Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΑΝΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


doctor

Ερώτηση

Στην ιστοσελίδα του Taxheaven υπάρχει ειδική ενότητα, όπου υπάρχουν ΟΛΕΣ οι υπογραφείσες Σ.Σ.Ε. του 2006 αλλά και αρχείο με τα προηγούμενα έτη.

Παρακαλούνται τα μέλη και οι επισκέπτες να επισκέπτονται την προαναφερθείσα ενότητα πριν υποβάλλουν ερώτημα.

Οι Σ.Σ.Ε. βρίσκονται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.taxheaven.gr/labordoc

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Kαλά καταλαβατε. Πιστευω οτι ισχύει αυτο:

2. Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14−2−2012 ή και περισσότερο, λήγουν στις 14−2−2013.

Οχι. Θα συνεχισει με τα βασικά ποσά της συλλογικης συμβασης πλην των επιδοματων που καταργουνται,

μεχρις ότου συναπτεί νεα συλλογικη συμβαση ή ατομική συμβαση.

(Αλλιως ο λογιστής, ο κομμωτής και ο καφετζής θα εχουν τον ιδιο μισθό). :lol::blink:fighting0069.gif

1)ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ 22% ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΗΣ ΣΣΕ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ME THN ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΜΕΡΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙ ΤΟΥ 918,13 ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΙΣΘΟΣ 716,14;

2)Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΦΤΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΤΩΤΑΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ Ε..Γ.Σ.Ε.Ε.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 586,08?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 1 ΚΑΙ 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

1.ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ & ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ?

2.ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ(ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόθεση εργασίας

1. Έχει λήξη η κλαδική. -> Από 14/5/2012 ο εργοδότης δίνει τον βασικό συν τα 4 επιδόματα.

2. Για πόσο τα δίνει αυτά; -> Μέχρι να υπογραφεί νέα κλαδική.

3. Αν δεν υπογραφεί νέα κλαδική; Μπορεί να δώσει τον μισθό της ΕΓΣΣΕ; Απάντηση: .......

4. Τι γίνεται με εργαζόμενους που αμείβονται ήδη πάνω από την κλαδική [με συμφωνία μισθού];.

α) η "οικειοθελής παροχή" του εργοδότη μπορεί να ανακληθεί; Απάντηση: ......

β) μπορεί να κοπεί το επίδομα γάμου; Απάντηση: .............

5. Ποια ένωση εργοδοτών είναι τόσο ηλίθια ώστε να συνάψει κλαδικές ή ομοιοεπαγγελματικές έως 14/5/2013; Απάντηση: ..............

1. Σωστό αλλά αν μιλάμε για μη υποχρεωτική σύμβαση και ο εργοδότης δεν είναι μέλος (Εμπορικών επιχειρήσεων) ο εργοδότης μπορεί να τα κάνει αυτά από τώρα.

2. Σωστό αλλά αν δεν είναι μέλος όπως στην περίπτωση 1 λόγω του μεσοπρόθεσμου (που εξασφαλίζει ότι μέχρι το 2015 δεν θα γίνεται καμιά σύμβαση υποχρεωτική) τότε δεν δεσμεύεται. Παράδειγμα στο 1 των εμπορικών επιχειρήσεων (ΣΕΛΠΕ) υπογράφηκε πρόσφατα νέα σύμβαση αλλά δεν δεσμεύει κανένα μη μέλος...

3. Φυσικά και μπορεί ΔΙΜΕΡΩΣ να μειώσει το μισθό μέχρι την ΕΓΣΣΕ.

(Ο Στέφανος λέει μονομερώς αλλά εγώ δεν θα το έκανα... διμερώς μόνο)

4.

α) Η οικιοθελής παροχή ή το επίδομα εξ' ελευθεριότητας μπορούν να ανακληθούν ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ στην αρχική σύμβαση υπάρχει ρήτρα επιφύλαξης για τη μονομερή ανάκλησή τους από τον εργοδότη. Με λίγα λόγια όταν κάποιος αμείβεται με υψηλό μισθό, τότε μόνο τα επιδόματα μπορούν να κοπούν αλλά όχι η οικιοθελής παροχή. Αυτά μονομερώς.

ΔΙμερώς γίνονται τα πάντα

β) Αν μιλάμε για κλαδική ΝΑΙ μπορεί να κοπεί, στην ΕΓΣΣΕ υπάρχει το επίδομα γάμου.

5. Η ΣΕΛΠΕ

Τα λέω καλά? Θεωρώ ότι ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ.

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ

ΜΕ ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΑΒΩ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΙ ΕΝΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

1)ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΕΓΣΕΕ(ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ 22%) ? - 2) ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΩΣ ΕΧΕΙ? -Η 3) ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑ 22% ?

Υ.Γ. Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΛΕΙ. ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΦΤΑΣΑΝΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ανακεφαλαιώσω λιγάκι για τις εμπορικές αν έχω καταλάβει καλά.

Αν δεν είναι μέλος και εφόσον των εμπορικών επιχειρήσεων δεν ήταν υποχρεωτική μπορεί να πάει στο βασικό της κλαδικής; σύν τα 4 επιδόματα.

Τέκνων

Εκπαίδευσης

ωρίμανσης

επικινδυνότητας.

Αυτό μπορεί να το κάνει τώρα; ή θα πρέπει να περιμένει να περάσει ένα έτος απο τις 14/2/2012 + 3 μήνες την μετενέργεια; ή απο τις 14/2/2013;

Επίσης ο εργοδότης έχει την εναλλακτική δυνατότητα απο σήμερα να προβεί σε επιχειρησιακή ή ατομική σύμβαση εφόσον το δεχτεί ο εργαζόμενος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ.

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ

ΜΕ ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΑΒΩ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΔΩΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΙ ΕΝΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

1)ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩΤΑΤΗ ΕΓΣΕΕ(ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ 22%) ? - 2) ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΩΣ ΕΧΕΙ? -Η 3) ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑ 22% ?

Υ.Γ. Η ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΛΕΙ. ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΦΤΑΣΑΝΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Αν δεν είναι μέλος ο εργοδότης υπογράφει με τη νέα ΕΓΣΣΕ (έχει τριετίες και επίδομα γάμου αλλά χωρίς ωριμάνσεις από εδώ και στο εξής). Αυτό και τίποτα άλλο...

pakos απάντησα 3-4 φορές στην ερώτησή σου από την αρχή του θέματος. Μπορεί από σήμερα να κάνει αλλαγές.... Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν είναι μέλος ο εργοδότης υπογράφει με τη νέα ΕΓΣΣΕ (έχει τριετίες και επίδομα γάμου αλλά χωρίς ωριμάνσεις από εδώ και στο εξής). Αυτό και τίποτα άλλο...

pakos απάντησα 3-4 φορές στην ερώτησή σου από την αρχή του θέματος. Μπορεί από σήμερα να κάνει αλλαγές.... Τα υπόλοιπα απαντήθηκαν παραπάνω...

ποτε ειναι μελος ενας εργοδοτης ρε παιδια γιατι ρωτω και κανεις τους δε ξερει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ Σ.Σ.Ε. :

http://www.pim.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2200:anakoinosi&catid=19:2009-06-23-08-02-50&Itemid=135

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ανακεφαλαιώσω λιγάκι για τις εμπορικές αν έχω καταλάβει καλά.

Αν δεν είναι μέλος και εφόσον των εμπορικών επιχειρήσεων δεν ήταν υποχρεωτική μπορεί να πάει στο βασικό της κλαδικής; σύν τα 4 επιδόματα.

Τέκνων

Εκπαίδευσης

ωρίμανσης

επικινδυνότητας.

Αυτό μπορεί να το κάνει τώρα; ή θα πρέπει να περιμένει να περάσει ένα έτος απο τις 14/2/2012 + 3 μήνες την μετενέργεια; ή απο τις 14/2/2013;

Επίσης ο εργοδότης έχει την εναλλακτική δυνατότητα απο σήμερα να προβεί σε επιχειρησιακή ή ατομική σύμβαση εφόσον το δεχτεί ο εργαζόμενος;

Ευχαριστώ

OTAN ΛΕΜΕ ΩΡΙΜΑΝΣΗ .ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

ΝΕΟΣ ΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Β. Όσον αφορά τις λοιπές Συλλογικές συμβάσεις/Κλαδικές, ομοιο­επαγγελματικές, επιχειρησιακές Σ.Σ.Ε.:

α) Οι Σ.Σ.Ε. αυτές που ισχύουν σήμερα, δηλαδή δεν έχουν λήξει ούτε έχουν καταγγελθεί και έχουν συμπληρώσει 24 μήνες από την έναρξή τους την 14-2-2012 ή και πάνω από 24 μήνες, λήγουν υποχρεωτικά και χωρίς καμία ενέργεια των ενδιαφερομένων μερών, που τις έχουν υπογράψει, την 14-2-2013.

Επομένως οι Σ.Σ.Ε. αυτές θα εξακολουθήσουν να εφαρμόζονται κανονικά σε όλες τους τις διατάξεις μέχρι την παραπάνω ημερομηνία.

β) Οι Σ.Σ.Ε. αυτές που την 14-2-2012 βρίσκονται σε ισχύ για χρονικό διάστημα μικρότερο των 24 μηνών, λήγουν υποχρεωτικά με τη συμπλήρωση 3 ετών από την ημερομηνία έναρξης της ισχύος τους, εκτός αν καταγγελθούν νωρίτερα.

γ) Οι Σ.Σ.Ε. αυτές, μετά τη λήξη τους ή την καταγγελία τους, θα εξακολουθούν να ισχύουν επί τρεις (3) μήνες ακόμη (Μετενέργεια) αντί των 6 μηνών (που όριζε ο Ν. 1876/1990.

Επίσης όσες από τις παραπάνω Σ.Σ.Ε. έχουν ήδη λήξει ή καταγγελθεί, εξακολουθούν να ισχύουν και να δεσμεύουν τα μέρη που τις υπογράφουν για ένα τρίμηνο από την 14-2-2012, ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ του Ν. 4046/2012 (Μνημόνιο 2012).

δ) Μετά τη λήξη του τριμήνου (13-5-2012), αν έχουν ανανεωθεί θα ισχύουν οι νέες διατάξεις που θα ορίσουν τα μέρη. Αν δεν έχουν ανανεωθεί, θα εξακολουθήσουν να ισχύουν οι διατάξεις τους μόνο όμως ως προς τους βασικούς μισθούς και ημερομίσθια και τα εξής επιδόματα:

1. Χρόνο υπηρεσίας, 2) τέκνων, 3) σπουδών, 4) επικίνδυνης εργασίας.

Κατά την άποψή μας, στον όρο «επικίνδυνης εργασίας» περιλαμβάνονται και τα επιδόματα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών όταν αυτά προβλέπονται από τη συγκεκριμένη Σ.Σ.Ε. που δεν ανανεώθηκε. Επομένως κάθε άλλο επίδομα που προβλέπεται σ' αυτές καταργείται από τη λήξη του τριμήνου (13-5-2012).

ε) Κατά ρητή διάταξη του άρθρου 2 της Π.Υ.Σ. αυτής, οι όροι των Σ.Σ.Ε., που δεν θα ανανεωθούν με νέα σύμβαση, μπορούν να τροποποιηθούν στο μέλλον είτε με νέα Σ.Σ.Ε. είτε ακόμη και με ατομικές συμβάσεις μέχρις όμως του επιπέδου της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Γ. Αν δεν υπογραφούν νέες Σ.Σ.Ε., τα μέρη μπορούν να προσφύγουν στις διαδικασίες Μεσολάβησης του ΟΜΕΔ μονομερώς ή με συμφωνία των δύο μερών. Αν δεν υπογραφεί νέα Σ.Σ.Ε. ούτε με τη διαδικασία αυτή, προσφυγή στη Διαιτησία μπορεί να γίνει μόνο αν συμφωνούν και οι δύο πλευρές (εργοδότες και εργαζόμενοι).

Στην περίπτωση αυτή η Διαιτητική Απόφαση που θα εκδοθεί θα ρυθμίζει υποχρεωτικά μόνο αυξήσεις ή μειώσεις των βασικών μισθών ή ημερομισθίων και τίποτε άλλο. Για τα θεσμικά, επομένως, θέματα και τα επιδόματα θα ισχύουν οι αντίστοιχοι όροι της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

DOCTOR και DAS σας ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλώ πολύ ,

αλλα τον doctor και τους υπολοιπους συναδέλφους που ασχολουνται ενεργα με το συγκεκριμένο θέμα ευχαριστούμε όλοι μας .

Προσωπικά δεν εκανα κατι ιδιαίτερο, πέρα απο το να αντιγραψω ένα τμημα απο το λινκ του γιατρού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1)ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ 22% ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΗΣ ΣΣΕ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ME THN ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΜΕΡΩΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙ ΤΟΥ 918,13 ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΙΣΘΟΣ 716,14;

2)Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΦΤΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΤΩΤΑΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ Ε..Γ.Σ.Ε.Ε.ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 586,08?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 1 ΚΑΙ 2?

1. H μέιωση 22% αφορά μόνο τα κατώτατα όρια της ΕΓΣΣΕ.

Προσέξτε οτι εκει δεν καταργείται το επιδομα γάμου (10%), ενώ στις συλλογικές συμβασεις -αν δεν προβλεφθεί αλλιώς με νέες συμβασεις - θα καταργηθεί, πραγμα εντελως παράλογο και αντιφατικό με τη νομοθεσία κατά την ταπεινη μου γνωμη,

αφού υποτιθεται οτι οι συλλογικες εχουν ευνοικότερους όρους απο την ΕΓΣΣΕ η οποία θέτει πάντα τα ελάχιστα όρια που απαραιτητα προβλεπονται και στις συλλλογικες συμβασεις.

2. Απ΄ο,τι εχω καταλαβει για τις ατομικες συμβασεις, παρ΄ολο που δεν εχω μελετησει την περιπτωση, οι ατομικες συμβασεις θα μπορουν να φτανουν μεχρι το όριο της ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι!! έχω την άποψη ότι υπάρχει βλαπτική μεταβολή σε περίπτωση μονομερούς μείωσης μισθού.

Το ότι η πράξη νομοθετικού περιεχομένου λέει άλλα την καθιστά παράνομη & αντισυνταγματική.

Όταν αρχίσουν οι προσφυγές στα εγχώρια και ευρωπαϊκά δικαστήρια θα δούμε το αποτέλεσμα.

Περιμένω από την ΓΣΕΕ τουλάχιστον.. άμεσες ενέργειες.

σωστή η θέση του Θανάση. σίγουρα το θέμα θα προκαλέσει μεγάλη δικαστική εξέλιξη.

όλα όσα με τις αποφάσεις αυτές μτεβάλλονται βρίσκονταια αντίθετα με τη σημερινή αστική νομοθεσία.

υ.γ

Θανάση, όταν καπνίζει κάποιος και τρώει junk την βλαπτική μεταβολή την καταλαβαίνει όταν είναι αργά.

δλδ.όταν κριθούν από τα δικαστήρια όλα αυτά, θα ζούμε σε άλλη πραγματικότητα.

τέλος, ήταν τόση μεγάλη η υποκρισία του συνδικαλισμού μέχρι σήμερα που τους έχω τελείως χεσμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. H μέιωση 22% αφορά μόνο τα κατώτατα όρια της ΕΓΣΣΕ.

Προσέξτε οτι εκει δεν καταργείται το επιδομα γάμου (10%), ενώ στις συλλογικές συμβασεις -αν δεν προβλεφθεί αλλιώς με νέες συμβασεις - θα καταργηθεί, πραγμα εντελως παράλογο και αντιφατικό με τη νομοθεσία κατά την ταπεινη μου γνωμη,

αφού υποτιθεται οτι οι συλλογικες εχουν ευνοικότερους όρους απο την ΕΓΣΣΕ η οποία θέτει πάντα τα ελάχιστα όρια που απαραιτητα προβλεπονται και στις συλλλογικες συμβασεις.

2. Απ΄ο,τι εχω καταλαβει για τις ατομικες συμβασεις, παρ΄ολο που δεν εχω μελετησει την περιπτωση, οι ατομικες συμβασεις θα μπορουν να φτανουν μεχρι το όριο της ΕΓΣΣΕ.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. H μέιωση 22% αφορά μόνο τα κατώτατα όρια της ΕΓΣΣΕ.

Προσέξτε οτι εκει δεν καταργείται το επιδομα γάμου (10%), ενώ στις συλλογικές συμβασεις -αν δεν προβλεφθεί αλλιώς με νέες συμβασεις - θα καταργηθεί, πραγμα εντελως παράλογο και αντιφατικό με τη νομοθεσία κατά την ταπεινη μου γνωμη,

αφού υποτιθεται οτι οι συλλογικες εχουν ευνοικότερους όρους απο την ΕΓΣΣΕ η οποία θέτει πάντα τα ελάχιστα όρια που απαραιτητα προβλεπονται και στις συλλλογικες συμβασεις.

2. Απ΄ο,τι εχω καταλαβει για τις ατομικες συμβασεις, παρ΄ολο που δεν εχω μελετησει την περιπτωση, οι ατομικες συμβασεις θα μπορουν να φτανουν μεχρι το όριο της ΕΓΣΣΕ.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ.

ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ , ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥΤΗΣ ΕΓΣΕΕ Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΛΗΓΕΙ.

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 2 ΜΙΣΘΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.

ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?

Η ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν του έλεγαν του Κουτρουμάνη: "κάντα πουτάνα όλα αγόρι μου", δεν μπορώ να φανταστώ τι περισσότερο θα έκανε από όσα έχει κάνει το τελευταίο διάστημα.

Οι πελάτες/εργοδότες μας, διαβάζουν την κάθε παπαριά των δημοσιογράφων, βλέπουν, ακούνε διάφορα και μας έχουν πρήξει τα .... συκώτια.

Όλη μέρα διαβάζουμε αηδίες, εγκυκλίους, παραεγκυκλίους, γνώμες, μελέτες, ερμηνευτικές, διευκρινιστικές, ορθές επαναλήψεις και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς και άκρη δεν βγάζουμε.

Τέτοιο χάλι δεν έχει ξανα-υπάρξει. Την ώρα που βρισκόμαστε στον πάτο, οι άχρηστοι που μας κυβερνάνε αποδεικνύουν για άλλη μια φορά την ανικανότητά τους. Ντρέπομαι και λυπάμαι γι'αυτήν την κατάντια. Άιντε ξαναψηφίστε τους να σας ξανασώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α. ποια η διαφορά ισχύος του νόμου, με την πράξη Υπουργικού Συμβουλίου; Γιατί δεν εξέδοσαν νόμο για τις αλλαγές αυτές & και περιορίστηκαν απλά σε πράξη;

Επίσης πόσο η συγκεκριμένη πράξη νομικού περιεχομένου, μπορεί να καταλύσει τον Αστικό Κώδικα (αναφέρομαι στα περι μονομερούς βλαπτικής μεταβολής);

Η Πραξη Υπουργικου Συμβουλιου αρ.6 28/02/12 απορρέει απο το Ν.4046/12 αρθρο 1 παρ.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OTAN ΛΕΜΕ ΩΡΙΜΑΝΣΗ .ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

ΝΕΟΣ ΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ?

Ωρίμανση ειναι η συμπληρωση πολυετίας, οπως ειναι οι τριετίες, οι πενταετίες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΜΟΥ, ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ.

ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ , ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥΤΗΣ ΕΓΣΕΕ Η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΩΛΗΤΩΝ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΙΣΧΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΛΗΓΕΙ.

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 2 ΜΙΣΘΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.

ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?

Η ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ .ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

Πηγαινε βρες τη συμβαση των πωλητων σε εμπορικες επιχειρησεις για να την κοιταξουμε

και θα δουμε που θα την καταταξουμε οσον αφορά την προθεσμια της, συμφωνα με αυτα που προβλεπει η Πραξη Υπουργικου Συμβουλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω μια βλακωδη ερωτηση,

οι συλλογοι των λογιστών υπαρχει περιπτωση να υπογραψουν κλαδική συμβαση τωρα που ο χρόνος πιέζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι συλλογοι των λογιστών υπαρχει περιπτωση να υπογραψουν κλαδική συμβαση τωρα που ο χρόνος πιέζει?

Υπαρχει περιπτωση να υπογραψουν οι εργοδοτικές οργανωσεις?th_smiley_emoticons_selbstmord.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

1.ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ & ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ?

2.ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ(ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ)?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, έχω πελάτισσα που εργάζεται σαν πωλήτρια στο ίδιο κατάστημα επί 4ετίας. και εχτές της ανακοίνωσαν μείωση 20% και όταν ρώτησε το γιατί της είπαν ότι τουσ καλύπτει ο νόμος....

Η σύμβασή της είναι σε ισχυς άρα με το φτωχό μου το μυαλό έπρεπε μέχρι τις 15/03/13 να μείνει ως έχει (με βάση αυτο το τερατούργημα-πράξη)... αυτό δεν είναι βλαπτική μεταβολή? μια τηλεφωνική ανακοίνωση και αυτό ήταν όλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...