Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

A) ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΜΕΡΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ

Β) ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΕΛΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

Συμφωνώ και στα δύο, αλλά να πω ότι για το Β) έχεις επιλογή μεταξύ εμπορικών και ΕΓΣΣΕ..

Σε ένα ΣΕΠΕ προχτές για μεταβολή μισθού μου ζήτησαν να γράψω πάνω στον πίνακα ότι ο εργοδότης δεν είναι/ήταν μέλος του ΣΕΛΠΕ και της ΓΣΕΒΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ Ν ΚΑΝΩ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ? Η ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΝΕΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΕ ΤΟ

ΔΙΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ

ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Εργάζομαι 4 χρόνια ως βοηθός λογιστή σε ΑΕ και αμοίβομαι με τη σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων. Μου ανακοινώθηκε ότι από 14/5 θα μου γίνει μείωση μισθού - ο εργοδότης δεν είναι μέλος εργ.οργάνωσης. Η μείωση, απ' ότι κατάλαβα, δε θα γίνει με ατομική σύμβαση, αλλά θα μου ρίξουν το μισθό στα "νόμιμα" σύμφωνα με το νόμο-έκτρωμα.

Αν αρνηθώ, θεωρείται παραίτηση και χάνω δικαίωμα αποζημίωσης ? Ή με απολύει και την παίρνω κανονικά ?

Έχω χιλιομπερδευτεί..και πώς ξέρω εγώ ότι ο εργοδότης μου δεν είναι μέλος ? Μπορώ να ζητήσω κάποιου είδους βεβαίωση που να το αποδεικνύει ?

Όποια βοήθεια δεκτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μυτιλήνη

Μια ερώτηση: Εργαζόμενη σε φαρμακειο προσληφθηκε στις 9/4/2008 οταν παω να υπολογίσω το μηνα Απρίλιο εμφανίζει το πρόγραμμα μεταβολή νόμιμου μισθόυ από 978,95 σε 1012,87 !!

Το αφήνω στα 978,95 το μισθό λογικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους και καλά μας κουράγια!!!

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

Έχω μια κοπέλα λαντζέρισσα σε καφενείο(όχι εγώ, πελάτης!). Η σύμβαση της είναι αορίστου.

Από πότε μπορώ να της κάνω μείωση και πόσο?

Μπορώ να την πάω στον βασικό ή θα της κάνω μείωση 22% σε ό,τι έπαιρνε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Εργάζομαι 4 χρόνια ως βοηθός λογιστή σε ΑΕ και αμοίβομαι με τη σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων. Μου ανακοινώθηκε ότι από 14/5 θα μου γίνει μείωση μισθού - ο εργοδότης δεν είναι μέλος εργ.οργάνωσης. Η μείωση, απ' ότι κατάλαβα, δε θα γίνει με ατομική σύμβαση, αλλά θα μου ρίξουν το μισθό στα "νόμιμα" σύμφωνα με το νόμο-έκτρωμα.

Αν αρνηθώ, θεωρείται παραίτηση και χάνω δικαίωμα αποζημίωσης ? Ή με απολύει και την παίρνω κανονικά ?

Έχω χιλιομπερδευτεί..και πώς ξέρω εγώ ότι ο εργοδότης μου δεν είναι μέλος ? Μπορώ να ζητήσω κάποιου είδους βεβαίωση που να το αποδεικνύει ?

Όποια βοήθεια δεκτή...

Όχι αν αρνηθείς δεν θεωρείται παραίτηση, είναι αναγκασμένος να σου δώσει αυτά που έπαιρνες ή να σε απολύσει (και να σου δώσει αποζημίωση αν δικαιούσαι).

Αν διαβάσεις καλά το θέμα θα τη βρείς την απάντηση αναλυτικά, μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια.

Προσωπικά εγώ θα έλεγα να τα βρείτε κάπου στο ενδιάμεσο με τον εργοδότη εκτός αν δεν σε νοιάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΩ Ν ΚΑΝΩ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ? Η ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΝΕΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΑΠΟ 19/03/12? ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 14/02/12?

Η ΣΣΕ παροχής υπηρεσιών έχει λήξει και έχει παρέλθει και το 6/μηνο της μετενέργειας, όπως προβλεπόταν πριν το Ν.4046/12. Σύμφωνα με την ερμηνευτική, οι όροι της ΣΕΕ έχουν καταστεί όροι ατομικής σύμβασης. Στη περίπτωση αυτή ο εργοδότης μονομερώς δεν μπορεί να μειώσει τους μισθούς των παλιών εργαζομένων, ούτε και τα επιδόματα που καταργούνται . Για οποιαδήποτε αλλαγή στις ατομικές συμβάσεις και στους μισθούς χρειάζεται η συναίνεσή των εργαζομένων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και απο μένα με μια ερώτηση.

Θυρωρός σε μέγαρο η οποία εργάζεται με την σύμβαση θυρωρών και καθαριστριών πολυκατοικιών - μεγάρων, σύμβαση η οποία στον ομέδ αναγράφει: Περιγραφή:

ΣΣΕ (2.12.2010) για τους όρους εργασίας και αμοιβής θυρωρών και προσωπικού καθαριότητας των κτιρίων κατοικιών και γραφείων (διετής) Πράξη Κατάθεσης:

(Π.Κ Υπ. Εργασίας. 41/3.12.2010)

Στον πίνακα με τις αμοιβές του βασικού μισθού αναγράφει από 1/7/2011 έως 30/6/12 βασικό 889,68 και μέσα από τη σελίδα που μας παραθέτει ο doctor στο πρώτο link του θέματος αυτού στο κείμενο σσε αναφέρει ως έναρξη ισχύος η σύμβαση είναι τριετούς διάρκειας απο 1.1.10 έως 31.12.12

Το ερώτημα μου είναι το εξής οι μισθοί θα παραμένουν ως έχουν τόσο για την θυρωρό όσο και για την καθαρίστρια μέχρι τις 31.12.12 + ένα τρίμηνο μετά δηλ μέχρι 31.3.13 ή θα πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση μεταξύ των συμβαλλόμενων διαχείριση πολυκατοικίας με θυρωρό και καθαρίστρια και σε τι ποσά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα που καταλάγιασαν κάπως τα πράγματα να θέσω δυο ερωτήματα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Α) Όταν δημοσιεύθηκαν οι αυξήσεις των εμπορικών με την ΠΚ17/11 τους πήγα όλους εκεί με γνωστοποιήσεις κλπ χωρίς να έχω υποχρέωση αφού δεν είχε καταστεί υποχρεωτική. Αυτούς μπορώ να τους μειώσω, και από πότε;

Β) Νέους εργαζομένους με ποια σύμβαση τους προσλαμβάνω;

Βλ. ΔΕΝ 1601, σσ.533-4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους νέους κάτω των 25 ετών, οι μειώσεις στους μισθούς ή στα ημερομίσθιά τους μπορούν να γίνουν ΜΟΝΟ σε αυτούς που αμείβονται με βάση την ΕΓΣΣΕ.

"Για εργασιακές σχέσεις που υπάγονται στην ΕΓΣΣΕ, ο μισθός και το ημερομίσθιο μπορούν να μειωθούν μέχρι το 22% (για τους εργαζόμενους με ηλικία άνω των 25 ετών), και μέχρι 32% (για τους εργαζόμενους με ηλικία κάτω των 25 ετών) μονομερώς, με απόφαση του εργοδότη, ενώ λοιπές αποδοχές ή όροι εργασίας δεν θίγονται" (Έγγρ.1066/19-3-2012 Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης με τίτλο «Οι μειώσεις 22% και 32% έχουν εφαρμογή σε όσους αμείβονται με την ΕΓΣΣΕ»- Δ.Ε.Ν. 1601 σσ.531-2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά και χαρά !

Έχω 2 ερωτήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας

α) Λογίστρια μισθωτή σε επιχείρηση με βιοτεχνικό και εμπορικό αντικείμενα εργασιών , αμείβεται με βάση την κλαδική συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων (Π.Κ.14/17/3/2011) , η οποία έχει ισχύ μέχρι 14/5/2013 και ο εργοδότης δεν ανήκει σε κάποια εργοδοτική οργάνωση . Μου ζητήθηκε να της μειωθεί νόμιμα ο μισθός και έκανα την εξής σκέψη : Να την υπαγάγω στην συλλογική σύμβαση των Λογιστών ΔΑ 45/2009 "Για τους όρους αμοιβής Λογιστών και Β.λογιστών βιομηχανικών ,βιοτεχνικών , ξενοδοχειακών,εμπορικών και πάσης φύσεως επιχ/σεων και εκμ/σεων όλης της χώρας" , της οποίας η ισχύς λήγει στις 14/5/2012 και να της αφαιρεθούν μ' αυτόν το τρόπο τα επιδόματα γάμου , λογιστικής μηχανής , ισολογισμού ; Είναι νόμιμα εφαρμόσιμο το σκεπτικό μου:

β) Το επίδομα ισολογισμού συμπεριλαμβάνεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας!ξερει κανεις τι θα ισχυσει μετα τις 14/5 για εργατοτεχνιτες εμπορικης επιχειρησης που ανηκουν στην ΣΣΕ.θα υπογραψουν την ΕΓΣΣΕ;εχουν καποιο περιθωριο μεχρι να την υπογραψουν;τι γινεται ακριβως μια βοηθεια απλη κ κατανοητη.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά και χαρά !

Έχω 2 ερωτήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας

α) Λογίστρια μισθωτή σε επιχείρηση με βιοτεχνικό και εμπορικό αντικείμενα εργασιών , αμείβεται με βάση την κλαδική συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων (Π.Κ.14/17/3/2011) , η οποία έχει ισχύ μέχρι 14/5/2013 και ο εργοδότης δεν ανήκει σε κάποια εργοδοτική οργάνωση . Μου ζητήθηκε να της μειωθεί νόμιμα ο μισθός και έκανα την εξής σκέψη : Να την υπαγάγω στην συλλογική σύμβαση των Λογιστών ΔΑ 45/2009 "Για τους όρους αμοιβής Λογιστών και Β.λογιστών βιομηχανικών ,βιοτεχνικών , ξενοδοχειακών,εμπορικών και πάσης φύσεως επιχ/σεων και εκμ/σεων όλης της χώρας" , της οποίας η ισχύς λήγει στις 14/5/2012 και να της αφαιρεθούν μ' αυτόν το τρόπο τα επιδόματα γάμου , λογιστικής μηχανής , ισολογισμού ; Είναι νόμιμα εφαρμόσιμο το σκεπτικό μου:

β) Το επίδομα ισολογισμού συμπεριλαμβάνεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά και χαρά !

Έχω 2 ερωτήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας

α) Λογίστρια μισθωτή σε επιχείρηση με βιοτεχνικό και εμπορικό αντικείμενα εργασιών , αμείβεται με βάση την κλαδική συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων (Π.Κ.14/17/3/2011) , η οποία έχει ισχύ μέχρι 14/5/2013 και ο εργοδότης δεν ανήκει σε κάποια εργοδοτική οργάνωση . Μου ζητήθηκε να της μειωθεί νόμιμα ο μισθός και έκανα την εξής σκέψη : Να την υπαγάγω στην συλλογική σύμβαση των Λογιστών ΔΑ 45/2009 "Για τους όρους αμοιβής Λογιστών και Β.λογιστών βιομηχανικών ,βιοτεχνικών , ξενοδοχειακών,εμπορικών και πάσης φύσεως επιχ/σεων και εκμ/σεων όλης της χώρας" , της οποίας η ισχύς λήγει στις 14/5/2012 και να της αφαιρεθούν μ' αυτόν το τρόπο τα επιδόματα γάμου , λογιστικής μηχανής , ισολογισμού ; Είναι νόμιμα εφαρμόσιμο το σκεπτικό μου:

β) Το επίδομα ισολογισμού συμπεριλαμβάνεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Απάντηση με βεβαιότητα δεν υπάρχει. Το επίδομα ισολογισμού -κατά τη γνώμη μου- δεν έχει σχέση και μπορεί να καταργηθεί μόνο με νέα ΣΣΕ ή με νόμο.

Με την ΣΣΕ του εμπορίου γίνεται ένας χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το α) μην "παίζεις"

Για να την πας από την μία σύμβαση στην άλλη θα πρέπει η αμοιβή της να είναι επακριβώς αυτή που προέβλεπε η σύμβαση που θέλεις..

Αν η αμοιβή της είναι διαφορετική..

έχει ισχύ ατομικής σύμβασης και θα αλλάξει μόνο με νέα ατομική σύμβαση και την συναίνεση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφου υπογράψαμε κοινη συναινέσει ατομική σύμβαση με μείωση 12% χωρίς να εχει λήξει η μετενέργεια η επιθέωρηση αρνήθηκε σήμερα να παραλάβει τη νεα κατασταση ωρων με τη δικαιολογία οτι δεν εληξε η μετενέργεια και ερωτώ τελικά δεν εχουν ισχύ αυτές οι ατομικές συμβάσεις ?

Ειναι προτιμότερο αντι να απολυθούν εργαζόμενοι να προχωρήσουν σε ατομικές συμβάσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως απο press.gr λενε.. (ειναι εγκυρο αραγε?) οτι καταργουνται τα κατωθι επιδοματα

Που χάνονται επιδόματα

Τα επιδόματα που «χάνονται» αν δεν συμφωνηθεί η συνέχιση της καταβολής τους, είναι του γάμου (10% επί του μισθού για όλους τους εργαζόμενους), ευθύνης, ειδικών συνθηκών κ.ά. που προβλέπονταν σε κλαδικές συμβάσεις και έχουν ως εξής:

Αερολιμένα, ακτινοβολίας, αναρρίχησης, ανυψωτικών μηχανημάτων, αρθρωτών λεωφορείων, άφιξης – αναχώρησης πλοίου, σκυροδέματος, βιβλιοθήκης, βρεφονηπιακού σταθμού, στοάς, εποχικής απασχόλησης, εργοδηγού, εργοταξίου, εφημερίας, ζεύξεων – αποζεύξεων, θυρωρών, ισολογισμού, κλειστών χώρων, διανομής μικροδεμάτων, διδακτορικού, δικύκλου, ειδικό επίδομα (βαφεία – καθαριστήρια και κλινικές), ειδικότητας, ειδικών συνθηκών, εκτός έδρας – διανυκτέρευσης, ελλιμενισμού πλοίων, εμπορικού, εναέριων εργασιών, ενοικίου, εξομάλυνσης, τυποποίησης, επίβλεψης, επικίνδυνης εργασίας, μεταφοράς conteiners, μετακίνησης – εισιτηρίων, μηχανογράφησης, νοσοκομειακό, νυχτερινής εργασίας, ξένης γλώσσας, οδήγησης βαρέων οχημάτων, οθόνης H/Y, οικογενειακό (γάμου), οπλοφορίας, μεταφοράς χρημάτων, παραμεθόριων περιοχών, πίστας (για χειριστές μηχανημάτων σε βιομηχανίες), προϊσταμένου πωλήσεων, διευθύνοντος – διευθύνουσας, πρόσθετης απασχόλησης, ρυμουλκών, σκηνής (τεχνικοί θεάτρου), στολής (ξενοδοχεία), σχολικών μεταφορών, ταμειακών λαθών, τεχνικό, τεχνικού ασφαλείας, τηλεφωνικού κέντρου – τηλεφωνητή, τοκετού, τουριστικής εκπαίδευσης, τροφής, τροφοκατοικίας, υπεργοδηγού, υπευθυνότητας, ύπνου – διαμονής, υπό τη γη, ύψους (ηλεκτροτεχνίτες – οικοδόμοι), φορτοεκφόρτωσης οχημάτων, φύλακα, χρηματαποστολών (οδηγοί), χωρίς εισπράκτορα (KTEΛ).

Επισης διαβασα οτι ο ΣΕΛΠΕ,(ΟΧΙ ΣΕΠΕ!) κατηγγειλε λεει, ακουσον ηκουσον! την συμβαση που υπεγραψε προσφατα, για ναμπορουν να γινουν μειωσεις μισθων,και μαλλον λενε, ισως...κατσουν στο τραπεζι αυτη την εβδομαδα να συμφωνησουν και να υπογραψουν μια ενιαια συμβαση εμποριου, με μειωμενες φυσικα αποδοχες,με δολωμα, οτι δεν θα περιλαμβανη ορο εξασφαλησης του 13ου και 14ου μισθου.λες και αυριο κολωνουν να την ξανα....καταγγειλουν!!!

Απο την αλλη ο πολυς... Βενιζελος, που πλεον λεει μονο...αληθειες!οταν ερωτηθη, ειπε ..οτι τετοιο θεμα δεν θα τεθη ποτε ξανα στο τραπεζι με την τροϊκα, διοτι αυτη ζητησε ή μειωση ΕΓΣΣΕ ή καταργηση 13ου και 14ου και εμεις αντι αυτου προτημησαμε να μειωσουμε την ΕΓΣΣΕ ,ωστε να μην θιγουν τα μικρα εισοδηματα με την καταργηση 13ου-14ου,οποτε το θεμα θεωρηται ληξαν ...και δεν ξανασυζηταται πλεον ποτε, διοτι το κλειδωσαμε,με την μειωση της ΕΓΣΣΕ.....οι ΣΕΛΠΑΔΕΣ τωρα γιατι ψαχνονται?...

Με τετοιο μυλο!!! μαλλον... παλι δεν με βλεπω καλα... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη manamar

Για τους νέους κάτω των 25 ετών, οι μειώσεις στους μισθούς ή στα ημερομίσθιά τους μπορούν να γίνουν ΜΟΝΟ σε αυτούς που αμείβονται με βάση την ΕΓΣΣΕ.

"Για εργασιακές σχέσεις που υπάγονται στην ΕΓΣΣΕ, ο μισθός και το ημερομίσθιο μπορούν να μειωθούν μέχρι το 22% (για τους εργαζόμενους με ηλικία άνω των 25 ετών), και μέχρι 32% (για τους εργαζόμενους με ηλικία κάτω των 25 ετών) μονομερώς, με απόφαση του εργοδότη, ενώ λοιπές αποδοχές ή όροι εργασίας δεν θίγονται" (Έγγρ.1066/19-3-2012 Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης με τίτλο «Οι μειώσεις 22% και 32% έχουν εφαρμογή σε όσους αμείβονται με την ΕΓΣΣΕ»- Δ.Ε.Ν. 1601 σσ.531-2).

Το έγγραφο αυτό δεν αποτυπώνει την ακρίβεια. Οι μειώσεις κατά 32% σε νέους κάτω των 25 χρόνων ισχύουν ανεξαρτήτως κλάδου και ειδικότητας, σύμφωνα με την Π.Υ.Σ. και την ερμηνευτική εγκύκλιο, τα οποία υπερισχύουν του εγγράφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη manamar

Γειά και χαρά !

Έχω 2 ερωτήματα και θα ήθελα τη γνώμη σας

α) Λογίστρια μισθωτή σε επιχείρηση με βιοτεχνικό και εμπορικό αντικείμενα εργασιών , αμείβεται με βάση την κλαδική συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων (Π.Κ.14/17/3/2011) , η οποία έχει ισχύ μέχρι 14/5/2013 και ο εργοδότης δεν ανήκει σε κάποια εργοδοτική οργάνωση . Μου ζητήθηκε να της μειωθεί νόμιμα ο μισθός και έκανα την εξής σκέψη : Να την υπαγάγω στην συλλογική σύμβαση των Λογιστών ΔΑ 45/2009 "Για τους όρους αμοιβής Λογιστών και Β.λογιστών βιομηχανικών ,βιοτεχνικών , ξενοδοχειακών,εμπορικών και πάσης φύσεως επιχ/σεων και εκμ/σεων όλης της χώρας" , της οποίας η ισχύς λήγει στις 14/5/2012 και να της αφαιρεθούν μ' αυτόν το τρόπο τα επιδόματα γάμου , λογιστικής μηχανής , ισολογισμού ; Είναι νόμιμα εφαρμόσιμο το σκεπτικό μου:

β) Το επίδομα ισολογισμού συμπεριλαμβάνεται στα καταργηθέντα επιδόματα;

Νομίζω ότι το σκεπτικό σου δεν στέκει αφού η ΔΑ 45/2009 έχει λήξει και έχει παρέλθει και το 6/μηνο μετενέργειας πριν το Ν.4046/2012. Στη περίπτωση αυτή οι όροι της ΣΣΕ έχουν καταστεί όροι ατομικής σύμβασης. οπότε μονομερώς ο εργοδότης δεν μπορεί να προβεί σε μειώσεις. Ακόμη και μετά τις 14/5/2012 απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, ΣΣΕ Ξενοδοχ/λων και Τυριστικών γραφείων εχουν καταγγελθεί, τι γίνετε σε αυτην την περίπωση?

α) λήξη μετενέργειας και μετα διμερώς μεχρι την ΕΓΣΣΕ αναγκαστικα?

ή μπρουμε και

β) μπορει στην μετενέργεια διμερώς στην ΕΓΣΣΕ?

Γ) τις νεες προσλήψης τις κάνουμε βάση ΕΓΣΣΕ ? ή αναγκαστικά με την κλαδική που ειναι σε μετενέργεια?

Να σημειώσω πως το τουριστικό γραφείο ειναι μελος τις ΓΕΠΟΕΤ και το Ξενοδοχείο ειναι εποχιακό τωρα θα γίνουν οι προσλήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, ΣΣΕ Ξενοδοχ/λων και Τυριστικών γραφείων εχουν καταγγελθεί, τι γίνετε σε αυτην την περίπωση?

α) λήξη μετενέργειας και μετα διμερώς μεχρι την ΕΓΣΣΕ αναγκαστικα?

ή μπρουμε και

β) μπορει στην μετενέργεια διμερώς στην ΕΓΣΣΕ?

Γ) τις νεες προσλήψης τις κάνουμε βάση ΕΓΣΣΕ ? ή αναγκαστικά με την κλαδική που ειναι σε μετενέργεια?

Να σημειώσω πως το τουριστικό γραφείο ειναι μελος τις ΓΕΠΟΕΤ και το Ξενοδοχείο ειναι εποχιακό τωρα θα γίνουν οι προσλήψεις.

Περιμενε λιγο ντε... να δουμε τι θα γινη,ακομη το συζητουν για υπογραφη νεας μειωμενης φυσικα.! βιαστηκες εσυ να πας στην ΕΓΣΣΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...