Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

να σας αναφέρω ένα απίστευτο που είπαν σήμερα από το Υπουργείο Εργασίας....

Για όσες συμβάσεις έχουν λήξει και έχει περάσει και το 6μηνο, δεν επιτρέπεται να γίνει κατάργηση επιδομάτων, ούτε σήμερα, ούτε στις 14/5/2012!!!

Είναι νέα ερμηνεία, λένε, διότι έχουν ήδη μετατραπεί σε ατομικές και δεν γίνεται να αναβιώσουν οι παλιές!!!

προφορικα ας λένε οτι θελουν...

γραπτά τι δίνουν έχει σημασία

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

αλησπέρα σε όλους

οι συμβάσεις που εχω ειναι της παροχής Υπηρεσιών- Εμπορικών επιχειρήσεων - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΕΙ-ΤΕΙ & λογιστών την ομοιοεπαγγελματική για 1 εταιρεία

η πλειοψηφία των συμβάσεων έχει λήξει και έχει περασει κ ο χρόνος της μετενέργειας εκτος αυτής των εμπορικών επιχειρήσεων. η παροχής απο οσο γνωρίζω δεν ειναι καν υποχρεωτική

διάβασα και την ερμηνευτική σήμερα και αυτο που κατάλαβα για όσες έχουν λήξει είναι οτι μέχρι 14.05.2012 δινει το περιθώριο να υπογραφτεί νέα ΣΣΕ και οχι οτι ισχυουν ακόμα μισθολογικά. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΥΤΟ....ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

και εγω αυτο καταλαβαινω αλλα το βρισκω και παραλογο ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ .Για ποιο λογο να δοθει τριμηνη παραταση ?Αν υπογραψουν στις 17-5 δεν θα υσχιει η νεα σσε?

αυτο τι σημαίνει ουσιαστικά οτι μπορεί ο εργοδότης μονομερώς να προβει σε μειώσεις που δεν θα μπορούν να είναι κατω απο τα όρια της ΕΓΣΣΕ;ΕΓΩ ΕΔΩ ΕΡΜΗΝΕΥΩ,...ΟΤΙ ΑΦΟΥ(ΕΑΝ) ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΤΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΕΩΣ 13/5, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΗ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ,ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ , ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ.

η είναι φρόνιμο να περιμένει εως τις 14.05.2012 και απο εκει πέρα να προχωρήσει καλύτερα σε ατομικές η επιχειρησιακή.ΧΜ...

επίσης το κείμενο της ΣΣΕ των λογιστών το επίδομα λογιστικής μηχανής το ορίζει ως ανθυγιεινό, αυτο σημαίνει οτι δεν καταργείται;ΕΤΣΙ ..ΦΑΙΝΕΤΑΙ

δυστυχώς με την ερμηνευτική δεν κατάφερα να βγάλω άκρη ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ..,ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να σας αναφέρω ένα απίστευτο που είπαν σήμερα από το Υπουργείο Εργασίας....

Για όσες συμβάσεις έχουν λήξει και έχει περάσει και το 6μηνο, δεν επιτρέπεται να γίνει κατάργηση επιδομάτων, ούτε σήμερα, ούτε στις 14/5/2012!!!

Είναι νέα ερμηνεία, λένε, διότι έχουν ήδη μετατραπεί σε ατομικές και δεν γίνεται να αναβιώσουν οι παλιές!!!

Αυτό κατάλαβα και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτη η κατασταση με τις ΣΣΕ ειναι σωστη? Για μενα σε καποιες συλλογικες συμβασεις εχω την εντυπωση οτι ειναι λαθος. Π.Χ Φαρμακευτικες επιχειρησεις. εναρξη εχουμε 1/1/09 και λεει ληξη 14/2/2013 και με την μετενεργεια 14/5/2013. Με βαση την ερμηνευτικη (αλλα και με το νομο προηγουμενως ) αρθρο 2 παραγραφος 3. λεει συλλογικες.......που βρισκονται σε ισχυ για χρονικο διαστημα μικροτερο των 24 μηνων την 14/2/2012 ληγουν το αργοτερο εντος 3 ετων απο την ημερομηνια εναρξης τους,,,,,,,,,Εδω καταλαμβαινω οτι το ερμηνευουν και δινουν αυτες τις ημερομηνιες με βαση αρθρο 2 παραγ 2.οτι συλλογικες συμβασεις που βρισονται σε ισχυ ήδη 24 μηνες ή και περισσοτερο μεχρι την 14/2/2012 ληγουν 14/2/2013 !! Αυτη η συλλογικη συμβαση μεχρι 14/2/12 εκλεισε 3 ετη 1 και 1/2 μηνες.Αν παμε 14/2/2013 θα κλεισει 4 ετη και.Αν ειχε κλεισει μεχρι σημερα 23,20 , 18 μηνες καποια συμβαση γιατι να ληγουν στην τριετια αυτες?Παραλογο δεν το βλεπετε αυτο? Εγω παντως θα ερμηνευα ολες οι σσε ληγουν στα 3 χρονια απο την ημερομηνια εναρξης. συν η μετενεργεια. Ελπιζω να απεδωσα τον προβληματισμο μου ωστε να κατανοησετε τι εννοω

Τελικα διορθωθηκε απο πινακα τροποιημενο που κατεβασε ο gus.Αυτος ο πινακας ο λανθασμενος εχει δημοσιευθει και σε εφημεριδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ; ΑΥΤΟΣ THS ΕΨΙΛΟΝ ή Ο ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΠΕΡΩΤΗΣΗ

αυτος που ειναι στην ενοτητα πινακες με ημερομηνια εναρξης-ληξης .......Και οι δυο απο την epsilon ειναι .Αυτος που αναρτηθηκε σημερα απλως τροποιηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

Σούλη, μάλλον θες κούρεμα κι εσύ... !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι απαντήσεις που δίνω στις επιχειρήσεις και στους εργαζομένους που έρχονται στο γραφείο είναι οι εξής:

1η περίπτωση

Αν .......

2η περίπτωση

Αν ...........

3η περίπτωση

Αν ......

4η περίπτωση

Εφόσον .......

5η περίπτωση

Για όσους αμείβονται .....

ΡΕ ..... ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ένα νόμο της προκοπής μας έχετε τρελάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό είναι το ενημερωτικό σημείωμα επί της διευκρινιστικής εγκυκλίου για την ΠΥΣ 6/2012 που εκδόθηκε από τον πανελλήνιο σύλλογο ιδιωτικών παιδικών σταθμών.

ενημερωτικό σημείωμα για ΠΥΣ 6_2012.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό είναι το ενημερωτικό σημείωμα επί της διευκρινιστικής εγκυκλίου για την ΠΥΣ 6/2012 που εκδόθηκε από τον πανελλήνιο σύλλογο ιδιωτικών παιδικών σταθμών.

Φωτισε και εμας αλλα περισσοτερο φωτισε τα μελη του συλλογου. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΝΕΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Η ερμηνευτικη λεει οτι ισχυει ατομικη συμφωνια.

Ο εργοδότης μου λεει να της δώσουμε οτι λεει ο νόμος.

1)Ποια ΣΣΕ βάζω (των φαρμακουπαλλήλων η μεχρι το 22-% της ΕΓΣΕΕ η των φαρμακουπαλλήλων μειον 22%)?Η οτι θελω μεχρι τα ορια ποιάς?

2) Βάζω γάμου η δεν βάζω γάμου.?

η κοπελλα δεν εχει σπουδών ούτε προυπηρεσία.

doctor help μια νέα κοπέλα να βρει δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντήσεις-ερωτηματικά σύμφωνα με την νέα ερμηνεία απ.πρ.4601/12-3-12.

Ειναι σωστές?

1.Οσοι αμόιβονται με την ΓΕΣΣΕ ,ο εργοδότης μπορεί απο μόνος του να κάνει τις περικοπές έως 22% και 32% ,απο 14-2-12.

2.Τα κατώτατα νόμιμα όρια μισθών και ημερ.για τους νέους κάτω των 25 ετών ανεξάρτητα απο κλάδο και ειδικότητα ,παλιούς εργαζ.η νέους

πάνε με την νέα ΕΓΣΣΕ,δηλαδή η είναι λογιστής με πτυχίο κλπ ,η είναι απλός υπάλληλος χωρίς πτυχίο απο 14-2-12.

3.Αρθο 2 παρ.1,2,3 κατανοητές, παρ 4 οι κανονιστικοί οροι της σσ που θα λήξει η καταγγελθεί θα ισχύουν για 3μηνο απο λήξη για τους ηδη εργαζ.

ενω για νεοπροσλ.ισχύει μόνο αν εργοδότης και εργαζόμενος ανήκουν σε συνδικαλιστικές οργανώσεις.Αν περάσει το τρίμηνο και δεν υπάρξει νέα

υπογραφή ,τότε όλοι νέοι παλιοί χωρίς την συγκαταθεσή τους με την ΓΣΣΕΕ ανεξαρτήτητως κλάδου και ειδικότητας,με νέες ατομικές σσε? η θα ισχύουν οι όροι της υπάρχουσας σσε με τα επιδ.προυπηρεσίας παιδιών,επικύνδ.πτυχείου?.Αν ηδη την 14-2-12 εχει λήξει η σσ

τότε πάει ενα τρίμηνο ακόμη ,δηλ εως 14-5-12 ,μετα αν δεν υπογραφει νέα ,ισχύουν τα παραπάνω.

4.Για ηδη σσε που έχουν λήξει η καταγγελθεί την 14-2-12 και εχει περάσει και το 6μηνο τότε πάνε έως 14-5-12,μετα οτι παραπάνω,

ισχύουν οι σσε με τα τέσσερα επιδόματα η η ΓΣΣΕΕ?

5.Οι ατομικές σσε ,μπορεί να υπογραφούν νόμιμα ,για όλους τους εργαζόμενους ?ξεχωριστά χωρίς σωματεία ,ενώσεις και με διαφορετικές μειώσεις? ,αν έχει λήξει η σσε η και όταν είναι σε ισχύ οι σσε και πάνε έως τα όρια της εγσσε,χωρίς τα επιδόματα πτυχίου και παιδιών?

Αυτά τα λίγα κατάλαβα ,οπως απαγορεύονται οι αυξήσεις στους μισθούς και στις ωριμάνσεις έως να φτάσει η ανεργία κάτω απο το 10%,δηλαδή μετα απο 300χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΝΕΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΑΥΡΙΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Η ερμηνευτικη λεει οτι ισχυει ατομικη συμφωνια.

Ο εργοδότης μου λεει να της δώσουμε οτι λεει ο νόμος.

1)Ποια ΣΣΕ βάζω (των φαρμακουπαλλήλων η μεχρι το 22-% της ΕΓΣΕΕ η των φαρμακουπαλλήλων μειον 22%)?Η οτι θελω μεχρι τα ορια ποιάς?

2) Βάζω γάμου η δεν βάζω γάμου.?

η κοπελλα δεν εχει σπουδών ούτε προυπηρεσία.

doctor help μια νέα κοπέλα να βρει δουλεια

Με βαση αυτα που καταλαβαμε ως τωρα(μετα και την τελευταια διορθωση της epsilon) η ΣΣΕ εχει ληξει 14/2/2012 και με την μετενεργεια παμε 14/5/2012.Εγω καταλαμβαινω οτι το τριμηνο της μετενεργειας ισχυει για τους ηδη εργαζομενους.για τους νεοπροσλαμβανομενους μπορεις να πας με την ΕΓΣΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη mperdemenos

αυτος που ειναι στην ενοτητα πινακες με ημερομηνια εναρξης-ληξης .......Και οι δυο απο την epsilon ειναι .Αυτος που αναρτηθηκε σημερα απλως τροποιηθηκε.

πάντως ρε παιδιά, με τις αλλαγές και τις ερμηνευτικές κακώς ασχολούμαστε (και από ότι κατάλαβα κακώς ασχολείται και η Epsilon. αυτοί είναι ικανοί να βγάζουν κάθε μερά και μια ερμηνευτική οπότε κάθε μέρα θα βγαίνει καινούριος πίνακας. ξαφνικά μας είπαν ότι όσες λήξαν και πέρασε το 3μηνο, δεν θα ισχύουν, αλλά το 3μηνο θα παραμείνει για την ανανέωση τους! όποιος κατάλαβε κάτάλαβε. ΚΡΙΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντήσεις-ερωτηματικά σύμφωνα με την νέα ερμηνεία απ.πρ.4601/12-3-12.

Ειναι σωστές?

1.Οσοι αμόιβονται με την ΓΕΣΣΕ ,ο εργοδότης μπορεί απο μόνος του να κάνει τις περικοπές έως 22% και 32% ,απο 14-2-12.

2.Τα κατώτατα νόμιμα όρια μισθών και ημερ.για τους νέους κάτω των 25 ετών ανεξάρτητα απο κλάδο και ειδικότητα ,παλιούς εργαζ.η νέους

πάνε με την νέα ΕΓΣΣΕ,δηλαδή η είναι λογιστής με πτυχίο κλπ ,η είναι απλός υπάλληλος χωρίς πτυχίο απο 14-2-12.

3.Αρθο 2 παρ.1,2,3 κατανοητές, παρ 4 οι κανονιστικοί οροι της σσ που θα λήξει η καταγγελθεί θα ισχύουν για 3μηνο απο λήξη για τους ηδη εργαζ.

ενω για νεοπροσλ.ισχύει μόνο αν εργοδότης και εργαζόμενος ανήκουν σε συνδικαλιστικές οργανώσεις.Αν περάσει το τρίμηνο και δεν υπάρξει νέα

υπογραφή ,τότε όλοι νέοι παλιοί χωρίς την συγκαταθεσή τους με την ΓΣΣΕΕ ανεξαρτήτητως κλάδου και ειδικότητας,με νέες ατομικές σσε? η θα ισχύουν οι όροι της υπάρχουσας σσε με τα επιδ.προυπηρεσίας παιδιών,επικύνδ.πτυχείου?.Αν ηδη την 14-2-12 εχει λήξει η σσ

τότε πάει ενα τρίμηνο ακόμη ,δηλ εως 14-5-12 ,μετα αν δεν υπογραφει νέα ,ισχύουν τα παραπάνω.

4.Για ηδη σσε που έχουν λήξει η καταγγελθεί την 14-2-12 και εχει περάσει και το 6μηνο τότε πάνε έως 14-5-12,μετα οτι παραπάνω,

ισχύουν οι σσε με τα τέσσερα επιδόματα η η ΓΣΣΕΕ?

5.Οι ατομικές σσε ,μπορεί να υπογραφούν νόμιμα ,για όλους τους εργαζόμενους ?ξεχωριστά χωρίς σωματεία ,ενώσεις και με διαφορετικές μειώσεις? ,αν έχει λήξει η σσε η και όταν είναι σε ισχύ οι σσε και πάνε έως τα όρια της εγσσε,χωρίς τα επιδόματα πτυχίου και παιδιών?

Αυτά τα λίγα κατάλαβα ,οπως απαγορεύονται οι αυξήσεις στους μισθούς και στις ωριμάνσεις έως να φτάσει η ανεργία κάτω απο το 10%,δηλαδή μετα απο 300χρόνια.

ισχύουν αυτά 'αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πάρουμε ένα παράδειγμα πραγματικό

  • Άρα λήξη σύμβασης 01-01-2010.
  • Την 14-02-2012 έχει λήξει και έχει παρέλθει και το δίμηνο παράτασης ισχύος και το 6μηνο του ν.1876.
  • Παίρνει παράταση ισχύος έως 14-05-2012.

Τι σημαίνει ότι

Τί δεν κατάλλλλλαβες ρε φιλλλαράκι? Ηλίου φαεινότερα όλλλλα! Χαρτζιλλλλίκι!!!!! Πόσα χρόνια δούλεψες? 20? Α, όχι, μόνο εννέα σου αναγνωρίζουμε, άν θέλουμε... και θα πληρωθείς, άν πληρωθείς 7 μήνες μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά αλήθεια, άν είστε μισθωτοί και σας ενδιαφέρει να το ακούσετε, στη Θεσσαλονίκη, αυτό γίνεται. Εδώ και δύο χρόνια δέ, έχουν ξεφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ.... ΔΥΣΤΥΧΩΣ... Ακόμα και στο <<λογιστή>> τους το κάνουν, που ξέρει ...να πάρει και να σηκώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Σήμερα εδέησα να μπώ στο forum, και δεν πίστευα σε αυτό που διάβασα. :(

Περαστικά και να προσέχεις. όλοι μας να προσέχουμε, γιατί δεν μας βλέπω καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα εργατικά δεν είναι το φόρτε μου, και τώρα μάλιστα χειρότερα. Αλλά δεν μπορώ να μην εκνευρίζομαι, με όλα αυτά που λένε κάθε πρωί οι φωστήρες στα πρωινάδικα, και να έχω τον κάθε επιχειρηματία να μου σπάει τα νεύρα επαναλαμβάνοντας αυτά που άκουσε, και να ζητάει εδώ και τώρα λύση.

Και από την άλλη να διαβάζω εδώ, ότι εμείς θα πρέπει να υπερασπίσουμε τα δικαιώματα των εργαζομένων. Ξέχασα είμαστε και ωμοί εργοδότες που πίνουμε το αίμα των βοηθών που απασχολούμε στα γραφεία μας.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πληρώνομαι (η μάλλον εννοείται ότι πληρώνομαι) από τον πελάτη μου για να κάνω πράξη τις επιθυμίες του, πάντοτε σύμφωνα με αυτό που προβλέπει η νομοθεσία. Δεν είμαι αυτή που αποφασίζει. Και βαρέθηκα όλα αυτά τα χρόνια να ακούω συνέχεια τις γνωστές μαλακίες, ότι ο λογιστής μου τα έφτιαξε κ.ο.κ. Εκτός από την Επιθεώρηση Εργασίας, υπάρχουν και συνδικαλιστικά όργανα. Αλλά 25 χρόνια τώρα που είμαι στο επάγγελμα, έχω δεί μετρημένους στα δάκτυλα να πηγαίνουν εκεί. Πιο πολύ ασχολούνται να βγάζουν ο ένας το μάτι του αλλουνού, για να είναι αρεστοί ατα αφεντικά, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

Στέφανε, και μένα με βλέπω για ρακί και γαμοπίλαφο... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα εδέησα να μπώ στο forum, και δεν πίστευα σε αυτό που διάβασα. :(

Περαστικά και να προσέχεις. όλοι μας να προσέχουμε, γιατί δεν μας βλέπω καλά...

Σε ευχαριστω Ειρηνη μου,νασαι παντα σιδερενια με την οικογενεια σου. προσεχω οσο μπορω.. αλλα...μην νομιζεις οτι τα πραγματα πλεον , μπορουν να γινουν οπως πριν...εξ αλλου εχω συνηθησει τα stends νομiζεις οτι ειναι το πρωτο...?πριν 3 χρονια εκανα το ιδιο ,πισω απο το γονατο και στα νεφρα,απλως τωρα χτυπησε..κεντρο... τελος παντων ..ποιος ειναι καλα αυτο τον καιρο?ολοι λοιπον πρεπει να προσεχουμε..ολοι παιδια και μην αγχωνεστενα σου εγω σκεφτομαι οτι και αν ακομη αυριο δεν εχω να φαω.. θα κανω π.χ μια ληστεια...!για να με <χωσουν μεσα> και να με ταϊζουν τζαμπα!!. οποτε... γιατι να σκοτιζομαι για τις μειωσεις ,τα χαρατσια,και τους φορους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω Ειρηνη μου,νασαι παντα σιδερενια με την οικογενεια σου. προσεχω οσο μπορω.. αλλα...μην νομιζεις οτι τα πραγματα πλεον , μπορουν να γινουν οπως πριν...εξ αλλου εχω συνηθησει τα stends νομiζεις οτι ειναι το πρωτο...?πριν 3 χρονια εκανα το ιδιο ,πισω απο το γονατο και στα νεφρα,απλως τωρα χτυπησε..κεντρο... τελος παντων ..ποιος ειναι καλα αυτο τον καιρο?ολοι λοιπον πρεπει να προσεχουμε..ολοι παιδια και μην αγχωνεστενα σου εγω σκεφτομαι οτι και αν ακομη αυριο δεν εχω να φαω.. θα κανω π.χ μια ληστεια...!για να με <χωσουν μεσα> και να με ταϊζουν τζαμπα!!. οποτε... γιατι να σκοτιζομαι για τις μειωσεις ,τα χαρατσια,και τους φορους?

Να σου πώ, και εγώ τελευταία τα ίδια περίπου σκέφτομαι. Παντρεύεται και η κόρη μου τον Ιούνη, άστα να πάνε... Θα το παλέψουμε ότι και να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είσαι δυτικά προάστια ΡΕΝΤΗ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΚΟΠΙΑΣΩ??αλλά και όποιος άλλος θέλει ... κερνάω!!!!.ΜΑΛΛΟΝ... ΔΕΝ ΣΕ ΑΓΓΙΞΑΝ ΕΣΕΝΑ ΟΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ....

Έτσι μήπως και ξεκουνηθούμε λίγο ...ΑΜΗΝ

+ 1000000000000000000000 ...

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με βαση αυτα που καταλαβαμε ως τωρα(μετα και την τελευταια διορθωση της epsilon) η ΣΣΕ εχει ληξει 14/2/2012 και με την μετενεργεια παμε 14/5/2012.Εγω καταλαμβαινω οτι το τριμηνο της μετενεργειας ισχυει για τους ηδη εργαζομενους.για τους νεοπροσλαμβανομενους μπορεις να πας με την ΕΓΣΕΕ.

ΕΓΣΕΕ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΣΕ Εμπορικων επιχ/σεων ληγει 14-5-2013,

α) οποτε για τους ηδη εργαζομενους δεν αλλαζει τιποτε μεχρι τοτε και απο κει και μετα, αν δεν υπογραφει νεα ΣΣΕ, εχουμε βασικο συν τα 4 επιδοματα ?

β) αν γινει π.χ. αυριο νεα προσληψη, θα γινει βαση της ΣΣΕ Εμπορικων επιχ/σεων ή βαση της ΕΓΣΣΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Φίλε συνάδερφε Fazexa καλημέρα. Εύχομαι πάντα το καλύτερο για την υγεία σου.

Φυσικά και να κοπιάσεις.

Κάπου κάπου, -δυστυχώς για μένα όχι συχνά- θυμάμαι τα εξής:

«

Ποτέ να μην εγκαταλείπεις τους πραγματικούς σου Φίλους ακόμη κι αν αυτό σου προκαλεί δυσκολίες. Εάν αυτοί σου προσφέρουν την αγάπη τους και τη συντροφιά τους έχεις ένα χρέος:

Να μην τους εγκαταλείψεις ποτέ.

Διότι:

Το να κάνεις ένα Φίλο είναι Ευλογία,

το να έχεις ένα Φίλο είναι Δώρο,

το να κρατήσεις ένα Φίλο είναι Αρετή,

το να είναι κάποιος Φίλος σου…

Είναι Τιμή…

»

Δεν θα το βάλω κάτω για κανένα φίλο και ας με αντιπροσωπεύει ο άνθρωπος με τα «ψιλά» στο σκίτσο. Τώρα αν θα ξεκουνηθούμε εμείς οι δύο ή και άλλοι δύο ή πέντε, δε λέει τίποτα . Πρέπει να γίνουμε πάρα πολλοί μήπως και αλλάξει κάτι, αλλά και σ’ αυτό είμαι απαισιόδοξος γιατί ...

«οι καναπέδες μας είναι γεμάτοι».

image.jpg

Καλή δύναμη και υγεία

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...