Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλυτερα να μην βγαζανε τιποτα!Καθε φορα που βγαζουν νομους ,ερμηνευτικες, τα κανουν ολα χειροτερα.Ετσι μου ερχεται να παω στην Σπερχειαδα και να βοσκαω γαλοπουλες!!!!Συναδελφοι παρακαλω βοηθηστε, ειμαστε 12 ατομα σε λογιστηριο εταιρειας και τα εχουμε χαμενα !Εχει καταλαβει κανεις σας τελικα αν η συμβαση των λογιστων που μεχρι χθες ειχε παρει παραταση για τις 15 Μαιου 2012 ,ΥΣΧΙΕΙ η ο εργοδοτης μπορει να κανει νεες ατομικες συμβασεις εργασιας με μειωση μισθων ,με την συναινεση μας σημερα και απο 15 μαιου απο μονος του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλυτερα να μην βγαζανε τιποτα!Καθε φορα που βγαζουν νομους ,ερμηνευτικες, τα κανουν ολα χειροτερα.Ετσι μου ερχεται να παω στην Σπερχειαδα και να βοσκαω γαλοπουλες!!!!Συναδελφοι παρακαλω βοηθηστε, ειμαστε 12 ατομα σε λογιστηριο εταιρειας και τα εχουμε χαμενα !Εχει καταλαβει κανεις σας τελικα αν η συμβαση των λογιστων που μεχρι χθες ειχε παρει παραταση για τις 15 Μαιου 2012 ,ΥΣΧΙΕΙ η ο εργοδοτης μπορει να κανει νεες ατομικες συμβασεις εργασιας με μειωση μισθων ,με την συναινεση μας σημερα και απο 15 μαιου απο μονος του?

12 λογιστές και κανένας δεν βγάζει άκρη? :rolleyes:

Τώρα δεν κάνει τίποτα ο εργοδότης.

Από 14/05 μπορεί να κόψει διάφορα επιδόματα μονομερώς.

Ή διμερώς να σας κατεβάσει όσο θέλει με μόνο πλαφόν την νέα ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενα αρχειο με τις συμβασεις που εχουν ληξει , ποτε κατεστησαν υποχρεωτικες κλπ κλπ

(εαν δεν κανω λαθος ειναι απο την epsilon )

Τωρα τσεκαρω μερικες συμβασεις προκειμενου να δω εαν ειναι σωστο .

Ας ελεγξει οποιος μπορει ωστε να αποτελεσει ενα μπουσουλα....

https://docs.google....VUdw/edit?pli=1

Αν δε κάνω λάθος έχει ανέβει και στο κόμβο στα downloads ......

Δεν άνοιξα ούτε το ένα ούτε το άλλο ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Πετρο ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν ειναι ολοι λογιστες.Οι πιο πολλοι ειναι βοηθοι :)

Απλα εχουμε κατι ορκωτους εδω για φορολογικο ελεγχο :angry: και ειμαστε με τερμα τα γκαζια.Τι να πρωτοπρολαβουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους

οι συμβάσεις που εχω ειναι της παροχής Υπηρεσιών- Εμπορικών επιχειρήσεων - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΕΙ-ΤΕΙ & λογιστών την ομοιοεπαγγελματική για 1 εταιρεία

η πλειοψηφία των συμβάσεων έχει λήξει και έχει περασει κ ο χρόνος της μετενέργειας εκτος αυτής των εμπορικών επιχειρήσεων. η παροχής απο οσο γνωρίζω δεν ειναι καν υποχρεωτική

διάβασα και την ερμηνευτική σήμερα και αυτο που κατάλαβα για όσες έχουν λήξει είναι οτι μέχρι 14.05.2012 δινει το περιθώριο να υπογραφτεί νέα ΣΣΕ και οχι οτι ισχυουν ακόμα μισθολογικά.

αυτο τι σημαίνει ουσιαστικά οτι μπορεί ο εργοδότης μονομερώς να προβει σε μειώσεις που δεν θα μπορούν να είναι κατω απο τα όρια της ΕΓΣΣΕ;

η είναι φρόνιμο να περιμένει εως τις 14.05.2012 και απο εκει πέρα να προχωρήσει καλύτερα σε ατομικές η επιχειρησιακή.

επίσης το κείμενο της ΣΣΕ των λογιστών το επίδομα λογιστικής μηχανής το ορίζει ως ανθυγιεινό, αυτο σημαίνει οτι δεν καταργείται;

δυστυχώς με την ερμηνευτική δεν κατάφερα να βγάλω άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργοδότης που δεν είναι μέλος σε συνδικαλιστικό φορέα ούτε οι εργαζόμενοι, εμπορική επιχείρηση.

Αν κατάλαβα καλά:

Σύμφωνα με την ερμηνευτική 4106 παράγραφος 4Γ : οι όροι της συλλογικής σύμβασης εμπορικών επιχειρήσεων (πριν της 17/03/2011) ενσωματώθηκαν στις ατομικές συμβάσεις, άρα δεν μπορεί ο εργοδότης να αφαιρέσει μονομερώς τα επιδόματα που δεν προβλέπονται. Οποιαδήποτε μεταβολή μισθού θα πρέπει να γίνει με τροποποίηση των ατομικών συμβάσεων.

Το επίδομα ειδικών συνθηκών άνω 13 τόνων (οδηγοί στην σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων) είναι επίδομα επικίνδυνης εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργοδότης που δεν είναι μέλος σε συνδικαλιστικό φορέα ούτε οι εργαζόμενοι, εμπορική επιχείρηση.

Αν κατάλαβα καλά:

Σύμφωνα με την ερμηνευτική 4106 παράγραφος 4Γ : οι όροι της συλλογικής σύμβασης εμπορικών επιχειρήσεων (πριν της 17/03/2011) ενσωματώθηκαν στις ατομικές συμβάσεις, άρα δεν μπορεί ο εργοδότης να αφαιρέσει μονομερώς τα επιδόματα που δεν προβλέπονται. Οποιαδήποτε μεταβολή μισθού θα πρέπει να γίνει με τροποποίηση των ατομικών συμβάσεων.ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΟ, ΓΙΑ ΚΑΝΤΟ ΛΙΙΓΟ...ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΑΥΤΟ.

Το επίδομα ειδικών συνθηκών άνω 13 τόνων (οδηγοί στην σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων) είναι επίδομα επικίνδυνης εργασίας; ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ανήκει στα μέρη που υπογράφουν την συλλογική σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων.

Μωρε αυτο το ξερω τςι πιο κατω δυο σειρες θελω πιο απλα... απο εκει που λεει <....Συμφωνα με την ερμηνευτικη 4106....μπλα,μπλα....>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επίδομα ειδικών συνθηκών άνω 13 τόνων (οδηγοί στην σύμβαση εμπορικών επιχειρήσεων) είναι επίδομα επικίνδυνης εργασίας;

Πρέπει να εκδοθεί λίστα που να περιγράφει σαφώς ΠΟΙΑ επιδόματα στις κλαδικές και στις ομοιοεπαγγελματικές εμπίπτουν στην κατηγορία της επικίνδυνης εργασίας.

Π.χ. σε έναν μάγειρα, το ανθυγιεινό ΔΕΝ είναι επικίνδυνης εργασίας (δεν απειλείται η ζωή του όταν μαγειρεύει).

Το επίδομα ειδικών συνθηκών για τους οδηγούς, κατά τη γνώμη μου, ΔΕΝ εμπίπτει στις διατάξεις περί επιδόματος επικινδύνου εργασίας.

Από την ομοιοεπαγγελματική ΣΣΕ των οδηγών προβλέπονται δύο επιδόματα που -κατά τη γνώμη μου πάλι- εμπίπτουν στην κατηγορία που αναφέρει ο κ.Κουτρουμάνης:

α) επίδομα επικίνδυνης εργασίας (για οδηγούς που μεταφέρουν πολεμοφόδια, ραδιενεργά υλικά, διαλυτικά χρώματα, καυστική ποτάσα κ.λπ.),

β) επίδομα ειδικών μεταφορών (για οδηγούς που μεταφέρουν βαρέα οχήματα -μπουλντόζες, γερανούς, εκσκαφείς κ.λπ.).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βγει ΦΕΚ όπου θα γίνει και εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου (δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί και με την αντίστοιχη που έγινε για να βγει η λίστα με τα βαρέα και ανθυγιεινά). Π.χ. στο α επίδομα (επικίνδυνης εργασίας) είναι και οι οδηγοί που μεταφέρουν ζώντα ζώα, άμμο, σκυρόδεμα, χώμα κ.λπ.

Δεν είναι το πρόβατο τόσο επικίνδυνο όπως τα πυρομαχικά, ή το κατσίκι όπως η καυστική ποτάσα. Και όμως, όλες αυτές οι κατηγορίες είναι στο ίδιο επίδομα (επικίνδυνης εργασίας)!!!

Πάμε λοιπόν μέσα από τις χαζομάρες που έχουν ψηφιστεί κατά καιρούς στις κλαδικές να διαμορφώσουμε ένα λογικό πλαίσιο. Κατά τη γνώμη μου αδύνατον....

Σχετικά με την όλη ερμηνευτική εγκύκλιο, λυπάμαι που θα το πω, αλλά κάποιοι στο Υπουργείο ίσως να είναι ψυχανώμαλοι και να χαίρονται που εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενοι, εργοδότες και λογιστές είναι σε απόγνωση και δεν ξέρουν τι να εφαρμόσουν. Αν έβγαζε αντί για ερμηνευτική κάποιον χρησμό νομίζω ότι θα καταλαβαίναμε περισσότερα.

Οι τύποι είναι αλλού, δεν παλεύονται, δεν παίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους

οι συμβάσεις που εχω ειναι της παροχής Υπηρεσιών- Εμπορικών επιχειρήσεων - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΕΙ-ΤΕΙ & λογιστών την ομοιοεπαγγελματική για 1 εταιρεία

η πλειοψηφία των συμβάσεων έχει λήξει και έχει περασει κ ο χρόνος της μετενέργειας εκτος αυτής των εμπορικών επιχειρήσεων. η παροχής απο οσο γνωρίζω δεν ειναι καν υποχρεωτική

διάβασα και την ερμηνευτική σήμερα και αυτο που κατάλαβα για όσες έχουν λήξει είναι οτι μέχρι 14.05.2012 δινει το περιθώριο να υπογραφτεί νέα ΣΣΕ και οχι οτι ισχυουν ακόμα μισθολογικά. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ ,ΑΥΤΟ....ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

αυτο τι σημαίνει ουσιαστικά οτι μπορεί ο εργοδότης μονομερώς να προβει σε μειώσεις που δεν θα μπορούν να είναι κατω απο τα όρια της ΕΓΣΣΕ;ΕΓΩ ΕΔΩ ΕΡΜΗΝΕΥΩ,...ΟΤΙ ΑΦΟΥ(ΕΑΝ) ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΤΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΕΩΣ 13/5, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΨΗ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ,ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ , ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ.

η είναι φρόνιμο να περιμένει εως τις 14.05.2012 και απο εκει πέρα να προχωρήσει καλύτερα σε ατομικές η επιχειρησιακή.ΧΜ...

επίσης το κείμενο της ΣΣΕ των λογιστών το επίδομα λογιστικής μηχανής το ορίζει ως ανθυγιεινό, αυτο σημαίνει οτι δεν καταργείται; ΕΤΣΙ ..ΦΑΙΝΕΤΑΙ

δυστυχώς με την ερμηνευτική δεν κατάφερα να βγάλω άκρη ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ..,ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρουμε ποιος το έχει δημιουργήσει???

O κ. Βασίλης Πρασσάς, σύμβουλος εργασιακών θεμάτων και προϊστάμενος μισθοδοσίας της Epsilon Net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Βαζέχα πως απαντάς έτσι;

Πατάμε κάτω δεξιά το "απάντηση με παράθεση".

Πως θα απαντήσω εγώ σε σένα παιχταρά μου τώρα;

Ε;;; :lol:

Υ.Γ. Δεν πάμε για καμιά ρετσίνα λέω γω με τους μαλάκες που μπλέξαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΟ Κ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ Β. ΛΟΓΙΣΤΩΝ... εσεις τι θα κανετε με τους μισθούς του προσωπικού σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Βαζέχα πως απαντάς έτσι;

Πατάμε κάτω δεξιά το "απάντηση με παράθεση".

Πως θα απαντήσω εγώ σε σένα παιχταρά μου τώρα;

Ε;;; :lol:

Υ.Γ. Δεν πάμε για καμιά ρετσίνα λέω γω με τους μαλάκες που μπλέξαμε...

Ναι βρε Δημητρη.. ετσι το κανω συνηθως :) ,αλλα τωρα ξερεις..ηθελα να χτυπησω το <κακο> στην..ριζα του,για αυτο και το παρεθεσα τοιουτοτροπως ..εσυ ομως απαντησε μου οπως σε βολευει αυτο μας μαρανε τωρα...

αχ τι ρετσινα μου λες εσυ τωρα...περασμενα μεγαλεια...απο 1/2 κιλο ανα ημερα, κατεληξα αναγκαστικα,να πινω μονο 1 -2...ποτηρακια!!μαζι με 8 χαπια ! σαν τις <παρθενες> καταντησα ρε φιλε ..και μη...χειροτερα να λες. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από επίσκεψη στο Υπουργείο Εργασίας στο τμήμα ΣΣΕ η απάντηση είναι ότι οι ΣΣΕ που έχουν λήξει και έχει παρέλθει και το 6μηνο της παράτασης μετατρέπονται αυτομάτως σε ατομικές συμβάσεις. Επομένως με την σύμφωνη γνώμη εργοδότη και εργαζόμενου η ΣΣΕ μπορεί να διαμορφώνεται ελευθέρα με κατώτερο όριο την ΕΓΣΣΕ.

Μετά τις 14/05/2012 μπορεί ο εργοδότη να προβεί, μονομερώς, σε μείωση μισθού ΣΣΕ και 4 επιδόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ

Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ .ΜΠΟΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΜΙΣΘΟΥΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ?

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?? ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ ΤΟ ΕΧΟΥΝ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

:P :P :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O κ. Βασίλης Πρασσάς, σύμβουλος εργασιακών θεμάτων και προϊστάμενος μισθοδοσίας της Epsilon Net.

Αυτη η κατασταση με τις ΣΣΕ ειναι σωστη? Για μενα σε καποιες συλλογικες συμβασεις εχω την εντυπωση οτι ειναι λαθος. Π.Χ Φαρμακευτικες επιχειρησεις. εναρξη εχουμε 1/1/09 και λεει ληξη 14/2/2013 και με την μετενεργεια 14/5/2013. Με βαση την ερμηνευτικη (αλλα και με το νομο προηγουμενως ) αρθρο 2 παραγραφος 3. λεει συλλογικες.......που βρισκονται σε ισχυ για χρονικο διαστημα μικροτερο των 24 μηνων την 14/2/2012 ληγουν το αργοτερο εντος 3 ετων απο την ημερομηνια εναρξης τους,,,,,,,,,Εδω καταλαμβαινω οτι το ερμηνευουν και δινουν αυτες τις ημερομηνιες με βαση αρθρο 2 παραγ 2.οτι συλλογικες συμβασεις που βρισονται σε ισχυ ήδη 24 μηνες ή και περισσοτερο μεχρι την 14/2/2012 ληγουν 14/2/2013 !! Αυτη η συλλογικη συμβαση μεχρι 14/2/12 εκλεισε 3 ετη 1 και 1/2 μηνες.Αν παμε 14/2/2013 θα κλεισει 4 ετη και.Αν ειχε κλεισει μεχρι σημερα 23,20 , 18 μηνες καποια συμβαση γιατι να ληγουν στην τριετια αυτες?Παραλογο δεν το βλεπετε αυτο? Εγω παντως θα ερμηνευα ολες οι σσε ληγουν στα 3 χρονια απο την ημερομηνια εναρξης. συν η μετενεργεια. Ελπιζω να απεδωσα τον προβληματισμο μου ωστε να κατανοησετε τι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

Κοίτα να δείς Θανάση......

Φυσικά την έχουμε σκεφτεί, απλά ρωτάμε να μαθαίνουμε και να ξέρουμε τι να απαντάμε στους πελάτες μας.

Εμείς βασικά είμαστε με τους εργαζόμενους αλλά έτσι που έχει μειωθεί ο τζίρος και πλήττονται οι πελάτες και μας ζητάνε να κατεβάσουμε τις τιμές, είμαστε σε δύσκολη θέση και πρέπει να περιορίσουμε τα έξοδα αλλιώς θα κλείσουμε τα γραφεία μας.

Γι' αυτό, για να μην κλείσουμε τα γραφεία και βρεθεί ο κόσμος στην ανεργία σκεφτόμαστε να κάνουμε καλύτερα μια μείωση αλλά μόνο όσο επιτρέπει ο νόμος.

Κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε Βαζέχα πως απαντάς έτσι;

Υ.Γ. Δεν πάμε για καμιά ρετσίνα λέω γω με τους μαλάκες που μπλέξαμε...

Αν είσαι δυτικά προάστια αλλά και όποιος άλλος θέλει ... κερνάω.

Έτσι μήπως και ξεκουνηθούμε λίγο ...

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

+ 1000000000000000000000 ...

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοίτα να δείς Θανάση......

Φυσικά την έχουμε σκεφτεί, απλά ρωτάμε να μαθαίνουμε και να ξέρουμε τι να απαντάμε στους πελάτες μας.

Εμείς βασικά είμαστε με τους εργαζόμενους αλλά έτσι που έχει μειωθεί ο τζίρος και πλήττονται οι πελάτες και μας ζητάνε να κατεβάσουμε τις τιμές, είμαστε σε δύσκολη θέση και πρέπει να περιορίσουμε τα έξοδα αλλιώς θα κλείσουμε τα γραφεία μας.

Γι' αυτό, για να μην κλείσουμε τα γραφεία και βρεθεί ο κόσμος στην ανεργία σκεφτόμαστε να κάνουμε καλύτερα μια μείωση αλλά μόνο όσο επιτρέπει ο νόμος.

Κατάλαβες;

Καρδιτσιώτικα μου τα λες Γιάννη .. και δεν τα καταλαβαίνω.. μου τα επαναλαμβάνεις στην κρητική διάλεκτο? :)

ghdk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να σας αναφέρω ένα απίστευτο που είπαν σήμερα από το Υπουργείο Εργασίας....

Για όσες συμβάσεις έχουν λήξει και έχει περάσει και το 6μηνο, δεν επιτρέπεται να γίνει κατάργηση επιδομάτων, ούτε σήμερα, ούτε στις 14/5/2012!!!

Είναι νέα ερμηνεία, λένε, διότι έχουν ήδη μετατραπεί σε ατομικές και δεν γίνεται να αναβιώσουν οι παλιές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την περίπτωση να δώσετε στους εργαζομένους καμιά αύξηση.. την έχετε φανταστεί?

Τη σκέφτηκαν αυτή την περίπτωση για ένα σενάριο που δούλευαν μαζί ο George Loukas και ο James Cameron και την απέρριψαν ως εντελώς αντιρρεαλιστική ιδέα για ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Μετά βγήκε ο Spielberg και τους πρότεινε μια ταινία με χνουδωτούς εξωγήινους και όλοι μαζί είπαν να ξεχάσουν τέτοια τρελά σενάρια.

Υ.Γ: Και εγώ ψήνομαι για ρετσίνες να πιω για να ξεχάσω τον πόνο μου με τα Ε9 που δεν τα προλαβαίνω με τίποτα.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...