Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν έχει κυρηχθεί υποχρεωτική από ότι βλέπω. Επομένως μπορούμε να παιρνουμε μισθο απο τη ΕΓΣΣΕ?

Μίλησα σήμερα με επιθεώρηση εργασιας και ειπαν πως για να ειναι υποχρεωτική θα πρέπει να ειναι μελος ο εργοδότης αλλά και οι εργαζόμενοι στα 2 συμβαλλόμενα μέρη που υπογράψαν την Κλαδική. Αν ειναι μονο ο ενας απο τους δυο τοτε δεν ειναι υποχρεωτική, οπότε αν θέλεις να κάνεις μείωση στην νεα κλαδικη τοτε πρεπει να την κανεις με υπογραφη και ατομικής σύμβασης, οπως μπορεις και να πας στην ΕΓΣΣΕ με τον ίδιο τρόπο , αλλιως μονομερώς πας μόνο στα βασικά επιδόματα της παλιας κλαδικής.

Αρτζι μπουρτζι και λουλας.

dοctor ισχυουν αυτα που μου ειπαν η μου λενε μπουρδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Οι οργανώσεις συμφώνησαν, πάντως, να μπουν σε λευκή λίστα οι επιχειρήσεις που θα εφαρμόσουν τη σύμβαση (αντί των ατομικών συμβάσεων) και να υπάρχει ειδική σήμανση στα καταστήματα για ενημέρωση και των καταναλωτών".

Φοβερό! "Στο μαγαζί αυτό τα παιδιά πληρώνονται όχι με ατομικές συμβάσεις αλλά βάσει της υπ'αρ. .... ΣΣΕ Εμπορίου". Αν το δει η θεία μου η Ζουμπουλιά θα ξετρελαθεί και θα ψωνίζει από εκεί... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Οι οργανώσεις συμφώνησαν, πάντως, να μπουν σε λευκή λίστα οι επιχειρήσεις που θα εφαρμόσουν τη σύμβαση (αντί των ατομικών συμβάσεων) και να υπάρχει ειδική σήμανση στα καταστήματα για ενημέρωση και των καταναλωτών".

Φοβερό! "Στο μαγαζί αυτό τα παιδιά πληρώνονται όχι με ατομικές συμβάσεις αλλά βάσει της υπ'αρ. .... ΣΣΕ Εμπορίου". Αν το δει η θεία μου η Ζουμπουλιά θα ξετρελαθεί και θα ψωνίζει από εκεί... :ph34r:

Κι αν οι ατομικές συμβάσεις προέβλεπαν μεγαλύτερες αποδοχές; Τι γνώμη θα σχηματίσει η θεία σου γιατρέ;

με το επίδομα ισολογισμού τι κάνατε ?

εγώ... ότι και πέρυσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλοι μου σαϊτες μηπως καποιος ξερει σιγουρα η σσε χονδρικης και λιανικης πωλησης κρεατος καθως και η σσε στα εργαστηρια κοπης τεμαχισμου και αποστεωσης κρεατος ποτε ληγουν ή αν εχουν ληξει? διοτι καπου διαβασα οτι ληγουν 31/12/2012 και αλλου διαβασα οτι ληγουν 13/5/2013 καποιος συναδελφος απο την αλλη, μου ειπε οτι εχουν ηδη ληξει. ποιο ισχυει τελικα? ;) διοτι με τετοιο μπερδεμα , μαλλον στο τελος με βλεπω να την καιω την...φλαντζα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κρέατος καταστήματα πώλησης όλης της χώρας

ΣΣΕ 16/12/2010 Π.Κ. 63/28-12-2010

Υποχρεωτική από 28/12/10 (ΥΑ 11342/11, ΦΕΚ 1448 τ. β΄ της 17/6/11)

Ισχύς από: 1-1-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14-2-2013 + 3 μήνες = 14-5-2013

Σφαγής - Κονσερβοποιίας εργατοτεχνίτες

ΣΣΕ από 22-12-2010 Π.Κ. 7/31-1-2011

Ισχύς από: 1-1-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14-2-2013 + 3 μήνες = 14-5-2013

..θα λήξουν υποχρεωτικά την 14-2-2013 αν έχουν διαρκέσει περισσότερο από 24 μήνες ή μετά από 3 έτη από την έναρξη της ισχύος τους, αν έχουν διαρκέσει μέχρι την 14-2-2012 για χρόνο μικρότερο των 24 μηνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κρέατος καταστήματα πώλησης όλης της χώρας

ΣΣΕ 16/12/2010 Π.Κ. 63/28-12-2010

Υποχρεωτική από 28/12/10 (ΥΑ 11342/11, ΦΕΚ 1448 τ. β΄ της 17/6/11)

Ισχύς από: 1-1-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14-2-2013 + 3 μήνες = 14-5-2013

Σφαγής - Κονσερβοποιίας εργατοτεχνίτες

ΣΣΕ από 22-12-2010 Π.Κ. 7/31-1-2011

Ισχύς από: 1-1-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14-2-2013 + 3 μήνες = 14-5-2013

..θα λήξουν υποχρεωτικά την 14-2-2013 αν έχουν διαρκέσει περισσότερο από 24 μήνες ή μετά από 3 έτη από την έναρξη της ισχύος τους, αν έχουν διαρκέσει μέχρι την 14-2-2012 για χρόνο μικρότερο των 24 μηνών.

H ΣΣΕ σφαγής του ελληνικού λαού πότε λήγει ρε Σούλη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σφαγής του ελληνικού λαού

ΣΣΕ από 18-06-2012 Π.Κ 1/13-7-2012

Έχει καταγγελθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα καλό μήνα.

Λυπάμαι αλλά έχω άλλη άποψη.

Έχει γίνει αορίστου χρόνου και λήγει μόνο με εξέγερση.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατερίνα, με την παρ.6 του άρθρου 37 του Ν.4024/2011 δεν ισχύει η επεκτασιμότητα των ΣΣΕ και η δυνατότητα του Υπουργού Εργασίας να τις καθιστά υποχρεωτικές (αναστέλλεται δηλαδή -για όσο διαρκεί το ΜΠΔΣ - η εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 11 του Ν.1876/1990).

Συνεπώς:

α) για τους νέους εργαζόμενους μπορεί να ισχύσει η ΕΓΣΣΕ αφού υπογραφεί η σχετική ατομική σύμβαση εργασίας.

β) για τους ήδη εργαζόμενους:

(i) μπορεί να γίνει διμερής ατομική σύμβαση που να προβλέπει μισθό στα επίπεδα της ΕΓΣΣΕ

(ii) να εφαρμοστεί μονομερώς από τον εργοδότη η νέα ΣΣΕ από τη στιγμή που ο εργοδότης (ξενοδοχειο) την εφαρμόζει επί σειρά ετών [βλ. ΔΕΝ 1604, σσ.808-810]. Αν μάλιστα αναγράφει στις συμβάσεις που συνάπτει με το προσωπικό του ότι θα ισχύει ο μισθός ή το ημερομίσθιο της "εκάστοτε ισχύουσας ΣΣΕ ...." τότε ακόμη καλύτερα.

σε ερωτηση στην επιθεωρηση εργασιας μου απαντησαν οτι απο την στιγμη που ο εργοδοτης ειναι μελος του ξενοδοχειακου επιμελητηριου τοτε πρεπει να εγαρμοστει η σσε των ξενοδοχουπαλληλων και οχι η ΕΓΣΣΕ παρολο που δεν εχει καταστει υποχρεωτικη doctor τι γνωμη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανερχομαι για να πω οτι τωρα μολις το συζητουσα παλι το θεμα των 2 αυτων συμαβασεων , και μου ειπαν οτι των τεμαχιστων επειδη εληξε η 1η και υπογραφηκε νεα,η οποια ομως ΔΕΝ κυρηχθηκε υποχρεωτικη, εχει ληξει σιγουρα 14/5/2012. Συγνωμη , ξεχασα να πω οτι παντα μιλαω για τα μη μελη των εργοδοτικων οργανωσεων.

του κρεατος το...ψαχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ... ότι και πέρυσι

Στην εταιρία που εργάζομαι ως μισθωτή δεν το πληρώνουν το επίδομα ισολογισμού λέγοντας πως 4 είναι τα επιδόματα που απέμειναν και πως η Σ.Σ. Λογιστών καταργήθηκε.

Σωστά ως εδώ όντως ετσι τα αφήσαμε τα πράγματα να γίνουν (μεγάλη κουβέντα χρειάζεται για αυτό το θέμα) , όμως απ΄την άλλη εμείς που εργαζόμαστε με σύμβαση αορίστου χρόνου και με όρους Σ.Σ.Λογιστών, αν δεν υπογράψουμε νέα σύμβαση δεν εξακολουθεί να ισχύει η τρέχουσα ?

Αυτή την άποψη έχω απο την ερμηνία του νόμου , οτι μονομερώς δεν μπορεί να σε περάσει ο εργοδότης σε άλλη σύμβαση. Κάνω κάπου λάθος ?

Θα μπορούσατε να καταθέσετε και τη δική σας γνώμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εταιρία που εργάζομαι ως μισθωτή δεν το πληρώνουν το επίδομα ισολογισμού λέγοντας πως 4 είναι τα επιδόματα που απέμειναν και πως η Σ.Σ. Λογιστών καταργήθηκε.

Σωστά ως εδώ όντως ετσι τα αφήσαμε τα πράγματα να γίνουν (μεγάλη κουβέντα χρειάζεται για αυτό το θέμα) , όμως απ΄την άλλη εμείς που εργαζόμαστε με σύμβαση αορίστου χρόνου και με όρους Σ.Σ.Λογιστών, αν δεν υπογράψουμε νέα σύμβαση δεν εξακολουθεί να ισχύει η τρέχουσα ?

Αυτή την άποψη έχω απο την ερμηνία του νόμου , οτι μονομερώς δεν μπορεί να σε περάσει ο εργοδότης σε άλλη σύμβαση. Κάνω κάπου λάθος ?

Θα μπορούσατε να καταθέσετε και τη δική σας γνώμη ?

Η αποψη μου ειναι οτι αφου η συμβαση εληξε, μπορει πανω στο βασικο, να σου κοψη τα επιδοματα που λεει το μνημονιο οτι κοβονται.

ΑΝ ομως παρ ολα αυτα παιρνεις παραπανω μισθο απο τον πρωην...βασικο τοτε θεωρειται οικιοθελη παροχη, και μπορει να στην μειωση μονο με την δικη σου συμφωνη γνωμη.,

Τωρα ομως τι ...ψαχνης να βρης? αν σου πει τοσα.και ετσι,ή αλλιως ,<την κανεις> τι θα προτιμησης?νομιζεις αυτοι δεν τα ξερουν ή δεν τα μαθαινουν ? αλλα <πατανε> στην κριση,και στην αναγκη για εργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ερωτηση στην επιθεωρηση εργασιας μου απαντησαν οτι απο την στιγμη που ο εργοδοτης ειναι μελος του ξενοδοχειακου επιμελητηριου τοτε πρεπει να εγαρμοστει η σσε των ξενοδοχουπαλληλων και οχι η ΕΓΣΣΕ παρολο που δεν εχει καταστει υποχρεωτικη doctor τι γνωμη εχεις?

Την με "Π.Κ. 9/16-7-2012 ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ “Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις όλης της χώρας" έχει υπογράψει εκ μέρους των εργοδοτών η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων (Π.Ο.Ξ.) και όχι το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο.

Οι καταρτισθείσες πλέον ΣΣΕ εφαρμόζονται μόνο επί των μελών τους και θα πρέπει να είναι μέλος και ο εργοδότης αλλά και ο εργαζόμενος στους αντίστοιχους αντισυμβαλλόμενους φορείς (Άρθρο 8, παρ.2 του Ν.1876/1990).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εταιρία που εργάζομαι ως μισθωτή δεν το πληρώνουν το επίδομα ισολογισμού λέγοντας πως 4 είναι τα επιδόματα που απέμειναν και πως η Σ.Σ. Λογιστών καταργήθηκε.

Σωστά ως εδώ όντως ετσι τα αφήσαμε τα πράγματα να γίνουν (μεγάλη κουβέντα χρειάζεται για αυτό το θέμα) , όμως απ΄την άλλη εμείς που εργαζόμαστε με σύμβαση αορίστου χρόνου και με όρους Σ.Σ.Λογιστών, αν δεν υπογράψουμε νέα σύμβαση δεν εξακολουθεί να ισχύει η τρέχουσα ?

Αυτή την άποψη έχω απο την ερμηνία του νόμου , οτι μονομερώς δεν μπορεί να σε περάσει ο εργοδότης σε άλλη σύμβαση. Κάνω κάπου λάθος ?

Θα μπορούσατε να καταθέσετε και τη δική σας γνώμη ?

Στο ΔΕΝ 1603, σ.733 υπάρχει μία πολύ εύστοχη ανάλυση επί του επιδόματος ισολογισμού:

"Αν μέχρι 14.2.2012 η ΣΣΕ-ΔΑ συνέχισε να εφαρμόζεται ("μετενέργεια"), παρετάθη δε η ισχύς της επί ένα τρίμηνο κατά την σχετική διάταξη της ΠΥΣ, μέχρι 15.5.2012, τότε:

(α) αν το χρονικό σημείο καταβολής του επιδόματος εμπίπτη στο διάστημα μέχρι 15.5, το επίδομα ισολογισμού πρέπει να καταβληθή, ενώ

(β) αν εμπίπτη στο μετά την 15.5 διάστημα, κατά το οποίο δίδεται το δικαίωμα μονομερούς, από τον εργοδότη, περικοπής των επιδομάτων, δεν οφείλεται ούτε το επίδομα αυτό, αφού δεν περιλαμβάνεται στα 4 διατηρούμενα".

Συνεπώς, αν η μισθοδοσία του Μαΐου 2012 [συγκεκριμένα μετά την 15.5.2012] υπολογίστηκε με τον βασικό + τα 4 επιδόματα της ΠΥΣ (όποια από αυτά προβλέπει η εφαρμοζόμενη ΣΣΕ), τότε ορθώς δεν μπήκε και το επίδομα ισολογισμού.

Και αυτό βέβαια είναι σχετικό διότι θα μπορούσε να αντιτείνει κάποιος τα εξής:

i) η απασχόληση των λογιστών και των βοηθών λογιστών για την σύνταξη του ισολογισμού έγινε κατά το α' τετράμηνο του έτους, οπότε και ίσχυε η ΣΣΕ, ενώ η ΠΥΣ 6/2012 δεν ομιλεί για αναδρομική κατάργηση της εφαρμογής των ΣΣΕ.

ii) Το Υπ.Εργασίας με το από 14.5.2012 Δελτίο Τύπου που εξέδωσε, αναφέρει τα εξής: "Για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή κατηγγέλθησαν πριν τις 14.8.2011 και έχουν διανύσει το 6μηνο παράτασης ισχύος τους, όπως προέβλεπε ο ν. 1876/1990, 43 τον αριθμό (στοιχεία μέχρι την 11.5.2012) και μέχρι σήμερα δεν έχει υπογραφεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, τότε, από το χρονικό σημείο που έληξε το εξάμηνο παράτασης ισχύος τους, οι κανονιστικοί όροι της αντίστοιχης Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας έχουν μεταβληθεί σε συμβατικούς όρους ατομικής συμφωνίας και μεταβάλλονται μόνο με τη σύμφωνη γνώμη των συμβαλλομένων μερών".

Αυτά τα μπερδεμένα βέβαια ισχύουν αποκλειστικά και μόνο για όσους αμείβονται με τον βασικό μισθός της ΣΣΕ. Όσοι έχουν ατομική σύμβαση εργασίας στην οποία αναφέρεται μισθός ανώτερος της κλαδικής ή ομοιοεπαγγελματικής ΣΣΕ, χωρίς το πλέον της ΣΣΕ ποσό να αναφέρεται ως ποσό [π.χ. ο εργαζόμενος θα λαμβάνει 250 ευρώ πλέον του μισθού που προβλέπει η εκάστοτε εφαρμοζόμενη ΣΣΕ], τότε κάθε μεταβολή [άρα εν προκειμένω και για το επίδομα ισολογισμού] μπορεί να γίνει μόνο με νέα ατομική σύμβαση εργασίας και όχι μονομερώς από τον εργοδότη.

Επίσης, αν υπάρχει επιχειρησιακή ΣΣΕ, τότε υπερισχύει έναντι όλων και συνεπώς πάλι δεν οφείλεται επίδομα ισολογισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο ΔΕΝ 1603, σ.733 υπάρχει μία πολύ εύστοχη ανάλυση επί του επιδόματος ισολογισμού:

"Αν μέχρι 14.2.2012 η ΣΣΕ-ΔΑ συνέχισε να εφαρμόζεται ("μετενέργεια"), παρετάθη δε η ισχύς της επί ένα τρίμηνο κατά την σχετική διάταξη της ΠΥΣ, μέχρι 15.5.2012, τότε:

(α) αν το χρονικό σημείο καταβολής του επιδόματος εμπίπτη στο διάστημα μέχρι 15.5, το επίδομα ισολογισμού πρέπει να καταβληθή, ενώ

(β) αν εμπίπτη στο μετά την 15.5 διάστημα, κατά το οποίο δίδεται το δικαίωμα μονομερούς, από τον εργοδότη, περικοπής των επιδομάτων, δεν οφείλεται ούτε το επίδομα αυτό, αφού δεν περιλαμβάνεται στα 4 διατηρούμενα".

Συνεπώς, αν η μισθοδοσία του Μαΐου 2012 [συγκεκριμένα μετά την 15.5.2012] υπολογίστηκε με τον βασικό + τα 4 επιδόματα της ΠΥΣ (όποια από αυτά προβλέπει η εφαρμοζόμενη ΣΣΕ), τότε ορθώς δεν μπήκε και το επίδομα ισολογισμού.

H μισθοδοσία του Μαίου καθώς και Ιουνίου - Ιουλιου έγινε όπως πριν , καμία μεταβολή δεν είχαμε στον μισθό , τα επιδόματα Η/Υ και γάμου που πέρναμε συνεχίζουν και υπολογίζονται.

doctor τι σε κάνει να πιστεύεις πως απο αυτό , οτι δηλ. δεν μας έκοψε άλλα επιδόματα, κρίνετε αν δικαιούμαστε το επίδομα ισολογισμού ?

Και αυτό βέβαια είναι σχετικό διότι θα μπορούσε να αντιτείνει κάποιος τα εξής:

i) η απασχόληση των λογιστών και των βοηθών λογιστών για την σύνταξη του ισολογισμού έγινε κατά το α' τετράμηνο του έτους, οπότε και ίσχυε η ΣΣΕ, ενώ η ΠΥΣ 6/2012 δεν ομιλεί για αναδρομική κατάργηση της εφαρμογής των ΣΣΕ.

ii) Το Υπ.Εργασίας με το από 14.5.2012 Δελτίο Τύπου που εξέδωσε, αναφέρει τα εξής: "Για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή κατηγγέλθησαν πριν τις 14.8.2011 και έχουν διανύσει το 6μηνο παράτασης ισχύος τους, όπως προέβλεπε ο ν. 1876/1990, 43 τον αριθμό (στοιχεία μέχρι την 11.5.2012) και μέχρι σήμερα δεν έχει υπογραφεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, τότε, από το χρονικό σημείο που έληξε το εξάμηνο παράτασης ισχύος τους, οι κανονιστικοί όροι της αντίστοιχης Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας έχουν μεταβληθεί σε συμβατικούς όρους ατομικής συμφωνίας και μεταβάλλονται μόνο με τη σύμφωνη γνώμη των συμβαλλομένων μερών".

Αυτά τα μπερδεμένα βέβαια ισχύουν αποκλειστικά και μόνο για όσους αμείβονται με τον βασικό μισθός της ΣΣΕ.

Όσοι έχουν ατομική σύμβαση εργασίας στην οποία αναφέρεται μισθός ανώτερος της κλαδικής ή ομοιοεπαγγελματικής ΣΣΕ, χωρίς το πλέον της ΣΣΕ ποσό να αναφέρεται ως ποσό [π.χ. ο εργαζόμενος θα λαμβάνει 250 ευρώ πλέον του μισθού που προβλέπει η εκάστοτε εφαρμοζόμενη ΣΣΕ], τότε κάθε μεταβολή [άρα εν προκειμένω και για το επίδομα ισολογισμού] μπορεί να γίνει μόνο με νέα ατομική σύμβαση εργασίας και όχι μονομερώς από τον εργοδότη.

Επίσης, αν υπάρχει επιχειρησιακή ΣΣΕ, τότε υπερισχύει έναντι όλων και συνεπώς πάλι δεν οφείλεται επίδομα ισολογισμού.

αν δεν κατάλαβα καλά συγχώραμε

λες πως

υπάρχει περίπτωση μια ατομική σύμβαση να λύσει το πρόβλημα ? υπάρχει ατομική σύμβαση σήμερα οπου θα προβλέπει 250 € πλέον της ΣΣΕ ?

θα μου πεις ναι υπάρχει σε κάποια golden boys, έτσι δεν τα ονόμασαν ?

αλλά στους απλούς εργαζόμενους με τα πολυσύνθετα προσόντα τους υπάρχει περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Αν μπήκε η μισθοδοσία Μαΐου και Ιουνίου χωρίς αλλαγή τότε το επίδομα ισολογισμού οφείλεται και κακώς δεν σας χορηγήθηκε.

2. Το ότι δεν υπάρχει στην ατομική σύμβαση εργασίας αναφορά σε συγκεκριμένο ποσό ή ποσοστό που θα παίρνεις plus από την ΣΣΕ, στην προκειμένη περίπτωση είναι καλό. Σημαίνει πως αφού η σύμβαση γράφει έναν μισθό π.χ. 1300 ευρώ (ενώ ο βασικός είναι π.χ. 1050), ο μισθός αυτός αλλάζει μόνο με νέα σύμβαση και σε καμία περίπτωση μονομερώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι γιατί έχω την "αίσθηση" ότι το επίδομα Ισολογισμού είναι κάτι διαφορετικό και δεν εντάσσεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

ΥΓ: όχι δεν είναι επειδή με βολεύει. απλά έτσι το ερμηνεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι γιατί έχω την "αίσθηση" ότι το επίδομα Ισολογισμού είναι κάτι διαφορετικό και δεν εντάσσεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

ΥΓ: όχι δεν είναι επειδή με βολεύει. απλά έτσι το ερμηνεύω.

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό, όμως νομίζω πως το Επίδομα Ισολογισμού εντάσσεται επιμεριζόμενο στον μισθό: παρ'ότι καταβάλλεται μία φορά το χρόνο, προσαυξάνει τις αποδοχές και στην περίπτωση της καταγγελίας σύμβασης αλλά και στο εκάστοτε υπολογιζόμενο δώρο (Πάσχα ή Χριστουγέννων αναλόγως του πότε δόθηκε το Ε.Ι.). Επίσης επιμερίζεται στο οικονομικό έτος του ισολογισμού, όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού των εισφορών στο ΙΚΑ (έχει να κάνει με το πλαφόν).

Είναι μισθολογικό επίδομα που χορηγείται από ΣΣΕ και άρα μπορεί να ενταχθεί στα υπό κατάργηση επιδόματα που προβλέπει η ΣΣΕ (κλαδική ή ομοιοεπαγγελματική).

Ενώ τα θεσμικά των ΣΣΕ δεν καταργούνται (π.χ. παροχή φιάλης γάλακτος, τροφής, χορήγηση ημερών ανάπαυσης κ.λπ.) και δεν επηρεάζονται στην περίπτωση που ο εργοδότης εφαρμόσει τα όσα προβλέπει η ΠΥΣ 6/2012.

Τέλος, αν μετά την παρέλευση της τρίμηνης παράτασης της κανονιστικής ισχύος της λήξασας ή καταγγελθείσας ΣΣΕ, εργοδότης και εργαζόμενος καταρτίσουν νέα ατομική σύμβαση εργασίας που αναφέρεται στην ΕΓΣΣΕ, τότε καταργούνται όλα και μένει μόνο το επίδομα γάμου και η πολυετία (με τους περιορισμούς που θέτει η ΠΥΣ 6/2012).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό, όμως νομίζω πως το Επίδομα Ισολογισμού εντάσσεται επιμεριζόμενο στον μισθό: παρ'ότι καταβάλλεται μία φορά το χρόνο, προσαυξάνει τις αποδοχές και στην περίπτωση της καταγγελίας σύμβασης αλλά και στο εκάστοτε υπολογιζόμενο δώρο (Πάσχα ή Χριστουγέννων αναλόγως του πότε δόθηκε το Ε.Ι.). Επίσης επιμερίζεται στο οικονομικό έτος του ισολογισμού, όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού των εισφορών στο ΙΚΑ (έχει να κάνει με το πλαφόν).

Είναι μισθολογικό επίδομα που χορηγείται από ΣΣΕ και άρα μπορεί να ενταχθεί στα υπό κατάργηση επιδόματα που προβλέπει η ΣΣΕ (κλαδική ή ομοιοεπαγγελματική).

Ενώ τα θεσμικά των ΣΣΕ δεν καταργούνται (π.χ. παροχή φιάλης γάλακτος, τροφής, χορήγηση ημερών ανάπαυσης κ.λπ.) και δεν επηρεάζονται στην περίπτωση που ο εργοδότης εφαρμόσει τα όσα προβλέπει η ΠΥΣ 6/2012. Αν καταρτιστεί νέα ατομική σύμβαση εργασίας που αναφέρεται στην ΕΓΣΣΕ, τότε καταργούνται όλα και μένει μόνο το επίδομα γάμου και η πολυετία (με τους περιορισμούς που θέτει η ΠΥΣ 6/2012).

Ψάχνουμε να κάνουμε ερμηνείες τώρα........ μιας και δεν υπάρχει νομολογία.

Εγώ το "βλέπω" διαφορετικά επειδή θεωρώ ότι είναι αντιμισθία για πρόσθετη εργασία.

Εξ ού και οφείλεται στις μικρές επιχειρήσεις επιλεκτικά σε όσους ασχολούνται πραγματικά με τη σύνταξη του Ισολογισμού.

Εχω και μια απορία που δείχνει τον παραλογισμό των υπαλλήλων της τρόικας.

Καταργούν σε όλες τις συμβάσεις τα επιδόματα εκτός των γνωστών τεσσάρων, άρα καταργούν το επίδομα γάμου το οποίο όμως αναγνωρίζουν στην ΕΓΣΣΕ.

Έξυπνο έ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω και μια απορία που δείχνει τον παραλογισμό των υπαλλήλων της τρόικας.

Καταργούν σε όλες τις συμβάσεις τα επιδόματα εκτός των γνωστών τεσσάρων, άρα καταργούν το επίδομα γάμου το οποίο όμως αναγνωρίζουν στην ΕΓΣΣΕ.

Έξυπνο έ;

Είπαμε, είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι. Οι δε παντρεμένοι, έχουν ψυχή μόνο αν ανήκουν στην ΕΓΣΕΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια εταιρεια με συμφωνη γνωμη του προσωπικού θα μπορεί η εταιρεία μη μελος εργ. που υπογραφουν την κλαδικη να προβέι σε μείωση μισθών πάνω απο την ΕΓΣΣΕ αλλά σε ενα ποσο σε όλο το προσωπικό (ιδιος μισθος για ολους) , δηλ όλοι οι σερβιτόροι πχ και οι λαντζιέριδες μάγοιροι κλπ ανύπαντροι ή παντρεμένοι με προυπηρεσία ή χωρίς να πάρουν ενα ίδιο μισθό χωρίς διακρίσεις πάνω όμως απο το ποσο που θα δικαιούταν ο ποιο υψηλόμισθους απο αυτούς με βάση την ΕΓΣΣΕ? Η υπάρχει καποιος περιορισμός ? να αναφέρω πως η διαφορά θα βγαίνει στον καθένα σαν επίδομα εργοδότη , πχ λέμε πως σε όλο το προσωπικο γίνεται μειωση και νεος μισθος στα 800 € μικτα με βαση την ΕΓΣΣΕ ενας ανυπαντρος με 0 προυπ πανω απο 25 δικαιουτε 586,08 η διαφορα 800-586,08 =213,92 ειναι το επίδομα του εργοδότη στον συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια εταιρεια με συμφωνη γνωμη του προσωπικού θα μπορεί η εταιρεία μη μελος εργ. που υπογραφουν την κλαδικη να προβέι σε μείωση μισθών πάνω απο την ΕΓΣΣΕ αλλά σε ενα ποσο σε όλο το προσωπικό (ιδιος μισθος για ολους) , δηλ όλοι οι σερβιτόροι πχ και οι λαντζιέριδες μάγοιροι κλπ ανύπαντροι ή παντρεμένοι με προυπηρεσία ή χωρίς να πάρουν ενα ίδιο μισθό χωρίς διακρίσεις πάνω όμως απο το ποσο που θα δικαιούταν ο ποιο υψηλόμισθους απο αυτούς με βάση την ΕΓΣΣΕ? Η υπάρχει καποιος περιορισμός ? να αναφέρω πως η διαφορά θα βγαίνει στον καθένα σαν επίδομα εργοδότη , πχ λέμε πως σε όλο το προσωπικο γίνεται μειωση και νεος μισθος στα 800 € μικτα με βαση την ΕΓΣΣΕ ενας ανυπαντρος με 0 προυπ πανω απο 25 δικαιουτε 586,08 η διαφορα 800-586,08 =213,92 ειναι το επίδομα του εργοδότη στον συγκεκριμένο.

Αυτό μπορείτε να το κάνετε μετά τις 14/8/2012, ημέρα που λήγει και το τρίμηνο παράτασης της κλαδικής των επισιτιστικών και τουριστικών επιχειρήσεων.

Οι σερβιτόροι και οι βοηθοί τους αμείβονται βάσει ποσοστών και δεν έχει σχέση ο μισθός τους με την κλαδική ΣΣΕ (έχει με την ΕΓΣΣΕ όσον αφορά το ελάχιστο ημερομίσθιο όταν τα ποσοστά δεν φτάνουν, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...