Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπάλληλοι σε εμπορική επιχείρηση δέχονται (κακώς για εμένα) να υπογράψουν ατομική σύμβαση με την οποία θα αμείβονται πλέον με τις αποδοχές της ΕΓΣΣΕ και όχι με την σύμβαση Εμπορικών επιχ/σεων.

Ερώτηση:

Οι μεικτές αποδοχές θα είναι αυτές που βάζουμε και σε νεοπροσληφθέντα (0-3 έτη) βάση της ΕΓΣΣΕ ? ή ισχύει

κάτι διαφορετικό ?

π.χ. κάποιος που εργάζεται ήδη 2 χρόνια στην επιχ/ση και αλλάζει από εμπορικών επιχ/σεων σε ΕΓΣΣΕ, θα έχει τις ίδιες αποδοχές με αυτόν που θα προσληφθεί αύριο ?

Περαν της ερώτησής σου, αν ο εργοδότης είναι μέλος των συμβαλλόμενων μερών στη ΣΣΕ εμπορίου, τότε η τήρησή της είναι υποχρεωτική γι' αυτόν μέχρι τη λήξη της (14/5/2013) οποτε η αλλαγή των ατομικών συμβάσεων είναι άκυρη. Σε τυχόν έλεγχο των υπηρεσιών (ΣΕΠΕ - ΙΚΑ) αν διαπιστωθεί αυτό π.χ. απο τα μητρώα των επαγγελματικών - συνδικαλιστικών οργανώσεων θα απαιτηθεί η αναδρομική καταβολή μισθών και εισφορών καθώς και πρόστιμα προσαυξήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΤΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ. ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2012

ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΓΑΜΟ ΕΠΕΙΔΗ

ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ. ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

ΤΟΥ ΕΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ 01/04/2012 ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εγοδότης δεν είναι μέλος των οργανόσεων και οι εργαζόμενοι συμφωνούν για την μείωση του μισθού τους. Οπότε κάνω μια ατομική σύμβαση εργασίας μεταξύ εργόδότη και εργαζόμενου με βάση την ΕΓΣΕ συν όποιες τριετίες υπάρχουν και καταθέτω νέο πίνακα προσωπικού χωρίς πρόβλημα σε μελλόντικούς ελέγχους. Υπάρχει καποιο υπόδειγμα ατομικής σύμβασης

Πως ξέρουμε εαν ο ργοδότης είναι μέλος των οργανώσεων;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΤΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ. ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2012

ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΓΑΜΟ ΕΠΕΙΔΗ

ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ. ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

ΤΟΥ ΕΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ 01/04/2012 ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΣΥΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επίδομα ωρίμανσης ισχύει μόνο για ένταξη εκείνη τη στιγμή και μετά το ποσό αυτό "κλειδώνει" μέχρι το ποσοστό της ανεργίας να πέσει κάτω από το 10% (ταηπούτς ανήμερα δηλαδή) π.χ. εργάτης που θα αμείβεται με την ΕΓΣΣΕ, έχει 6,5 χρόνια προϋπηρεσία, οπότε μπαίνει στο κλιμάκιο 6-9, λαμβάνει 2,62 ημερησίως ως "επίδομα τριετιών" το οποίο και δεν θα αλλάξει ποτέ...

Εκτός και , εάν μετά την τριετία απολυθεί και το επόμενο δευτερόλεπτο επαναπροσληφθεί .

Tragic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ ΣΥΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΑΠΟ 19/03/12? ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 14/02/12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΑΠΟ 19/03/12? ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 14/02/12?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΟΧΙ ΣΤΙΣ 14/02/12 ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ 14/05/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός και , εάν μετά την τριετία απολυθεί και το επόμενο δευτερόλεπτο επαναπροσληφθεί .

Tragic

Φίλε, η ηλιθιότητά τους, η ανικανότητά τους, η αθλιότητά τους δεν έχει όρια. Όντως ισχύει αυτό που λες αλλά άντε να βρεις τώρα τον Κουτρουmoney ή την Δρέττα που έχουν ξαμοληθεί στα κανάλια και κάνουν προεκλογικό αγώνα προσπαθώντας να πείσουν τους ιθαγενείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω .. αφού

Ο ΓΑΜΟΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ

.. εγώ από 15/05 είμαι αυτοδίκαια ανύπανδρος?

Μου το δίνεται αυτό γραπτώς? Γιατί η γυναίκα μου δεν θα με πιστεύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε, η ηλιθιότητά τους, η ανικανότητά τους, η αθλιότητά τους δεν έχει όρια. Όντως ισχύει αυτό που λες αλλά άντε να βρεις τώρα τον Κουτρουmoney ή την Δρέττα που έχουν ξαμοληθεί στα κανάλια και κάνουν προεκλογικό αγώνα προσπαθώντας να πείσουν τους ιθαγενείς...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΣΩΣΤΑ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ.

Ο ΓΑΜΟΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 19/03/12 ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ . ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ

ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ . ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΩ

ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΦΟΥ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ

ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 14/05/12.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω .. αφού .. εγώ από 15/05 είμαι αυτοδίκαια ανύπανδρος?

Μου το δίνεται αυτό γραπτώς? Γιατί η γυναίκα μου δεν θα με πιστεύει..

Άντε τυχερούλη, πάνε οι διεκδικήσεις της γυναίκας σου στην περιουσία...

Τώρα ελεύθερα ρωσίδες - πρόσεχε μόνο γιατί προκαλέσανε έμφραγμα στον Fazexa... :ph34r:

Στην παραπάνω ερώτηση:

Ο γάμος δηλώνεται αν θες... Είτε τον δηλώσεις με την παλιά σύμβαση που έχει λήξει (δεν σε εμποδίζει κανένας και θεωρείται ατομική σύμβαση), είτε δεν τον δηλώνεις και αμοίβεις τον εργαζόμενο με τα της παροχής υπηρεσιών, είτε τον δηλώνεις και πας ΕΓΣΣΕ με γάμο (που λογικά πάει χαμηλότερα αν έπαιρνε και άλλα επιδόματα).

Έχεις 3 επιλογές, διαλέγεις και παίρνεις...

Οι 2 πρώτες μονομερώς, η 3η διμερώς όσον αφορά υπογραφές κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Άντε τυχερούλη, πάνε οι διεκδικήσεις της γυναίκας σου στην περιουσία... Τώρα ελεύθερα ρωσίδες - πρόσεχε μόνο γιατί προκαλέσανε έμφραγμα στον Φαφούτη... :ph34r: Στην παραπάνω ερώτηση: Ο γάμος δηλώνεται αν θες... Είτε τον δηλώσεις με την παλιά σύμβαση που έχει λήξει (δεν σε εμποδίζει κανένας και θεωρείται ατομική σύμβαση), είτε δεν τον δηλώνεις και αμοίβεις τον εργαζόμενο με τα της παροχής υπηρεσιών, είτε τον δηλώνεις και πας ΕΓΣΣΕ με γάμο (που λογικά πάει χαμηλότερα αν έπαιρνε και άλλα επιδόματα). Έχεις 3 επιλογές, διαλέγεις και παίρνεις... Οι 2 πρώτες μονομερώς, η 3η διμερώς όσον αφορά υπογραφές κτλπ.

ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΚΔΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ? ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ? ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΤΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ. ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2012

ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ.ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΓΑΜΟ ΕΠΕΙΔΗ

ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ. ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ. ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ

ΤΟΥ ΕΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ 01/04/2012 ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

Λόγω του ότι ο Ν.4046 δίνει ένα τρίμηνο σε εργοδότες και εργαζόμενους να υπογράψουν ΣΣΕ, θεωρώ ότι πρέπει να του δώσετε το επίδομα γάμου και στις 14/5/2012 μπορείτε να το αφαιρέσετε...

Σούλη, είμαστε ελεύθεροι!!! Με νόμο, όχι μαλακίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λόγω του ότι ο Ν.4046 δίνει ένα τρίμηνο σε εργοδότες και εργαζόμενους να υπογράψουν ΣΣΕ, θεωρώ ότι πρέπει να του δώσετε το επίδομα γάμου και στις 14/5/2012 μπορείτε να το αφαιρέσετε...

Σούλη, είμαστε ελεύθεροι!!! Με νόμο, όχι μαλακίες!

ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΕΑΝ ΤΟ ΔΩΣΩ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΩΣ

ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΤΑ? ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΝΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

ΣΥΝΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

ΣΥΝΤΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ?

Ένα απλό υπόδειγμα ατομικής σύμβασης εργασίας θες? (Αν ναι ψάξε λίγο στο internet και θα βρεις άπειρα υποδείγματα...)

Αρχική σύμβαση υπάρχει? Αν ναι δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά εκτός του ότι στη 2η γράφεις ότι είναι τροποποιητική της (ημ/νία αρχικής) σύμβασης πλήρους απασχόλησης. Αν είναι μερική το έντυπο είναι διαφορετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα απλό υπόδειγμα ατομικής σύμβασης εργασίας θες? (Αν ναι ψάξε λίγο στο internet και θα βρεις άπειρα υποδείγματα...)

Αρχική σύμβαση υπάρχει? Αν ναι δεν θα έχει ουσιαστική διαφορά εκτός του ότι στη 2η γράφεις ότι είναι τροποποιητική της (ημ/νία αρχικής) σύμβασης πλήρους απασχόλησης. Αν είναι μερική το έντυπο είναι διαφορετικό...

Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Ε ωραία φτιάχνεις μια σύμβαση μερικής απασχόλησης και γράφεις πάνω ότι είναι τροποποιητική της (αριθμός και ημερομηνία σφραγίσματος από ΣΕΠΕ της αρχικής) σύμβασης μερικής απασχόλησης από (ημ/νια μεταβολής).

Φτιάχνεις και νέο πίνακα προσωπικού στον οποίο αναφέρεις ότι είναι τροποποιητικός του (αριθμός και ημ/νία τελευταίου πίνακα προσωπικού που έχει τον εργαζόμενο) και αναφέρεις ότι αφορά μεταβολή μισθού (προσωπικά πάω και μια φωτοτυπία του προηγούμενου πίνακα στο ΣΕΠΕ για να είναι εμφανές το τι μεταβάλλω εκτός του ότι το γράφω).

Άμα ψάξεις θα βρεις και έντυπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε ωραία φτιάχνεις μια σύμβαση μερικής απασχόλησης και γράφεις πάνω ότι είναι τροποποιητική της (αριθμός και ημερομηνία σφραγίσματος από ΣΕΠΕ της αρχικής) σύμβασης μερικής απασχόλησης από (ημ/νια μεταβολής).

Φτιάχνεις και νέο πίνακα προσωπικού στον οποίο αναφέρεις ότι είναι τροποποιητικός του (αριθμός και ημ/νία τελευταίου πίνακα προσωπικού που έχει τον εργαζόμενο) και αναφέρεις ότι αφορά μεταβολή μισθού (προσωπικά πάω και μια φωτοτυπία του προηγούμενου πίνακα στο ΣΕΠΕ για να είναι εμφανές το τι μεταβάλλω εκτός του ότι το γράφω).

Άμα ψάξεις θα βρεις και έντυπα...

ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ

Ο ΜΙΣΘΟΣ Η ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΩ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΑΙ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΑΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ Η ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΩ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΛΛΑΓΗΣ ΟΡΩΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα που καταλάγιασαν κάπως τα πράγματα να θέσω δυο ερωτήματα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Α) Όταν δημοσιεύθηκαν οι αυξήσεις των εμπορικών με την ΠΚ17/11 τους πήγα όλους εκεί με γνωστοποιήσεις κλπ χωρίς να έχω υποχρέωση αφού δεν είχε καταστεί υποχρεωτική. Αυτούς μπορώ να τους μειώσω, και από πότε;

Β) Νέους εργαζομένους με ποια σύμβαση τους προσλαμβάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α) Όχι δεν μπορείς .. θα ήταν ενάντια στις πεποιθήσεις σου..

Β) Με την ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΧΡΟΝ

Τώρα που καταλάγιασαν κάπως τα πράγματα να θέσω δυο ερωτήματα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Α) Όταν δημοσιεύθηκαν οι αυξήσεις των εμπορικών με την ΠΚ17/11 τους πήγα όλους εκεί με γνωστοποιήσεις κλπ χωρίς να έχω υποχρέωση αφού δεν είχε καταστεί υποχρεωτική. Αυτούς μπορώ να τους μειώσω, και από πότε;

Β) Νέους εργαζομένους με ποια σύμβαση τους προσλαμβάνω;

A) ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΙΜΕΡΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ

Β) ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΕΛΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...