Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η ΣΣΕ ξενοδοχουπαλληλων ειναι τριετης και εχει ισχυ εως 31/12/2012 και με το τριμηνο της μετενεργειας εως 31/3/2012 αν η επιχειρηση που εργαζεσαι δεν συναψει επιχειρηματικη συμβαση ισχυει οπως εχει υπογραφει Υπαρχουν και αλλες συμβασεις αναλογα την περιοχη (π.χ νομου Χανιων,Ρεθυμνου,Ροδου κ.α) αυτα βεβαια ισχυουν στη θεωρια στην πραξη οι εργοδοτες θελουν να κανουν αλλα....

δες και εδω

http://www.omed.gr/e...n=data&myid=106

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ξέρω ότι είναι υποχρεωτική έως 31/12/2012 πιστεύω όμως ότι κάποια επιδόματα μπορούσαν να μην δοθούν, όπως εποχικότητας, στολής κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

05/03/2012

Δελτίο Τύπου - Προσφυγή της ΓΣΕΕ στο Συμβούλιο Επικρατείας

Η Γ.Σ.Ε.Ε. καταθέτει άμεσα προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας για την ακύρωση της Πράξης του Υπουργικού Συμβουλίου, με την οποία τέθηκαν σε ισχύ σειρά πρωτοφανών και βάναυσων αντεργατικών μέτρων που λαμβάνει η κυβέρνηση, σε εφαρμογή των δεσμεύσεων της νέας δανειακής σύμβασης.

Οι επιπτώσεις των μέτρων αποτυπώνονται στη βίαιη υποβάθμιση του επιπέδου ζωής των εργαζομένων, οι οποίοι, μετά την πρωτοφανή δραματική μείωση και αυτών ακόμη των κατώτατων ορίων μισθών και ημερομισθίων της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, οδηγούνται απροκάλυπτα στην ατομική διαπραγμάτευση με τον εργοδότη.

Πρόκειται για μέτρα που, μέσω της βίαιης επέμβασης στις συλλογικές συμβάσεις εργασίας, καταλύουν τη συλλογική αυτονομία και οδηγούν σε πλήρη κατάρρευση θεμελιώδη ατομικά και κοινωνικά δικαιώματα. Εκθεμελιώνουν κάθε έννοια προστασίας που παρέχει το Εργατικό Δίκαιο της χώρας, πλήττουν τη συνδικαλιστική ελευθερία και οδηγούν σε περαιτέρω μείωση εισοδημάτων αλλά και σε ύφεση την οικονομία.

Η ΓΣΕΕ είναι αποφασισμένη να αντιπαλέψει με κάθε τρόπο και κάθε μέσο σε εθνικούς και ευρωπαϊκούς θεσμούς, τις αυθαίρετες αντικοινωνικές και παράνομες παρεμβάσεις στο εργασιακό θεσμικό πλαίσιο.

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Ο εργατοπατερας-λαμογιο Παναγοπουλος ,πριν κατι μηνες που εκτοξευτηκε η <βολιδα>, με την ΕΓΣΣΕ ,βγηκε ωρυωμενος,στα παραθυρα και ελεγε ,ας τολμησουν αν θελουν , να πειραξουν την ΕΓΣΣΕ,και θα δειτε τι...θα γινη.Ακομη και αν...προσπαθησουν την αλλαξουν με πραξη νομοθετικου περιοχομενου,δεν μπορουν , ειναι παρανομο,διοτι θα ελθουν αντιμετωποι ευρωπαϊκο γραφειο εργασιας,επειδη η ΕΣΣΕ, εχει κατωχυρωθει πανευρωπαϊκα με νομο,και δεν..μπορουν να την αγγιξουν.και τοτε...καπου διαβασα, οτι φοβηθηκαν οι τροϊκανοι :P και ειπαν ,<μα εμεις δεν ειπαμε να μειωθη η ΕΓΣΣΕ,αλλο..ειπαμε εσεις τα λετε αυτα...> που ειναι τωρα η μαϊμου να απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εργατοπατερας-λαμογιο Παναγοπουλος ,πριν κατι μηνες που εκτοξευτηκε η <βολιδα>, με την ΕΓΣΣΕ ,βγηκε ωρυωμενος,στα παραθυρα και ελεγε ,ας τολμησουν αν θελουν , να πειραξουν την ΕΓΣΣΕ,και θα δειτε τι...θα γινη.Ακομη και αν...προσπαθησουν την αλλαξουν με πραξη νομοθετικου περιοχομενου,δεν μπορουν , ειναι παρανομο,διοτι θα ελθουν αντιμετωποι ευρωπαϊκο γραφειο εργασιας,επειδη η ΕΣΣΕ, εχει κατωχυρωθει πανευρωπαϊκα με νομο,και δεν..μπορουν να την αγγιξουν.και τοτε...καπου διαβασα, οτι φοβηθηκαν οι τροϊκανοι :P και ειπαν ,<μα εμεις δεν ειπαμε να μειωθη η ΕΓΣΣΕ,αλλο..ειπαμε εσεις τα λετε αυτα...> που ειναι τωρα η μαϊμου να απαντηση?

Η αλήθεια είναι ότι όταν βλέπει τον Παναγόπουλο ο Τόμσεν τρέμει από τον φόβο του.... :D

Άμα δει όμως τον σκληρό διαπραγματευτή δρυίδη (νέο μείγμα λέμε) Σαμαρά εκεί είναι που τα κάνει πάνω του... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλήθεια είναι ότι όταν βλέπει τον Παναγόπουλο ο Τόμσεν τρέμει από τον φόβο του.... :D

Άμα δει όμως τον σκληρό διαπραγματευτή δρυίδη (νέο μείγμα λέμε) Σαμαρά εκεί είναι που τα κάνει πάνω του... :ph34r:

Παντως εγω με αυτα και ταλλα εχω χασει τον υπνο μου...και δυστυχως..οχι μονο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως εγω με αυτα και ταλλα εχω χασει τον υπνο μου...και δυστυχως..οχι μονο αυτο.

Ψάχτε βρε μπας και τον βρούμε... Όποιος τον βρει, να του τον επιστρέψει...

Τι άλλο έχασες ρε Νίκο να ψάξω κι εγώ μπας και τύχει και το βρω.....?????? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψάχτε βρε μπας και τον βρούμε... Όποιος τον βρει, να του τον επιστρέψει...

Τι άλλο έχασες ρε Νίκο να ψάξω κι εγώ μπας και τύχει και το βρω.....?????? :P

Στεφανε τι να βρης...δυστυχως..δεν βρισκεται , σε αδεια ειμαι απο...εμφραγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στεφανε τι να βρης...δυστυχως..δεν βρισκεται , σε αδεια ειμαι απο...εμφραγμα!

Ρε κυριολεκτικά μιλάς ή μεταφορικά...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε κυριολεκτικά μιλάς ή μεταφορικά...????

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Φτου φτου φτου.....

Περαστικά ρε φίλε, σιδερένιος......

Να κόψεις τις Ρωσίδες ρε, αυτές σου κάνανε τη ζημιά........... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι και ειδικά οι μισθωτοί σε κάθε είδος επιχείρηση πρέπει άμεσα να κινητοποιηθούμε.Οι μισθοί από 15/5/2012 θα κυμαίνονται από 586 εώς 809 ευρώ ΜΙΚΤΑ...δεδομένου ότι δεν θα ψηφισθεί νέα συλλογική σύμβαση και θα πάει στην Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.Ποιός μακάκας εργοδότης θα είναι αυτός που έστω και με ατομική σύμβαση θα δώσει πάνω από την ΕΓΣΕΕ;. Άραγε από την ΠΟΛ και τους λοιπούς "αντιπροσωπευτικούς" συλλόγους θα ξυπνήσουν να οργανώσουν καμία απεργία ή οτιδήποτε προς πίεση μέτρο;Οι Λογιστές έχουμε δύναμη αρκεί να κινηθούμε ομαδικά και όχι ο καθένας για το συμφέρον του.Ας πούμε ότι οργάνωναν μία απεργία 3 ημερών και ειδικά σε ημέρες με μισθοδοσίες ή πληρωμές φόρων ή .....κλπ να δούμε αν θα το σκεφτόταν καλύτερα οι εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.

Κατανοητό ειναι αυτο που μου λέτε και σας ευχαριστώ που ασχοληθηκατε με το ερώτημα μου, απλά θα ηθελα να μου διευκρινισετε κάτι ακόμα, άκουσα ότι ο εργοδότης στην περίπτωση που εγώ αρνηθω να υπογράψω νέα ατομικη σύμβαση με μειωμένο ωράριο και κατα συνέπεια μειωμένο μισθο τότε έχει την δυνατότητα να με ενημερώσει ότι πχ σε ένα ή δυο μήνες θα με απολύσει με αποτέλεσμα να μην δικαιούμαι την αποζημίωση εφόσον με έχει "προειδοποίησει" ; Αυτο ισχύει;

Σας ευχαριστω πολυ και πάλι !!

μπορείς να διαβάσεις τους νόμους 3863/10 & 3899/10

Επίσης και στο φορουμ αυτό έχει αναλυθεί πολύ το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΑ. 02/03/12 ΕΚΛΕΙΣΑ 5 ΕΤΗ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ.

ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ(Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ(ΕΙΜΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΕΙ).

ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΡΙΜΑΝΣΗ(ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΑΠΟ 14/02/12;;;),

ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΝΕΕΣ ΣΥΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ;

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ....ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ; ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι και ειδικά οι μισθωτοί σε κάθε είδος επιχείρηση πρέπει άμεσα να κινητοποιηθούμε.Οι μισθοί από 15/5/2012 θα κυμαίνονται από 586 εώς 809 ευρώ ΜΙΚΤΑ...δεδομένου ότι δεν θα ψηφισθεί νέα συλλογική σύμβαση και θα πάει στην Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.Ποιός μακάκας εργοδότης θα είναι αυτός που έστω και με ατομική σύμβαση θα δώσει πάνω από την ΕΓΣΕΕ;. Άραγε από την ΠΟΛ και τους λοιπούς "αντιπροσωπευτικούς" συλλόγους θα ξυπνήσουν να οργανώσουν καμία απεργία ή οτιδήποτε προς πίεση μέτρο;Οι Λογιστές έχουμε δύναμη αρκεί να κινηθούμε ομαδικά και όχι ο καθένας για το συμφέρον του.Ας πούμε ότι οργάνωναν μία απεργία 3 ημερών και ειδικά σε ημέρες με μισθοδοσίες ή πληρωμές φόρων ή .....κλπ να δούμε αν θα το σκεφτόταν καλύτερα οι εργοδότες.

Δεν βλεπω συμμετοχες....Εχουμε δυναμη ..αλλα δεν εχουμε οργανωση σαν Σωματειο.Θελει κοτσια αυτη η ιστορια.Τι λετε...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζοντας τα προηγούμενα κείμενα της εν λόγω κλαδικής ΣΣΕ του επισιτισμού θεωρώ ότι είναι διετής και όχι αορίστου χρόνου (τις επόμενες ημέρες θα το τσεκάρω πιο επίσημα).

Όπως και να'χει όμως,θεωρώ ότι πριν την 14/5/2012 δεν πρέπει να πειράξουμε τίποτα παρά μόνο αν πρόκειται να γίνει επιχειρησιακή ΣΣΕ...

Είναι κλάδος που βουλιάζει και πραγματικά τους ενδιαφέρει αυτό (να μπορέσουν αυτό το μάιο και όχι του χρόνου

Αλλά οι διετείς συμβάσεις δεν θεωρούνται και αορίστου (άνω του ενός έτους δεν είναι ο ορισμός)?

Εγώ νομίζω 14/05/2013 πάντως και κανα δύο εργατολόγοι που είδα (π.χ ο κος Πρασσάς της epsilonnet) μιλάνε για αυτή την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Περαστικά φίλε FAZEXA!

Σιδερένιος και ξέχνα τις συμβάσεις μέχρι να επανέρθεις δριμύτερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι και ειδικά οι μισθωτοί σε κάθε είδος επιχείρηση πρέπει άμεσα να κινητοποιηθούμε.Οι μισθοί από 15/5/2012 θα κυμαίνονται από 586 εώς 809 ευρώ ΜΙΚΤΑ...δεδομένου ότι δεν θα ψηφισθεί νέα συλλογική σύμβαση και θα πάει στην Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.Ποιός μακάκας εργοδότης θα είναι αυτός που έστω και με ατομική σύμβαση θα δώσει πάνω από την ΕΓΣΕΕ;. Άραγε από την ΠΟΛ και τους λοιπούς "αντιπροσωπευτικούς" συλλόγους θα ξυπνήσουν να οργανώσουν καμία απεργία ή οτιδήποτε προς πίεση μέτρο;Οι Λογιστές έχουμε δύναμη αρκεί να κινηθούμε ομαδικά και όχι ο καθένας για το συμφέρον του.Ας πούμε ότι οργάνωναν μία απεργία 3 ημερών και ειδικά σε ημέρες με μισθοδοσίες ή πληρωμές φόρων ή .....κλπ να δούμε αν θα το σκεφτόταν καλύτερα οι εργοδότες.

Δεν βλεπω συμμετοχες....Εχουμε δυναμη ..αλλα δεν εχουμε οργανωση σαν Σωματειο.Θελει κοτσια αυτη η ιστορια.Τι λετε...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ????

Εναλλακτικά βέβαια, θα μπορούσατε να αποχωρήσετε από τις δουλειές σας, να ανοίξετε το δικό σας λογιστικό γραφείο και να προσλάβετε βοηθούς, τους οποίους θα τους αμοίβετε με 2 χιλιάρικα το μήνα.....................................

Έτσι, θα γλιτώνατε από τους κακούς εργοδότες και αυτοί από εσάς..... και δεν θα χάνατε και χρόνο...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

E! όχι να αρρωστήσουμε κι από πάνω με τους αλήτες..........

Περαστικά συνάδελφε.

Σιδερένιος

Ρίξ' το έξω. μια ζωή την έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και σιδερένιος.

Προσπάθησε (όσο γίνεται) να μην παίρνεις στα σοβαρά τίποτα άλλο εκτος από θέματα υγείας.

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την σπαταλάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

Περαστικά φίλε. Θα μας πεθάνουν αυτοί οι καργιόληδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εναλλακτικά βέβαια, θα μπορούσατε να αποχωρήσετε από τις δουλειές σας, να ανοίξετε το δικό σας λογιστικό γραφείο και να προσλάβετε βοηθούς, τους οποίους θα τους αμοίβετε με 2 χιλιάρικα το μήνα.....................................

Έτσι, θα γλιτώνατε από τους κακούς εργοδότες και αυτοί από εσάς..... και δεν θα χάνατε και χρόνο...........

Ακου Στέφανε, τα λες αυτά εκ του ασφαλούς και από την πλευρά ίσως του εργοδότη που τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση επειδή θα πληρώνει ψίχουλα στους υπαλλήλους του.Βέβαια οι περισσότεροι εργοδότες Λογιστές δίναν και δίνουν ψίχουλα στο όνομα της εκμάθησης στους νέους.Όταν όμως θα κάνεις κατα ριπάς τις διακοπές που ίσως τις κάνεις και τώρα, μετά τα λέμε.Αυτό που συντελείται αυτή τη στιγμή δεν θα πρέπει να χαροποιεί κανέναν.Κανείς δεν είπε να παίρνουν οι υπάλληλοι 2000 ευρώ.Όχι όμως και 672 ευρώ μετά από 15 χρόνια υπηρεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακου Στέφανε, τα λες αυτά εκ του ασφαλούς και από την πλευρά ίσως του εργοδότη που τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση επειδή θα πληρώνει ψίχουλα στους υπαλλήλους του.

????????????

Εκ του ασφαλούς ο ελεύθερος επαγγελματίας...?????

Και όχι ο εργαζόμενος, που αν μη τι άλλο, κατοχυρώνει 14 μισθούς (τουλάχιστον ακόμα), 1 μήνα άδεια το χρόνο, κτλ κτλ κτλ.....???????

Εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς....?????

Που κινδυνεύω να μην έχω πελάτες, να φάω τάπες, που κινδυνεύω από αστική ευθύνη, από ελέγχους ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, ΔΟΥ, ΣΔΟΕ και δεν συμαζεύεται...??????

Μήπως να το ξανασκεφτόσουνα λιγάκι....?????

Υγ: Μέχρι πρόπερυσι, ήμουν με "ειδική σχέση εργασίας" σε άλλο λογιστή, από πέρυσι με δικό μου γραφείο....

Αν πάλι σε βολεύει να εικονοποιείς τον οποιοδήποτε δεν γνωρίζεις, μόνο και μόνο γιατί έτσι μπορείς να έχεις ένα καλύτερο στόχο και να προσαρμόσεις την επιχειρηματολογία σου (αναφέρομαι στο "τρίβω τα χέρια μου που θα πληρώνω ψίχουλα τους υπαλλήλους μου"), κάνε το..... Foul όμως......

Βέβαια οι περισσότεροι εργοδότες Λογιστές δίναν και δίνουν ψίχουλα στο όνομα της εκμάθησης στους νέους.

Ξανά θα διαφωνήσω.... από προσωπική εμπειρία.....

Όταν όμως θα κάνεις κατα ριπάς τις διακοπές που ίσως τις κάνεις και τώρα, μετά τα λέμε.

Τόσο πολύ δεν το έχεις καταλάβει.....????? Εάν είχα προσωπικό, εάν έκανα κατά ριπάς τις διακοπές που λες (φτου φτου φτου), εάν συνέχιζα να απασχολώ με τους ίδιους όρους τους εργαζομένους, θα έκανα και απολύσεις κατά ριπάς................. Το ταμείο θα πάει στα 385, βολεύει....?????? Είναι καλύτερο....??????

Αν δεν υπάρχει λογιστικό γραφείο, δεν υπάρχει και απασχόληση..... Αν δεν έχει πελάτες το γραφείο, δεν έχει απασχόληση..... Αν δεν βγάζει κέρδη το γραφείο, δεν έχει απασχόληση......

Κανείς δεν είπε να παίρνουν οι υπάλληλοι 2000 ευρώ.Όχι όμως και 672 ευρώ μετά από 15 χρόνια υπηρεσίας.

Αφού λοιπόν δεν σου αρέσει, και έχεις τα κότσια, τράβα άνοιξε το δικό σου γραφείο να τα κονομήσεις και να πληρώνεις τους εργαζομένους όσο γουστάρεις..... Και να λες στη τρόικα "σας έχω γραμμένους με τις μειώσεις σας, εγώ κάνω αυξήσεις"........................

Αυτό είπα...........

Για να μην σου συγκρίνω λογιστικά γραφεία με 15 χρόνια στην πλάτη τους πως πάνε τώρα και τι κέρδη έχουνε.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες τα ρε Στέφανε :rolleyes:

Ωραίο είναι το επάγγελμα του ελευθ. επαγγελματία λογιστή αλλά

1) Απλά δεν έχει άδεια πάνω από 2 εβδομάδες ότι και να κάνει και αναγκαστικά καλοκαίρι+ άντε 2-3 εμβόλιμες μέσα στη χρονιά... (Εγώ έχω έξι- εφτά χρόνια να κάνω παραπάνω)

2) Έχει πέσει τρελό φέσι στην αγορά και οι πρώτοι που το τρώνε είναι οι λογιστές - λες και είμαστε η πιο ελαστική δαπάνη του επιχειρηματία...

3) Με το δεδομένο των μαζικών διακοπών εργασιών μέσα στους επόμενους μήνες, δεν θα έχουμε νόημα ύπαρξης πολλοί από εμάς καθώς πολύ απλά δεν θα έχουμε πελάτες.

4) Δουλεύουμε όλο και περισσότερο (να μην αναφέρω τι υποχρεώσεις προσθέτουν κάθε τρεις και λίγο) και αμοιβόμαστε όλο και λιγότερο.

Και πολλά άλλα.

Δεν το αλλάζω το επάγγελμα μου με τίποτα αλλά όχι ότι είναι και το επάγγελμα για να γίνεις πλούσιος εύκολα και γρήγορα... Συνήθως μια ζωή δεν φτάνει.... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στεφανε τι να βρης...δυστυχως..δεν βρισκεται , σε αδεια ειμαι απο...εμφραγμα!

Δυστυχως.... 8 μερες Νοσοκομειο οι τρεις στην εντατικη..δεν λες ,αφου την γλυτωσα!

ρε φίλε

ήρεμα

δεν θα τους κάνουμε την χάρη

δεν θα πεθάνουμε για πάρτη τους

περαστικά σου και γρήγορα γερός κοντά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

????????????

Εκ του ασφαλούς ο ελεύθερος επαγγελματίας...?????

Και όχι ο εργαζόμενος, που αν μη τι άλλο, κατοχυρώνει 14 μισθούς (τουλάχιστον ακόμα), 1 μήνα άδεια το χρόνο, κτλ κτλ κτλ.....???????

Εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς....?????

Που κινδυνεύω να μην έχω πελάτες, να φάω τάπες, που κινδυνεύω από αστική ευθύνη, από ελέγχους ΙΚΑ, ΣΕΠΕ, ΔΟΥ, ΣΔΟΕ και δεν συμαζεύεται...??????

Μήπως να το ξανασκεφτόσουνα λιγάκι....?????

Υγ: Μέχρι πρόπερυσι, ήμουν με "ειδική σχέση εργασίας" σε άλλο λογιστή, από πέρυσι με δικό μου γραφείο....

Αν πάλι σε βολεύει να εικονοποιείς τον οποιοδήποτε δεν γνωρίζεις, μόνο και μόνο γιατί έτσι μπορείς να έχεις ένα καλύτερο στόχο και να προσαρμόσεις την επιχειρηματολογία σου (αναφέρομαι στο "τρίβω τα χέρια μου που θα πληρώνω ψίχουλα τους υπαλλήλους μου"), κάνε το..... Foul όμως......

Ξανά θα διαφωνήσω.... από προσωπική εμπειρία.....

Τόσο πολύ δεν το έχεις καταλάβει.....????? Εάν είχα προσωπικό, εάν έκανα κατά ριπάς τις διακοπές που λες (φτου φτου φτου), εάν συνέχιζα να απασχολώ με τους ίδιους όρους τους εργαζομένους, θα έκανα και απολύσεις κατά ριπάς................. Το ταμείο θα πάει στα 385, βολεύει....?????? Είναι καλύτερο....??????

Αν δεν υπάρχει λογιστικό γραφείο, δεν υπάρχει και απασχόληση..... Αν δεν έχει πελάτες το γραφείο, δεν έχει απασχόληση..... Αν δεν βγάζει κέρδη το γραφείο, δεν έχει απασχόληση......

Αφού λοιπόν δεν σου αρέσει, και έχεις τα κότσια, τράβα άνοιξε το δικό σου γραφείο να τα κονομήσεις και να πληρώνεις τους εργαζομένους όσο γουστάρεις..... Και να λες στη τρόικα "σας έχω γραμμένους με τις μειώσεις σας, εγώ κάνω αυξήσεις"........................

Αυτό είπα...........

Για να μην σου συγκρίνω λογιστικά γραφεία με 15 χρόνια στην πλάτη τους πως πάνε τώρα και τι κέρδη έχουνε.........

Επειδή βλέπω ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να γίνει προσωπική διαμάχη θα το σταματήσω εδώ.Το μόνο που θα σου πω και με βάση αυτό που είπες "Αν πάλι σε βολεύει να εικονοποιείς τον οποιοδήποτε δεν γνωρίζεις" δεν εικονοποιώ κανέναν.Μιλώ με βάση την εμπειρία μου και την εμπειρία συναδέλφων και φίλων λογιστών.Πάλι ανέφερα "οι περισσότεροι λογιστές".Εσύ δεν ξέρω γιατί θίχτηκες;Προσωπικά έχω απασχοληθεί σε Λογιστικά γραφεία(από εκεί η εμπειρία).Τώρα είμαι Λογιστής σε βιομηχανική μονάδα,και επίσης έχω άδεια ΟΕΕ και έναρξη στην εφορία ως Ελεύθερος επαγγελματίας με δικούς μου πελάτες.Έτσι για να γνωρισθούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπο την ...καρδια μου ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! νασται ολοι γεροι σαν σιδερο το οποιο ποτε να μην λυγιση.εγω μαλλον...προς το παρον... απεκρουσα την μπαλλα πριν μπει το.. γκολ , και σε αυτο βοηθησαν και τα αντανακλαστικα , της οικογενειας μου που το....υποψιαστηκαν αμεσως.

Βεβαια τωρα ως ηταν φυσικο καποια πραγματα αλλαξαν..., κατ αρχας χαπακωθηκα σαν πρεζακιας και ενοειται.... επειδη ο <φοβος φυλαει τα ερημα> εκοψα και το τσιγαρο,και....καποια αλλα..ως ειθισται περιοριστηκαν ..οπως αυτα περιγραφονται ... στο διαιτικο μενου.... και επειδη <ο δολοφονος> οτι και αν γινει, γυριζει παντα στο τοπο του εκληματος,ναμαι παλι εδω να μοιραστουμε ολοι μαζι τη ταλαιπωρια μας,η οποια προηλθε απο το λαθος της ψηφου μας.σε ανιδεους, ανεγκεφαλους,και βολεμενους...οι οποιοι νομοθετουνε εκ του ασφαλους ,κοβοντας το μισθο του εργατη ,αφου αυτοι δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα επιβιωσης.συμεριζεται ποτε, ο φαγωμενος το νηστικο?

α...και προσοχη οι πονοι στο στομαχι,δεν ειναι παντα απο το πολυ φαϊ ! προς το παρον αυτο, αφου σε λιγο το συμπερασμα θα ειναι ευκολο,διοτι δεν θα υπαρχει ...ουτε αυτο..

και... οι πονοι στα χερια,δεν...ειναι παντα απο τον υπολογιστη!ή απο την πολυ μ......α

Μην αγχωνεστε και τσακωνεστε βρε παιδια ειρηνη υμιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...