Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη λάθος λόγω βιασύνης...

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους εύχομαι!

Κατέθεσα σήμερα το πρωί τροποποιητικό πίνακα σε επιθεώρηση της θεσσαλονίκης με μείωση 22% σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ. Από την "ζαλάδα" των ημερών σε σχέση με τα εργατικά και από το γρήγορα γρήγορα του πελάτη, ενώ έχουν γίνει τροποποιητικές συμβάσεις εργασίας για τους εργάτες με τα σωστά ποσά ημερομήσθιου, στον πίνακα καταλάθος γράφτηκαν τα ποσά με μια μικρή διαφορά 0,50 λεπτά προς τα κάτω... και το διαπίστωσα γυρνόντας στο γραφείο!!!

εν το μεταξύ, δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο, αλλά ο επιθεωρητής έκοψε και ένα φύλλο ελέγχου που ζητάει την έναρξη της επιχείρησης, για να δει ότι όντως είναι αυτό το επάγγελμα, λέει, και τις τροποποιητικές συμβάσεις που υπογράφτηκαν.

Την Δευτέρα που θα πάω αυτά που ζήτησε, να του πω και για το λάθος ποσό που περάστηκε στον πίνακα? θα το δει βέβαια και μόνος του αλλά λέτε να κόψει πρόστιμο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη λάθος λόγω βιασύνης...

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους εύχομαι!

Κατέθεσα σήμερα το πρωί τροποποιητικό πίνακα σε επιθεώρηση της θεσσαλονίκης με μείωση 22% σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ. Από την "ζαλάδα" των ημερών σε σχέση με τα εργατικά και από το γρήγορα γρήγορα του πελάτη, ενώ έχουν γίνει τροποποιητικές συμβάσεις εργασίας για τους εργάτες με τα σωστά ποσά ημερομήσθιου, στον πίνακα καταλάθος γράφτηκαν τα ποσά με μια μικρή διαφορά 0,50 λεπτά προς τα κάτω... και το διαπίστωσα γυρνόντας στο γραφείο!!!

εν το μεταξύ, δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο, αλλά ο επιθεωρητής έκοψε και ένα φύλλο ελέγχου που ζητάει την έναρξη της επιχείρησης, για να δει ότι όντως είναι αυτό το επάγγελμα, λέει, και τις τροποποιητικές συμβάσεις που υπογράφτηκαν.

Την Δευτέρα που θα πάω αυτά που ζήτησε, να του πω και για το λάθος ποσό που περάστηκε στον πίνακα? θα το δει βέβαια και μόνος του αλλά λέτε να κόψει πρόστιμο???

Καλημέρα, έχει κάποιος μια γνώμη γι'αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σήμερα πήγα στο υπουργείο και μου είπαν ότι θα βγει νέα ερμηνευτική της ερμηνευτικής μέσα στην επόμενη εβδομάδα :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργαζομαι σε συνεργειο αυτ/των και στην επιθεωρηση που ρωτησα μου ειπαν οτι η κλαδικη (μεταλλου)ληγει 31/12/2012 συν 3 μηνες μετενεργεια και ως εκ τουτου ο εργοδοτης δεν μπορει να κανει τιποτε μεχρι τοτε,εκτος αν υπογραψει ατομικες συμβασεις με την συμφωνια των εργαζομενων αλλα δεν μου ειπαν μεχρι που μπορει να κοψει?μαλλον εννοουν ΕΓΣΕΕ συν τα 4 επιδοματα?

Αν καποιος μπορει να βοηθησει γιατι την Δευτερα θα μας μαζεψει για να πεσει η μαχαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργαζομαι σε συνεργειο αυτ/των και στην επιθεωρηση που ρωτησα μου ειπαν οτι η κλαδικη (μεταλλου)ληγει 31/12/2012 συν 3 μηνες μετενεργεια και ως εκ τουτου ο εργοδοτης δεν μπορει να κανει τιποτε μεχρι τοτε,εκτος αν υπογραψει ατομικες συμβασεις με την συμφωνια των εργαζομενων αλλα δεν μου ειπαν μεχρι που μπορει να κοψει?μαλλον εννοουν ΕΓΣΕΕ συν τα 4 επιδοματα?

Αν καποιος μπορει να βοηθησει γιατι την Δευτερα θα μας μαζεψει για να πεσει η μαχαιρια.

Εγω λεω οτι ,αφου η συμβαση σου ειναι ακομη σε ισχυ ( ληγει 31/3/2013) , τον μονο που μπορει να σου κοψη με την συναινεση σου,οχι μονομερως ειναι,ΑΝ παιρνεις πανω του βασικου αυτης της συμβασης ,να σε παη στο βασικο της. π.χ βασικος συμβασης με ολα τα επιδοματα σου ειναι 1000 ευρω εσυ ομως εως τωρα παιρνεις 1200 μπορει με ατομικη οικιοθελη συμφωνια,ή...και με ακουσια ...αν σε απειλησει με απολυση, να αναγκαστης να συμφωνησης οχι ομως κατω του 1000ρικου. εχει κανεις καποια αλλη γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατέθεσα σήμερα το πρωί τροποποιητικό πίνακα σε επιθεώρηση της θεσσαλονίκης με μείωση 22% σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ. Από την "ζαλάδα" των ημερών σε σχέση με τα εργατικά και από το γρήγορα γρήγορα του πελάτη, ενώ έχουν γίνει τροποποιητικές συμβάσεις εργασίας για τους εργάτες με τα σωστά ποσά ημερομήσθιου, στον πίνακα καταλάθος γράφτηκαν τα ποσά με μια μικρή διαφορά 0,50 λεπτά προς τα κάτω... και το διαπίστωσα γυρνόντας στο γραφείο!!!

εν το μεταξύ, δεν ξέρω αν έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο, αλλά ο επιθεωρητής έκοψε και ένα φύλλο ελέγχου που ζητάει την έναρξη της επιχείρησης, για να δει ότι όντως είναι αυτό το επάγγελμα, λέει, και τις τροποποιητικές συμβάσεις που υπογράφτηκαν.

Την Δευτέρα που θα πάω αυτά που ζήτησε, να του πω και για το λάθος ποσό που περάστηκε στον πίνακα? θα το δει βέβαια και μόνος του αλλά λέτε να κόψει πρόστιμο???

συγνώμη που το ξαναδημοσιεύω, αλλά κανένας σας δεν έχει άποψη? μια γνώμη μόνο θα ήθελα...από κάποιον πιο έμπειρο πως να το χειριστώ... :( ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη που το ξαναδημοσιεύω, αλλά κανένας σας δεν έχει άποψη? μια γνώμη μόνο θα ήθελα...από κάποιον πιο έμπειρο πως να το χειριστώ... :( ευχαριστώ.

Θα πας έναν τροποποιητικό πίνακα. Δεν θα έχεις πρόβλημα αφού ακόμη δεν έχεις βγάλει μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πας έναν τροποποιητικό πίνακα. Δεν θα έχεις πρόβλημα αφού ακόμη δεν έχεις βγάλει μισθοδοσία.

ευχαριστώ για την απάντηση...η αλήθεια είναι πως μ'εφαγε το άγχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Απορία...........

όσοι είναι σε προγράμματα επιδότησης εισφορών ως το ύψος της ΕΓΣΣΕ τι θα τους αναγνωρίσει ο ΟΑΕΔ επιδότηση για τον φεβρουάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στη ΣΣΕ ξύλου λάθος (ειναι αορίστου)

Νέοι πίνακες με την ισχύ των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας απο το www.ergasiaka-manamar.blogspot.com

εδώ: https://docs.google....MbUVHQWNlTzk0QQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι αυτό, δεν γράφει ημερομηνίες λήξης. Το είδα κι εγώ, το ανέβασε και κάποιος συνάδελφος πριν.

link για πινακες ΣΣΕ με έναρξη και λήξη: http://ergasiaka-man...og-post_19.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψάχνοντας στο site του Υπουργείου Εργασίας για να δω τις υπογραφείσες επιχειρησιακές ΣΣΕ είδα μία που προβλέπει ΑΥΞΗΣΕΙΣ 2% !!!

Μπράβο στον εργοδότη που δεν βρήκε αφορμή στην κρίση για να ξεζουμίσει τους εργαζόμενους.

Μπράβο!

http://www.ypakp.gr/uploads/docs/5074.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψάχνοντας στο site του Υπουργείου Εργασίας για να δω τις υπογραφείσες επιχειρησιακές ΣΣΕ είδα μία που προβλέπει ΑΥΞΗΣΕΙΣ 2% !!!

Μπράβο στον εργοδότη που δεν βρήκε αφορμή στην κρίση για να ξεζουμίσει τους εργαζόμενους.

Μπράβο!

http://www.ypakp.gr/...s/docs/5074.pdf

Είναι γιαπωνέζος ο δ/ντής και δεν κατάλαβε τι έγραφε ο Κουτρουμάνης στο νόμο. Εδώ δεν καταλάβαμε εμείς που μιλάμε ελληνικά.,

Ασε που είναι θυγατρική της Ιαπωνικής και εκεί στην Ιαπωνία δεν έχουν πρόβλημα με την κρίση γιατί ........ έχουν χαμηλό χρέος. :)

Δεν ξέρω μήπως η επιχείρηση είναι μέλος του ΣΕΒ γιατί είπε ο Δασκαλόπουλος ότι τα μέλη τους δεν θα κάνουν μειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα τεκμαρτά ,π.χ κομμωτες...μειώνονται απο 14/05 και πόσο? βασει εγσεε?

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_11_2012.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα τεκμαρτά ,π.χ κομμωτες...μειώνονται απο 14/05 και πόσο? βασει εγσεε?

στην εγγ. 11 του ΙΚΑ μεταξύ άλλων γράφει :

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει :

Για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

κατώτερο ημερομίσθιο της ΕΓΣΣΕ 26,18 €

κατώτατος μισθός ΕΓΣΣΕ 586,08 €

Τεκμαρτό κομμωτών 34,69€

Αν υποθέσουμε πως κάποιος κομμωτής αμοίβεται με σταθερές μηνιαίες αποδοχές 600,00 € > 586,08 € της ΕΓΣΣΕ και με δεδομένο οτι άλλη σύμβαση για κομμωτές δεν υπάρχει, θεωρώ πως μια χαρά μειώνεται και το τεκμαρτό του ΙΚΑ στην πράξη !

( Είναι καθαρά δική μου άποψη , να μην θεωρηθεί δεδομένο απ΄τους συναδέλφους . Ας περιμένουμε ερμηνευτικές !! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα να κάνω μια ερώτηση μήπως έχω χάσει επεισόδια η σύμβαση των λογιστών έχει λήξη από το 2009 γιατί όλοι οι πινάκες την έχουν μέχρι και τον 5/2012 αφού η ερμηνευτική έλεγε για ένα εξάμηνο πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

καλημέρα να κάνω μια ερώτηση μήπως έχω χάσει επεισόδια η σύμβαση των λογιστών έχει λήξη από το 2009 γιατί όλοι οι πινάκες την έχουν μέχρι και τον 5/2012 αφού η ερμηνευτική έλεγε για ένα εξάμηνο πίσω

Αριθ. πρωτ.: 4601/304/12.3.2012

Ρύθμιση θεμάτων για την εφαρμογή της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν.4046/2012

ΆΡΘΟ 2

...

Μετά την ισχύ του ν. 4046/2012, για τις σ.σ.ε. που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και το διάστημα από 14.2.2012 μέχρι 14.5.2012, αποτελεί για αυτές το β' τρίμηνο επί του 6μηνου της παράτασης ισχύος τους, συνεχίζουν να ισχύουν μέχρι 14.5.2012.

Αν όμως αποτελεί το α' τρίμηνο του 6μηνου που διατρέχεται και δεδομένου ότι η θέσπιση 3μηνης διάρκειας παράτασης υφίσταται από 14.2.2012, τότε αυτή η σ.σ.ε από 14.5.2012 δεν ισχύει, και άρα μετά το πέρας του τριμήνου αυτού εφαρμόζεται και για αυτές τις σ.σ.ε. η παρ. 4 του αρ. 2 της 6/28.2.2012 ΠΥΣ, εκτός κι αν εν τω μεταξύ συναφθεί νέα σ.σ.ε.

...

Καλημέρα καλή δύναμη

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η σύμβαση των λογιστών έληξε το 2009 οπότε έχουν περάσει πολλά χρονιά από τότε , μονό το δεν την λέει σωστά ότι έχει λήξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η σύμβαση των λογιστών έληξε το 2009 οπότε έχουν περάσει πολλά χρονιά από τότε , μονό το δεν την λέει σωστά ότι έχει λήξη

Η συμβαση των λογιστων εχει τελειωσει και οι οροι της εχουν γινει οροι των ατομικων συμβασεων των λογιστων.Για οποιαδηποτε μεταβολη απαιτειται αποδοχη και απο τον εργαζομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Η συμβαση των λογιστων εχει τελειωσει και οι οροι της εχουν γινει οροι των ατομικων συμβασεων των λογιστων.Για οποιαδηποτε μεταβολη απαιτειται αποδοχη και απο τον εργαζομενο.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό που περιγράφετε θα συμβεί μετά την 14/05/12

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...