Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το δελτίο τύπου του Υπ.Εργασίας αποτελεί μία παντελώς λάθος ερμηνεία των όσων έχουν ψηφιστεί. Δεν τα ερμηνεύει. Τα αλλοιώνει για μικροπολιτικούς λόγους.

Αν διαβάσετε:

α) το κεφ.4.1 του "Μνημονίου συνεννόησης στις συγκεκριμένες πρϋποθέσεις οικονομικής πολιτικής"

β) την παρ.29 του "Μνημονίου οικονομικής και χρηματοπιστωτικής πολιτικής",

γ) το άρθρο 1 του Ν.4046/2012

δ) την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου 6/2012 (άρθρα 4,5 και 6)

θα δείτε ότι αυτά που γράφει το δελτίο τύπου αλλά και η η από 12.3.2012 Εγκύκλιος του Υπ.Εργασίας είναι διαφορετικά από τις παραπάνω διατάξεις.

Και όπως όλοι γνωρίζουμε, οι εγκύκλιοι δεν αποτελούν πηγή δικαίου και όταν αντιπαραβάλλονται με νόμο τότε υπερισχύει ο νόμος.

Θεωρώ λοιπόν το χθεσινό δελτίο τύπου του Υπουργείου ως στερούμενο νομικής βάσης κι ισχύος. Είναι ένα καθαρά πολιτικάντικο κείμενο με μικροκομματικούς στόχους.

Την τραγελαφικότητα της κατάστασης συμπληρώνει το υπ'αρ.1076/20-3-2012 Έγγραφο του Υπ.Εργασίας το οποίο αναφέρει ότι "εργασιακές σχέσεις που υπάγονται σε κλαδική ή ομοιοεπαγγελματική ή επιχειρησιακή σύμβαση μπορούν να προσαρμόζονται στα ως άνω προβλεπόμενα (βασικός μισθός της λήξασας ή καταγγελθείσας ΣΣΕ και 4 επιδόματα, εφόσον προβλέπονταν από τις οικείες ΣΣΕ) μονομερώς, με απόφαση του εργοδότη, ενώ άλλα προβλεπόμενα επιδόματα καταργούνται" (βλ.ΔΕΝ 1601, σ.533).

Συμπέρασμα: κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός συνάδελφοι....

Μετά απο πολλές ώρες διάβασμα(Δ.Ε.Ν.,Βιβλία,Κοινότητα Λογιστών TAXHEAVEN,άπειρα sites) Σεμινάρια (Αθήνα-Κέρκυρα),Υπουργικές Αποφάσεις,Νόμοι Εργατικοί που έρχονται απο τον καιρό που δε ζούσα ,άπειρες ώρες συζητήσεων με ταλαίπωρους συναδέρφους, που απλά θέλουν να ασκήσουν το επάγγελμα τους ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ και όχι σκιτζίδικα,ολονύκτια στριφογυρίσματα στο κρεββάτι σαν αρνί το Πάσχα,για το τι θα πώ αύριο στον επιχειρηματία -που δε με πληρώνει,γιατί δεν είναι τζαμπατζής απλά ο άνθρωπος δε βγαίνει οικονομικά, όπως εγώ-σχετικά με τις μειώσεις των μισθών των εργαζομένων του ,που ουσιαστικά γυρνούν μπούμερανγκ για την επιχείρηση του γιατί κανείς δεν έχει πλέον τα λεφτά για να βγεί για ψώνια, καταλήγω στο εξής:ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΣΚΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.Ντρέπομαι γιατί τελικά η λογική μου παύει να είναι λογική-αφού μπερδεύεται απο Π.Ο.Λ.,εγκυκλίους,γνωμοδοτήσεις,νόμους,άρθρα,δελτία τύπου,κωδικοποιημένες λέξεις,κ.τ.λ. και γιατί άνθρωποι σα τον DOCTOR , τον οποίο χωρίς να ξέρω εκτιμώ βαθύτατα,απο τα γραφόμενα του και τις γνώσεις του,τον έχει φτάσει αυτό το "μόρφωμα" το οποίο ονομάζουμε πατρίδα μας να συμπεράνει τελικά "κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός συνάδελφοι...."

Μα πάνω απ'όλα ντρέπομαι για την επιλογή μου(αδυναμία μου???????)να μεγαλώνω δύο αγόρια 8&5 χρονών σε αυτό το μπουρ****λο που οι "Ευρωπαίοι" όχι άδικα -αφού πλέον έχει περάσει στα γονίδια μας- ονομάζουν Γραικία .

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι συγκεκριμένες ΣΣΕ δεν σχετίζονται με τη ημερομηνία 14/5/2012. Αυτές ήδη έχουν λήξει πριν τις 14/8/2011 Οι όροι τους έχουν γίνει όροι ατομικής σύμβασης εργασίας και για μειωση μισθού πρέπει να υπάρχει συμφωνία του εργαζόμενου και αλλαγή της ατομικής σύμβασης. Σ' αυτές ο εργοδότης δεν μπορεί να μειωσει μονομερώς ουτε και τα επιδόματα που καταργήθηκαν

Διαφωνώ. Δείτε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο παρόν θέμα.

Σπύρο Κερκ(υρα), νομίζω ότι περιέγραψες πάρα πολύ εύστοχα την ψυχολογική κατάσταση στον κλάδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά απο πολλές ώρες διάβασμα(Δ.Ε.Ν.,Βιβλία,Κοινότητα Λογιστών TAXHEAVEN,άπειρα sites) Σεμινάρια (Αθήνα-Κέρκυρα),Υπουργικές Αποφάσεις,Νόμοι Εργατικοί που έρχονται απο τον καιρό που δε ζούσα ,άπειρες ώρες συζητήσεων με ταλαίπωρους συναδέρφους, που απλά θέλουν να ασκήσουν το επάγγελμα τους ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ και όχι σκιτζίδικα,ολονύκτια στριφογυρίσματα στο κρεββάτι σαν αρνί το Πάσχα,για το τι θα πώ αύριο στον επιχειρηματία -που δε με πληρώνει,γιατί δεν είναι τζαμπατζής απλά ο άνθρωπος δε βγαίνει οικονομικά, όπως εγώ-σχετικά με τις μειώσεις των μισθών των εργαζομένων του ,που ουσιαστικά γυρνούν μπούμερανγκ για την επιχείρηση του γιατί κανείς δεν έχει πλέον τα λεφτά για να βγεί για ψώνια, καταλήγω στο εξής:ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΣΚΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.Ντρέπομαι γιατί τελικά η λογική μου παύει να είναι λογική-αφού μπερδεύεται απο Π.Ο.Λ.,εγκυκλίους,γνωμοδοτήσεις,νόμους,άρθρα,δελτία τύπου,κωδικοποιημένες λέξεις,κ.τ.λ. και γιατί άνθρωποι σα τον DOCTOR , τον οποίο χωρίς να ξέρω εκτιμώ βαθύτατα,απο τα γραφόμενα του και τις γνώσεις του,τον έχει φτάσει αυτό το "μόρφωμα" το οποίο ονομάζουμε πατρίδα μας να συμπεράνει τελικά "κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός συνάδελφοι...."

Μα πάνω απ'όλα ντρέπομαι για την επιλογή μου(αδυναμία μου???????)να μεγαλώνω δύο αγόρια 8&5 χρονών σε αυτό το μπουρ****λο που οι "Ευρωπαίοι" όχι άδικα -αφού πλέον έχει περάσει στα γονίδια μας- ονομάζουν Γραικία .

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Δεν μας κούρασαν αυτά που λες... γιατί είμαστε ήδη κουρασμένοι από την αναζήτηση της εργασιακής πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπρε συ....

Το αφμ του Νίκου γιάντα το παράθεσες....????????

Αυτό δεν ξέρω πως βγήκε να πω την αλήθεια... Και δεν τον ξέρω αυτόν χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη manamar

Διαφωνώ. Δείτε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο παρόν θέμα.

Σπύρο Κερκ(υρα), νομίζω ότι περιέγραψες πάρα πολύ εύστοχα την ψυχολογική κατάσταση στον κλάδο...

Σε ποιες ΣΣΕ, εργοδότης δεν μπορεί να προβεί μονομερώς σε μείωση μισθού http://ergasiaka-man...og-post_18.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ποιες ΣΣΕ, εργοδότης δεν μπορεί να προβεί μονομερώς σε μείωση μισθού http://ergasiaka-man...og-post_18.html

ετσι ειναι αλλά σε κάθε περίπτωση ο εργοδότης, και τον συμφέρει πλέον, μπορεί να κανει απολυση με προιδοιηση και μετά νέα πρόσληψη με νεα ΕΓΓΣΣΕ και αυτό κάνουν και όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνα με επιθεώρηση οχι, δεν εχει λήξει η μετενέργεια, οπότε μετα την λήξη της θα μπορεις με μειωμενους μισθους..

Δεν έχουμε δικαίωμα να τους προσλάβουμε με την ΕΓΣΣΕ αν δεν είναι μέλος ο εργοδότης σε εργοδοτικές ενώσεις?

Για παράδειγμα έχω εμπορική επιχείρηση που δεν είναι μέλος πουθενά και έχει προσλάβει με την ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι ακόμα, σύμφωνα με την ΠΥΣ 6/2012 μειώσεις είπαμε ότι μπορούμε να κάνουμε μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ με ατομικές συμβάσεις και τη σύμφωνη γνώμη του μισθωτού. Άρα η ένωση προσώπων δεν χρειάζεται πιά. Σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη manamar
Και κάτι ακόμα, σύμφωνα με την ΠΥΣ 6/2012 μειώσεις είπαμε ότι μπορούμε να κάνουμε μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ με ατομικές συμβάσεις και τη σύμφωνη γνώμη του μισθωτού. Άρα η ένωση προσώπων δεν χρειάζεται πιά. Σωστά???

Η ένωση προσώπων χρειαζεται για την σύναψη επιχειρησιακής συλλογικής σύμβασης, η οποία δεσμεύει όλους τους εργαζόμενους, παλιούς και νέους. Αρα χρειάζεται στις περιπτώσεις που παλιοί εργαζόμενοι δεν συμφωνούν, ή στη περίπτωση που μια ΣΣΕ ειναι γενικώς υποχρεωτική ή αν εργοδότης και εργαζόμενοι είναι μελη των συμβαλλομενων μερών σε μια ΣΣΕ οποτε δεν μπορουν να γίνουν ελευθερες συμφωνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρια Αμπουλού

καλημέρα!!! Δουλεύω σε μεγάλο κομμωτηριο στο ταμέιο(δουλευω σχεδόν τεσσερα χρόνια εκει)...¨Ηρθε σημερα ο εργοδότης και μου ανακοινωσε ότι από 01/06 θα παίρνω στο χερί 550 ευρω από 690 που παιρνω μέχρι σήμερα!!!και θα μου φέρει να υπογράψω και μια συμβαση...

Το ερώτημα μου είναι αν δεν υπογραψω τι γίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!!! Δουλεύω σε μεγάλο κομμωτηριο στο ταμέιο(δουλευω σχεδόν τεσσερα χρόνια εκει)...¨Ηρθε σημερα ο εργοδότης και μου ανακοινωσε ότι από 01/06 θα παίρνω στο χερί 550 ευρω από 690 που παιρνω μέχρι σήμερα!!!και θα μου φέρει να υπογράψω και μια συμβαση...

Το ερώτημα μου είναι αν δεν υπογραψω τι γίνεται???

Την μειωση της ΕΓΣΣΕ στα τωρινα νομιμα? ορια...ειναι υποχρεωτικο να την δεχτης,αν...θελει ο εργοδοτης να κανη αυτη την μειωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΣΕ ομοιοεπαγγελματική και κλαδική λογιστών σε λογιστικό γραφείο έχει λήξει και η μετενέργεια οπότε με ατομική σύμβαση στην νεα ΕΓΣΣΕ απο 15/5/2012 σωστα τα λέω ή άλαξε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΣΕ ομοιοεπαγγελματική και κλαδική λογιστών σε λογιστικό γραφείο έχει λήξει και η μετενέργεια οπότε με ατομική σύμβαση στην νεα ΕΓΣΣΕ απο 15/5/2012 σωστα τα λέω ή άλαξε κάτι?

καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Η σύμβαση των φαρμακουπαλλήλων καταγγέλθηκε στις 19/1/2010 και η μετενέργεια έληξε στις 19/07/2010. Μπορεί ο εργοδότης να συνάψει νέες συμβάσεις με τους εργαζόμενους στο φαρμακείο του με ποσά ανώτερα από την ΕΓΣΣΕ? Και πρέπει να υπολογίσουμε και επιδόματα γάμου,πτυχίου και προυπηρεσίας πάνω στο μισθό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.Η σύμβαση των φαρμακουπαλλήλων καταγγέλθηκε στις 19/1/2010 και η μετενέργεια έληξε στις 19/07/2010. Μπορεί ο εργοδότης να συνάψει νέες συμβάσεις με τους εργαζόμενους στο φαρμακείο του με ποσά ανώτερα από την ΕΓΣΣΕ? Και πρέπει να υπολογίσουμε και επιδόματα γάμου,πτυχίου και προυπηρεσίας πάνω στο μισθό??

Διαβάστε την υπ'αρ. 4601 ερμηνευτική εγκ. του Υπ. Εργασίας. Ρωτάτε τι μπορεί να κάνει ο εργοδότης μονομερώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. Διαβάζοντας την εγκύκλιο μπερδεύτηκα περισσότερο. Δεν κατάλαβα αν μπορούν να υπογράψουν νέες ατομικές συμβάσεις πάνω από τα όρια της ΕΓΣΣΕ και κάτω από την παλιά συλλογική σύμβαση. Επίσης τα επιδόματα γάμου σπουδών και προυπηρεσίας θα τα συμπεριλάβω και με τί ποσοστό το καθένα?? Και όχι ο εργοδότης δεν θα το κάνει μονομερώς αλλά με την σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων ( ειδικά τώρα που έρχονται τα εκκαθαριστικά της εφορίας και οι φόροι είναι τσουχτεροί ) Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  1. Διαβάζοντας την εγκύκλιο μπερδεύτηκα περισσότερο. Δεν κατάλαβα αν μπορούν να υπογράψουν νέες ατομικές συμβάσεις πάνω από τα όρια της ΕΓΣΣΕ και κάτω από την παλιά συλλογική σύμβαση. Επίσης τα επιδόματα γάμου σπουδών και προυπηρεσίας θα τα συμπεριλάβω και με τί ποσοστό το καθένα?? Και όχι ο εργοδότης δεν θα το κάνει μονομερώς αλλά με την σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων ( ειδικά τώρα που έρχονται τα εκκαθαριστικά της εφορίας και οι φόροι είναι τσουχτεροί ) Σας ευχαριστώ.

Θεωρώ ότι αφού η ΣΣΕ έχει λήξει και έχει παρέλθει το τρίμηνο της παράτασης ισχύος της, ο εργοδότης μπορεί διμερώς να μειώσει τις αποδοχές στα επίπεδα της ΕΓΣΣΕ. Αν το κάνει, τότε θα δώσει τα επιδόματα της ΕΓΣΣΕ, δηλαδή γάμου και χρονοεπίδομα με τον περιορισμό του άρθρου 4 της ΠΥΣ 6/2012 (πάγωμα ωρίμανσης χρονοεπιδόματος από 14/2/2012 έως ότου πέσει η ανεργία κάτω από 10%, δηλαδή το 2085)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Θεωρώ ότι αφού η ΣΣΕ έχει λήξει και έχει παρέλθει το τρίμηνο της παράτασης ισχύος της, ο εργοδότης μπορεί διμερώς να μειώσει τις αποδοχές στα επίπεδα της ΕΓΣΣΕ. Αν το κάνει, τότε θα δώσει τα επιδόματα της ΕΓΣΣΕ, δηλαδή γάμου και χρονοεπίδομα με τον περιορισμό του άρθρου 4 της ΠΥΣ 6/2012 (πάγωμα ωρίμανσης χρονοεπιδόματος από 14/2/2012 έως ότου πέσει η ανεργία κάτω από 10%, δηλαδή το 2085)...

Αρα αν ο εργαζόμενος δεχθεί την μείωση των αποδοχών του στο υψος της ΕΓΣΣΕ τότε αμείβεται με αυτή και παίρνει το επίδομα ωρίμανσης (3ετίες) και το επίδομα γάμου μόνο και χάνει επιδόματα τέκνων και πτυχίου και όσα άλλα περιλαμβάνονταν στην ληγμένη κλαδική;

Ή διατηρεί το επίδομα πτυχίου που συμπεριλαμβάνεται στα 4 αλλά το υπολογίζει με βάσει το νέο μισθό της ΕΓΣΣΕ;

Ας μου απαντήσει κάποιος

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αρα αν ο εργαζόμενος δεχθεί την μείωση των αποδοχών του στο υψος της ΕΓΣΣΕ τότε αμείβεται με αυτή και παίρνει το επίδομα ωρίμανσης (3ετίες) και το επίδομα γάμου μόνο και χάνει επιδόματα τέκνων και πτυχίου και όσα άλλα περιλαμβάνονταν στην ληγμένη κλαδική;

Ή διατηρεί το επίδομα πτυχίου που συμπεριλαμβάνεται στα 4 αλλά το υπολογίζει με βάσει το νέο μισθό της ΕΓΣΣΕ;

Ας μου απαντήσει κάποιος

ευχαριστώ

κανείς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το επίδομα ισολογισμού τελικά καταργήθηκε;

Σε λογιστήριο 10 ατόμων το παίρνουν όλοι με βάση τα παλιά ή μόνο όσοι ασχολήθηκαν; ή μήπως κανένας;

η κλαδική είχε καταγγελθεί και η μετενέργεια έληξε 14/5/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΕ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ Η ΚΛΑΔΙΚΗ) .

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ :

1) ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ 22% ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΓΣΕΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ( ΑΠΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΣΕ ΕΓΣΕΕ ) ΣΩΣΤΑ?

2) ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΠΕΜ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ? ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ?

3) ΤΕΛΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ? ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη εκ περιτροπής

Καλησπέρα.

Εργάζομαι σε ιδ.επιχείρηση. Προσωπικό μόλις 2 άτομα. Μπορεί να κάνει ο εργοδότης εκ περιτροπής εργασία σε έναν από τους 2 ?

Αυτό ισχυρίζεται ο κύριος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Εργάζομαι σε ιδ.επιχείρηση. Προσωπικό μόλις 2 άτομα. Μπορεί να κάνει ο εργοδότης εκ περιτροπής εργασία σε έναν από τους 2 ?

Αυτό ισχυρίζεται ο κύριος...

;Όχι πρέπει να γίνει σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επίδομα ισολογισμού τελικά καταργήθηκε;

Σε λογιστήριο 10 ατόμων το παίρνουν όλοι με βάση τα παλιά ή μόνο όσοι ασχολήθηκαν; ή μήπως κανένας;

η κλαδική είχε καταγγελθεί και η μετενέργεια έληξε 14/5/12

"Στο ερώτημα αν οφείλεται για το τρέχον έτος (μετά από τον Ν.4046/2012 και την ΠΥΣ 6/12) επίδομα ισολογισμού, πρέπει να γίνουν οι εξής διακρίσεις:

α) αν πρόκειται για πρόβλεψη από ισχύουσα και δεσμεύουσα ΣΣΕ-ΔΑ, το επίδομα ισολογισμού οφείλεται κανονικά.

β) Αν πρόκειται για λήξασα ή καταγγελθείσα ΣΣΕ-ΔΑ (σ'αυτές ανήκει και η ΔΑ 45/09 [...]) ισχύουν τα εξής:

Αν μέχρι 14.2.2012 η ΣΣΕ-ΔΑ αυτή συνέχισε να εφαρμόζεται ("μετενέργεια") παρετάθη δε η ισχύς της επί ένα τρίμηνο κατά την σχετική διάταξη της ΠΥΣ, μέχρι 15.5.2012 (βλ. τις προθεσμίες κατωτέρω), τότε,

(βα) αν το χρονικό σημείο καταβολής του επιδόματος εμπίπτη στο διάστημα μέχρι 15.5, το επίδομα ισολογισμού πρέπει να καταβληθή, ενώ

(ββ) αν εμπίπτη στο μετά την 15.5 διάστημα, κατά το οποίο δίδεται το δικαίωμα μονομερούς, από τον εργοδότη, περικοπής των επιδομάτων, δεν οφείλεται ούτε το επίδομα αυτό, αφού δεν περιλαμβάνεται στα 4 διατηρούμενα. Ταύτα βεβαίως, εάν δεν υπάρχη άλλη σχετική συμφωνία των μερών"

(Δ.Ε.Ν. 68/2012, τεύχ.1603, σσ.732-3).

Ένας αντίλογος στα ανωτέρω θα μπορούσε να είναι ο εξής: αφού η εργασία σύνταξης του ισολογισμού παρεσχέθη κατά το τετράμηνο Ιανουάριος-Απρίλιος και αφού αφορά την χρήση του 2011, θα πρέπει να δοθεί το επίδομα ισολογισμού.

Από την άλλη, αν π.χ. καταργηθεί με νόμο στα τέλη Νοέμβρη το Δώρο Χριστουγέννων, τότε δεν θα πάρει κανείς Δώρο Χριστουγέννων και κανείς δεν μπορεί να αξιώσει να λάβει το κλάσμα από την 1/5 έως την ημερομηνία που το Δ.Χ. καταργήθηκε. Θα μου πείτε όσοι αποχώρησαν και το έλαβαν προκαταβολικά ήταν οι τυχεροί. Ναι, θα ήταν τυχεροί σε αυτή την περίπτωση.

Το θέμα είναι πως θα ενεργήσει το ΙΚΑ σε ενδεχόμενο τακτικό έλεγχο ή πως θα χειριστεί η δικαιοσύνη κάποια προσφυγή εργαζομένου επί του θέματος.

Είναι από τα ζητήματα που όντως είναι ασαφή και διφορούμενα.

Π.χ. σε λογιστή που είχε συμφωνία μισθού ανώτερη της κλαδικής ή ομοιοεπαγγελματικής ΣΣΕ των Λογιστών, ο εργοδότης μπορεί να περικόψει τον μισθό από 15/5 μόνο με διμερή συμφωνία. Αν λοιπόν ο εργοδότης δεν μείωσε με διμερή συμφωνία τον μισθό, τότε είναι υποχρεωμένος να χορηγήσει και το επίδομα ισολογισμού. Επίσης η συμφωνία ή επιχειρηματική συνήθεια παροχής ενός μισθού ως επίδομα ισολογισμού και μάλιστα όχι βασικού αλλά καταβαλλόμενου δεν μπορεί να ανακοπεί μονομερώς από τον εργοδότη.

Οπότε καταλήγω στο γνωστό συμπέρασμα: κάντε ό,τι σας φωτίσει ο Θεός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...