγουροι για αυτό (για το θέμα της μονομερούς αλλαγής των επιδομάτων), αλλά ότι διμερώς μπορεί να γίνει τροποποίηση στα όρια της ΕΓΣΣΕ ήταν σίγουροι και μάλιστα από σήμερα και αυτή την άποψη έχω και εγώ.

Για καλό και για κακό πάντως, το καλύτερο είναι να γίνουν οι αλλαγές από 15/05/2012 και μετά για να είμαστε σίγουροι και μπορεί να έχει βγει και καμιά εγκύκλιος.

Πρακτικά δύο μήνες είναι ακόμα, καλύτερα ας περιμένουμε για τις αλλαγές στους παλιούς μη την πατήσουμε σε κανένα δικαστήριο...

Οπότε μπορεί να μη συμφωνώ με τον Σούλη αλλά είμαι της άποψης να περιμένουμε μέχρι τότε για καλό και για κακό.

Υ.Γ: Στις επιθεωρήσεις δεν ξέρουν την τύφλα τους....

• 0

Απο οτι διαβασα και απο το link του Γιατρου τα συνοψιζω και ας προσπαθησουμε να βρουμε μια ακρη..

Απο οτι καταλαβα...? υπαρχουν ληξεις συμβασεων τριων ταχυτητων

1)14/2/2012 σσε εν ισχυ 24 μηνες απο την εναρξη της ή και πιο πανω ληγουν 14/2/2013

2)14/2/2012 σσε εν ισχυ λιγοτερο απο 24 μηνες απο την εναρξη της ληγουν σε 3 χρονια +3 μηνες

3)14/2/2012 σσε που εχουν ληξει ισχυουν για τα ΜΕΡΗ που τις υπογραψαν εως 13/5/2012

στο 3 οταν λεει τα <μερη που τις υπεγραψαν> ενοει μηπως..οτι ισχυει για τις επιχειρεισεις που ειναι μελη εργοδ.οργανωσεων,

και οχι για ολους?

παιρνουμε τωρα 3 συμβασεις που καλυπτουν σχετικα μεγαλο κλαδο εργαζομενωνκαι ψαχνουμε την ακρη.

α) ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΟΥ για ολες τις επιχειρεισεις(μελη ή μη) απο 1/1/10 δεν ανανεωθηκε αρα βασει των πιο πανω ισχυει εως 14/2/2012 ή 13/5/2012? εξατραται τι ενοεει με τα <μερη που τις υπεγραψαν>

ειδικη περιπτωση: Υποχρεωτικη ΜΟΝΟ για τα μελη της 26/1/2012 ισχυει απο 1/1/2010 επομενως μονο γιατα μελη εργοδ.οργανωσεων βασει των ανωτερω ληγει 14/2/2013?

β) ΣΣΕ Επισιστιστικων υποχρεωτικη 2/8/2010 ισχυει απο 15/1/2010-15/1/2012 (Διετης) ιδια ερωτηση με την Εμποριου και αυτη ποτε ληγει?

γ) ΣΣΕ χονδρικης και Λιανικης κρεατος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ 17/6/2011 ισχυει απο 1/1/2010 αυτη ποτε ληγει?ποτε ιδια ερωτηση

συμπαιρενω λοιπον οτι εξαρταται παλι στο τι ενοει στην περιπτωσ 3 <τα μερη που τις υπεγραψαν>

οποιος ειναι σοφοτερος και εχει χρονο,ας μας τα κανει πιο...λιανα να τα καταλαβουμε και...εμεις.