Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η συμβαση των λογιστων εχει τελειωσει και οι οροι της εχουν γινει οροι των ατομικων συμβασεων των λογιστων.Για οποιαδηποτε μεταβολη απαιτειται αποδοχη και απο τον εργαζομενο.

Ετσι. Αυτό ειναι το σωστό. Μόνο για τους νέους μπορούν να γίνουν ατομικές συμβάσεις μέχρι και τα όρια της ΕΓΣΣΕ. Η τρίμηνη παράταση δε λέει τίποτα αφού είναι μόνο γα τη δυνατότητα σύναψης νεας ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι. Αυτό ειναι το σωστό. Μόνο για τους νέους μπορούν να γίνουν ατομικές συμβάσεις μέχρι και τα όρια της ΕΓΣΣΕ. Η τρίμηνη παράταση δε λέει τίποτα αφού είναι μόνο γα τη δυνατότητα σύναψης νεας ΣΣΕ.

ατομικές συμβάσεις με τους ήδη εργαζομένους μπορώ να κάνω και τώρα αν υπογράψουν και ο εργοδότης και ο εργαζόμενος και δεν είναι μέλος ο εργοδότης και η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική. εγώ έτσι έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό που περιγράφετε θα συμβεί μετά την 14/05/12

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Η 14/5 ισχυει για οσες συμβασεις τις βρηκε ο νομος σε μετενεργεια.Για την συμβαση των λογιστων ειχε περασει και η μετενεργεια.Αρα οποιαδηποτε μονομερης αλλαγη ειναι ακυρη ΔΙΟΤΙ οι οροι της εχουν γινει οροι των ατομικων συμβασεων των λογιστων.Απαιτειται συνεναιση απο τον εργαζομενο και η μειωση μπορει να φτασει μεχρι την ΕΓΣΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!Θέλω να κάνει μια πρόσληψη σε φαρμακοϋπάλληλο .Είναι 19 χρονών..άρα έχω το δικαίωμα να τον προσλάβω με Ε.Γ.Σ.Σ.Ε (510,95€)σωστά ? Επίσης θέλω να κάνω μια πρόσληψη σε υπάλληλο γραφείου εμπορικής επιχείρησης . Ο εργοδότης είναι μη μέλος . Για τα μη μέλη μπορούμε από 14/05/2012 να κάνουμε ατομικές συμβάσεις με τη συναίνεση του εργαζόμενου . Για τις νέες όμως προσλήψεις μπορούμε να κάνουμε ατομικές συμβάσεις με το όριο της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε από τώρα ?

Επίσης διάβασα κάτι το οποίο με μπέρδεψε ακόμα περισσότερο στο παρακάτω site

http://www.epixeirisi.gr/library/tools.php?item=4754079

Στο σημείο 3. αναφέρει

Κλαδικές συμβάσεις που έληξαν πριν τις 14 Αυγούστου. Όσες συμβάσεις έληξαν πριν τη συγκεκριμένη ημερομηνία ισχύουν επ' αόριστον. Δηλαδή ο μισθός και τα επιδόματά τους ισχύουν μέχρι φυσικά να υπάρξει τροποποίηση είτε μέσω νέας κλαδικής σύμβασης είτε μέσω μιας ατομικής σύμβασης. Για παράδειγμα, εάν ένας εργαζόμενος παίρνει 1.000 ευρώ συν επίδομα γάμου διατηρείται ο μισθός αυτός και το επίδομα και μετά τις 14 Μαΐου

Δηλαδή η σύμβαση των λογιστών που έχει λήξει πολύ πιο πριν από την αναφερόμενη ημερομηνία θα εξακολουθήσει να ισχύει κανονικά και το επίδομα γάμου και μετά τις 14/05/2012 ?????Από πού προκύπτει αυτό?Το αναφέρει η εγκύκλιος?Όχι απ'ότι θυμάμαι :wacko:

η σύμβαση των λογιστών έληξε το 2009 οπότε έχουν περάσει πολλά χρονιά από τότε , μονό το δεν την λέει σωστά ότι έχει λήξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ατομικές συμβάσεις με τους ήδη εργαζομένους μπορώ να κάνω και τώρα αν υπογράψουν και ο εργοδότης και ο εργαζόμενος και δεν είναι μέλος ο εργοδότης και η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική. εγώ έτσι έχω καταλάβει.

Ναι έτσι είναι. Αν συμφωνήσουν οι εργαζόμενοι μπορούν να αλλάξουν οι ατομικές συμβάσεις εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι έτσι είναι. Αν συμφωνήσουν οι εργαζόμενοι μπορούν να αλλάξουν οι ατομικές συμβάσεις εργασίας.

καλημέρα εγώ πάντως μετά από τα σεμινάρια και της ερώτησης στην επιθεώρηση εργασίας και το εδώ θέμα αυτό που κάνω όταν μου ζητάει πελατης μείωση αποδοχών εργαζομένων είναι το εξής.

1) κοιτάω αν η σύμβαση είναι υποχρεωτική

2)αν ο εργοδότης είναι μελάς της οργάνωσης

και αν δεν ισχύει τίποτα από αυτά και άσχετα αν έχει λήξη η σύμβαση η όχι βγάζω νέες συμβάσεις τις οποίες της υπογράφουν και ο εργαζόμενος και ο εργοδότης.

εάν δεν υπογράψουν και οι 2 δεν κάνω τίποτα γιατί περιμένουν και νέα εγκύκλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορούμε να βρίσκουμε πότε λήγει κάθε κλαδική σύμβαση ώστε να έχουμε έναν μπούσουλα;

Μέχρι τώρα δεν είχε χρειαστεί γιατί συνήθως (τον παλιό καλό καιρό....) ψάχναμε τις αλλαγές όσο αφορά τις αυξήσεις................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OI ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΠΟ ΔΕΝ

επειδή θα "χαζέψουμε" εάν δεν το έχουμε κάνει ήδη.

έχω δυο συμβάσεις , εμπορίου και ιματισμού.

Για την εμπορίου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα λήγει 14/5/13, (άσχετα που με έχουν τρελάνει οι πελάτες μου, ότι "λογιστές" έχουν κόψει τα επίδομα ή έχουν κάνει ατομικές........

για την ιματισμού λέει ότι έχει καταγγελθεί στις 15/12/2009 εδώ όμως http://www.pim.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2203&Itemid=125 την έχει να λήγει στις 14-5-2013, άκρη που θα βγάλουμε οέο......

επιθεώρηση και υπουργείο σηκώνουν τα χέρια ψηλά….. και φυσικά όταν θα μας έρθουν για έλεγχο, και μας τα βγάλουν διαφορές θα φταίμε εμείς και πάλι……..

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην εγγ. 11 του ΙΚΑ μεταξύ άλλων γράφει :

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει :

Για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

κατώτερο ημερομίσθιο της ΕΓΣΣΕ 26,18 €

κατώτατος μισθός ΕΓΣΣΕ 586,08 €

Τεκμαρτό κομμωτών 34,69€

Αν υποθέσουμε πως κάποιος κομμωτής αμοίβεται με σταθερές μηνιαίες αποδοχές 600,00 € > 586,08 € της ΕΓΣΣΕ και με δεδομένο οτι άλλη σύμβαση για κομμωτές δεν υπάρχει, θεωρώ πως μια χαρά μειώνεται και το τεκμαρτό του ΙΚΑ στην πράξη !

( Είναι καθαρά δική μου άποψη , να μην θεωρηθεί δεδομένο απ΄τους συναδέλφους . Ας περιμένουμε ερμηνευτικές !! )

Yπάρχει κάποια άλλη άποψη πάνω στο θέμα αυτό με τους β.κομμωτές ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

[

ΣΕ ΧΘΕΣΙΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ.ΑΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΚΡΑΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επειδή θα "χαζέψουμε" εάν δεν το έχουμε κάνει ήδη. έχω δυο συμβάσεις , εμπορίου και ιματισμού. Για την εμπορίου τα πράγματα είναι ξεκάθαρα λήγει 14/5/13, (άσχετα που με έχουν τρελάνει οι πελάτες μου, ότι "λογιστές" έχουν κόψει τα επίδομα ή έχουν κάνει ατομικές........ για την ιματισμού λέει ότι έχει καταγγελθεί στις 15/12/2009 εδώ όμως http://www.pim.gr/in...2203&Itemid=125 την έχει να λήγει στις 14-5-2013, άκρη που θα βγάλουμε οέο...... επιθεώρηση και υπουργείο σηκώνουν τα χέρια ψηλά….. και φυσικά όταν θα μας έρθουν για έλεγχο, και μας τα βγάλουν διαφορές θα φταίμε εμείς και πάλι…….. κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Εγώ συμβουλεύομε αυτό τον πίνακα. Εχει και κάποιες ημερομηνίες για τις καταγγελθείσες ΣΣΕ http://ergasiaka-man...og-post_19.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συμβουλεύομε αυτό τον πίνακα. Εχει και κάποιες ημερομηνίες για τις καταγγελθείσες ΣΣΕ http://ergasiaka-man...og-post_19.html

εχω πελάτη με εργαζόμενο που αμοίβεται μέχρι σήμερα με την Σ.Σ.Ε ΞΥΛΟΥ η οποία με τον πίνακα έχει καταγγελθεί απο 07/01/2010 αλλα λέει για μετενέργεια εως 14/5/2012. Εχει δυνατότητα να προτείνει μειωση μισθού απο αύριο ή θα πρέπει να περιμένει να λήξη η μετενέργεια? Εχω μπερδευτεί ρε παιδιά και γενικα εχω χάσει εντελως την "μπάλα" με όλα αυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω πελάτη με εργαζόμενο που αμοίβεται μέχρι σήμερα με την Σ.Σ.Ε ΞΥΛΟΥ η οποία με τον πίνακα έχει καταγγελθεί απο 07/01/2010 αλλα λέει για μετενέργεια εως 14/5/2012. Εχει δυνατότητα να προτείνει μειωση μισθού απο αύριο ή θα πρέπει να περιμένει να λήξη η μετενέργεια? Εχω μπερδευτεί ρε παιδιά και γενικα εχω χάσει εντελως την "μπάλα" με όλα αυτα!!

Αν εχει καταγγελθει 7/1/2010 δεν υπαρχει μετενεργεια για τις 14/5/2012.Προσοχη ομως σε αυτη την περιπτωση δεν μπορει να γινει καμμια αλαγη χωρις υπογραφη του εργαζομενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επιχείρηση που αμοίβει τον υπάλληλο με την ΣΣΕ Μετάλλου , μπορεί να γίνει τώρα μείωση μισθού με την συνένεσει του εργαζόμενου? Και εαν ναι με ποιά όρια της κλαδικής με τα επιδόματα ή της ΕΓΣΕ με τα επιδόματα ? Στον πίνακα http://ergasiaka-man...og-post_19.html αναφέρει οτι λήγει με την μετενέργεια 31/03/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εχω πελάτη με εργαζόμενο που αμοίβεται μέχρι σήμερα με την Σ.Σ.Ε ΞΥΛΟΥ η οποία με τον πίνακα έχει καταγγελθεί απο 07/01/2010 αλλα λέει για μετενέργεια εως 14/5/2012. Εχει δυνατότητα να προτείνει μειωση μισθού απο αύριο ή θα πρέπει να περιμένει να λήξη η μετενέργεια? Εχω μπερδευτεί ρε παιδιά και γενικα εχω χάσει εντελως την "μπάλα" με όλα αυτα!!

Στον πίνακα η ΣΣΕ ξύλου είναι με κόκκινα γράμματα. Δες στο τέλος του πίνακα τη σημείωση. Πάντως εδώ το τρίμηνο 14/2 - 14/5/2012 δεν είναι μετενέργεια αλλά περιοδος για σύμαψη νεας ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επιχείρηση που αμοίβει τον υπάλληλο με την ΣΣΕ Μετάλλου , μπορεί να γίνει τώρα μείωση μισθού με την συνένεσει του εργαζόμενου? Και εαν ναι με ποιά όρια της κλαδικής με τα επιδόματα ή της ΕΓΣΕ με τα επιδόματα ? Στον πίνακα http://ergasiaka-man...og-post_19.html αναφέρει οτι λήγει με την μετενέργεια 31/03/2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Οταν λέμε βασικό +4 επιδόματα πως ακριβώς το εφαρμόζουμε;

Αν για παράδειγμα έχω εργαζόμενους σε ΣΣΕ που είτε έχει λήξει είτε η εταιρεία δεν συμμετέχει στην εργοδοτική οργάνωση και βάσει αυτής της σύμβασης προβλέπεται επίδομα διετίας, γάμου, παιδιών, σπουδών, η/υ, κινδύνου κλπ μπορώ να κάνω ατομική τώρα και να τους πάω στην ΕΓΣΣΕ αλλά πρέπει να υπολογίσω πάνω στο βασικό της ΕΓΣΣΕ ωρίμανση με βάσει τις τριετίες αλλά να υπολογίσω και γάμο και επίδομα σπουδών με 18% παρά το ότι τέτοιο επίδομα δεν υπάρχει στην ΕΓΣΣΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επιχείρηση που αμοίβει τον υπάλληλο με την ΣΣΕ Μετάλλου , μπορεί να γίνει τώρα μείωση μισθού με την συνένεσει του εργαζόμενου? Και εαν ναι με ποιά όρια της κλαδικής με τα επιδόματα ή της ΕΓΣΕ με τα επιδόματα ? Στον πίνακα http://ergasiaka-man...og-post_19.html αναφέρει οτι λήγει με την μετενέργεια 31/03/2013.

Μηπως μπορει να απαντησει καποιος επτιδη ενδιαφερει πολυ κοσμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως μπορει να απαντησει καποιος επτιδη ενδιαφερει πολυ κοσμο ;

Η ΣΣΕ μετάλλου δεν είναι γενικώς υποχρεωτική και λήγει στις 31/3/2013 με τη μετενέργεια. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ημερομηνία ληξης της, ο εργοδότης μονομερώς μπορεί να μειωσει το μισθό κόβοντας τα επιδόματα που καταργήθηκαν. Πρίν από τη λήξη της, προκειμένου να γίνουν μειώσεις με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων, πρέπει να κοιτάξεις αν ο εργοδότης είναι μέλος σε κάποια απο τις επαγγελματικές οργανώσεις που συνυπογράφουν την ΣΣΕ. Αν ναι, τότε η τήρηση της ΣΣΕ είναι γι' αυτό υποχρεωτική, οπότε γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να προβεί σε μειώσεις ακόμη και με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Αν όχι, τότε μπορεί αν συναινέσουν οι εργαζόμενοι.

manamar - www.ergasiaka-manamar.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Οταν λέμε βασικό +4 επιδόματα πως ακριβώς το εφαρμόζουμε;

Αν για παράδειγμα έχω εργαζόμενους σε ΣΣΕ που είτε έχει λήξει είτε η εταιρεία δεν συμμετέχει στην εργοδοτική οργάνωση και βάσει αυτής της σύμβασης προβλέπεται επίδομα διετίας, γάμου, παιδιών, σπουδών, η/υ, κινδύνου κλπ μπορώ να κάνω ατομική τώρα και να τους πάω στην ΕΓΣΣΕ αλλά πρέπει να υπολογίσω πάνω στο βασικό της ΕΓΣΣΕ ωρίμανση με βάσει τις τριετίες αλλά να υπολογίσω και γάμο και επίδομα σπουδών με 18% παρά το ότι τέτοιο επίδομα δεν υπάρχει στην ΕΓΣΣΕ;

Καμιά βοήθεια συνάδελφοι;

Doctor μήπως καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν λέμε βασικό +4 επιδόματα πως ακριβώς το εφαρμόζουμε;

Αν για παράδειγμα έχω εργαζόμενους σε ΣΣΕ που είτε έχει λήξει είτε η εταιρεία δεν συμμετέχει στην εργοδοτική οργάνωση και βάσει αυτής της σύμβασης προβλέπεται επίδομα διετίας, γάμου, παιδιών, σπουδών, η/υ, κινδύνου κλπ μπορώ να κάνω ατομική τώρα και να τους πάω στην ΕΓΣΣΕ αλλά πρέπει να υπολογίσω πάνω στο βασικό της ΕΓΣΣΕ ωρίμανση με βάσει τις τριετίες αλλά να υπολογίσω και γάμο και επίδομα σπουδών με 18% παρά το ότι τέτοιο επίδομα δεν υπάρχει στην ΕΓΣΣΕ;

Οταν λήξει η ΣΣΕ που εφαρμόζεται σε μια επιχείρηση (συμπεριλαμβανομένης της μετενέργειας) μπορεί ο εργοδότης μονομερώς και χωρίς αλλαγή ατομικής σύμβασης να επανακαθορίσει τους μισθούς λαμβάνοντας το μισθό της ίδιας ΣΣΕ με τα 4 επιδόματα ή όσα απ' αυτά προβλέπονται στην εν λόγω ΣΣΕ. Τώρα, για να γίνουν ατομικές συμβάσεις, με μισθούς ΕΓΣΣΕ, είτε με τη λήξη της ΣΣΕ, είτε νωρίτερα εφόσον δεν προκύπτει υποχρεωτικότητα όπως αναφέρεις, πρέπει να συμφωνήσουν και οι εργαζόμενοι. Στη περίπτωση αυτή θα πάρεις ως βάση τους μισθούς της ΕΓΣΣΕ τις τριετίες και το γάμο. Τα λοιπά επιδόματα δεν προβλέπονται, εκτός κι αν αποτελέσουν αντικείμενο διαπραγμάτευσης στα πλαίσια της ελεύθερης συμφωνίας εργαζόμενου - εργοδότη.

manamar - www.ergasiaka-manamar.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ

Ο εργοδότης μας μας έστειλε νέες συμβάσεις εργασίας με μείωση 20% ρωτήσαμε στον επόπτη κ μας είπαν πως αν δεν υπογράψουμε παραιτούμαστε ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΣΕ μετάλλου δεν είναι γενικώς υποχρεωτική και λήγει στις 31/3/2013 με τη μετενέργεια. Αυτό σημαίνει ότι μετά την ημερομηνία ληξης της, ο εργοδότης μονομερώς μπορεί να μειωσει το μισθό κόβοντας τα επιδόματα που καταργήθηκαν. Πρίν από τη λήξη της, προκειμένου να γίνουν μειώσεις με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων, πρέπει να κοιτάξεις αν ο εργοδότης είναι μέλος σε κάποια απο τις επαγγελματικές οργανώσεις που συνυπογράφουν την ΣΣΕ. Αν ναι, τότε η τήρηση της ΣΣΕ είναι γι' αυτό υποχρεωτική, οπότε γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να προβεί σε μειώσεις ακόμη και με τη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Αν όχι, τότε μπορεί αν συναινέσουν οι εργαζόμενοι.

manamar - www.ergasiaka-manamar.blogspot.com

Ο εγοδότης δεν είναι μέλος των οργανόσεων και οι εργαζόμενοι συμφωνούν για την μείωση του μισθού τους. Οπότε κάνω μια ατομική σύμβαση εργασίας μεταξύ εργόδότη και εργαζόμενου με βάση την ΕΓΣΕ συν όποιες τριετίες υπάρχουν και καταθέτω νέο πίνακα προσωπικού χωρίς πρόβλημα σε μελλόντικούς ελέγχους. Υπάρχει καποιο υπόδειγμα ατομικής σύμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...