Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο εγοδότης δεν είναι μέλος των οργανόσεων και οι εργαζόμενοι συμφωνούν για την μείωση του μισθού τους. Οπότε κάνω μια ατομική σύμβαση εργασίας μεταξύ εργόδότη και εργαζόμενου με βάση την ΕΓΣΕ συν όποιες τριετίες υπάρχουν και καταθέτω νέο πίνακα προσωπικού χωρίς πρόβλημα σε μελλόντικούς ελέγχους. Υπάρχει καποιο υπόδειγμα ατομικής σύμβασης

http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=421

Σήμερα επισκέφθηκα το Σ.ΕΠ.Ε.. Μου έλυσαν πολλές απορίες.

ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

-Είναι επιλογή του εργοδότη αν θα πάει με την κλαδική ή με την Ε.Σ.Σ.Ε.

Σ.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΗΞΕΙ

-Με νέες ατομικές συμβάσεις εργασίας και με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων μείωνουμε τους μισθούς στο επίπεδο της Ε.Σ.Σ.Ε.

Σ.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ

-Αν ο εργοδότης δεν είναι μέλος των εργοδοτικών οργανώσεων που υπόγραψαν τη σύμβαση, τότε κάνει νέες ατομικές με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζόμενων.

-Αν ο εργοδότης είναι μέλος, τότε δεν κάνει τίποτα. Μόλις λήξει η σύμβαση και περάσει και η μετένεργεια, τότε τους πάει μονομερώς στο βασικό της κλαδικής συν τα τέσσερα επιδόματα ή με νέες ατομικές τους πάει στην Ε.Σ.Σ.Ε. συν τις τριετίες και το επίδομα γάμου.

Σ.Σ.Ε.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ

-Δεν μπορεί να γίνει τίποτα μέχρι να λήξει.

Εγώ συγκεκριμένα ρώτησα για την "εμπορικών επιχειρήσεων", την "παροχή υπηρεσιών" και για την "μετάλλου" και μου είπαν πως μπορώ απλά να κάνω νέες ατομικές συμβάσεις. Και σήμερα έκανα πρόσληψη σε μπουφετζή σε καφετέρια και όταν τους ρώτησα με ποια να τον προσλάβω μου είπαν να ρωτήσω τον εργοδότη αν θέλει με την "επισιτιστική" ή με την Ε.Σ.Σ.Ε. Του έκανα με την Ε.Σ.Σ.Ε. και τον παρέλαβαν κανονικά τον πίνακα.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.power-tax...s.asp?catid=421

Σήμερα επισκέφθηκα το Σ.ΕΠ.Ε.. Μου έλυσαν πολλές απορίες.

ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

-Είναι επιλογή του εργοδότη αν θα πάει με την κλαδική ή με την Ε.Σ.Σ.Ε.

Σ.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΗΞΕΙ

-Με νέες ατομικές συμβάσεις εργασίας και με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων μείωνουμε τους μισθούς στο επίπεδο της Ε.Σ.Σ.Ε.

Σ.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ

-Αν ο εργοδότης δεν είναι μέλος των εργοδοτικών οργανώσεων που υπόγραψαν τη σύμβαση, τότε κάνει νέες ατομικές με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζόμενων.

-Αν ο εργοδότης είναι μέλος, τότε δεν κάνει τίποτα. Μόλις λήξει η σύμβαση και περάσει και η μετένεργεια, τότε τους πάει μονομερώς στο βασικό της κλαδικής συν τα τέσσερα επιδόματα ή με νέες ατομικές τους πάει στην Ε.Σ.Σ.Ε. συν τις τριετίες και το επίδομα γάμου.

Σ.Σ.Ε.ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ

-Δεν μπορεί να γίνει τίποτα μέχρι να λήξει.

Εγώ συγκεκριμένα ρώτησα για την "εμπορικών επιχειρήσεων", την "παροχή υπηρεσιών" και για την "μετάλλου" και μου είπαν πως μπορώ απλά να κάνω νέες ατομικές συμβάσεις. Και σήμερα έκανα πρόσληψη σε μπουφετζή σε καφετέρια και όταν τους ρώτησα με ποια να τον προσλάβω μου είπαν να ρωτήσω τον εργοδότη αν θέλει με την "επισιτιστική" ή με την Ε.Σ.Σ.Ε. Του έκανα με την Ε.Σ.Σ.Ε. και τον παρέλαβαν κανονικά τον πίνακα.

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήρθε στα χέρια μου και το πρώτο συμφωνητικό.. οι εργαζόμενοι διαβάστε και κλάψτε..

Scan_Doc0147.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήρθε στα χέρια μου και το πρώτο συμφωνητικό.. οι εργαζόμενοι διαβάστε και κλάψτε..

Scan_Doc0147.pdf

29,44 ευρώ το μήνα λέει το Ιδιωτικό Συμφωνητικό. Άρα είναι ....άκυρο, εκτός κι αν πήγαμε από τώρα σε μισθούς Ουγκάντας και Μπανγκλαντές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρητικά πατάνε εδώ..

Σ.Σ.Ε. ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΗΞΕΙ

-Με νέες ατομικές συμβάσεις εργασίας και με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων μειώνουμε τους μισθούς στο επίπεδο της Ε.Σ.Σ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηνιαίες αποδοχές δεν βγαίνει με τίποτα με την ΕΓΣΣΕ. εκτός αν είναι υπάλληλος και δουλεύει 1 ημέρα την εβδομάδα (και αυτή μισή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε σεις κατά λάθος γράφτηκε το "μηνιαίες".. σε ημερομίσθιους απευθύνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tα επιδόματ που παραμένουν μετά την μετενέργεια (περίπου τον Μαϊο 2012) στις περισσότερες ποιά είναι? Γάμου , τέκνων , προϋπηρεσιας μόνο? Μιλάω σε περίπτωση που ο εργοδότης χωρίς την συναίνεση των εργαζόμενων αποφασίσει να μείώσει τους μισθούς μετά την μετενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρητικά πατάνε εδώ..

Βασικά επέμενα πολύ σε αυτό το κομμάτι γιατί έχω πελάτη ο οποίος ήθελε να κάνει επιχειρησιακή αλλά είχε κολλήσει στο ειρηνοδικείο. Άνηκε στην εμπορικών επιχειρήσεων και επειδή η υπάλληλος στο Σ.ΕΠ.Ε. γνώριζε την υπόθεση μου το πρότεινε από μόνη της. Μου είπε πως δεν είναι υποχρεωτική για τον εργοδότη και πως μπορώ να ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία. Να τους βάλω να υπογράψουν νέες ατομικές συμβάσεις και να καταθέσω νέο πίνακα με τους νέους μειωμένους μισθούς. Λες να μου δημιουργήσουν πρόβλημα σε τυχόν έλεγχο? Μήπως να το ψάξω περισσότερο μη βρω κανένα μπελά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον πίνακα η ΣΣΕ ξύλου είναι με κόκκινα γράμματα. Δες στο τέλος του πίνακα τη σημείωση. Πάντως εδώ το τρίμηνο 14/2 - 14/5/2012 δεν είναι μετενέργεια αλλά περιοδος για σύμαψη νεας ΣΣΕ.

Σε εποικηνωνια που ειχα με την Επιθεωρηση Εργασιας μου ειπε οτι η συμβαση του ξυλου-ναυπηγοξυλουργων ο.χ ειναι εως 14/2/2013 η ισχυ της και οτι δεν γίνεται να κανει ο εργοδότης καμια μεταβολή ως προς τους μισθούς εως τοτε.στον πίνακα λέει οτι εχει καταγγελθεί απο 1/7/2010 τελικα τι ισχυει??SOS!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΌΤΗ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εποικηνωνια που ειχα με την Επιθεωρηση Εργασιας μου ειπε οτι η συμβαση του ξυλου-ναυπηγοξυλουργων ο.χ ειναι εως 14/2/2013 η ισχυ της και οτι δεν γίνεται να κανει ο εργοδότης καμια μεταβολή ως προς τους μισθούς εως τοτε.στον πίνακα λέει οτι εχει καταγγελθεί απο 1/7/2010 τελικα τι ισχυει??SOS!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΌΤΗ!!

Η τελευταία ΣΣΕ τι αναγράφει στο τελευταίο άρθρο της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τελευταία ΣΣΕ τι αναγράφει στο τελευταίο άρθρο της;

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/134

αυτη εχει εδω ο κομβος..δεν λεει εως ποτε ισχυει

Σε ενα συνδεσμο που εχει ανεβασει ο συναδελφος NAKIS λεει οτι εχει καταγγελθει 1/7/2010!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το νέο νόμο τα 4 επιδόματα που διατειρούνται μετά την λήξη της μετενέργειας και την μονομερώς μείωση των μισθών από τον εργοδότη είναι : βασικός , ωριμάνσεων (διετίες-τριετίες στον ίδιο εργοδότη ή όλο τον εργασιακό βίο?) , τέκνων και επικίνδύνου εργασίας. Το ανθιυγειυνό επίδομα διατειρείται? (π.χ. ΣΣΕ ΚΛΙΝΙΚΏΝ υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven...ex/view/mid/134

αυτη εχει εδω ο κομβος..δεν λεει εως ποτε ισχυει

Σε ενα συνδεσμο που εχει ανεβασει ο συναδελφος NAKIS λεει οτι εχει καταγγελθει 1/7/2010!!

Νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με τα συμβαλλόμενα μέρη της ΣΣΕ. Χαμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το νέο νόμο τα 4 επιδόματα που διατειρούνται μετά την λήξη της μετενέργειας και την μονομερώς μείωση των μισθών από τον εργοδότη είναι : βασικός , ωριμάνσεων (διετίες-τριετίες στον ίδιο εργοδότη ή όλο τον εργασιακό βίο?) , τέκνων και επικίνδύνου εργασίας. Το ανθιυγειυνό επίδομα διατειρείται? (π.χ. ΣΣΕ ΚΛΙΝΙΚΏΝ υπάρχει)

Κάνε ό,τι γουστάρεις. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει διότι κανείς δεν ξέρει να απαντήσει. Ο Κουτρουμάνης ετοιμάζει τα προεκλογικά του φυλλάδια τώρα.

Μάλλον θα πρέπει να βγει και άλλη διευκρινιστική εγκύκλιος. Εύχομαι έως 14.5.2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΜΕ ΚΑΙ ΝΟΥΡΗΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ?

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ?

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?

η επιχείρηση στην οποία εργάζομαι ετοιμάζεται για επιχειρησιακή σύμβαση.

όσο έχω ψάξει τις τελευταίες μέρες δεν βρίσκω κάτι που να με προστατεύει από την υπογραφή της λόγω εγκυμοσύνης.

υπάρχει κάτι που δεν έχω καταφέρει να βρώ ώστε να αναβάλω αυτή την υπογραφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΠΑΛΙΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΜΕ ΚΑΙ ΝΟΥΡΗΙΑ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ?

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ?

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Η σύμβαση πλήρους απασχόλησης δεν υποβάλλεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάλληλοι σε εμπορική επιχείρηση δέχονται (κακώς για εμένα) να υπογράψουν ατομική σύμβαση με την οποία θα αμείβονται πλέον με τις αποδοχές της ΕΓΣΣΕ και όχι με την σύμβαση Εμπορικών επιχ/σεων.

Ερώτηση:

Οι μεικτές αποδοχές θα είναι αυτές που βάζουμε και σε νεοπροσληφθέντα (0-3 έτη) βάση της ΕΓΣΣΕ ? ή ισχύει

κάτι διαφορετικό ?

π.χ. κάποιος που εργάζεται ήδη 2 χρόνια στην επιχ/ση και αλλάζει από εμπορικών επιχ/σεων σε ΕΓΣΣΕ, θα έχει τις ίδιες αποδοχές με αυτόν που θα προσληφθεί αύριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα ωρίμανσης συνεχίζει να ισχύει!όπως και τα επιδόματα γάμου,επικινδυνότητας και πτυχίου.Μόνο αυτά τα τέσσερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάλληλοι σε εμπορική επιχείρηση δέχονται (κακώς για εμένα) να υπογράψουν ατομική σύμβαση με την οποία θα αμείβονται πλέον με τις αποδοχές της ΕΓΣΣΕ και όχι με την σύμβαση Εμπορικών επιχ/σεων.

Ερώτηση:

Οι μεικτές αποδοχές θα είναι αυτές που βάζουμε και σε νεοπροσληφθέντα (0-3 έτη) βάση της ΕΓΣΣΕ ? ή ισχύει

κάτι διαφορετικό ?

π.χ. κάποιος που εργάζεται ήδη 2 χρόνια στην επιχ/ση και αλλάζει από εμπορικών επιχ/σεων σε ΕΓΣΣΕ, θα έχει τις ίδιες αποδοχές με αυτόν που θα προσληφθεί αύριο ?

Η ωριμανση υσχιει ,και για οσα κλιμακια προβλεπει η ΕΓΣΣΕ και αναλογ με την ιδιοτητΑ(Υπαλληλος η εργατης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το επίδομα ωρίμανσης συνεχίζει να ισχύει!όπως και τα επιδόματα γάμου,επικινδυνότητας και πτυχίου.Μόνο αυτά τα τέσσερα.

Το επίδομα ωρίμανσης ισχύει μόνο για ένταξη εκείνη τη στιγμή και μετά το ποσό αυτό "κλειδώνει" μέχρι το ποσοστό της ανεργίας να πέσει κάτω από το 10% (ταηπούτς ανήμερα δηλαδή) π.χ. εργάτης που θα αμείβεται με την ΕΓΣΣΕ, έχει 6,5 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε μπαίνει στο κλιμάκιο 6-9, λαμβάνει 2,62 ημερησίως ως "επίδομα τριετιών" το οποίο και δεν θα αλλάξει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...