Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα, ειμαι υπαλληλος σε ξενοδοχειο και τον Ιουνιο υπογραψαμε ατομικες συμβασης εργασιας, τον Ιουλιο ομως υπογραφηκε η νεα συλλογικη συμβαση με ισχυ απο 1/7 αρα οποια ατομικη ειναι κατωτερη της συλλογικης δεν βγαινει αυτομάτως άκυρη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

τον Ιούνιο ναι γιατι η μετενέργεια έληξε λίγο αργότερα.. Νομίζω μέσα Ιουλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντισυνταγματικές οι μειώσεις μισθών και η μετενέργεια

Δικαστήριο έκρινε νομικά ανίσχυρη την πράξη του υπουργικού συμβουλίου - Εκδόθηκε κατά παράβαση του Συντάγματος

http://www.tovima.gr...cle/?aid=474477

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντισυνταγματικές οι μειώσεις μισθών και η μετενέργεια

Δικαστήριο έκρινε νομικά ανίσχυρη την πράξη του υπουργικού συμβουλίου - Εκδόθηκε κατά παράβαση του Συντάγματος

http://www.tovima.gr...cle/?aid=474477

Και θα ιδρώσει το αυτί αυτών που νομοθέτησαν την ΠΥΣ 6? Ή του σημερινού επιτελείου του Υπ. Εργασίας;

Εγώ αυτό που ξέρω για τη συγκεκριμένη διάταξη είναι ότι έβαλε την τελική ταφόπλακα στο ΙΚΑ καθώς το ποσό που εισπράττει πλέον είναι πενιχρό με όλες αυτές τις μειώσεις. Αντιμετωπίζω πάμπολες περιπτώσεις σε μικρές επιχειρήσεις που οι εργαζόμενοι συνεχίζουν και παίρνουν αυτά που έπαιρναν και πριν, αλλά το ΙΚΑ δεν παίρνει αυτά που έπαιρνε και πριν και ο νοών νοείτω... Και μιλάμε πλέον για τον κανόνα στις επιχειρήσεις και δεν μιλάμε (μόνο) για ανασφάλιστη εργασία, αλλά και για ασφαλισμένη εργασία - όπου τα νόμιμα μεικτά είναι πλέον μειωμένα 30-40% λιγότερα... Μέρος της χασούρας των επιχειρήσεων μεταφέρθηκε πλέον στο ΙΚΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια, πρωτοδικειο ειναι... Αναμεινατε την ουρα της αχλαδας...

Όποιος περιμένει ακύρωση της μνημονιακής πολιτικής από την ελληνική δικαιοσύνη πλανάται πλάνην οικτράν. Συμφωνώ ότι στο εφετείο θα πέσει φάπα και θα αποκατασταθεί η τάξις. Ο δε πρωτοδίκης που εξέδωσε την απόφαση θα καταδικαστεί σε χαμηλή πτήση στην καριέρα του διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις. Όσο ο μέσος βλαξ Έλλην θα δίνει με την ψήφο του δύναμη σε αυτή τη σαπίλα, θα είναι άξιος της μοίρας του... μόνο που η αποκοτιά του επηρεάζει και τους υπόλοιπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όποιος περιμένει ακύρωση της μνημονιακής πολιτικής από την ελληνική δικαιοσύνη πλανάται πλάνην οικτράν. Συμφωνώ ότι στο εφετείο θα πέσει φάπα και θα αποκατασταθεί η τάξις. Ο δε πρωτοδίκης που εξέδωσε την απόφαση θα καταδικαστεί σε χαμηλή πτήση στην καριέρα του διότι δεν συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις. Όσο ο μέσος βλαξ Έλλην θα δίνει με την ψήφο του δύναμη σε αυτή τη σαπίλα, θα είναι άξιος της μοίρας του... μόνο που η αποκοτιά του επηρεάζει και τους υπόλοιπους...

Καλημέρα

Θα μου επιτρέψετε ταπεινά να προσθέσω σε αυτά που πάρα πολύ εύστοχα λέτε και:

όσο δεν "κουνιέται φύλλο",

δεν "ανοίγει μύτη",

δεν αρχίζουν να πέφτουν πέτρες ...

θα γίνουν και θα γίνονται (όπως τα τόσα που έγιναν),

αλλά και άλλα πολλά που πρέπει να περιμένουμε ...

και που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια καθημερινά ...

θα γίνονται και θα ξανά γίνονται ...

και θα περιμένουμε να δούμε τον πάτο που μας λένε ότι φτάσαμε και ποτέ δε φτάνουμε ...

και αυτός όλο και πιο βαθιά θα είναι και δεν θα φαίνεται πουθενά ...

και εμείς απλά θα πνέουμε τα λοίσθια ...

βλέποντας να καταρρίπτονται ένα ένα αξίες και κεκτημένα δεκαετιών ...

μέχρι ... τελευταίας ρανίδας ...

απλά και πάνω απ΄όλα ήσυχα ...

περιμένοντας την τελική μας πτώση ... και ολοκληρωτική μας ήττα !!!

Ήττα δικιά μας, των παιδιών μας, των εγγονιών μας ... Ήττα ολόκληρων ... γενεών ...

Μεσαίωνας παντού και σε όλα ...

Καλή δύναμη

Υ.Γ.

Και μέσα στη ραστώνη μας, κρατώντας πάντα το χειριστήριο στο χέρι ζητωκραυγάζοντας τους Λάκηδες. Περιμένοντας να πούνε, για να ακούσουμε ... αυτά που εμείς ... δεν κάνουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ναι αδερφέ..όσο και να σου φαίνεται περίεργο κάποιοι παλεύουν και εκτός γραφείου..

Έχω λιώσει τις σόλες μου να περπατώ και να κυνηγιέμαι σε πορείες...το πρόσωπό μου το έχει ποτίσει το μαλόξ...

Και το χειρότερο ξέρεις πιο είναι ? Ότι ακριβώς επειδή δεν τα κάνετε και περιορίζεστε σε ευχολόγια και κατάρες, κάποιοι σαν εμένα - ολοένα και περισσότεροι - απογοητεύονται και ρίχνωντας δέκα φάσκελα διαλέγουν το δρόμο της απομόνωσης από αυτόν της πάλης...Πόσο να κινδυνεύσω ακόμα να χάσω τη δουλειά μου, να φάω ξύλο κτλ.. αν βλέπω τους ηλίθιους γύρω μου να αντιδρούν ψηφίζοντας και νομιμοποιώντας το φασισμό ???

Εγώ κουράστηκα πριν εσείς αρχίσετε. Φτάσαν στην αυλή σας οι λύκοι και ακόμα κοιτάτε από τα παράθυρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αδερφέ..όσο και να σου φαίνεται περίεργο κάποιοι παλεύουν και εκτός γραφείου..

Έχω λιώσει τις σόλες μου να περπατώ και να κυνηγιέμαι σε πορείες...το πρόσωπό μου το έχει ποτίσει το μαλόξ...

Και το χειρότερο ξέρεις πιο είναι ? Ότι ακριβώς επειδή δεν τα κάνετε και περιορίζεστε σε ευχολόγια και κατάρες, κάποιοι σαν εμένα - ολοένα και περισσότεροι - απογοητεύονται και ρίχνωντας δέκα φάσκελα διαλέγουν το δρόμο της απομόνωσης από αυτόν της πάλης...Πόσο να κινδυνεύσω ακόμα να χάσω τη δουλειά μου, να φάω ξύλο κτλ.. αν βλέπω τους ηλίθιους γύρω μου να αντιδρούν ψηφίζοντας και νομιμοποιώντας το φασισμό ???

Εγώ κουράστηκα πριν εσείς αρχίσετε. Φτάσαν στην αυλή σας οι λύκοι και ακόμα κοιτάτε από τα παράθυρα..

Καλή δύναμη σας εύχομαι, σε όποιο μετερίζι κι αν επιλέξετε να είστε. Είτε του αγώνα, είτε της απομόνωσης και της ξεκούρασης.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αδερφέ..όσο και να σου φαίνεται περίεργο κάποιοι παλεύουν και εκτός γραφείου..

Έχω λιώσει τις σόλες μου να περπατώ και να κυνηγιέμαι σε πορείες...το πρόσωπό μου το έχει ποτίσει το μαλόξ...

Και το χειρότερο ξέρεις πιο είναι ? Ότι ακριβώς επειδή δεν τα κάνετε και περιορίζεστε σε ευχολόγια και κατάρες, κάποιοι σαν εμένα - ολοένα και περισσότεροι - απογοητεύονται και ρίχνωντας δέκα φάσκελα διαλέγουν το δρόμο της απομόνωσης από αυτόν της πάλης...Πόσο να κινδυνεύσω ακόμα να χάσω τη δουλειά μου, να φάω ξύλο κτλ.. αν βλέπω τους ηλίθιους γύρω μου να αντιδρούν ψηφίζοντας και νομιμοποιώντας το φασισμό ???

Εγώ κουράστηκα πριν εσείς αρχίσετε. Φτάσαν στην αυλή σας οι λύκοι και ακόμα κοιτάτε από τα παράθυρα..

Εγώ να ρωτήσω κάτι....

Μέχρι πότε θα κατεβαίνετε στους δρόμους με κίνδυνο τη ζωή σας χωρίς να καταλαβαίνετε ότι πλέον δεν χαμπαριάζουν από αυτές τις κινήσεις....?????

Πότε επιτέλους θα καταλάβετε ότι χρειάζονται άλλες κινήσεις....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλεύω με όσα όπλα έχω. Στους δρόμους, στο χώρο εργασίας, με το καθημερινό παράδειγμα των λόγων και κυρίως των πράξεων μου. Τι άλλο να κάνω ??? Τρομοκρατία ?

Θέλει ενότητα το θέμα και εδώ βγάζει ο ένας το μάτι του αλλουνού..

Το ΚΚΕ κοιμήθηκε, οι συνδικαλιστές ξεπουλήθηκαν, οι πραγματικοί αναρχικοί μας τελειώσανε και ο λαός βουλιάζει στην κατάθλιψη των δελτίων ειδήσεων.

Νανουριστήκαμε πολλά χρόνια και δε ξυπνάμε πια.

Βλέπεις κάτι που δε βλέπω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εμάς βλέπετε κάτι;

Μας ή καλύτερα με γνωρίζετε προσωπικά;

Γνωρίζετε αν αρκούμαι σε ευχολόγια και κατάρες;

Γνωρίζετε αν είμαι ηλίθιος ή αν αντιδρώ ψηφίζοντάς τους όπως λέτε;

Εγώ κουράστηκα λέτε.

Γνωρίζετε αν εγώ δεν κουράστηκα;

Γνωρίζετε αν εγώ κοιμάμαι ή είμαι ξύπνιος;

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα

Θα μου επιτρέψετε ταπεινά να προσθέσω σε αυτά που πάρα πολύ εύστοχα λέτε και:

όσο δεν "κουνιέται φύλλο",

δεν "ανοίγει μύτη",

δεν αρχίζουν να πέφτουν πέτρες ...

θα γίνουν και θα γίνονται (όπως τα τόσα που έγιναν),

αλλά και άλλα πολλά που πρέπει να περιμένουμε ...

και που ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια καθημερινά ...

θα γίνονται και θα ξανά γίνονται ...

και θα περιμένουμε να δούμε τον πάτο που μας λένε ότι φτάσαμε και ποτέ δε φτάνουμε ...

και αυτός όλο και πιο βαθιά θα είναι και δεν θα φαίνεται πουθενά ...

και εμείς απλά θα πνέουμε τα λοίσθια ...

βλέποντας να καταρρίπτονται ένα ένα αξίες και κεκτημένα δεκαετιών ...

μέχρι ... τελευταίας ρανίδας ...

απλά και πάνω απ΄όλα ήσυχα ...

περιμένοντας την τελική μας πτώση ... και ολοκληρωτική μας ήττα !!!

Ήττα δικιά μας, των παιδιών μας, των εγγονιών μας ... Ήττα ολόκληρων ... γενεών ...

Μεσαίωνας παντού και σε όλα ...

Καλή δύναμη

Υ.Γ.

Και μέσα στη ραστώνη μας, κρατώντας πάντα το χειριστήριο στο χέρι ζητωκραυγάζοντας τους Λάκηδες. Περιμένοντας να πούνε, για να ακούσουμε ... αυτά που εμείς ... δεν κάνουμε ...

Ασφαλώς και δε σας γνωρίζω. Απάντησα στα παραπάνω. Συγνώμη αν σας πρόσβαλλα, αλλά είναι περίεργο να αντιδρούμε όλοι από το πληκτρολόγιο και στους δρόμους να ναι 3 και ο κούκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλεύω με όσα όπλα έχω. Στους δρόμους, στο χώρο εργασίας, με το καθημερινό παράδειγμα των λόγων και κυρίως των πράξεων μου. Τι άλλο να κάνω ??? Τρομοκρατία ?

Θέλει ενότητα το θέμα και εδώ βγάζει ο ένας το μάτι του αλλουνού..

Το ΚΚΕ κοιμήθηκε, οι συνδικαλιστές ξεπουλήθηκαν, οι πραγματικοί αναρχικοί μας τελειώσανε και ο λαός βουλιάζει στην κατάθλιψη των δελτίων ειδήσεων.

Νανουριστήκαμε πολλά χρόνια και δε ξυπνάμε πια.

Βλέπεις κάτι που δε βλέπω ?

Μαζί κι εγώ ρε φίλε, αν έχει αποτέλεσμα όμως μια κίνηση.... Αλλιώς, ποιο το νόημα...???? Να φάμε τα χημικά και το ξύλο και να λέμε είμαστε επαναστάτες....????

Το αποτέλεσμα μετράει, και μόνο αυτό.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

....

Το αποτέλεσμα μετράει, και μόνο αυτό.......

και που το ξέρεις ότι το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο με αυτή την κίνηση ή με την άλλη?

δλδ αν κατέβει 1 μύριο στην πλατεία συντάγματος θα έχει ή δεν θάχει αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαζί κι εγώ ρε φίλε, αν έχει αποτέλεσμα όμως μια κίνηση.... Αλλιώς, ποιο το νόημα...???? Να φάμε τα χημικά και το ξύλο και να λέμε είμαστε επαναστάτες....????

Το αποτέλεσμα μετράει, και μόνο αυτό.......

Δεν έχω κάτι να σου πω εδώ..Καλά τα λες.

Σε κάθε μικρή ή μεγάλη συγκέντρωση κατεβαίνω με μια ελπίδα και πάντα γυρνάω σκυμμένος..Για αυτό και είπα ότι κουράστηκα. Δε βρίσκω άλλους τρόπους - δε βλέπω και απλωμένα χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Και δεν είναι δυνατόν στους δρόμους να απουσιάζει μια ολόκληρη γενιά - 30 με 45 ( λίγο αυθαίρετα τα νούμερα ) - επειδή έχει αγκιστρωθεί σε πενιχρούς μισθούς, στο βόλεμα και στη ψευδαίσθηση μιας δήθεν καριέρας. Κοιτάω γύρω μου και βλέπω φοιτητές και συνταξιούχους...Αν φοβάσαι το μυρίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και που το ξέρεις ότι το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο με αυτή την κίνηση ή με την άλλη?

δλδ αν κατέβει 1 μύριο στην πλατεία συντάγματος θα έχει ή δεν θάχει αποτέλεσμα?

Τόσες διαδηλώσεις που γίνανε για τα μνημόνια είδες να κωλόσουνε πουθενά...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και δεν είναι δυνατόν στους δρόμους να απουσιάζει μια ολόκληρη γενιά - 30 με 45 ( λίγο αυθαίρετα τα νούμερα ) - επειδή έχει αγκιστρωθεί σε πενιχρούς μισθούς, στο βόλεμα και στη ψευδαίσθηση μιας δήθεν καριέρας. Κοιτάω γύρω μου και βλέπω φοιτητές και συνταξιούχους...Αν φοβάσαι το μυρίζουν..

Η γενιά που αναφέρεις θα είναι στο άλλο μπλόγκ .. :)

Τόσες διαδηλώσεις που γίνανε για τα μνημόνια είδες να κωλόσουνε πουθενά...???

Πόσοι συμμετείχαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

............

Το αποτέλεσμα μετράει, και μόνο αυτό.......

Να υποθέσω Στέφανε ότι λαχείο παίρνεις κάθε φορά που είσαι σίγουρος ότι θα πιάσεις τον πρώτο λαχνό;

Σε ραντεβού με νέους πελάτες μόνο αν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις τη δουλειά;

Στο γήπεδο αν είσαι σίγουρος ότι θα κερδίσει η ομάδα σου;

Να συνεχίσω τα ερωτήματα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟΠΙΚΗ ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2012 ΟΔΗΓΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

http://kritibus.blogspot.gr/2012/06/2012.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τόσες διαδηλώσεις που γίνανε για τα μνημόνια είδες να κωλόσουνε πουθενά...???

Οι διαδηλώσεις έγιναν από σκεπτόμενους και διανοητικά υγιείς πολίτες που είναι υποψιασμένοι.

Δυστυχώς όμως στις εκλογές νίκησε το Αλτσχάιμερ και τα ΚΑΠΗ που στήριξαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, ενώ κάποιοι έφυγαν από τα δύο μεγάλα κόμματα και έκαναν κάτι πολύ χειρότερο από αυτό που έκαναν πριν: στήριξαν (και δυστυχώς στηρίζουν) την συμμορία της Χρυσής Αυγής. Τους ιδεολογικούς απογόνους των συνεργατών των Γερμανών στην Κατοχή, και των απριλιανών συνταγματαρχών- υποχειρίων της CIA....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...